Indië is men optimistischer dan in Europa. Ook wordt er met meer opgewektheid gewerkt. Zorg voor de defensie. Regeering bestelde twee kruisers. M. VISSERS Moeder liet haar kind onverzorgd achter VRIJDAG 24 FEBRUARI 1539 HSSREEM'S DAGBEAD 8 Vr. W. G. F. Jonge jan: Verschillende Sociale maatregelen. ET het Indië-vliegtuig der K. L. M. „Uil" is hedenmiddag van een verblijf van ruim drie maanden in Neder- landsch-Indië op Schiphol teruggekeerd de voorzitter van den onderdemersraad voor Ne- derlandsch-Indië, rar. W. G. F. Jongejan. Mr. W. G. F. JONGEJAN. Mr. Jongejan is in 1933, toen hij als voor zitter van de Beniso heeft medegewerkt aan de oprichting van de Nivas, het laatst in Neder- lanasch-Indië geweest. Toen in 1937 mr. Weiter minister van koloniën werd, volgde hij dezen op als voorzitter van den ondernemersraad voor Nederlandsch Indië en in deze functie voelde hij meer en meer de noodzakelijkheid opnieuw contact te zoeken met verschillende kringen en personen in Nederlandsch Indië om zich van de toestanden aldaar, zooals deze sedert 1933 zich ontwikkeld hadden, op de hoogte te stellen. Mr. Jongejan, die de heenreis per boot maak te, arriveerde 10 November te Batavia en heeft heel Java bezocht alsmede de belangrijkste streken van Sumatra. Zijn algemeene indruk van den toestand in Nederlandsch Indië was, dat er geen reden tot somberheid bestond, hoe wel men een te rooskleurige voorstelling gaf als men beweerde, dat alles gunstig was. Op het gebied der cultures echter kon men zich in het algemeen eveneens handhaven, al bevonden enkelen daarvan zich ook in zorgelijlcen staat. Opvallend en in frappante tegenstel ling met Europa noemde mr. Jongejan echter de opgewektheid, waarmede iedereen in Indië aan het werk is. Na tuurlijk is het verschil te begrijpen. Indië is een jong land, waar tal van mogelijkheden bestaan, men ziet er de resultaten van zijn werk en de verhou dingen zijn er minder gecompliceerd, zoodat er een vlottere manier van wer ken mogelijk is. Vandaar ook, dat men er vele dingen optimistischer bekijkt dan in Europa. Toch kent Indië zijn moeilijkheden. Als exportland, ondergaat men den invloed van de huidige economische inzinking en van de ge spannen internationale verhoudingen op politiek en economisch gebied, die o.a. tot uiting komen in de vele handelsbelemmeringen, waaronder Indië heeft te lijden. Einde 1941 moeten zij gereed zijn. Wij vernemen, dat thans een defi nitieve beslissing is genomen over den bouw van de twee vervangende kruisers, welke op het aanbouw-plan der regeering staan. De regeering heeft naar wij in een deel onzer vorige oplage reeds hebben gemeld, één der kruisers in bestelling gegeven bij de werf Wüton-Feijen- oord te Schiedam en de andere bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Beide werven zullen bij den bouw samenwerken, waardoor kostenbespa ring zal worden bereikt. De machine- en ketelinstallaties zijn besteld bij de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingcn. De electrische installaties zullen wor den geleverd door de Rotterdamsche firma's N.V. Rotterdamsche Electri- citeïtsmaatschappij v.h. H. Croon en Co. en de N.V. van Rietschoten en Houwens. Het is de bedoeling, dat de eerste kruiser in September 1941 en de tweede op het einde van dat jaar voor de proefvaart gereed zal zijn. De beide schepen zullen de grootste zijn van onze marine. De tonnage zal 8350 ton be dragen. De gecontracteerde snelheid is 33 mijl De bewapening zal bestaan uit 10 kanonnen van 15 cM„ twaalf dubbelmitrailleurs van 40 en acht 12.7 m.M. en zes torpedolanceer- buizen in twee groepen van drie van 53 cM Belde schepen zullen beschikken over een draaibaren catapult en zullen twee vliegtuigen ■san boord hebben. De tien kanonnen van de beide nleuwr kruisers zullen worden geplaatst in twee tweelingtorens en twee drielingtorens. Wat deze internationale verhoudingen be treft