LOTISICO s (UN/T IN lETIEREhi Verval en behoud van schilderijen. TREKT AANSTAANDEN MAANDAG 8 MAART 'OMIJN'S GELUKSKANTOOR Voor Telefoon 15543 L0TIS1C0-KANT00R" Schouwtjeslaan 35 Giro 248438 HIEP'S GELUKSKANTOOR Telefoon 1332E KI. Houtstraat 61 Giro 303302 INGEZONDEN \T\ /TUKKEN DONDERDAG 2 M A ART 1939 HAARLE M'S DAGEE A D De Haarlemsche Chemische Kring had den bekenden* Dr. Ir. A. M. de Wild uit Den Haag gisteravond bereid gevonden het een en ander over bovenstaand onderwerp mede te deelen. Uit de druk bezochte bijeenkomst in het Ken- nemer Lyceum bleek ook bij de chemici groote belangstelling voor deze voordracht te bestaan, opgewekt zoowel door den naam van den spre ker, wiens familienaam in de laatste kwart eeuw nauw met de Haarlemsche Halsen verbonden geweest is, als door de reputatie die deze De Wild als wetenschappelijk onderzoeker op het terrein der schilderijverzorging en geneeskunst verworven heeft. Achtereenvolgens behandelde de spreker de lagen waaruit elk schilderij is opgebouwd: paneel of linnen plamuurlaag verf, en de defecten, die in die drie lagen kunnen optreden en verholpen worden. Ook de schilderijen restaurateur stelt, als een dokter, zijn diagnose en bepaalt daarnaar de behandeling. Over de physische en chemische veranderingen die in de verflaag kunnen plaats vinden kon Dr. De Wild interessante mededeelingen doen en daarbij uit voerig bij bekende verschijnselen stilstaan, als het omslaan van groen in blauw (b.v. in Ver- meer's Stadsgezicht in het Mauritshuis) het to taal vergrauwen van met groenaard geschil derde partijen (vaak bij Van Goyen) enz.; daar bij die veranderingen verklarend op ook voor den leek, niet-chemicus begrijpelijke wijze. Even zoo kon men zich rekenschap geven van het verschil tusschen de bersten in de verflaag en die in de vernisoppervlakte, het zoogenaamd craquelé en al dit inzicht werd toepasselijk ver toond in een reeks lichtbeelden, die van het „verdoeken" van een schilderstuk een voorstel ling gaven. Het woord verdoeken duidt niet ge heel juist de behandeling, die het kunstwerk ondergaat, aan. Men zou beter kunnen zeggen dat het doek een nieuwe voering verkrijgt die er achter bevestigd wordt. Dit geheele proces is bijster interessant, en al geloof ik niet dat spre ker de geheele materie in dat opzicht heeft uit geput, toch werd den hoorders van de hoofdzaak een verhelderend beeld bijgebracht. Het regene- reeren der vernislaag, in de zestiger jaren der 19e eeuw het eerst door Max von Pettenkofen in toepassing gebracht en zij het met wijzigingen nog steeds in zwang, vond ook een duidelijke beschrijving en een chemische verklaring. Men was daarmee bij het voor de Haarlemmers zoo belangwekkende terrein der Halsrestauratie aangeland, waarbij spreker gelegenheid vond zich de oppostie te herinneren, die er aanvan kelijk tegen gevoerd is en die hij zich best kon verklaren omdat na een reiniging van een jaren lang met vernis overdekt schilderij dit zoozeer van aspect veranderd is, dat vooral de leek op schildertechnisch gebied zich spoedig tot de be wering laat verleiden dat de schilderij bedorven is. Als na verloop van tijd de sporen van den schoonmaak minder evident geworden zijn, ziet men pas wat men gewonnen heeft. Een levendige gedachtenwisseling was het ge volg van Dr. De Wild's bereidverklaring op vragen te antwoorden die hem door belangstel lenden gesteld zouden worden. Er bleek uit hoe veel succes de voordracht gevonden had al be woog de conversatie zich thans zoo goed als uitsluitend op wetenschappelijk-chemisch ter rein. De spreker heeft ook de niet-wetenschappe- lijke invité's aan zich verplicht door zijn in teressante mededeelingen in