BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG MAART 1939 HA AREEM'S DAGE CAD 9 BEVERWIJK De actie tegen het oppronken van aardbeien. Kennemerland's voorzitter protesteert. Het was wel te verwachten, dat de veilingen op de actie tegen het zooge naamd „oppronken" van de aardbeien het antwoord niet zouden schuldig blij ven. In de heden te houden vergade ring van de Vereenigde Veilingen zal het gewraakte euvel aan een bespreking worden onderworpen. De veilingen kan ten zich fel tegen de wijze, waarop de handel deze zaak aan de orde heeft gesteld. Ongetwijfeld betreft het hier een zaak van groot belang voor de ge- heele streek Kennemerland, waar de cultuur van aardbeien toch altijd nog zeer belangrijk is. v De voorzitter van de R.-K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland", de heer J. P. Nijssen verklaart o.m.: Was het alarm noodig? In 1938 zijn 15.700 posten aardbeien geveild op 33 exportveilingen en op 14 groentenvei- lingen. De keuringen op die 15.700 gevallen waren als volgt: Fabrikanten en exporteurs geen. Binnenlandsche koopers 95. Deze keuringen geschieden om de volgende af wijkingen: Teveel opgemaakt 8; niet onder als boven 47; verschil van kwaliteit (van 2 partijen) 8; niet geheel volgens monsterslof 8; rommel onder in de mand 6; rot in de mand 7; gewicht te kort 3; diversen 8. Nu vraag ik in allen ernst 95 gevallen op 15.700, dat is nog niet 1 op de 157 partijen, dus iets meer dan pet. Bij den meest idealen toe stand zal er toch altijd nog iets te wenschen overblijven. Daarvoor moest dus alarm worden geblazen, daarvoor moest dus in alle groote en kleine nieuwsbladen en in de vakbladen de naam van Beverwijk bemodderd worden. Ik vind het een schande voor alle tuinders. Nadat de minimumprijs op 12 cent werd ge steld, draaide in het geheele land 1/3 van de aardbeien door. In Beverwijk slechts 160.000 K.G. Kwam dat omdat ze hier slechter waren dan in andere streken? De verkeerde methode. Waarom kon men niet de definitieve beslui ten afwachten van de tuindersvergadering, waarvoor de plannen in opbouwenden zin veel en veel verder reiken voor de kooplieden dan de bestraffing van een enkelen knoeier, hetgeen slechts een stap terug zou zijn. Wij nemen de knoeiers niet in bescherming, de keurmeester kon met hen afrekenen, wij willen beter en op- bouwender «werk doen en willen daarbij niet onze maatregelen doorboord zien, als op deze wijze is geschied. Wij hebben steeds gaarne alle belangrijke zaken met den handel besproken en naar best vermogen opgelost. Als men dan op een klein onderdeel meent niet zijn zin te heb ben gekregen, dan is de gevolgde methode zeer af te keuren. Wil men op deze wijze over bepaalde onderwerpen het tafellaken doorsnij den, mij best. Wij zullen in ons belang trachten het vraagstuk van den anderen kant op te lossen in overleg met de tuinders. De toestand in den tuinbouw in 1938. In de jaarlijksche vergadering van de inbrengers der Vereenigde Veilingen heeft de directeur van dit bedrijf, de heer W. de Groot weer het gebruike lijke overzicht gegeven van den toe stand van den tuinbouw. Deze is, on danks de wat ruimere omzetten, blijkens dit rapport nog allerminst rooskleurig. Evenmin kunnen gunstiger perspectie ven worden geopend voor het nieuwe seizoen, dat over enkele maanden aan breekt. Ook nu komt de directeur tot de conclusie, dat het tegenwoordig ge volgde systeem van veilen zich niet meer richt naar vraag en aanbod. An dere wegen zullen moeten worden inge slagen om den juisten prijs te krijgen, zoolang het product nog bijna geheel te plaatsen is. De omzetten. De omzetten waren van de aardbeien in de laatste 5 jaren als volgt: Aardbeien: 1938: 2206801 K.G. opbrengst f 381.060.15 dsp. 17.27 1937: 1769199 K.G. opbrengst f 264.001.46 dsp. 14.91. 