Suijfei* ïw RENAULT KARSOTE agenda. Gbrrace brïnkmann ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 H A A R E E M'S DAGBLAD 4 De toestand aan de Fransch- Spaansehe grens. Dr. Oerlemans en de heer D. Wijnkoop spreken voor de Communistische Partij. De afd. Haarlem van de Communistische Partij Nederland hield gisteravond in de tuinzaal van het Concertgebouw een bijeenkomst waar een delegatie, die aan de Spaansch-Fransche grens heeft, vertoefd, verslag uitbracht van haar be vindingen. De vergadering stond onder leiding van den heer J. M. Gerritsen. Als eerste spreker trad op dr. A. C. Oerlemans. die eenige van zijn bevindingen mededeelde, die hij in het grens plaats] e Cerbère had ondervonden. Er heerschen daar menschonteerende toestanden, aldus spre ker. Zieken, ouden van dagen, vrouwen en kinderen, allen lagen door elkaar, meestal in kleine, bedompte wachtkamers samengeperst, Erger nog was de toestand in het hospitaal. Veertienhonderd gewonden lagen op den grond in een zaal, waarvan alle ruiten kapot waren. Ook in een hospitaal te Perpignan was het niet veel beter. Op een steenen vloer was wat stroo neergelegd en daarop lagen alle zieken uitge spreid. Van behandeling der patiënten was veelal geen sprake. Voor het zeer groote aantal patiënten waren veel te weinig doktoren aan wezig. Volgens spreker waren.zoowel de Fran- sche regeering als het Roode Kruis hier in ernstige mate in gebreke gebleven. Men doet wel iets maar het is bij, lange na niet voldoende. Dr. Oerlemans besloot tenslotte zijn toespraak met te eischen, dat de Nederlandsche regeering de hulp van de Spaansche vluchtelingen op ruimer schaal mogelijk zal maken. Na de pauze sprak de heer D. Wijnkoop, die er op wees, dat in de eerste plaats de kinderen van de Spaansche vluchtelingen zouden moeten worden gered. Aanvankelijk stond de regeering niet afwijzend tegenover het plan de Spaansche kinderen naar Nederland te brengen. Daarom is een delegatie naar de Spaansche grens gegaan om indien mogelijk de komst van de Spaansche kinderen voor te bereiden. Er waren daar trou wens nog meerdere delegaties van andere lan den aanwezig, die hetzelfde doel nastreefden. De Spaansche autoriteiten verleenden alle mo gelijke medewerking. De Fransche ambtenaren waren eveneens zeer voorkomend, doch zij had den strenge orders uit Parijs zoodat van hen niet de benoodigde toestemming kon worden verkregen. Er werden tenslote zeven kinderen, die van alle noodzakelijke papieren voorzien waren, meegenomen doch ze mochten van de Nederlandsche regeering niet in ons land bin nenkomen. Uitvoerig ging spr. de geschiedenis na, die hieraan vooraf was gegaan. Het oude asylrecht werd dus niet gehandhaafd. Men stelt nu wel eens de vraag: waarom vluchtten die Spanjaarden eigenlijk. Deze vraag stellen is haar echter ook beantwoorden. De menschen bleef eenvoudig geen andere keuze, aldus spre ker. Door dit optreden der Nederlandsche regee ring geven zij de fascisten de wind in de zeilen. Ook de houding van president Aazana, die volgens den heer Wijnkoop niet te Parijs doch te Madrid behoorde te vertoeven werd door spr. becritiseerd. Mocht hij niet van plan zijn den strijd tot het uiterste vol te houden dan zou „La Passionaria" hem waarschijnlijk opvolgen. De grenzen van Nederland, zoo besloot spre ker, moeten voor de Spaansche kinderen worden opengesteld. Voorkom verkoudheid Doe onmiddellijk enkele druppels Karsote op Uw zakdoek, adem de damp in.- de bacteriën worden dan direct gedood. F0.70 en F1.— per flac. (Adv, Ingez.-Med.) ZATERDAG 18 FEBRUARI Jeugd Bioscoop City, Zuiderstraat 13: „Jopie Slim en Dickie Bigmans" geprolongeerd, 2 en 4 uur. Café-Restaurant Brïnkmann, Groote Markt: Tusschenbal Brassinne, 9.