wordt Indië natuurlijk in de eerste plaats geraakt door de spanningen in het verre Oosten. Men voelt er de beteekenis van het Japansche vraagstuk veel dichterbij en dus als belangrijker dan hier te lande en men maakt zich zorg over de verdediging van het uitgestrekte eilanden rijk. Men vraagt zich af of het geheele Nederland- sche volk wel beseft, dat Nederlandsch Indië een integreerend deel is van het grondgebied van het koninkrijk der Nederlanden, welks ver dediging opofferingen van het geheele Neder- landsche volk eischt. Men vraagt zich af of men in Nederland wel voldoende de noodzaak inziet om alle krachten in te spannen. Niettemin houdt men zich niet alleen met defensiekwesties bezig, doch juist den laatsten tijd toont het gouvernement ook activiteit o\ sociaal gebied. Dank zij overleg met alle belang hebbenden en een goede voorbereiding is thans een ongevallenverzekering zoo goed als tot stand gekomen, terwijl andere maatregelen als parti culiere pensioenen en werkloosheidsverzekering in voorbereiding zijn. Mr. Jongejan gaf als zijn meening te kennen, dat het gewenseht is, dat men voorloopig op dit gebied gematigdheid zal blijven betrachten. Wat de controle op het loonpeil betreft, waar over wel gesproken is, meende mr. Jongejan, dat van controle in den eigenlijken zin geen sprake is. De regeering is bezig met de voorbe reiding van een budgetonderzoek, ten einde na te gaan wat de beteekenis is van het loon al; deel van het volksinkomen. Men moet afwach ten wat hiervan het resultaat is. Wij vroegen mr. Jongejan verder naar den stand en de mogelijkheden der industrialisatie in Nederlandsch Indië. Ook op dit gebied achtte hij tal van mogelijkheden aanwezig, die onder zocht dienen te worden alvorens men conclusies trok. Men moest zich niet door vaste formules laten leiden doch incidenteel de gebleken mo gelijkheden benutten. Mr. Jongejan waarschuwde ten zeerste tegen het kweeken van of spreken over een belangentegenstelling tusschen Ne derland en Nederlandsch Indië. Hij achtte het verkeerd deze twee gebieds- deelen tegenover elkaar te stellen alsof hier werkelijk van een botsing van be langen sprake was. Soortgelijke tegen stellingen vond men immers ook in Nederland zelf, waar op het gebied der industrialisatie twee provincies, ge westen, of zelfs steden meenden dat hun belangen met elkaar in botsing kwamen. Door Indië te beschouwen als een ondeelbaar deel van het rijk en door een goede coördinatie zou ook door in dustrialisatie blijken, dat slechts het algemeen belang van het Koninkrijk der Nederlanden zou worden gediend. Geheim zinnige arrestatie aan tie Fransche grens. Aan de Fransch-Luxemburgsehe grens bij Mondorf zijn drie inzittenden van een Duit- sche auto gearresteerd en overgebracht naar Metz. Men weet niet waarom deze drie per sonen zijn gearresteex-d. De autoriteiten be waren het grootste stilzwijgen. Twee vliegtuigen in Britsch-Indië verongelukt. Drie dooden. Gisterochtend zijn twee toestellen van de Indian National Airways in Britsch-Indië tegen elkaar gebotst en neergestort in het oerwoud ruim 50 K.M. ten noorden van Ka rachi. Twee Britsch-Indische piloten en een Amerikaansche passagier zyn om het leven gekomen. De vliegtuigen waren op weg naar Lahore, Duitsche Joden moeten kostbaar heden inleveren. Het „Reichsgesetzblatt" van 21 Februari publiceert een verordening, waarin gezegd wordt, dat alle Duitsche of statenlooze Joden verplicht zijn binnen twee weken al hun voorwerpen van goud, zilver en platina en al hun edelsteenen en paarlen in te leveren. De inlevering geeft recht op schadevergoeding volgens de aanwijzingen van den minister van economische zaken. Een fraaie inzending voorjaarsbloemen van de Tuinbouw Studieclub te Beverwijk voor de in het veilinggebouw „Centrum" aldaar gehouden keuring. OVERHEMD toch precies een maat-overnemd VLISCO BOORDEN zitten altijd keurig en blijven ook in