1936: 1807902 K.G. opbrengst f 261.372.14 dsp. 14.45. 1935: 1569889 K.G. opbrengst f 306.543.04 dsp. 19.52. 1934: 1630091 K.G. opbrengst f 308.524.98 dsp. 19.04. In 1938 dus 437602 K.G. meer met een hoo- gere opbrengst van f 117.058.69 dan in 1937. De opbrengst van groenten. De groentenomzetten waren in de laatste 5 jaren: 1938: f 512.063.15 1937: f 482.700.46 1936: f 425.677.94 1935: f 428.588.46 1934: f 508.663.86 De omzetten waren dus f 29.362.59 hooger dan in 1937. De omzetten van groenten en aardbeien wa ren in totaal f 893.123.30 tegen f 746.702.02 of f 146.421.28 hooger dan in 1937. Bij dezen verhoogden omzet moet men er re kening mede houden, dat wegens den misoogst in deze omgeving veel meer groenten en fruit werden aangevoerd uit andere centra of door den handel. De aardbeienprijs. Het komt ons voor dat men zijn kracht zal moeten zoeken in een prima kwaliteit product, zoo vroeg mogelijk aangevoerd, waarbij men dus iets beters heeft aan te bieden. De groote massa artikelen geven doorgaans de eerste teleurstel lingen. Zoo zal men zich minder op den teelt van aardbeien voor de fabrieken, doch meer op mooie groote aardbeien voor de binnenlandsche markt moeten gaan toeleggen en vooral deze aardbeien in prima conditie moeten aanvoeren. Groote belangstelling voor oud-wetliouder Braun. Bij zijn tachtigsten verjaardag. Gisteren heeft de heer J. F. Braun, oud wethouder en oud-locoburgemeester onzer ge meente, zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Deze gedenkwaardige dag werd ingezet met een gezongen H Mis van dankbaarheid in de dekenale kerk. die door den jarige en zijn familie werd bijgewoond. In den loop van den dag was het een schier onafgebroken komen en gaan van bezoekers, die den heer Braun kwamen gelukwenschen. De jaarlijksche uitvoering van Hercules. Gisteravond heeft de Chr. Gyimnastiek- vereeniging .Hercules", directeur C. P. Nieuwenweg, in het Ned. Hervormd Vereeni- gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat haar jaarlijksche uitvoering gegeven, waarvoor weer groote belangstelling bestond. SANTPOORT DE ALLE-DAG-KERK. Woensdag 15 Maart a.s. komt ds. Boeke uit Schoorl, de stichter van de Alle-dag-kerk, in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk spreken over de Alle-dag-kerk en den nieuwen psalmen- en gezangenbundel. JUBILEUM BIJ HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. Gisterochtend heeft in het zusterhuis de hul diging plaats gehad van den zilveren jubilaris, den heer J. M. v. d. Ende. Te negen uur werd de jubilaris met zijn ge zin afgehaald, waarna hij in de conversatiezaal door directie, doktoren en personeel ontvangen werd. Een schat van bloemen stond daar bij deze gelegenheid opgesteld. De directeur van de in richting heeft den jubilaris voor zijn ijver en werklust in deze 25 jaar in de apotheek ten toon gespreid, gehuldigd. Met een gelukwensch werd den heer v. d. Ende een bloemenmand van de commissie van bestuur met de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd. Namens de organisatie van Overheidspersoneel werd even eens een bloemenmand aangeboden. Van het personeel ontving de heer v. d. Ende een tafel- billard met queuenrek benevens een tinnen vaas met inscriptie. Het feest werd verder in den huiselijken kring voortgezet. Van verschillende zijden mocht de jubilaris nog blijken van be langstelling en felicitaties ontvangen. IJMUIDEN Jubileum District Noord-Holland. Dat er voor het jubileum van den district- bond Noord-Holland, dat gevierd zal worden, in officieele kringen groote belangstelling bestaat, blijkt wel uit het feit dat het voltallige bestuur van den N. D. B. aanwezig zal