AKKERTJES N.V. ED. KIMMAN ZOON ffoeaeet èuitat uil Uall^wawL. W O.E NSDSG 1 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Adolph Zukor. Dat is in Hollywood een naam, die nog veel meer zegt dan Gary Cooper, Douglas Fairbanks en Frank Lloyd bij elkaar. Want me neer Zukor is de baas van de Paramount film maatschappij, en Gary Cooper, Fairbanks en Lloyd verhouden zich tot hem als de bedienden van een zaak tot hun directeur. Adolph ZukorOp elke Paramountfilm staat zijn naam als het waarmerk, en op een ontzagwekkende deur in een nog ontzagwekken- der kantoor in Hollywood staat die naam ook. En die naam op de film kunnen u en ik voor een luttel bedrag, verschuldigd voor stalles of parket, gaan zien, maar diezelfde naam op de deur van het directiekantoor in Hollywood zul len wij wel nooit kunnen lezen, want daar komt geen gewoon sterveling aan toe; misschien dat Gary Cooper of Claudette Colbert of Mariene Dietrich wel eens door die deur heen mogen om een standje of een complimentje te krijgen, al naarmate de zaken gaan. En toch diezelfde ongenaakbare meneer Zukor stond gisteren in de blauwe zaal van het Carlton hotel in Amsterdam, want de Hollywoodsche koning was op zakenreis en dan buigt hij voor den koning, die „klant" heet en als u dat had geweten, had u ook best een kopje koffie kun nen meedrinken, met meneer Zukor en andere „big business men'1 van den staf, die mee wa ren gekomen, en ze hadden u alles verteld wat ze wisten. En dat was niet zoo veel. Niet veel nieuws. Maar als een meneer Zukor niets nieuws zegt is dat al heel wat. Het meeste wat hij te vertellen had liet hij zijn rechter hand, meneer Hicks, „general foreign mana ger", nog doen. „Amusement willen we het publiek geven, en niets anders dan amusement", zei meneer Hicks, namens meneer Zukor, en dat was heel eerlijk van hem. Het woord „Kunst" of „Cultuur" kwam in zijn woordenboek niet voor. Het begrip „en tertainment" was niet van de lucht. „We willen de menschen hun zorgen verlich ten door hen amusement te geven". Het was wel prettig het eens zoo onomwon den te hooren, van den directeur zelf, of namens hem. Want de persafdeeling van de Paramount, en niet die alleen, raakt nooit uitgepraat over „Grootsche scheppingen", „Meesterwerken" en „Geniale creaties" en voor zoover ik weet kun nen die uitdrukkingen toch niet op amusement slaan. Of vergis ik me? Het programma van de productie werd ont vouwen „Beau geste'' met Gary Cooper, „Hotel Imperial" met Isa Miranda. Meneer Hicks zei dat deze Isa „glamour" en „sex appeal" had ei dat dat al het noodige was om succes te heb ben. Zullen de reclamemenschen eens naar de zen eerlijken meneer Hicks (niet de eerste de beste; general foreign manager) luisteren, en „glamour'' en „sex appeal" niet meer voor „ge niaal talent" en wat dies meer voor fraais laten doorgaan? Het zal wel niet.Nog meer films werden aangekondigd: „Rulers of the Sea" met Douglas Fairbanks Jr., onder regie van Frank Lloyd, „Café Society" met Madeleine Carroll, „French without tears" en „Jamaica Inn" met Charles Laughton. 50 films staan op stapel, waarvan een stuk of zes van Britsch fabrikaat zullen zijn. Cecil B. de Mille zal de historie van de „Union Pa cific", één der grootste Amerilcaansche spoor wegmaatschappijen, verfilmen. Vier films zullen in kleuren worden opgeno men. Er komt ook een groote teekenfilm „Gulli ver's reizen". En wat denkt meneer Zukor over televisie? Daarop antwoordde hij in eigen persoon: „Die zal ons niet meer kwaad doen dan de radio. De televisie zal zich ontwikkelen ongetwijfeld, en wij zijn derhalve ook geïnteresseerd bij een tele visie-onderneming, maar ze zal de film geens zins verdringen". Gelukkig voor meener Zukor dat hij zoo denkt, want dat is weer een zorg minder; 'k zet maar „meneer" want als 'k mr. Zukor zet denkt u misschien