Haarlems Dagblad (toe Polen weer dichter bij de as VLEKKEN PIANO f 225.» De kansen voor een spoorwegtunnel te Velsen staan gunstiger. Twee tunnels in één bouwput onder het Noordzeekanaal? Spaansch republikemsche bewind vervangen Stroomlijnpakken. STEINBACH ONZEN DANK Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17089 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 6 Maart 1939 Abonnee pei week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. lo«u>r nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonuementstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De spoorwegtunnel zou de langste onderwater-tunnel van Europa worden. OOALS men weet had de minister van Waterstaat de plannen voor den bouw van een verkeerstunnel onder het Noordzeekanaal, even tueel in combinatie te bouwen met een spoorwegtunnel, in handen gesteld van den Economischen Raad, om hem over die plannen te adviseeren. Men zal zich herinneren dat het oorspronke lijke plan was, in Velsen alleen een verkeerstun nel te bouwen. Belanghebbenden bij de Amsterdamsche scheepvaart, wijzende op de moeilijkheden die de aanwezigheid van twee spoorwegbruggen over het kanaal voor de scheepvaart opleveren, hebben echter bij herhaling aangedrongen op den bouw van een spoorwegtunnel. Daardoor zou tenminste de spoorwegbrug te Velsen, die in verband met haar ligging nabij het pontveer dat, zooals men weet, voor plaatselijk verkeer behouden blijft en eveneens, omdat zij ligt buiten de as van het binnentoeleidingskanaal van de Noordersluis zeer hinderlijk is, kunnen verdwijnen. De Economische Raad heeft thans zijn advies uitgebracht en zich in dit advies uitgesproken voor den bouw van twee tunnels, een voor het auto-verkeer en een voor de spoorwegverbinding Haar lemAlkmaar. Er zou thans nog overleg gepleegd dienen te wor den met de gemeente Amsterdam en het provinciaal bestuur van Noord-Holland, welke beide licha men voor alle werken, ten behoeve van de verbinding van Amster dam met de Noordzee vaste bij dragen verleenen. In verband met het feit dat het Noordzeekanaal steeds door grootere schepen bevaren wordt, alsmede in verband met de enorme sommen die de laatste jaren aan de vei-betering van het kanaal zijn besteed, bestaat de kans. dat de tunnel er komt, hoewel bedacht moet worden, dat het advies van den Economischen Raad niet bindend is. De minister zal zeer waarschijnlijk nog wel extra-aandacht aan de financieele zijde van de plannen besteden. Eenige bijzonderheden. De spoorwegtunnel, zal naast den verkeers tunnel worden gelegd, zoodat voor beide tun nels met een bouwput kan worsen volstaan. Zij komen op een diepte van 20 meter onder water te liggen. Voor het overige wordt de bouw ge heel verschillend, omdat de spoorwegtunnel een helling krijgt van 1 op 60, de vei-keerstunnel van 1 op 28Va. Dit houdt in, dat de spoorwegtunnel veel lan ger wordt dan de verkeerstunnel. De totale lengte van den spoorweg tunnel met de open toegangsdeelen be draagt niet minder dan 3200 meter, met welke lengte de Velser spoorweg tunnel de langste onderwatertunnel van Europa wordt. Het gesloten deel van den spoorweg tunnel wordt nog 2070 meter lang, zoo dat bü een snelheid van 40 K.M. per uur de eigenlijke tunnelreis nog onge veer 3 minuten duurt. De tunnel krijgt een dubbel spoor. De totale lengte van den verkeers tunnel zal 1470 meter bedragen met een gesloten deel van 768 meter. Nog geen nieuwe kabinetsformateur in België. Katholieken en Socialisten bereiken accoord over twee-pa rti jen regeering. Tusschen de Belgische socialisten en katho lieken is overeenstemming bereikt over de grond slagen voor een nieuw kabinet, dat uit verte genwoordigers der beide partijen zal bestaan. Tot nog toe heeft de Koning echter nog