Haarlem's Dagblad Electrisch spoorwegnet wordt nog dit jaar uitgebreid. De Onbewaakte Overwesr. Mist. Gooische tram gaat Haarlemmermeer. Kortere verbinding A msterdam—Rotterdam. Zal Azana aftreden? Hef Belangrijkste 56e Jaargang No. 17079 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adtnin. 10724, 11-825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 22 FeKruari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer- 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reelume* f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. O In den zwaren mist der laatste dagen zijn weer slachtoffers gevallen op onbewaakte overwegen. Bij Woestduin werd een fiets- rijdster door een uit Haarlem komenden trein gedood en een fietsrijder licht gewond. Tus- schen Koekange en Meppel werd een vracht auto door een Dieseltreïn uit Groningen ge grepen waarbij de bestuurder, een molenaar, vader van twaalf kinderen, op slag werd ge dood. Omtrent dit laatste geval weet de Tel. te vertellen dat de molenaar voor den overweg gestopt had en zijn zestienjarigen zoon, die naast hem zat, laten uitstappen om de spoor baan te verkennen. De jongen liep erheen, hoorde niets en gaf zijn vader een wenk om door te rijden. Dat deed deze en meteen stormde de Diesel uit den mist en verpletter de hem. Deze man was dus voorzichtig geweest en het had hem niet gebaat. Geen wonder. Als het mist zijn en blijven de onbewaakte over wegen levensgevaarlijk. Het baat niet te stop pen en te luisteren: er kan een trein vlak bij u zijn waarvan ge niets hoort. Ik heb dat zelf ook eens ondervonden, en had toen het geluk juist over de rails te zijn toen de trein vlak achter mij langs schoot. Dat was een pure bof en sindsdien geloof ik niet meer in de theorie van diegenen die meenen, dat de ongelukken op de onbewaakte overwegen aan de onvoor zichtigheid zijn te wijten. In sommige geval len, bij klaarlichten dag, zal wel eens roeke loosheid in het spel zijn geweest. Maar in den mist baat zelfs de grootste voorzichtigheid niet. Dan is er geen zekerheid dat men ooit veilig de spoorbaan over kan steken. En extra gevaarlijk is dit juist met een auto die eerst gestopt heeft. Want een auto komt uit stil staande positie langzamer op gang dan een wielrijder, zooals we allemaal dagelijks bij de verkeerslichten in de stad kunnen waarnemen. Omdat er in dezen tijd van het jaar nog veel kans op mist is wil ik dus nog eens extra waarschuwen tegen het oversteken van onbe waakte overwegen als er mist hangt: zoowel per auto als per fiets of te voet. En er daar bij de aandacht op vestigen dat het gevaar in den laats ten tijd weer sterk vergroot is door de toegenomen snelheden van de treinen. Dat maakt een enorm verschil met zestien jaar geleden, toen het spoorwegverkeer traag was vergeleken met den tegenwoordigen toe stand. En toen werd aan de Nederlandsche Spoorwegen veroorloofd, overwegen onbe waakt te laten. Er is sindsdien heel wat over geschreven. Men heeft aanvankelijk gemeend dat het publiek er aan wennen zou en na de eerste ongelukken, beschouwd als gevolg van onvoorzichtigheid, verwacht dat het wel zou gaan. Maar het is niet gegaan en nu stijgt het aantal ongelukken voortdurend tengevolge van het steeds sneller rijden der treinen. Het zal blijven stijgen als van regeeringswege niet wordt ingegrepen, want de Spoorwegen heb ben geen geld om de situatie te verbeteren. Maatregelen zouden dus door den minister van Waterstaat moeten worden genomen. Eerlijk gezegd begrijp ik niet waarom dat niet gebeurt. De Tel. vraagt bouw van via ducten: Dat zou natuurlijk de beste oplossing zijn, die bovendien zeer velen werk zou ver schaffen, maar omdat