1 IAAT/TE EEKICHIIN BURGERLIJKE STAND. Nieuws in het kort. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD IT Repatrieering van Spaansche vluchtelingen. HENDAYE (Reuter). Gisterochtend zijn .4000 man van het leger der regeering, die naar Frankrijk waren gevlucht, bij Hendaye op Spaansch grondgebied teruggekeerd. Teneinde de repatrieering te bespoedigen zullen vluchtelingen en soldaten in speciale treinen naar Hendaye worden gebracht. Financiering van Duitsclie emigratie. LONDEN, (United Press.) In de City is in alle stilte en onder strikte geheimhouding een begin gemaakt met de oprichting van een particuliere internationale corporatie tot financiering van de Duitsche emigratie. Dinsdag hebben de leden van de Evian-com- mïssie aan een dergelijk plan hun goedkeuring gegeven en gistermiddag is daarop een kleine groep internationale financiers bijeengekomen om met de uitwerking der details een begin te maken. Hoewel er weinig inlichtingen omtrent den stand der besprekingen te krijgen zijn, deelde men ons in bankkringen, die met deze bespre kingen in relatie staan, mede dat de voorge stelde corporatie zich nog in het allereerste sta dium der ontwikkeling bevindt. Pontificale Requiemmis voor Paus Pius XI. De Italiaansche troepensterkte in Libve. In Britsche diplomatieke kringen te Londen bevestigt men de persberichten, volgens welke Lord Perth van Ciano inlichtingen over de sterkte der Italiaansche troepen in Libye heeft gevraagd. Ciano heeft Perth verzekerd, dat zijn regee ring voornemens is tot vermindering over te gaan, wanneer de toestand weer normaal zal zijn geworden. De normale sterkte van het Italiaansche gar nizoen in Libye bedraagt ongeveer 30.000 man. Officieele aanwijzingen over de tegenwoordige sterkte worden te Londen niet gegeven, doch het door zekere bladen genoemde cijfer van 60.000 wordt niet tegengesproken. Het verdachte sterfgeval van een baby te Rotterdam. De moeder van de zes maanden oude baby, welk kind in de ouderlijke woning aan de Zoutziederstraat te Rotterdam Vrijdagavond onder verdachte omstandigheden is gestorven, is vandaag naar het Huis van Bewaring over gebracht. Zij blijft ontkennen den dood van het kind op haar geweten te hebben. Meer arbeidsgeschillen in 1938 dan in 1937. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek geeft in de eerste aflevering van zijni maandschrift een voorloopig over zicht van de arbeidsgeschillen in 1938. Al was dit jaar wat arbeidsconflicten betreft meer bewogen dan zijn beide voorgangers, in vergelijking tot de sto ringen, welke het bedrijfsleven door zulke conflicten in vroegere jaren onder vond, moet 1938 tot de zeer rustige jaren worden gerekend. Er werden in totaal 140 werkstakin gen en 1 uitsluiting geteld, tegen 95 sta kingen in 1937. Als gevolg van die con flicten gingen voor de ondernemingen in 1938 126.000 arbeidsdagen verloren en voor de werknemers 134.900 dagen, in 1937 resp. 32.200 en 38.800. Het aantal aan de geschillen deelnemende arbei ders, dat in 1937 buitengewoon klein was geweest (t.w. 4925) gaf in het verslag jaar weer een stijging te zien (tot 8400) Het belangrijkst was de in het voorjaar uit gebroken staking van haringvisschers in Sche- veningen en Vlaardïngen, welke bijna 2 maan den duurde en op een verlies (voor beide partijen) van 50.000 arbeidsdagen kwam te staan. Daarnaast vond een groot aantal stakingen plaats in het bouwbedrijf als gevolg van een algemeene actie tot toepassing of volledige naleving van de collectieve arbeidsovereenkomsten. Het totale verlies aan arbeidstijd beliep in deze bedrijfsgroep eveneens ongeveer 50.000 dagen. De drang naar verhooging van het loon bleek naar verhouding iets minder tot het ontstaan van arbeidsgeschillen te hebben bijgedragen