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Bonte Ope rette-avond Fritz Hirsch Gezelschap, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De fatale nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Zusters". Op het tooneel: Het geheimzinnige kabinet van Dr. Ca- ligari. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Spoorwegpiraten" en „Meer dan secretaresse", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette" geprolon geerd. 2.30, 7 "en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De geheime schuilplaats" en „De overval in Hollywood" Moviac Theater: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur ZONDAG 19 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. O. V., 2.30 uur. Rembrandt Theater: Film „Mooi Frankrijk", 11.30 uur. Jeugd Bioscoop City, Zuiderstraat 13: „Jopie Slim en Dickie Bigmans" geprolongeerd, 2 en 4 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. MAANDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Liederen- avond door Ria Focke-Van der Spoel voor de Vereeniging „Voor de Kunst", 8.15 uur. Lange Margarethastraat 13: Jaarvergadering Haarlemsche Hulpbank, 3.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Zand voort: Vergadering van den gemeen teraad, 7.30 uur. O v e r v e e n: Buitengewone aandeelhouders vergadering N V. Overdekte Bad- en Zwemin richting Stoop's Bad ten kantore der vennoot schap, 8 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 18 Februari 8 uur tot en met Vrijdag 24 Februari zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizerstr, 6. Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff, apotheek, Firma Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek. Marnixstraat 65. Tel. 23525. ORANJEVEREENIGING ..PRINS BERNHARD' (HAARLEM-WEST). Bovengenoemde vereeniging hield haar eer ste bestuursvergadering met het nieuwe be stuur. Dit is als volgt samengesteld: G. Klin kenberg, voorzitter: H. A. Maurits. secretaris; G. Meulenbroek, penningmeester; H. ten Broe- ke, vice-voorzitter; A. Sabelis, 2e penning meester; J. de Droog, 2e secretaris; J. L. Sel- horst, commissaris. GRAVIN MARITZA. Zondag 19 Februari geeft het Operette Ge zelschap „Dioge" te Haarlem, in den Stads schouwburg een opvoering van Emmerich Kalman's beroemde operette „Gravin Ma- ritza". Op het tooneel komt een groot zigeuner orkest. De regie is in handen van den heer Jan van Dommelen. De balletten zijn inge studeerd door Tiny WezenbeekKoning. Mu zikale leiding Jos. Mathot OUDERAVOND VAN ZEGGELENSCHOOL. De eerste ouderavond in 1939 in bovenge noemde school had dezer dagen plaats. Nadat het hoofd der school, de heer Kra mer, de aanwezigen welkom geheeten had. werd in een vlot tempo het huishoudelijk ge deelte van de agenda afgewerkt. Daarna hield de heer Ingn. J. E. de Vries, voorzitter van de Kennemer vereeniging voor Jeugdherbergen, een causerie over verschil lende gebruiken en gewoonten in jeugdherber gen in ons land. Spreker dankte in het bijzonder het onder wijzend personeel voor hulp en medewerking aan de jeugdherbergen verleend. Hierna werden door dames en heeren van den Nederlandschen Trekkersbond afd. Haar lem verschillende Volksdansen uitgevoerd, onder andere Krakowiak van den Nederland schen Trekkersbond en Anna Polka van Johann Strauss, die hiervoor een hartelijk applaus in ontvangst hadden te nemen. Na de pauze werden twee films vertoond van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, ten eerste Trekt door Nederland en 'ten tweede Er op uit met Uw klas, wat de gezelligheid van den ouderavond zeer verhoogde. Het geheel kan als een uitstekende avond beschouwd worden en na een woord van dank aan allen die hun medewerking hebben ver leend sloot de Voorzitter de bijeenkomst. JOSEPHINE BUTLERVEREENIGING. Donderdagmiddag 23 Februari zal de afd. Haarlem van de Josephine Butlervereeniging haar jaarlijksche vergadering houden, in hotel ,Lion d' Or", Kruisweg. BURGERWACHT. Op Maandag 20 Februari a.s. zal door de Haarlemsche Burgerwacht een avondoefening worden gehouden. 