Haarlem's Dagblad VERHOOGDE INVOERRECHTEN Toenemende spanning te Sjanghai fket 1 fhaatt a.s. Nederlandsch elftal zorgde voor r~ een prettige verrassing flat doet U iu Uwutiieutiid?" Weer 3 moorden De Koningin in Hondrich. Een wijze maatregel. Tandarts mag geen lach AZANA gasapparaat gebruiken Tentoonstelling geopend Vóór 5 Maart nog niet afgetreden Kroepskaja overleden Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17083 Uitgave Lourene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 27 Februari 1939" Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. JAPANNERS DREIGEN MET MILITAIRE MAATREGELEN TEGEN DE INTERNATIONALE CONCESSIE De Japansche nieuwsberichten uit Nanking deelen mede, dat een woordvoerder van de door Japan ingestelde Chineesche Nanking-re- geering zich zeer scherp heeft uit gelaten over de autoriteiten der internationale concessie en Fransche nederzetting te Sjanghai. „Deze concessies zijn," zoo zeide hij, „evenzeer als Tsjang Kai Sjek de vijanden van het Chineesche volk." De woordvoerder dreigde zelfs met militaire maatregelen tegen de concessies, wegens de steeds talrijker wordende vermoordingen van Chineezen die Japan vriende lijk gezind zijn. Deze zegsman deelde voorts mede, dat de troe penbewaking aan de grenzen der concessies en de politie in Tatao verstrekt zullen worden en verzekerde, dat kustvaartuigen en rivierboo ten beschouwd zullen worden ,.als behoorende tot de concessies en dus als vijandelijke vaar tuigen". Omtrent de houding van Japan in deze zaak zeide hij: „Japan heeft zich tot nu toe in al zijn gedragingen tegenover de buitenlandsche gendheden correct gedragen en men kan daar om niet aannemen, dat het een openlijken oor log zal beginnen tegen de buitenlandsche con cessies, zonder dat formeel die oorlog wordt verklaard. Wij gelooven echter, dat er ook aan de tolerante houding van Japan grenzen zijn en wij zijn zeker van den steun van Japan bij ons optreden. Wij kunnen niet onverschillig toezien, dat onze staatslieden en ambtenaren neergescho ten worden en moeten dan ook de ons nood zakelijk voorkomende maatregelen nemen." Reeds wordt bericht, dat het Japansche le ger een troepeneenheid van onbekenden omvang heeft gezonden tot vervanging van de politie in Tatao. Deze handeling beschouwt men Japansche kringen als een „waarschuwing" aan den gemeenteraad, de Japansche eischen te aan vaarden. De moorden te Sjanghai duren in- tusschen voort."Zoo zijn vanochtend op de spijlen van het hek om de Westelijke voorsteden, welke onder controle van de Japanners staan, de afgeslagen hoofden van drie Chi neezen gevonden. Twee ervan waren van vrouwen. De Chineesche vrijscharen worden verant woordelijk geacht. Het schijnt, dat zij aan boe ren hebben gezegd: „Het doodschieten van Japan sche verraders is heel goed, maar het volk ver geet het weer. Nu hebben we drie verraders terechtgesteld en hun hoofden achter gelaten als waarschuwing aan anderen njet voor de Japanners te werken". Ondanks de strenge maatregelen welke de Een gehuchtje bij het meer van Thun. H. M. de Koningin is Zondag, met haar gevolg, in Hondrich aangekomen. Hondrich is een mooi dorpje aan het meer van Thun. De Koningin zal hier twee of drie weken doorbrengen. De Koningin was Zaterdagamiddag met den gewonen D-trein om 1.25 uur van het station Staatsspoor in den Haag vertrokken. In dezen trein was een slaapwagen van de Mitropa voor de Koningin en haar gevolg gei-eserveerd. Om 1.20 uur kwam de Koningin voor het sta tion in de Rijnstraat aan. Zij hield zich niet lang op in