het een zoo groot aan tal overwegen betreft is het een zeer kostbare onderneming. Mogelijk kan die slechts bij ge deelten worden aangepakt en beschikt men niet over de noodige middelen omdat besloten is dat andere werken van openbaar nut moeten voorgaan. Bovendien zou het toch een heelen tijd duren eer al die viaducten gebouwd waren. Daarom vraag ik liever om onmiddel lijke voorziening door de bewaking van al die gevaarlijke punten weer in te stellen. Dat lijkt mij eerste eisch. Is dat eenmaal gebeurd, dan kan men den bouw van viaducten volgens beschikbare middelen gaan uitvoeren. Den huidigen toestand te laten voortbe staan is niet te verantwoorden. In de steden worden voortdurend allerlei verkeersverbete- ringen aangebracht om gevaren weg te ne men, die meerendeels minder groot zijn. Hier heeft men een toestand waarin, althans als er mist hangt, zelfs de voorzichtigste mensch nog met zijn leven gokt als hij tot oversteken besluit. Dat is in lijnrechten strijd met de heerschende opvattingen en toegepaste maat regelen inzake verkeersveiligheid. En met waarschuwingen, zooals ik die hier nu weer geef, kan men wel een deel der ongelukken helpen voorkomen, maar zeker niet alle. Want straks zullen er toch menschen zijn die om de een of andere reden groote haast hebben, derhalve niet een eind om willen rijden en het er maar op wagen. Behalve dat zullen er zijn die zich niet kunnen voorstellen dat nou heusch zoo'n trein ineens zou kunnen komen als zij toch niets liooren. Zij zelf! Het is nu eenmaal moeilijker de ervaringen van anderen te aanvaarden dan de eigene. Natuurlijk zou er een zeer technisch rap port, gegrond op waarnemingen van deskun digen, over samengesteld en gepubliceerd kun nen worden. Maar dat zou weer tijdverlies geven en intusschen zouden er nog meer dooden vallen. Na het ongeluk te Koekange hebben de inmiddels ter plaatse verschenen autoriteiten een volgenden Dieseltrein niet hooren aankomen en hebben zij op het laatste oogenblik een zijsprong moeten maken om zich te redden. Wordt dat, mitsgaders de om standigheden, waaronder de vader van twaalf kinderen den dood vond. nu aan den Minister persoonlijk medegedeeld? Ik hoop het. R. P. Een kille kleffe klamme deken, Een grijs gordijn zonder verschiet, Hoe goed de mist ook wordt bekeken, Je ziet, je ziet, dat je niet ziet. Een stille grijze massa regen, Die toch nog net geen regen is, Een sluier over alle wegen, Nog een klein beetje meer dan mis. Een bitter vijand van 't verkeeren, Zelfs van de soort die 't licht vermijdt, Indringerig door alle kleeren, Een domper op het grootst jolijt. Een prikkelende hoestverwekker, Bederver van het best humeur, Een stil naargeestige bedekker Van alle licht en alle kleur. De mist heeft niets dat kan bekoren, Maar hij is toch ook weer de bron, Waaruit de vreugde wordt geboren, Van vroolijk licht en milde zon. P. GASUS. naar de Over aankoop van het materiaal ivordt door Spoorwegen onderhandeld (Van onzen correspondent) Naar wij vernemen wordt er mo menteel door de Nederlandsche Spoorwegen overwogen om het rijden de materiaal van de Gooische Tram weg Mij. over te nemen, nu dit door het besluit van deze maatschappij om den dienst met autobussen uit te voeren overbodig wordt. De onder handelingen over den verkoop van motor- en bijwagens de eerste zijn voorzien van dieselmotoren zijn op het oogenblik gaande. Op het traject ZwolleKampen is reeds een proefrit gemaakt. Het schijnt in het voornemen der N. S. te liggen om wanneer tot aan koop wordt besloten het materiaal in te zetten op het Haarlemmermeer traject tusschen de plaatsen Nieuwer- sluis, Uithoorn, Aalsmeer en Amster dam (Haarlemmermeer-station). Dit