de wasch correct. Verlaagde prijs 7 3.50 Ruime keuze in VLISCO OVERHEMDEN bij Kruissfraaf 2 (hoek N. Gracht) Haarlem (Adv. ingez. Med.) Göring naar Italië. Generaal Göring, die binnenkort vacantie neemt, zal die zeer waarschijnlijk doorbrengen in Zuid-Italie en van de gelegenheid gebruik maken om Italiaansche regeeringspersonen te ontmoeten. Een officieele bevestiging van Gö ring' s reis, die in begin Maart zou vallen, is nog niet verkregen. Nieuwe Syrische regeering. BEYROETH (Havas). Onder voorzitter schap van Loefti Haffar is een nieuwe regee ring in Syrië samengesteld. Nieuwe eisclien der Duitsche minderheid in Tsjecho-Slowakije? De „Daily Telegraph" meldt uit Praag, dat Kundt, de leider der Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije, na zijn bezoek aan Berlijn met de volgende eischen komt: Meer rechten voor de Duitsche bevolkings groep, die zouden naderen tot een vorm van capitulaire rechten. Benoeming van Kundt tot Duitsch minister in het Tsjecho Slowaaksche kabinet, opdat hij het oog kan houden op de eerbiediging dezer rechten. Vergunning tot het oprichten van een na- tionaal-socialistische partij, waarvan Tsjecho Slowaaksche burgers lid kunnen worden. Zoo als bekend, heeft de regeering liet bestaan eener nationaal-socialistische partij, waarvan alleen Duitschers lid kunnen zijn, goedge keurd. Herbenoeming van ambtenaren van Duit sche afkomst, die voorheen goede betrekkin gen te Praag en in andere centra bekleed rebben. Volgens de schatting van Kundt zijn 450.000 Duitschers in Tsjecho-Slowakije gebleven, terwijl de Tsjecho Slowaaksche regeering spreekt van 170.000 tot 180.000. Echt EMSER-WATER Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij Hoest - Verkoudheid - Griep (Adv. Ingez. Med.j Nieuw marinematerieel. Vele booten in aanbouw. We ontleenen aan een schema over in aan bouw zijnd marine-materieel, welk schema is bewerkt door den luitenant ter zee der le klasse B. G. van der Werff en is opgenomen in het „Marineblad", dat 2 kanonneerbooten van 1268 ton zullen woi-den gebouwd bij P. Smit te Rotterdam. De proeftochten van deze booten zullen vermoedelijk plaats hebben onderscheidenlijk in September en November van het volgend jaar. De snelheid zal 18 mijl bedragen, terwijl de wapening zal bestaan uit 4 kanonnen van 12 c.M. in 2 dubbele toi'ens, 4 mitrailleurs van 40 m.M. op dubbele affuit en 4 Mitrailleurs van 12.7 eveneens op dubbelen affuit. Verder zal eenzelfde kanomxeerboot worden gebouwd op de werf Gusto te Schiedam, van welke boot de proeftocht waarschijnlijk zal worden gehouden op 2 Januari 1941. Voorts komen nog in aanbouw 20 motor- torpedobooten van ongeveer 30 ton met een snelheid van plus minus 42.5 mijl en een vermoedelijke bewapening van 4 torpedoka nonnen en 2 mitrailleurs. Een van deze booten wordt in Engeland gebouwd, terwijl de overige welke hier te lande in licentie worden gebouwd, op stapel zullen worden gezet bij de werf Gusto te Schiedam. Van het verdere reeds in aanbouw zijnd nieuw-materieel kan worden medegedeeld, dat de vermoedelijke proeftochten zullen wor den gehouden: in Juni 1-940 van den bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amster dam in aanbouw zijnden flottieljeleider; resp. op 1 Mei en 1 September 1940 van twee bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij in aanbouw zijnde torpedobootjagers en op resp. 1 Juli en 1 November van het volgend jaar van t\vee torpedobootjagers, waarvan de bouw geschiedt door de Schelde te Vlissingen; be gin Maart van den O 20, die op stapel staat bij Wilton-Fijenoord; 10 December 1939 van den D 21 (De Schelde); 10 Maart 1940 van den O 22 (De Schelde); 10 Maart 1940 van de O 23 (Rott. Droogdijk Mij.); 10 Juni 1940 van den O 24 (Rott. Droogdok Mij.); 10 Oc tober 1940 van den O 25 (Wilton—Fijenoord) 10 September 1940 van den O 26 (Rott. Droog dok Mij.)1 Februari 1941 van den O 27 (Rott. Droogdok