Haarlem's Dagblad Het Conclave. F. H. de Hoog overleden Ochtendbeurs Amsterdam Maart. Fransche en Britsche Vechtpartij in de Tweede Kamer Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17085 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitga veil en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofd redacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 1 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franro per post f3.55. losae nummer* 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarirven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Vandaag begint in het Vaticaan te Rome het Conclave, de vergadering van de kardi nalen der Roomsch-Katholieke Kerk die tot taak heeft een nieuwen Paus te kiezen. De naam dier vergadering duidt de gestrenge afzondering al aan, waarin de Kerkvorsten, bevrijd van iedere mogelijkheid tot beïnvloe ding door de buitenwereld, tot hun besluit moeten komen. Want het woord Conclave is afgeleid van cum clavemet sleutel. Moge de prachtige zaal in het geweldige gebouwen complex van het Vaticaan, waarin de twee enzestig kardinalen tijdens hun bijeenkom sten op tronen gezeteld zijn, een indruk van schittering en praal wekken, deze vindt zijn tegenhanger in hun persoonlijke verblijven: in de sobere kleine cellen, waarin zij buiten de vergaderuren vertoeven en in het gebed sterkte vinden voor de zoo verantwoordelijke taak, hun door de Kerk opgelegd. De Pauskeuze geschiedt volgens de voor schriften der constitutie „Vacante Sede Apos- tolica", waarbij bepaald is dat alle kardinalen stemgerechtigd zijn en waarin hun feitelijk volkomen vrijheid omtrent de keuze is gelaten, zoodat in theorie zelfs een leek verkiesbaar is. Maar sinds de veertiende eeuw is steeds een kardinaal gekozen en sinds den dood van Paus Adrianus VI in 1522 van den eenigen Ne derlander die ooit Paus was is het altijd een Italiaansche kardinaal geweest. Tweemaal per dag worden stemmingen gehouden en het Conclave zet zijn taak voort tot een der can- didaten minstens tweederden der stemmen op zich heeft vereenigd. Na iedere stemming wor den de gebruikte stembriefjes meteen ver brand en als zwarte rook uit den schoorsteen opstijgt, tengevolge van de vermenging van het papier met vochtig stroo, beteekent dit dat nog geen resultaat is bereikt.Stijgt witte rook op dan beduidt dit dat de vereischte meerderheid van twee derden is uitgebracht en dan wordt den gekozene gevraagd of hij zijn benoeming aanvaardt. Het staat hem vrij te weigeren. Niemand kan voorzien hoe lang het Con clave zal duren. De historie vermeldt dat het langdurigste, dat ooit gehouden werd, 106 dagen vorderde. Maar een Conclave van zulk een langen duur is als een hooge uitzondering en dus ook nu als een onwaarschijnlijkheid te beschouwen. De oogen van tientallen millioenen geloo- vige Katholieken %in de gansche wereld zijn thans op het Conclave gevestigd. Maar ook de belangstelling van andersdenkenden is zeer groot en dat verschijnsel behoeft eigenlijk geen verklaring. Te minder in dezen tijd. Aan Paus Pius XI, die is heengegaan, is van vele zijden de eerenaam van Vredespaus gegeven en ook niet-Katholieken gedenken hem met grooten eerbied. Op zeer hoogen leeftijd, tel kens weer op het ziekbed geworpen door licha melijk lijden, toonde Paus Pius XI een zoo hoog plichtsgevoel en een zoo bewonderens waardige energie dat men daarvan niet dan met diep respect en ontroering kennis kon nemen. Telkens weer overwon hij zijn zwakte en pijnen om zijn zware taak te vervullen en zijn woord, zijn overtuiging, zijn bemoediging tot een in tegenstellingen en in strijd ver dwaasde, zwaarbewapende wereld te richten. De invloed ten gunste van den vrede die van den