1 Hevige ontploffing OOGEN slecht DONDERDX'G 2 MAART 1939 HAAREEM'S DAGBEAD ir UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE PROPAGANDA-AVOND MODERNE VAK BEWEGING. Woensdagavond had in het café „Het Wa pen van Heemstede" een propaganda-verga- dering plaats voor de moderne vakbeweging (N.V.V.) Spreker was de heer A. Mars, lid van den gemeenteraad van Haarlem, over het onderwerp „De brug naar lotsverbetering". Eerst werden een paar propagandistische films vertoond. De heer Mars begon met de mededeeling dat de moderne vakbeweging pas dateert uit het eind der 19e eeuw. De toestand van den ar beider vóór dien tijd. vergeleken met thans, is al een antwoord op de vraag, of georgani seerd zijn nog noodig is. Letten wij op de veel verbeterde volkshuis vesting. betere loonen, vacantie, doorbetaling der Chr. feestdagen, de verbeterde sociale wetgeving, dan is er reden om dankbaar te zijn voor wat de moderne Vakbeweging heeft tot stand gebracht. Er is echter nog veel te doen. Het had spreker diep getroffen dat een weduwe, wier echtgenoot Dinsdag is begra ven, voortaan zal moeten worden gesteund door Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze man, die lang werkloos was, kreeg gelukkig weer werk, maar na een half uur werken werd hij door een stuk ijzer getroffen wat hem het leven kostte. De Ongevallenverzekering keert niet uit omdat de man het vorige jaar werk loos was. Ja, zei spreker, er kan meer be reikt worden, doch de arbeiders zijn nog te verdeeld. In totaal zijn er 432 organisaties, waarvan vele met minder den 100 leden, wat een groote krachtsverspilling tot gevolg heeft. Spreker merkte op. dat men blijkbaar op de regeeringsbureaux niets moet hebben van „het plan van den arbeid", maar het wordt daar toch wel geraadDleegd. Ook is er het rap- port-Westhof dat aantoont, dat er genoeg werk is voor tal van arbeiders voor een tiental ja ren: „Wij mogen niet dulden, dat als er werk is, den arbeider (met wat steun) het aller noodzakelijkste onthouden wordt. Onze eisch moet dus zijn: arbeid om in eigen onderhoud te voorzien. Wij moeten dit aan de regeering duidelijk maken". Daarom wekte spreker al len op om 10 April mee te demonsteeren voor den eisch: „Arbeid en Welvaart". Aan het slot van den avond draaide de be kende film „Merijntje Gijzen's jeugd". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: N. Teeuwen, Raadhuis straat 21, hondje (kinderspeelgoed); P. Krijger, Korte Houtstraat 5b, rijwielbelastingmerlc in étui: Lefevre, Oude Posthuisstraat 22. herders hond: Rooyer, Heemsteedschedreef 39, sleutel; Eendracht, Binnenweg 108, dameshandschoen; J. de Zwart, lepenlaan 21, portemonnaie met in houd; Firma de Gruiter Binnenweg, damesrij wiel; H. Opstal, Madoerastraat 22, handschoenen; Mulder, Heemsteedschedreef 94, hond; Wiersma, Sch'ouwbriekerstraat 7, damesregenkapje; P. H. Schreurs, Rijnstraat 74, portemonnaie met inhoud; Lohman, Lindenlaan 35, meetlint; A. v. d. Veek, P. C. Hoofdkade 3, rijwielbelastingmerlc; Ridderstraat 11, Iersche Setter; Bureau v. Poli tie, hond; Verlcaak, Raadhuisstraat 90, honden- penning; Bureau van politie, handschoenen; Bos, Binnenweg 37, autoped; J. Boons, Balistraat 3, hondenhalsband. