SCHINDELER De eene vestigingsmaatregei lokt den andere uit. i SLOT Defect? Tel. 11493 en"kou Ik ontdek Amerik DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Na haar eerste toepassingen werkt de wet als de bekende sneeuwbal. Bedrijfsgenooten moeten zelf de eischen stellen. Ten aanzien van de beteekenis der Ves tigingswet Kleinbedrijf bestaan nog vele onjuiste denkbeelden. Over enkele belangrijke onderdeelen zij daarom in het onderstaande nog het een en ander op gemerkt. De handeldrijvende- en industrieele mid denstand heeft jaren achtereen bij de regee ring aangedrongen op de totstandkoming eener wettelijke voorziening, teneinde de on gelimiteerde toestrooming van onvakkundigen te beperken. Een dergelijke regeling is ten slotte tot stand gekomen, waarbij vóór alles verwacht werd, dat de betrokkenen zelf actief zouden optreden in dien zin, dat zij concept- vestigings-eischen ter goedkeuring aan den betrokken Minister zouden inzenden. Bij het voldoen aan deze eischen zou den aanvrager een vergunning worden uitgereikt door de desbe treffende Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Hij is dan o.m. gerechtigd een „inrich ting" te vestigen, waaronder wordt verstaan: het doen aanvangen van een bedrijf ten aan zien van het publiek, dan wel het voortzetten en/of uitbreiden van het bedrijf met een an deren tak van detailhandel. Een bepaalde om schrijving van het begrip „inrichting" geeft de wet niet. Men zal daarbij het gangbare spraakgebruik als criterium moeten aanvaar den. In ieder geval staat vast, dat de z.g. straathandel niet onder deze wettelijke voor ziening valt. Hét gevolg is, dat van de zijde van de venters- en marktkoopliedenvereeni- gingen bij den Minister is aangedrongen op wettelijke voorzieningen t. o. v. den straat- en markthandel. Die aandrang is volkomen begrijpelijk. De vrees, van die zijden geuit, dat bij een verder gaande toepassing van de Vestigingswet de overbezetting in deze bedrij ven grooter zou worden, is geenszins denk beeldig. De venters en marktkooplieden laten dan ook niet na, daarop de aandacht te ves tigen en zij zullen ongetwijfeld met voldoe ning vernomen hebben, dat de Minister van Economische Zaken reeds heeft medegedeeld, dat dergelijke voorzieningen te wachten zijn. Intusschen is wel zeker, dat het ontwerpen der noodige bepalingen veel moeilijkheden zal opleveren. De Vestigingswet werkt, na haar eerste toepassingen, als de bekende sneeuw bal. De eene maatregel lokt als het ware den andere uit. Worden dus de vestigingsvergunningen ten slotte door de Kamers van Koophandel en Fa brieken afgegeven, de mogelijkheid is open gelaten, dat de Minister, op voorstel van den Middenstandsraad, een tijdelijk vestigings verbod (sperregeling) afkondigt. Dit verbod geldt voor den tijd van zes maanden en kan nog éénmaal met een gelijken termijn wor den verlengd. De spertijd is bedoeld als vei ligheidsklep om ten tijde van 't gereed maken der definitieve eischen geen overmatigen toe loop van vakgenooten te krijgen. In die pe riode zijn de Kamers van Koophandel en Fa brieken bij het nemen van beslissingen uitge schakeld en dienen betrokkenen zich recht streeks tot den Minister te wenden. De in stelling eener sperregeling is niet noodzakelijk zooals blijkt uit den gang van zaken bij de kantoormachinehandelaren. Bij de instelling der vestigingseischen voor de kantoorboek handelaren bleek nml., dat zonder bezwaar te gelijkertijd ook de groep der kantoormachine handelaren onder de vestigingseischen ge rangschikt. kon worden, zoodat een sperrege ling voor deze groep overbodig was. Bij de slagerijen begonnen. In Maart 1937 verscheen de Vestigingswet