De Gouden Koepel als Leidsman. Vierde Kamermuziekavond ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 HAAR HEM'S D A G B G A D 1T (IN/T IN IXTTERIM Op weg naar Rangoon. WETEN EN WERKEN. Mevr. Koote-Cerrese. E Golf van Bengalen hebben wij ach ter den rug en de Nandoe snelt voort naar Burma's hoofdstad, 't Is in den namiddag, de zon neigt ter kimme, de vierde nachthalte is in zicht. Ver voor ons uit schittert iets, een flikkerende naald, die langza merhand wat breeder wordt. Met de regelma tigheid van een klok zet onze DC 3 zijn tocht yoort, zij ruikt den stal, het nachtkwartier. Flauwtjes onderscheiden wij de sawaho, een lappendeken is als het ware onder ons neerge legd. De naald blijkt een koepel te zijn; de koe pel van de beroemde Shwe Dagon-pagode in Rangoon. En evenals er vele welkome leidslie den zijn op de Indië-route, waaraan men zich natuurlijk vastklampt, zoo is de omgeving van Rangoon voorzien van een zeer bijzonder aan- trekkingspunt, dezen gouden koepel. Sierlijk glijden wij naar beneden. Het vliegveld Mingala- don van waar komt deze fantastische naam De Gouden Koepel van de Shwe Dagon pagode te Rangoon. ontvangt ons. Evenals in 1933 was ook nu weer Juni—Juli 1938 de directeur Van het Minto Mansions Hotel aanwezig en na ons snel verkleed te hebben, trekken we Rangoon in. Staat er een bijzondere muur tusschen Voor- Indië en Burma? Inderdaad. De muur met de poort, die toegang verleent tot de werkelijke Tropen. We zijn ergens anders aangekomen, 't Is er groen en opgewekt en het autoritje van het vliegveld naar het hotel, ongeveer twintig mi nuten, verveelt dan ook in het geheel met. Maar niet slechts de plantengroei, ook miëschien wel in de eerste plaats de menschen, dié er wónen. In een kleurrijke omgeving, door de scharkeeringen van het groen, past een kleur rijke bevolking. Niet alleen kleurrijk door de bruin-nuances van de gelaatskleur, maar ook kleurrijk door de kleedij. Ik heb altijd gevonden, dat die combinatie niet ontbreken mag en be treurde het dan ook wel eens in gebieden te hebben gereisd, waar de planten- en bloemen pracht niet omgeven wordt door een daarbij passenden kleerentooi. Zoo zijn de Burmeezen levendiger dan de Voor-Indiërs, zoo is daar het leven op straat van zooveel grooter bekoring dan ginds, opgewekte menschen, alles is anders. De vele Boeddhistische priesters, in hun geel- oranjekleurige gewaden, passen zoo goed in dat milieu. Het betrekkelijk nauw om den hals slui tend kleedingstuk, hangt losjes naar beneden, om het middel vastgehouden door een eenvou dige ceintuur. De priester gaat daarbij bloots hoofds, behoedzaam schrijdt hij voort. De mooie woonhuizen in Rangoon's buitenwijken, de prachtige Victoria- en Heilige meren en niet te vergeten de meest beroemde pagode met haar naaste omgeving, dat alles geeft den vlieg-reizi- ger toch wel een indruk van Burma's hoofdstad. Eeuwen voordat aan Rangoon als stad gedacht werd beheerschte reeds de Shwe Dagon-pagode de delta, waar thans Rangoon is gelegen. Met een groote mate van voornaamheid heei-scht deze kerk over hare omgeving, zooals de cita del van Jodpoer dat reeds zeven eeuwen doet over een groot gedeelte van het Vorstendom. Deze Shwe Dagon is volgens de legende een schepping van een tweetal rijke kooplieden uit Burma, die omstreeks 586 v. Chr. ter eere van Boeddha deze kerk lieten bouwen, waarin zij een achttal haren van Boeddha, welke zij ten ge schenke hadden ontvangen, een plaats gaven. De tegenwoordige tempel zou eerst omstreeks 1564 gereed zijn gekomen. Een bezoek aan dit bedevaarthuis is zeer de moeite waard. Men dient dit evenwel niet ge haast te doen en daarvoor dus den noodigen tijd te reserveeren. De hooge marmeren trap noodigt u bij voor baat reeds uit binnen te komen. Welk een ar chitectuur!