Haarlem's Dagblad ZonnigeHeerenhuizen a.s. Maandag Het Boek. Ouder worden. Te Huur de nieuwe 50 van Haarlem Bezoekt Reens' Modelwoning in dit blok GESLOTEN geheelen dag gesloten ziin. J. MUYS JR. Franco's bewind de jure erkend Ernstige ontploffing Locomotor op schip terecht gekomen. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17081 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082. Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 24 Februari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Weer zal de jaarlijksche Boekenweek ge houden worden en een woord van bijval zi. haar deel ook in deze kolommen. De courant voelt zich verwant aan het boek. Kan het anders? Beide streven er naar gelezen te worden, met begrip en sympathie. Beide be- oogen het welzijn der samenleving .en streven dit in een vervaarlijke veelheid van vormen, gedachten en idealen na. En dat er geen Krantenweek bestaat vindt zijn verklaring alleen in het simpele feit dat iedere week een Krantenweek, ja zelfs iedere dag een Kran tendag is. De boekenschrijver bezit het voorrecht, over den Tijd te kunnen beschikken. Hij heeft geen haast, zooals wij krantenschrijvers. Hij kan, tenzij hij zich ten doel stelt, van zijn boeken te leven, hetgeen in dit kleine land nauwelijks denkbaar is, de verschijning van zijn arbeid zoolang uitstellen als hij wil. Daar benijd ik hem wel eens om. Geen gebeurtenissen, geen nieuwsfeiten welker koppen meer dan één kolom beslaan en de grootste lettercorpsen vergen nopen hem tot snellen arbeid. Der tijden chaos kan hem ganschelijk onberoerd laten als hij zich in zijn diep-wetenschappe- lijken, populair-wetenschappelijken of litte- rairen arbeid verdiept. Is hij romanschrijver van roeping en professie dan kan hij zich verliezen in die wereld zijner verbeelding, waarin de karakters zijner verbeelding aan de wenken en wenschen van hun schepper met min of meer gedweeheid gehoorzamen. Zijn zij eens obstinaat, dan kan hij hun eenige dagen ontvlieden en wachten op inspiratie, zooals dat heet. Tenslotte zullen zij, al moge hij nimmer geheel tevreden over hen zijn, zijn wil doen. Valt zulk voorrecht ooit den kran tenschrijver ten deel, wiens karakters, al zijn zij niet allen Hitlers en Mussolini's, zich toch geen van allen ooit aan zijn pen zullen onder werpen? In meer opzichten is de schrijver des boeks begenadigd. Hem geworden de tijd en de ge legenheid om dat verheven instrument van allen schrijversarbeid, de Taal, het volle recht te doen wedervaren. Hij kan, behoudens vol slagen wanhoop van den drukker en zieden den toorn van zijn uitgever, blijven verbeteren en herzien tot het resultaat hem goeddunkt. Hij kan polijsten en herpolijsten naar belie ven. Tegenover dit alles staat dat wij dan ook veel van hem verwachten, ja eischen en onze critici op hem loslaten: op hem en op zijn uit gever. En nu hoop ik maar dat deze Boeken week zal toonen, dat boekenschrijver en boe kenuitgever zich hun voorrechten waardig ge- toond hebben. Het is schoon en het verheugt ons als wij het publiek kunnen mededeelen dat verscheidene werken het licht hebben ge zien welker lectuur, naar onze overtuiging, hun levensvisie verruimen, hun kennis vergrooten, hun schoonheidsbesef verinnigen, kortom hun levensgeluk vermeerderen zal. Ik zeg: verscheidene, want ervaring heeft ge leerd dat dit helaas niet van alle nieuwe boe ken te verwachten is. De markt lijdt al sinds jaren aan overproductie en de droeve waar heid gebiedt te erkennen, dat er kranten schrijvers zijn die hun karig-toegemeten tijd beter weten te gebruiken, ook als het eerbied voor de Taal en polijsten van den stijl geldt, dan vele boekenschrijvers hun onbegrensde tijdlimiet. Maar er zijn, gelukkig, nog altijd de geroe penen die buitendien hun vak verstaan en de menschheid met hun scheppingen verrijken. Dat de Boekenweek jaarlijks blijft terug- keeren bewijst dat uitgevers en boekhande laren baat gevonden hebben bij dit reclame- middel van onzen tijd. Het is een goed denk beeld gebleken. En men heeft de