Haarlem's Dagblad Nieuwe fase in den busoorlog. Luchtbescherming. Van hout naar leer. Twee exploitanten veroordeeld. De vernieuwing der Heemsteedsche Gasfabriek. Ontploffing te Hirakata een ware catastrofe. Eerste stemmingen voor Pausverkiezing zonder resultaat. de l/tiietiid- tet*taGHsleMu*9 Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17086 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algern. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien9t 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 2 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. „Minister Anderson heeft gisteren in het Lagerhuis een overzicht gegeven van zijn plannen nopens bescherming der burgerlijke bevolking in tijd van oorlog. Hij zeide, dat sinds de crïsisdagen in September maat regelen genomen waren om het algemeene program dermate te bespoedigen dat het nu in dit jaar nog voltooid zou zijn in plaats van in 1941. Lord Portall was benoemd tot voor zitter der commissie, die de 50 evacuatie kampen zou inrichten, maar daarnaast zou altijd nog een deel der bevolking uit de groote steden bij particulieren op het platteland moeten worden ondergebracht. De bezwaren tegen deze regeling waren niet van dien aard dat de minister het geheele plan van inkwar tiering had kunnen doen vervallen, maar zooveel mogelijk zou met gerechte bezwaren rekening gehouden worden. De minister gaf inlichtingen over voedseltransporten en het reserveeren van electrischen stroom en ver telde daarop dat er 50 millioen gasmaskers waren, waaronder 2 millioen voor babies en kinderen onder de drie jaar. Er waren 120 millioen zandzakken besteld voor blussching van door brandbommen ontstane branden en de fabrieken te Dundee leverden deze thans af in hoeveelheden van 4 millioen per maand en een paar millioen waren in Indië besteld. De regionale indeeling van het land in twaalf districten had algemeene goedkeuring gevon den, en men kon er zeker van zijn dat de districtscommissarissen geen militaire allures zouden aannemen. Wat de vraag naar bom vrije schuilkelders betrof, was spr. nog niet tot een beslissing gekomen om de eenvoudige reden dat voor- en tegenstanders het hier over niet eens waren. Uit proeven was reeds gebleken dat diepe kelders wel waarborg bo den tegen het inslaan van bommen maar dat het schokgevaar weer evenredig grooter werd. De oproep der regeering tot het vormen eener vrijwillige nationale reserve had in het eene district meer resultaat gehad dan in het andere. In het algemeen hadden de zeer groote steden niet volkomen aan de verwach tingen beantwoord, maar middelgroote steden en spr. noemde Nottingham als een lichtend voorbeeld, daarentegen wel. In elk geval kon men bij een cijfer van 11/4 millioen vrijwil ligers niet spreken van een mislukking of- -schoon dit cijfer nog belangrijk hooger moest worden". Wie dit verslag van minister Anderson's rede met aandacht leest moet wel tot de over tuiging komen dat men in Engeland met de maatregelen tegen het luchtgevaar, gewoon lijk aangeduid als A.R.P. (Air Raid Precau tions) een heel stuk verder gevorderd is dan wij in Nederland. Wel is er ook bij ons meer leven in de brouwerij gekomen sinds de schrikwekkende dagen van September, maar men schiet maar langzaam op. En daarbij valt het steeds op dat, ofschoon de gemeente lijke autoriteiten wel actief zijn, het nationale initiatief met blijkbaren opzet door de regee ring voor een groot deel aan particuliere in stellingen wordt overgelaten. Het gevolg is dat bij het publiek weinig overtuiging heerscht omtrent de noodzaak van de aanbevolen maatregelen. Dat kan men niet aan die par ticuliere instellingen verwijten, die naar hun beste weten en overtuiging handelen. Maal ais een Amsterdamsch syndicaat, dat overi gens verzekert geen winst te beoogen, pro paganda maakt voor den aankoop van zijn van Rijkswege