dan in het voorafgaande jaar; in 1938 brak n.l. 57 pet. der geschillen om die reden uit tegen 62 pet. in 1937. Slechts weinig conflicten (4 pet.) deden zich voor, waarbij verdediging van het loonpeil de inzet was. Voorzoover de uitslag der geschillen thans reeds was na te gaan, bleken in 1938 minder sta kingen door de arbeiders te zijn gewonnen dan in 1937 (n.l. 37 pet. tegen 41 pet.), doch een grooter aantal tot een compromis te hebben ge leid (46 pet. tegen 34 pet.), 15 pet. der geschillen (in 1937 25 pet.) liep ten nadeele van de werk nemers af. Burgerlijke Stand. Nieuwe chef benoemd. Tot chef van den Burgerlijken Stand en Verkiezingen ter gemeente-secretarie te Haar lem is als opvolger van den heer W. Fehres be noemd de heer J. Smit. thans commies ter gemeente-secretarie te Rotterdam. De heer Smit werd 28 December 1905 te Middelharnis geboren. Na zijn eindexamen aan de H.B.S. 5-j. c. werd hij benoemd tot klerk aan de gemeente-secretarie te Rotter dam. waar hij eenige rangen doorliep; in 1937 werd hij bij keuze tot commies benoemd. HAARLEM, 16 Februari Ondertrouwd 16 Februari; H. C. Ackermann en J. A. ten Broeke; J. W. Middelink en H. F. Kwast. Getrouwd 16 Februari: C. A. Lamberts en W. C. J. Engelberts. Bevallen 14 Februari: A. Oldenburg—v. d Kooij, z.; J. Nales—v. d. Meij, z.; C. Grillis— Andréa, z.; 15 Februari: C. Meulenbroek— Smit. d.; J. C. E. KrijtenburgElfrink, z.; M. C. Roosloot—Blanke, z.; 16 Febrnaxi' J. T. van Ham—Dammann, d.; In de St. Jacobuskerk in de Parkstraat. 's-GRAVENHAGE. 16 Februari. De pau selijke internuntinus mgr. Paolo Giobbe heeft vanmorgen in de St. Jacobuskerk ln de Park straat een pontificale requiem-mis gecele breerd voor de zielerust van Paus Pius XI. Voor deze plechtigheid was in de ruimte voor het priesterkoor een catafalk geplaatst, gedekt met zwart laken met zilver geborduurd, waarop de tiara op een wit kussen en de stola geplaatst waren. Ter weerszijden van de cata falk waren drie lange zilveren candelabres met gele kaarsen geplaatst, die een zacht licht uitstraalden. Een eenvoudige versiering van palmen voltooide deze aankleeding. De pilaren van het priesterkoor waren met zwart laken bekleed en het altaar was met paarse tulle versierd. Tusschen tien uur en half elf vulde het kerkgebouw zich met genoodigden voor deze plechtigheid. Als altijd bij zulke gelegenheden vielen op de rijke ambtsgewaden en schitte rende decoraties van de gezanten van vreemde mogendheden, van de ministers en andere vooraanstaande aanwezigen. In toga waren de leden van het permanente hof gekleed. Vlak bij d entroon van den internuntius, ter zijde van de catafalk waren de zetels be stemd voor de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin. Het waren H.Ms. grootmeester gep. luitenant-generaal tit. J. H. F. graaf du Monceau en kapitein-luitenant ter zee jhr. E. J. van Holthe. Ter ander zijde van de cata- \lk was de zetel van mgr. Cagna. secretaris van de internuntiatuur. Ter zijde van de zetels voor HMs. vertegenwoordigers waren de plaatsen van mevrouw Van Tuyll van SerooskerkenBoreel, grootmeesteres van de Koningin en H.Ms. dames du palais, mevr. Snouck Hurgronjevan Tets en mevrouw De Brauwvan Reenen. Even over half elf reden de vertegenwoor digers van H.M. de Koningin in een gala rijtuig voor den ingang van de kerk. In het portaal waren te hunner verwelkoming aan wezig de pauselijke internuntius en zijn secre taris met den deken van 's-Gravenhage. Terwijl alle aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven werden Hr.Ms. vertegen woordigers naar de voor hen bestemde zetels geleid. De plechtigheid nam daarna een aan vang. Bij de H. Mis fungeerde naast den celebrant mgr. P. Giobbe als presbyter-assistent mgr. J. M. van der Tuyn. Als