de eerste klasse wachtkamer, doch H.M. begaf zich oogenblikkelijk in het gereserveerde rijtuig. Precies op tijd zette de trein zich in beweging, waarna H.M. de Koningin, staande voor een raam van het rijtuig de huldiging van het pu bliek in ontvangst nam. In verband met het feit, dat het vertrek van de Koningin niet tevoren was bekend gemaakt, waren er slechts weinige menschen op het perron aanwezig. Hondrich, dat vier kilometer van Spiess ligt, is een gehuchtje, dat slechts 205 inwoners telt. Hotel „HSrschen" is een Wirtshaus met hotel- accomodaties; het heeft twaalf kamers en twin tig bedden. politie der internationale concessie en die der Fransche concessie sinds Zaterdagavond geno men heeft, is nog geen enkele verdachte Chi neesche terrorist gearresteerd. Langs de wegen welke leiden naar den Nanking-road en andere drukke straten der internationale concessie en Fransche concessie zijn prikkeldraadversperrin gen aangebracht. De Chineezen, die de interna tionale concessie langs de rivieren Whanpoo en Soetsjau binnenkomen, worden nauwkeurig door speciale politiebeambten gefouilleerd. Ook Ame- rikaansche mariniers patrouilleeren door de in ternationale concessie. Uit Tientsin verneemt Reuter, dat de Japansche troepen daar de paar laatste dagen om de Britsche en de Fransche concessie versperringen aanbrachten, o.a. van draden, waarop een electrische stroom staat. De toegangen tot de concessies kunnen elk oogenblik worden af gesloten. Het woord is aan Ebner Eschenbach: Niets wordt zoo vaak on herstelbaar verzuimd als een gelegenheiddie zich dage lijks aanbiedt. (De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij Gedeputeerde Staten aangedrongen op gemeen telijke voorschriften tot icaarbor- ging van de veiligheid betreffende het houden van wilde dieren.) Ja, dat is zeer gemotiveerd, Ik heb al vaak geprotesteerd. Zij het alleen maar in gedachte; Dit is toch waarlijk geen manier, Beveiliging voor 't wilde dier, Mag men toch in ons land verwachten. Een leeuw of tijger in een kooi. Dat vinden wij van oudsher mooi, Men hou de z' echter opgesloten; Wij weten werkelijk geen raad, Met zulk een exemplaar op straat, Daar zijn wij niet op ingeschoten. Des levens zorgen krijgt men wel, Ook zonder wilde-beestenspel, Met zijn onwennige gevaren; Het schaap, het varken en de koe, Die zijn dan nog tot daaraantoe, Maar wilder moet men ons besparen. Meneeren van de overheid, Het is nu waarlijk meer dan tijd. Dat gij hiertegen streng gaat waken; Mij worden beren thuisgestuurd, Dat heeft nu lang genoeg geduurd, Gij wilt daar wel een eind aan maken. P. GASUS. Mogelijkheid te veel betaald invoerrecht terug te krijgen De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend inzake verhooging van invoerrechten. (Men zie pag. 3.) De in dit wetsontwerp vervatte wijzigingen der invoerrechten treden volgens den regeeringspersdienst, ingevolge een in de Staatscourant van heden opgenomen, op de tariefmachtigingswet 1934 gegrond Koninklijk Besluit van 24 Februari 1939, no. 17, met 1 Maart a.s. in voorloopige werking. HET was gisteren weer een ouderwetsche dag voor het Neder landsch Elftal tegenstanders, die men algemeen als te sterk voor de nationale ploeg beschouwde, leden een nederlaag. En het verrassende en ouderwetsche was, dat het geestdriftige vuur ander half uur lang aanwezig was en bovendien nog een extra „Hollandsch kwartiertje" had. Met vier debutanten in het elftal is men er in geslaagd een overwinning te bevechten, waarop men trotsch kan zijn, vooral ook door de wijze waarop