8.15 uur n.m verzamelen in de Inf. Kazerne, 8.30 uur n.m. afmarsch. TELEFOON 15013 Haarlem, Bloemendaal (Adv. Ingez. MedJ Den tuinders kan nog niets toegezegd worden. Eerst moet blijken hoe groot de vorstschade is. Op vragen van den heer Wijnkoop betreffen de verhooging van den steun aan de tuinders in verband met schade, teweeggebracht door de in December 1938 ingetreden vorst, heeft de heer Steenberghe, minister van economische zaken geantwoord, dat deze vragen door hem thans nog niet kunnen worden beantwoord, daar eener- zijds de omvang der scbade, teweeggebracht dooi de in December 1938 ingetreden vorst, nog niet met nauwkeurigheid is kunnen worden vastge steld, terwijl anderzijds nog niet door hem is beslist, zoo eenige tegemoetkoming van deze schade uit het landbouw-crisisfonds zal worden verleend, op welke wijze deze steunverleening zal worden berekend en uitgekeerd. OECUMENISCHE JONGEREN BIJEENKOMST. Het Oecumenisch» Jeugd Comité, afd. Haar lem, organiseert een Oecumenische Jongeren bijeenkomst op Woensdagavond 22 Februai in de Bakenesserkerk. Ds. H. J. Dijckmeester, predikant van het Diaconessenhuis Den Haag, zal spreken over: „Nathan Söderblom, Baan breker der Oecumenische Beweging". De avond zal worden geopend door den voorzitter van het Oecumenische Jeugd Co mité W. Nijenhuis, de Oud-Katholieke Pas toor C. F. Nieuwenhuyzen zal het slotwoord spreken. Muzikale medewerking verleenen mej. Grada Middag, orgel en de heer H. W. van Kempen, fluit. Het comité hoopt, dat veel jongeren zullen komen luisteren naar wat ds. Dijckmeester zal vertellen over den grooten Zweedschen aartsbisschop, die zich met al zijn krachten gegeven heeft aan de Oecumenische Bewe ging. „KERK EN VREDE". De afdeeling Haarlem en Omstreken van „Kerk en Vrede" zal een bijeenkomst houden voor leden en belangstellenden op Donderdag avond 23 Februari in het Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat, waar Ds. L. de Haan, bapt. pred. te Haarlem zal spreken over: „De taak van Kerk en Vrede". Haarl. Weer- en Sterrekunclige Kring. Vrijdagavond sprak dr. T. van Lohuizen uit Den Haag voor de leden van dezen Kring over „Energieverlies van sterren". (Hoe ko men de sterren aan de energie, die zij uit stralen?). Hij bepaalde zich eerst tot de zon en zette uiteen, hoe men met pyrheliometers en ander stralingsmeters de zonneconstante heeft kunnen bepalen, waaruit men kan be palen wat de zon per jaar uitstraalt, n.l. 1.25 X 100.000 sextillioen erg., een geweldig aantal. De vraag is nu, hoe de zon dit leveren kan Verbrandingsprocessen zijn bij lange na niet voldoende. Spreker kwam tot de berekening van Heimholtz en Lord Kelvin, die uitgingen van de energie, die vrijkomt bij het samen trekken van een gasbol. Deze energie zou vol doende zijn voor 20 millioen jaar. Daar de wetenschap ons leert, dat sommige aardsche gesteenten twee milliard jaar oud zijn, moet de leeftijd van de zon dus minstens 10 a 100 milliard jaar zijn. Ook de radio-activiteit kan niet helpen. Welke bron dan? Spreker maakte nu eerst een uitstapje op het gebied van de relativiteit; er werden eenige grondslagen ge legd van de atoomphysica en meer speciaal iets van de kernphysica. mede met behulp van lantaarnplaatjes. Het begrip massadefect werd verklaard en uitvoerig besprak hij de omzetting van waterstof in helium. Een zon geheel uit waterstof zou dan kunnen leveren