Kleinbedrijf in het Staatsblad. Het duurde evenwel nog tot 18 Augustus 1937 voordat de eerste sperregeling werd afgekondigd. Het betrof de slagerijen. Op 9 December 1937 volg de de tweede sperregeling en wel voor de bak kersbedrijven. Het was natuurlijk van te voren te voorzien dat het tempo in de afkondigingen der nieuwe regelingen in het jaar 1938 zoo mogelijk versneld zou worden. Dat is dan ook inderdaad het geval geweest en zoo zijn in het afgeloopen jaar in de eerste plaats de twee sperregelingen van 1937 als het ware omgezet in definitieve regelingen, d.w.z. in de goedge keurde vestigingseischen, terwijl daarnaast in 1938 nog tien nieuwe sperregelingen tot stand kwamen. Samengevat heeft de Vestigingswet Klein bedrijf tot en met 31 December 1938 de navol- i OE SLEUTELSPECIALIST - LANGE VEERSTR.10 gende resultaten gehad, waarbij ook nog de aanvullingen van het jaar 1939 tot en met den 6den Februari zijn opgenomen: E'W Cfl W In sn Slagers Broodbakkers Broodverkoopers Schoenherstellers Schoenmakers Schoenverkoopers Schoenmakers- Orthopaedisten Kantoorboekhandel Kruideniers Automobiel- en garagebedr. Poeliers Dames- en heeren kappers Bloemverkoopers Kantoormachinehandel 18. 8.37 9.12.37 9.12.37 8. 2.38 8. 8. 2.38 8. 8. 2.38 8. 8. 2.38 8. 25 2.38 25. 7. 6.38 7. 8.38 8.38 8.38 8.38 8.38 .12.38 1.2.38 9.6.38 6.2.39 6.2.39 6.2.39 6,2.39 6.2.39 7. 6.38 27. 9.38 25.10.38 25.10.38 6.2.39 (Adv. ingez. Med.) Voorzitter van de Holland House Corporation in ons land. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft Maandagmiddag in hotel de l'Europe te Amsterdam den president, van de Holland House Corporation te New- York, Fenton B. Turck, die momenteel in ons land vertoeft, een lunch aangeboden, teneinde een aantal vooraanstaande figuren uit de kringen van handel, nijverheid, scheepvaart en bankwezen te Amsterdam in de gelegenheid te stellen, nadere bijzonderheden te verne men omtrent het Holland House, de grootste stichting van het Rockefeller Centre te New- York. waar het geheele Hollandsche leven en alle Nederlandsche belangen zich, naar men hoopt, zullen concentreeren. De heer Fenton B. Turck wees erop dat men in de Vereenigde Staten niets liever wilde dan de handelsbetrekkingen met Nederland te verbeteren en bovendien ook de cultureele banden versterken, door het stichten van het Holland House in het uitgebreide Rockefeller building wilde men in steen en staal uitdruk king geven aan het respect dat men in Amerika voor Nederland koestert. Het Rockefeller building is een grootsche onderneming, hoewel spr. haar niet wil ver gelijken met een onderneming als de Zuider zeewerken. die hij met verbazing en bewon dering heeft bezichtigd. Het. Holland House wil een trefpunt zijn voor alle Nederlanders, alle Nederlandsche on dernemingen en alle Nederlandsche belanger in New-York, alsmede voor alle Amerikanen die belangstelling voor Nederland hebben. FEBRUARI AANBIEDING MAATCOSTUUMS! 45-00 50.00 55-00 Als U wel wikt en weegt, alvorens Uw Gostuum te bestellen, zou het prettig zijn, indien U eerst eens onze nieuwe voorjaarsstoffen kwam bekijken, om U op de hoogte te stellen van de solide kwaliteiten en beschaafde dessins. Het loont beslist de moeite HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem Zoo werden dus de sperregelingen voor de schoenherstellers enz. en voor den kantoor boekhandel op 6 Februari 1939 vervangen door een vestigingsbesluit terwijl op dienzelfden datum de vestigingseischen van kracht wer den voor de kantoormachinehandelaren. Wat het laatste betreft zij er de aandacht op ge vestigd, dat hier een definitieve regeling werd ingevoerd zonder dat een sperregeling