PmÜM uuTiaumKN KERKCONCERT. AGENDA. WEERBERICHT Nieuwe taak voor den B. V. L. W O E N S D X G M AART 1939 H A A R EE M'S D AGECSD' 2 MUZIEK Elk kerkgebouw heeft een dak. Dit dak be hoort goed te zijn, maar het dak van het kerkgebouw der Broedergemeente verkeert niet in goeden staat. Ds. Bielke, die Dinsdag avond enkele woorden sprak ter inleiding van het door de dames Ans van Maanen, Rie Coppée en Bets Nederkoorn te geven concert, verzocht de aanwezigen het waren er. jam mer genoeg, niet zeer vele om den blik omhoog te richten, ten einde ons te overtui gen van de dringende noodzakelijkheid van herstellingsmaatregelen. We voldeden gaarne aan zijn verzoek en waren terstond overtuigd. En spreker ontdekte een aardig verband tus- schen den toestand van het dak en het eerste nummer van het programma: de „Golden Sonata" van Purcell. De welwillende lezer heeft wel geen nadere toelichting omtrent dat verband noodlg en zal wel begrepen hebben, dat de baten van dit kerkconcert voor het noodzakelijke onderhoud van het kerkgebouw bestemd waren. De drie concertgeefsters dankte de predikant bij voorbaat voor hun belangeloozen arbeid. Het concert begon dus met Purcell's „Gol den Sonata". Nu zal zeker niemand op een kerkconcert. zelfs al wordt dit op een Dins dagavond gegeven, 'n soort van „Bc<nte Dins- dagavondtrein" verwachten, maar een beetje meer afwisseling van stijl en karakter dan tenminste drie van de eerste vier nummers boden zou toch zeker welkom en gepast ge weest zijn. Na Purcell kregen we Corelli en Sweelinck en nog eens Corelli en toen Han del.... O, die Sonates van Corelli zijn zoo degelijk, en de sequenzen loopen zoo natuur lijk achter elkaar, dat men de meeste al vóór hun verschijning raden kan en bij Handel is 't vaak dito dito. maar men kan ook van die degelijkheid genoeg en teveel krijgen en dan smachten of snakken naar een paar muzikale ondeugendheidjes of naar wat romantische dweperij of naar wat geest en leven in plaats van al dat stijve en solide gedoe, dat haast nooit eens uit den plooi komt. Daarbij kwam nog dat in zes achtereenvolgende nummers de mineurtoonsoort overheerschend was; het majeur van het laatste nummer klonk dan ook min of meer als een bevrijding. Doch laat ik. om billijk te zijn. vermelden dat de tra gische toon in Purcell's Sonate niet als cliché- werk gevoeld werd, dat Sweelinck's Orgel toccata in a kl. t. althans door haar rijk dom aan snelle figuraties een welkome af wisseling schonk en dat het aan de eerste Aria uit de ..Messias" herinnerende Adagio van Handel's Sonate in c kl t. voor 2 violen en continuo Handel in zijn volle kracht en groot heid deed vernemen. In Roger's Praeiudium trof de kolossale breedheid van opzet en uitwerking, troffen ook de koene modulaties. En in Guilmant's „Marche sur un thème de Handel" frappeerde allereerst de gelijkenis van het begin met dat van het bekende lied „Caro mio ben", vervolgens de knappe fuga en tenslotte de combinatie van marsch- en fuga-thema. Het samenspel der beide violistes zoowel onderling als met de organiste was correo' en deugdelijk. De dames Van Maanen en Conoée sDeelden flink en zuiver: de toon der violen klonk soms wat hard. maar dat kan wel door de acoustiek van het slecht bezette kerkvebc.uw veroorzaakt zijn. De organiste Bets Nederkoorn ontplooide een respectabele manuaaltechniek in Sweelinck's Toccata en haalde in Guilmant's werk alles uit het orgel, wat er bij mogelijkheid uit te halen was, en dit is niet eens zoo heel weinig, al heeft de dispositie van het instrument belangrijke te kortkomingen. Bets Nederkoorn's vaardigheid als organiste groeit nog voortdurend: de dui delijkheid van haar spel verdient erooten lof, en haar begeleidingskunst niet minder. De onbrengst van dit concert viel. naar ik vernam, zeer mee, zoodat het dus ook wat dit betreft in majeur eindigde. K. DE JONG. HET TOONEEL Hef Residentie Tooneel De Trein naar Venetië. Wanneer de namen van George Berr en Louis Verneuil als schrijvers van het stuk ver meld zijn, behoeven wij niet bang te zijn, dat wij voor zware en gewichtige problemen ge steld zullen worden. Wij weten dus van te vo ren reeds, dat het 'n heel luchtig geval is, amusant en vlot geschreven, „trés Parisien" en zuiver amusementswerk; het eenige, dat wij nog niet weten is, of wij voor een driehoeks- of vierhoeksgeval zullen komen te staan. In „De Trein naar Venetic", dat gisteravond door Het Residentie-Tooneel in onzen Stads schouwburg voor het volksabonnement dus voor een stampvolle zaal werd gegeven, was het een driehoeksgeval, maar het dient gezegd, WOENSDAG 1 MA ABT Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. 