zijn. Na de openingsrede van den heer K. de Jong, zal de wedstrijd door burgemeester Kwint ge opend worden, die daartoe den eersten zet aan het eerste bord van de partij DukelKeiler zal doen. Niet onmogelijk is het, dat door verhindering van enkele spelers een kleine wijziging in het Noord-Hollandsch tiental zal komen. In ver band hiermede is nog een uitnoodiging verzon- den aan den heer Kikke, (bord 1 van de Dam club Beverwijk) om eventueel één der plaatsen te bezetten. Het Nederlandsche tiental komt volledig op. Na afloop zal den spelers met hun dames en officials een lunch worden aange boden. MARKTBERICHT IJmuiden, 1 Maart 1939 (ANP) Tarbot 9080 ct. per kg. Tong 13270 ct. per kg. Heilbot 12090 ct. per kg. Griet f 32—18 per 50 kg. Groote schol f 1410.50 per 50 kg. Middel schol f 2616 per 50 kg. Zetschol f 3524 per 50 kg. Kleinschol f 27.507 per 50 kg. Bot f 7.50—4.50 per 50 kg. Schar f 125.10 per 50 kg. Tongschar f 4220 per 50 kg. Poontjes f 7.505.20 per 50 kg. Groote schelvisch f 3828 per 50 kg. Middelschelvisch f 3123 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 2518 per 50 kg. Groofe gul f 1610.50 per 50 kg. Kleine gul f 1711 per 50 kg. Wijting f 7.404.10 per 50 kg. Makreel f 12.505.20 per 50 kg. Versche haring f 5.804.20 per 50 kg. Middel heek f 57 per 125 kg. Kleinmiddel heek f 13 pei 50 kg. Kleine heek f 11.507.80 per 50 kg. Kabeljauw f 5424 per 125 kg. Vleet f 3.502.60 per stuk Leng f 2.601 per stuk Koolvisch f 1.050.15 per stuk Rog f 2112 per koop VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Jacqueline Clasine, IJM 10, vangst: 15 m. schelvisch. 40 m. braadschelvisch, 50 m. radio, 15 m. wijting. 30 m. gul en kabeljauw, 20 m platvisch. 25 m. tarbot. 40 m. wolf en poon, totaal 235 m., benevens 650 st. stijve kabel jauw. Utrecht, IJM 73. vangst: onbekend. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 1190 Haarlem IJM 9 f 5750 130 Neptunus IJM 87 f2110 140 Jenny Elsa IJM 88 f 2160 150 Zeeleeuw IJM 29 f 1960 350 Christine IJM 2 f 3310 295 Zwarte Zee IJM 94 f 3170 370 Aneta IJM 82 f2950 280 Adelante IJM 19 f 2990 310 Hercules IJM 196 f 2900 215 De Hoop IJM 46 f 2670 700 Dirkje RO 53 f 2990 825 Norma Maria IJM 6f 4840 Deensche kotters. E 26 f 1180, E 329 f 1200, E 15 f 1150, FN 29 f 660 Loggers: KW 78 f 1750, SCH 89 f 870 AL VROEG OP HET VERKEERDE PAD. De recherche heeft twee minderjarige inwo ners van IJmuiden-Oost aangehouden en voorloopig c.p het hoofdbureau van politie in arrest gesteld, omdat zij verdacht worden rest) van diefstal en heling van een rijwiel. Een van hen werd voor nader onderzee, overgebracht naar den commissaris van politie te Zaandam. HAARLEMMERMEER N. O. G. De afdeeling Haarlemmermeer van het Ned. Onderwijzers Genootschap hield in hotel De Beurs te Hoofddorp een vergadering onder pre sidium van den heer P. Wagemaker. Na een kort openingswoord gaf de secretaris, de heer T. Tawee het jaaroverzicht, terwijl mej. Kingma het financieel verslag voordroeg. De heer B. Smit gaf een inleiding over het onderwerp: „De globale gedachte en haar in vloed op het onderwijs'. JAARVERGADERING VAN HET „WITTE KRUIS". Gisteren vergaderde de afdeeling Haarlem mermeer van het Witte Kruis in café Royal on der presidium van Dr. Bult. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Kooy Jzn. ontleenen we: In het afgeloopen jaar gingen de zusters Hoe- bee en Feikema heen en besloten werd tot den bouw van een wijkgebouw te Vijfhuizen. Het modern ingerichte wijkgebouw werd door bur gemeester Slob geopend. Op 24 September had de installatie plaats van zuster Lameris te Vijf huizen. te Abbenes werd zuster Paarlberg be noemd en in verband met de benoeming van Zr. v. d. Boogert tot enquetrice te Aruba werd Zr. A. M. Ellen te Badhoevedorp benoemd. Een ongekend groote geestdrift bleek er te bestaan voor den cursus voor huiselijke zieken verpleging. Het ledental ging door de splitsing te Bad hoeve dorp sterk achteruit. Hier bleven van de 550 slechts 200 leden over. Men hoopt echter spoedig met de Vereeniging voor Wijkverple ging een fusie tot stand te brengen. Wijkverpleging. Door Zr. v. d. Valk werden in 1936 3087 be zoeken afgelegd, in 1937 3182 en in 1938 2562. In Badhoevedorp waren deze cijfers 2642, 2639 en in 1938 nog maar 626. Door de hoogtezon hadden te Hoofddorp en Nieuw-Vennep 704 bestralingen plaats, te Bad hoevedorp 40 en te Vijfhuizen slechts 4. T.B.C.-ftestrijdingr. Nog steeds blijft de t.b.c.-bestrïjding groote geldelijke offers vragen, vooral voor de verple ging in sanatoria. Vooral in het Zuidelijk deel worden t.b.c.-haarden gevonden. Met dank baarheid mag geconstateerd worden, dat door de aanhoudende zorgen succes wordt geconstateerd. De zuster legde 1149 bezoeken af; 84 gezinnen stonden onder controle, terwijl 78 patiënten on der voortdurende behandeling waren. Elf patiën ten kregen een lïgtent. Met toestemming van B. en W. konden in 1938 twee collecten gehouden worden met de Emmabloem. Aan het financieel verslag van den penning meester, den heer Walpot ontleenen we: De afdeeling moest het boekjaar sluiten met een nadeelig saldo van f 2126.985; voor het Witte Kruis was dit tekort f 15.47, voor de afdeeling wijkverpleging f 2111.515. De gemeente Haarlemmermeer gaf in het jaar 1938 een hoogere subsidie, dan aanvankelijk in de bedoeling lag, ten gevolge waarvan ten be hoeve van de l.b.c.-bestrijding een belangrijk bedrag van f 1100 voor dit doel minder behoef de te worden besteed. Dr. Bult gaf een zeer goed verslag van de algemeene vergadering van de hoofdvereeniging te Amsterdam. Nadat tenslotte was gebleken dat de wijkge- bouwen, magazijnen en verplegingsartikelen in orde waren bevonden sloot de voorzitter de ver gadering. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente Is ter openbare vergadering bijeen geroepen op Vrijdag. 3 Maart a.s. des morgens te 10 uur. LUCHTBESCHERMING. Het hoofd van den Gemeentelijken Lucht beschermingsdienst alhier deelt ons mede. dat naar aanleiding van de circulaire, welke door hem is gezonden aan 200 inwoners dezer ge meente, hoofdzakelijk woonachtig in het dorp Halfweg en naaste omgeving, die ter zijner tijd verplicht zouden kunnen worden tot hulp verleening bij zijn dienst, zich rond 100 per sonen als vrijwilliger voor dien dienst hebben aangemeld. Hiermede is bedoelde circulaire een groot succes geworden, want met dit aantal vrijwil ligers, gevoegd bij degenen, die zich reeds eerder hadden opgegeven of uit anderen hoofde waren ingedeeld, is niet alleen 'het voor Halfweg benoodigde aantal bereikt, doch kan nu bovendien worden beschikt over een behoorlijke reserve. BRIDGE DRIVE. Donderdagavond 2 Maart wordt door de Bridgeclub „Halfweg" in de zaal van Café Cornelissen alhier een bridge-drive gehouden, waaraan door tal van personen, ook uit Am sterdam en Haarlem, zal worden deelgenomen. Er zal worden gespeeld volgens hel Scheve- ningsche selectie-systeem, terwijl voor de di verse winnaars verschillende fraaie prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. BLOEMENDAAL TUINBOUWVERGADERING. Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemen- daal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijksche vergadering in Rusthoek. Aan het begin der vergadering herdacht de voozitter Mr. J. D van der Plaats met enkele gevoelvolle woor den den oud-secretaris en het lid van ver dienste wijlen den heer P. L. van Bueren en bracht een eerbiedige hulde aan dezen op den voorgrond tredende i figuur. Het hoofdpunt van de agenda was een voor dracht met lichtbeelden van den heer A. van Bergen Henegouwen over .hoornen in het landschap, in park en tuin" en dit onder werp bleek voor de vaklieden een groote aan trekkingskracht te hebben, zoodat de opkomst buitengewoon groot was. De heer Van Bergen bleef niet stilstaan bij den boom als zoodanig, maar als onderdeel van een min of meerder uitgebreid landschap, dus als factor van het landschapssehoon. Bij den modernen wegenaanleg maakt men gaarne gebruik van den bestaanden boomen voor ra ad Spr. wees op het gevaar van landhuisbouw in bosschen en wees op de vele rijkdommen aan merkwaardige boomen, welke men nog op oude buitenplaatsen aantreft. Op de heide, op 'n weide kan een enkel boompje een prach tig effect hebben. Soms moet de mensch ingrijpen en bv. den vlierden. die zich snel verspreidt, opruimen om het wijde landschap te behouden. De lezing werd met groote aandacht ge volgd. De heer Kroone bracht verslag uit namens de verificatie-commissie rekening 1938 en den heer Mr. W. Snellen werd décharge verleend De jury bestaande uit de heer en Taber- nal, Steetskamp en v. d. Hul kende de vol gende punten toe. Punstenstelsel Dendrobiujn agreasum 10 punten Boeg- schoten. Sasceveria 10 p. idem. Oiprepedium zaailingen 10 p. idem. Ficus 10 p. idem. Dendrobium 10 p. met lof, idem. Draccena deremensis 10 p idem. Cinararia multiflora 9 p. LI. Mulder. Voor de prijsvraag voor getrokken bedge- wassen waarvoor prijzen waren uitgeloofd werden de volgende bekroningen toegekend Groep hyacinthen Barnhoorn 10 p. Ie prijs. Groep Narcissen en tulpen. Barnhoorn 9 p 2e prijs. Diversen A. Jager 8 p.. 3e prijs. Groep ter opluistering w.o. 4 nieuwe tulpen- scorten. A. Tabernal. 10 punten met lof. OVERVEEN BRANDJE. Dinsdagmorgen kwart over tien werd de Bloemendaalsche brandweer gealarmeerd ■/oor een brandje in een perceel aan de Tulianalaan. Het bleek dat een schuurtje in brand was geraakt, doordat een rijwiel te gen een brandende petroleumvergasser was gevallen. Het vuur werd door de bewoners ge- bluscht. zoodat de brandweer geen dienst be hoefde te doen Twee rijwielen en een tuin parasol werden verbrand. HALFWEG HILLECOM PATRIMONIUM. Onder leiding van den heer J. O. Vermeer hield de plaatselijke afdeeling gisteravond in haar eigen gebouw een goed bezochte vergade ring, waar als spreker optrad de heer G. Rikkers met het onderwerp „Het streven naar het losser worden der huwelijksbanden". Spr. stelde zich de vraag hoe wij als christenen dit streven moeten opvatten en toetste dit aan Gods Woord. Verder behandelde spr. uitvoerig hoe anderen, niet-Christenen, het huwelijk zien en opvatten om tot slot enkele uitspraken uit het boek „Wordend huwelijk" der Wibauts te bespreken. Hierna volgde de gewone be spreking en beantwoording der vragen, waar na de heer Vermeer op de gebruikelijke wijze sloot. (Is reeds tn een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Rome volgen. BERLIJN, 28 Febr. (Havas) De mi nister van binnenlandsche zaken van Burgos Serrano Suner, heeft een interview toegestaan aan den correspondent van de „Völkische Beobachter". Ten aanzien van den geest van het nieuwe bewind in Spanje zeide Suner. dat deze geest katholiek is, welke eenheid gaf aan de beweging, doch dit beteekent'geen politieke af hankelijkheid van Rome. Men is niet bereid alle grillen van Rome te volgen. Suner gaf de grenzen van de geestelijke macht van den staat aan. Het is gerechtvaar digd de godsdienstige en moreele opvoeding over te laten aan den priester, doch de poli tieke opvoeding is aan de beweging. Tenslotte zeide hij, dat niet vergeten zal worden, dat Duitschland en Italië niet ge aarzeld hebben in