auteurs in de reclame-campagne weten in te schakelen: velen hunner houden lezingen over of uit eigen werk. Er zijn er die dit schuchterlijk aan anderen overlaten. Misschien achten zij hun voordrachtskunst onvoldoende, of vree zen zij dat hun uiterlijk vooral in het oog hunner lezeressen niet beantwoorden zal aan de bezielende kracht hunner litteraire scheppingen. Het kan ook wezen dat aangeboren nederig heid hen remt. Toch voel ik wel iets voor het machtige zelfvertrouwen diergenen die het wel zelf doen en daarmee bewijzen dat zij van hun Parnassus in de wereld der harde werkelijk heid, waar hetPubliek woont, weten af te dalen. Waarom de krantenschrijver nimmer uit zijn werk, of in breeder zin uit zijn krant, gaat voorlezen is alweer een makkelijk te be antwoorden vraag. Eer hij het podium bereikt heeft zit hij allang in de brievenbus. En bo vendien heeft hij geen tijd om erover te praten. Hij moet schrijven. Ik hoop dat de Boekenweek ons allen ver rijken zal. R. P. Ongeluk op onbewaakten overweg. RAALTE, 24 Februari. Toen vanmorgen de landbouwer H. Smeenk uit Raalte met paard en wagen den onbewaakten overweg op den Zwolscheweg wilde passeeren, kwam ex- juist een trein aan, die even te voren van het station Raalte in de richting Zwolle was ver trokken. Gelukkig had de trein nog geen groote snelheid. Toen de machinist den wagen dan ook op de rails zag staan, heeft hij uit alle macht geremd, maar hij kon niet voorkomen, dat het voertuig werd gegrepen. Het werd volkomen vernield. Door den schok vloog S. van den wagen, doch hij bleef ongedeerd. Ook het paax-d bleef gespaard. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, moet het ongeluk aan onoplettendheid van S. worden geweten. (Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgemaaktdat de Nederlanders ouder worden). De wetenschap der statistiek is machtig intressant. Ik lees er altijd graag van, want je kunt er veel van leeren: 't Centraal Bureau der Statistiek weet in ons vaderland, Ons van zijn milde gaven veel te laten profiteeren. Men onderschat den arbeid vaak, die eraan wordt besteed, Om alles wat er noodig is voor zooiets te verwerven, Als één gegeven maar ontbreekt, is het al incompleet, En dat 's genoeg om het effect volkomen te bederven. Wanneer wij dan de vrucht van zooveel arbeidsuren zien, Dan wordt ons de verbazing vaak als uit de keel gedrongen, In uitroepen als „Groote Griet", „dat is wat" en misschien Wat kalmer „As je mij nou", „kijk me daar 'es", „tjonge jonge"! Er is wellicht een enkeling te vinden in ons ras, Dat naar zijn aard en smaak nog zoo complex is en verscheiden, Die van zijn leven nimmer nog in statistieken las. Omdat zijn hang naar romantiek ze meent te moeten mijden. Die enkeling heeft ongelijk, behoudens dan die keeren, Zeer zeldzaam moet ik zeggen, maar ze blijven toch bestaan, Dat een statistisch kunstgewrocht je slechts kan irriteeren, Een „Nederlanders worden ouder" haal 'k als voorbeeld aan. 't Betreft de Nederlanders slechts, niet Nederlanderinnen, En dat kan ik waardeex-en als een zeer galant gebaar, Maar verder kan die constateering mij maar matig zinnen, Al komt zij uit dien koker en al is ze nog zoo waar. Want drommels, ik ben Nederlander en ik kaxx wel tellen, Ik word ook ouder inderdaad, dat gaat voortdux-end door, Dat pijnlijk feit hoeft men mij echter niet zoo voor te spellen, Daar hebben wij 't Centraal Bureau der Statistiek niet voor. P. GASUS. Gel. in het Zuiderhoutpark (vlak bij Haar lemmerhout), tramh. W. de Zwijgerlaan. Met voor-, achtertuin en garage, centr. vex-w. Eigen weg voor dienstpers. en leveranc. Bev.: 6 tot 9 kam., keld,, keuk., inger. badk., vaste wascht. (warm, koud wat.), 2 W.C.'s, zold. Alle comf., marm. vestib., parketvl., eiken betimmering in hal en trappenhuis, ingeb. frigidaire en brand- kluis. Huurpr. vanaf ƒ64p. m. Inl. dagel. ook Zondags bij den opzichter en W. ZWAGER, Paulus Buyslaan 3, Heemstede, tel. 29072, directiekeet Pr. Mauritslaan, tel. 19303. Te Amsterdam bij J. J. ZWAGER Zn., J. v. Lennepk. 