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Maandagavond 6 Maart wordt in het gym nastieklokaal van de Dreefschool aan het Julianaplein te Heemstede een bijeenkomst door en voor de jeugd gehouden waar gespro ken zal worden over geestelijke en moreele herbewapening. HAARLEMMERLIEDE RAAD. Er woi"dt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude gehouden op Vrijdag 3 Maart 1939, des voormiddags 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verpachting pontveer te Zuid-Schalkwijk. 3. Samenstelling hoofdstembureau en stem- bureaux. 4. Bezwaarcshrift straatbelasting. 5. Vaststelling straatnaam. 6. Presentiegeld commissievergaderingen. 7. Termijn ontruiming onbewoonbaar verklaar de woning. 8. Vergoedingen en voorschotten kosten bij zonder onderwijs. 9. Regeling met Amsterdam inzake openbaar U. L. onderwijs. 10. Opheffing zekerheid Gemeente-ontvanger. 11. Gebouwen, aan te wijzen voor den open baren dienst. 12. Vaststelling suppletoire begrooting 1939. ONBEWOONBAAR VERKLAARD HUIS. Op verzoek van M. Rutte te Haarlem stellen B. en W. aan den raad voor de termijn voor ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning Liedeweg 14 te verlengen tot 7 Februari. 1840. PONTVEER. B. en W. stellen voor aan den tegenwoordigen pachter J. van Rooyen het pontveer te Zuid- Schalkwijk ook voor 1939 te verpachten voor f800. HAARLEMMERMEER AUTOMOBILIST DOOR DRAAD GERED. Anders was zijn wagen in een diepte gevallen. Op den nieuwen Rijksweg heeft zich wederom een ernstig ongeluk voorgedaan, dat dank zij de stevige stalen draden van de afrastering van een viaduct nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Op den weg reed in de richting van den Haag een personenauto in groote vaart het viaduct op, dat gelegen is over den Hoofdweg nabij AbWenes. Door onbekende oorzaak raakte de be stuurder de macht over het stuur kwijt met het gevolg dat de auto met een hevigen slag tegen de afraslei-ing van het viaduct opvloog. Niet minder dan zeven betonnen palen wer den uit den grond gerukt of braken af en de anto zou van het viaduct in de diepte zijn ge vallen, als deze betonnen palen niet door ste vige staaldraden, waren verbonden. Nu bleef deauto in de draden hangen. De bestuurder liep blijkbaar geen verwondingen op, want hij heeft zich in de richting Den Haag begeven in een passeerende auto. De auto kwam er minder goed af. Door de herhaalde botsingen was deze aan de voor- en rechterzijde ernstig beschadigd, zoodat zij moest worden weggesleept. De politie stelt een onderzoek in naar ditj geval. l HILLECOM JUBILEUM J. C. SCHOUTEN. Woensdag herdacht de heer J. C. Schouten, hoofdcommies ter secretarie het feit, dat hij voor 25 jaar in gemeentedienst trad. In de morgen uren werd de jubilaris op het gemeentehuis ont vangen door het college van B. en W., terwijl ook alle ambtenaren aanwezig waren. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Van Nispen tot Pannerden den jubilaris hartelijk toe en gaf op zeer waardeerende wijze een overzicht hoe de heer Schouten alle rangen ter secretarie had doorloopen. Op even hartelijke wijze sprak de secretaris Mr. J. H. Peek en bood namens de ambtenaren een fraai cadeau aan. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door dr. Bijleveld namens den schoolartsendienst, waarvan de heer Schouten secretaris is. Na af loop der eenvoudige plechtigheid vereenigden allen zich ten huize van den jubilaris, waar men nog eenigen tijd genoeglijk vertoefde. Van vele zijden mocht de heer Schouten bewijzen van sympathie in ontvangst nemen. ZANDVOORT IMMANUëL. Woensdagavond vierde de Christ Zangvereeni- ging „Immanuël" haar 43e jaarfeest in gebouw Monopole Nadat de voorzitter, de heer G. Kop. alle aanwezigen hartelijk welkom had geheeten en had opgewekt te werken voor den groei der vereenigïng, werd het feest geopend met het gezamenlijk zingen van Psalm 150. Het koor onder leiding van den heer Jac. Zwaan zong hierna: Gij, Herder Isx*aëls, De Nacht, van Schubert en Zondagmorgen van Kreuzer. Het koor van Immanuël is op het oogenblik klein, zoodat het zelfs moeilijk is alle stemmen behoorlijk te bezetten. De heer Zwaan heeft evenwel getoond, dat ook met een klein koor wel zeer goede resultaten bereikt kunnen wor den. De drie liederen klonken zeer goed. Vooral het eerste was uitstekend. Schoten's Christ. Gemengd Koor, eveneens onder leiding van den heer Jac. Zwaan, bracht voor de pauze ten gehoore: Oost West, thuis best, van Ph. Loots. De Winter, van Ph. Loots en Afscheid van G. Boedijn. Na de pauze werd gezongen: Oude lied van J. Anderson. Lentezang van Ph. Loots en Domi- ne Salvam Fac van Giesen. Het was werkelijk een lust om dit koor. dat over uitstekend stemmenmateriaal beschikt, te hooren. Door de goede stem verdeeling, de zuivere sa menzang en de zeer goede voordracht, heeft dit koor den velen aanwezigen zangliefhebbers 'n ge notvollen avond bezorgd. Na de pauze voerde de tooneelvereeniging ,Ons Tooneel" een blijspel in een bedrijf op, getiteld: ,,'t Slippertje" door P. J. Dorreboom. Ook dit viel zeer in den smaak van het pu bliek. De avond werd besloten met het gezamen lijk zingen van den Avondzang. Voor de verloting, die werd gehouden, waren vele mooie prijzen beschikbaar. IJMUIDEN De nieuwe Gereformeerde Kerk aan de Burgeni. Rainbonnetlaan. Een interieur, dat sober is en toch sierlijk. Eenigen tijd geleden plaatsten wij een foto van de in aanbouw zijnde Gereformeerde kerk aan de Burgemeester Rainbonnetlaan, die een goeden indruk gaf van den modernen, sierlijken stijl, waarin het gebouw werd opgetrokken. Aan ons voornemen, ook een kiek van het interieur te maken, konden wij toen nog geen gevolg ge ven, omdat een groote stellage midden in het gebouw onze bedoelingen letterlijk in den weg stond. Inmiddels is er sindsdien heel wat veranderd en opgeruimd en zoodoende zijn wij thans in staat, onzen lezers ook een interieurkiek voor te zetten, die genomen is met de lens op den preekstoel gericht. Duidelijk is te zien, dat ook het interieur ge heel in modernen stijl is gehouden, waarbij de lichte kapconstructie scherp afsteekt tegen de donkere betimmeringen, terwijl er klaarblijke lijk naar gestreefd is, de vormgevingen zoo rus tig mogelijk te houden, waarin de architecten, de heeren H. J. W. Meiji'an en N. C. ten Broeke naar onze meening zeer goed geslaagd zijn. Juist dezer dagen is men gereed gekomen met de moderne houten lampen, welke afgemonteerd worden met witte Hamolite glasballonnen, die door een speciale constructie gemakkelijk naar de kap kunnen worden geheschen en bij een eventueele vernieuwing van de branders tot op 1 M. van den vloer omlaag gedraaid kunnen worden. Naar wij vernemen zal de driehoekige opening boven den preekstoel, waarin later het orgel front geplaatst wordt, voorloopig met gordijn stof worden afgesloten. Het zal voor de gemeen teleden een eex-ezaak worden, zoo spoedig mo gelijk de voor het orgfl benoodigde gelden bij een te brengen. De