8.15 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Vrijc-tijd-tentoonstelling. Frans Hals Theater: „Sergeant Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Suez". Op het tooneel „Jonny en Jones", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Tragedie van een Keizerrijk" en „De kuische Suzanna", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chinatowm" en „Misdadiger? der lucht". Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 u City Bioscoop, Zuiderstraat: „Jopie Slim en Dickie Bigmans". Palestina Diorama's, Schotcrsingcl 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, bc halve 's Maandags. Toegang vrij. DONDERDAG 2 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Ballet Tilly Sylon, 8.15 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Vrije-tijd-tentoonstelling. Bioscoopvoorstellingen mirHuyc 's avond? Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. tik jmgeSife im Meemahetsituksl U kunt het tot uiterlijk 15 Maart a.s. bestellen. Een tijdelijke aanbieding, waar voor uitsluitend dessins van voorjaar 1939 werden gekozen. Geheel op eigen ateliers ver vaardigd. En.... MAATWERK! (Adv. Ingez. Med.) dat het voor de heeren Berr en Verneuil bij zonder netjes was. Nu ja, het is wel geen blij spel, bepaald voor kinderen, maar bepaald heel „comme il faut". De intrige is gauw verteld. Caroline Ancelot wil scheiden en hertrouwen met Etienne de Boisrobert, een jonge man, die haar tijdens de lange- en herhaalde afwezigheid van haar echtgenoot het hof heeft gemaakt, als plotse ling de man Michel terug keert en zij niet den moed heeft het hem te zeggen. Maar Mi chel, die dol is op zijn vrouw, doorziet al spoe dig de geheele situatie en wanneer hij bemerkt, dat Caroline van plan is om met Etienne stil letjes naar Venetië te vertrekken, besluit hij door een handige manoeuvre dit plan op de meest vreedzame manier te verijdelen. Hij weet zijn rivaal aan zich te binden door op zijn ijdelheid te speculeeren. Hij neemt hem als beeldhouwer „au serieux", wat nog nooit te voren, iemand heeft gedaan en als hij hem be let heeft op tijd den trein naar Venetië te ne men, gaan zij samen naar Parijs, waar Etienne een buste maakt van Michel en teedere vriend schap met hem sluit. Dan is het Etienne niet meer mogelijk Miehei te bedriegen hoe zou dit kunnen, zijn allerbesten vriend! en het slot is. dat Caroline naar Venetië vertrekt niet met Etienne, maar met Michel, haar eigen man. U ziet het kan niet braver. Het gebeurt werkelijk niet dikwijls bij George Berr en Louis Verneuil, dat de wettige echtgenoot zoo over de geheele linie overwent. De volle zaal heeft zich met dit niemandalletje uitstekend geamuseerd en uw criticus niet minder. O zwaar op de handsche schoolmeesterachtige recensenten zullen misschien zeggen, dat zoo'n blijspel toch eigenlijk heel weinig inhoud heeft, maar aten zij het deze Fransche schrij ver maar eens nadoen om van niets iets te maken, zóó dat hetpubliek zich geen moment verveelt. Wat kennen .zulke Fransche auteurs de knepen van het vak, wat weten zij zoo'n niemendalletje virtuoos uit te werken met en dat is wel het knapste den climax in het derde bedrijf. Het Residentie Tooneel had al heel weinig moeiten met dit uchtig geval. Vera Bondam en Dirk Verbeek waren samen het echtpaar An celot en zij speelden het in den zuiveren blijspeltoon. opgewekt, vroolljk en met entrairi Dick van Veer gaf het ijdele en domme van Etienne wel aardig, maar hij ging nu en dan vooral in zijn wel zeer leelijke bewegingen onnoodig in het kluchtige over. Jan C. de Vos speelde zeer fijntjes, geestig en gedistingeerd een Fransche, lichtzinnige ouwen heer. Het was :een gezellige, prettige avond waarop het publiek zich uitstekend .heeft ge amuseerd. J. B. SCHUIL. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: zw. bewolkt matig ZZO Vlissingen: zw. bewolkt krachtig ZZW De Bilt: tijd. regen krachtig ZZW Groningen: betrokken matig ZZO Maastricht: zw. bewolkt matig ZW Temperat in gr. C.: Minimum hedennacht in gr C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: TER V ARDEBESTEI.LING Dr. M. COLENBRANDER. Groote belangstelling. Hedenmiddag half twee werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Dr. M. Colenbran der, rustend geneesheer aldaar. De belangstelling voor deze plechtigheid was zóó groot, dat de politie onder leiding van inspec teur A. Berentsen uitgebreide ordemaatregelen moest nemen. Onder de aanwezigen waren de Burgemeester van Heemslede, Jhr. J. P. W. van Doorn; de gemeente-secretaris de heer N. Vos en de wet houders Dr. E. A. M. Droog en Jhr. A. van de Poll. Verder Dr. J. Laeyendecker, de opvolger an den overledene; Dr. D. H. van der Goot uit Haren (Gr.), voorzitter der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst: Ds. G. A. Barger, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente; Mr. A. J. Honig, president-kerkvoogd en Mr. J. A. de la Hayze, penningmeester van het college van kerk voogden; Ds. C. M. Bruët. voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Heem stede; Mr. M. van Regteren Altena uit Amster dam, Prof. G. J. Nolst Trenitë lut Amersfoort, Mr. Th. N. Fruin uit Rotterdam en Mr. H. C. Beijerman uit Zeist (vier studievrienden van Dr. Colenbrander): de heeren ir. W. J. Burgersdijk, H. A. Robbé Groskamp, R. Peereboom en J. Waldkötter, leden van het indertijd gestichte Comité voor den blind geworden kunslschilder Herman Hcuff, waarvan Dr. Colenbrander ook lid was (Mr. A. J. Backer was tot zijn leedwe zen verhinderd aanwezig te zijn). Verder de genoemde kunstschilder; ook een groot aantal geneesheeren uit Heemstede en Haarlem. Ver der zuster J. J. H. König, de vroegere wijkzus ter, met wie deoverledene het eerst gewerkt heeft in dc wijkverpleging, dc heer D. J. van dei- Stam, hoofd van de Bosch- en Bovenschool, het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente, dc oud- besturend broeder F. H. Jonker en broeder Hofman, broeder W. F. de Vries, hoofdbrocder van Meer en Bosch, het college van notabelen der Ned. Hen-. Gemeente, zuster M. J. Po t, be sturend zuster van Bethesda Sarepta, B. Ch. Ledeboev, dir. geneesheer van Mee., en Bosch, dr. L. C. Kersbergen, geneesheer directeur van het St. Elisabethsgasthuis, oud-gemeenteveld wachter W. Schotvanger, ir. Duynstee, jhr. mr. F. Teding van Berkhout jr., directeur van de Haarl. Hypotheekbank. Er waren vele bloemstukken, o.a. van het ge meentebestuur van Heemstede, van de Ned. Herv. Gemeente, van Meer en Bosch enz. Toen de kist in de aula werd opgebaard werd op het orgel een koraal van Bach ten gehoore gebracht. Het eerst werd het woord gevoerd door Dr. D. H. van der Goot namens de Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst. Daar na door één der vier genoemde studievrienden; door Dr. J. Laeyendecker en door den heer P. C. O os ter hoorn namens oud-pa tiënten en oud-Heemstèdenaren. Na de redevoeringen speelde de organiste het Den Helder: Vlissingen De Bilt: Groningen: Maastricht: 2 7 4 1 0.1 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele landAanvankelijk op klarend met koude nacht. Morgen over dag weer toenemende bewolking en iets zachter dan vandaag. Geen regen van beteekenis; meest matige Westelijke tot Zuidelijken wind. StormwaarschuwingsdienstHedenmor gen te 9.50 werd geseind aan alle pos ten; „Attentiesein neerhalen". THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 39 F. Hóógste heden 42 F. De depressie óver de Britsche eilanden nam in den loop van den