vooraf was gegaan. Verheffing van het vak beoogd, De Vestigingswet Kleinbedrijf beoogt inzon derheid de verheffing van het vak, zoowel van den detailhandel, het ambacht als de kleine nijverheid, waardoor de wetgever de overbe zetting hoopt tegen te gaan. Het is begrijpe lijk, dat men hier te doen heeft met een proces van langen adem. Eerst na zeer gerui- men tijd zal de werkelijke invloed dezer wette lijke regeling merkbaar zijn. De eischen van credietwaardigheid, vakbekwaamheid handelskennis vormen bij de beoordeeling van het verleenen eener vergunning de drie cri teria. De gedachte, dat ook de inrichting der bedrijven of de kwaliteit der in het geding zijnde producten ingeschakeld zouden moeten worden, is niet aanvaardbaar voor een rege ling waaraan in 't bijzonder ten grondslag ligt onbezonnen vestiging tegen te gaan. Alleen die branches zullen van deze Vesti gingswet kunnen profiteeren, welke daarvoor rijp zijn. Dit beteekent, dat de bedrijfsgenoo ten zelf moeten kunnen aangeven, welke eischen gesteld moeten worden. M. a. w. het Departement van Economische Zaken belast zich niet met het ontwerpen dezer eischen. Voor zoover de handelskennis en vakbe kwaamheid betreft, zal de betrokken bran che voor de gelegenheid tot opleiding moeten zorgen. Tot dusverre zijn deze handelskennis- eischen uniform en met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat men in de toe komst daarvan niet zal afwijken. Met de vakbekwaamheidseischen is het natuurlijk an ders gesteld. Deze zullen zich trouwens nauw moeten aansluiten bij de speciale eischen der desbetreffende branche. Zoowel voor handels kennis als voor vakbekwaamheid geldt, dat de persoon, die zich wil vestigen bij het over leggen van een diploma, goedgekeurd door den betrokken Minister en uitgereikt op grond van een met goed gevolg afgelegd exa men, daarmede heeft aangetoond de noodige kennis te bezitten. Bij de handelskennis wordt daarbij rekening gehouden met de in het al gemeen voor den zakenman onontbeerlijke kundigheden, bij de vakbekwaamheid op de speciale vaardigheid. Indien de betrokken branche zelf niet heeft gezorgd voor de noo dige gelegenheid tot opleiding voor vakbe kwaamheid zal als regel 'van het stellen van vestigingseischen geen sprake kunnen zijn. Zijn deze vestigingseischen eenmaal gesteld, dan laten deze hen ongemoeid, die op dat tijd stip reeds in het bedrijf waren opgenomen. Omvangrijker en moeilijker bij de uitvoering zijn de eischen van credietwaardigheid. Bij het vaststellen is nauw contact met de prak tijk onontbeerlijk. De N.V. Nederlandsche Mid- denstandsbank verleent daarbij hare mede werking, terwijl het rijke documentatiemate riaal van het Economisch Instituut voor den Middenstand goede diensten bewijst. Een „raamwet". Zoo blijkt uit alles, dat de Vestigingswet Kleinbedrijf een „raamwet" is, waarbij de be moeiingen van het centraal gezag zich tot het strikt noodzakelijke beperken. Dit gezag treedt immers alleen op. indien de rechtstreeks-be langhebbenden daartoe zelf het verzoek doen Ook dan nog worden slechts enkele minima vastgesteld, bij de formuleering waarvan be halve met aangewezen adviseerende lichamen ook weer met die belanghebbenden zelf te ra de wordt gegaan. Treedt een langs dien weg tot stand gekomen regeling in werking, dan wordt de uitvoering in handen gesteld van lagere organen. Dat daarvoor de Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn aangewezen is begrijpelijk, aangezien deze organen een net spannen over het geheele land, in tegen stelling met de Bedrijfsraden. aan welke licha men sommigen deze taak hadden willen op dragen. Aan de Bedrijfsraden is een advisee rende