DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 H A" A R E E M'S DAGBCAD 4 mm Van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging. De Beethoven-cyclus, die de H. O. V. orga niseert, heeft plaats op 3, 7, 10 en 14 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal. Dirigent is Marinus Adam. Op 3 Maart worden uitgevoerd: Ouverture Leonore 1, le en 5e Piano-concert (solist: de vermaarde Russische pianist Edouard Darsky) en Ouverture Leonore 2. Op 7 Maart: 4e Symphonie, 2 Romances (so list: Gijs Beths, viool), Wellingtons Sieg, oder die Schlacht bei Vittoria, opus 91 voor 2 orkes ten. Op 10 Maart: 5e Symphonie. Viool-concert (Solist: Maurits v. d. Berg, viool), 7e Sympho nie. Op 14 Maart: Koor-fantasie. 9e Symphonie en Slotkoor. Solisten: Elsa Nolthenius, piano; Hélène Ludolph, sopraan; Annie Hermes, alt; Albert Dana, tenor en Luciën Louman, bari ton. Verder werken mede het H.O.V.-koor en de Liedertafei „Haarlemsch Zanggenot". In een rondschrijven wordt door P. de Waardt gezegd: „Onder de successen die de H. O. V. verleden jaar geboekt heeft, moet zeer zeker de Beet hoven-cyclus genoemd worden en een herha ling toch eenigszins in een andere en be langwekkender samenstelling is daarom in dit seizoen-einde op haar plaats. Een blik op het programma laat zien, dat al is het al Beethoven wat de klok slaat, er gezorgd is, dat naast de oude vertrouwde werken, naast het groote bekende element, eenige minder bekende en juist daarom be langrijke werken zijn ingeschakeld. „Varietas delectat": bij Beethoven is alle verscheidenheid aanwezig. De Beethoven-cyclus heeft altijd een magi sche aantrekkingskracht uitgeoefend, want telkens wenscht een volgend geslacht de schoonheid ervan te bewonderen, te onder gaan. Onder de blijvende toonscheppers staat Beethoven bij de hoorders bovenaan, hij heeft zich een standbeeld verworven door steeds en alleen aan zijn goddelijke kunst te arbei den. Vele standbeelden verdwenen: dat van Beethoven werd zelfs nooit door afbrokkeling bedreigd. Hij troont als Blijvende". Voor deze cyclus zijn afzonderlijke abonne menten ie verkrijgen. VOOR DEN KANTONRECHTER HAARLEM Maandag Garnalen en vrije tijd. Een jeugdige Zandvoortsche melkhandelaar was op 3i October des middags om vier uur aan het garnalen visschen gegaan. Ik weet niet of de tijd voor deze liefhebberij zoo bij zonder gunstig gekozen was, maar een feit is, dat de jongeman na een half uur visschen met het „kruinet" dat is een soort hark met een net eraan zooals de kantonrechter uit legde er in geslaagd was niet minder dan 35 k g. garnalen uit de zee op te halen. Nu was hem ten laste gelegd, dat hij het con sumptie garnalen besluit 1936 had overtreden. Het zou u te veel vermoeien als we uitvoerig nagingen waarin die overtreding precies be stond; zelfs een controleur van den crisis dienst is wel eens met alle crisisbepalingen in de war, maar daarover dadelijk meer. De Zandvoortenaar vertelde, dat hij uitsluitend voor zijn liefhebberij vischte en niet met de bedoeling om de garnalen te verkoopen. Een 33-jarige controleur van den Centralen Crisis Controle Dienst te Rotterdam meende, dat de verdachte de garnalen wel aangevoerd had, Maar hij deed het slechts in zijn vrijen tijd. zei de kantonrechter, en bovendien is de verdachte geen garnalenvisscher van beroep, maar melkhandelaar. OPMERKINGEN VAN LEZERS. CONTROLEEREN BIJ SPOOR EN TRAM. Nederlandsche Reisvereeiiiging. Zwitserland-avond. De Nederlandsche Reisvereeniging houdt deze maand een propaganda-tournee voor haar rei zen naar Zwitserland. In een aantal plaatsen van het land worden Zwitserland-avonden georga niseerd, waaraan o.a. medewerking wordt