ANUSOL |De fteguwkopiflginl AAMBEIEN? Engelsche romans in de 20ste Eeuw. AGENDA. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De nieuwe huizen in liet Haarlemmerhoutpark. Reeds ruim 20 verhuurd. Over eenige weken zullen de 51 huizen, die voor rekening van een instelling in het Haarlem merhoutpark te Haarlem werden gebouwd, vol tooid zijn. Zooals men weet zijn dit huizen voor beter-gesitueerden, de huurprijzen loopen na melijk van 760 tot f 960. Op dit oogenblik zijn ruim 20 huizen verhuurd. Het opmerkelijke is. dat slechts 2 huurders uit Haarlem afkom stig zijn. de andere kwamen uit Amster dam, Heemstede, Bennebroek, enz. De exploitanten zijn overtuigd, dat over eeni- gen tijd alle huizen verhuurd zullen zijn. Als men gewild had zou er reeds nu geen enkele openstaan, want er hebben zich meer dan 200 gegadigden aangemeld. Er is evenwel een scherpe selectie toegepast, omdat men het complex op hoog peil wil houden. Geregeld komen er nog nieuwe aanvragen. Wij hebben zoo werd ons verzekerd den indruk, dat er te Haarlem be hoefte bestaat aan huizen voor beter-gesitueer den, niet zoozeer voor de menschen die nu in Haarlem wonen als wel voor hen. die zich te Haarlem willen vestigen. Misschien dat de Haar lemmers zelf „de kat uit den boom willen kijken en pas zullen komen als het grootste deel der huizen eenmaal bewoond is. In elk geval heeft Haarlem er nu een 20-tal goed gesitueerde inwoners bij gekregen, die zich vermoedelijk anders elders gevestigd zouden heb ben. Als nu ook de andere huizen huurders zul len hebben gekregen, kan dit niet anders dan de belastingcapaciteit van Haarlem ten goede komen. Aanvankelijk heeft het plan bestaan als dit complex van 51 huizen voltooid was in het Haar lemmerhoutpark nog een 40-tal van deze huizen te zetten. De kans dat dit plan zal doorgaan, is evenwel niet groot, deze nieuwe huizen zullen wel ergens gebouwd worden, maar vermoedelijk niet in het Haarlemmerhoutpark. Men denkt aan een ander terrein te Haarlem, terwijl het ook niet onmogelijk is, dat de bouwers het oog zullen laten vallen op een terrein te Heemstede. Als de keus op Heemstede mocht vallen, zal daar een ander type gekozen worden, namelijk het vrij staande landhuis omgeven door een vrij groo- ten tuin. AIS U VOOR TENMINSTE Fl. 2.50 KOOPT, ONTVANGT U HET GESCHENK EEN BUNDEL NOVELLEN (Adv. Ingez. Med.) 60-jarig bestaan van Tuinbouw. Er wordt een herdenkingsavond georganiseerd. 7 Maart 1939 zal het 60 jaar geleden zijn dat de afdeeling Haarlem van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd op gericht. Toen wjj het bestuur vroegen of iets ter her denking zal worden gedaan, werd ons medege deeld, dat op 22 April een feestavond in café Brinkmami zal worden gehouden. Het program ma daarvoor is nog niet vastgesteld, maar het is wel waarschijnlijk, dat de voorzitter, de heer J. L. Bouwer, directeur van den Hout en de Plantsoenen, een herdenkingsrede zal houden. Voor deze herdenking is 22 April gekozen omdat men alleen wist, dat de afdeeling in het voorjaar van 1879 was opgericht. Het archief van den eersten tijd der vereenigïng is namelijk zeer on volledig. Men was nu verheugd dat uit ons ar chief de juiste datum bleek, namelijk 7 Maart. De Haarlemsche afdeeling verkeert in bloeien- den toestand. Er zijn op dit oogenblik 146 le den, de bijeenkomsten worden goed bezocht en er wordt veel gedaan ter bevordering van den tuinbouw en plantkunde. Haarlemsche Kiezerslijst 1939-1940. 