banken zullen vermoedelijk a.s. Maandag worden aangevoerd; met de plaatsing daarvan zal onmiddellijk worden begonnen, opdat zoo spoedig mogelijk de eerste dienst in de nieuwe kerk gehouden kan worden. De pastorie is reeds bewoond door den nieu wen predikant ds. J. Kapteijn en deze week zal ook de kosterswoning betrokken worden. Het geheel doet met den tuinaanleg vriendelijk aan en beteekent een belangrijke versiering voor den Zuidelijken zelfkant van IJmuiden. Om het damkampioenschap van Kennemerland. Dinsdagavond zijn de wedstrijden voor de hoofdklasse voortgezet. De uitslagen luiden: B. DukelSpanjaard 20 MertensK. de Jong 20 v. d. HeideH. de Boer 20 LigthartP. C. Bais 20 DukelK. de Jong 20 MertensH. v. d. Heide 20 H. de BoerLigthart 02 De stand van de hoofdklasse na twee ronden luidt: Dykel. Ligthart, Mertens, 2 gesp. 4 pnt., H. v. d. Heide 2 gesp. 2 pnt., Spanjaard 2 gesp. 1 pnt. P. C. Bais 2 gesp. 1 pnt. K. de Jong, H. de Boer 2 gesp. 0 pnt. Dinsdag 7 Maart spelen te IJmuiden: H. de BoerK. de Jong A. Ligthartv. d. Heide. Donderdag 9 Maart te Beverwijk. B. DukelP. C. Bais MertensW. Spanjaard „Ons Huis" kocht het voormalige Tivoli. Naar wij vernemen is het bestuur van de Vereeniging „Ons Huis", dat het voormalige Ti voli aan den IJmuiderstraatweg onder den naam „Ons Huis" exploiteerde, door aankoop eigenaar van het gebouw geworden. Echtpaar Engelhart in de bloemetjes gezet. Op zijn 65-jarigen trouwdag. Gisteren vierde het echtpaar Engelhart-Kok zijn 65-jarig huwelijksfeest en deze wel zeer bijzondere dag is voor de bijna 90-jarige oudjes natuurlijk niet onopgemerkt voorbijge gaan. Van vele zijden kwam men opa en opoe En gelhart gelukwenschen en natuurlijk waren er vele bloemen. Namens het bestuur van V. S. V. kwamen dr. van Leusen en de heer Jac. Scheermes hun ne gelukwenschen aanbieden, tegelijk met een mooi bloemstuk. Verder waren er bloemen van mevrouw van Hattum te Beverwijk van den Hervormden Vrouwenkrans te Bevei-wijk met een schriftelijke felicitatie en verder een sta pel brieven, telegrammen en kaartjes. Bijzonder trotsch was de oude heer Engel hart op een bloemstuk uit Frankrijk, ge tooid met de Fransche kleuren, aangeboden uit erkentelijkheid voor de indertijd door dui ker Engelhart verrichte duikerswerkzaamhe- den. Engelhart trapt V.S.V.Ajax af. Het bestuur van V. S. V. heeft den* heer Engelhart uitgenoodigd a.s. Zondag bij een wedstrijd V.S.V.Ajax den aftrap te doen. Hij zal door het bestuur met een auto van huis worden gehaald. Christ. Middenstandsbond. Oprichting van een plaatselijke afdeeiing. In Hotel Kennemerhof heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van den Chr. Middenstandsbond district Noord-Holland- Zuid. De vergadering werd geopend door den heer J. Veldwijk, bondsraadslid te Haarlem. Hier na was het woord aan den heer C. Doelman uit Nieuw-Vennep, die sprak over het prin- cipieele van de organisatie. Wie het pad der organisatie wil betreden en hiervoor wil wer ken heeft geen gemakkelijke taak, aldus spr. Spreker gaf een kort overzicht van het ont staan van den middenstandsbond en wat deze gedaan heeft. Vervolgens besprak de heer Doeleman de vraag: is principieele basis gewenscht? Hierbij werd de tweede vraag geopperd: behoort eigen belang nummer één of het beginsel? Naar aanleiding hiervan werd het Protes- tantsch Christelijk beginsel besprokeix en wer den de aanwezigen