nacht snel in diepte af en verplaatste zich naar de Noordzee. Zij veroorzaakte nog buiig weer in de omgevinf van ons land. Over Engeland stijgt de lucht druk nog snel. Een nieuwe depressie ontwik kelde zich gisternacht bij New Foundland. Zij trok met een snelheid van 100 K.M. per uur in "Oostnoordoostëlijke 'richting. Hedenmorgen bevond zij zich op 53 gr. N.B. en 26 gr. W.L. Zij begint thans echter op te vullen en beweegt zich nog slechts langzaam naar het Noord- Oosten. Een nieuwe storing ontwikkelt zich op 45 gr. N.B. en 27 gr. W.L. Deze wordt snel dieper en trekt in de richting van Ierland. Over Scandinavië bleef de luchtdruk lang zaam stijgen, echter blijft het weer over het algemeen zwaar bewolkt, zoodat de vorst overal gering bleef. Slechts in Lapland wordt strenge vorst aangetroffen. De bergstations in Zwitserland melden krachtige wind en mist. met zeer lage tempe raturen fJungfraujoch min 21, Saentis min 13 graden), terwijl de lager gelegen stations lichte tot matigen regen melden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 751 m.M. Stand van gister 753 m.M Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 11.54 uur: n.m. uur. Strand berijdbaar van 17.0022.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallen dienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GEERT HOOGEVEEN Alléén Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270. (Adv. Ingez. Med.) lied .Houdt gi| mijn handen beide" en het evan gelisch gezang „Van U zijn alle dingen". Toen d-e kist uit de aula werd uitgedragen weerklonk op het orgel het Slotkoor van de Matthaus Passion van Bach. Aan het graf bad Ds. Barger het „Onze Vader", waarna de zoon van den overledene, Dr. M. C. Colenbrander uit Delft, voor de betoonde be langstelling dankte. In ons volgend nummer komen we hierop na der terug. LIJKJE VAN EEN PASGEBOREN' KIND GEVONDEN. Dinsdagmiddag is in het water van het Noorder Buiten Spaarne ter hoogte van den Waarderpolder een mandje gevonden, waarin het lijkje van een pasgeboren meisje. Het ver keerde reeds eenigszins in staat van ontbin ding. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie ver richt, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het kind geleefd heeft en dat het ongeveer veertien dagen in het water moet hebben ge legen. De poiitie stelt een onderzoek in. KONING BORIS TE BELGRADO. BELGRADO, 28 Febr. (D.N.B.) Koning Boris van Bulgarije is vanochtend per trein te Belgrado aangekomen Hij werd verwelkomd door prins-regent, Paui en verschillende auto riteiten. De koning heeft zijn intrek genomen in het „Witte Slot" van den prins-régent. Inrijden van nieuwe legermotoren. Dienstverband waarvoor groote belangstelling bestaat. De afdeelïng motordienst van den B.V.L., verband Zuid-Holland heeft een nieuwe taak gekregen, en wel het inrijden van het nieuwe auto- en motormateriaal voor het leger. Tot dusver geschiedde dit gedurende eeni gen tijd op kleine schaal door werklooze chauffeurs, waardoor het mogelijk was, dat men geregeld burgers op militaire motoren kon zien passeeren. Daaraan komt nu volgens de Msb. een eind aangezien besloten is, het inrijden in het ver volg op te dragen aan leden van de B.V.L., die in staat zijn zich daartoe geheel beschikbaar te stellen. Deze leden, meerendeels werkloozen. zullen onder militaire tucht komen en hun uniform dragen. De eerste groep is reeds samengesteld en bestaat uit honderdvijftig man, hoofdzake lijk uit Rotterdam en omstreken afkomstig Het inrijden zal geschieden in de Haarlem mermeer, opdat het, nu dit op groote schaal gaat gebeuren, voor het gewone verkeer geen overlast zal opleveren. De manschappen zul len des avonds naar hun woonplaatsen kun nen terugkeeren en ontvangen een vergoe ding van 25 gulden per week. Hun taak wordt voorloopig twee duizend nieuwe motorrijwielen, door het leger aange schaft, in te rijden. Het gaat hier om B.S.A. lEngelsch) en B.M.W. (Duitschl. inplaats van Harley Davidson, welk merk in het leger zoolang gebruikt is. Iedere man zal elke week duizend kilome ter