Mij.); en op 25 Augustus a.s. van een motorloodsvaartuig (hulpmijnenlegger), dat in aanbouw is op Boele's scheepswerven. Tenslotte zal het bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. sinds 11 September 1937 in aanbouw zijnd artillerie instructie schip „Van Kinsbergen" dat 5 Januari te water is gelaten, waarschijnlijk begin April van dit jaar zijn proeftocht houden, terwijl de proeftocht van het op 15 December j.l. bij de Ned. Droogdok Mij. te Amsterdam te water gelaten mijnen legger-instructieschip „Willem v. d. Zaan" op 1 April a.s. is vastgesteld. Toen de Chineesche soldaten voor de Japanners uit Kanton wegvluchtten staken zij de gebouwen van de waterleidingmaatschappij in brand en gooiden tonnen zand over en in de machines, zoodat zij totaal onbruikbaar waren geworden Avontuurlijke autorit. Chauffeur verdacht van onttrekken van minderjarigen jongen aan het gezag. AMSTERDAM, 23 Februari. Een 17-jarige Haarlemsche jongen, die in de zaak van zijn vader werkzaam was, toog op 8 Februari van het vorige jaar op avontuur uit. Hij bestal zijn vader voor een bedrag van bijna f 400 en met dit geld ging hij naar zijn vriend, een chauffeur, met wien hij dikwijls reed. „Piet, ik heb mijn spaarpot geleegd, we gaan wat rijden". Men ging buiten Haarlem een paar cafés bezoeken. Te Haarlem teruggekomen durf de de jeugdige doordraaier zijn vader niet on der de oogen komen en de chauffeur, die wel eens poolshoogte zou gaan nemen, zette hem te Haarlem in café „IJmuiden' af. Toen de man met zijn auto in de garage terugkwam, verscheen daar weldra de recherche, die door den vader van de feiten op de hoogte was gesteld en die per radio de opsporing van den jongen had ver zocht. In de garage hadden andere chauffeurs gezien, dat het jongmensch en zijn vriend waren vertrokken, zoodat de politie er weldra achter was, in wiens gezelschap de gezochte was. Hij werd verhoord en hij verklaarde, d.at hij den jongen naar Den Haag had gereden. Toen zij in Haarlem terugkwamen, durfde hij niet naar huis zoo vertelde hij hij had zijn cliënt naar een café te IJmuiden gebracht. De politie, volg de vol vertrouwen dit dwaalspoor en zocht te IJmuiden. De chauffeur reed in tusschen naar het café „IJmuiden" te Haarlem en vertelde wat hij van de politie gehoord had. De jongen bekende toen f 400 te hebben gestolen en na rijp overleg vertrok het tweetal naar Amsterdam. Op raad van den chauffeur was de 17-jarige vluchteling onder de bank van de auto gekropen. In Am sterdam werd een hotel in de Warmoesstraat op gezocht, waar de jeugdige avonturier zich onder een valschen naam liet inschrijven. Intusschen kwam het berouw: hij gaf den chauffeur f 300 met het bevel dit geld aan zijn vader te Haarlem terug te brengen. Ook de chauffeur kreeg het benauwd. Hij waarschuwde een nachtwaker en deze stelde op zijn beurt de politie van het bui-eau Warmoesstraat met het geval in kennis. Intusschen reed de chauffeur naar Haarlem terug en betaalde het geld aan den vader. De jongen was enkele oogenblikken na het vertrek van zijn vriend gearresteerd, De chauffeur, die reeds dertien veroordeelin gen achter den rug heeft, wei'd vervolgd wegens het onttrekken van een minderjarige aan het wettig gezag en wegens heling. De chauffeur was nl. door den jongen onderweg vrijgehouden. De Tijdens felle koude maar één dun dekentje Fel requisitoir van den Officier van Justitie De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag de zaak behandeld tegen de 21-jarige N. V. B. Deze is moeder van een meisje, dat in Maart twee jaar moet worden. Op 31 December is zij met haar man van Krimpen aan de Lek, waar zij woonden, per mo tor naar Rotterdam vertrokken, waar zij haar ouders heeft bezocht. De man bracht een be zoek aan eenige cafés. Ondertusschen stond hun kindje in een houten ledikantje op den zolder, waar het zeer koud was, want in dien tijd heerschte juist de groote