36911 mannen en 42661 vrouwen. De op 22 Februari 1939 vastgestelde kiezerslijst omvat 79572 personen, n.l. 36911 mannen en 42661 vrouwen, allen kiezer voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. De verdeeling der kiezers voor den Gemeente raad naar de kieskringen is als volgt: Mann. Vr. Totaal Kieskring I (Stemdistricten No. 1—28 10927 14066 24993 Kieskring II (Stemdistricten No. 41—79) 15461 17160 32621 Kieskring III (Stemdistricten No. 91-117) 10523 11435 21958 B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de kiezerslijst van 23 Februari tot en met 16 Maart ter secretarie der gemeente, Bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Zijlstraat No. 70, voor een ieder ter inzage wordt nederge- legd. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet. daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stem men. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Gedistingeerd: zoo'n gladdering n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Mea.j Het Verkeer te Haarlem. Wat de Onderwijs-Verkeerscommissie in 1938 deed. Aan het verslag van de werkzaamheden der Onderwijs-Verkeerscommissie te Haarlem over het jaar 1938 ontleenen wij: Het aantal verkeerongevallen in onze Ge meente is in 1938 gedaald, n.l. van 1496 in 1937 tot 1219 in 1938. Hieronder zijn begrepen de kleinste ongevallen, waarbij slechts onbedui dend letsel werd opgeloopen. Het aantal ernstige verkeersongelukken, d.w.z. die met doodelijken afloop, in vergelijking met 1937 is eveneens ge daald, n.l. van 10 in 1937 tot 9 in 1938. Waar het aantal ongevallen in Nederland in den loop der jaren is gestegen, mag uit bovensaande cijfers de algemeene conclusie worden getrokken, dat de voortgezette intensieve propaganda voor een •eilig verkeer een beter nakomen van de ver keersregelen tot resultaat heeft gehad, al moet niet worden vergeten, dat sinds de nieuwe rijks weg AmsterdamDen Haag klaar is, een vrij belangrijke vermindering van het doorgaand verkeer te Haarlem werd geconstateerd. Men dient met ka-acht te blijven arbeiden aan een grootere verkeersveiligheid. Dat de opvoeding van de schooljeugd in deze richting hierbij een belangrijk element is, zal door niemand worden ontkend. Het is voor onze Commissie een groote voldoening, dat de leer krachten aan de lagere scholen in onze gemeen te zich in deze van hun verantwoordelijke taak volkomen bewust zijn en dat een resultaat is bereikt, dat tot eer van onze stad Haarlem strekt. In 1938 hebben wederom alle lagere scholen in onze gemeente aan het door onze Commissie georganiseerde verkeersexamen deelgenomen. Er werd besloten wederom de gelegenheid open te stellen tot het afleggen van een theo retisch en practisch verkeersexamen voor de leerlingen der hoogste klassen van openbare en bijzondei-e scholen, voor de leerlingen der Cen trale Scholen voor 7e en 8e leerjaren en voor die van de scholen voor U. L. O. en werd de rege ling der examens vastgesteld. Dit jaar namen weer alle openbare- en bij zondere scholen, 69 in getal, aan het examen deel. Het aantal candidaatjes bedroeg 2051. (In 1937 waren er 71 scholen met een totaal van 2324 candidaten). Van de 2051 candidaatjes gaven zich 555 op voor het voetgangersexamen alléén, terwijl zich 1496 ook voor de rijwielproef opgaven. Van de 2051 candidaten die zich nu opgaven zijn er 143 niet opgekomen, 1620 slaagden, 288 werden afgewezen. Het aantal dat slaagde zon der fouten was 142. De commissie eindigt haar verslag aldus: „Op de Commissie rust de taak het bereikte resultaat te handhaven. Het bevorderen van het verkeersonderwijs zal ook in 1939 haar volle aandacht hebben." Gebouw der H. J. M. V. Groote zaal wordt gerestaureerd. Naar wij vernemen zal de groote zaal in het gebouw der Haarlemsche Jonge Mannen Ver- eeniging in de Lange Margarethastraat be langrijk verbeterd worden. De gaanderij wordt er weggebroken, terwijl de kachels vervangen worden door gasradiatoren. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Beursje met inhoud: Rutte, Kleverlaan 70. Kinderhandschoen: Toeset, Mr. Cornelisstraat 40. Hondje, Bergman, Eemstraat 14. Armband horloge; Versteeg', Kruisstraat 44 H. Hond, Burck, Velserstraat 70. Hond, Scholten, Rijks straat 499. Hondje, v. Donselaar, Bakkerstr. 51. Hond; Politie, Zandvoort. 4 honden: Asyl, Ridderstraat 11. Dameshandschoen, Smit, Eendrachtstraat 20. Portemonnaies met in houd; Mej. Meulman, Wagenweg 47, Bur. van Politie, Smedestraat, Kuiper, Timorstraat 29, Heemstede. Jongensportemonnaie met inhoud Nul. Floresstraat 33. Rijwielbelastingplaatje, Enderman, Roerdompstraat 18. Sleuteltje: Huismans, Pegasusstraat 3. Kindertaschje: v. Steijn. Spaarnhovenstraat 63. Actentasch met inhoud. Eechhorn, Z. Tuindorplaan 34. Tabak- zak. Waleveld, Dunklerstraat 80. Een paar wanten. Zuijdam, Vergierdeweg 52 A. Rijwlel- beiagstingmerk in étui. gebouw Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9,20; Radio PTT Nord 9.30; Pauze 9,5010.05; Parijs Radio 10.05; Radio PTT Nord 12.05; Ned. Brus sel 12.20; Keulen 1.30; Pauze 2.502.55: Fransch Brssel 2.55; Keulen 3.20 Fr. Brussel 5.20; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.50. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35; Droitwïch 12.05; Ned. Brussel 3.15: Droitwich 5.20; London Regio nal; Ned. Brussel 10.20; Fransch Brussel 10.30; London Regional 11.10; Droitwich 11.40. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. Keer het kwaad in het begin! Onmiddellijke behandeling met Anusol Suppositoria voorkomt veel hinderlijke pijnen. Prijs f. 1.60. VERKRIJGBAAR BIJ APOTH. EN DROG. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Stuurman Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart de heeren: B. H. Dijkhuis, G. Hoogstra en H. S. Kempees. GEZELSCHAP JAN MUSCH Wegens de groote belangstelling geeft het Ge zelschap Jan Musch op Zondag, 26 Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem, een reprise van het spannend en vroolijk spel „Speurhon den" van Roberts Rinehart. Dit spannende en amusante werk behaalde een wereldsucces en werd in Londen meer dan 600 maal opgevoerd. In dit stuk treden op: Jan Musch, Elly van Slekelenburg, Lize van der Poll-Hamakers, Mary Musch-Smithuyzen, Jaap van der Poll, Frits Bouwmeester, Adolphe Hamburger, Theo Vink, Ferd. Koolbergen en Hans van Dorp. De régie is verzorgd door Adolphe Hamburger. „KERK EN VREDE". De afdeeling Haarlem en omstreken van ..Kerk en Vrede" heeft Donderdagavond een bijeenkomst gehouden voor leden en belangstel lenden in het Remonstrantenhuis, Wilhelmina- straat. In deze bijeenkomst heeft ds. L. de Haan bapt. predikant te Haarlem gesproken over: „De taak van Kerk en Vrede". Men vraagt zich den laatsten tijd wel af of een vereeniging als „Kerk en Vrede" nog wel i-eden van bestaan heeft. Spr. meende hierop te moeten antwoorden dat „Kerk en Vrede" nog zeer zeker een taak te vervullen heeft. Wij we ten ons mede verantwoodelijk voor de taak van Christus op aarde aldus spr. De Chris tenen moeten er van doordrongen zijn dat de oorlog spot met alle recht, dat het karakter van den modernen oorlog lijnrecht indruischt tegen elk godsdienstig gevoel. Wij zijn ons