troondiakens traden op mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot en mgr. dr. Th. J. F. Ver hoeven. De diaconi ad missam waren pastoor G. A. Bulters O.F.M. en pastoor Vermeulen S.J., respectievelijk diaken en subdiaken, Als ceremoniarii fungeerden de kapelaan A. J. van den Oudenhoven en de verkennersgees- telijke dr. Ramselaar. De kapelaans Stolwijk en Dael waren assistenten ad librum en ad mitrarn, Pater Helmholz was assistent ad gremiale. Het koor van de parochiekerk, versterkt door leden van andere katholieke zangkoren zong onder leiding van den heer P. van den Oever de vierstemmige requiemmis van Pero- si. Voor den aanvang der plechtigheid speelde de organist de heer J. H. Kapteyn de prelude Funebre van Alphonse Mailly en na afloop een treurmarsch van Mendelssohn. De secretaris van de internuntiatuur deed de vertegenwoordigers van de Koningin na afloop der plechtigheid uitgeleide, waarha de overige aanwezigen de kerk verlieten. Overweg werd ontijdig geopend. Bij de spoorweghalte te Schiebroek heeft Woensdagmorgen om half negen een ongeval plaats gehad, dat gelukkig goed is afgeloopen, maar waarbij twee menschen ternauwernood aan den dood ontsnapten. Op dit tijdstip waren de afsluitboomen geslo ten, daar de trein van Rotterdam (Hofplein) naar Den Haag voorstond. Voor de boomen wachtten eenige auto's, voorop een vrachtauto beladen met varkens. Zoodra de trein vertrok, opende de dienstdoende beambte de boomen, zonder er aan te denken, dat de sneltrein uit Den Haag nog moest passeeren. De vrachtauto reed de spoorbaan op, gevolgd door een luxe auto. Toen de vrachtauto vlak onder den twee den boom was, herinnerde de beambte zich den naderenden trein; hij sloot ijlings de boomen met gevolg, dat de vrachtouto bekneld raakte en met het achterste gedeelte op den spoorweg moest blijven staan. Inmiddels zag de chauffeur van de luxe auto, die midden op de baan stond den trein naderen. Deze chauffeur, had de tegenwoordig heid van geest zijn wagen achteruit te rijden tot tegen den eersten spoorboom, waar hij uit de auto sprong. Ook de chauffeur van de vracht auto had het gevaar bemerkt en ook hij was uit de auto gesprongen. Een seconde nadat de luxe-auto van de rails was donderde de sneltrein voorbij. Het achterste deel van de bekneld zittende vrachtauto werd gegrepen en volkomen vernield Te Sprang bij Waalwijk kwam het 4-jarig zoontje van den heer v. Vugt al spelende te dicht bij een in den stal van landbouwer de Bie staand jong veulen. Het beest werd schich tig en trapte het ventje tegen het hoofd. Kor ten tijd later is de keine aan de gevolgen overleden. ARROND RECHTBANK. Oneerlijke werkster. Een 20-jarige werkster had tusschen eind Juni en begin October van het vorige jaar verschil lende kleedingstukken, sieraden en snuisterijen van haar mevrouw weggenomen. In het begin had men geen argwaan tegen haar gekoesterd doch doordat zij op zekeren dag de kousen van haar mevrouw droeg kwamen de verschillende diefstallen aan het licht. Bij haar ouders te Amsterdam werden toen o.m. een mantel van mevrouw en een pak van meneer gevonden. Pres.: Hoe kwam je er nou toe om zoo te gap pen als de raven? Verd.: Dat weet ik niet. Pres.: En wat zeiden je ouders wel als je iederen dag weer met goederen thuis kwam? Verd.: Ik heb gezegd, dat ik die gekregen had. Pres.: En geloofden ze dat? Verd.: Ja, het waren allemaal oude goederen. Pres.: Uit je vorigen dienst had je ook al wat weggenomen. Verd.: Ja, maar daarvoor had ik toestemming van den oudsten zoon. De officier vertelde, dat het reclasseerings- rapport over deze verdachte ook verre van gunstig was. Ze is echter nog nooit eerder ver oordeeld. Spreker vroeg daarom een gecombi neerde straf en wel een gevangenisstraf van 9 