Sïiijfcf ïw IömSIMI |De fteeuwkoningifll 'Aspirin MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 HAAR I'EM'S DAGBEAD 4 Amerikaansche belemmering bloembolleninvoer van Wij lezen in het „Weekblad voor Bloem bollencultuur: In „Economische voorlichting" van 10 Febr. 1939 komt het volgende bericht voor: Vereenigde Staten van Amerika. Planten en bloembollen. Blijkens een van den Rijkslandbouwcon- sulent te Washington ontvangen bericht, is bij het Congres der Vereenigde Staten van Amerika een ontwerp van wet ingediend tot wijziging van de Plant Quarantine Act. Die wijziging houdt in. dat planten en deelen van planten, geschikt voor vermenigvuldiging, welke ten invoer worden aangeboden, uit welk vreemd land dan ook, niet mogen worden in gevoerd, behalve voor vermenigvuldiging on der toezicht van den Secretary of Agriculture gedurende den tijd en onder de voorwaarden, welke de genoemde Secretary kan voorschrij- ten ten einde bij onderzoek of anderszins te kunnen bepalen, of de planten of planten- deelen blijkbaar vrij zijn van plantenziekten. Het wetsontwerp bevat voorts de bepaling, dat bollen van tulpen, hyacinten en lelies en convallariakiemen, niet bestemd voor verme nigvuldiging, nog tot 1 Januari 1945 mogen worden ingevoerd, terwijl voor de bollen van narcissen en irissen verplichte warmwater behandeling wordt voorgeschreven. Het bovenstaande bericht van het Departe ment van Economische Zaken, dat ook reeds ter kennis van de organisaties in het bloem bollenvak is gekomen, lijkt diiidelijk. Maar de toelichtingen daarop zijn niet duidelijk en elkaar op verscheidene punten tegensprekend. Het is dan ook uiterst gevaarlijk om op dit oogenblik reeds definitieve conclusies te trek ken en wij zullen ons daaraan zeker niet wa gen, zoolang wij niet over meer inlichtingen beschikken. Dit is zeker, dat het wetsontwerp, waarvan hier sprake is, bij het Congres (de Tweede Kamer der Vereen. Staten) is ingediend door één zijner leden. In den Senaat (de Eerste Kamer) schijnt het eveneens, met ongeveer denzelfden tekst, te zijn ingediend. Hier te lande zouden wij het dus een initia tief-wetsontwerp noemen. Hierbij moet men in het oog houden, dat wetsontwerpen in de Vereenigde Staten voor het overgroote deel door leden vait Congres en Senaat worden ingediend, terwijl dit hier te lande een uit zondering is. Het is niet duidelijk, of de tweede alinea van het door ons overgenomen bericht een amen dement op het ingediende wetsontwerp is of bij het wetsontwerp behoort: wij hellen over naar de meening, dat het eerste het geval zal zijn. Een voordracht die Dr. Strong eind vorig jaar te Richmond heeft gehouden, leert, dat deze de quarantaine-politiek op een gezonde wetenschappelijke basis wil stellen, zoodat deze niet te beïnvloeden is door handelspolitieke overwegingen. Dit is een opvatting, die algemeen juist be vonden zal worden. Maar hierbij brengen wij in herinnering, dat dr. Strong na zijn be zoek aan de Nederlandsche narcissencultures de verplichting tot warmwaterbehandeling voor Nederlandsche narcissen heeft opgehe ven, omdat onze cultures gezond gevonden waren; de bewoordingen van de officieele Amerikaansche beslissing van November 1938 laten te dien aanzien geen twijfel. In dat verband is het opvallend dat voor narcissen nu weer wel een warmwaterbehandeling zou worden voorgeschreven, en dat onze andere artikelen nog 'n termijn van toelating als over gangstijdperk krijgen. KENNEMER PADVINDERS. In het Sportfondsenbad zullen Dinsdagavond 7 uur eenige padvinders zich onderwerpen aan de proeven tot het behalen van het Zwem- insigne „Geoefend Zwemmer". KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 