ervan be wust dat dit doel nog lang niet is bereikt. „Kerk en Vrede" heeft veel strijd moeten voe ren, omdat er zoo verschillend over haar doel wordt geoordeeld. Er zijn menschen, die zeggen dat. haar werk geheel negatief is, en zich be perkt tot het critiseeren van regeeringsmaat- regelen. Anderen zien haar voor staatsgevaar lijk aan, vandaar dat zij op de nieuwe lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen is geplaatst. Wanneer men ons vraagt: „Wat is de taak van Kerk en Vrede?", dan is er volgens spr. maar een antwoord: Getuigen. Getuigen dat het Evangelie van Jezus Christus op felle wijze den geest van dezen tijd weerspreekt en indruischt tegen de gruwelen van den modernen oorlog, dat wij als Christenen van Nederland ook en niet in de laatste plaats onderdaan zijn van het Koninkrijk der Hemelen. Het is onze plicht de menschen te wijzen op het goddelooje en satanische van den oorlog, die niet alleen de meest elementaire rechten van den mensch, maar ook de goddelijke wetten vertrapt. Degenen die meenen dat Christus belijden en 't deelnemen aan 'n oorlog wanneer de overheid die boven ons is gesteld daartoe, oproept, kan sa mengaan, hebben ongelijk. Een dergelijk compro mis is volgens spr. niet mogelijk: Evangelie en oorlog vormen een onverzoenlijke tegentelling. Spr. besloot met de opwekking trouw te blij ven aan de belijdenis en te volharden in het diene van het „Kerk en Vrede"-beginsel. Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhagen „Vaarwel en leef gelukkig!" Daarmede namen Gerda en Karei afscheid. De eerste vogels begonnen al te zingen, de boomen in het bosch droegen groene knoppen en uit het bosch zagen de kinderen, die nu weer hun eigen kleeren konden dragen, een prachtig paard komen, bereden door een meisje, dat een roode muts droeg en dat gewapend was met een paar pistolen. Gerda herkende het paard direct, want het was haar eens door een prinses en prins geschonken. En het meisje, dat het paavd bereed? Het was het roovermeisje, dat zich thuis verveelde en nu maar naar het Noorden trok. Beviel het haar daar ook niet, dan ging zij wel ergens anders heen. „Jij bent een mooie jongen om zoo weg te loopen", zei het roovermeisje tegen Karei. „En ik zou wel Maar vertel mg nu eerst eens hoe het jou gegaan is?" eens willen weten, of jij het verdient, dat men voor jou naar het andere eind der wereld loopt!" Maar Gerda tikte haar tegen haar wang, vroeg naar de prinses en den prins en naar de kraai „De prinses en de prins z\jn op reis en de kraai is dood", aldus ver telde het roovermeisje. „De tamme vrouw van de kraai is nu weduwe en loopt met een zwarte, wollen draad om haar poot. Gerda en Karei gingen uan net vertellen en het roovermeisje luisterde geduldig, totdat zij alles en alles wist. „En snip-snap- snoere - basseloere", zei het roovermeisje, toen alles verteld was. paard en reed weg, de wjjde, wijde wereld in. Meteen nam zij afscheid van Gerda en Karei, hun belovend, wan neer zij door de stad zou komen waar zij woonden, vast en zeker een bezoek te zullen brengen. Met die belofte steeg zij op haar (Wordt vervolgd) de oudste en de beste bleekpoeder maar nu 20% méér bleekkracht dus 20% besparing, en 20% minder slijtage van Uw goed Spaart de blauwe omslagen. Voor 10 stuks krijgt U deze fraaie J kop met schotel door de speciaal gezuiverde kwaliteit N V. ZEEPFABR. 