ver leend door een Zwitsersch Jodel-koor, het Wil helm Teil-koor uit Bern en inplaats van de jodler-kampioene Gritlï Wenger, die eerst de tournee zou meemaken doch verhinderd was de jodlerin Zusy Rychener. Een van deze Zwïtsersche avonden werd Maan dagavond te Haarlem gehouden in de geheel volle zaal van het Concertgebouw. De algemeen directeur van de N. R. V., de heer J. Panman, die de leiding van deze tournee heeft, hield op dezen avond een cause rie over Zwitserland als touristenland. Op de hem eigen enthousiaste en dikwijls geestige wijze belichtte hij zeer in het kort de talrijke fa cetten die het Alpenland voor den tourist rijk is. Zwitserland is inderdaad het touristenland bij uitnemendheid. Men vindt er touristen van vrij wel elke nationaliteit; van alle streken der we reld komt men naar Zwitserland om er zijn va- cantie door te brengen. „The playground of the world" noemen de Engelschen het. Mooi-Zwitserland is dan ook volkomen hierop ingesteld, aldus ging de heer Panman voort. In geen land is het tourisme zóó tot het perfecte ge organiseerd. Dat heeft echter soms ook wel iets vervelends voor den toerist. Zoo kwam het dat er enkele jaren geleden plotseling een groote be langstelling ontstond voor het minder op tou risme ingestelde Oostenrijk, het meest ongerepte en natuurlijkste alpenland. Maar sedert de Zwit- sersche franc wat meer devalueerde dan de Hol- landsche gulden en het leven er dientengevolge in verhouding goedkooper werd ging men op nieuw naar Zwitserland. Toen kwam er weer een groote stroom Nederlanders naar de Zwitsersche touristen-centra, een stroom die nog steeds voort duurt. Ondanks het uitgebreide tourisme blijft het Zwitsersche volk echter streng de volksaard be waren. De gewoonten en folkloristische gebrui ken blijven steeds bewaard, hetgeen natuurlijk voor den tourist een groote bekoring heeft. Wat den vreemdeling voor eigenaardige moei lijkheden kan stellen is de veeltaligheid. In Zwitserland spreekt men vier talen Duitsch, Fransch, Italiaansch en Rheto-Romaansch, ter wijl daarbij als vijfde langzamerhand de volks taal het Schwytzer-Dütsch het Hoogduitsch gaat vervangen. In dit Schwytzer-Dütsch werden ook de meeste jodel-liederen gezongen. Aan het slot van zijn causerie beantwoordde de heer Panman de veel voorkomende vraag: „In welk jaargetijde kan ik het best naar Zwitser land gaan?" Hierop antwoordde hij dat Zwitser land in eiken tijd van het jaar prachtig is. Maar men moet weten, welke streek op een bepaald oogenblik het meest het bezoeken waard is. Zusy Rychener en het Teil-koor met als jod- ler-solist Otto Neuhans brachten in nationaal costuum optredend een groot aantal jodel- liederen ten gehoore, waarbij zij begrijpelijker wijze veel succes hadden. Herhaaldelijk werden zij teruggeroepen. Tot de groote verrassing van de toehoorders zong het koor als toegift zoo goed en zoo kwaad het ging in het Nederlandsch „Een scheepje in de haven lag". Zusy Ryche ner had nog een bloemenhulde in ontvangst te Jaarvergadering Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Mevr. J. E. Baronesse de Vos van Steenwijk als eere-voorzitster geïnstalleerd. Maandagmiddag hield de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen haar jaarvergadering in de zaal van .Zang en Vriendschap". De voorzitster, mevrouw Visser Brutel de la Rivière heette de aanwezigen, inzonderheid me vrouw J. E. Baronesse de Vos van Steenwijk van Royen welkom. „Het jaar 1938 ging voor de vereeniging zonder groote schokken voorbij", aldus de voorzitster in haar openingstoespraak. ,Het ledental liep echter sterk achteruit. In het afgeloopen jaar werd met 7 bestuursleden ge arbeid, doch