-Welk een fijnheid van lijnen! De palmen omringen ons. Daarnaast het meer mo derne gedoe. De autobussen, de heel gewone Europeesche fietsen. Ons oog blijft getrokken door die andere wereld. We moeten onze schoe nen en sokken uit doen. En als we den marmeren trap omhoog gaan, stapje voor stapje, we leven tenslotte in een tropische temperatuur, vinden we naast ons de kleine uitstallingen met ge droogde bloemen, wierook en bladgoud. We wor den uitgenoodigd iets te koopen precies zoo als het bij ons thuis in anderen vorm ook het geval is en we koopen ook iets. In de eerste plaats een blaadje ragfijn goud. Zoo loopen we omhoog. Priesters en pelgrims omringen ons. Zij gaan af en aan. Op het terras staat de gewel dige pagode. De marmeren steenen zijn uitge hold, door de duizenden, die dezen tempel be- aoeken. Onder de schaduw van het in zeker op zicht neerhangende dak trachten velen eenige koelte op te doen. Kippen en duiven huppelen rond op den marmeren omgang. De marmerte gels zijn gloeiend heet. Wij bemerken het aan onze niet-vuurvaste zooien. De omgeving heeft invloed op ons. Wij wandelen langs en door de verschillende tempels, welke den hoofd-tempel omringen. De sfeer is er anders dan in de stad, waar het wereldsche gewoel zich zonder onder breking voortzet. Op uiterst devote wijze loopen de priesters er rond. Men begrijpt neen, men voelt er in een bijzondere omgeving te zijn. Of ferandes worden neergelegd op de kleine alta ren. We bewonderen het mooie beeldhouwwerk, we trachten ons te verplaatsen in de mentaliteit van hen, die daar leven, die ginds hun vaderland hebben. Wij, passagiers we zeggen niets tegen elkander. Alles boeit ons. De zittende Boeddha beelden in brons of in marmer houden ons be zig. 't Is alles even indrukwekkend, even impo neerend, als op zoovele plaatsen op de Indië- route. Hoeveel genieten wij boven vele anderen, die alleen uit foto's of beschrijvingen hiervan een klein beetje kunnen mede genieten. Zoo is het hart van Rangoon, zoovele duizenden kilo meters van Schiphol en toch weer zoo dicht bij ons. Enkele uren later wandelen wij terug. Onze schoenen en onze sokken zijn ons als het ware weder teruggeven. We willen nog eens genieten van den gouden koepel, onzen leidsman in de middaguren, dien wij nu vanaf den beganen grond bewonderen. Andermaal zijn wij terugge trokken in het stadsgewoel. De meedoogenlooze herrie, waar weinig gelegenheid bestaat tot na denken. Een andere wereld absorbeert ons weer. En als wij nog eens omkijken zien wij aan het einde van den asphaltweg den gouden koepel. Het is de zoo zeer geapprecieerde leidsman voor zoovele gezagvoerders, die Nederland op het Noordelijk- met Nederland op het Zuidelijk halfrond verbinden. Die gouden naald uit de verte is een aantrekkingspunt, maar voor ons passagiers is het een hoogtij-oogenblik, wanneer we dien leidsman dicht bij ons hebben en ons kunnen bezig houden met al het wonderbaar lijke, al het kunstzinnige, hetwelk in deze Ran- goonsche heilige hallen is te vinden. MOLLERUS. Commissie-Verrijn Stuart. Sociale Verzekerïngsfondsen. Bij Koninklijk Besluit van 9 Februari 1939 is ingesteld een commissie met de opdracht, zich daarbij stellende op het standpunt der onver korte handhaving van het beginsel der verplichte verzekering, te adviseeren omtrent: a. Een regeling van de financiering der overheidsverplichtingen, verband houdende met de verplichte invaliditeits- en ouderdomsver- zekering en met de vrijwillige ouderdomsverze- kering, na het expireeren van de thans gelden de wettelijke regelen omtrent die financiering. b. De wenschelijkheid om, voor zoover het betreft de self-supporting invaliditeits- en ouderdomsverzekering. wijziging te brengen in het.stelsel van kapitaaldekking van verzekerings aanspraken, zooals dit thans geldt. Tot lid en voorzitter dier commissie werd be noemd prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Het snelle rijden op den Rijksstraatweg. Politie maakt proces-verbaal op. In een der laatste raadszittingen van Haarlem heeft de burgemeester medegedeeld, dat de meeste ongelukken op den Schoterweg en den Rijksstraatweg gebeuren, omdat daar door auto mobilisten te hard gereden wordt. Aangezien den laatsten tijd nog steeds vele bestuurders van mo torrijtuigen, zich aan overtreding aéV' fenelheids- vnbrschriften schuldig maken, wordt door de po litie, die overigens lankmoedig optreedt, een scherp toezicht uitgeoefend. In de afgeloopen weken is dan ook tegen velen, die met snelheden van 60 tot 70 K.M. over genoemde wegen raas den, proces-verbaal opgemaakt. De motorbestuurders zijn dus nu gewaar schuwd. De groote charme van mevrouw Koote Gerrese als voordrachtkunstenares ligt in haar innige vrouwelijkheid. Deze vrouwelijkheid spreekt uit haar bezield gezicht, wij hooren haar in haar mooie, sympathieke, gevoileerde spreekstem en haar door.