goedgekeurde gasmaskers vraagt de bedachtzame Hollander zich af of het nu wer kelijk noodzakelijk is dat hij voor zijn gezin en zichzelf die maskers koopt. Hij is geneigd te meenen dat de regeering dit wel aan het volk zou kenbaar maken als zij daarvan over tuigd was. Hetzelfde zal hij allicht zeggen als de brochure van de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid, betreffende het geoorloofd hamsteren in een tijd waarin geen crisis heerscht, in een millioen exemplaren is ver spreid. Er is een persconferentie aan de uit zending van die brochure voorafgegaan en u hebt het verslag daarvan in dit blad kunnen lezen. Zeker zal dit verslag, straks gevolgd door de brochure, er menschen toe aansporen een voorraad niet-aan-bederf-onderhevige levensmiddelen op te slaan. Maar als men hun aantal zoo hoog mogelijk wil opvoeren zal de aanbeveling toch van regeeringszijde moeten komen. Anders zal het succes naar mijn ver wachting maar heel betrekkelijk zijn. En dat is toch zeker niet de bedoeling! Het beleid onzer regeering inzake de lucht bescherming met al haar ap- en dependenties is niet erg duidelijk. Het maakt een indruk van halfslachtigheid. Waarom wordt er zooveel aan particuliere instellingen overgelaten en waar om komt de hoogste overheid in den lande zelf zoo weinig voor het front? De eenvoudige bur ger moet wel den indruk krijgen dat zij er maar in gelooft. Vreest zij, teveel alarm te wekken? Dat kan toch de reden niet zijn. Als het moet. dan moet het ook tenvolle en de meesten zullen dezen schrik heel wat ge makkelijker verwerken dan dien van Septem ber Want de oorlogsdreiging schijnt zoozeer verminderd, dat men er tegenwoordig nauwe lijks meer over spreekt. Inderdaad zijn ook de internationale verhoudingen aanmerkelijk gunstiger dan eenige maanden geleden. Er is een andere mogelijkheid, namelijk dat men door de actie tenvolle te ontketenen vreest van het een in het ander te zullen ge raken en voor zulke groote uitgaven te komen, dat de berooide landsmiddelen die toch niet (De Spoorwegen hebben een aan vang gemaakt met het aanbrengen van leeren bekleeding op de ban ken van de derde klasse). Ha, die onvolprezen sporen, Ach, wat doen zij ons toch goed, Met comfort als nooit tevoren, Treden zij ons tegemoet. Eerste klasse houten banken, Wordt straks eerste klasse leer, 'k Wil hier nu alvast voor danken, Deze zorg ontroert mij zeer. 't Wordt wel niet het zachte kussen Van de eerste klas coupé, Maar toch leer, als in de bussen, Daar ben ik tevreden mee. Ik kan overigens slechts gissen, Of de sporen-bussen strijd, Mede hielp in het beslissen Tot een leer om leer beleid. Hoe het zij, op deze wijze Trekken wij verheugd van leer, Leerrijk was al lang het reizen Strakjes wordt het dat nog meer. Voor genoegen of voor zaken, Zal ik als leergierig man, Weder leeren reizen maken, Als 'k als leerling reizen kan. verwerken kunnen. Ik veronderstel slechts. Maar ook dat zou dan toch een wonderlijk be leid zijn. Het is toch veel beter open kaart te spelen en ronduit te verklaren wat gebeuren kan en moet en tot welke grens het mogelijk is? Zooals de zaak zich nu met horten en stooten ontwikkelt is zij vaag en wordt men houde mij de vergelijking met een zoo gansch ander onderwerp ten goede dezelfde indruk gewekt als bij de eindelooze behandeling van de spellingkwestie. Namelijk deze hier wordt niet voldoende geregeerd. R. P. Kantonrechter van oordeel, dat wilde bussen spoedig moeten verdwijnen. AMSTERDAM, 2 Maart. De strijd tegen de wilde autobusdiensten is in een nieuwe fase gekomen. Nadat het nieuwe R.A.P. op 13 Fe bruari in werking is getreden is door de politie een groot aantal processen-ver baal opgemaakt tegen de wilde bus diensten, die zich aan de nieuwe bepa lingen niet stoorden. Thans hebben de eerste strafzaken voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. I. van