bevoegdheid verleend. Het behoefte-element speelt geen rol bij de Vestigingswet. Bij de openbare behandeling van het ontwerp is wel in die richting een po ging gedaan. De Minister van Economische Zaken bleek evenwel van oordeel dat het aan geven van objectieve normen voor het vast stellen van het begrip behoefte uiterst moei lijk is. De behoefte aan winkels is geen con stante grootheid. Iedere verandering in de koopkracht komt neer op een wijziging van de behoefte. Indien evenwel dez? behoefte constant zou zijn. dan zou men niet uitslui tend het aantal winkels als maatstaf mogen nemen, doch men zou ook rekening moeten houden met den omvang van het bedrijf, de verkoopscapaciteit enz. Het gevolg zou zijn, dat men in tal van bijzonderheden zou moe ten afdalen, nog daargelaten, dat tot dusverre niemand heeft kunnen aangeven hoe men zich de practische uitwerk'na vnorstelt bij in schakeling van het behoefte-element. Bij de toepassing van de Vestigingswet Klein bedrijf zijn in de praktijk een groote reeks van de meest interessante vragen naar voren gekomen. Zij vormen reeds thans het bewijs hoe buitengewoon ingewikkeld de materie is weu-r men hier heeft wilen roeien. Zii vor men tezamen het materiaal, dat zich uiter mate goed leent voor een afzonderWkp hehan deling. MOLLERUS Wat Schindeler biedt. Vindt z'n weerga niet! 'Ad L tnpez Meet./ Proefrit voor liet rijbewijs voor motorrijwielbestuurders. Mag men zich op den openbaren weg oefenen? De kantonrechter te Utrecht heeft 18 No vember j.l. een advocaat, die voor het verkrij gen van een rijbewijs als motorrijwielbestuur der op den openbaren weg te Bunnik een proefrit had gemaakt, dus toen hij nog niet in het bezit van dat rijbewijs was, ontslagen van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O. M. evenwel, die f 4 boete had gevorderd, stelde beroep in cassatie in, aangezien hij van oordeel was, dat de kan tonrechter ten onrechte had aangenomen dat er voor den candidaat-motorrijwielbestuurder geen andere mogelijkheid bestond om zich behoorlijk voor te bereiden tot het afleggen van den wettelijk voorgeschreven proefrit dan door te handelen gelijk hij deed. nl. door zon der rijbewijs over den openbaren weg te rij den. Naar zijn meening had de betrokkene zich op een particulier terrein kunnen oefe nen, terwijl noch van een wettelijke verplich ting. noch van een overwegend maatschappe lijk belang zou zijn gebleken, waardoor mr. Van B. gedwongen zou zijn geweest desnoods met overtreding van wettelijke voorschriften, een rijbewijs te verwerven. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad deelde blijkens zijn heden gehouden conclu sie in deze zaak de opvatting van den ambte naar van het O. M. en sloot zich aan bij de kwalificatie, dat „overmacht" in den zin van art. 40 W. v. S. niet kon worden aangenomen. Spr. concludeerde tot vernietiging van de kantonrechterlijke uitspraak en tot veroor deeling van mr. van B. tot de aanvankelijk ge- requireerde geldboete. Arrest 20 Maart. verdrijft U snel en zeker met „MIJNHARDTJES" Koker 12 stuks 5 Oct. Proef doosje 2stuks Wet (Adv. Ingez. Med.) Kous en Hevmans tot Rhodos gevorderd. De sportvliegers Rous en Heymans zijn Maan- dagmiddaeg op hun vlucht naar Indië tot Rhodos gekomen. Maandagmorgen om half zeven startten zij uit Brindisi. Zij zetten koers naar Athene, waar zij een tusschenlanding maakten. Van daar vlogen zij verder over de Aegeische Zee en daalden om vijf minuten over half vier op het vliegveld van Rhodos. Zware regenbuien waren oorzaak, dat zij hun vlucht Maandag niet verder ver volgden. Ir. J. M. L. Otten directeur der Meppeler Landbouwersbank. De heer J. Hendrikse, directeur