172, tel. 82963; N. L. BORST, Euterpe- straat 20, Telef. 29772. (Adv. Ingez. Med.) Baron Foucacourt verongelukt. Volgens een draadloos bericht uit Algiers is de voorzitter van de Fransche vereeniging voor luchtsport, baron Foucacourt tezamen met zijn echtgenoote bij een vliegtuigongeval in den Fran- schen Soedan, 200 K.M. ten noordoosten van Faya om het leven gekomen. Beiden waren 11 Februari j.l. uit Algiers ver trokken om een ontdekkingsreis naar de bron nen van den Nijl te ondernemen. De papierhandel I. MUYS zal wegens sterfgeval van de Wed. echtgenoote van wijlen den oprichter J. MUYS Sr. den Ced.OudeCrachn 03, Haarlem (Adv. Ingez. MedJ De maatregelen te Sjanghai. TOKIO, 24 Febx-. (Domei). De Japansche consul-generaal heeft op last van zijn regee ring aan Franklin, den voorzitter van den gemeenteraad der internationale concessie te Sjanghai belangrijke voorstellen gedaan tot handhaving van orde en rust in de coxicessie. De gemeenteraad is gisteren in vergadering fbijeen geweest. Inmiddels neemt de regeering van Nanking voorzorgsmaatx-egelen tegen ver dere terroristische uitingen. De bedrijvers der jongste terroristische de monstraties in de intexmationale nederzetting en de Fransche concessie te Sjanghai, welke ter plaatse bekend staan als leden van de „Chineesche ijzer- en bloedbende", doch die volgens een bericht uit Hongkong feitelijk onder persoonlijke controle van Tsjang Kai Sjek zouden staan, vormen guerillatroepen, die de groep blauwhemden van de Kwo Min Tang partij vertegenwoox-digen. De organisa tie, die onlangs is tot stand gekomen, zou van de regeering der Kwo Min Tang een subsidie van 15 millioen yoean hebben ontvangen om het mogelijk te maken agenten te zenden naar verschillende gedeelten van de oorlogs-zone, o.m. Sjanghai om er moordaanslagen te ple gen. Joodsche vluchtelingen te Sjanghai. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat te Sjanghai aan boord van een Italiaansch schip 841 Joodsche vluchtelingen zijn aangekomen. Te Sjanghai bevinden zich thans in het geheel 3500 vluchtelingen. Veiligheidszones in Koeling Officieel wordt medegedeeld, dat de Japan ners twee punten in Koeling hebben aangewezen als veilige verzamelplaatsen voor de 47 vreem delingen, die daar blijven. Zes Japansche vliegtuigen omlaaggeschoten. Zes Japansche vliegtuigen, behoox-ende tot een groep van negen, zijn bij een hevig luchtgevecht boven Lantsjau, de hoofdstad der provincie Kansoe, omlaag geschoten, terwijl twee andere toestellen ten oosten van Lantsjau zijn veronge lukt. De zes teruggevonden Japansche vliegtuigen waren afkomstig van de Savoia-fabrieken. In elk toestel bevond zich een bemanning van zeven koppen, terwijl deze vliegtuigen een bommen - last van 12.350 kg. kunnen vervoeren. Na Duitschland komt Frankrijk in Roemenië onderhandelen. De naar Berlijn teruggekeerde leider der economische delegatie naar Roemenië. Wohltat. heeft voor zijn vertrek nog een slot bespreking gehad met Bujoi, minister van Volkshuishouding, aldus de „Financial Times". De delegatie heeft, wat betreft de besproken vraagstukken in beginsel over eenstemming bereikt. Men heeft den indruk dat de besprekingen in de laatste 48 uur aanzienlijk zijn bespoedigd. Naar verluidt wordt binnenkort te Boeka rest een Fransche delegatie verwacht voor het bestudeeren van een uitbreiding van dexi Fransch-Roemeenschen handel. Deze dele gatie zal onderzoeken welke nieuwe middelen er gevonden kunnen worden voor een grootere afname van Roemeensche petroleum. Naar verwacht wordt, zxxllen tevens met Frankrijk nieuwe bewapeningsplannen wox-dexx bespro ken. HET PRINSELIJK PAAR IN GRINDELWALD. Nog een aardi? snapshot van Holland's Prinselijke Paar met Prinses Beatrix tiidens het vakantieverblijf in Grindebva'd. Besluit der Nederlandsche regeering De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan den agent der re geering bij het bewind van gene raal Franco opdracht is verstrekt, aan dat bewind mede te deelen, dat het door de Nederlandsche regeering de jure wordt erkend