de onzekere tijden te hel pen. Nu de overwinning zeker is, komen de nieuwe vrienden in massa. Zij zullen goed worden ontvangen, doch men zal onderscheid weten te maken De verkeersverbetering bij den V erspronck weg. Het werk begint. Naar men weet zal de Schoterbrug worden vervangen door een nieuw te bouwen brug over den Schotersingel, welke in het verlengde van den Verspronckweg komt te liggen. Om aan den weg die richting te kunnen geven moet een strook grond op den hoek Staten- bolwerk en Schotersingel worden vrijgemaakt Met de werkzaamheden voor den bouw' van de nieuwe brug zal weldra worden begonnen Als voorbereiding is Maandag een begin ge maakt met het kappen van enkele groote en kleinere boomen op dien hoek, die dus aan de verkeersverbetering moeten worden geofferd. Polen kan geen nieuwe verplich tingen op zicli nemen. Trouw aan het bondgenootschap met Frankrijk. WARSCHAU, 28 Februari. Volgens Poolsche kringen zou het eenige resultaat van de politieke besprekingen tusschen Beek en Ciano een uitwisseling van Informaties zijn geweest. In die kringen is men van meening, dat de Poolsche minister Ciano duidelijk gemaakt zou hebben 1. Dat Polen niet wenscht en niet in staat is om welk koloniaal offensief ook door de as- mogendheden te ondersteunen, daar Polen be sloten is het Fransch-Poolsche bondgenoot schap trouw te blijven. 2. Dat Polen niet gelooft aan de mogelijk heid van een „positieve actie" in het Donau- bekken, zoolang de Roetheensche kwestie niet opgehelderd is en dat Polen daarom niet ge neigd is de huidige Tsjechische grenzen te garandeeren. Polen zou Ciano duidelijk hebben gezegd, dat er geen Roetheensche oplossing in den huidigen vorm mogelijk is. 3. Dat Polen van meening is, dat de Euro- peesche zaken momenteel zoo gecompliceerd zijn, dat Polen zich zijn vrijheid van actie moet voorbehouden zonder nieuwe verplich tingen op zich te nemen. Volgens Italiaansche kringen zou Ciano hebben verzekerd, dat hij het Poolsche stand punt geheel begreep. Hij zou er aan hebber, toegevoegd, dat hij het feit. dat de Ita- liaansch-Poolsche vriendschap opnieuw be vestigd is ten zeerste apprecieerde, ofschoon zijn bezoek tot geen enkele nieuwe verplich ting beiderzijds heeft geleid. (United Press.) Japanners en buitenlanders te Sjanghai komen tot overeen stemming. Japansche politie assisteert in de internationale nederzetting. TOKIO. 28 Februari (Domei) De Ja pansche consul-generaal te Sjanghai over handigt vandaag aan Franklin, den voorzit ter van den gemeenteraad der internationale concessie, zijn tegenantwoord op het antwoord van Franklin betreffende de Japansche voor stellen voor het behoud van vrede en rust in de internationale concessie. Dit tegenantwoord dat gebaseerd is op de instructies der re geering van Tokio, behelst drie punten: 1. Erkenning der bereidwilligheid door den gemeenteraad uitgedrukt, om samen te werken en het terrorisme in de internationale concessie tegen te gaan. 2. Deze bereidwilligheid wordt door Japan opgevat als een instemming van den gemeenteraad om voortaan met Japan samen te werken. 3. Overeenkomstig deze afspraak zal de Japansche politie den gemeente raad haar medewerking verleenen. Nieuwe bepalingen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs. 's-GRAVENHAGE, 28 Februari. Naar wij vernemen zal het wetsontwerp, waarbij een nieuwe regeling inzake het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs wordt voorge steld en waarbij voor middelbare scholen met een bijzonder leerplan en bijzondere leer methode het eigen eindexamen mogelijk wordt gemaakt, binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ingediend. Ruim 153 millioen pond voor de Britsche vloot. LONDEN. 