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Volksraadzetel van den heer De Raad. Benoeming aanvaard. Naar de Stand, verneemt, heeft de heer De Raad aan den voorzitter van het stemkantoor te Batavia bericht, dat hij de benoeming tot lid van den Volksraad aanneemt. Formeel is een „voorloopig" aannemen van de benoeming niet mogelijk. Het ligt in de bedoeling van den heer De Raad zich eenigen tijd onder medische vontrole te stellen en het noodige nadere overleg te plegen, teneinde daarvan te laten afhangen, of hij alsnog naar Indië zal vertrekken. „ST. HOMOBONUS'' BETREKT EEN NIEUW GEBOUW. De bekende coöperatieve inkoopvereeniging van roomsch katholieke manufacturers .,St. Homobonus" heeft gisteren te Rotterdam haar nieuwe gebouw betrokken. In 1913 is de coöpe ratie door acht Rotterdamsche winkeliers ge sticht. Thans zijn er 370 zaken bij aangesloten. Het nieuwe gebouw telt drie scherp geschei den afdeelingen: opslag van goederen en ex peditie, administratieruimten en inkooporga nisatie, tevens beurszaal. De beurszaal heeft een oppervlakte van 750 M2. De stoffen kun nen in deze beurszaal ook bij regenachtig weer gekeurd worden zonder kunstlicht. Werkloosheid onder verzekerden sterk gedaald. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week 23 t.m. 28 Januari 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 572.338 personen (waar onder 75.134 landarbeiders). Van de 497.204 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 26.9 (in de vorige verslagweek, 9 t.m. 14 Januari 1939, was dit percentage 29.3). Van de 572.338 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 27.7 (vorige verslagweek 31.7). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 193 229.2 (28.0) 193 339.7 (36.8) 193 434.2 (31.8) 193 536.0 (35.2) 193 638.0 (36.8) 193 736.1 (34.4) 193 831.0 (30.3) 193 927.7 (26.9) Op 28 Januari 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 422.934 werkzoekenden, waarvan er 404.407 werkloos waren (nl. 389.139 mannen en 15.268 vrouwen). Van de geheel werklooze verzekerden ontvin gen er in de verslagweek 78.777 uitkeering uit een werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steun- verleening bedroeg op 28 Januari 1939 het aan tal tewerkgestelde werkloozen 66.067 en het aantal gesteunde werkloozen 157.333, tezamen 223.400 verzorgden. (Hieronder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werk loozenkas). Het verschil tusschen het aantal bij de orga nen der arbeidsbemiddeling ingeschreven werk loozen en het aantal personen, door verzekering, steun en werkverschaffing geholpen, wordt mede hierdoor verklaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet worden medegeteld; deze zijn echter wel als werkzoekenden bij een arbeidsbeurs ingeschre ven. Blijkens mededeeling van het werkfonds wa ren op 28 Januari 1939 bij werken, die met be hulp van dit fonds worden uitgevoerd, direct en indirect werkzaam pl.m. 6.440 arbeiders. Boven dien is voor een aantal arbeiders, dat kan wor den geraamd op ruim 3.200, als gevolg van be doelde werken werkgelegenheid ontstaan. DOELTREFFENDE VERSPREIDING VAN BRITSCH NIEUWS. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteravond de nieuwsverspreiding besproken en zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin er „in verband met de groote activiteit van verscheidene buitenlandsche regeeringen op het gebied van propaganda door middel van de pers, de radio en de film, bij de regee ring op aangedrongen wordt, meer aandacht te wijden aan publiciteit en volledigen moree- len en financieelen steun te verleenen aan plannen ter verzekering van een doeltreffen de verspreiding van Britsch nieuws in het buitenland". GRONINGER AMUSEMENTS- EN REIS- VEREENIGING „MARTINI". Zaterdagavond 4 