moeten afleggen en aldus een motor inrij den. De ingereden motor wordt dan naar de een of andere garnizoensplaats gezonden. Het inrijden geschiedt onder leiding van officieren en bekende motorrijders. De eerste groep, die vermoedelijk in de twee de week van Maart haar taak zal aanvangen, heeft in de artillerie-inrichtingen te Delft een zwaar examen afgelegd. Men hoopt er op den duur een keurkorps van te kunnen maken. Er is tot dezen maatregel overgegaan na minder goede resultaten met werklooze chauffeurs en zich er rekenschap van gevend, dat de motor- dienst van het leger te Haarlem, die al over belast is. hier niets kon doen. Behalve de tweeduizend stuks verwacht men nog veel meer motormateriaal, welks levering intus- schen vertraagd is. Bovendien beschikt men nog over te weinig geschoolde krachten, om de uit, het buitenland arriveerende onderdee- lèn in elkaar te zetten. Het korps van 150 man zal zooveel mogelijk worden uitgebreid en al dus een aantal werkloozen geregeld werk ver schaffen. Wat den dienst betreft, de manschappen staan onder krijgstucht, ofschoon zij niet in acfxéYem"dienst-ztytv en hebben Zondags vrij. Bij het inrijden wordt elk Uur tien minuten rust toegestaan en een uur schafttijd. De ver goeding is voor alle rangen tot sergeantmajoor dezelfde. Het regent inmiddels aanvragen voor dezen nieuwen dienst, welke door de betrokkenen op hoogen prijs wordt gesteld. Een halve eeuw geleden Jhr. Von Bönninghausen wendt zieli tot de Koningin. De zonder het praedicaat „eervol" ontslagen burgemeester van Oot.marsum. jhr. E. L. M. Th. von Bönninghausen. heeft, volgens de Tel.. een schrijven gericht aan H.M. de Konin gin. waarin hij mededeelt, dat hij voor de ver vulling van het ambt van burgemeester van Ootmarsum in aanmerking wenscht te komen. De heer von Bönninghausen zegt, te zijn ontslagen ten gevolge van een allerlaaghar- tigste intrige, gepaard met politieke wraak neming een en ander gevolgd door 'n onder zoek, waarbij door de ambtenaren iedere waarborg om de waarheid aan het licht te brengen duidelijk en opzettelijk werd ver waarloosd. Bovendien heeft de burgemeester aan H M. het verzoek gericht om een audiëntie, ten einde zich bii Haar te kunnen beklagen over de ondervonden behandeling en recht te ont vangen van het allerhoogste gezag in Neder land. De burgemeester verklaarde verder, dat alle tegen hem ingebrachte beweringen aan gaande anti-Nederlandsche uitlatingen vol komen uit de lucht gegrepen zijn. Hij is in het bezit van een schrijven van ir. G. Jannink te Enschedé die als gastheer optrad op het iachtmaal te Oldenzaal dat 22 October van het vorige jaar gegeven werd. waar de bur gemeester, volgens verklaringen in het ver baal tegen den burgemeester, gezegd zou heb ben. dat Nederland bij Duitschland ingelijfd behoorde te worden, en dat hij een vereeni- ging van beide landen onder nationaal regime zou toejuichen. In dit schrijven zegt de heer Jannink. dat hij den geheelen avond gezeten heeft aan d-e rechterzijde van den burgemeester en dat hij geen enkel anti-nationale opmerking uit diens mond heeft gehoord, laat staan dat hij gezegd zou hebben, dat Nederland bij Duitsch- and ingelijfd moet worden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,82%. Berlijn 75.50. Parijs 4.99X. Brussel 31,67'/*. Zwitserland 42 80. New-York 1.88 5/16. IS.uur Londen 8.82 7/8. Berlijn 75.50. Parijs 4.99 Brussel 31.68%. Zwitserland 42.80. Kopenhagen 39.40. Stockholm 45.45 Oslo 44.32. New-York 1.88 5/16. Praag 6.47. Italië: Vrije lire 9.95. Reislire 9. Lire bankpapier 5.85 Uit Haarlem's Dagblad van 1889. 