heengeganen Paus is uitgegaan is zonder eenigen twijfel zeer groot geweest. Het besef van de waarde van zulk een invloed is alom levendig en daarom wacht men in des te grooter spanning op hem, die geroepen zal worden tot voortzetting van zijn taak. Natuurlijk wemelt het van geruchten over de Pausverkiezing. Namen van kardinalen die als mogelijk verkiesbaar beschouwd worden men duidt hen in Italië met het woord „papa- bili" aan nemen in aantal toe. De meeste aandacht is gevestigd op kardinaal Pacelli, staatssecretaris van Pius XI en thans kardi naal camerlengo, sinds vele jaren bekend als een man van buitengewone gaven. Maar de staatssecretaris pleegt in de buitenwereld uit den aard van zijn hooge positie de bekendste der kardinalen te zijn en overigens is het hoo ge uitzondering dat degeen die deze functie bekleed heeft tot Paus verkozen wordt. Ook hebben vorige Conclaves bewezen dat het meermalen gebeurt dat tenslotte een kardi naal gekozen wordt, wiens naam bij den aan vang van het Conclave niet onder de „papa- bili" naar voren kwam. Daarom hebben deze voorspellingen maar heel geringe waarde. Maar het is te verwachten dat zij in de eerst volgende dagen in aantal en vooral in afwis seling zullen toenemen. De wereld is nieuws gierig en zou die nieuwsgierigheid niet ge prikkeld worden door de gedachte aan de 62 kardinalen die in zoo volkomen afzondering bijeengekomen zijn om een belangrijke keuze te doen? R. P. Opnieuw naar den Zuidpool. SYDNEY. (Nieuw Zuiw Wales) 28 Febr.. —Lincoln Ellsworth is voornemens in Januari 1941 een nieuwe expeditie naar het Zuidpool gebied te ondernemen. Hij wil een kamp op slaan bij de Zuid-Pool en hier den geheelen winter blijven, teneinde met twee metgezellen waarnemingen te deen. De expeditie zal ver moedelijk met twee vliegtuigen van Walvisch- baai vertrekken. Ook is Ellsworth voornemens het 81.000 vierkante mijl groote gebied ten Zuiden van Prinses Elisabeth land. dat hij onlangs heeft opgeëlscht voor de Vereenigde Staten „het Amerikaansche Hoogland" te noemen. Voorzitter van het Indo-Europeesch Verbond. BATAVIA, 1 Maart (Aneta). De voor zitter van het Indo-Europeesch Ver bond, de heer F. H. de Hoog, is in het ziekenhuis te Bandoeng, waar hij, na dat hij door een beroerte was getroffen, werd opgenomen, overleden. De heer De Hoog die zeven-en-vijftig jaar oud is geworden, was een van de markantste figu ren in Nederlandsch-Indië. Als voorzitter van het I.E.V.. welke functie hij sinds 1928 bekleedde, heeft hij dag en nacht ge werkt voor die organisatie, welke onder zijn lei ding uitgroeide tot een zeer krachtige, welke de belangen van den Indo-Europeaan voorstond zoo als tevoren nooit het geval was geweest. Er ren wel heftiger bewegingen geweest van de zijde der Indo-Europeanen, doch geen zoo hecht en zoo sterk en ook geen welke zóó trouw aan de zijde der regeering stond. De Hoog ijverde voortdurend voor zijn ver- eeniging. En dat niet alleen. Hij voerde daar nevens nog een uitgebreide correspondentie met de zeer velen die hem om raad, hulp en steun verzochten. Men stelde een onbeperkt vertrou wen in den voorzitter en hij, van zijn kant, deed alles om zich dat vertrouwen waardig te maken. Het is dan ook voor een zeer groot deel aan hem te danken dat de status van den Indo- Europeaan is gekomen op het peil, thans bereikt. De Hoog zelf was een voorbeeld voor zijn vele volgelingen. Hij bezocht de H.B.S. te Soerabaja en deed daar reeds als knaap van zestien jaar een suc cesvol eindexamen. Al spoedig kwam hij bij de S.S. in dienst. Zijn eerste Europeeseh verlof be steedde hij aan zijn verdere ontwikkeling. Hij bekwaamde zich toen namelijk voor het zooge naamd groot-ambtenaarsexamen, dat hij ook met succes aflegde. Dit ontsloot voor hem de poort naar een hooger positie. Mede door zijn intelligentie en nauwgezette plichtsbetrachting bereikte hij dan ook bij de S.S. de functie van hoofd-ambtenaar. Als vertegenwoordiger van het I.E.V. in den volksraad sinds 1923 heeft hij de belangen van Indië en van het I.E.V. verdedigd waar hij hier toe maar gelegenheid vond. Slagvaardig en goed spreker als hij was, had hij steeds de aandacht van dit college. Wijlen De Hoog had tevens zit ting in het college van gedelegeerden. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Zijn verscheiden is voor het Indo-Europeesch Verbond een uitermate gevoelig verlies. Haarlemsche Reiniging. Geen vuilnisemmers reeds des avonds op straat. De directeur der Gemeentereiniging te Haarlem schrijft ons: Door het toenemende euvel om de vuilnis emmers reeds den avond voor den dag waarop de ophaler komt op den openbaren weg te plaatsen, zijn reeds eenige malen, vooral bij gladheid en bij donkere nachten, kleine onge lukken veroorzaakt. Bovendien worden de straten herhaaldelijk moedwillig verontrei nigd door het omwerpen der emmers door baldadigen. In verband hiermede vestigt de directeur der Gemeentereinnging de aandacht van het publiek op artikel 184 der Algemeene Politie Verordening, waarbij het den avond te voren op den openbaren weg plaatsen der vuilnis emmers strafbaar is gesteld. Ter voorkoming van moeilijkheden voor be trokkenen, als ook in het algemeen belang, wordt de medewerking van het publiek inge roepen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 322-345y2. H.V.A. 432—4. Vergde Vorstenlanden 82'/23V2. Amst. Rubber 2iOJ/211. Philips 207—9'/2. AKU 40-34—r/2. Unilever 13734—'7». Beth. Steel 55 7/8—6 1/8. U. S. Steel 48V2—7/8. Republic Steel 16 11/16—13/16. Anaconda 23 11/167/8 Shell 10 Va—34. Tidewater Ass. Oil 10 Va- RUIME 8 PERSOONS WAGENS. TELEFOON 15013. Mr. CORNELISSTRAAT 52—58, HAARLEM. Dr. D. BAKKERLAAN 12—18, BLOEMENDAAL. (Adv. ingez. Mea.t Vaticaan wordt vanmiddag gesloten. Eenige plechtigheden voor het conclaaf hebben reeds plaats gehad. VATICAANSTAD, 1 Maart. Van morgen heeft de eerste plechtige acte van het conclaaf plaats gehad. In de Paulinekapel is nl. de H. Mis aan den H. Geest opgedragen, opdat het ver stand van de kardinalen gedurende het conclaaf worde verlicht. Om 4 uur van middag zullen de gouverneur en de maarschalk van het conclaaf in de Six- tijnsche kapel den plechtigen eed van geheimhouding voor het college van kardinalen afleggen. Daarna zullen de gouverneur en de maar schalk van het conclaaf alsmede de ceremonie meester en de architecten, die de cellen voor het conclaaf ontworpen hebben, met hun ge volg den inspectietocht door de vertfekken aan vangen om zich te overtuigen van de algeheele isolatie. Dan gaat de commissie naar het vertrek van den maarschalk, waar de deken van de R.-K. kerk een acte zal voorlezen, waarin ver klaard wordt, dat het gebied van het conclaaf gesloten wordt. Deze acte wordt door den maarschalk onder teekend. Van dat oogenblik af zal het nie mand van de personen, die in dat ge bied achter blijven, worden toegestaan om dit te verlaten, alvorens de opvol ger van Paus Pius XI gekozen zal zijn. (United Press). Alle kardinalen aangekomen. NAPELS, 1 Maart (Havas). Vanochtend zijn de kardinalen O'Cónnel, aartsbisschop van Boston, Leme da Silveira, aartsbisschop van Rio de Janeiro en Copello, aartsbisschop van Buenos Aires, te Napels aangekomen. Zij werden be groet door den adjudant van den kroonprins, generaal Gamera en talrijke andere religieuse en burgerlijke autoriteiten. Thans zijn alle kardinalen in Italië aangeko men. Lentemaand is weer begonnen, Er is weer een stap gewonnen Op den grauwen