- warme overtuiging gedragen voordracht. Daarom trof ons gister avond in het door haar voor de vereeniging Weten en Werken gekozen - programma het meest het eerste bedrijf yan Frederik van Eeden's Lioba. Het was vooral in de persoon van Lioba, dat deze vrouwelijkheid het meest zuiver tot uiting kwam. Het was zoo gevoelig en warm van voordracht, zoo juveniel en rein. zoo poëtisch en tegelijk zoo menschelijk, dat het diep ontroerde. In dit fragment was het de jonge vrouw, die wij hoorden en zagen, warm en innig van stem en teer van gebaar. Hoe prachtig werd bijvoorbeeld van haar die slotregel: „het reigerke is dood", waarin de stem bij het laatste woord als het ware ver stierf. Het prpgramraa was gisteren wel wat erg bont en overladen en hét sprak vanzelf, dat niet alle nummers ons even zeer troffen. Zoo lag het wreede en schrijnende „Autobanden" van IIja Ehenburg mevrouw Koote minder goed. Haar zachte vrouwelijkheid stond haar voor de voordracht van dit harde stuk men- schelijkheid in den weg. al werd het slot de dood van een koelie dan ook zeer mooi en gevoelig door haar gezegd. Ook de fragmenten uit „De gestroomlijnde Wereld" van Leonard Huizinga leken mij voor het slot van een ver- moeienden avond minder gelukkig, omdat deze zeer zeker geestige fragmenten door ge mis aan dynamiek onmogelijk nog climax konden brengen. Maar hoe kinderlijk en een voudig was de voordracht van ..De Vischjes van Bobseca" van Cyriel Buysse, hoe gevoelig en zuiver van intonatie waren de twee kinder stemmen in Petertje van Molnar! In het zeggen van verzen ligt niet de groot ste kracht van mevrouw KooteGerrese. De stem mist er het volume en de verscheiden heid van nuanceering voor, al erken ik gaarne, dat zy eenvoudige verzen als Potgieter's Mach- teld en Egoismus en Het Liedje in den Mane schijn van de Genestet zeer guitig en licht zei. Wij hooren haar het liefst in een gevoelige vertelling, vooral wanneer daarin haar warm hart trilt en zij zich kan geven in haar sensi tieve vrouwelijkheid, Daarom blijft voor mij de herinnering aan „Katrien wordt soldaat" nog altijd hét hoogtepunt van haar voordrach ten. al volgt daarna ook onmiddellijk het eer ste bedrijf van Lioba, dat ik nooit mooier hoor de dan van haar. De heer de Reede bood mevrouw Koote gis teren voor den aanvang van haar programma namens het bestuur bloemen aan. waarbij hij zijn groote dankbaarheid uitsprak voor het voorrecht, dat Weten en Werken haar gisteren voor de derde maal mocht hooren. Aan het 'slot huldigde hij mevrouw Koote nogmaals met warme woorden en het hartelijke applaus van de volle zaal na deze toespraak bewees overtuigend, dat de heer de Reede hiermee de gevoelens van allen had vertolkt. J. B. SCHUIL Een hoekje van het groote terras rondom den Gouden Koepel. Op den achtergrond Boeddha beelden. Op den voorgrond Boeddhistische priesters. MUZIEK van Toonkunst Emanuel Feuermann en Theo van der Pas. Emanuel FeuermaruVs kunst vertegenwoordigt wel het hoogst bereikbare en tevens het hoogst denkbare op het gebied van cello-spel, om het even of men aan de technische virtuositeit dan wel aan de artistieke uitdrukking het meeste ge wicht hecht. Feuermann is een onfeilbaar jong leur: hij is tevens een groot artist. Technische problemen, die een gewoon cellist voor zoo goed als onmogelijke opgaven geneigd zou zijn te be schouwen. lost hij op met een zekerheid en een gemak, als 't van zelf gaat. Maar hij kan zijn Stradivari laten zingen en klagen, schertsen en juichen: en alles vindt weerklank bij wie naar dat fenomenale en fantastische spel luiste ren mag. Moet ik nog voorbeelden noemen? De duize lingwekkende snelheid der figuren in de 2de van Corelli-Tartini' Variaties, de droefgeestige zang in de 3de, de met mechanische onfeilbaar heid functionneerende stokvibraties in de 4de, de even onfeilbare handverplaatsingen bij de octaventriolen der 5de: het zijn eenige voor beelden van miraculeuze technische volkomen heid. Laten we daartegenover stellen de prach tige droomerij in Chopin's Sonate (die in de plaats van Lalo's Cello-concert gespeeld werd); de ontroerende voordracht van het als door doodsschaduw versluierde van het Adagio der oorspronkelijk voor arpeggione geschreven Sonate van Schubert; de bekoorlijke cantilene in het lied van Fauré, de delicate soberheid