6 Febr. tot 11 Febr. 1939 verstrekt 5836 porties warm eten, n.l. in lokaal Eemstraat 1037, Overtonstraat 1274, Zoetestraat 1052, Kamperstraat 869, Haarl.liedestraat 758, Bui tengewoon onderwijs 660, voorm. Spaarndam 186. I TELEFOON 15013 Haarlem, Bloemendaal Haarl. Rij- en Jachtvereeniging. Evenals verleden jaar organiseerde de Haar- lemsche Rij- en Jachtvereeniging Zaterdag middag een cross-country over weilanden aan den Vogelenzangschenweg en Bekslaan, waar toe de eigenaren weer welwillende toestemming hadden verleend. Bij deze cross, welke uit 3 afdeelingen be stond, verschenen achtereenvolgens 32 rui ters aan den start. Er werd begonnen met de afdeeling voor landelijke ruiters, die een par cours van 1900 M. lengte reden. Daarna volgde een lichte cross van dezelfde lengte, waarvoor zes omliggende landelijke rijvereenigingen een wisselbeker hadden beschikbaar gesteld. De zware cross over 2900 M. met slooten was onderverdeeld in een wedstrijd voor équipes en in een personeeelen wedstrijd. Aan den eerst- genoemden namen deel de Leidsche Officiers Jachtvereeniging en de Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging. ieder met drie ruiters. Deze regionale wedstrijd is bedoeld als voorberei ding voor het Nederlandsche Kampioenschap Terreinrijden 1939 van den Nationalen Bond voor Ruiterwedstrijden op 29 April in Driene bij Enschedé. Voor de berekening van de volgorde worden de tijden van de twee bestgeplaatste deelne mers per équipe samengesteld. De équipe, welke dan den kortsten totaal-tijd heeft, wordt als winnaar beschouwd. Volgens deze berekening werd de L.O.J.V. winnares. In den personeelen wedstrijd werden ook vlotte parcoursen vertoond. Na afloop verzamelden de ruiters zich in het café Rusthoek, waar de heer J,. A. C. Steur, voorzitter van de H.R.V.J., de prijzen uitreikte. De heer H. van Dijk. die bovendien vertegen woordiger was van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen, overhandigde hierbij den wisselbeker. Namens de Leidsche Officiers Jachtvereeni ging bedankte de 2e luitenant P. C. Snorn, waarbij hij tevens de leden van de H.R.J.V. uitnoodigde tot deelneming aan een cross op 11 Maart te Wassenaar. Na zijn dank te hebben uitgesproken jegens de eigenaren van de terreinen, de leden van de jury en allen, die hadden bijgedragen om dezen wedstrijd te doen slagen, eindigde de voorzitter. De uitslagen luiden: Lichte cross voor landelijke ruiters: 1. P. Meerburg (L. R. „Kapt. v. d. Wal") met Nico, tijd 2 min. 59 sec.; 2. G. van S^t'erden (L. R. ,.de Badhoeve Ruiters") met XBases 3.17 4/5: 3. J. van Nieuwenhuyzen (L. R. „Kapt. v. d. Wal") met Tama, 3.21; E. V.: J. Stut (L. R. „Ritm. de Kruyff") met Dukman 3.34 2 5 en J. P. van Leeuwen (L.R. „Kapt. v. d- Wal") met N.N. 3.45. Lichte cross: 1. J. M. J. F. Erens en winnaar van den wisselbeker met Polski, tijd 3 min. 17 1/5; 2. J. A. Blanken met Iscander 3.47 2/5; 3. J. J. Steur met Trouvaille 4.13 4/5; E. V.: Mevr. L. Mol met Grasda, 4.56 1/5 en R. Rhodius met Béla Kun 5.59 3/5. Zware cross verdeeld in: Regionale wedstrijd: 1. Equipe van de L.O. J.V. bestaande uit 2e Luit. J. Stam met Zampa (R.W.P.), 5 min. 36 4/5 en Res.-Luit. D. Hudig met Pieter 5.51 2/5; 2. H.R.J.V. bestaande uit Mevr. P. Gundlach met Robert, 7 min. 19 4/5 en Ph. B. Ruppeft met Sir, 5.45 2/5. Personeele wedstrijd: 1. 2e Luit. J. Stam met Zampa (R.W.P tijd 5.36 4/5; 2. Ph. B. Ruppert met Sir, 5.45 2/5; 3. D. Hudig met Pieter 5 min. 512/5; E. V.: Th. B. Rikkers met Splendid, 5.53 en Mej. O. Abas met Ruby, 6.12. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Aanwinsten. Wijsbegeerte. Ariens Kappers. Zielsinzicht en levens- opbouw. Rademaker. Aan de poort van den nieu wen tijd. Samuel. Grondslag en opbouw; op den drempel van den nieuwen tijd. Sociale wetenschappen. Graaff, De. Handelspolitiek en prijsbewe ging. Webb. My apprenticeship. 2 din, Exacte Wetenschappen. Escher. Algemeene geologie Huisvlijt; Binnenhuisspelen. Eekhoud. De damgids. Schaap, De. 16 partijen om den wereldti tel dammen. Veringa en Van der Borden. Hoe en wat boetseeren wij van klei? Folklore. Rutgers. De Olympus. Kunst. Catalogue, A supplementary, of lord Wool- avington's collection of paintings by sporting artists. Catz. Schilderkunst. Laan, Van. De mens en zijn kunst. Wijngaarden, Van. Meesterwerken dei- Egyptische kunst te Leiden. Nederlandsche en in het Nederl. vert. romans. Bromfield. De regen kwam 1. Menschen in Ranchipur. 2. De wedergeboorte. Coolen. Herberg in 't misverstand. Rheenen, Van. Een man en een tjalk. Werfhorst. Van de. Volcmar, de omme- landvaarder. Zeggelen, Van. Alles paraat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche, v. Weele, Tollensstraat 14, Zand- voort; Bont, Franken, Lange Margaretha- straat 28 rood; Etui inh. schrijfgereedschap, De Ruig, Dunklerstraat 20; Gewicht, de Wilde Nagtzaamstraat 75; Vijf honden, Asyl, Rid derstraat 11; drie katten, Asyl Ridderstraat 11; Lampekap, hoeden; Bureau van Politie, Smedestraat; Alpinomuts, Schermerhorn, Amsterdamse he vaart 16 rood; Twee alpino mutsen, v. Oei, Klarenbeekstraat 41; Dames- portemonnaie met inhoud, Hart, Wilgenstraat 79; Damesportemoniaie met inhoud, Schouten, Zaanenstraat 61. Damesring, Baard, Laurier straat 7; Rijwielbelastingplaatje; Rooze, Van Keulenstraat 53: Rijwielbelastingplaatje Vastenhoven, Kleverparkweg 5; Rijwielbelas tingplaatje; Lief jes. Siwartstraat 7; Bos sleu tels; Wit, Schoterboschplein 8; Sleutel: Van rt Hof. Bromostraat 7; Kinderschoentje: Dero- gee. Parkstraat 17; Boodschappentasch. Scheerlings, Bloemertsteeg 18; Actentasch met inhoud; Rinkel, Zomervaart 12 c., School- tasch met inhoud; Blankert, Gasthuislaan 172; Damestasch met inhoud; Dawideit, Es- schilderstraat 30 zwart: Vulpotlood, Hoofd postkantoor. Loket Telegraaf; Spaarzegels. Bureau van Politie, Smedestraat; Boodschap- penzak; Staphorst, Brouwersstraat 27. AANBESTEDING. HEEMSTEDE Zaterdag. Zaterdagmorgen had door den achitect N. J. Nijman de aanbesteding plaats van den bouw van een bloembollenschuur voor de firma „Kweeklust" (P. Nelis en Zoon); te bouwen aan de Kerklaan. Er waren 19 biljetten ingekomen, waarvan een van onwaarde. Gebr. v. d. Putten, Heemstede, f 11995. v. Sambeek, Heemstede, f 124440. Joh. v. d. Putten, Haarlem f 12107. Fr. Philips, Haarlem, f 12635. Philips Bouwbedrijf, Haarlem, f 13140. Firma W. Mibrand, Haarlem, f 11840. Gebr. de Vries, Haarlem, f 12224. De Geus, Haarlem, f 11990. Brandsma en Bakker, Haarlem, f 11637. J. J. de Korte, Haarlem, f12425.—. H. J. Ottenkamp, Haarlem f 12500. Portegies, Haarlem, f 8588. Daudeij, Lisse, f 11687. v. d. Aardweg, Haarlem, f 11683. Sprengers, Haarlem, f 11800. Ebbing, Haarlem, f 13875- v. Reewijk, Sassenheim, f 14241. v. Castricum, Beverwijk, f 10937. De gunning is aangehouden. CopyrrflM P. I. 8. Box 6 Copenhagen Karei legde steeds figuren, die een bepaald woord moesten vormen, maar dat kon hij niet vinden. Het moest het woord „Eeuwigheid" worden, en de Sneeuwkoningin had tegen hem ge zegd, dat hij de heele wereld en een paar nieuwe schaatsen van haar kon krijgen, als hij het gevonden had. Maarhij vond het woord niet (Adv. ingez. Medj PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 21 FEBR. '39 Progr. I: Jaarsveld. Progr. II: Hilversum I en H. Progr. ni: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 0.30 Radio PTT Nord. 11.20 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 Motala of diversen. 