28 Februari (Reuter). De nieuwe begrooting voor de vloot, welke van daag is gepubliceerd toont een totaal van 153 666.681 pond sterling. Het aantal officieren, matreeën, leerlingen en mariniers bedraagt 133.000 met 976 man van de marine-politie, in vergelijking met 146.500 en 913 In 1938. Van het bedrag van 153.666.681 pond ster ling wordt 84.267.681 pond verstrekt bij een resolutie, welke thans bij het parlement in behandeling is. Dit laat nog over 69.399.000 pond sterling, een vermindering 37.718.500 pond sterling bij de vorige begrooting. Het bouwprogramma behelst twee slag schepen, een vliegkampschip, vier kruisers, twee flottiUes torpedojagers (zestien schepen) vier onderzeeërs, twee escortevaartuigen, tien mijnenvegers, een groote mijnenlegger, een depotschip voor torpedobooten, een kanon neerboot voor rivieren, een hospitaalschip, zes motor-torpedobooten, twee verdedigings schepen voor versperringen, een sleepboot voor het slepen van schietschijven en een aantal kleinere vaartuigen. Ook zal een nieuw koninklijk jacht op stapel worden gezet ter vervanging van de „Victoria and Albert", welk jacht in 1901 gereed is ge komen. Men stelt zich voor 80 millioen pond te ver krijgen uit een leening, tegen 30 millioen het vorig jaar De Scandinavische landen en het rechtsclie Spanje. STOCKHOLM 28 Februari (Havas). De „Svenska Dagbladet" heeft door zijn correspon denten de ministers van buitenlandsche zaken van de Scandinavische landen doen vragen, wel ke houding zij zullen aannemen ten aanzien van de erkenning van Franco. De Noorsche minister van buitenlandsche za ken verklaarde, dat de positie van de Scandi navische landen, die vertegenwoordigers te Burgos hebben, anders is, dan de positie van Frankrijk, dat niet vertegenwoordigd was. Toch verklaarde de minister te gelooven, dat binnen kort de Scandinavische landen elkaar zullen raadplegen inzake de erkenning van Franco. De Deensche minister, Munch, verklaarde, dat de Scandinavische landen op de conferentie van Helsingfors besloten hebben de ontwikkeling van den toestand af te wachten, alvorens een besluit te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat van de zijde van Franco niet werd aangedrongen op onmiddel lijke erkenning. De Finsche minister, Rekko, zeide: ,Wij bezien den toestand met kalmte en nemen een afwach tende houding aan". OOK AUSTRALIë ERKENT FRANCO. CANBERRA. 28 Februari (Reuter). De minister-president van Australië Lyons, heeft medegedeeld, dat de regeering besloten heeft de regeering van Franco de jure te erken nen. Russische marconist tot 20 jaar veroordeeld. Het laatste bedrijf van een drama der een zaamheid aan de Noordpool, dat zich voor de volksrechtbank te Moskou afspeelde, is giste ren geëindigd met een veroordeeling van den hoofdpersoon, den marconist Woznessenski, tot twintig jaar gevangenisstraf zonder recht van beroep. Woznessenski werd er van beschuldigd, ra dioberichten. die tijdens de nasporingen naar den verdwenen Russischen Poolvlieger Lewa- nefsky aan zijn station in het Poolgebied werden gericht, niet te hebben doorgezon den Ook zou hij door het geven van verkeerde nlichtingen de werkzaamheden der hulp- °xpeditie vertraagd hebben. HAARLEM. 28 Februari. Bevallen 25 Februari: A. Tempelmanv. d. Sluis, z.; 26 Februari: M. Polderman—Rade maker z.; A. J. C. M. KokHageliiken. z.; G M v d. OosterkampBoerman, z.; M. C. Aldersv. Schooten. z.\ 27 Februari: P. de Vries—Houtman, z.; G. van Waard—Kox. d.; H. Backer—Mulder, z.\ L. T. van Straalen— Heg. z.; A. H. Scheffer—Kok. d.; 28 Februari: M. LohsMüiler. d.: A. S. M Kottmanvan Soest, d. Overleden 25 Februari: G. E. v. d. Stadt— Groenendaal, 63 j., Twijnderslaan,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7