wintertijd: Nuchter officiéél bekeken. Nog een luttel drietal weken. Dan verliest hij weer het pleit. Maart, de maand van lentebodes, Trotsch voor de voorjaarsmodes, Waar «Je vrouw al lang naar haakt, Nieuwe jonge dierenlevens, En de eerste zwaluw tevens, Die nog lang geen zomer maakt. Maart, de zangmaand voor de katten. Maand van groote regenspatten, Waar je 't voorjaar aan herkent; Maand van negen milde dagen. Die de zomer, moog' 't behagen, Ons als eerste voorproef zendt. Maart, de schoonmaak komt weer spoken, Elke vrouw wordt aangestoken Door de reinigingsbacil; Mannen moeten weer verwijlen, Tusschen emmers, zeep en dweilen, Dragen 't meer of minder stil. Maart, de tijd is niet te stuiten, Er vaart kriebel in de kuiten. Ook al zijn ze soms nog koud; Nog een luttel drietal weken En ik kan de vlag uitsteken, Als de lente intocht houdt. De Engelsche legerbegroofing Bijna 47 millioen pond hooger dan het vorige budget. LONDEN, 1 Maart (Reuter). Vandaag is de begrooting voor het leger gepubli ceerd, welke in totaal 161.133.000 pond sterling bedraagt, hetgeen 46.714.000 pond meer is dan het vorig jaar. 66.232.000 pond sterling zal worden gedekt door een leening. Het maximum van het personeel zal 185.700 bedragen, 15700 meer dan bij de vorige begrooting. U N 1938 werden 47068 Groentjes aan Haarlem's Dagblad ter plaatsing op gegeven. Wij vertrouwen dat 1939 weder een hooger aantal te zien zal geven, want jaar in jaar uit stijgt dit toch al for midabele getal nog. Werkt U er aan mee? Niet voor onze statistiek, maar in Uw eigen belang. De opvolger van den heer G. H. Vallo in den Zandvoortschen Raad de heer M. Kemp, die zitting neemt voor Algem. Zandv. Belang. oorlogsschepen te Valencia en Carthagena PARIJS. 1 Maart Havas t. De speciale correspondent van de „Matin" te Burgos schrijft ten aanzien van het aftreden van Azana. dat dit te Burgos reeds lang werd ver wacht en thans dan ook geen reactie heeft gewekt. Men stelt veel meer belang in de ge ruchten, volgens welke Fransche en Britsche oorlogsschepen zouden zijn aangekomen te Valencia en Carthagena, teneinde de eva cuatie van de leiders van het republikeinsche Spanje te vergemakkelijken. De „Jour" en de „Echo de Paris" berichten, dat maarschalk Pétain gisteren op het mi nisterie van Oorlog is ontboden en langen tijd gesproken heeft met den minister-president. Men vraagt zich af.-of hij misschien de nieuwe ambassadeur van Frankrijk bij Franco moet worden. Onderhandelingen te Sjanghai vlotten. Resultaat over enkele dagen bekend. TOKIO. 1 Maart (Domei). De woord voerder van het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede. dat de onderhandelingen tusschen den gemeenteraad der internatio nale concessie en de Japansche autoriteiten in Sjanghai betreffende de handhaving van de veiligheid in de internationale concessie vliot verloopen Het resultaat der besprekin gen zal over eenige dagen in Sjanghai of Tokio bekend worden gemaakt. Het woord is aan Otto Weiss: „Je weet wel wat ik meen", zegt menigeen, die zelf niet iveet ivat hij meent. Mr. Rost v. Tonningen en de heer Woudenberg uit de zaal verwijderd Onze Haagsche correspondent telefoneert ons hedenmiddag: Zoojuist heeft zich in 's Lands ver gaderzaal een in de historie vrijwel ongekend tooneel afgespeeld. Toen mr. Rost van Tonningen (N.S.B.) zijn verzoek om over Oss te mogen interpelleeren toelichtte en hij daarbij onder herhaalde waarschuwingen van den voorzitter voortging met volgens den voorzitter ontoelaatbare uit drukkingen te bezigen, ontnam de president hem het woord en ontzegde hem het recht heden de zitting verder bij te wonen, terwijl hij tevens de vergadering schorste. Hierop ontstond een gevecht in de zaal tusschen