dat hij meester in de rechten is, en dat is niet zoo, want voor dat hij in films „deed" handelde meneer Zukor in pels, en om zoo maar Adolph Zukor te zeggen zooals dat wel bij de employés Gary, Doug, Mariene, Claudette enz. het geval is ach dat doe je toch ook niet bij zoo iemand, stichter en voorzitter van den Raad van Beheer van „Paramount Pictu res". Niet dat meneer Zukor zoo'n ontzag inboe zemt. Integendeel. Hij is een heel kleine man met een uiterlijk en een figuur zooals u dage lijks honderden menschen op straat tegen komt; hij begint een beetje door zijn haren te raken, heeft een wit van-Heusen-boordje om en een stippeltjesdas, een grijs jasje aan, en hooge dichtgeregen schoenen, een zwakke stem, en heelemaal geen doordringende energieke oogen. Meneer Hicks is de verpersoonlijking van den onbekenden suikeroom, die een ieder zich in Amerika droomt, welvarend en met een gezicht met de stalen rust van een brandkast. Meneer Zukor had ook nog Fred W. Lange en André Olsen meegebracht. Die hadden zulke breede schouders, welke geen tegenspraak dulden. Iemand der aanwezigen was zoo snugger naar den financieelen toestand der maatschappij te informeeren. Verbeeldt u dat meneer Hicks of Lange of Olsen geantwoord had: „Nou die is niet zoo bijster". Dan had meneer Zukor hen wel gezegd dat ze zich voortaan elders zouden kunnen „amuseeren". En dan hadden ze naar de bioscoop kunnen gaan om hun zorgen te ver geten met een dosis „entertainment". v. H. GRIEKSCH STOOMSCHIP IN DE SPAANSCHE WATEREN VERGAAN. Naar ontvangen berichten van de „Board for non-intervention" te Londen, zou het Grieksche s.s. „Loulis'' in de Spaansche wateren vergaan zijn. De zich aan boord bevindende Nederland- sche „Observing Officer", van Echten, bleef on gedeerd. GRIJSAARD IN VERVUILDEN TOESTAND AANGETROFFEN. De politie van het bureau Marnixstraat te Am sterdam trof in een perceel in de Schimmel straat een 82-jarigen man in vervuilden toe stand aan. Hij is overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis én daar ter verpleging opgenomen. Een trommel met geld en enkele andere waar devolle voorwerpen heeft de politie in bewaring genomen, teneinde ze niet in de nu leegstaande woning onbeheerd achter te laten. Minister De Wilde weer uit het Ziekenhuis. De minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, is thans in zooverre hersteld, dat hij Dinsdag middag het Diaconessenhuis Bronovo te 's-Gra- venhage, waar hij verpleegd werd, heeft kun nen verlaten. Het is nog niet bekend, wanneer baron van Lijnden, die eveneens in Bronovo is opgenomen, naar huis zal kunnen terugkeeren. Vragen over de erkenning van Franco's bewind. De heer Wijnkoop heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld Wil de minister aan de Kamer mededeeling doen van de gronden voor de erkenning door Nederland van Franco's bewind in Spanje? Wil de minister dan tevens mededeelen waarom deze handeling zoo onverwijld moest geschieden, terwijl de erkende regeering van de Spaansche republiek niet alleen nog be staat. maar volgens de officieele berichten van deze regeering bij onderzoek is gebleken dat het moreel van de Spaansche bevolking in de centrale, republikeinsche zone nog steeds goed is? Waarom heeft de regeering in afwijking van een anders wel gevolgde methode thans dit bewind van Franco direct de jure en niet. van uit haar eigen gezichtspunt althans, eerst de facto erkend? Wat heeft de regeering ertoe gebracht deze erkenning van Franco te doen geschieden zonder eerst overleg te plegen met de repu blikeinsche regeering. en was er niet in elk geval tijd geweest om eerst op gewone wijze aan de Spaansche autoriteiten hier te lande een mededeeling ter zake te doen toekomen? Hadden daardoor dan niet tevens gebeurte nissen, zooals die ten aanzien van het Spaan sche consulaat te