2.40 Ra dio PTT Nord. 3.20 Keulen. 5.20 Ned. Brussel. 6.30 Keuel, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Straats burg of diversen. 8.20 Rome (Deutschland- sender) Progr. IV: 8.00 Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.50 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.20 Droitwich. 3.45 London Regio nal. 4.15 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. 7.50 Scottish Regional of diversen. 8.20 Droitwich. In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. V: 8.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplaten concert. Opera en Operette. 1. Le Barbier de Séville, Mezzosopraan, tenor en orkest. 2. Les cloches de Corneville, koor en orkest. 3. Faust selectie, Band of Coldstream Guards. 4. Der Zarewitsch, Ilja Livschakoff. 5. Cavalleria Rusticana, Sopraan, koor en orkest. 6. Fragmenten uit „Der Vogelhandier", So praan, tenor, koor en orkest. 7. Der Meistersinger von Nürnberg, Berli ner Philharmoniker. 8. Das Land des Lachelns. Frederic Hipp- mann. 9. Komm' Zigany, George Boulanger. 8.00—12.00 Diversen. „Ik moet nu weg naar de warme landen", zei de Sneeuwkoningin op zekeren dag, „ik moet er heen om in de zwarte breiketels te kijken." Dit waren de vuurspuwende bergen, zooals de Etna en de Vesuvius. „Ik zal ze eens een beetje wit maken, want dat zal de citroenen en de druiven goed doen uitkomen." Meteen vloog de Sneeuwkoningin weg, zoodat Karei heelemaal alleen in de groote en koude zaal achterbleef. Steeds opnieuw ging hij zoeken, naar bet woord, dat hem zooveel heerlijkheden zou kunnen bezorgen. Hjj dacht en piekerdetevergeefs. En toenGerda kwam de slotpoort door, waar de snijdende winden woeien. Nu zei het meisje haar avondgebedje op, de winden gingen meteen liggen, net alsof zij in slaap vielen. Gerda liep verder, betrad ook de groote. groote zaal. En ja, daar zag zij Karei. Ze snelde recht op hem af, vloog hem om den hals en riep: „Karei, lieve, lieve Karei Nu heb ik je toch eindelijk gevonden.' (Wordt vervolgd) OpqepaAtqfiep! Nu Is het opletten en on middellijk ingrijpen, diis bij de eerste teekenen direct Aspirin nemenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. ingez. Med.) MUZIEK. Haarl. Orkest-Vereeniging. Zondagnamiddagconcerl. Men is vaak geneigd te veronderstellen, dat ongunstige berichten snellere verspreiding vinden en meer indruk maken dan gunstige. Ik beschik niet over de noodige gegevens om uit te maken of het al of niet zoo is. Maar als het in 't algemeen wél zoo mocht zijn. dan moeten we toch in het geval H. O. V.-Antoon Verhey een uitzondering op den regel zien. Want de ongewone belangstelling voor het laatste Zondagnamiddagconcert is alleen te verklaren als gevolg van de geestdriftige be richten omtrent het den Woensdag te voren door Verhey gedirigeerde concert en vooral omtrent den grooten indruk, welken Verhey's vertolking der 3de Symphonie van Bruckner gemaakt had. Die belangstelling was verblij dend en niet minder verblijdend was het, dat meerdere muziekliefhebbers, die- het Woensdagavondconcert hadden bijge woond, Zondag voor een tweede auditie van Bruckner's werk waren opgekomen. Dezen laatst en is vermoedelijk een kleine teleurstelling niet bespaard gebleven: zóó mooi en gaaf als op het ledenconcert klonk de Symphonie Zondagnamiddag niet. Aan den dirigent mogen we dit niet wijten, wél aan verschillende omstandigheden. Vooreerst werken bij een première of bij wat daarmee in een bepaald geval gelijk te stellen is de uitvoerenden onder