van de Coöp. Landbouwbank en Handelsvereeniging te Mep- pel, zal over eenigen tijd als zoodanig aftreden. In zijn plaats is benoemd ir. J. M. L. Otten, in specteur van den Landbouw, hoofd van den dienst der rijkslandbouwconsulenten en oud lid van de Eerste Kamer. Er zij aan herinnerd, dat de heer Otten tot voor enkele jaren rijkslandbouwconsulent was ter standplaats Meppel. Hij woonde den laatsten tijd te Wageningen in verband met het Centraal Instituut voor Land bouwkundig onderzoek, dat onder zijn leiding zou worden gevestigd in het Proefstation voor Veeonderzoek. welke laatste dienst de regeering, zooals bekend, naar Maastricht wil overplaatsen. Burgemeester van Bussum benoemd. Met ingang van 15 Maart is benoemd tot bur gemeester der gemeente Bussum de heer M. Fernhout, met toekenning van gelijktijdig ont slag als burgemeester der gemeente Middelburg. Unie-loten blijven verboden. De Hooge Raad heeft overeenkomstig de con clusie van den procureur-generaal verworpen het cassatieberoep van W. K. M. te Utrecht, die bij vonnis van de rechtbank aldaar d.d. October j.l. was veroordeeld tot f500 subs. 100 dagen hechtenis wegens het afleveren van aan deelen in een andere loterij dan de zoodanige tot het aanleggen en houden waarvan de bij de Lotenjwet 1905 vereischte toestemming is ver leend. Verdachte handelde onder de naam: admini stratiekantoor „De Unie", waarvan onder de schijn van kwitanties voor te beleggen gelden aandeelen in een loterij werden uitgegeven, ge baseerd op de trekkingen der Staatsloterij. BIJ HET SPEL GEDOOD Maandagmiddag was het negenjarig zoontje van de familie Talma te Ternaard met zijn zusje aan het spelen. Op een gegeven oogenblik stak hij den rijweg over, achter een vrachtauto. Een andere, met z;md geladen auto. merkte hij daar bij niet op. De knaap werd gegrepen en was op slag dood. Het lijkje is naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Cliineesch meisje spreekt voor liaar land. In China wordt zij als een heldin beschouwd. AMSTERDAM, 20 Februari. Op het oogen blik bevindt zich in ons land de Chineesche pad vindster. Jang Hie Ming, tot kort na het uit breken der vijandelijkheden in China een onbe kend Chineesch schoolmeisje, dat thans in heel China als een heldin bewonderd wordt en zelfs internationale bekendheid heeft gekregen door dat zij tijdens de gevechten bij Sjanghai kans heeft gezien tot tweemaal toe door de Japansche linies te kruipen en aldus de verbinding te on derhouden met een geïsoleerde afdeeling Chi neesche soldaten. Tijdens een door het centraal comité voor hulpverleening aan China aangeboden thee heeft mej. Jang het een en ander verteld over de hou ding der Chineesche jeugd tijdens den thans in China woedenden oorlog. De voornaamste jeugd organisatie in China is de padvindersbeweging, welke deel uitmaakt van de groote internatio nale door Lord Baden Powell geleide organisa tie. Ondanks den grooten afstand heeft deze beweging dan ook in 1937 een twintigtal jongens en meisje naar de Wereldjamboree te Vogelen zang afgevaardigd. Door den oorlog is de Chineesche padvinders beweging snel gegroeid. Zij heeft zich geheel in dienst van de nationale zaak, die door de jeugd vurig verdedigd wordt, gesteld en aangezien de intellectueele jeugd der groote steden door bom bardementen van scholen, gymnasia en univer siteiten het gewone schoolleven onderbroken zag, sloten de meeste jongeren zich bij de pad vindersbeweging aan, die op het oogenblik ruim tweehonderdduizend leden telt. Daarbij legde mej. Jang er den nadruk op, dat er van onder worpenheid van de vrouw aan den man in het moderne China geen sprake meer is en dat meis jes en