Amsterdam, voorkomen kunnen worden? Waarom heeft de regeering niet de gelegen heid gezocht, om afgescheiden van haar for- meele bevoegdheid ten dezen, daarover eerst in eenigerlei verbinding met de staten-ge- neraal te treden? Heeft de regeering vóór de erkenning eeni gerlei mededeeling daaromtrent gedaan aan de commissie voor buitenlandsche zaken van de Tweede Kamer? Zoo niet, waarom niet? Acht de regeering een dergelijke erkenning niet ook een nadeel voor het op het moment alles overheerschende belang van de onaf hankelijkheid der kleine staten in het alge meen, en voor de veiligheid van Nederland en van de overzeesche gebieden in het bijzonder tegen plotselinge overvallen van agressieve staten? Automobilist tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Oorzaak van ernstig auto-ongeluk. De Amsterdamsche rechtbank heeft Dinsdag een automobilist, den Hilver- sumschen commissionnair in effecten van L., wegens het veroorzaken van dood door schuld en van zwaar licha melijk letsel door schuld veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De Officier van Justitie had tegen den ver dachte acht maanden gevangenisstraf gerequi- reerd en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. De verdachte was in den nacht van 1 op 2 Oc tober met zijn auto uit de richting Amsterdam gekomen en op weg naar Baarn. In de auto be vonden zich, behalve verdachte, de heer J. G. Schölvinck uit Baarn en twee dames. Verd. reed met een groote snelheid, even voorbij de Mer- wedebrug, op den Muiderstraatweg, kwam hij botsing met een stilstaanden trailer en trac tor. De gevolgen waren verschrikkelijk. De auto brak vrijwel door midden. De heer S. was zeer zwaar gewond en stierf enkele oogenblikken na het ongeluk. Beide inzittende dames liepen even eens ernstige verwondingen op, doch herstelden na geruimen tijd in het ziekenhuis te zijn ver pleegd. De bestuurder werd licht gewond. Door verschillende getuigen is verklaard aldus de rechtbank dat de achterlichten van de stilstaande vrachtauto brandden. Ook staat vast, dat verd. zeer snel reed en dat hij tijdens en na het diner in verschillende gelegenheden alcohol had gebruikt. De rechtbank overwoog voorts, dat bij een zeer groote snelheid, waar mede verd. reed, de uiterste oplettendheid wordt vereischt. Deze oplettendheid was bij verdachte niet groot genoeg en dit gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel wordt wel in scherp licht gesteld door het drankgebruik van verdachte. EEN SINT WILLIBRORDUSSPEL. Tekst van Jan Engelman, muziek van Wouter Paap. 's-GRAVENHAGE, 28 Februari. Naar wij vernemen wordt voor de Sint-Willibror- dusfeesten van den komenden zomer, in op dracht van het tooneelfonds „Ons leekenspel" te Bussum, een mysteriespel geschreven door den dichter Jan Engelman. Begeleidende mu ziek bij dit stuk wordt gecomponeerd door Wouter Paap. Er zijn plannen dit stuk in ver schillende plaatsen van het land op te voeren. Waarschijnlijk vindt de première plaats in een openluchtvertooning te Utrecht, ter gele eenheid van de Sint Willibrordusfeesten, die aldaar in den komenden zomer worden ge vierd. m» De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten met: Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Per koker van 13 stuks 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.j Chauffeur ontsnapt ternauwer nood aan den dood. Auto totaal door trein vermorzeld. Op den onbewaakten overweg te Zalne, nabij Zwolle is Dinsdagavond een auto, bestuurd dooi den heer van der Bent uit Zwolle, door den sneltrein GroningenZwolle, die ter plaatse dezen overweg kruist, gegrepen. De heer van der B. kwam uit de richting van de stad rijden en keek, toen hij den overweg naderde, naar links. Hij was in de veronderstel ling, dat van dien kant een trein naderde. Des ondanks reed hij langzaam