als de regeering van Spanje. De heer De Semprun y Gurrea vertrekt. Naar wij vernemen kan, als gevolg van de ex-kenning de jure van het bewind van gene raal Franco als de regeering van Spanje, de heer José Maria de Semprun y Gurrea, die door de Valencia-regeering als tijdelijk zaak gelastigde van Spanje was aangewezen, niet langer door de Nederlandsche regeering als diplomatiek vertegenwoordiger eener vreemde mogendheid worden erkend. Ongetwijfeld zal binnenkort blijken wie als diplomatieke vertegenwoordiger van de thans erkende Spaarxsche regeering te 's-Graven- hage zal worden gevestigd. Zooals men weet was tot dusver, d.w.z. vóór de erkenning van het Franco-bewind, de heer Mario de Pinies, voorheen Spaansch consul- generaal te Rotterdam, hier te lande verte genwoordiger van het bewind van generaal Franco. 's-GRAVENHAGE, 24 Februari. Vanmor gen heeft een verslaggever vaxx het A. N. P. een kort onderhoud gehad met den heer J. M. de Semprun y Gurrea, tot gisteren tijdelijk zaakgelastigde der Spaansche republiek te 's-Gravenhage. De heer de Semprun deelde mede vanmorgen tijdens een bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken mr. J. A. N. Patijn de mededeeling over de erkenning door Nederland van het rechtsche bewind te heb ben ontvangen. Deze mededeeling, welke den heer Semprun, naar hij zeide, op hoffelijke wijze werd gedaan zooals trouwens de ge- heele houding van dexi minister steeds hoffe lijk is geweest kwam in zooverre niet ge heel onvex-wacht, dat de heer de Semprun gis terenavond op een buitenlandschen zender de erkenning van de Fi'anco-regeering door Ne derland als gerucht had hooren vermelden. De heer de Semprun kon zich uiteraard niet uitlaten over de beslissing der Nederlandsche regeering. Hij liet zich waardeerend uit over de mede werking. gedurende zijn verblijf in Nederland sinds zijn komst in December 1936 onder-von den. Hij is, zoo vex-klaarde hij. mede door zijn cultureele betrekkingen met Nedex-landsche groepen en personen, in staat geweest hier ve le vriendschapsbanden aan te knoopen. Als historicus heeft hij bovendien bijzondere waardeering voor den traditioneelen vrijheids zin van ons volk. De heer de Semprun zal nog slechts eenige dagen in Den Haag verblijven, zoo lang na melijk als noodig is om eenige huishoudelijke zaken te x-egelen. Ook erkenning door Frankrijk PARUS, 24 Febr. (United Press). Bérard heeft Franco's minister van buitenlandsche zaken in kennis ge steld dat de Fransche regeering besloten heeft het bewind van Franco de jure te erkennen. Heeft Engeland reeds besloten Franco te erkennen? PARIJS, 24 Febr. (Havas). De „Matin" bericht uit Londen, dat de Brit- sche regeering besloten heeft Franco te er kennen en den Franschen ambassadeur Corbin officieel van dit besluit in kennis heeft ge steld. Gistermiddag had men dit besluit be kend willen maken door een verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. De Fransche minister-president Daladier heeft evenwel het verlangen te kennen gegeven, naar men zegt, om nog een laatste poging te wagen een wapenstilstand in Spanje te doen sluiten, ten einde de pogingen van zijn politieke tegen standers, die zich verzetten tegen de erkenning van Franco, te verijdelen. Dientengevolge zal de Britsche regeering de erkenning van de Britsche regeering de erkenning van Franco eerst in het begin van de volgende week be kend maken. Nationaal-Soeialistisclie Partij in Hongarije ontbonden. BOEDAPEST.. 