de eerste plaats maar tevens door de onopvallend geestige wijze waarop hij zijn stof voordraagt en de conversatie met zijn ondervragers voert. J. H. DE BOIS. MUZIEK Haarl. Orkest-Vereeniging. Ledenconcert. „Clovis en Steele, zangduetten" waren als solisten voor het Woensdagavondconcert aan gekondigd, en dat leek een puzzle. Wie zouden Clovis en Steele zijn en waarvandaan .zouden ze komen? Clovis kionk Fransch wie her innert zich niet uit de Alg. Geschiedenis Clovis V, Koning van Frankrijk? en Steele klonk naar Steels, dus Amerikaansch Zouden het twee he's of twee she's of wel een he en een she zijn? Menschen moesten het in ieder geval zijn, want zangduetten kunnen niet als solisten fungeeren; zangduettisten dus. Maar hoe zouden ze er uit zien De puzzle is Woensdagavond opgelost. Clovis en Steele bleken een he en een she te zijn, of een she en een he ik weet nog niet wie van beiden Clovis en wie Steele was en hun verschijning viel allerminst tegen: een aardig stelletje van twee jonge menschen. En toen ze zongen, hoorden we een sopraan- en een tenorstem en hun duo-zang was even aardig ais hun verschijning: niet indrukwekkend, maar fijn en gedistingeerd. Alleen hadden we hen liever in een kleinere ruimte gehoord, want voor onze groote concertzaal was hun stemvolume nauwelijks toereikend. Ze zongen duetten van Mozart, Schubert en Brahms voor ons en later drie geestige duetten van CastelnuovoTedesco op teksten van Shake speare. want het programma was gewijzigd: de beide aangekondigde nummers van Mil- haud vervielen en werden door de eerstge noemde drie vervangen. Nu was het wel eenigszins verwonderlijk om b.v. zoo'n „volks- tümlich" melodietje als dat van Brahms met orkestbegeleiding te hooren. maar schade deed die niet. Alles klonk goed en knus en zuiver; en voor de kennismaking met Castelnuovo's interessante werkjes konden we hun dankbaar zijn. In de pauze van het concert vernam ik dat Clovis en Steele uit Amerika gekomen zijn en per auto een groote tournée door ver schillende landen van Europa maken. Ze zijn nu bezig ons land te doen, en vermoedelijk zullen ze dus dezer dagen ook wel Marken en Volendam bezoeken, want wie dat niet gedaan heeft, wordt niet gerekend Holland te kennen. We willen hen dan goede reis wenschen en evenveel genoegen, ais ze ons Woensdagavond met hun duo-zang verschaft hebben. Mozart's Ontvoerings-Ouverture leidde het Woensdagavondconcert in. Ons orkest speelde die vlot en frisch. Minder goed vlotte het met de vertolking van Ravel's ..Ma mère l'oye": daar waren nogal wat haakjes aan en onzui verheden in. De overlading met werkzaam heden gunt aan ons orkest niet altijd voldoen den tijd tot voorbereiding en Ravel's subtiele en met het uiterste raffinement georkestreerde Suite verlangt die toch. Beter voldeed de voor dvacht van Tschaikowsky's Vijfde, waarvan Marinus Adam de groote lijnen zeer goed weergaf. Verschillende blazers gaven in die Symphonie reden tot groote tevredenheid; de eerste hoornist mag wegens zijn solo in het Andante cantabile een speciale eervolle ver melding hebben. De begeleiding der zangnummers was na tuurlijk bij Marinus Adam in goede handen. K. DE JONG. Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie. Gewestelijke conferentie in jeugdherberg „Assumburg". Op Zaterdag 4 en Zondag 5 Maart wordt een gewestelijke conferentie gehouden in de jeugdherberg .Assumburg" te Heemskerk. Zaterdag om 5 uur wordt de conferentie ge opend. Om 8 uur heeft de eerste bijeenkomst plaats waarop dr. J. van der Grient, ambte naar in algemeenen dienst van het Genoot schap tot zedelijke verbetering der gevange nen. een inleiding zal houden over: „Jeugd en Criminaliteit". Hij zal de reclasseeringsmo- gelijkheden voor de jeugd in de tegenwoordige tijdsomstandigheden bespreken Zooals gewoonlijk zullen muziek, zang en voordrachten dezen avond sluiten. Na de ochtendwandeling op Zondag spreekt de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. A, Geluk, over: „Nieuwe middelen ter bestrijding van Jeugdwerkloosheid". Op Zondagmiddag spreekt de heer J. J. Feringa. inspecteur van het lager onderwijs te Alkmaar, over: ..De taak van ons onderwijs bij de vorming van den zelfstandigen mensch". Aan deze conferentie nemen deel leden van alle afdeelingen in Noord-Holland, terwijl ook belangstellende niet-leden welkom zijn. J>E HEER D. MAGENDANS NEEMT AFSCHEID. Woensdag 1 Maart heeft de heer D. Magen dans, oud-raadslid van de voormalige ge meente Schoten en een bekende figuur in de arbeidersbeweging, den gemeentelijken dienst wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd verlaten. Daar wegens gezondheidsomstandigheden dit afscheid niet kon plaats vinden ten kan tore van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, bij welken dienst de heer Magen dans het laatst als ambtenaar gedurende zeven jaren werkzaam was, werd hem te zijnen huize door een deputatie van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, bestaan de uit den directeur, den heer S. C. de Haas van Dorsser en twee ambtenaren, de heeren P. J. Ligtvoet en G. A. Aukes, een hartelijke afscheidshuide gebracht. In den huiselijken kring, temidden van een schat van fruit en bloemen, memoreerde de heer De Haas van Dorsser hoe hij gedurende een aantal jaren eerst in Schoten en later in Haarlem samen gewerkt had met de schei denden ambtenaar en hoe hij hem had leeren hoogachten als een strikt rechtvaardig en plichtsgetrouw mensch. Hij dankte hem voor de steeds prettige samenwerking en bood hem mede namens het personeei o.a. een complete uitgave der gedichten van Guido Gezelle aan. De heer Magendans dankte van zijn kant voor het vele goede, dat hij had mogen on dervinden van directeur en collega's geduren de zijn lange en nogal eens varieerende ambtenaarslcopbaan. Vooral ook had het hem getroffen hoe men hem tijdens het laatste jaar, toen hij wegens ziekte zijn functie niet meer had kunnen waarnemen, zoo menigmaal met een aardige attentie had verrast. Door den Centr. Nederl. Ambten. Bond werd hem een fraai bloemstuk aangeboden onder begeleiding van een dankschrijven voor het vefe werk, door hem op organisatorisch gebied verricht. POLITIE-HONDEN DRESSEERCLUB „ZUIDERHOUT". De Politiehonden-dresseerclub ..Zuider hout" hield een feestavond voor leden en ge- noodigden, die tot doel had den heer Giorgis te huldigen met zijn 10-jarig voorzitter- en 15-jarig lidmaatschap. Te half negen haalden de feestcommissie en leden den heer Giorgis en echtgenoote in met een .Lang zullen zij leven", waarna de heer C. Visser den voorzitter toesprak en memo reerde wat deze al zoo voor de vereeniging gedaan had. Daarna overhandigde hij een bouquet bloemen aan mevr. Giorgis. De leden van „Zuiderhout" hadden gemeend hun voorzitter een blijvende herinnering te moeten aanbieden. Het cadeau bestond uit een fraai bureau. Het duo Lou Matti en Schrama. verleende medewerking om dezen feestavond tot een waar genoegen te maken. Ter afwisseling zorg de de heer Brasinio voor eenige acrobatische toeren, welke zeer in den smaak vielen. De avond werd besloten met een gezellig bal. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Tijdens het oefenuur der Haarlemsche- en Heemsteedsche Reddingsbrigade op Woensdag avond in het Sportfondsenbad werd ook nog gelegenheid gegeven om het Voorbereidend Bondsdiploma te behalen. Candidaat-leden in den leeftijd van 14 tot 16 jaar kunnen aan dat examen deelnemen. Mevr. C. E. Schmidt Müsler, voorzitster T. C. in dit district, nam de verelschte proeven af. Geslaagd zijn de vier candidaten J. A. van den Enden Jr., KI. Hen driks, V. H. Snel en W. Wildeboer. KOOPT TIJDIG UW KANS BIJ DE BEKENDE LOTISICO.AGENTSCHAPPEN i SCHOTERWEG 90 IJ A A PI FM TELEFOON 11600 Naast het Postkantoor "MM K L. C. IVI GIRO No. 214871 (Adv. ingez. Med.J Studentenrelletjes te Arnhem berecht. Pogingen een vergadering van den Neo-Malthusiaanschen Bond te verstoren. Op 17 November van het vorige jaar vonden te Arnhem ter gelegenheid van een vergadering van den Neo-Malthusiaanschen Bond ongere geldheden plaats, welke veroorzaakt werden door het optreden van een honderdtal R. K. studenten uit Nijmegen, Wageningen en Utrecht. Deze studenten hadden zich tevoren van kaar ten voor deze bijeenkomst voorzien, doch de meeste waren niet tot de zaal toegelaten. Slechts aan vier studenten gelukte het binnen te ko men, die na afloop van een korte rede, uitge sproken door dr. Tuit, en tijdens de vertooning van een film, luide protestkreten uitten, doch die door de talrijke in de zaal aanwezige politie, werden verwijderd. De andere studenten hielden intusschen een betooging in de binnenstad, waarbij pamfletten werden uitgedeeld, een winkel met rotte vruch ten werd besmeurd en de etalageruit van een anderen winkel werd ingeworpen. Woensdagmiddag hebben in verband met deze ongeregeldheden zeven studenten voor den Arn- hemschen kantonrechter terecht gestaan. Wegens het verstoren van de bijeenkomst hadden zich de eerstgenoemde vier studenten te verantwoorden, n.l. de 20-jarige H. J. van L.. de 23-jarige R. C. J. M. R„ beiden uit Nijmegen, de 25-jarige G. H. A. C. V. uit Arnhem en de 25-jarige P. J. H. C. uit Wageningen. Allen bekenden zij, dat zij na de inleiding van dr. Tuit plotseling waren opgestaan en hadden geroepen: „Er uit met de vuile Tuit". Verd. V. had ook geroepen: „zoo tracht mei) ons volk te bederven". De ambtenaar van het O. M. eischte de ver oordeeling van ieder der vier verdachten tot f 15 boete, subs, tien dagen hechtenis. De* kantonrechter zal op 8 Maart a.s. schrif telijk vonnis wijzen. Wegens overtreding van het colportageverbod, dat geldt voor de Arnhemsche binnenstad, had den zich vervolgens te verantwoorden de 21- jarige H. D. uit Wageningen, de 24-jarige L. H. M. van S. uit Utrecht en de 18-jarige P. L. L. J. H. uit Wageningen, allen studenten. De eisch luidde tegen D. en H. f 5 boete, of vijf dagen hechtenis, terwijl de vrijspraak van verd. S. werd geëischt, omdat de plaats der versprei ding niet juist in de tenlastelegging was ver meld. De kantonrechter veroordeelde de beide eerst genoemde verdachten tot f 5 boete of twee dagen hechtenis en sprak den derde vrij. VROUWEN-REIS VEREENIGING VREDE EN WELVAART. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deelt ons mede, dat zij heeft besloten, ter gelegenheid van haar drie-jarig bestaan een openbaren feestavond te or ga niseeren op Zaterdag 4 Maart in het gebouw van den Haarlemschen Kegel Bond. Er zal een luchtig programma worden aangeboden, en het ligt in de bedoeling van het bestuur om door propa ganda meer belangstelling voor de vereeniging te verkrijgen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité, dat bovengenoemde bijeenkom sten, die iederen Donderdagavond in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan No. 34 gehouden worden, organiseert, deelt mede, dat het programma voor de maand Maart als volgt is vastgesteld. Donderdag 2 Maart: de heer S Zijlstra, evangelist van de „Openlucht-Evan gelisatie" Leeuwarden; 9 