bepaald bij de roeping tot Chr. sociale actie. Hierna was het woord aan dexi heer J. Roggeveen voorzitter van de afdeeiing Haar lem die het onderwerp „Mogelijkheden" be handelde. Aan het slot van zijn betoog wekte de heer Roggeveen de aanwezigen op, zich te organi- seeren in den Chr. Middenstandsbond waar door de mogelijkheden ontstaan om te ko men tot éénheid waardoor alleen kracht kan ontstaan. Hierna werd, nadat er eenige vragen waren gesteld, overgegaan tot het oprichten van een plaatselijke afdeeiing met aanvan kelijk 12 leden. Als voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren H. Homburg, voorzitter en de heeren J. N. Bose L. W. Kruper, J. Smit en N. Zwan. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 290 Jacq. Clasine IJM 10 f 2890 235 Utrecht IJM 73 f 2340 240 Schoorl IJM 39 f 2250 185 Uiver IJM 384 f 1760 Kotters: E 41 f 1660, E 405 f 1550, E 128 f 960, E 482 f 930,E 325 f 1120. Loggers: KW 76 f 1590, KW 44 f 560, KW 135 f 690, KW 70 f 690 MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 2 Maart 1939 Tarbot 80—62 ct. per K.G. Tong 13078 ct. per K.G. Heilbot 110—100 ct. per K.G. Griet f 26—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 16f 13 per 50 K.G. Middel schol f 19 per 50 K.G. Zetschol f 32—f 22.50 per 50 K.G. Kleïnschol f 28—f 7.30 per 50 K.G. Bot f 5.40—f 4.40 per 50 K.G. Schar f 11—f 4.80 per 50 K.G. Poontjes f 8.40f 7 per 50 K.G. Groote schelvisch f 29f 15.50 Der 50 K.G. Middel schelvisch f 28—f 21 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 24f 18 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 21f 8.60 per 50 K.G. Groote gxxl f 11.50f 9 50 per 50 K.G. Kleine gul f 13.50—f 7.50 per 50 K.G. Wijting f 6.70—f 4 per 50 K.G. Makreel f 7.50—f 4.50 per 50 K.G. Versche haring f 4.70f 4.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 41—f 17 per 125 K.G. Levende kabeljauw f 4.20f 1.70 Vleet f 2 20f 0.50 per stuk. Leng f 2.50f 0.60 per stuk. Koolvisch f 0.630.18 per stxik Rog f 18f 17 per koop. Verwachte visehaanvoer. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Ewald, IJM, 48. Vangst: 600 lasten haring. VER. VAN FAC. LIJKVERBRANDING De afdeeiing Velsen van deze Vereeniging houdt Vrijdag a.s. haar jaarvergadering. Van de bestuursleden zijn aan de beurt van aftreden Mevr. M. J. J. Pott-Zindel en de heer IJ. J. Reitsma. Beiden zijn herkiesbaar. Voorts moet benoemd worden een nieuw lid der kascommissie benevens een reservelid. Tenslotte doet het bestuur het voorstel om een tweetal artikelen van het afdeelingsregle- ment te wijzigen. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) OSAKA 1. Maart. In de Oekino- munitiedepófs heeft heden een ontzet tende ontploffing plaats gehad. Een aantal personen werd hierbij gedood en gewond. Het juiste aantal is nog niet bekend. Er is een brand uitgebroken, die zich met groote snelheid over de stad verspreidt. De geheele brandweer van Osaka is uitgerukt. Werkloozen nemen deel aan de hulpverleening. (United Press). De incidenten in de Tweede Kamer. Over de incidenten, welke zich hedenmid dag in de Tweede Kamer hebben afgespeeld, vernemen wij nog het volgende. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) her innerde aan de mededeeling van den voorzit ter der Eerste Kamer. De zedelooze toestan den in Oss kunnen niet langer worden geduld De aangelegenheid is dringend. De jeugd in Css kan niet worden overgelaten aan geeste lijken, die haar reeds 25 jaar hebben mis bruikt. (De voorzitter roept den spreker tot de orde). De heer Rost van Tonningen zegt, dat het Nederlandsche volk gelegenheid moet hebben om zijn oordeel uit te spreken over de schen- ners van Oss (de voorzitter hamert wederom', over hen, die de wetten schenden. De Kamer maakt zich, aldus spreker, door niet in te grijpen, medeplichtig aan hetgeen in Oss gebeurt. De voorzitter ontzegt den heer Rost van Tonningen het recht, verder aan de vergade ring deel te nemen (geroep: eruit) Als de heer Rost van Tonningen weigert de zaal te verlaten, wordt hij onder hevig verzet door de boden naar buiten gebracht, evenals zijn fractie-genoot, de heer Woudenberg, die hem te hulp kwam. De vergadering werd daarna voor een tien tal minuten geschorst. De lezing van den heer Rost van Tonningen. De heer Rost van Tonningen heeft ons na af loop van het incident opgebeld om ons zijn le zing van het voorgevallene te geven. Volgens den heer Rost van Tonningen heeft het katholieke Kamerlid de heer Ruyter, nadat de vergadering was geschorst en nadat de voor zitter had gelast, dat de heer Rost van Tonnin gen de zaal zou verlaten, in het toen ontstane tumult den heer Rost van Tonningen toege voegd „landverrader". Daarop ontstak de heer Rost van Tonningen in toorn en riep „wat zegt u daar"? Een aantal Kamerleden drong zich toen tusschen de heeren Rost van Tonningen en Ruyter. doch de heer Rost van Tonningen drong door hen heen om den heer Ruyter rekenschap te vragen. Hij werd daarop tegelijk met den heer Woudenberg door Kamerboden uit de zaal gebracht. De heer Rost van Tonningen deelde mede, tegen den heer Ruyter een klacht bij de Justitie te zullen indienen wegens beleediging. Verschillende Kamerleden zal hij daarbij als ge tuigen doen dagvaarden. Joodsch manifest tegen het Britsche plan. JERUZALEM 1 Maart (Reuter). De conferentie van Palestijnsche Joden, welke gisteren bijeen is gekomen, heeft gisteravond laat een manifest uitgege- geven, waarin wordt gezegd, dat de samenwerking van de Joden met de Britsche regeering vermoedelijk onmo gelijk zal worden, wanneer Engeland zal pogen van Palestina een onafhanke lijke staat te maken. Het manifest verwerpt ieder plan om de Joden in een minderheidspositie te dringen en doet een beroep op het Britse!- en Amerikaansche volk en den Volkenbond oi n einde te maken aan de pogingen „de hoop van het oude Jood- sche volk, dat moe is van de ballingschap en smacht naar herstel, te vernietigen". Tenslotte worden in het manifest de Joden aangespoord de discipline te handhaven en zich te onthouden van onverantwoordelijke daden. Bladen verboden Twee revisionistische kranten zijn door de autoriteiten vex-boden. De militaire commandant van Haifa heeft gewaarschuwd, dat strenge maatregelen genomen zullen worden tegen per sonen, die aanstoken tot staking. Schacht tijdelijk bij de Rijksbank terug? BERLIJN, 1 Maart (Havas). Dr. Schacht, die zich in Zwitserland bevond, is naar Berlijn teruggekeerd en zal hier eenige dagen blijven. Officieel wordt van zijn komst geen verkla ring gegeven, maar men mag aannemen, dat men een beroep op hem heeft gedaan zijn mede werking te verleenen aan de Duitsche Rijks bank, wegens de ziekte van Brinkmann, den vice-president. Hij zal echter niet lang in Berlijn vertoeven en vertrekt daarna voor een reis om