een veel hooger spanning dan bij de eerstvolgende herhaling; we heb ben dat enkele weken geleden bij de uitvoe ringen van Brahms' 3de Symphonie ook kun nen waarnemen. Ten tweede was er na Woens dag niet of nauwelijks gelegenheid geweest Bruckner's Symphonie te repeteeren, en dit moest zich wreken bij een werk dat nog geen vast repertoirestuk is. Ten derde was, naar ik vernam, de eerste hoornist Zondag door ziekte verhinderd mee te werken, zoodat onvoorziens vervanging en verschuiving der hoornpartijen noodig was. Ondanks een en ander boeide de uitvoering der Symphonie toch ook Zondagnamiddag de hoorders zóó. dat men na afloop den dirigent meerdere malen terugriep en hem zeer warm toejuichte. Het lijkt me heel wat, om dit met een van Bruckner's symphonieën te kunnen bereiken. Want die zijn niet alleen zeer lang, maar het is heel moeilijk om innerlijk verband in den bouw te gevoelen. Prachtige thema's wisselen met minder beteekenende af, de in spiratie toont vaak inzinkingen, die handiger componisten wisten te camoufleeren; koraal melodieën duiken zonder plausibele reden op. De hechtste organische structuur toonen nog de in den regel rustieke beelden suggereeren- de Scherzi. Uit alles proeft men den naïeven, geloovigen, de Schepping bewonderenden mensch, wiens kuntenaarschap groot genoeg was om hem geniale vondsten in te geven, maar niet groot genoeg om stof, vorm en uit drukkingsmiddelen in volkomen evenwicht te brengen, en wien het aan de noodige zelfkri tiek ontbrak. Daarom kunnen velen met mij in Bruckner geen meester van den eersten rang zien. Ik voor mii heb groote bewondering voor vele détails in zijn Symphonieën; er zijn momenten, die tot de schoonste der littera tuur behooren: maar als geheel zijn ze me te onsamenhangend en missen ze te zeer logi sche ontwikkeling der gedachten. Mahler heeft Bruckner's voorbeeld gevolgd, maar Mahler's naïeveteit en geloovigheid lijken minder spontaan en zijn scherts is eer sar castisch dan goedig. Tusschen Mahler's Eer ste en Bruckner's Derde zijn meerdere punten van verwantschap aan te toonen. Als noviteit bracht Antoon Verhey ons op bet Zondagnamiddagconcert een Suite voor strijkorkest van Leos Janacek, vermoedelijk "en werk uit diens jongeren, onmodernen tijd. Deze muziek treft wel niet door groote oor- spronkeliikheid maar is vlot geschreven en aangenaam om te hooren. en in de beide lang zame deelen zelfs zeer bekoorlijk. Het Adagio bevat, een lange solo voor cello, die door Louis van Maanen mooi voorgedragen werd. Liszt's Concert in Es gr. t. is wél oorspron kelijk. zoowel door ziin vorm als door zijn in houd, maar of 't nu eigenlijk mooi is. daarover wordt nogal verschillend geoordeeld. Brillant is het zeker en kleurrijk en doeltreffend ge orkestreerd ook: alle instrumenten komen tot hun recht, natuurlijk in de eerste plaats het solo-instrument. De Amerikaansche pianist Earl Maiman vertolkte de solopartij, in vele détails afwijkend van de sleur, soms met een abruptheid, die velen verwonderde, maar die met Liszt's explosieve natuur en met het rhanrodische karakter van het werk volstrekt niet in strijd is, en technisch zeer beheerscht. Ik had het concert reeds van hem gehoord toen hii het een paar weken geleden in de Avro-studio voordroeg en kende zijn opvatting dus. Antoon Verhev stond den Dianist zoo goed ter ziide als bü zijn zeer recente kennis making met de partituur mogelijk was: hij dirigeerde dit stuk daarom dan ook niet uit het hoofd De samenwerking tusschen solist en orkest klonk over 't geheel genomen zeer bevredigend. Ook de oianist oogstte veel succès. K. DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6