zou dan met ingang van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei kunnen ge schieden. Maandag 27 Februari zal een tweede proefrit plaats hebben, dit maal op het Haarlemmermeertrajeet zelf. Daar het materiaal van de Gooische tram dezelfde spoorbreedte heeft als dat van de Spoorwegen, behoeven de wagens niet omgebouwd te worden. NAAR wö vernemen zal, behou- houdens goedkeuring door den minister van waterstaat, de on langs reeds door ons aangekondigde electrificatie van de lijnen Arnhem Nijmegen en HarmeienBreukelen te gen het einde van dit jaar reeds een feit worden. In verschillend opzicht zal dan een zeer belangrijke verbetering tot stand zijn gebracht. Zoo ontstaat door electrificatie van het baan vak ArnhemNijmegen de mogelijkheid tot het inleggen van doorgaande verbindingen met elec- trische treinen van Nijmegen met de groote ste den Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht terwijl met electrische tractie op dit baanvak ook het locale verkeer ArnhemNijmegen beter kan worden bediend. De rijtijd tussch endeze plaatsen zal 12 minuten bedragen, met stoppen te Eist 14 minuten, tegen resp. 17 en 20 minu ten thans. Kortere verbinding Amsterdam Rotterdam. De electrificatie van het baanvak Harmeien Breukelen is vooral voor Amsterdam en Rotter dam van belang. Daardoor wordt de mogelijk- Goed verzorgd materiaal. Mr. Cornelisstraat 5258, Haarlem. Dr. D. Bakkerlaan 1218, Bloemendaal. (Adv. ingez. Med.) PARIJS, 22 Februari (Havas). Schrijvende over de reis van Berard naar Bur gos en den toestand in Spanje bericht „Le Ma- tin" dat de Spaansche kwestie snel naar een oplossing gaat. Vermoedelijk zal Azana binnen 43 uur aftreden, teneinde Negrin te dwingen een einde te maken aan den tegenstand zonder hoop op succes. Dit aftreden van Azana zou het voor Frankrijk en Engeland gemakkelijker ma ken de regeering van Franco te erkennen. Rust in Madrid. MADRID. 22 Februari. Het hoofdkwartier van het centrale leger heeft een nota van kolonel Casado gepubliceerd, waar in wordt verklaard, dat berichten over onrust te Madrid geheel onjuist zijn. In de hoofdstad is alles rustig. Negrin op inspectie. VALENCIA, 22 Febr. (Havas). Minister-president Negrin heeft te Valencia een aantal militaire eenheden geïnspecteerd. Vervolgens heeft hij zich naar Murcia begeven. heid immers geschapen van een tweede, kortere electrische rechtstreeksche verbinding tusschen beide steden. De afstand Rotterdam D. P. en Am sterdam C. S. bedraagt n.l. 85.6 K.M. en die van Rotterdam Maas naar het nieuwe Amstelstation en het C. S. te Amsterdam respectievelijk 70.6 en 78 K.M. Tevens ontstaat op deze wijze een goede gelegenheid om bij storingen op het baanvak AmsterdamRotterdam het verkeer om te leggen. Stemming voor Pauskeuze begint op 2 Maart. VATICAANSTAD 22 Februari (Havas). Het uitbrengen van de stemmen voor het kiezen van een nieuwe Paus zal Donderdag 2 Maart beginnen. Kardinaal Pietro Boetto, de aartsbisschop van Genua, is vanochtend naar Rome vertrokken om deel te nemen aan het conclaaf. Japanners bombardeerden Britscb gebied. Protest te Tokio. TOKIO 22 Februari (Domei). Naar verno men wordt, heeft J. L. Dodds. de Britsche lega- tïeraad, een protest gericht tot het Japansche departement van buitenlandsche zaken betref fende het grensincident waarbij Japansche vliegtuigen nabij de grensstad Tsjoem-Tsjoen een bom op Brilsch gebied hebben laten vallen. In een officieel Japansch communiqué wordt meegedeeld, dat Japansche militaire vliegtuigen gistermorgen een aanval gedaan hebben op de grensstad Tsjoem-Tsjoen, aan de spoorlijn KantonKowloon, waarbij een toestel „per ver gissing, een bom heeft laten