Maart viert de Groninger Amusements- en Reisvereeniging „Martini" haar tweede jaarfeest in hotel „De Leeuwerik". De Tooneelclub van „Martini" onder leiding van den heer L. A Bijl zal opvoeren het stuk „Kop d'r veur hollen", van E. van Dijk. dat reeds eerder met groot succes voor de radio is opgevoerd. Het Haarlemsche Duo „Meijer en Van Meurs" zorgt voor liedjes en imitaties en de band „The Jolly Hotmakers" voor de mu ziek Het bal staat onder leiding van den heer Joh. L. van Duin. UIT DE OMSTREKEN VELSEN J. J. VAN DER WF.ELE OVERLEDEN. Kort na het overlijden van den heer Schoen maker verliest de gemeentesecretarie opnieuw een verdienstelijk ambtenaar. De heer J. J. van der Weele. adjunct-commies, aan de afd. On derwijs is hedenmorgen op 39-jarigen leeftijd na een ernstige ziekte overleden. De heer v. d. Weele was sedert 7 Juni 1922 in dienst der gemeente Velsen, voordien was hij ambtenaar ter secretarie in Breskens. HILLECOM CONCERT ACCORDEON VEREENIGING „EXCELSIOR". Voor het concert, dat gisteravond in Hotel Sistermans door de Accordeon vereeniging .Ex celsior" en de zang- en mandoline-vereeniging „Entre Nous" werd gegeven bestond groote be langstelling. De groote zaal was zeer vol toen de heer J. Lammens het openingswoord sprak. Onder leiding van den heer H. van Mars bergen werd een keurig programma uitgevoerd en het deed ons genoegen te kunnen consta- teeren, dat op muzikaal gebied goede vorde ringen gemaakt waren. Als meest geslaagde nummers noemen wij de Feestmarsch-pot- pourri voor accordeons, „De stakende muzi kanten", een vrije variant op Haydn's werk door de mandoline-vereeniging en het zang nummer ,De Apotheker". De beide jongste leden de jongedames Veen en Brouwer traden niet onverdienstelijk op als solisten, resp. op piano en accordeon. De pianobegeleiding was bij mej. Rie Appelman als altijd in goede handen. Verder was er nog een aardig tooneel- stukje „Vervlogen ideaal" met een raak gety- peerden candidaat-burgemeester. Het was een succesvollen avond. JAARVERGADERING CHR. SCHOOLVER- EENIGING „BOAZ". Onder leiding van den heer J. Veldhuijzen van Zanten hield deze vereeniging in „Patri monium" Woensdagavond haar jaarvergade ring. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De secretaris deelde mede, dat het aantal leerlingen zoo danig is gestegen dat men met ingang van 1 Januari 1939 kon overgaan tot het aanstellen van een nieuwe leerkracht. Benoemd werd mej. Boelens te Haarlem. De aftredende heeren J. H. Veldhuijzen van Zanten en H. v. d. Hoogd werden herkozen. Op 31 Maart a.s. zal de school haar 40-jarig jubileum herdenken. Besloten werd dat het bestuur met het onderwijzend personeel de plannen voor een waardige herdenking zal be spreken, waarna de voorzitter op de gebruike lijke wijze sloot. FEESTAVOND H.Z.V. Woensdagavond had de Hillegomsche Sport vereniging H.Z.V. in Hotel Flora een feest avond georganiseerd die uitstekend ge slaagd is. De nieuwe voorzitter, dr. C. M. Wljkmans sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat deze avond den onderlingen band tusschen de leden zou versterken, want het vereni gingsleven beweegt zich den laatsten tijd in dalende lijn. Ook de prestaties moeten worden opgevoerd; alleen het tweede polo-zevental boekte een fraai succes door kampioen der afdeeling te worden. De secretaris van den Kring Haarlem van den Kon. Nederl. Zwembond, de heer Brunt, sprak een kort propagandistisch woord waarin hij de leden opwekte trouw de oefenavonden te bezoeken en door goede prestaties propa ganda voor de fraaie en gezonde zwemsport tè maken. Het verder deel van den avond werd gevuld met tooneel, voordrachten en dans. Het too- neelstukje „Het ministerie van Vrouwelijke Zaken" oogstte groot succes. GESLAAGD. Te den Haag is onze plaatsgenoote mej. J. Kant geslaagd voor het examen als coupeuse, afgenomen door de E.N.S.A.I.D.