energie voor 100 milliard jaar, doch een zon geheel uit waterstof is niet mogelijk. Men heeft kunnen berekenen, dat er in de zon en in de sterren altijd voorkomen: waterstof, helium en een groep zware elementen tus- schen koolstof en ijzer. Ten aanzien van het energieprobleem werd uitvoerig besproken de opbouw van helium en de zwaardere elemen ten en de daarbij optredende massadefectem waarna enkele bijzonderheden werden nage gaan van den opbouw van een aantal kernen De kernlading wordt bepaald door het aantal protonen, dat er in zit en de massa door de som van protonen en neutronen; het atoom- nummer in het periodiek systeem wordt even eens bepaald door de kernlading. Enkele pro cessen, die neutronen kunnen leveren, wer den vervolgens onder de loupe genomen. De. snelheid, waarmede helium neutronen worden gevormd, is evenredig met het helium- gehalte van de ster. Daar de neutronen voor namelijk worden ingevangen door de zwaar dere elementen, heeft men kunnen bereke nen. dat de massa aan helium in een ster minstens achtmaal zoo groot is als die van de zwaardere elementen. De energie, die door verschillende sterren wordt uitgestraald, wordt tenslotte bepaald door de verhouding van waterstof, helium en zwaardere elementen. WETHOUDER BOES NAAR HET BUITENLAND De wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes, is heden met vacantie naar het buitenland vertrokken. Ongeveer 15 Maart denkt hij weer terug te zijn. Copyright P. I. 8. Bon 6 Copenhagen En nu begint de zevende geschiedenis, handelend over het paleis van de Sneeuwkoningin en wat daarin gebeurde. Toen Karei het paleis was binnengekomen, zag en voelde hij, dat de muren sneeuwjachten waren en dat ijskoude winden de ramen en deuren vormden. Er waren wel honderd zalen, al naar de sneeuwjacht stormde en de grootste zaal was vele duizenden meters lang. Groot en leeg en ijskoudNooit was er eens vreugde in de zalen, zelfs de beren mochten er geen bal hebben, waar de storm trompet zou kunnen spelen en waarbij de ijsberen eens hadden kunnen laten zien, hoe keurig zij opgevoed waren. Leeg en stil was het in het paleis.. Het Noorderlicht scheen hier zoo precies, dat men op de seconde af kon zeggen, wanneer het 't sterkst en 't zwakst was. Midden in de onmetelijk groote sneeuwzaal was een bevroren meer, waar-van het ijs in ontelbare stukken gebarsten was. Het eene stukje ijs was precies gelijk aan het andere, zoodat het eigenlijk een waar kunststuk was. Hier zat de Sneeuwkoningin altijd, als zjj in het paleis was en dan zei ze altijd, dat het ijs van het meer de spiegel van het verstand was en dat dit het eenige ware en goede op de wereld was. Karei was heelemaal blauw van de koude, toen hij hier kwam, maar hij merkte het niet, want de Sneeuwkoningin had de koude huivering van hem weggekust en zijn hart was toen ook een ijs klomp. Toen Karei de stukken ijs zag, probeerde hij direct er een paar adn elkaar te passen, net zooals bij een legplaat. En zoo maakte hij prachtige figuren, tenminste dat dacht hij. Maar dit kwam door het glassplintertje dat in één zijner oogen was terecht gekomen. .(Wordt vervolgd) DE RENAULT KOOPER KAN GERUST ZIJN Hij heelt de absolute zekerheid, dat slechts materialen, die door de jaren heen hun deugdelijkheid bewezen heb ben, in zijn wagen verwerkt zijn. Wie zich een Renaulj: Juvaquatre aanschaft, doet dan ook een veilige en boven dien zeer voordeelige koop: Geheel stalen carrosserie met 4 royale zitplaatsen en onsplinterbaar glas rond om. Onafhankelijk geveerd. Benzine tank achter. Ventilatieruitjes in de portieren. Flinke kofferruimte. Anti slip banden. Snelheid 100 KM. per uur. Benzineverbruik 1 L op 13 a 14 KM Wegenbelasting F 16.