Cre- veld, gediend. Er was voor de behandeling zeer groote belangstelling uit het autobusbedrijf. De eerste verdachte was H. de Jong, die een wilden busdienst onderhoudt tusschen Amster dam en Haarlem. De verbalisant H. Opstal verklaarde, dat hij op 20, 21 en 22 Februari proces-verbaal had op gemaakt tegen verdachte, omdat hij zonder de vereischte vergunning een autobusdienst onder hield, een dienst die nog steeds doorgaat. Verdachte verzocht uitstel van behandeling, omdat de verdediger verhinderd was aanwezig te zijn. De ambtenaar van het O. M., mr. Overbeek, verzette zich hiertegen. Door de wetswijziging is een vervolging met succes van de exploitanten van wilde busdiensten mogelijk geworden. Er is zoowel van de zijde van de politie als van het O.M. spoed betracht deze zaken op de zitting te krijgen. WIJLEN SAITO OP AMERIKAANSCHEN KRUISER NAAR TOKIO. TOKIO, 2 Maart (Domei). De Japansche regeering heeft dankbaar het vriendelijk aan bod aanvaard van de regeering der Vereenig- de Staten, om het stoffelijk overschot van wijlen Saito, die ambassadeur in Washington en Den Haag is geweest, naar Tokio te ver voeren aan boord van een Amerikaanschen kruiser. Voorstel van B. en W. van Heemstede wordt aangehouden. Met Haarlem zal onderhandeld worden. Een week geleden deelden wij mede dat B. en W. van Heemstede aan den Raad een crediet van f 170.000 hebben gevraagd voor vernieuwingen in de Heemsteedsche gasfabriek. In verband met het feit, dat algemeen in het land geijverd wordt voor een concentratie op het gebied der gasfabricage, hebben wij de vraag naar voren gebracht, of het, èn voor Heemstede èn voor Haarlem, niet gewenschter zou kunnen zijn van deze vernieuwing af te zien en gas te betrekken van de Haarlemsche gasfabriek. Wij vernemen, dat het gemeentebestuur van Heemstede zich in verbinding gesteld heeft met het gemeentebestuur van Haar lem, wat tengevolge heeft, dat in de raads zitting van Heemstede door B en W. heden avond zal worden voorgesteld het voorstel tot uitbreiding aan te houdene met de be doeling. dat beide gemeentebesturen zich nader kunnen beraden over de wenschelijk- heid van samenwerking in deze. Minstens honderd dooden. Duizenden vluchtelingen in Kioto ondergebracht. TOKIO 2 Maart. Volgens betrouw bare berichten zouden tengevolge van de ontploffing van het munitiedepót 200 menschen gewond en 600 huizen ver nield zijn. De politie heeft tot nu toe geen toestemming gegeven om het aan tal dooden dat geborgen is bekend te maken. De buitengewone hitte maakt het op sommige plaatsen onmogelijk de lijken te bergen. Men rekent er dan ook mede, dat nog vele dooden onder de puinhoopen verborgen liggen. Het aantal dooden wordt op minstens 100 geschat. De Japansche berichten wijzen er echter op dat de schattingen waarschijnlijk door de werkelijkheid overtroffen zullen worden. Vijfduizend vluchtelingen zijn in scholen en fabrieken van het nabij gelegen Kioto onder gebracht, terwijl de huizen in den omtrek als noodlazaretten zijn ingericht. Tal van artsen zijn naar de plaats van het onheil opgeroepen. Het aantal manschappen, dat met het afzetten van het terrein belast is, is gisteren met 1000 man versterkt. De terreinen om de munitie fabriek zijn in een lering van 2 K.M. door een troepencordon omgeven. Niemand krijgt toe stemming om zich binnen het cordon te begeven daar de juiste ligging van de fabrieken een militair geheim is. Een deel van den spoorlijn KiotoOsaka is vernield terwijl de verbinding met Hirakata onderbroken is. (United Press). Bom op buskruit. TOKIO, 2 Maart (Reuter). De oorzaak van de ontploffing in het arsenaal van Hi- rakarta wordt toegeschreven aan de onvoor zichtigheid van een arbeider die een bom zou hebben laten vallen op buskruit. Hijzelf zou bij de ontploffing zijn omgekomen. De kantom-echter was het met deze zienswijze eens. Het wilde autobusbedrijf dient