Maart J. Sevensma, evangelist te Amsterdam; 16 Maart: ds. R. M. Berkhoff, vrij evangelisch predikant te Groningen, onderwerp: „Is de toekomst aan het Romeinsche Rijk?"; 23 Maart: ds. C. J. Hoekendijk, vrij evangelisch predikant te Bussum; 30 Maart ds. W. Dubbeldam, leider van „Jeruël" te Rotterdam. Koor- en solo zang zullen de samenkomsten opluisteren. „Regeeringspolitiek en de nood der tijden". Rede van den heer H. S. van Houten. HEEMSTEDE Donderdag. Woensdagavond hield de Christelijk Demo cratische Unie afd. Heemstede-Bennebroek een openbare vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen, Voorweg te Heemstede. De voorzitter de heer Kromhout opende den avond met gebed. De heer H. S. van Houten Tweede Kamerlid, sprak over „De regeeringspolitiek en de nood van dezen tijd", zulks met betrekking tot de Staten verkiezingen op 19 April. Bij deze verkiezingen zullen de menschen namelijk een oordeel moe ten vellen over de huidige regeeringspolitiek aldus spr. In de eerste plaats sprak de heer v. Houten over den nood der werkloosheid, materieel en geestelijk. In talloos veile gezinnen is een ge brek aan velerlei dingen, die in elk gezin abso luut noodig zijn. Dezen winter bracht de gemeente Emmen een verslag van een bij 220 werklooze gezinnen ingesteld onderzoek uit; per gezinslid was er niet eens één deken aanwezig. Ook in de groote steden, Den Haag en Amsterdam bijv. bestaat nood onder de werkloozen. De stoffelijke nood heeft invloed op de volksgezondheid. In Gro ningen is vastgesteld dat tegenwoordig een veel grooter percentage kinderen scheef groeit en een slecht gezichtsvermogen krijgt. Er zijn in Nederland bijna 2Ö0.000 werkloo zen onder de 28 jaar. Jonge menschen zonder uitzicht: velen vragen zich af wat het doel van hun leven is, en vallen de kerk af. Wie het wel meent met het wel en wee der medemenschen mag niet nalaten alle hulpbron nen des lands aan te wenden om dezen nood te overwinnen. Er dreigt in Nederland een groep te komen die niet werken kan ook als er een betere tijd komt, een geslacht dat overgeslagen wordt en vergeten. Als het democratisch regiem niet groote offers brengt om de werkloosheid te bestrijden komen er ongetwijfeld meer mensehen, die zich bij de extremistische partijen aansluiten. Naar de meening der C. D. U. mag er geen werkloosheid zijn omdat God het niet wil, in dachtig het Woord: „In het zweet uws aan- schijns zult Ge Uw brood verdienen". Werkloosheid behoeft er niet te zijn want alles is klaar om te werken, een vruchtbare aarde, techniek enz. Kapitaal is er ook meer dan genoeg. Nederland stikt in het geld, maar dat geld hoopt zich op in handen van enkelingen, die een steeds grooter macht op het politieke leven gaan uitoefenen. Het is on-Christelijk dat de millioe- nen te weinig hebben om de zegeningen dei- natuur te kunnen verkrijgen. De C. D. U. wil derhalve de koopkracht van het volk verhoogen. Werkverschaffing beteekent dat de regeering van den nood gebruik maakt om groote werken te laten uitvoeren tegen lage loonen. De crisis is een hongerkuur voor de bloed armoedige maatschappij. De regeering past deze hongerkuur toe, instede van het vertrouwen in de toekomst levendig te houden door de koop kracht te bestendigen door loon voor productief werk te geven voor het uitvoeren van groote werken, zooals de C. D. U. dat wil. Ook een vervroegd premievrij staatspensioen moet ingevoerd worden, want voor de jongeren moet vrij baan worden gemaakt. De ouden van dagen hebben recht op staats pensioen. Spr. opperde het plan om de millioe- nen, die thans aan werkloozen worden uitge keerd, voor staatspensioen te besteden, de ouderen uit het productieproces te