-modevak- school aldaar. VOGELENZANG MIDDAGMAAL MET GLAS BESTROOID! Woensdagmiddag had nabij het Station Voge lenzang een ongeluk plaats, dat goed afliep. Zooals men weet grenzen de huizen, die langs de Leidschevaart staan, aan den achterkant te gen de spoorbaan. Van een trein, die daar pas seerde, vloog een stuk ijzer van een rem door de ruiten van de woning van den heer Z. De glasscherven kwamen terecht op de tafel, waar op juist het eten was opgediend. Het zware stuk ijzer kwan^terecht op een stoel, waarvan de heer Z. juist tot zijn geluk was opgestaan, want het stuk ijzer veroorzaakte een flinke deuk in den stoel. ZAND VOORT JEUGD-GEMF.ENSCHAPPENBOND. Op de bijeenkomst, die in gebouw Brug straat 15 werd gehouden, werd o.a. mededee ling gedaan, dat de Jeugd-gemeenschap ge splitst zal worden in een jongste groep en een oudste groep van 16 jaar en ouder, zooals de vroegere Jongerenkring. Zaterdagavond a.s. wordt voor de oudste groep een bijeenkomst gehouden. De jongste groep is hierbij echter welkom. Alleen na af loop zullen de ouderen bijeenblljven om de oudste groep definitief te regelen. R.K. MIDDENSTANDSBOND ..DE HANZE" Woensdagavond hield de afd. Zandvoort van De Hanze haar goed bezochte laarverga dering in het Patronaatsgebouw. Na de ope ning door den voorzitter, den heer C. Siegers, kwam het jaarverslag van den secretaris aan de beurt. Uit dit zeer uitvoerige verslag bleek wel, dat het bestuur van de afdeeling gedu rende het laatste jaar niet stil gezeten had. In het belang van de leden was er veel werk verzet. Dat dit werk op prijs werd gesteld bleek wel uit het feit. dat het aantal leden steeds groeiende was. Ook in het jaarverslag van den penning meester voerde het optimisme den boventoon. De kascommissie had de boeken en bescheicftm in uitstekende orde bevonden. Voor het jaar 1939 werden in deze commissie benoemd de heeren: A'.even en J. H. Bluys. Op voorstel van het bestuur werd de admi nistrateur met algemeene stemmen opnieuw voor het jaar 1939 benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden L. J. Koomen en D. Vader werden beiden met alge meene stemmen herkozen. SANTPOORT DE NATIONALE GEDACHTE. Hedenavond treedt de heer Joh. Winkler uit Amsterdam in het gebouw „De Toorts" op over het onderwerp: „De nationale gedachte" UIT HET LEVEN VAN EMILE ZOLA. Woensdagavond werd in het Verenigings gebouw der Ned. Herv Gemeente de film „Uit het leven van Emile Zola" vertoond In deze film bleek duidelijk, hoeveel moeite Zola zich getroost heeft om de waarheid in de zaak- Dreyfus te doen zegevieren. De belangstelling was zeer groot. HAARLEMMERMEER Goede vangst van de Rijksveld wacht. Vischdievcn op heeterdaad betrapt. De Rijksveldwacht in Haarlemmermeer is er. dank zij haar ijverige nasporingen in ge slaagd drie vischdieven op heeterdaad te be trappen. Het is gisteren aan de actieve Rijksveld wacht uit de Haarlemmermeer gelukt aan deze dubbel strafbare strooperij een einde te maken. De rijksveldwachters uit Vijfhuizen en Aalsmeerdercijk trokken des nachts op surveillance uit. Aan de Hoofdvaart bemerkten zij. dat aan den kant op eenigen afstand zich een drietal personen verdacht ophield. Be hoedzaam kwam de politie nader en overrom pelde het drietal, dat te verbluft was om op de vlucht te slaan. Het bleken te zijn de gebroeders L., en G. de S„ allen wonende te Hoofddorp. De aange houdenen behoefden niets meer te ontkennen. De rijkspolitie nam den zegen, waarmee ge- vischt werd in beslag, terwij! tegen de stroo- pers proces-verbaal werd opgemaakt. BLOEMENDAAL FLOR ALIA EN JEUGDTUINEN. Om de belangstelling voor Floralia en Jeugd- tuinen op te wekken, zal