zoo snel mogelijk beëindigd te worden en bij uitstel van behandeling zou verdachte kalm met zijn be drijf doorgaan. De behandeling werd dus voortgezet en ver dachte bepaalde zich tot het toegeven van de ten laste gelegde feiten. De ambtenaar van het O.M., mr. Over beek, zeide in zijn requisitoir, dat de strijd tegen de wilde bussen in een nieuw stadium is gekomen. De tech- nisch-juridische moeilijkheden, die ver hinderden, dat veroordeelingen volgden, zijn thans opgeheven. De exploitanten zijn ook na de inwer kingtreding van de nieuwe bepalingen kalm met hun bedrijven doorgegaan; zij zullen blijkbaar door strenge straffen tot andere gedachten moeten worden gebracht. Op deze gronden vorderde spreker tegen den verdachte een geldboete van i 500. De verdachte riep de clementie van den kan tonrechter in. „Onze wagens moeten worden be taald, we willen toch een boterham verdienen". De kantonrechter wilde, omdat het hier de eerste overtreding betreft na het inwerkingtreden van de nieuwe bepa ling, clementie betrachten. Hij veroordeelde den autobusexploi tant tot f 300 boete. De tweede verdachte, J. VV. Breden- horst, exploiteert een dienst tusschen Amsterdam en Utrecht. Deze verdachte was niet verschenen, zoodat zijn zaak bij verstek werd behandeld. Ook tegen hem eischte de ambtenaar f 500 boete en ook hij werd tot f 300 boete veroordeeld. Het woord is aan Baer-Oberdorf: Aan menig mensch is niets zoo echt als zijn masker. De Katholiek Democratische partij is ont bonden, zoodat die niet aan de raadsverkiezing zal deelnemen. Op den zetel van den heer Van Engelen zal dus door een van de andere par tijen beslag gelegd worden. De communistische partij heeft haar can- didatenlijst ook nog niet opgemaakt. De hee- ren L. Peper en D. Noordewier hebben zich intusschen bereid verklaard een nieuwe candi- datuur te aanvaarden. Hetzelfde is ons be kend van den heer G. Schaafsma (C.D.U.) en M. J. A. van der Storm (Gemeentebelang). r-DE NIEUWE RAAD— _VAN HAARLEM. Tenminste 11 nieuwe gezichten. EEN ETALAGE, DIE VEEL BELANGSTELLING TREKT, is die van een winkel te Rome, waarin de gewaden van den aanstaanden nieuwen Paus uitgestald zijn. Hoewel het nog meer dan drie maanden duurt voor de Haarlemsche kiezers naar de stembus zullen trekken om een nieuwen Raad te verkiezen, komt er toch door de beslissin gen van eenige partijen reeds eenige teeke- ning in den loop van zaken. Het is aan te ne men, dat er tenminste 11 nieuwe gezichten in den Nieuwen Raad, die voor het eerst in September bijeen zal komen, gezien zullen worden. Er komt dus heel wat nieuw bloed in den Raad, want 11 nieuwe leden op de 39 is reeds van beteekenis, terwijl er bovendien nog kans is, dat er nog eenige zittende leden niet te rugkomen. omdat enkele partijen nog moeten beslissen over de candidatenlijsten, terwijl er natuurlijk ook de mogelijkheid bestaat, dat de kiezers voor een verrassing bij de stembus zorgen. De volgende dames en heeren hebben, zoo- als wij reeds medegedeeld hebben, geen nieuwe candidatuur aanvaard: Roomsch Katholieken: de heeren G. H. Weustink. P. J. M. van Tetering en mevr. H. WeberStrik. Anti-Revolutionnairen: de heer M. de Braai. Christelijk-Historischen: de heer A. G. C. Engelgeer. Vrijzinnig-Democraten: de heer A G. Boes. Katholiek Democratische Partij: de heer P. G. van Engelen. S.D.A.P.: mevrouw Maarschall—Komin. Bovendien vernamen wij heden, dat Mr. C. Blankevoort zich tot zijn leed wezen, in verband met zijn diukke werkzaamheden verplicht heeft ge zien aan de Liberale Kiesvereeniging mede te deelen, dat hij niet in staat is een nieuwe candidatuur voor den Raad te aanvaarden. Verder heeft de federatie der S.D.AP. op haar politiek advies het zittende raadslid, den heer C. van der Winden niet opnieuw can didaat gesteld, terwijl een ander raadslid de heer M. Doornebosch naar achteren op de lijst verschoven