vallen op Britsch gebied". De bom raakte de locomotief van een aldaar aankomenden trein. De Japansche leger- autoriteiten hebben terstond hun leedwezen aan de Britsche outoriteiten betuigd, en wel via den Japanschen consul-generaal te Hongkong. In het gebied van Hongkong zijn elf men schen omgekomen en vele gewond tengevolge van het bombardement. Het aantal slachtoffers onder de Chineezen aan de andere zijde van de grens is zeer hoog. Duizenden vluchtelingen zijn te Hongkong aangekomen. Volgens telegrammen was de gouverneur van Hongkong, sir Stafford Northcote, getuige van dit bombardement en heeft deze later de schade opgenomen. De gouverneur heeft een protest ingediend bij de Japansche autoriteiten. Japan zal maatregelen te Sjanghai nemen. TOKIO, 22 Febr. (Domei). De Japansche autoriteiten te Sjanghai zijn gistermorgen in spoedvergadering bijeengeko men op den kruiser „Izumo'' om de nieuwe da den van terreur in de internationale concessie van Sjanghai te bespreken. Eenstemmig werd besloten straffe maatregelen tegenover den „ver ontrustenden toestand" in Sjanghai te nemen. De Japansche autoriteiten in Sjanghai zullen daarom den gemeenteraad van de internationale concessie belangrijke voorstellen aan de hand doen voor handhaving van orde en rust, tenein de een herhaling van dergelijke daden van ter reur te voorkomen. Mocht de gemeenteraad de Japansche voorstellen van de hand wijzen, of mocht de gemeenteraad tekort schieten in de oprechtheid om de voorstellen uit te voeren, dan zullen de Japansche autoriteiten onafhan kelijk optreden om de orde in Sjanghai le hand haven. De woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft naar aanleiding hier van nog verklaard, dat sinds 1 Januari 16 geval len van terreur in de internationale concessie zijn voorgekomen, maar dat niet één overtreder is gearresteerd en voor het gerecht gedaagd. Een formeel protest zal ook worden gericht tot C. S. Franklin, voorzitter van den gemeenteraad der internationale concessie. Politie slaags met plunderaars. SJANGHAI, 22 Februari. (Havas). De politie van de internationale nederzetting te Sjanghai is slaags geraakt met een bende plunderaars buiten de concessie, doch op gebied, dat onder controle van deze concessie staat Een Chineesch politie-sergeant van de concessie werd gedood, alsmede een Chineesch agent van dc politie van Groot-Sjanghai, welke onder Ja pansch toezicht staat. De talrijke aanslagen van terroristen in Sjanghai hebben eenige spanning veroorzaakt tusschen de Japansche autoriteiten en de buitenlanders, waar door nervositeit onder de bevolking is ontstaan. De aankomst te Grindelwald. (Op pagina 3 zijn ook nog enkele foto's van bet Prinselijk Gezin opgenomen.) Voogdijkind uit gesticht te Bloemendaal ontvoerd. Te Amsterdam aangehouden. 's-GRAVENHAGE, 22 Februari. De politie te Bloemendaal kreeg gisteren aangifte van een ontvoering uit een observatiehuis aldaar van een in dat huis verpleegd 16-jarig meisje, een voogdijkind. Gisteravond kreeg de Haagsche po litie van de Bloemendaalsche het verzoek, de 52-jarige moeder, die in de Kranestraat in de Residentie woonachtig is, aan te houden. Dit geschiedde en tevens werden aangehouden een in hetzelfde perceel vertoevende 26-jarige koopman en een 22-jarige zuster van de ont voerde. Alle drie personen worden verdacht de hand in deze ontvoering te hebben. Vannacht is het drietal door de Bloemendaal sche politie afgehaald en naar Bloemendaal ge leid. Volgens mededeeling van de gearresteerde familie bevond het meisje zich bij kennissen te Amsterdam, waar het is aangehouden. Het woord is aan. Neville Chamberlain: Als ik koji aannemen, dat een conferentie van