mr. Rost van Tonningen en zijn partijgenoot Woudenberg eenerzijds en eenige anderen ander zijds. Mr. Rost van Tonningen en de heer Woudenberg werden daarop uit de zaal verwijderd. Op het moment, dat dit getelefo neerd wordt, duurt de schorsing nog steeds voort. In den tuin der sociëteit „Amicitia te i_eiden werd Dinsdag namens de burgerij een rijtuig aangeboden als geschenk aan het Leidsch Studenten corps bij zijn 100-jarig bestaan Formeele besprekingen tusschen Britsche en Joodsche gedele geerden nog niet hervat. Houten banken verdwijnen uit de derde klasse-wagens. Banken met leeren bekleeding, komen er voor in de plaats. UTRECHT, 1 Maart. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen de accomodatie der derde klasse-rijtuigen aanmerkelijk te ver beteren. De houten banken zullen vervangen worden door banken met leeren bekleedingen. In de centrale werkplaatsen der Nederland sche Spoorwegen te Utrecht wordt hieraan op het oogenblik intensief gewerkt. Zoo zullen vóór 15 Mei a.s. reeds een tiental rijtuigen gereed zijn, die van eerste en tweede klasse tot derde klasse zijn verbouwd Het zijn vierassige rijtuigen, die 54 ruime plaatsen zul len bevatten, onderverdeeld in zes coupés voor acht- en een coupé voor zes personen. De banken en rugleuningen zullen met leder be kleed zijn. terwijl in de hoeken armleuningen worden aangebracht. Ook de derde-klasse toi lette zullen belangrijke verbeteringen onder- §aan- Tot 15 Mei a.s. doen eenige dezer rijtuigen dienst in de bootsneltreinen tusschen Amster dam en Enkhuizen. Daarna zullen zij gebruikt worden voor den sneltreindienst Vlisssingen—Leeuwarden v.v. Arnhem. Naast de verbetering der derde-klasse-acco- modatie is de behoefte aan meer vier-asssige rijtuigen derde klasse aanleiding tot deze ver bouwingen. Na aflevering der tien rijtuigen zullen er nog veertig worden veranderd in den zelfden geest als hierboven omschreven. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. De kosten van Armenzorg te Haarlem ver geleken met andere gemeenten. pag. 2 BINNENLAND. Engelsch plan voi wijziging vatbaar? LONDEN. 28 Febr. (Reuter-A.N.P.) Ook na de informeele bijeenkomst van de Britsche en Joodsche gedelegeerden van hedenmiddag is in den toestand geen wijziging gekomen. De twee informeele conferenties van vandaag en giste ren hebben niet geleid tot het gewenschte re sultaat, t.w. een einde te maken aan den stil stand in de formeele besprekingen, welke ver oorzaakt is door het besluit der Joden, dat de voorstellen der Britsche regeering geen basis vormen voor verdere onderhandelingen. Reuter meent te weten, dat de informeele besprekingen tusschen de Britsche en de Joodsche gedelegeer den voor onbepaalden tijd zijn uitgesteld, ten einde de Britsche delegatie in de gelegenheid te stellen, na te gaan. of haar voorstellen gewij zigd kunnen worden en zoo ja in welk opzicht. De B. V. L. moet de nieuwe lcgermotoren inrijden. 2 Dc Tweede Kamer verwerpt de gewijzigde- motie-Stokvis. 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis de er kenning van Franco verdedigd. Het Huis verwierp een Labourmotie. 5 Porto Rico wordt defensiebasis der Ver. Staten. 5 Senator Soudan is belast met de vorming van van een nieuw Belgisch kabinet. 5 De Joden in Palestina sluiten zich aaneen. 5 SPORT. Schaakrubriek. 6 Smitshuyzen vestigt een record op de 500 M. schoolslag. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het conclave. i K. de Jong: Kerkconcert. 2 J. B. Schuil over: „De trein naar Venetië" 2 Ruiterlijke Bekentenissen. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Vr. S.: Nóg een goede gever. 3 v. II.: Meneer Zukor uit Hollywood. 7 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1