- per kwartaal. PRIJS VANAF fl. 1150 JUVAQUATRE Hoofdagent Haarlem en Omstreken SMEDESTRAAT 22 - TEL. 11025 ONDERDEELEN STOCK (Adv. ingez. MacL.j Mr. C. D. Asser Jr. overleden. Op 73-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden mr. C. D. Asser Jr.. rijksadvocaat en oekend jurist. Mr. Asser is op 14 Februari 1866 te Amster dam geboren. In 1887 promoveerde hij tot doctor in de rechten, waarna hij zich als ad vocaat en procureur vestigde. Gedurende eeni- gen tijd was hij werkzaam op het kantoor van zijn vader wijlen prof. mr. T. M. C. Asser. Mr. Asser was voorzitter van het Fransch- Duitsche scheidsgerecht en nog andere scheidsgerechten, welke ten doel hadden de beslissing van geschillen tusschen staten on derling of staten en particulieren. Mi-. Asscher was voorts voorzitter der Neder landsche staatscommissie voor internationaal privaatrecht. Hij vertegenwoordigde Nederland op enkele zeeco'nferenties te Brussel. Met mr. Loder en mr. Van Slooten werd hij eertijds belast met de voorbereiding van een tractaat inzake burgerlijk procesrecht, waarbij Neder land en Groot Brittannië betrokken waren. De thans ontslapene heeft dikwijls deel uit gemaakt van internationale commissies en werd vele malen als vertegenwoordiger van Nederland aangewezen op internationale con ferenties. Hij was ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw en tevens in het bezit van verschillende buitenlandsche onderscheidin gen. Twee jaar geleden herdacht mr. Asser zijn gouden jubileum als doctor in de rechtsge leerdheid. FEESTAVOND VOOR DE TRANSPORTARBEIDERS. Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders wordt op Woensdag 22 Februari een feestavond ge organiseerd in het Gemeentelijk Concertge bouw. Er wordt medewerking verleend door Daan Hooykaas (conferencier), The Cavellis (dansende harmonica virtuozen) en verschil lende anderen. Onze stadgenoot Herman Theunisse verzorgd de muziek. Een kort woord zal worden gesproken door den heer C. Dam me. hoofdbestuurder uit Den Haag. Het bal staat onder leiding van den he«r Donkerloo. „NIEUW LEVEN". Op Zaterdag 25 Februari zal door de Geil. Onth. Tooneelver. „Nieuw Leven" in het Ge meentel. Concertgebouw haar jaarlijksch bai- masqué worden gehouden. Zooals steeds zal ook thans de groote zaal wederom op schitterende wijze worden verlicht en versierd door Techn. Bur. Raweta. Twee bands zullen zorgen voor een vroolijke en gezellige stemming, Paap's Stemmingsband „De Zandvoortsche Visschers" en „The Funny Boys" uit Amsterdam. Een bekwame jury, bestaande uit kunste naars van naam, zal beslissen over een keur van prachtige prijzen, welke volgende week in de etalage van de Firma Engelenberg Bartel- jorisstraat zullen worden geëtaleerd. Steeds weer worden kogelgaatjes ontdekt. Nog steeds moet de Haagsche politie min of meer geregeld kennis nemen van klachten over kogelgaatjes, welke in ruiten van gebouwen in de binnenstad gevonden worden. Vrijdagmorgen is een winkelruit van de heerenmodezaak Med- dens aan het Spui het slachtoffer van dit hardnekkige vandalisme geworden. Een kogeltje werd in de etalage gevonden. De politie let schep op de baldadigheid der jeugd. Zoo heeft zij Donderdag een jonge knaap, die in het bezit was van een licht pistool, wegens overtreding der vuurwapenwet aangehouden. Eenig verband met de kogelgaatjes-affaire in de binnenstad blijkt deze aanhouding, welke in een der verre buitenwijken geschiedde, intus- schen niet te hebben. Ook een C. A. O. in het schilders bedrijf? Door den bedrijfsraad voor het schildersbe drijf is bij den minister van sociale zaken inge diend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor het schildersberijf in Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6