de lei ders der verschillende landen thans doeltreffende resulta ten zou opleveren, zou ik niet aarzelen een dergelijke con ferentie hijeen te roepen. Maar ik geloof niet dat wij al voldoende vertrouwen heb ben geschapen om zulk een voorstel met kans op succes te kunnen doen. Misschien zou het niet verkeerd zijn als wij zelf ivat meer ver trouwen konden en niet in alle praatjes over agressieve plannen van anderen ge loofden. (Uit zijn rede, gisteren in het Lagerhuis gehouden). GERAFFINEERDE INBRAAK. Huissleutel van dienstmeisje bemachtigd ACHT MAANDEN GEVANGENISSTRAF TEGEN DADERS GEëlSCHT. Voor de Haagsche rechtbank hebben te rechtgestaan de 22-jarige apothekersbediende N. C. A. W. en de 31-jarige W. L.. die op een geraffineerde wijze op Oudejaarsavond in een woning aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage hebben ingebroken en daar een bedrag van eenige honderden guldens en een aantal sieraden hebben ontvreemd. W. had kennis gemaakt met het dienst meisje, dat in genoemd perceel werkzaam was en met haar bracht hij den Oudejaars avond door. Ondertusschen wist L. den huis sleutel uit het handtaschje van het meisje weg te nemen en later gingen beide verdachten er op uit, waarbij zij natuurlijk weinig moeite hadden in de genoemde woning binnen te komen. W. heeft bovendien eenige dagen te voren een rijwiel gestolen, dat hij aan zijn mede verdachte L. heeft verkocht. Beide verdachten bekenden volledig. De eisch luidde acht maanden gevange nisstraf tegen beiden. Wegens heling van de gestolen voorwerpen moest de 41-jarige naaister C. J. F. terecht staan, die zij het na lange aarzeling er in toegestemd had sieraden en geld voor L. te bewaren. De officier van justitie eischte tegen haar een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden Grandi weer te Rome. Men verdiept zich hier in gissingen over de bewegingen van Grandi, die gisteren voor zijn derde bezoek in drie weken tijd uit Engeland te Rome is aangekomen In politieke kringen meent men hier een aan wijzing te zien voor 'n geringe spanning tusschen Londen en Rome over de Spaansche kwestie, welke te Rome de meeste belangstelling blijft vragen. De opschriften der bladen spreken van „twij fel, aarzeling, intrige" tusschen Londen en Pa rijs en Burgos. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het Gasthuishofje in de Barrevoctestraat be staat binnenkort 450 jaar. 7 BINNENLAND. Het rijdend materiaal van de Gooische tram zal in de Haarlemmermeer gebruikt worden. 1 Er worden nog spoedig verschillende trajec ten der spoorwegen geëleetrificeerd. 1 Een rijtuig van een electrischen trein is ge heel uitgebrand. 2 De regeering ontkent, dat met Engeland bij zondere besprekingen inzake de defensie van Oost-Imïë zijn gevoerd. 2 Minister Welter verzet zich tegen staatsex ploitatie van petroleumbronncn. 7 BUITENLAND. De nieuwe Belgische regcering zal zich mor gen aan het Parlement voorstellen. 5 Chamberlain heeft in het Lagerhuis het woord gevoerd over de landsverdediging 5 Heden hervat de Fransclie senator Berard zijn besprekingen met Franco's minister Jordana. 5' Het grootste Engelsche slagschip „King George V" is te water gelaten. 5 SPORT. In het Nederlandsch Elftal zijn voor den wedstrijd tegen Hongarije vier debutan ten opgesteld. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De onbewaakte overweg. 1 J. B. Schuil over Kromme Lindert. 2 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten 3 G. J. Kalt: Don Kozakkenkoor. 6 J. H. dc Bois: Tentoonstelling Kunstzaal Lef- felaar. g K. de Jong: Studentcnmuziekgezelschap M. U. S. A. g Ruiterlijke bekentenissen. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1