in het Allegro van Senaillé, de verbijsterende tertsen-sexten- en octavenreeksen in Dvorak's Slavische Dans, de voor de hoogste toppen der Burmeesche vrouwen en kinderen in gebed voor een der talrijke Boeddha beelden aan den voet van den Gouden Koepel. (Adv. Ingez. Med.) viooltechniek, niet onderdoende figuren en fla geoletten in het Scherzo van Julius Klengel. Het lijstje schijnt reeds respectabel en is toch nog zeer onvolledig, en zeker volslagen ontoe reikend om eenig idee van Feuermann's spel te geven aan hen, die niet het voorrecht hadden Vrijdagavond in onzen Standsschouwburg aan wezig te zijn. En is dat uitpluizen en analysee ren eigenlijk niet onnoodig en ongowenscht'' Geniet men van de schoonheid eener tuil orchi deeën meer wanneer men de bloemen stuk voor stuk openrijt? Een ding mogen we niet vergeten: de inten sieve indrukken van Feuermann's spel en de realiseering van al zijn bedoelingen zouden min der groot geweest zijn, indien hem niet een gelijkwaardige partner ter zijde had gestaan Theo van der Pas was een gelijkwaardige, zoo wel in de pianistisch kolossale pianopartij van Chopin's Sonate als daar, waar hem een meer bescheiden rol toekwaip: ook een begeleiding van Senaillé's Allegro is voor hem geen ..quan- tité négligeable". Zijn allround-vaardigheid staat boven eiken twijfel. Niemand zal vermoed hebben, dat de keuze van Chopin's Sonate pas Vrijdagnamiddag geschied was: de technische uitvoering en het samenspel waren van de hoogste orde. Zoo moeten we beiden grooten kunstenaars voor dezen avond dankbaar zijn- Feuermann en Van der Pas. Twee toegiften waren de reacties op de dankbaarheid der hoorders: de bekende Menuet van Valensin en een transscriptie van het Adagio uit de Orgeltoccata in C gr. t. van Bach. Overbodig mag het bestaan dezer trans scriptie heeten maar, hoorden we met uit zondering van Chopin's Sonate en Klengel's Scherzo niet allemaal transscripties of arrange menten op dit concert? Dat schijnt bij een cello recital onvermijdelijk. K. DE JONG. DE ONDEUGDELIJKE REMMEN De motorbrigade der Haarlemsche politie heeft Vrijdag de remmen gecontroleerd van een truck met oplegger, die niet geladen was. Het bleek dat de remmen van de truck in orde waren, maar die van den oplegger werkten niet, zoodat bij een snelheid van slechts 35 K.M. de oplegger heele- maal doorschoot, waardoor de geheele combi natie dwars over den weg kwam te staan. Het spreek wel van zelf, dat het gevaarte voor her stel naar een garage moest en dat tegen den be stuurder, een vrachtrijder uit Beverwijk, proces verbaal werd opgemaakt. PERSONALIA. Heden slaagde te Utrecht voor het tandarts- examen onze stadgenoot de heer J. Lasschuit. HISTORISCH GENOOTSCHAP UTRECHT. Tot lid van het Historisch Genootschap Utrecht is benoemd de heer A. D. Huysman, te Haarlem. —Japan koopt wapens in Tsjecho- Slowakije. Van betrouwbare zijde wordt te Praag ver nomen. dat een Japansche missie groote be stellingen heeft gedaan bij de Tsjecho Slo- waaksche wapenfabrieken te Brno in Mora- vie. Deze missie heeft zich eveneens in ver binding gesteld met het Tsiecho Slowaakschr ministerie van landsverdediging voor den aankooj. <a: er. dee' >/ai d' w-r legeruitrustmg. die de Tsjecho-Slowaaksche regeering krachtens de onlangs uitgevaardigd wet verkoopt. AFKLEEDEND MODEL. Dit model, zonder ceintuur, is zeer afkleedend en daarom geschikt voor dames, die niet meer tot de allerslanksten behooren. De garneering van het model bestaat uit stiksels langs het weggesneden voorpand. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 centi meter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: bovenwijdte 107 centimeter; taillewijdte 90 centimeter en heupwijdte 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. De jabot is geplooid en wordt vastgehouden door een tweetal groote fantasieknoopen. De mouw is met ruimte ingezet, terwijl de japon van voren een plooi vertoont. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maan dag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Nassau-Bank N.V. te Haarlem. Dividend 5 Aan de op 10 Maart as. te houden alge- meene vergadering aan Aandeelhouders der Nassau-bank N.V. te Haarlem zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1938 te bepalen op 5 pCt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11