den overweg op, zonder te bemerken dat de sneltrein uit Zwolle naderde. Eerst op het allerlaatste oogenblik werd hij dit gewaar en had nog juist gelegen heid om uit den wagen te springen en zich in veiligheid te stellen. Een oogenblik daarna ver morzelde de trein de auto, welke over een af stand van 300 M. werd meegesleurd. Hoewel de heer van der B. ongedeerd bleef, was hij der mate overstuur, dat men hem naar een zieken huis moest overbrengen om weer op verhaal te komen. De trein had ongeveer 15 minuten ver traging. Voordracht voor een raadsheer plaats in den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft de volgende lijst van aanbeveling van zes candidaten aan de Tweede Kamer ingezonden, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nomi natie voor de vacature van een raadsheer plaats, ontstaan door het eervol ontslag ver leend aan den raadsheer dr. G. Kirberger: le. Dr. G. van der Flier, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. 2e. Prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeentelijke univer siteit en raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam. 3e. Jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. 4e. Prof. dr. R. P. Cleveringa, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en rech- ter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage. 5e. Dr. P. H. Smits, rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam. 3. dr. H. Haga, rechter in de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gravenhage. Bestolen juwelier wenscht geen aangifte te doen. „Het helpt immers toch niet." Gisternacht heeft een nachtwaker in de Spui straat te 's Gravenhage, een uitgezocht terrein voor inbrekers, een inbraak ontdekt in een bijouteriezaak, Maison Modern geheeten. De nachtwaker zag, dat een vitrine was openge maakt en dat er verschillende voorwerpen uit waren gestolen, terwijl op straat tal van siera den verspreid lagen. De eigenaar, de heer Poons, werd door den waker gewaarschuwd. Hij wenschte echter geen aangifte bij de politie te doen. Naar hij aan de Tel vertelde, is er reeds ettelijke malen bij hem ingebroken, zonder dat men er tot heden in ge slaagd is den dader aan te houden. Dit heeft den heer Poons in een zoodanige moedelooze stemming gebracht, dat hij zich blijkbaar de moeite om aangifte te doen, wenschte te bespa ren. De waarde van het gestolene is overigens niet belangrijk. Industrieel wordt uitgewezen. Voor ons land ongewenschte zaken en relatiën. Op 15 December 1938 deed de Amsterdamsche justitie in tegenwoordigheid van enkele substi tuut-officieren uit Den Haag en geassisteerd door de centrale recherche uit de hoofdstad een inval in de villa van een industrieel aan het Albert Hahnplantsoen te Amsterdam. Hier woonde de heer M. H. Deze huiszoeking gebeurde in verband met vermoedens van mein eed in een civiele procedure, welke zaak bij de justitie in Den Haag in onderzoek was. H. werd des avonds nog naar Den Haag overgebracht, doch den volgenden morgen op vrije voeten gesteld. In zijn huis werden echter een groot aantal papieren, waaronder boeken, brieven, copiebogken en foto's in beslag genomen. Het zelfde gebeurde in zijn kantoor in het centrum van Amsterdam. Deze bescheiden werden over gebracht naar het hoofdbureau van politie, waar een en ander aan een zeer nauwkeurig onder zoek werd onderworpen. Het gevolg hiervan is geweest, dat H. als ongewenscht vreemdeling door de Nederlandsche regeering werd be schouwd en zijn verblijfsvergunning niet meer verlengd is geworden. De justitie heeft hem de zer dagen aangezegd, dat hij moet zorgen 15 Maart a.s. ons land te hebben verlaten. Er is nog geen beslissing genomen omtrent het hier blijven van zijn vrouw en zoon. H. heeft zich van rechts kundige hulp voorzien, die reeds pogingen heeft aangewend om dit besluit van de regeering wederom ingetrokken te krijgen. Wij vernemen echter, dat hierop niet veel kans zal bestaan, daar het onderzoek van de in beslag genomen bescheiden en boeken van H. heeft aangetoond, dat hij relaties onderhoudt en zaken drijft, die niet in het belang zijn van ons land. MERCEDES vanaf ƒ2475.