vorstperiode. Op 1 Januari zeer vroeg was zij in haar wo ning teruggekeerd, had toen op een stoel een paar uur geslapen en was vervolgens weer naar Rotterdam gegaan, om haar man te zoeken, die nog niet was komen opdagen. Daardoor was zij, naar zij zeide, zeer in de war. Al dien tijd, bijna 19 uur, had de arme kleine boven op den kou den zolder gelegen, onverzorgd en zonder an dere dekking dan een klein, dun dekentje. Toen de vrouw dan ook voor de tweede maal naar Rotterdam vertrok en het kind hard ging schreeuwen, waardoor buren er op opmerk zaam gemaakt werden en de politie waarschuw den, is een zwager van verd. met den veld wachter naar boven gegaan. Men vond daar het verkleumde kind met voetjes, waarvan enkele teenen door de koude bevroren en blauw-zwart gekleurd waren. Het kind is toen naar het kin derziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het weer is genezen en thans nog verblijf houdt, omdat de algemeene voedingstoestand te wen- schen overliet. Bovendien zal het daar blijven, totdat de voogdijraad de beide ouders uit de ouderlijke macht heeft ontzet. Het O.M. noemde deze vrouw hoogst onverschillig, onmeedoogend en hard vochtig en iemand, die de zegen van het moederschap niet waardig heeft kunnen dragen. Het speet den Officier, dat hij den vader niet kon laten ver volgen. Deze heeft zich op buitengewoon schandelijke wijze tegenover zijn eenig kind gedragen. Spr. was van oordeel, dat er gevaar voor het leven van het kind had ge dreigd, hetgeen hij uit de verklaringen van de getuigende dokters concludeer de. Zijn eisch voor het opzettelijk als moeder onverzorgd achterlaten van een kind luidde negen maanden gevangenis straf. De verdediger van verdachte wees er op, dat het eigenlijk de man is, die het leven van deze vrouw heeft bedorven. Verd. is geen ontaarde moeder, eerder een heel primitieve vrouw. Daar om bepleitte hij uiterste clementie. De rechtbank zal op 9 Maart uitspraak doen. De barometer staat op regen. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft ge slagen. Neem' Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en 1.60 (extra gi*oot pak). (Adv. Ingez. Med.) consumpties waren betaald van het gestolen geld. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. Donderdag diende de zaak in hooger beroep voor het Am- sterdamsche Hof. Verdachte was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf erg zwaar vond. Bovendien zoo zeide hij ben ik mijn vergunning om als taxi-chauffeur te Haarlem te rijden door deze geschiedenis kwijt geraakt en steun van mijn organisatie krijg ik niet. De jongen, die thans scholier is, deed vervol gens het vei'haal van zijn misdrijf en den auto tocht. Na de behandeling van de zaak voor de rechtbank te Haarlem had de chauffeur hem bedreigd en gepoogd hem omver te rijden, ter wijl hij had geroepen: „Pas op, ik krijg je wel, en ik snijd je je nek af". De chauffeur ontkende dit, hij gaf echter toe opzettelijk de politie onjuist te hebben ingelicht, omdat hij bang was zijn loon niet te zullen krij gen. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis (zes maanden gevangenisstraf). De verdediger pleitte vrijspraak, subs, drong hij op clementie aan. Arrest 9 Maart. Zweden helpt buitenlandsche vluchtelingen. Het Zweedsche pai'lement heeft een crediet van 500.000 kronen toegestaan tot hulp aan buitenlandsche vluchtelingen. Deze gelden kunnen gebruikt worden om de vluchtelingen in Zweden te helpen, om hun mogelijk te maken het land te veidaten en om hun vak onderwijs te geven, zoodat zij hun levenson derhoud kunnen verdienen. HUISZOEKING IN PRAAG. De Tsjecho Slowaaksche politie heeft op nieuw een onderzoek ingesteld in het hoofd kwartier der fascistische partij .van den ge wezen generaal Gayda te Praag. Er werd ge zocht naar geheime documenten. Ook in de provincie zijn huiszoekingen verricht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10