URODONAL Nieuwe wolken boven de bloembollenstreek. Jichtlijders DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 HSAÜLEM'S DAGBLAD Amerika zal waarschijnlijk invoer van narcissen bemoeilijken. Waarschuwende woorden van prof. v. Slogteren op vergadering van „De Narcis". De feestelijke vergadering van de Vereeniging „De Narcis", die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging, Maandagmiddag in ge bouw St. Bavo te Haarlem werd gehouden, is, zooals reeds gemeld door den voorzitter der ver eeniging den heer H. van Zonneveld geopend. De voorzitter heette o.m. welkom mr. J. J. Win- termans, w.n. directeur-generaal van den Land bouw, den heer E. H. Krelage, oud-voorzitter van „Bloembollencultuur", Prof. dr. E. van Slog teren, technisch adviseur der vereeniging, ir. Van Poeteren, hoofd van den Plantenziekten- kundigen Dienst, ir. K. Volkersz, rijkstuinbouw- consulent, dr. A. J. Verhage, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en verder de be sturen van de zusterorganisaties „de Hyacint", „de Tulp" en de „Iris". Ook het bestuur van het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap, den Bond van Bloembollenhandelaren, den Ned. Tuinbouw- bond en de heeren Mensing en Seegers, voorzit ter en secretaris der Sierteelt-Centrale en voorts de vertegenwoordigers van den L.T.B. werden dmr spreker verwelkomd. De vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken en w.n. directeur-generaal van den Landbouw, mr. J. J. Wintermans, die hierna sprak, zeide zeer verheugd te zijn te kunnen constateeren, dat ook de feiten uitwijzen dat de narcissencultuur een goede toekomst te gemoet gaat. Werd in 1935 slechts 500 H.A. land met narcissen beteeld, in 1939 is deze opper vlakte reeds bijna verdubbeld. En dat. ondanks de ook op het bloemboUenvak rustende crisis maatregelen! Mr. Wintermans besloot tenslotte met den wensch uit te spreken, dat de vereeni ging nooit gebruik zou behoeven te maken van het haar verleende recht om de kweekers te dwingen hun bollen te laten keuren. Rede Dr. A. J. Verhage. Vervolgens kreeg dr. A. J. Verhage, de voor zitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, het woord. Bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van de vereeniging „De Narcis", de groep nar- cissenkweekers van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, moge ik namens het hoofdbestuur onzer vereeniging de hartelijke ge- lukwenschen aanbieden. Dit doe ik met des te meer genoegen, omdat hier wordt herdacht de oprichting van een vereeniging, die later een groep van onfce organisatie zou worden, welke voor de belangen van de narcissenkweekers steeds ten volle op de bres heeft gestaan, en in het verband van en in aangename samenwerking met onze organisatie de belangen van de Ne- derlandsche narcissencultuur steeds ten volle heeft gediend. In het bijzonder wanneer wij dit jaar een 25- jarig jubileum herdenken, gaan onze gedachten terug naar het jaar, dat tot die jubileumviering aanleiding was. Dat jaar 1914 bracht aan de menschheid de verschrikkingen van den wereld oorlog, die op velerlei gebied ernstige gevolgen zou meebrengen. Toch is het niet verwonderlijk, dat juist in het jaar 1914, waarin de toestand in Europa steeds meer gespannen werd, de vereeniging „De Narcis" werd opgericht. Het was een tijd, dat de narcissenteelt in Nederland niet alleen veel belangrijker begon te worden in het bijzon der in Sassenheim, waar de huidige jubilaresse geboren werd maar ook technisch op een hoo- ger plan werd gebracht. Dat het hiermede diepe ernst was bewijst de herdenking van heden. Want wanneer het op richten van de vereeniging „De Narcis" als orga nisatie voor technische vakstudie slechts ge weest was het verwezenlijken van een opper vlakkige