de wereld. De Emmabloem-collecte. Op Woensdag 5 April. Nu het voorjaar nadert, nadert ook weer de voor de tubereulose-bestrüding zoo belangrijke dag, nl. de Emmabloemendag. Door het comité voor deze collecte is in overleg met het bestuur de datum der collecte vastgesteld op Woensdag 5 April a.s. waarvoor ook de goedkeuring van B. en W. werd verkregen. Het comité hoopt en vertrouwt wederom op aller steun en medewerking te mogen rekenen, want het slagen van de Emmabloem-collecte is van het grootste belang voor de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Een slagen van den Emmabloemendag is noodzakelijk wil de ver eeniging haar arbeid met kracht kunnen blijven voortzetten. Zij, die hun medewerking willen verleenen kunnen zich nu reeds opgeven aan het Consul tatiebureau, Ged. Oude Gracht 41. Goering prijst de Duitsche luchtmacht. BERLIJN, 1 Maart (D.N.B.) Veldmaar schalk Goering heeft heden den dag der Duit sche luchtvaart geopend met een redevoering welke over alle Duitsche zenders is verspreid. De Ie Maart zoo zeide hij, is een eeredag voor de Duitsche luchtvaart, want vier jaar geleden vlogen de eerste Duitsche vliegtuigen van de nieuwe luchtmacht boven het Rijk. Sinds 1 Maart 1934. aldus Goering. heb ik met mijn medewerkers, het modernste lucht- wapen dat een land bezitten kan, in ver sneld tempo opgebouwd. Nooit hadden wij zonder slag of stoot de Sudeten-Duitschers kunnen bevrijden, menen niet te voren een uit gebreide verdediging van het rijk was georganiseerd.Vooral Duitschland's kracht in de lucht heeft alle agres sief gezinden in kritieke dagen der vorige jaren tot de grootste voorzich tigheid gemaand. Met hec bereikte succes mogen wij ons echter niet tevreden stellen, want wij mogen niet vergeten, dat de wereldpolitiek nog vol spanning zit, en dat de groote staten door een bewapeningskoorts zijn aangegrepen. Ten slotte deed Goering een dringend beroep, dat zoooveel mogelijk jongelieden mogen dienst nemen bij de luchtmacht. Beruchte figuur te Keulen terechtgesteld. KERKRADE. 1 Maart Gisteren is de 32- jarige mijnwerker J. Mayer, wonende te Alsdorf, te Keulen terechtgesteld. De man had vele jaren het Zuid-Limburgsch grensgebied onveilig ge maakt en in de maand Januari van dit jaar te Kellersberg, nabij de Limburgsche grens een herbergier aangevallen en met revolverschoten zwaar gewond, terwijl hij, bij zijn arrestatie een moordaanslag pleegde op een politie-agent. Hij was door het „Sonöergericht" te Aken reeds op 26 Januari ter dood veroordeeld. Herman Moerkerk zestig jaar. HAARLEM. Woensdag. Herman Moerkerk, de bekende Haarlemsche schilder en teekenaar zal Donderdag 2 Maart zijn zestigsten verjaardag vieren. Herman Moerkerk ontving zijn eerste teeken- onderricht van den hofcalligraaf Theodoor van Kempen. Hij doorliep het Gymnasium te Sit- tard en vestigde zich vervolgens in 's Hertogen bosch zijn geboorteplaats waar hij aan vankelijk in den handel wei-kzaam was namelijk in de zaak van zijn vader. Zijn lust tot teekenen, zijn talent had reeds tijdens zijn schooljaren de aandacht getrokken, werd echter steeds sterker en menig nachtelijk uur bracht Herman Moer kerk met crayon en potlood door om zijn talent verder te ontwikkelen. Succes kon bij een der gelijke volharding niet uitblijven en op 25- jarigen leeftijd hield Moerkerk zijn eerste expositie in Amsterdam. Het succes was zoo groot, dat