7. DE HAAS VAN BRERC» APELDOORN' (Adv. Ingez. Med.) Mr. D. HARDMAN causeert voor „The English Association Voor de afdeeling Haarlem van de „English Association" hield de heer D. Hardman gister avond in hotel Lion d'Or een lezing over „Roman- en tooneellitteratuur in de 20ste eeuw". Na ingeleid te zijn door den voor zitter dr. F. P. van der Voorde begon de heer Hardman zijn rede met erop te wijzen, dat de romans van de 20ste eeuw geheel verschillend zijn van die der 19de eeuw. Thomas Hardy en Samuel Butler hebben hun stempel op de 19de eeuwsche Engelsche litteratuur gedrukt. Op suggestieve wijze droeg de heer Hardman van deze schrijvers eenig werk voor. Thomas" Hardy wordt door velen beschouwd als een pessimist. Hardy en Butler waren de eersten, die tegen het Victoriaansche optimisme stel ling namen. Zij waren de voorboden der re actie, die in de 20ste eeuw voltooid werd. Bekende romans van Hardy, zooals „The return of the native" en „The Woodland Earth" en „Under the greenwood tree" werden door spr. uitvoerig besproken. Slechts weinige En gelsche schrijvers hebben zóó de schoonheid der natuur kunnen beschrijven. Zijn romans en novellen zijn van zeer groote waarde voor de litteratuur van zijn tijd. Hij schreef zijn werk van 1871 tot 1895. Hardy geloofde, dat de dood het einde van alles beteekent. Na Hardy's sceptische levensbeschouwing besprak de heer Hardman een „van de grootste genieën" van de huidige Engelsche litteratuur: H. G. Wells. Wells is vol met ideeën. Dat is zeer belangrijk. Zijn romans en novellen borrelen over van sentimentaliteit, zooals de buiten landers dikwijls geneigd zijn te zeggen; de Engelschen noemen het echter liever roman tiek. Al zijn romans en novellen zijn ervan doordrenkt. De inleider, die zich ontpopte als een bij zonder geestig declamator droeg hierna nog een gedeelte voor uit Wells' „Mr. Polly". De grootste schrijver van romans was ech ter Joseph Conrad (18951926) wiens zee verhalen wereldvermaardheid hebben gekre gen. „Nostromo" en „Solako" zijn wel zijn meest bekende romans. Arnold Bennett's „Old wives' tale" behoort eveneens tot het beste dat de huidige Engelsche romankunst heeft voortgebracht. Slechts weinigen hebben zoo als Bennett de taal van den gewonen man weer kunnen geven. John Galsworthy (hij is te bekend, dan dat men zijn werk nog' behoeft aan te bevelen) beschrijft in zijn roman „A man of pro perty" de kortzichtigheid van den gegoeden middenstander. „The White Monkey" en „The Silver Spoon": het zijn alle meesterwerken. De diepere zin van de „Forsyte Saga" is de strijd van de menschen met bezit, de materialisten, tegen hen, die schoonheid boven alles stellen, de Idealisten. In de „Forsyte Saga" heeft Gals worthy ook voor vrouwenemancipatie gestre den. Niet alleen Galsworthy, ook Hardy en Lawrence hebben daarvoor gevochten. Dr. v. d. Voorde bedankte den heer Hard man voor zijn interessante voordracht, waar door het inzicht in de Engelsche litteratuur zeer zeker verdiept is. Verschillende vragen werden door den inleider nog uitvoerig be antwoord. Heden: VRIJDAG 24 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Sergeant Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Suez". Op het tooneel „Jonny en Jones", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Tragedie van een Keizerrijk" en „De kuische Suzanna", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chinatown" en „Misdadigers der lucht". Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 u. ZATERDAG 25 FEBRUARI Haarlemsche Hulpbank: Jaarvergadering 3.30 uur. Volksuniversiteit" Filmavond, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be- nalve 's Maandags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6