— LANCIA vanaf 2800.— HUDSONvanaf 2295.— D. K. Wvanaf ƒ1095.— Verkoop op gemakkelijke betalingsconditiën. ZIJLWEG 35 - Tel. 11905-11906 - HAARLEM Filiaal te Amsterdam STADHOUDERSKADE 100, Telef. 909: (Adv. Ingez. Med.) VOORDRACHT DR E. COZZANI OVER LEONARDO DA VINCI. Dr. E. Cozzani hield voor „Dante Alighieri een lezing over Leonardo da Vinei. In een helder betoog heeft hij de figuur van Leonardo opgeroepen. En hij deed het niet alleen van een kunstzinnig standpunt, maar in de glorieuze veelvuldigheid van een rijker leven, waaruit een alles omvattend genie straalt. Deze figuur riep Cozzani ten volle op en hij stelde haar tegen den achtergrond der tijden. Hij begeleidde Leonardo van zijn geboorte af tot aan zijn sterven en schetste zijn leven en werken in de verschillende perioden van zijn bestaan. Hij toonde ons Leonardo naast „de jongeren" zooals Lorenzo di Gredi, Botti celli, Perugino, maar vooral in samenzijn met de giganten van zijn eeuw: Michelangelo en Raphaël. Al de werken van de Florentijnsche en Mi- laneesehe periode zijn voor onze oogen voorbij getrokken, beschreven met zinrijke en boeien de verklaring, van de „Aankondiging" af tot den „Heiligen Hieronimus", en de „Aanbidding der Wijzen", van het ruiterbeeld van Sforza af, tot het plafond van de zaal „delle Asse", tot de „Madonna delle Rocce", en de gansche evocatie werd bekroond met de bewogen be schouwing van „het laatste Avondmaal" het welk door spreker genoemd werd het mach tigste drama door Leonardo geschapen. Aan de beschouwing der vrouwenbeelden en groepen wijdde spreker fijnzinnige aandacht. Hij schetste de geheimzinnige diepten van Leonardo's inzicht in het wezen der vrouw o.a. van zijn Gioconda, in hare levensfunctie, in hare verhouding tot het fundamenteele wezen van het zijn. Doch niet slechts aan den kunstenaar, ook en misschien vooral aan Leonardo als geleerde schonk Cozzani aandacht. Met nadruk wees hij op de verschillende problemen die door Leonardo worden aangeroerd, op de vele tech nische droomen en verwezenlijkingen die of wel niet bekend ofwel nog op uitvoering wach ten. Hij schetste den grooten Italiaan als de levende scheppende ziel der Renaissance, als de kunstenaar en de man der ontluikende moderne wetenschap, de denker vol driftige bezieling en intuïtie, die de wereld zijner dagen omploegde en in de handen der Medi ci's, der Sforza's of van zijn laatsten bescher mer, Frans de eerste een werktuig was van den scheppenden geest, ter vernieuwing der tijden. Van het onnoemlijk vele dat de begaafde spreker opriep zullen ongetwijfeld twee mo menten in onze herinnering blijven leven. Het moment waarop Cozzani ons beschreef met welke zorg Leonardo al zijn gegevens trachtte te verzamelen, te ordenen, om ons te schen ken het groote werk zijner idealen: een trac- taat van de natuur, hetwelk helaas niet tot stand mocht komen, en het moment waarop Cozzani een vergelijking aanstipte tusschen Leonardo en Michelangelo. Dit was meester lijk. Hier verhief de redenaar zich tot een ga heid van inzicht en uitbeelding, die grooten indruk maakte en de aanwezigen eenparig deed besluiten de voordracht, die spreker binnenkort, in de zusterafdeeling Amsterdam zal houden, te gaan bijwonen. De presidente der vereeniging Mevr. L. Van- derveldenVijgh was de tolk aller vreugde en dankbaarheid die zich spontaan uitte in een langdurige en geestdriftige ovatie) en riep den rijkbegaafden kunstenaar een hartelijk tot weerzien toe. Het pijporgel, dat in het Nederlanehch Paviljoen