hij zich geheel aan de kunst ging wijden. Tentoonstellingen in andere steden: Rotterdam, Groningen, Den Haag, Nijmegen, Maastricht en Den Bosch, volgden en maakten zijn naam meer bekend. Ook in het buitenland en in Ned. Indië werd zijn werk geëxposeerd. De heer Moerkerk is nu al jaren vei-bonden aan de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" waar zijn illustraties in de verschillende tijdschriften, en periodieken, die de „Spaarnestad" uitgeeft in breeden kring zeer gewaardeerd worden. In Den Bosch wordt ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag in de Openbare Leeszaal aan de Choorstraat een eere-expositie van zijn werken ingericht, die door den burgemeester m;. F. J. van Lanschot zal worden geopend. De directeur der Leeszaal de heer A. B. M. Brans zal bij die gelegenheid een inleiding houden over net onderwerp: „De humor van Herman Moerkerk". De tentoonstelling zal van 5 tot 19 Maart worden gehouden. Tenslotte zij nog vermeld, dat Moerkerk ook belast was met de organisatie van den optocht, die tijdens de feestweek door Haarlem's straten trok. Eén misdruk brengt 580.— op. Op een in Riche in Den Haag gehouden posizegelveiling, die zeer druk bezocht was, bracht, naar de Avondpost meldt, een 9-cents misdruk postzegel van Nederland f 580 op. Het was een exemplaar van de postzegels, die in 1926 werden gedrukt in twee kleuren, rood met beneden in zwarte letters de aan duiding der waarde: 9 cent. Op een verticale strook van 20 postzegels ontbreekt echter de aanduiding 9 cent. Tien van deze postzegels zijn bestemd voor het Nederlandsche postmu- seum, eenige zijn in het buitenland terecht gekomen en eenige in Nederlandsche handen. Het was de eerste keer, dat een dergelijke postzegel geveild werd en de belangstelling voor de opbrengst was dan ook zeer groot. Een Nederlandsche verzamelaar werd eindelijk voor de reeds genoemde som van f 580 eigenaar. Bij KUIPERS terecht. Gedipl. Opticien ZIJLSTRAAT 97. Leverancier van ALLE Ziekenfondsen^ (Adv Inoez. Med.i BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 1 Maart. Ondertrouwd: 1 Maart: H. de Wit en H. Die- persloot; A. J. Vinckx en L. P. Elsthout; K. J. v. d. Salm en H. Vos; W. Dekker eri M. v. d. Voet: W. A. v. Dam en C. M. H. v. Zijl; C. v. Poelje en M. W. Peper: P. M. Koene en J. M. Ouwerkerk: P. J. v. Wunnik en F. J. Leveld; P. Versteeg en M. H. J. Sminia; L. P. Reumerman en J. Bogaard: A. Tijdeman en A. M. Gi'oeneveld; L. G. Looijen en M. J. Lodder. Getrouwd: 1 Maart: J. Kalisvaart en B. A. Putman; L. W. Gootjes en S. Langerak: P. M. Stevenhaagen en C. S. Kiekens; W. C. H. Zwem mer en J. v. Djjke; N. v. d. Beek en C. J. Steen man; L. F. Kohlhauser en M. Paver; A. Langeloo en S. Mensink: J. v. Andel en A. Wisker; J. Boel houwer en K. K. Gerz; P. Makkelie en C. M. Waimerdani C. Hartendorp en T. v. Dam. Bevallen: 27 Febr.: M. F. HeesenSchrijne- makers, z.; 28 Febr. P. Sanberg—Lageveen, d., T. M. Voogdv. d. Hogen, z., 1 Maart: J. Oord Ansing, z.. E. G. RaaphorstRoest, z. Overleden: 27 Febr.: P. C. Wijnbeek, 55 j., Ha- zepaterslaan; M. C. Claij. 70 j„ Hazepaterslaan; A. E. v. NordeFabel, 64 j., Pleiadenstraat; 28 Febr.: J. Homan, 16 j., Hazepaterslaan; H. den Daas, 67 j., Tetterodestraat; M. H. Braakenburg v. Mierlo, 70 j., Iordensstraat; A. M. v. Meegen 81 j., Mrt. v. Heemskerkstraat,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11