jongens op volkomen voet van gelijkheid samenwerken. De Chineesche padvindersbeweging heeft zich geheel ter beschikking van het leger gesteld. De oudsten, jongemannen en meisjes van twintig tot vierentwintig jaar, werken in samenwerking met de legerleiding, in de frontlinies bij het vervoer van levensmiddelen en gewondentransporten. De padvinders en mersjesgezellen van zestien tot twintig jaar zijn achter het front werkzaam als hulp voor het verplegend en medisch personeel in de hospitalen en in de vluchtelingenkampen, vooral voor het verzorgen der kinderen, terwijl zij bovendien behulpzaam zijn bij het evacuee- ren der burgerbevolking uit door den vijand be dreigde gebieden. Het is typeerend voor het peil der Chineesche beschaving, dat het ambt van soldaat in China altijd weinig in aanzien was. Thans drijft de vrijheidszin en het gevoel voor rechtvaardigheid, aldus mej. Jang, de Chinee sche jeugd er echter toe naar de wapens te grij pen om het land, dat een moderne ontwikkeling tegemoet ging, te verdedigen. China heeft dringend behoefte aan medische hulpmiddelen en de burgerbevolking aan kleeren en levensmiddelen en van de belangstelling, die haar verblijf overal wekt, maakt mej. Jang ge bruik om een dringend beroep op alle vrienden van haar land te doen om China niet alleen mo reel, maar ook materieel te steunen. Zeven maanden geleden vertrok zij uit China voor een bezoek aan de Vereenigde Staten, waar zij het World Youth Peace Congress bijwoonde en waar zij ontvangen werd door mevrouw Roosevelt, die zij dankte voor de hulp, die het Amerikaansche volk China verleende. „Maar", voegde zij er aan toe, „deze hulp heeft slechts waarde wanneer de Amerikanen niet tegelijkertijd oorlogsmate riaal aan Japan leveren". In Europa bezocht mej. Jang Engeland, Tsje- cho-Slowakije en op uitnoodiging van de Chi neesche kolonie ook Duitschland, waar zij op verzoek een redevoering hield voor een groep leiders der Hitler-jugend. Ook bij die gelegen heid verklaarde zij, dat de Chineezen vechten voor hun vrijheid en dat slechts een vrij en de mocratisch Chineesch volk een waarborg was voor een wereldvrede, dien zij voor de jeugd als noodzakelijke voorwaarde voor een gelukkige toekomst zag. Een halve eeuw geleden Un Haarlem s Dagblad van 188^ 21 Februari: Door het gemeentebestuur is aan D. Swens Co. vergunning verleend tot op richting van een zeepziederij door stoom gedreven in het perceel no. 6. staande in de Magdalenasteeg alhier. Apen vernielen winkeletalage. Groote hilariteit van het publiek. Honderden menschen hebben Zondagmiddag genoten van een gratis voorstelling, welke werd gegeven door twee apen, die in een etalage aan den Hagedoornweg te Amsterdam bezig waren de boel overhoop te halen. De dieren werden daarbij merkwaardigerwijze niet gestoord en trokken zich ook niets aan van het publiek, dat zich voor de winkelruit verzamelde om gade te slaan, hoe de etalage langzamerhand werd ver anderd in een slagveld, waarop twee vandalen- naturen hun hartstochten bot vierden en elkaar bekogelden met sardineblikjes, chqpoladereepen, noten en meer dergelijke artikelen, die zij in overvloed tot hun beschikking hadden. De hartstochten laaiden het eene moment fel op, om even later plaats te maken voor een wa penstilstand, waarbij de zoetigheden broederlijk gedeeld werden en het publiek met minachting werd bekeken. Toen de volksmassa ten slotte zoodanige af metingen aannam, dat het verkeer gestremd werd, kwam de politie opdagen. De eigenaar van den winkel bleek in een ander stadsdeel te wo nen. De man werd gewaarschuwd en spoedde zich in allerijl naar zijn zaak. die inmiddels in een ruine was herschapen. De apen hadden het gaas van hun kooi losgepeuterd en van hun vrij heid het bovenomschreven misbruik gemaakt. De pret van het publiek was grooter dan die van den eigenaar. LEERLING MATROOS VERDRONKEN. NIJMEGEN. 