op ae Wereldtentoonstelling te New York geplaatst aal worden, nader» te Zaandam zijn voltooiing LEZING VAN JHR. DR. J. C. MOLLERUS VOOR HET ALG. NED. VERBOND. Op 9 Maart a.s. zal Jhr. Dr. J C. Mollerus voor de leden van het Algemeen Nederlandsch Verbond in één der zalen van Brinkmann. Groote Markt, spreken over zijn reis naar en verblijf op Curasao. ZWEMEXAMEN PADVINDERS. Dinsdagavond bestond in het Sportfondsen bad wederom de gelegenheid voor padvinders tot het afleggen der proeven, noodig voor het behalen van het insigne zwemmer en redder. De proeven voor insigne-zwemmer bestonden uit: 1. 50 M. gekleed zwemmen en daarna zich uitkleeden in het Water; 2. 100 M. zwemmen: 3. 50 M. op den rug, zonder de armen te ge bruiken: 4. bordjesopduiken Geslaagd zijn van den groepsleider den heer J. Lohman: Gerlof van Zijl, Joop Velleman. Jan Duiven- dak, Wim Zwaag. Nico de Jong en Daan Meier. Van den groepsleider den heer P. Klant; Jan de Graaf Hans Kaufmann en Wim Honhof. De twee candidaten voor het insigne-redder werden afgewezen. HUISCOLLECTE VAN DE „UNION". De jaarlijksche huiscollecte van de ..Union" (Nederlandsche Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes) wordt dit jaar weer gehouden van 1—13 Maart a-s.: Het werk breidt zich steeds uit en dit maakt een hechtere financieele basis zéér noodig Het bestuur hoopt dan ook. dat velen iets zui len willen bijdragen voor dit belangrijke werk. De opbrengst komt ten goede aan: het Club huis; het Sterhuis „Uit en Thuis", waar alle jonge meisjes, die geen eigen thuis in de stad hebben, haar vije avonden en Zondagen kun nen doorbrengen in een gezellige omgeving en het Sterbureau, dat hulp verleent bij het zoe ken naar een betrekking. In 1938 werden door de Union 1149 meisjes bezocht. DRIE JAREN UIT DE ZORGEN. Doe mee aan de Nationale Geluksrace. Trekking definitief 15 Maart as. De inzending der gele kaarten sluit op Maandag 13 Maart a.s. Vraagt kosteloos toezending: Postbus 2004, Utrecht. (Adv. Ingez. Med.) Jubilea bij de Posterijen. Het was heden voor de Posterijen een bij zondere dag. Niet alleen dat de nieuwe direc teur de heer J. C. Smid zijn functie aan vaardde, er waren ook nog twee jubilarissen, die heden 25 Jaar bij het Postkantoor in dienst waren. De heer P. M. Germes. assistent bij de P. T. T. en ambtenaar bij het „Giro-loket" vier de zijn zilveren jubileum. De jubilaris werd te zijnen huize gecomplimenteerd door den directeur terwijl een commissie uit het Ju bileumfonds bestaande uit de heeren P. Koo- men. voorzitter, J. J. C. Ophuvzen. secretaris en H. Kalkman hem een fraaie boekenkast aanbood. Naar wij vernemen is er verder een comité gevormd door personen, die veel waardering hebben voor de vriendelijke en hulpvaardige wijze waarop de heer Germes zijn taak aan het girio-loket steeds vervult. Dinsdagavond 7 Maart te half negen zal in een der zalen van restaurant Brinkmann, Groote Markt daarom een huldiging plaats vinden waar den heer Germes ook een stof felijk blijk van waardeering zal worden over handigd. De andere jubilaris, de heer J. A. Jansen, die 25 jaar als besteller werkzaam is, had zich door een verblijf buiten de stad aan alle huldiging onttrokken. NED. VEREENIGING VAN CHR. PADVINDERS. Men schrijft ons: Het is reeds 12' jaar geleden, dat bovenge noemde vereeniging werd opgericht met een ledental van 10 jongens. Dit werk is thans echter uitgegroeid tot eenige honderden wel pen, verkenners en voortrekkers, verdeeld in groepen over de geheele stad. Aanvankelijk noemde men zich groep 1 der C. J. M. V. padvindersvereeniging. welke lan delijk federatief was aangesloten bij de Ned. Padv. Vereen., doch later is er onder leiding van den Hoofdverkenner Staatsraad Rambo- net een nieuwe regeling getroffen: zoo werd deze eerste groep nu groep VII der Ned. Padv. Vereen, zonder