gedachte, dan zou deze jonge vereeni ging zeker bezweken zijn onder de slagen, die de wereldoorlog in het bijzonder ook aan het bloembollenvak toebracht. Het feit echter, dat desondanks deze vereeniging bleef bestaan, be wijst. dat de vereeniging voorzag in een diep ge voelde behoefte. Nadat prof. van Slogteren in 1917 zijn in- tradé in het bloembollenvak had gedaan, was het ziekteprobleem niet alleen meer op den voor grond gekomen, maar begon men ook steeds meer de beteekenis en de mogelijkheid van een goede ziektebestrijding te zien. Dit werd vooral sterk gevoeld onder de drei ging van een sluiting der Amerikaansche gren zen, welke zwaarder werd toen in 1923 de hee ren Krelage en Warnaar terug keerden van de besprekingen in Washington. En dit was de aanleiding dat onder leiding van den toenmali- gen voorzitter, den heer C. M. Grullemans, die veel voor de narcissencultuur heeft gedaan, en den secretaris, wijlen den heer W. v. d. Laan, wiens naam in ons geheele vak, maar in het bijzonder door de narcissenkweekers, nog steeds met eerbied wordt genoemd, een keuringdienst werd opgericht. Het is van het grootste belang, dat de kweekers van de afzonderlijke artikelen de belangen van hun cultuur zelfstandig kunnen behartigen, als deze zelfstan digheid niet zóó ver gedreven wprdt. dat het algemeen vakbelang hierdoor ge schaad zou kunnen worden. Er zijn po gingen in het werk gesteld om door een reorganisatie van de Alg. Vereeniging dit nog beter tot uiting te doen komen, maar blijkbaar is hiervoor de tijd nog niet rijp. Nu deze pogingen tot reorga nisatie mislukt zijn, is het goed om nog eens in het licht te stellen de bedoeling van de groepsvorming, nl. dat de cul tuurproblemen van een artikel door de genen, die dit artikel kweeken, zelfstan dig behartigd worden, zonder dat het al gemeen belang hierdoor geschaad wordt. De problemen, waarvoor de vereeniging „De Narcis" zich gesteld zag en ziet, zijn in ge wicht nog toegenomen door de gevolgen van de huidige economische depressie. Vooral dan wer pen zich de moeilijkheden op, en juist in zoo'n tijdperk is krachtige leiding gewenscht. In de jaren van het uitnemend voorzitterschap van den heer v. Zonneveld is de narcissencul tuur niet alleen in den letterlijken zin van het woord gezonder geworden. Hoewel de narcissen cultuur nog allerminst een rijke cultuur is, is de economische positie van dezen tak van ons bedrijf toch heel wat gezonder dan enkele jaren terug, wat blijkt uit het kleine overschot en de uitbreiding der beplante oppervlakte, die mo gelijk is gebleken. Ir. van Poeteren, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen. wees er op. dat de samenwerking van de vereeniging „De Narcis" en de keuringsdienst reeds vele. goede tastbare resultaten heeft opgeleverd. Ook de ver tegenwoordigers der Amerikaansche regeering. de heeren Lee Strong en Saccer hebben zich daarvan vorig jaar kunnen overtuigen met het bekende gunstige gevolg. Prof. dr. E. van Slogteren zeide zich meer als „huisdokter'' in den kring van narcissenkwee kers te voelen dan als specialist. Er is veel reden tot tevredenheid en toch dreigt thans weer een nieuwe crisis. Er is in Amerika namelijk thans weer een nieuw wetsontwerp ingediend om den invoer van plantgoed te verbieden. Ook verschillende bolsoorten (o.a. de narcis) zullen hierdoor worden getroffen. Toch behoeft de toekomst nog niet somber te worden ingezien, het krachtige verleden der vereeniging is daar borg voor. De secretaris der commissie tot naleving van het contract ter bestrijding in afgesneden bloe men, mr. F. J. D. Theyse, bracht namens deze commissie de gelukwenschen over en bood te vens een cheque aan, die in nader overleg met de commissie ten bate van de „Narcis" kan wor den aangewend. Namens