de heer G. J. Boe- schoten op een drietal avonden aan de jeugd vertellen en laten zien, hoe floralia planten moeten worden behandeld. Er worden mooie films vertoond over het groeien en opkwee- ken van bloemen en over het werken op den jeugdtuin. Voor Bloemendaal is deze avond vastge steld op Vrijdag 17 Februari om 7.30 uur in het Jeugdhuis; voor Overveen op Woensdag 22 Februari om 7.30 in ..Doini" en voor Aerden- hout op Zaterdag 25 Februari om 7.30 in de Vondelschool. Ook ouders zijn op deze avonden welkom. HEEMSTEDE „KERK EN VREDE". Kerk en Vrede houdt, in samenwerking m^fc den Alg. Ned, Vrouwen Vredebond, een open bare bijeenkomst op Maandag 20 Februari in het gebouw van den Ned. Prot. Bond Postlaan te Heemstede. Spreker is Ds. M. Hinlopen met als onderwerp „Oorlog en Vrede en het Evangelie". VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinlie- denvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een vergadering. In het. vorige najaar waren aan vijftien leden een gelijk aantal bloembollen uitgereikt, be staande uit een pot hyacinten „Marconi", twee potten tulpen „Alberio" en „Triumphator" en twee potten narcissen „King Alfred" en „Lady Moore",, die thans ter keuring .waren ingezoiir den. De jury bestaande, uit de heeren G. H. Ha- geman, J. Bchage en H. Bierman St. kende de prijzen als volgt toe: Beker voor de beste hya cinten W. A. v. Zadel, 9 p., beker voor de beste tulpen W. A. v. Zadel, 8 punten, beker voor de beste narcissen: W. A. v. Zadel, 8 punten, wis selbeker voor het hoogste aantal punten over de geheele inzending W. A. v. Zadel, 25 p., 2 H. Bierman Jr., 18 p., 3 B. Nieuwenhuis 18 p., 4 A, Hulsebosch 17 p. Voor vrije inzendingen behaalde W. A. v. Za del 25 p., H. Bierman Jr. 20 p., J. de Boer 16 p., P. Klaassen 8 p., en K. Goudzwaard 6 p. De bekers waren geschonken door de heeren G. Boting, H. v. Gurp, B. Nieuwenhuis en K. Wolff. Besloten werd een vaste keuringscommissie te benoemen. Als leden werden benoemd de heeren H. Rietvink, T. Liefhebber en H. Brokker. In beginsel werd besloten, dit jaar een bezoek aan Overijsel te brengen. De heer K. Goudzwaard hield een causerie met lichtbeelden over „Kasteel Haarzuilen". Aan het slot der vergadering feliciteerde de voorzitter den heer W. A. van Zadel met zijn behaalde succes en dankte de jury. voor haar moeilijk werk. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 129 Erin IJM 12 f 4160 400 Jacq. Clasine IJM 10 f 2990 140 Jenny Elsa IJM 88 f 1690 100 Zeeleeuw IJM 29 f 1430 350 Schoorl IJM 39 f 2660 Loggers: KW 54 f750; KW 62 f610: IJM 201 f510; KW 39 f1240; KW 134 f810; KW 169 f300. MARKTBERICHT Tarbot 72—54 ct. per kg. Tong 10462 per kg. Heilbot 10484 ct. per kg. Griet f 2316 per 50 kg. Groote schol f 9.10—8.20 per 50 kg Middel schol f 139 per 50 kg. Zetschol f 22.5013 per 50 kg. Kleinschol f 168.50 per 50 kg. Bot f 104.50 per 50 kg. Schar f 115 per 50 kg. Tongschar f 4613 per 50 kg. Poontjes f 6—3.10 per 50 kg. Groote schelvisch f 32 per 50 kg. Middel schelvisch f 3425 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 3120 per 50 kg. Kleine schelvisch f 21—10.50 per 50 kg. Groote gul f 8.50—7.20 per 50 kg. Kleine gul f 10.506.50 per 50 leg. Wijting f 6.304 per 50 kg. Makreel f 8.204.70 per 50 kg. Versche haring f 5.705 Groote heek f 35 per 125 kg. Middel heek f 31 per 125 kg. Klein middel heek f 13.50—19 per 50 kg. Kleine heek f 86.80 per 50 kg. Kabeljauw f 38—13 per 125 kg. Vleet f 1.80 per stuk Leng f 1.750.75 per stuk. Koolvisch f 28—7 per 50 kg. Rog f 14.50 per koop. CAFélIOlDER BEKEURD. Gisteravond is een caféhouder bekeurd voor het verkoopen van sterken drank per flesch zonder daarvoor de vereischte vergunning te hebben-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7