1 Maart: Aan het gemeentebestuur is door B. Augustinus vergunning gevraagd tot op richting van een smederij in het perceel in de Smedestraat get. no. 26. Op 14 Maart e k. zal ten raadhuize gelegen heid worden gegeven daartegen bezwa ren in te brengen. De kosten van Armenzorg. Vergelijkingen van Haarlem met andere gemeenten. Thans worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek de cijfers gepubliceerd over de kosten van Armenzorg in de verschillende gemeenten in 1938. Gerekend zijn daarbij de uitgaven voor ondersteuning met geld of met levensbehoeften. De 7 groote gemeenten gaven uit: Amsterdam 13.015.500 16.50 Rotterdam 8.471.700 14— Den Haag 5.198.900 10.60 Utrecht 1.492.100 9.20 Haarlem 1.441.400 10.60 Groningen 949.700 8— Eindhoven 403.500 3.70 Uit deze berekening blijkt dus dat over het geheele jaar gerekend de kosten van Armen zorg te Haarlem berekend per hoofd van de bevolking toch aanzienlijk lager zijn gewor den dan die in Amsterdam en Rotterdam. Toen de statistiek over het le kwartaal van 1938 gepubliceerd werd. viel het algemeen op, dat Haarlem niet veel onder de beide grootste steden van het land bleef. De cijfers zijn nu voor Den Haag en Haarlem hetzelfde. Utrecht is f 1.40 onder Haarlem. Ook Groningen is veel lager en Eindhoven is met de andere groote gemeenten vrijwel niet te vergelijken. Daar zijn de kosten voor Armenzorg per ingezetene berekend nog niet een kwart van de uitgaven van Amsterdam. Voor eenige gemeenten in de omgeving van Haarlem waren de gemiddelde uitgaven per ingezeten: Velsen f4.30, Haarlemmermeer f3'.90, Beverwijk f7.60. In December van het laatste kwartaal van 1938 werden te Haarlem ondersteund 2170 ge zinnen en 964 alleen-wonenden. Het gemiddelde steunbedrag per week was f9.90. Daarentegen was het te Amsterdam f 10.50, Rotterdam f9.77. Den Haag f9.94. Utrecht f 8.45, Groningen f 6.67 en Eindhoven f8.81. HEEMSTEDE MODERNE VAKBEWEGING. Op de propaganda-vergadering voor de mo derne vakbeweging, die op Woensdag, 1 Maart door het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen (N.V.V.) in het Wapen van Heem stede aan het Wilhelminaplein wordt ge houden, zal de heer A. Mars, gemeenteraadslid van Haarlem, spreken over „De brug naar lotsverbetering". POGING TOT INBRAAK. Bij de politie te Heemstede is aangifte ge daan van een poging tot inbraak in een per ceel aan den Heerenweg. Gepoogd is door mid del van een ijzer voorwerp een keukenraam te forceeren, waarbij1 een ruit is verbrijzeld. De inbreker is vermoedelijk gestoord gewor den. De bewoners waren thuis. EEN ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE WERKLOOZEN. Dinsdag 7 Maart zal voor de werkloozen en hun vrouwen een kunstavond gegeven worden in 't R.K. Vereenigingsgebouw, georganiseerd door het algemeen comité voor ontwikkeling en ontspanning van de Heemsteedsche werk loozen. Medewerking wordt verleend door het Haarl. Kamermuziek Ensemble onder leiding van den heer Fred. Luyken en de Eerste Nederlandsche Smalfilm-industrie te Haarlem, directeur den heer Th. Bosse. De avonds is bedoeld als slot van dit winterseizoen. SPAARNDAM CONFERENTIE IN HET EVANGELISATIELOKAAL. Door het bestuur van de Evangelisatie ,3eth-el" is op 7. 8 en 9 Maart een confe rentie uitgeschreven, waarvan de diensten des namiddags om 3 en 8 uur zullen worden tehouden. Op Dinsdag zullen spreken de heeren D. Veen, van Steenwijk en R. van Tuinen, van Amsterdam. Op Woensdag de heeren A. Besselaar van Amsterdam en Adjudant Harinck, van Haar lem, terwijl op Donderdag zullen voorgaan ds. J. de Haan, van Haarlem en mr. A. Ma- nussen, van De Bilt. Bovendien zal de leider van deze conferentie de heer H. Wagter van Beverwijk het woord voeren. ZANDVOORT BINNEN ZONDER KLOPPEN. Dinsdagavond werd in Monopole de revue van Jacques van Tol getiteld'. Binnen zonder kloppen opgevoerd. Medewerking werd verleend door Kitty van Dongen, Jeanne Laforce en het be kende duo Tholen en Van Lier. De groote zaal van Monopole was bijna geheel uitverkocht en allen hebben van het begin tot einde genoten van de aardige revue. In de pauze werd nog een drietal pakken met consumptie-artikelen verloot. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. Zaterdag 4 Maart 's avonds 8 uur wordt in gebouw Brugstraat weer een bijeenkomst ge houden voor den eigenlijken Jongerenkring. Deze avond belooft zeer belangrijk te worden door een lezing over J. S. Bach. De lezing zal op geluisterd worden door muziek.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2