schakelen en derhalve de jongeren te laten werken. Met betrekking tot het onderwijs merkte spr. op dat het aantal leerlingen per klas verlaagd moet worden. Het instituut der Kweekelingen met acte is een nationale schande. De belastingpolitiek in ons land is zeer on rechtvaardig. Hetgeen de regeering nu voorne mens is slaat alle records namelijk de 2 pet. heffing van alle loonen, pensioenen enz. De kleine man wordt verhoudingsgewijs hier door het sterkst getroffen. Na de pauze bestond er voor de aanwezigen gelegenheid met den heer v. Houten van gedach ten te wisselen. Ter gelegenheid van het 12V£-jarig bestaan van de Mr. J. H. Thielsehool, werd Woensdag een feestelijke ouderavond gehouden in het gymnastieklokaal der school. Meisjes van de zesde klasse voerden rhytlimische dansen uit. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam 26 v. New-Orleans te Cristobal. Nieuw Amsterdam 26 van New-York te Val paraiso. Drechtdijk Vancouver naar Rotterdam 26 van New-Westminster. Lochavon Vancr. n. Rott. p. 28 Praw!e Point. Noordam 28 van New-York te Philadelphia. Blommersdijk 28 van Rotterdam te Boston. Burgersdijk 1 van Tampico te Rotterdam. Lochgoil Rott. n. Vancouver 27 te Cristobal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (uitreis) 29 te Zanzibar. Nijkerk (thuisreis) 28 van Marseille. Jagersfontein (thuisreis) 28 van South ampton via Duinkerken. Springfontein 28 van Beira n. Rotterdam. Bloemfontein (uitreis) 28 te Durban. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 1 van Sydney. Meerkerk (u.) 27, 150 mij; Z. v. Land's End. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 1 v. Colombo. Serooskerk 28 v Amsterdam n. Hamburg. HOLLAND—WEST-A FRIK A LIJN. Maaskerk 1 van Amsterdam n West-Afrika Jaarstroom 1 van Rotterdam naar Hamburg. Brand (thuisreis) pass. 28 Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Costa Rica 28 van Barbados n. Amsterdam. Ganymedes 1 van Yera te Thessaloniki. Pericles Barbados naar Amsterdam 1 (n.m.) van Havre, 2 (4 n.m.) verwacht. Van Rensselaer 28 v. Amsterd. te Barbados. Irene 1 v. Amst. n. Hamburg. Achilles 28 van Livorno naar Napels. Bennekom 27 van Paita naar Balboa. Breda 28 van Amsterdam te Callao. Juno 28 van Messina naar Amsterdam. Stella 28 van Savona naar Piraeus. Triton 28 van Izmir naar Stamboul. Vulcanus 28 van Derindje naar Kymassi. Stuyvesant 27 v. West-Indië te New-York. Simon Bolivar 26 van Curasao te Cristobal. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisreis) 26 v. Rio de Janeiro. Westland (uitreis) 28 te Santos. KONINKLIJKE/SHELL. Mirza 1 van Baytown te Rotterdam. Agatha 23 van Balik Papan te Hongkong. MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. Protesilaus, Rott. n. Japan 1 v Port Said. Deucalion Japan n. Rott. 1 v. Singapore. Glenshiel Dairen n. Rott. via Ldn. p. 1 Wight. Achilles 1 van Dairen te Rotterdam. Protesilaus Rotterdam n. Japan 1 v. Suez. City of Bedford Chinwangtao naar Rotter dam 26 te Taku Bar. Glengarry Dairen n. Rott. 28 te Singapore. Clytoneus 28 van Batavia te Liverpool. Laertes Amsterdam n. Batavia p. 1 Gibr. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisreis) 28 van Belawan. Baloeran (uitreis) pass. 1 Suez. Kedoe (thuisreis) pass. 1 Gibraltar. Sitoebondo 1 van Rotterdam naar Batavia. Weltevreden (thuisreis) pass. 1 Kaap del Armi. Garoet (thuisreis) 1 van Padang. Kertosono 1 van Rotterdam te Londen. Kota Baroe (uitreis) pass. 1 Perim. Palembang 1 van Hamburg te Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Algorab 28 van Hamburg naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan 1 v. Amsterdam naar Hamburg. Chr. Huygens 1 van Amsterdam n. Batavia. Johan de Witt 1 van Baba vla n. Amsterdam. Poelau Bras 28 van Port Sudan. Saleier pass. 28 Gibraltar. WIJK LIJN. Randwijk Panderma n. Rott. p. 28 Gibr. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkenge-plaatst of niet qeplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. T. b. C.-coIlecte. Zaterdag 4 Maart a.s. zal er door het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" een collecte aan de huizen worden georgani seerd ten bate der Tuberculosebestrijding. Op dit terrein heeft genoemd fonds 'n uitste kenden naam en uit de volgende gegevens zal u blijken, dat het in de rij der T.B.G.-be- strijdingsvereenigingen een eervolle plaats in neemt. Sinds de oprichting in 1919 is tot en met einde 1938 een bedrag van ruim f 750.000 voor diverse patiënten aan hulpverleening- be steed. De laatste jaren bedraagt dit pLm. f 70.000 per boekjaar, waarvan een groot aan tal patiënten, woonachtig te Haarlem en om geving profiteerden. De T.B.C.-bestrij ding kost veel geld en, wil het fonds op dezelfde wijze blijven helpen, dan moet het daartoe financieel in staat wor den gesteld. Daarom wordt een vriendelijk beroep op de offervaardigheid der ingezetenen van Haarlem en omgeving gedaan. Slechts één keer per jaar wordt uw gave gevraagd, zoo dat u dan kunt toonen, dat de T.B.C.-bestrij- ding uw sympathie heeft. Vergeet dus de lijdende T.B.C.-patiënten niet en offert Zaterdag 4 Maart met milde hand. Namens de PI. Commissie, J. K. WAGNER, secr. Koninginneweg 31. Het jubileum der Ned. Spoorwegen en de oud-gedienden. Geachte Redactie, De Nederlandsche Spoorwegen gedenken dit jaar hun 100-jarig bestaan. Dat is een heuglijk feit en door de directie worden daarvoor aan het personeel diverse feestelijkheden aangeboden. Ook dat is alleszins lofwaardig en zal door het personeel zeer zeker worden gewaardeerd. Gezien de belangrijke plaats, die de Spoorwe gen in onze samenleving innemen, zou wellicht ook voor de „oud-gedienden", die door hun noes ten arbeid mede geholpen hebben de Spoorwegen groot te amken, iets gedaan kunnen worden. Van de tegenwoordige directie is er zeker nog één, die zich den zeer moeilijken concurrentie strijd tusschen de verschillende Maatschappijen zal herinneren. Het personeel, dat dezen moei lijken tijd meegemaakt heeft mag niet vergeten worden, des te minder omdat hun loon en zoo doende hun tegenwoordig pensioentje veel lager is dan dat van later gepensionneerden. Juist dit jubileum zou er toe kunnen leiden, dat het lot van deze „oud-gedienden" der Ned. Spoorwegen werd verbeterd. Met dank voor de plaatsing, EEN ABONNé. Luchtbescherming en dieren. Geachte Redactie, In aansluiting op mijn stukje, dat <M onder dezen titel werd geplaatst, ver zoek ik u thans gaarne plaatsing van het vol gende Naar aanleiding van bedoeld stukje werd mij van de zijde der Vereeniging voor Luchtbe scherming verzekerd dat het wel degelijk in de bedoeling van de vereeniging ligt, ook aan dacht te schenken aan de bescherming van de dieren bij luchtaanvallen. Er zou ook een veterinaire dienst worden ingesteld. De bedoeling van de door den heer De Gaay Fortman gedane uitlating moet dan ook wor den opgevat als zou het nog niet zoover zijn, dat aan de bescherming van dieren voldoende aandacht kon worden besteed, daar de ver eeniging het nog te overstelpend druk had met de algemeene voorbereidingen. Het zal alle dierenvrienden dan ook onge twijfeld verheugen een dergelijke toezegging van de vereeniging voor Luchtbescherming te hebben mogen ontvangen en wij zien met vertrouwen de maatregelen, die ten gunste der dieren zullen worden genomen, tegemoet. R. J. BOGTSTRA, U.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10