daarbij van haar principe af stand te doen. Zij en met haar de andere Chr. groepen werken thans in goede harmonie sa men met de N. P. V. Veel heeft groep VII in deze 12 V2 jaar mee gemaakt. Dank zij de echte padvinders-spirit werden de moeilijkheden steeds overwonnen. Elk jaar werd des zomers en op de feest dagen een kamp georganiseerd. Vele vriendenbanden werden ln en door deze groep gelegd, banden die strekken tot ver over de grenzen. Groep VII wil dit jubileum op waardige wijze vieren. De plannen bestaan, naar buiten op te treden met een padvinders hoorspel, waarin het streven der beweging en haar pae- dagogische waarde gedemonstreerd zullen worden. OP VRIJE VOETEN. Het Nederlandsch Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum en A. Defresne zal op Zaterdag 4 Maart a.s. in den Stadsschouwburg alhier de eerste voorstelling voor Haarlem geven van; „Op vrije voeten" (Y avait un prisonnier) een prachtig Fransch tooneel werk door den bekenden schrijver Jean Anouilh. Hierin treden op: Hélène Berthé, Myra Ward, Stine Lerou, Theo Frenkel (in de hoofd rol), Anton Roemer. Louis de Bree. Frits van Dijk. Hans van Meerten, Eduard Palmers en Piet Rienks. De regie wordt gevoerd door Hans van Meerten. De décors zijn ontworpen door Karei Brück- man en uitgevoerd op eigen ateliers. NAAMSVERANDERING DER V.I.V.W. Het Hoofdbestuur der Vereeniging voor In ternationale Vriendschap en Wereldvrede is geruimen tijd in onderhandeling geweest met The Comradeship of Christian Endeavour Holiday Homes, die in Engeland gevestigd is. Het was nJ. de bedoeling de Hollandsche or ganisatie aan te sluiten bij de Engelsche, ech ter zoo, dat het Hollandsche karakter volledig gehandhaafd bleef. Het V.I.V.W.-bestuur was n.l. de meening toegedaan, dat het juist in dezen tijd uiterst noodzakelijk is, dat gelijke en gelijkgestemde vriendschaps- en vredes organisaties elkander vinden. Na eenige onderhandeling tusschen de beide besturen is men tenslotte tot een vergelijk ge komen. De Vereeniging voor Internationale Vriendschap en Wereldvrede zal in het ver volg lieeten Internationale Vrienden Unie, aan welken naam toegevoegd wordt de bepa ling „Hollandsche groep van The Comradeship of Christian Endeavour Hpliday Homes". The Comradeship omvat duizenden leden en is gevestigd in verschillende landen als Enge land, Frankrijk. België, Tsjecho Slowakije, Denemarken, Zweden enz. De bedoeling der organisatie is door het aankweeken van Inter nationale vriendschapsbetrekkingen tusschen de verschillende individuen der naties een be tere algemeene verstandhouding te helpen be vorderen. Haar voornaamste middel daartoe is het exploiteeren van vacantiehuizen. waar de leden een heerlijke Interessante vacantie kun nen doorbrengen in gelijkgestemden kring. Dezen zomer zal de I. V. U. vacantiehuizen openen ln Huis ter Heide in de provincie Utrecht en in den omtrek van Haarlem. De doelstelling der vereeniging luidt: De interna tionale vriendschap te bevorderen en de hin dernissen te verwijderen, die het menschdccn scheiden; daarvoor in de plaats te stellen een gelukkige vriendschappelijke samenleving, waarin geen plaats is voor oorlog of ander ge weld. De overtuiging is: De menschheid is één groote broederschap, niet gescheiden door maatschappelijke positie, godsdienst, politieke overtuiging, ras of kleur, wijl God de vader is van allen". Het algemeen secretariaat der vereeniging Is gevestigd Engelszstraat 48, Haarlem. Militair vliegveld te Bergen in Mei gereed. De aanleg van het het militaire vliegveld bij Bergen vordert reeds zoodanig, dat het binnen enkele maanden gereed is. De aan nemer van het werk heeft zich verplicht het werk vóór 15 Mei as. op te leveren en voor zoover thans is te zien, zai hij hier zeker wel in slagen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11