20 Februari. Gisteren is de jeugdige W. A. V., uit Rotterdam, leerling matroos op de tanksleepboot „Zeelandia" op de Waal bij Nijmegen over boord geslagen en verdronken De brievendiefstal op het hoofd kwartier der N. S. B. Twee mannen veroordeeld. De Utrechtsche politierechter, mr Plugge deed Maandagmiddag uitspraak inzake den diefstal van brieven op het hoofdkwartier der N.S.B. te Utrecht. De 21-jarige kantoorbediende S. uit Bun- nik. die de brieven stal, werd veroordeeld tot een geldboete van 20 gulden, subs. 10 dagen hechtenis (de eisch was tien gulden boete, subs. 5 dagen hechtenis): de gewezen boek houder. de 35-jarige H. ten H. uit Maartens dijk. die den diefstal had uitgelokt, werd ver oordeeld tot een geldboete van 100 gulden subs. 30 dagen hechtenis. De eisch was 50 gulden boete. subs. 25 dagen hechtenis. De beide ingestelde civiele vorderingen wer den afgewezen. Aankomst en eerste indruk. Toen Columbus New-York bereikte werd hij niet verrast door het Vrijheidsbeeld, noch door de wereldvermaarde Sky-line. Toen ik New- York bereikte werd ik evenmin door die beide wereldwonderen verrast. Maar bij mij kwam het door de mist. En daarom was het eerste dat ik van New-York zag: dc enorme loods van de douane. Het was precies Roozendaal of Nieuweschans, alleen grooter. En de meneeren van de douane spraken Amerikaansch en ik moest een eed afleggen dat de kist met huis raad, dien ik over den Atlantischen Oceaan had meegesleept geen koopwaar bevatte. De Amerikaansche douaniers zijn erg vriendelijk geweest. Zij vroegen of ik lang zqji blijven en of het in Holland ook zoo koud was en ze zei den dat zij wisten dat Holland door een konin gin geregeerd werd en dat iedereen een fiets heeft in het land van de tulpen en de wind mills. En niemand dien ik tot nu toe ontmoet heb veronderstelde dat België de hoofdstad van Holland of dat Berlijn een Nederlandsche provincie is. Ik had altijd gehoord, dat de Amerikanen even weinig van Holland weten als Eskimo's van Liberia. Maar dat is niet zoo. Er is veel meer niet zoo. Het is bijvoor beeld niet zoo dat de Amerikaansche ambte naren. die aan boord komen voor de paspoor ten, u behandelen of ze u bij voorbaat rijp voor Elliseiland achten. Integendeel: die hee- ren waren uiterst minzaam. En het is niet zoo dat ik, komende in het centrum van deze reus achtige stad. achterover tuimelde van de wol kenkrabbers. Integendeel: door de film waren z? mij vertrouwd geworden, al zijn ze gewel dig hoog, en al is die hoogte indrukwekkend. En het. is niet zoo dat alle Amerikanen boks beugels en gummiknuppels in hun pantalon dragen. Integendeel: wat ik tot nu toe van die goede lieden gezien heb is: vriendelijkheid en beleefdheid en véél ..beg your pardon". ..sor- rey" en ..excuse me". En wanneer u het mij vraagt dan zeg ik dat de New-Yorkers heel wat beleefder, vriendelijker en voorkomender zijn dan de Parijzenaars, die den naam heb ben de elegantste en best-gemanierde men schen ter wereld te zijn. En het is niet zoo, dat alle Amerikanen gom kauwen en spuwen en millionair zijn. Nog meer niet-zoo Ik dacht wat denkt: dat in New-York, die stad met acht millioen inwoners, het leven den lieelen nacht doorgaat, ,,'t Is anders" zou Speenhoff zeggen. Ik woon bij Broadway en Broadway is om half tien 's avonds even stil als de hoofdstraat van Hoogeveen of het marktplein van Deventer. Tenminste dit ge deelte van Broadway dat in mijn buurt ligt. Want Broadway is