werd. zoodat aan te nemen is. dat een ander in zijn plaats gekozen zal worden. Als de leden der S D..4.P. zich met dit advies vereenigen, is het dus zeker dat er 11 raadsleden niet met September zullen te- rugkeeren Welke nieuwe raadsleden? Minder zekerheid bestaat nog over de vraag wie de 11 ledige plaatsen zullen innemen. De besturen van enkele politieke partijen hebben reeds een politiek advies opgesteld voor de stemmingen onder hun leden voor de defini tieve samenstellingen van de candidatenlijs ten. Wordt dit politiek advies gevolgd en krij gen de bedoelde partijen evenveel zetels als in 1935 dan zullen als nieuwe raadsleden geko zen worden: Roomsch-Katholieken: Arts M. C. Hilbrink (No. 6 van de lijst). C. A. Brandenburg (No. 10). en Th. S. J. Hooy (No. 11). S. D. A. P J. A. Scholl (No. 6). J. P. W. v. d. Sluys (No. 9), W. van Wonderen (No. 14). Vrijzinnig Democraten: Dr. L. C. Kersber gen (No. 2) De Anti-Revolutionnairen, de Christe lijk-Historischen en de Liberalen zijn nog niet zoover met de voorbereidingen van hun candidatenlijsten dat er reeds te voorzien is wie vermoedelijk de plaatsen van de heeren De Braai, Engelgeer en Mr. Blankevoort zul len bezetten. Zwarte rook uit den schoorsteen. VATICAANSTAD, 2 Maart (Reu ter—A. N. P.) De zwarte rook, welke van morgen opsteeg uit den schoor steen van het Vaticaan, duidde er op, dat de eerste stemming, welke de kardinalen hedenmor gen voor de Pauskeuze gehouden hebben, geen resultaat heeft op geleverd. Nader meldt Havas, dat ook de tweede stemming heden ochtend geen resultaat heeft op geleverd. Vanochtend zijn de eerste levensmiddelen voor de deelnemers aan het conclaaf door middel van een der tourniquetten afgeleverd. Deze le vensmiddelen bestonden uit brood, kaas, visch uit de Adriatische Zee, en groenten uit de tuinen van Castel Gandolfo. Vanochtend te acht uur werden twee andere tourniquetten geopend in tegenwoordigheid van prelaten en den maarschalk van het conclaaf, die de voor de kardinalen bestemde correspondentie controleerde. (Men zie ook pag. 5.) Ook Zaterdagmiddag a.s. geopend De eerste tentoonstelling „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad zal tot en met Za terdagmiddag om 6 uur voor het publiek geopend blijven. Den geheelen Zaterdag middag zal de verlichting van het circus branden. De tweede Vrije-tijd-tentoonstelling zal eind Maart worden geopend. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Haarlem en Heemstede zullen onderhandelen over gaslevering. 1 De Nieuwe Raad van Haarlem zal tenminste 11 nieuwe gezichten tellen. 1 De Haarlemsche Raad vergadert. Er is geen kans dat hier Spaansche vluchtelingen komen. Een nieuwe onderwijs-bezuini- ging werd aanvaard. 4 Het 10-jarig jubilé van de coöperatie „De Vooruitgang" te Haarlem. 7 BINNENLAND. Meer dan 10 procent van het inkomen moet aan directe en indirecte belastingen en hef fingen betaald worden. 3 Het N. S. B. initiatief voorstel is door de Tweede Kamer verworpen. 3 De regeering blijft ren pufverbod verdedigen. 3 BUITENLAND. Martnez Barrio is tot voorloopig president van het republikeinsche Spanje benoemd 5 Opnieuw zijn te Sjanghai bomaanslagen ge pleegd. 5 De beide eerste stemmingen voaor de ver kiezing van een Paus hebben geen re- resultaat opgeleverd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Luchtbescherming. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Hoe Engeland zijn bevolking beschermt. 5 H. de Bois: Verval en behoud van schil derijen. 6 K. de Jong: Ledenconcert Haarlemsche Or kest Vereeniging. 6 J. II. V.: De tragedie van 1573 9 E. E.: Over een hoogen rechter en een admi raal. 9 Dr. W. G. N. van der Sleen: Met auto en tent door Zuid-Afrika. 10 J. B. Schuil over ..Westerman en Zoon". 10 Voor dc Vrouw. 12 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op li

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1