het personeel van den keuringsdienst bood de heer F. van Limburg zijn gelukwen schen aan. De voorzitter van de Narcis, de heer H. van Zonneveld bedankte met enkele welgekozen woorden de verschillende sprekers voor hun ge lukwenschen. Hierna werden eenige films vertoond, opge nomen door het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek. JEUGD is natuurlijke schoonheid, want wat zou een man meer kunnen boeien dan de draagster van een jeugdig zachte huid? Die te behouden of te krijgen wil zeggen de natuurlijke zelf vernieuwing herkrijgen. Het middel daartoe is Sulfodermpoeder, dat zoodoende tevens het middel is ter bestrijding van foutjes in de huid. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Reorganisatie van het Soen da- plein. Nog een denkbeeld over een oplossing. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Rijks waterstaat met het gemeentebestuur van Haar lem overleg pleegt over een reorganisatie van het Soendaplein. De heer B. schrijft ons thans: Voor de plannen tot uitvoering komen, zou ik gaarne de volgende goedkoope en mijns inziens toch practische oplossing in overweging willen geven le. Het eindpunt van de tram terug te bren gen tot voor de Pijnboomstraat bij het Juliana- park. 2e. Een stoplicht te plaatsen op het eind van de Cronjéstraat, hoek Julianapark-Rijksstraat- weg. De trampassagiers hebben dan gelegenheid rustig den weg over te steken. Bovendien zou dit stoplicht voor enkele oogen- blikken den Rijksstraatweg ontlasten van het drukke verkeer uit de stad en ten goede komen aan hen die den Rijksstraatweg moeten overste ken. Nu moet dit vaak met levensgevaar ge schieden. 3e. In het Julianapark kan een wachthuisje voor trampassagiers gebouwd worden. 4e. Het mooie plantsoen op het Soendaplein kan dan behouden blijven. LEZINGEN VREDESRAAD HAARLEM De derde lezing, georganiseerd door den Vre- desraad Haarlem, zal gehouden worden op Woensdag 22 Februari, wederom in het gebouw De Nijverheid. Spreker is de heer H. Poort, de schrijver van „Het Krijgsplan der Demonen" het Vredesspel, dat op 11 Nov. j.l. voor den Vredesraad werd opgevoerd in den Stadsschouwburg. De heer Poort zal spreken over: „De Geest in dienst van den Vrede" en aldus de geestelijke zijde belichten van het vraagstuk of het pacifis tische standpunt te handhaven is onder de hui dige omstandigheden. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS Tot leden van den Raad van Uitvoering van het Leidsche Universiteitsfonds zijn o.m. be noemd de heer dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, te Haarlem, en C. M. BriiSt, eveneens te Haarlem. VERBINDEND VERKLARING LANDELIJK COLLECTIEF CONTRACT VOOR DE BOUWBEDRIJVEN GEVRAAGD. De minister van Sociale Zaken, maakt be kend. dat door den bedrijfsraad voor het bouw bedrijf is ingediend een verzoek tot verbindend verklaring van bepalingen van de landelijke collectieve arbeMsovereenkomst voor de bouw bedrijven (water-, spoor- en wegenbouw). Raadhuisplannen trekken veel bezoek. Het bezoek aan de tentoonstelling van de plan nen, ingezonden voor de prijsvraag voor het nieu we Amsterdamsche stadhuis, blijkt reeds de eer ste dagen groot te zijn. De eerste drie dagen werd de tentoonstelling door 5000 personen bezocht. Enkele Poolsche hoofdambtenaren, die voor de studie van openlucht-zwembaden in de hoofdstad vertoefden, brachten eveneens een bezoek aan de tentoonstelling, alwaar zij mede in verband met den bouw van een stadhuis voor een groote Poolsche gemeente nadere inlichtingen ontvingen omtrent karakter vorm van de prijsvraag. Het gezelschap toonde groote belangstelling en waardeering voor de inrichting van de tallooze expositiezalen. BLOEMEN DAAL LEDENVERGADERING TUINBOUW. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plant kunde vergadert op Dinsdag 28 Februari in café Rusthoek. De heer Abr. van Bergen Henegouwen, te Den Dolder, houdt een lezing met lichtbeel den over: „Boomen in het landschap, in park en tuin". Na de pauze vindt de prijsuitreiking plaats van de prijsvraag voor getrokken bolgewassen en wordt verslag uitgebracht door de veri ficatie-commissie over de rekening 1938. TOONEELVEREENIGING .BLOEMENDAAL'S TOONEEL". Onze plaatselijkee tooneelvereeniging „Bloe- mendaal's Tooneel" geeft op Zaterdag 25 Februari een uitvoering in hotel Vreeburg. Opgevoerd wordt „Het spook van de Vrij- burcht", vroolijk spel in 3 bedrijven door Mar. Janssen en Ger. Nielen. Na afloop is er gelegenheid tot dansen, ter wijl de bekende Jolly Jokers onder leiding van A. J. Grootgoed de muziek zullen verzor gen HEEMSTEDE Vernieuwingen aan de gasfabriek. Crediet van 170.000 zal noodig zijn. B. en W. schrijven aan den Raad: In een uitvoerig rapport heeft de directeur der gemeente gas-, duinwater- en electrici- teitsbedrijven er ons mede in kennis gesteld, dat het gewenscht is over te gaan tot enkele belangrijke vernieuwingen aan de productie installatie der gasfabriek. In het bijzonder geldt zulks voor de vernieuwing van het derde ovenblok. Dit ovenblok is sedert September 1924 onafgebroken in bedrijf geweest en heeft thans ca 5200 vuurdagen doorstaan. In aan merking nemende, dat het aantal van 3000 vuurdagen gewoonlijk als maximum wordt aangenomen, wordt zulks als een record prestatie van levensduur aangemerkt. Dit ovenblok gaat thans eenige ouderdoms gebreken vertoonen. In de eerste plaats is dus noodig de aan schaffing van een nieuw ovenblok. Het zou voor de hand liggen om bij de keuze van de capaciteit van dit nieuwe oven blok rekening te houden met de toeneming van de gasaflevering die in de laatste jaren heeft plaats gehad en die, in verband met de steeds toenemende bevolking der gemeente, ook nog in de komende jaren zal plaats heb ben. Met het oog hierop zou een ovenblok ge kozen moeten worden met b.v. 14 kamers in plaats van het bestaande ovenblok III met 10 Kamers. Het is echter niet mogelijk om een dergelijk blok in het stokerij-gebouw on der te brengen zonder het oppen-lak hiervan te vergrooten.. Een langdurige studie en over weging van dit vraagstuk heeft den directeur geleid tot de volgende oplossing. De bestaande ruimte in het stokerij gebouw bied nog gelegenheid tot den bouw van een ovenblok met 8 kamers. Hierbij kan dan worden volstaan met het optrekken van de muren van het oude stokerij-gedeelte en het verhoogen tot het dak. De vervanging van een ovenblok van 10 kamers door een blok met acht kamers heeft tengevolge, dat de in de stokerij opgestelde ovencapaciteit afneemt In dit bezwaar kan worden voorzien door het ingebruik stellen van het nog aanwezige reserve-ovenblok met 6 kamers. Omdat echter in de eerste jaren het ovenblok IV nog geheel nieuw is, wordt het ontbreken van een reserve ovenblok niet als een overwegend bezwaar gevoeld. Op den duur zal dan echter moeten worden overgegaan om inplaats van het af te breken ovenblok III een nieuw blok te bou wen, waarvan de capaciteit dan zal afhangen van de mate waarin het gasverbruik zal toe nemen. De kosten van een nieuwe ovenblok met 8 kamers, fundatie in gewapend beton, aan sluitingen aan bestaande leidingen enz. be drijfsklaar opgeleverd, afgassenketel met aansluitleidingen fundeering enz., aansluiting oude afgassenketel op ovenblokken I en n. het maken van een overdekte ruimte tot op slag van silica en ander vuurvast materiaal, centralen generator met stofwasscher, water Nabij South Kensington Station in Londen wordt een groote schuilplaats bij luchtaanvallen gemaakt. leidingen, stoom- en lucht-leidingen, generator gasleiding