vele kilometers lang. Het is een eigenaardige gedachte: nu loop ik op Broadway, waarvan ik op de film zoo veel ge zien en gehoord heb en er rijden een paar taxi's en er loopt een agent (die heelemaal niet met een gummiknuppel zwaait) en het is don ker en in de cafetaria's die de eenige „café's" zijn die ze hier kennen, staan de stoelen op de tafels en de deuren zijn dicht en het licht, is uit en het is pas half tien. Ik dacht wat denkt: dat New-York gewel dig duur is en dat wanneer je een burger mansinkomen in guldens hebt. je hier nauwe lijks van de hand in de tand kunt leven. Want een doller is f 185 en je leest in Ho'land altijd dat je hier voor een dolar evenveel kunt doen als bij ons thuis voor een gulden. Dat is in zekeren zin waar. maar in anderen zin is het ook weer niet waar. want je kunt hier allerlei goedkoope dingetjes krijgen die bij ons niet of.niet zoo goedkoop zijn Zoo kan de New-Yorker alle reusachtige afstanden per bus of ondergrondsche afleggen voor één nickel, dat is vijf Amerikaansche en nog geen negen Hollandsche centen; zoo kan hij heel pleizierig en goed en smakelijk lunchen voor 25 Amerikaansche. dat is 45 Hollandsche cen ten en daarvoor krijgt hij bijvoorbeeld twee gebakken eieren met twee geboterde broodjes en een goed kop koffie en een glas tomaten sap, terwijl fooien in zulke goede en goedkoope eetgelegenheden onbekend zijn. En ik zag een bioscoopvoorstelling van twee uur mét een variété-voorstelling van een uur voor 60 Hol landsche centen, waarvoor ik mocht zitten waar ik wilde. En ik woon met mijn vrouw in een goed en groot hotel met 1000 kamers, waarvan wij er twee tot onze beschikking heb ben met twee badkamers en een toiletkamertje en licht en verwarming en volledige hotei- service voor 75 dollar per maand, waarvoor ik dan in een zeer goed tweede-klas hotel woon en wanneer ik dan voor eten en bewassching voor ons beiden 50 doller per maand bereken, dan zijn we voor 125 dollar samen geheel onder dak. zonder dat wij ons daarvoor iets behoeven te ontzeggen. Zoodat ik maar wil zeggen dat er een heele boel niet zoo is in New-York wat u denkt dat wè: zoo is. Maar er is heel veel dat wél zoo is als u denkt dat wél zoo is. Over al deze dingen, die tezamen en in vereeniging de atmosfeer in zoo'n reusachtige stad bepalen zal ik u nog schrijven. En over heel veel andere dingen óók. New- York is een geweldig interessante metropool en Amerika is een geweldig land. waar zich geweldige dingen voltrekken op ieder gebied. Er heersch hier een monstrueuze, verbeten strijd op politiek en economisch gebied tus- schen Roosevelt en zijn aanhang en zijn tegen standers. Er is hier een grootsche cultuur op het gebied van alle kunsten, er is een schreeuwende armoede en een evenzeer- schreeuwende luxe; er zijn millioenen werk- loozen. die van 10 dollar in de week moeten rondkomen en salarissen van 1000 dollar in de week zijn geen uitzondering Er is een Broad way die om tien uur 's avonds stil en uitge storven ls en een andere Broadway die één groote. helsche kermis is met een verblindend en verbijsterend vuurwerk van lichtreclames in schitterende kleuren en fantastische figuren. Er is een sterke democratie en een enorm rassenvraagstuk: groote frivoliteit en diepe godsdienstzin. Amerika is een monstrueuze heksenketel met monstrueuze problemen, hartstochten, cultureele en anti-culturee!e uitingen. Ik sta nog een beetie beduusd en verbijsterd, over den rand te kijken. En wat ik zie. zal ik u schrijven. Al naar gelang van het onderwerp- luchtig of ernstig. En naar ik nastreef en hepen mag' naar waar heid. MR. E. ELI A3.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5