24 Februari. (Havas). De nationaal-socialistische partij, welke onder leiding stond van majoor Szalassy, is ontbon den. Den laatsten tijd werden talrijke huis zoekingen verricht in het centraal bureau van de partij, in verband met den anti-Jood - schen aanslag in de Dohanystraat te Boeda pest. Vanochtend hebben 600 politiemannen de verschillende bureaux van de partij bezet. Men verwacht dat talrijke arrestaties zullen worden verricht. Men kan thans verwachten, dat na het ver bieden van een partij, waarvan de kracht reeds aanmerkelijk was vermixxderd ma joor Szalassy toch is tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld en het blad van de beweging is verboden het extremisme meer tot uiting zal komen in de nieuwe regeeringspartij, welke een stex-ken radicalen vleugel heeft, waarvan de meest geziene leider de vroegere minister president Imredy is. Deze heeft, onmiddellijk na zijn aftreden en niettegenstaande de om standigheden. welke tot dit aftreden noopten, besloten den strijd voort te zetten. Men weet zeer wel. dat Inxredy en zijn vrienden streven naar een totalitaire regeeringsvorm met fas cistische strekking. Het woord is aan Paul Heyse: Wie heden wijzer is dan gisteren en het openlijk be kent wordt door de brave burgerij voor inconsequent uitgekreten. in Fransche mijn. Twaalf dooden, dertien zwaar gewonden. Geweldige steekvlam sloeg in de mijngang. MONTCEAU LES MINES (Departement Saone et Loire), 24 Februari (Havas-A.N.P.). Tengevolge van een ontploffing in een mijn gang zijn twaalf mijnwerkers om het leven gekomen en dertien zeer ernstig gewond. Door het ontploffen van een slaghoedje van een dynamietpatroon, welke wordt gebruikt bij het loswerken van de steenkool, heeft de koolstof, welke in de lucht hing, vlam gevat en een geweldige steekvlam, van 250 meter lengte schoot de mijngang in. Men vreest, dat nog verscheidene gewonden het leven zullen verliezen. Machinist merkte te laat dat brug open stond. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is nabij het station Meeden-Muntendam een rangeerende locomotor der spoor wegen op het dek van een tjalk van den schipper J. Amerika terecht geko men, omdat de machinist te laat merkte, dat de brug was opengedraaid en het sein onveilig stond. De machinist wist nog tijdig van den locomotor te sprin gen en zich aldus in veiligheid te stel len. Het dek van het schip werd zwaar beschadigd, doch van de opvarenden kreeg niemand eenig letsel. De brugwachter, die zag, wat er ging gebeu ren, trachtte den machinist nog te waarschuwen, doch tevergeefs. Het spoorwegverkeer op de lijn Stadskanaal -Zuidbroek, dat over enkel spoor gaat, is thans ernstig gestagneerd. De passagiers in beide richtingen moeten vóór de plaats van het onge val den trein verlaten en over een andere brug naar de overzijde loopen, waar zij in een anderen trein hun reis kunnen voortzetten. Uit Utrecht is met spoed een kraanwagen ontboden, daar die van Groningen den zwaren last niet kan tillen. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Van de 51 nieuwe huizen in het Haarlemmer houtpark zijn er al ruim 20 verhuurd. Het 60-jarig bestaan van Tuinbouw en Plant kunde. De Personeele belasting. Gegevens over de opbrengst in Haarlem en de randgemeenten BINNENLAND. Franco's bewind is door de Nederlandsche regeering de jure erkend. Het zoeken naar het onbekende schip, dat ten zuiden van de Azoren zou zijn getor pedeerd, is opgegeven. In de Eerste Kamer raadt mr. van Lanschot een va-banqucspcl met den vrede sterk af Tegen de moeder in Krimpen aan de Lek, die tijdens de felle koude haar kind onver zorgd achterliet, is negen maanden gevan genisstraf geëischt. Mr. Jongcjan zegt, dat men in Indië opti mistischer is dan in Europa. Arthur Briët, de kunstschilder is overleden. BUITENLAND. Het nieuwe Belgische kabinet heeft in de re- geeringsverklaring gezegd bezuinigings maatregelen te zullen doorvoeren en de centralisatie van het onderwijs te over wegen. Lord Halifax bevestigde in het Hoogerhuis de Engeisch-Fransehe overeenstemming over alle onderwerpen. Berard verklaarde dat ziin besprekingen met Jordana aan de verwachtingen hebben beantwoord. Maandag zal de Fransche mi nisterraad beslissen over de erkenning van Franco. SPORT. Sportgesprek van de week over medisch* sportkeuring. ARTIKELEN, enz. R. P.: Het boek. J. B. Schuil: Boekenweek. Letterkundige Avond. 2 Vr. S.: In Engeland. Portia versus revolutie bouw. 3 Van onzen Berlünschen correspondent: De kwakzalverij in Duitschland. 5 W. S.: Een Pauskeuze in 1522. 9 Voor de Jeugd. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1