naar de de nieuwe oven worden geraamd op 96.530. Voor verhooging van het stokerij gebouw, met inbegrip van vloeren en bestratingen alsmede vernieuwing luchtkap op het be staande stokerij gebouw wordt noodig geacht 11.000. Verder wordt geraamd voor nieuwe bunkers met bijbehoorende ijzerconstructie, nieuwe elevator, nieuwe lift, fundeering, bouwwerken bunkerhuis en generatorhuis en voor eleva- torput 46.000. Voor onvoorziene uitgaven en afronding wordt geraamd 16.470. Zoodat het totaal benoodigde crediet be draagt 170.000. Het college van B. en W. zoowel als de Commissie voor de Bedrijven kwam tot de eenstemmige conclusie, dat het gewenscht is tot de door den directeur voorgestelde en hierboven omschreven vernieuwingen over te gaan. VASTENAVOND-FEESTAVOND BIJ H.B.C. Maandag hield de voetbalclub H.B.C. haar jaarlijkschen Vastenavond-Feestavond, voor leden en donateurs met hun dames. De voorzitter der clubavonden-commissie, de heer J. Driessen, heette de aanwezigen welkom. Hij dankte allen, die prijzen en pre mies hadden geschonken, in het bijzonder de firma Leo Kors voor de uitgeloofde buiten- landsclre reis van drie dagen met een bezoek aan den voetbalwedstrijd België—Nederland. Vervolgens voerde nog het woord de voor zitter van H.B.C. de heer J. van der Horst. Vervolgens had de prijsuitreiking plaats. Het buitenlandsche reisje werd gewonnen door het koppel v. d. Vijver CJ. M. v. Bakel) en y. Nek (T. v. Tongeren). De premie (een stel binnen- en' buitenbanden) werd gewonnen door het koppel Hurtgen (A. v. Bakel)—Richter (A. Martin). De aanvoerder van het eerste elftal, de heer A. Martin, dankte voor de organisatie der clubavonden, die-weer bijzonder in den smaak der leden en donateurs waren gevallen. Hierna werd het feest in vroolijke stemming voortgezet. VERGADERING „KERK EN VREDE". De afdeeling Heemstede van „Kerk Vrede" hield Maandagavond in samenwerking met de afdeeling Heemstede van den Alg. Ned. Vrouwen-Vredesbond een openbare vergade ring in het gebouw van den Ned. Protestan tenbond aan de Postlaan. De voorzitter, de heer H. J. Blokker, sprak een kort inleidend woord, waarna mej. W. Schijf drie liederen zong met orgelbegeleiding van mevr. WalewijnMisset. eVrvolgens hield Ds. M. Hinlopen uit Am sterdam een rede over het onderwerp: „Oorlog en Vrede en het Evangelie". Hij betoogde dat een Christen behoort te leven als een burger van het Koninkrijk Gods. Dit brengt moeilijk heden met zich mee, want de overheid behoort te worden geëerbiedigd en die neemt volgens spreker wel eens maatregelen, welke in strijd zijn met het Evangelie. In den oorlog staat de eene overheid tegen over de andere; en beide gebruiken geweld, want een onpartijdige rechter is er nog niet. In principe heeft een overheid zeer zeker het recht, haar onderdanen te verdedigen tegen aanvallen. Doch de practijk is, dat iedere oor logvoerende natie zichzelf als de aangevallen partij beschouwt, en dus slechts een verdedi gingsoorlog voert. Nu is de moderne oorlog één groote massale moordpartij. De oorlog en het Evangelie zijn onvereenigbaar, daar in den oorlog allp geboden Gods overtreden worden Spreker ging dit uitvoerig na en kwam tot de conclusie, dat oorlog niets anders is dan rede- looze vernietiging, waaraan een Christen niet kan meedoen. De vrede, die thans heerscht. kan „Kerk en Vrede" ook niet bekoren, zei spreker, omdat het is e envrede, afgedreigd met de wapenen. De volkeren behooren van een vredelievenden geest doordrongen te worden; eerst dan zal deze gewapende vrede vervangen worden door den waren vrede, zooals wij dien zulen ken ncn. wanneer het Koninkrijk Gods op aarde komt Na deze rede zong mej. Schijf wederom eenige liederen. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die door den spreker beantwoord werden. (Adv. Ingez. Med.) M4IKT lifo BlllliïIHI AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 20 Febr. 1939. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 505 Vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 6876, 2e kwal. 48—56 ct. per K G. slachtgewicht 87 Melk- en Kalfkoeien 180260 per stuk. 45 Vette Kalveren 2e kwal 4654. 3e kwal. 3644 per K.G. levend gewicht. 166 Nuchtere kalveren 57.50 per stuk. 60 Schapen en Lammeren 1422 per stuk. Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 5758. Zware varkens 5657. Vette varkens 5455 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Runderen: ruime aanvoer, handel sleepend eerste kwaliteit prijshoudend, andere soorten iets lager. Vette kalveren: matige aanvoer, handel traag, prijzen laag. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, kalme handel prijzen lager Schapen: gewone aanvoer, handel kalm, prij zen minder vast. Varkens: minder aanvoer. Handel: inzet nogal willig met even hoogere prijzen, doch afloop weer lager. VEEMARKT. ROTTERDAM 20 Februari 1939 Aanvoer totaal 2307. Vette runderen 531. Vette kalveren 267. Nuchtere kalveren 14. Schapen en lammeren 800. Varkens 6821. Lammeren 13. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 60, 3e kw. 3646. Vette ossen le kw. 64. 2e kw. 56. 3e kw. 3646. Vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 85, 3e kw. 5565. Varkens (levend gewicht) le kw. 48, 2e kw. 47, 3e kw. 45. Scha pen le kw. 47, 2e kw. 41, 3e kw. 30. Lammeren le kw. 50, 2e kw. 45. 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 23, 2e kw. 18, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 15 3e kw. 11. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel stug, prijzen 2e kw. iets hooger, overigens als vor. week Dinsdag. Prijzen resp 74 en 66 cent Vette kalveren, aanvoer groot, handel traag. Rheumatiekpatienten U moet er niet tevreden mee zijn met Uzelf te beklagen. U moet voor Uzelf zorgen, vooral ook omdat Uw physieke pijnen Uw humeur en daardoor Uw omgeving onaangenaam beïnvloeden. Tast het kwaad in zijn oorsprong aan. Het is biina altijd het overtolligeurine- zuur, dot Uw pijnen veroorzaakt. Urodonal lost dit zuur op en verwijdert hef. Urodonal heeft ols rheumatiek- middel een wereldreputatie. Bij olie apothekers en drogisten. Het beste rheumatlekmiddel. (Adv. Ingez Med.) prijzen van vor. week Dinsdag moeilijk te hand haven. Prima's tot 1.05. Schapen en lammeren, aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen iets lager. Varkens, aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Een partij schapen werd voor export ver kocht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam N.-Orleans n. Rott. 18 te Houston. Noordam Rott. n. Philadelphia 19 v. Plymouth. Dinteldijk Vanc. n. Rott. 19 te Londen. Delftdijk Rott. n. Vanc. 19 te Londen. Drechtdijk Rott. n. Vanc. 18 te San Francisco. Binnendijk 19 v. Rotterdam te Boston. Burgersdijk, Huoston n. Rott. via Londen 18, 225 mijn W. Z. W. van Land's End. Nieuw Amsterdam 17 v. N. York te Cristobal. Statendam 10 v. Kingston Ja. n. Havana. HALCYON LIJN. Rozenburg, Vlaard. n. Livorno 17, 55 m. O. van Niton. Stad Vlaardingen 18 v. Narvik n. Vlaard. 24 verwacht. Stad Dordrecht 10 v. La Goulette te Vlaard. Stad Arnhem Vlaard. n. La Goulette 19 v. Algiers Stad Amsterdam 20 v. Morphoubaai n. Rott. Stad Zwolle 19 v. Salta Caballo te Vlaard. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 19 van West Afrika te Amst. Jaarstroom (thuisr.) p. 19 Las Palmas. Brand (thuisr.) 17 van Sassandra. Ulysses 20 van Rotterdam te Hamburg, vertr. (n.m.) naar Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein 20 v. Amst. n. Rotterdam. Springfontein (thuisr.) 