in 1939 is het aantal bestuursleden met het oog op den omvang van het werk uit gebreid tot 9. De voorzitster dankte de verschillende per sonen, die zich t. a. v. de vereeniging verdienste lijk hadden gemaakt voor hun medewerking en opende daarop de vergadering. Als eerste punt stond de installatie van mevrouw J. E. Baro nesse de Vos van Steenwijkvan Royen als eere-voorzitster op de agenda. Mevrouw Visser Brutel de la Rivière richtte het woord tot mevrouw de Vos van Steenwijk. De wetenschap dat U een open oog en oor heeft voor sociale belangen en dat U indertijd zooveel belangstelling getoond heeft voor de afdeeling Zwolle van onze vereeniging doet ons de hoop uitspreken dat ook onze afdeeling zich in uw interesse zal mogen verheugen. De voorzitster brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) overhandigde onder het uitspreken van woorden van erkentelijkheid de eere-voorzitster een insigne der vereeniging en de eere-voorzitsters- hamer. Mevrouw de Vos van Steenwijk zeide de benoeming zeer gaarne te aanvaarden, ten eerste omdat zij zich zoo goed kon beseffen dat het noodig is voor de huisvrouwen zich te organi- seeren om gezamenlijk iets goeds te bereiken, en ten tweede omdat zij zich als huisvrouw zoo goed in het midden der vereeniging thuis voelt. Onze geheele maatschappij, aldus mevrouw De Vos van Steenwijk, is opgebouwd om het ge zin als eenheid. De huisvrouw drukt haar stem pel op het gezin, zij schept de sfeer; en deze taak is tweeledig, geestelijk en materieel. Spr. refereerde aan de woorden van onzé Koningin over geestelijke herbewapening. Als een huisvrouw haar taak hoog opvat verricht zij een goed werk, want man en kinderen trek ken daardoor beter bewapend de maat schappij in. Spr. zeide zeer gevoelig te zijn voor het haar aangeboden insigne, en zij hoopte mede te kunnen werken om groei en bloei van de ver eeniging te bevorderen. Vervolgens werden de andere agendapunten afgehandeld. De voorzitster deed de mededeeling dat op 2 Maart admiraal Quant een lezing voor de af deeling zal houden over „De maritieme verde diging van het Nederlandsch Imperium". De secretaresse mevrouw M. A. de Bruin van Scherpenberg las de notulen en daarna het jaarverslag voor. Hierin werd het overleden eerelid mevrouw C. S. de Veer Blok Wybrandi herdacht. In 1938 zijn 269 nieuwe leden ingeschreven, doch niettemin daalde het totaal aantal leden tot 3099. De Beurs werd dit jaar bezocht door 19.000 menschen, een record-aantal, 4000 meer dan in 1937. Zestien maal kon de gouden dienst- medaille aan personeel der leden uitgereikt worden. Bij ontstentenis van de penningmeesteresse las mevrouw de Bruin ook de rekening en ver antwoording voor. De baten waren in 1938: f 7728,37. Er was een saldo van f35,81. De uitgaven voor 1939 werden begroot op f7600. Wijzigingen van art. 15 en 19 van het Huis houdelijk reglement werden aangenomen. Van de periodiek aftredende bestuursleden was mevr. de BruinScherpenberg wel, me vrouw Willemse Giesen niet herkiesbaar. Mevrouw de Bruin werd bij acclamatie her kozen. De voorzitster richtte eenige hartelijke woorden tot mevrouw de Bruin en bood haar uit erkentelijkheid voor haar werk een Perzisch tapijt aan. Met het oog op de uitbreiding van het bestuur tot 9 leden werden de volgende da mes tot bestuursleden gekozen en door de voor zitster welkom geheeten: mevr. N. Dyserinck van Gilse v. d. Pais, mevr. Tj. van Eerde Sluy- terman, en mevr. C. M. Vermeulen van Egmond Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering in Hengelo werden gekozen de voor zitster mevrouw Visser Brutel de la Rivière en mevr. Kruger. EXAMENS. Academische opleiding. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het voorbereidend examen de heer J. E. Wage naar, te Bloemendaal. Ja maar dan zou iedereen garnalen kun nen gaan visschen, wierp de controleur tegen, die schijnbaar hevig was geschrokken door deze veronderstelling. En waarom is die crisiswet dan? De kantonrechter vond echter, dat een kan tonrechter, die op Zondag gaat visschen nog geen visscher naar de letter van de wet is. Ook de ambtenaar vond dat het kardinale punt. Een melkhandelaar is een melkhande laar en geen visscher. Maar in de wet wordt het begrip garnalenvisscher niet nader om schreven. Daarom is eigenlijk iedereen, die garnalen vischt een garnalenvisscher, ook al is hij melkhandelaar. Of de garnalen echter aangevoerd waren betwijfelde de ambtenaar. Om de mogelijkheid van hooger beroep echter open te houden, eischte hij een geldboete van f 6.— of 1 dag. De kantonrechter besloot de heele kwestie nog eens nauwkeurig te bestu- deeren en zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. PivGGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio P.T.T. Nord. 9.50 Pauze of diversen. 10.00 Parijs Radio. 10,40 Radio P. T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 1.30 Fransch Brussel. 2.20 Pauze, of Diversen. 2.40 Radio P.T.T. Nord. 3.20 Keulen: 5.20 Fransch Brussel 6.05 Keulen. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Straats burg of Diversen. 8.20 Warschau (Parijs Radio Beromunster, Rome). 8.55 London Regional. 9.35 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Dan- marks Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuziek. 10.35 London Regional, 1.20 Droitwich. 2.00 London Regio nal. 4.15 Pauze. 4.20 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Mammy I'll Sing about you, Harry Roy. 2. Live and love tonight, Dave Harman. 3. Marina Waltz, L. P. Acc. Band. 4. Cry, Baby cry, Henry Hall. 5. The click of her heels. Eldorado's Tangoband. 6. Swinging in the corn. Nat Gonella. 7. Moonlight, Victor Silvester. 8. You're in Kentuckey. The Krakajax. 9. Manhattan Shuffle, The Ramblers. 10. Give me this waltz, L. P. Acc. Band. 11. She 's a Latin from Manhattan, Harry Roy. 12. A day without you, Sam Robbins. 13. In a little Gipsy Tearoom, L. P. Acc.Banxi, 14. Spanish Love, Eldorado's Tangoband. 15. Shadows on the moon, Henry Hall. 16. Pullman Porter Sam, The Krakajax. 17. Who stole the jam, Nat Gonella. 18. Dear love, my love, Victor Sylvester. 19. Duke's Holiday, The Ramblers. 20. Let yourself go, Johnny Johnson. 8.00—12.00 Diversen. Karei keek Gerda aan. En het meisje begon te zingen: I net zoo lang, tot het stukje glas uit zijn oog was verdwenen. Toen „De rozen bloeien in het dal, keek hij Gerda aan, herkende haar weer en jubelde: „Gerda, zoete, Christus-Kindje komen zal!" lieve Gerda, waar ben je toch zoo lang geweest?" Hjj keek om Karei sloeg de handen vooi zijn gezicht en schreide. Hij weende zich heen „Wat is het hier koud en leeg!" Naar aanleiding van het bericht, dat bij de Nederlandsche Spoorwegen een proef geno men zal worden ten einde te komen tot minder kaartjes knippen, zendt een lezer ons een stuk waarin hij vraagt, of ook het controleeren bij de N.Z.H.T.M. niet wat minder kan. Het ge beurt vaak, schrijft hij. dat men voor een ritje van Haarlem (viaduct of Schouwtje) naar Amsterdam, driemaal zijn abonnement moet toonen, namelijk het eerst aan den conduc teur, nadat men plaats heeft genomen; vervol gens in de Tempeliersstraat aan den conduc teur, die daar zijn collega vervangt en ten slotte in negen van de tien gevallen aan een controleur, die onderweg instapt. Controle acht inzender goed, maar men moet het niet overdrijven. Een reiziger