zij behaald werd door enthousiasme en goede techniek. Een verslag van en een beschouwing over den spannenden wed strijd vindt men op pagina 5 en 6. Laatstgenoemd besluit houdt ook voorzienin gen in omtrent teruggaaf van invoerrecht voor goederen waarvan de invoei'rechten zijn ver hoogd. Voor teruggaaf komen in beginsel alleen in aanmerking goederen waarvoor ten genoegen van den minister van Financiën wordt aange toond, dat het verschil in invoerrecht ingevolge een reeds voor 24 Februari 1939 gesloten over eenkomst van koop en verkoop, niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden verhaald. Het wetsontwerp opent mede de mogelijkheid tot een gedeeltelijke vrijstelling .van het voor benzolkoolwaterstoffen verschuldigde invoer recht. Zij die meenen aanspraak te kunnen maken op teruggaaf van invoerrecht zullen goed doen nopens hetgeen hun hiervoor te doen staat in lichtingen te vragen aan de inspecteurs of ont vangers der invoerrechten. Inlichtingen omttent de wijzigingen van het tarief van invoerrech ten worden eveneens door genoemde ambtena ren verstrekt. Vonnis van Haarlemschen Kantonrechter. Veertien dagen geleden heeft de Haarlemsche kantonrechter zich uitvoerig bezig gehouden met de vraag of een tandarts bij de behandeling van zijn patiënten gebruik mag maken van een lachgas-apparaat teneinde het pijn gevoel weg te nemen of althans te reduceeren. Verschillende deskundigen meenden, dat de l-jarige tandarts G. F. M. S. te Bloemendaal, wel gerechtigd was het z.g. Minitts lachgasappa raat te gebruiken. Volgens prof. dr. U. G. Bijlsma uit Utrecht trad door gebruik van dit apparaat geen algemeene gevoelloosheid op. An dere deskundigen zooals dr. Hammes uit Am sterdam en dr. N. M. Josephus Jitta directeur- generaal der volksgezondheid en voorzitter van den Gezondheidsraad waren het hiermede niet eens. De Ambtenaar van het O. M. eischte zes gul den boete sub. een dag hechtenis. Mr. F. van der Goot vroeg ontslag van rechts vervolging of vrijspraak. De kantonrechter, die hedenmorgen schriftelijk vonnis wees, was het eens met de deskundigen, dr. Hammes en dr. N. M. Josephus Jitta en meende, dat door het gebruik van het lachgasappa raat van dr. Minitts inderdaad algemee ne gevoelloosheid opgewekt kan wor den. De verklaringen van prof. Bijlsma, dr. Tj. Wieberdink en dr. J. J. van Luin hebben al dus de kantonrechter niet bewezen, dat lach gas geen algemeene gevoelloosheid teweeg kan brengen. De tandarts werd-derhalve veroordeeld tot f 6 boete of 1 dag. Naar wij vernemen is verdachte van deze uit spraak in appèl gegaan. krijgt U bij elke 3 rollen behang, die U bij Bakker koopt één rol CADEAU. Als U dus 12 rollen noodig heeft, betaalt U er maar negen. Envoor de negen rollen die U dan betaalt is de prijs nog extra laag. H.M.Bakker/Cen.Croniésfr.lSS/Tel.llóS/ Hedenmorgen is in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad aan de Groote Houtstraat de tentoonstelling Wat doet U in Uio vrijeiftijd?" voor het publiek open gesteld. Hier is een overzicht van deze expositie. In het midden is het door den heer B. J. van Herwerden Jr. vervaardigde circus opgesteld, boven zweven vliegtuigen van de Haarlemsche Jeugdlucht- vaartclub, en aan de wanden hangen uit liefhebberij gemaakte schilderijen. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A., Haarlem. ROOMBOTER, per pond 80 ets. GROOTE EIEREN, 10 stuks 39 ets. EDAMMER KAAS, per pond 27 ets. JAM, alle smaken, per pot 20 ets. Voor BLIKGROENTEN en ZUIDVRUCHTEN HET BESTE ADRES. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. MedJ Vanochtend te kwart over zes is de weduwe van Lenin, Nadeja Konstantinova Kroepskaja. overleden. Zij was Zondag 70 jaar geworden. Sedert 1929 was Kroepskaja vice-eommissaris van opvoeding. Zij werkte de laatste jaren als chef der administratie van een der bibliotheken te Moskou en wijdde zich hoofdzakelijk aan pro blemen betreffende de politieke opvoeding. Arrest in de zaak-„Arnoud". Cassatieberoep verworpen. 's-GRAVENHAGE, 27 Februari. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen in de bekende zaak van de kalkzandsteenfabriek „Arnoud", wier directeur Baron van Hardenbroek van Ammerstol door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot 3 geld boeten van vijftig cents wegens over treding van de arbeidswet door zonder vergunning nachtarbeid te laten ver richten. De Hooge Raad heeft in zijn arrest o.m. overwogen dat de rechtbank terecht haar beroep op overmacht heeft verworpen. De Hooge Raad verwierp het inge stelde cassatieberoep. TERUG TE COLLONGES SOUS SALèVE COLLONGES SOUS SALèVE. 27 Febr. (Ha- vas). Gisteravond te 22.20 heeft Azana, in gezelschap van zijn zwager Rivas Cheriff en Para verbonden aan zijn militair huis, Pai'ijs verlaten. Vanochtenid vroeg verliet het gezel schap te Bellegarde den trein. Bij het station was een aantal politiemannen samengetrok ken, doch zij behoefden geen dienst te doen, in twee auto's begaf het gezelschap zich naar Collonges sous Salève, waar men te 7.15 uur aankwam. Rivas Cheriff verklaarde aan de pers: „Indien de president reeds zou zijn afgetreden, zou ik het U zeggen. Neen, hij is nog niet af getreden en gij kunt de geruchten, dat zijn ontslagbrief zou zijn over handigd op de Spaansche ambas sade te Parijs, tegenspreken. Gij weet, dat de president zich op Fransch gebied onthoudt van alle politieke activiteit. Indien hij zou aftreden, dan zou dit eerst in Spanje bekend zijn en dit is wettelijk. Mis schien zal hij 'evenwel niet aftreden, wie weet, er zijn andere veronderstellingen". Rivas voegde hieraan toe. dat de president eenige dagen wilde uitrusten te Collonges en dat, indien zich iets bijzonders zou voordoen, de journalisten gewaarschuwd zouden wor den. Volgens een Havas-bericht uit Parijs zal. zoodra de erkenning van de regeering te Burgos door Frankrijk officieel zal zijn, de ambassadeur van het republikeinsche Spanje de ambassade verlaten en zijn intrek nemen in een hotel. Met het consulaat-generaal van Spanje en het Spaansche verkeersbureau zal op dezelfde wijze woraen gehandeld. HEDEN: 14 PAGTNA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Volgens den Haarlemschen kantonrechter mag een tandarts geen lachgas gebruiken. 1 De bouw van een nieuws spuisluis te IJmui- den is aanbesteed. BINNENLAND. e invoerrechten worden met 1 Maart a.s. verhoogd. 1 en 3 BUITENLAND. In een Zondag gehouden rede heeft de Fran sche minister van buitenlandsche zaken Bonnet, geconstateerd, dat dc betrekkingen met Duitschland verbeterd zijn. 9 Dc anti-Duitsche betoogingen in Polen duur den ook Zondag voort. 9 De Britsche regeering heeft ten aanzien van Palestina een plan opgesteld, dat op fel verzet der Joden gestuit is. 9 SPORT. Het Nederlandsch elftal wint van Hon- *ar«je. 5 en 6 Het eerste elftal van de dameshockeyclub Rood Wit is kampioen der westelijke eerste klasse geworden. 5 ARTIKELEN, enz. K. de Jong: Haarl. Orkestverceniging. 2 B. Schuil: Tooneelwcdstrijd Gruno. J. II. dc Bois: Fransche schilderkunst in Am sterdam's gemeentemuseum. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1