19 te Durban. Heemskerk (uitr.) 18 te Durban. Meliskerk (uitreis) 19 van Aden. Randfontein 20 v. Hamburg te Amst. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk 20 v. Rott. te Brisbane. Meerkerk 20 v. Hamburg te Bremen vertr. 21 n. Rotterdam. Gaasterkerk (uitreis) 10 v. Kurrachee. Meerkerk 20 v. Rotterdam te Bremen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (uitreis) 19 v. Aden. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk vertr. 26 v. Hamburg te Rott. 'KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland 20 van Hamburg te Amsterdam. Waterland (thuisreis) 19 van Montevideo. Amstelland (thuisreis) 19 van Bahia. Zaanland (uitreis) 18 te Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Odysseus, Rott. n. Pasajes p. 19 Dover. Trajanus, Rott. n. Tanger p. 19 Dungen. Stella, Rott. n. Genua p. 18 Dungeness. Deucalion, Haifa n. Antwerpen p. 18 Gibr. Barneveld, Amst. n. Chili 18 van Callao. Simon Bolivar 17 v. Barbados n. Port Limon. Berenice 19 van Amsterdam te Aarhuus. Crijnssen, Barbados n. Amst. 19 v. Madeira. Ganymedes 18 van Famagusta n. Kymassi. Hebe, Danzig n. Amst. p. 20 Brunsbuttel. Helder 20 van Hamburg te Antwerpen. Hermes 19 van Constantza te Stamboul. Irene 19 van Vigo te Amsterdam. Juno 18 van Piraeus naar Calamata. Merope 19 van Palermo naar Venetië. Nereus, Aarhuus n. Amst. p. 19 Brunsb. Orpheus, Stettin n. Amst. p. 19 Brunsb. Perseus, Amst. naar Gdynia p. 19 Holton. Poseidon 19 van Amst. te Antwerpen. Pygmalion 20 van Hamburg te Amst. Rhea 18 van Susak naar Dubrovnik. Socrates, Amst. n. W.-Indië p. 19 Ouessant. Theseus 19 van Kopenhagen te Stettin. Tiberius 19 van Amsterdam te Hamburg. Titus 20 van Hamburg te Amsterdam. Vulcanus 19 van Stamboul te Bourgas. Achilles Lissabon n. Genua p. 18 Gibraltar. Alkmaar, Chili n. Amsterdam via Liverpool 18, 800 mijl Z. W. van Valentia. Venus Bourgas n. Amst. 9 van Algiers. Douro 18 van Pto Barrios te Cristobal. Breda 19 van Balboa naar Buenaventura. Telamon 12 van Curacao naar Maracaibo. Calypso 15 van Curagao naar Maracaibo. El Libertador 16 v. Curagao n. Maracaibo. Dido 19 van Curagao naar Maracaibo. Atlas 18 van Curagao n. Oost-Venezuela. Ajax 20 van Kopenhagen te Amsterdam. Nereus 20 van Gethenburg te Amsterdam. Baarn. Chili n. Amst. 20 te Liverpool. Mars, Venetië n. Amst. p. 20 (3.30 n.m.) Lydd. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Glenshiel, Dairen n. Rotterdam 19 v. Malta. Laertes, Amst. n. Java 19 30 m. O. v. Niton. Benalder 19 van Hongkong te Rotterdam. Flintshire 19 van Japan te Amsterdam. Prometheus Batavia n. Amst. p. 20 Gibr. Benlawers, Japan n. Rott. 19 v. Manilla. Eurylochus 10 van Batavia na Amst. Aeneas, Japan n. Rott. 18 te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 20 (12 n.m.) van Lissabon. Dempo (thuisreis) 19 v. Sabang Kedoe (thuisreis) 19 v. Port Said. Kota Agoeng (uitreis) 19 v. Djeddah. Kota Barge (uitreis) p. 19 Gibraltar. Palembang 10 v. Batavia te Rott. Indrapoera (uitreis) 20 te Belawan. Sibajak (thuisreis) 20 v. Southampton. Kertosono (th.) p. 20 Gibraltar. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. Alhena (uitreis) 19, 100 mijl Z. W. van Niton. Alcyone (thuisreis) 18 v. Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Moena 19 v. Batavia n. Amsterdam. Bintang 19 v. Amsterdam te Batavia. Poelau Bras (thuisr.) 20 van Colombo. Johan. van Old. (th.) 19 van Colombo. Poelau Laut 19 van Bremen te Amsterdam. Tawali (uitreis) 19 van Suez. Saleier (thuisreis) 19 van Port Said. Sembilan (thuisreis) p. 19 Gibraltar. WIJK LIJN. Katwijk Vesteras n. Emden p. 20 Holtenau. Randwijk 18 v. Paanderma n. Rotterdam. Wnterswijk 20 v. Newcastle te Guldsmedvik. voor Rotterdam. Naaldwijk vertr. 20 (5 n.m.) v. Dordrecht naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11