moet, wanneer hij behoorlijk betaald heeft, zonder verderen last zijn bestemming kunnen bereiken. Hij trok Gerda dicht tegen zich aan en zij huilde en lachte van louter vreugde. Nooit had in deze zaal een lach geklonken en toen Gerda lachte, begonnen zelfs de ijsblokken, waarmede Karei het woord eeuwigheid had moeten vormen, van vreugde te lansen En als zjj moe werden dan gingen zij liggen, precies in de volgorde, die Karei niet had kunnen vinden: „Eternltas", („Euwigheid"). Van louter vreugde danste Karei met Gerda in het rond. toen hij het woord zag, waarover hij zoo lang had zitten denken (Wordt vervolgd) Tot zoover deze klacht, die wii aan de Direc tie der N.Z.H.T.M overbrachten. Inderdaad kan het gebeuren, aldus werd ons medegedeeld dat een reiziger driemaal zijn abonnement moet toonen. natuurlijk het eerst aan den conducteur, die op den wagen staat, waar men ingestapt is. Als deze conducteur in de Tem peliersstraat door een collega afgelost wordt, dan weet deze laatste immers niet. of alle rei zigers van een plaatsbewijs voorzien zijn. Hij moet er dus en dat is zijn plicht. naar vragen. En dan kan men het treffen, dat men onderweg nog eens door een contooleur wordt lastig eevallen De controle moest geruimen tijd geleden wel verscherpt worden, omdat de houding van sommige passagiers daartoe dwong. Het gebeurde namelijk, dat iemand zijn kaartje niet liet zien en gewoon „Abonné!" riep. Later bleek het dan. dat hij geen abonné was en clandestien meereisde. Daar hadden de conducteurs veel narigheid mee. Om aan dat geknoei een einde te maken, moest de controle toen wel versrherot worden Maar on- noodig wordt er niet gecontroleerd. Laat men de conducteur dus niet lastig vallen en liever een brief aan de Directie schrijven, als men meent een reden tot een klacht te hebben. nemen. Verder werd nog een film vertoond, die de schoonheid van het Zwitsersche land en de vele volksgebruiken in beeld bracht. T.B.C. FONDS „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". Het T.b.c. fonds „Draagt elkanders lasten", afdeeling van het Christelijk Nationaal Vakver bond, hoopt Zaterdag 4 Maart a.s. te Haarlem een huiscollecte te organiseeren waartoe van B. en W. de goedkeuring werd verkregen. Dit fonds stelt zich ten doel deelnemers en huisgenooten, die door de tuberculose zijn aan getast, financieel te helpen. Het betaalt de kos ten van sanatoriumverpleging, versterkende middelen en andere soorten hulpverleening. Per jaar bedraagt dit f 70.000. waaronder ook een flink bedrag voor een groot aantal te Haarlem wonende patiënten begrepen is. Om steeds aan alle aanvragen te voldoen kan het fonds de opbrengst van de collecten niet missen. Aan de volgende adressen kan men zich op geven als collectant: H. T. de Kleuver, Voorkuinstraat 8, J. K. Wag ner, Koninginneweg 31, D. de Graaf, Patrimo niumstraat 31, en Joh. de Jager, Karei v. Man- derstraat 51. Een Beethoven-cyclus. Karei bleef echter heel stil, stijf en koud zitten. Gerda schrok er van. Opnieuw sloeg zij haar armen om zijn hals, riep zijn naam, wel tien, twintig keer. Maar antwoord kreeg zij niet. Gerda begon te snikken. Heete tranen rolden over haar wangen en vielen op Karel's borst. De tranen drongen in zjjn hart, deden den ijsklomp smelten enverteerden ook het splintertje glas dat zich ZWANENBERG maakt wat smaakt Pikant, welgevuld en zeld zaam appetijtelijk van geur en kleurzoo zijn de verschillende borrelworstjes, waarmee Zwanenberg het plezier van Uw „avondjes" en huiselijke feestjes ver hoogt. Hot dogs, Frankfurter worstjes... niemand maakt ze zoo precies naar Uw smaak, als Zwanenberg. (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6