geen nieuwen kabinetsformateur aangewezen. Vanmorgen had men in politieke kringen den indruk dat de regeerings- crisis wellicht nog kan worden opge lost, zonder dat tot ontbinding van het parlement wordt overgegaan. Het schijnt dat de ministers van daag gemeenschappelijk zullen trach ten een programma te vinden, dat door een meerderheid gesteund zou kunnen worden. Te Rome wordt al van een drie-stafenfront gesproken Polen gaat echter maar gedeeltelijk met de Italiaansche territoriale verlangens accoord. ROME, 6 Maart. „Polen zal spoedig zijn koloniale eischen bekend maken'', is de mede- deeling, welke Gayda doet in de Giornale d'Italia, waarop hij als argument aanvoert, dat Polen, èDuitschland en Italië het recht hebben koloniën te eischen op grond van hun steeds groeiende bevolking. Men hecht aan deze onthulling in politie ke kringen te Rome groote beteekenis in ver band met het feit, dat zij zoo spoedig na de verkiezing van den nieuwen Paus komt en onmiddellijk volgt op Ciano's terugkeer uit Warschau, waarheen een aanwijzing, dat Polen met de beide dictatuurstaten een drie- statenfront zal vormen, en vele politieke in gewijden leggen verband tusschen Goering's bezoek aan Italië en deze nieuwe ontwikke ling welke Gayda aankondigt. In buitenlandsche politieke kringen hoort men reeds het denkbeeld opperen, dat een dergelijk front het gevolg zou zijn van de teleurstelling, die Polen ondergaan heeft doordat het bij de verdeeling van Roethennië geen gemeenschappelijke grens met Hon garije heeft gekregen. In tusschen bericht de United Press' corres pondent in Warschau, dat men Ciano bij zijn bezoek aldaar duidelijk te verstaan heeft ge geven, dat wat betreft Tunis, Corsica en Nice de Italiaansche territoriale aanspraken als ..absurd" worden betiteld. Althans, zoo ver klaarde een toonaangevend diplomaat. Wel schijnt Beek zoover gegaan te zijn, dat hij Ciano de verzekering gegeven heeft van een „moreelen steun" aan Italië's eischen voor zooveel die betreffen de regeling van den wet- télijken status der Italianen in Tunis en spe ciale rechten voor erkenning van Italië's eco nomische belangen bij het Suez Kanaal. Voor opgesteld wordt echter dat al deze eischen vredelievend geregeld moeten worden. Het is bekend, dat Beek kortaf geweigerd heeft toe te stemmen in een houding, die Polen zou binden in geval van oorlog of Italië zou aanmoedigen in een campagne tegen (United Press) Commandant van Fransch oorlogsschip terechtgesteld. TOULON, 6 Maart (Havas). Van ochtend te vijf minuten voor zes is de luitenant ter zee Marc Aubert van den torpedojager „Vauquelin", die we gens spionnage ter dood veroordeeld was, gefusilleerd. (Aubert, die commandant was van de „Vauquelin". werd er van beschuldigd tijdens de Europeesche crisis van September 1938 ge gevens over de bewegingen der Fransche vloot aan een vreemde mogendheid te hebben ver schaft. Red.). krijg ik die vlek er weer uit? Dit probleem, dat U, keurige huisvrouw, zoo vaak gesteld wordt, vindt zijn beantwoor ding in het handige boekje door C. HOEING (uitgave Haarlem's Dagblad). Wij hebben nog een zeer beperkt aantal exemplaren, verkrijgbaar aan onze kantoren Gr. Houtstraat 93 en Soenda plein 37. Prijs slechts 10 eent. Faroek, de jeugdige Egyptische Koning, heeft in zijn functie van „eeredokter" dezer dagen diploma's aan jonge doktoren uitgereikt. Nationale Verdedigingsraad treedt er voor in de plaats. MADRID, 6 Maart. De regeering-Negrin is afgezet en vervangen door een Nationalen Verdedigingsraad, die als volgt is samengesteld Kolonel Casado, commandant van het centrale leger, vertegen woordiger van het volksleger, Julian Besteiro, oud-voorzitter van de Cortes, socialist, Wenceslao Carillo, vertegenwoordiger van de U. G. T., Miguel Hernandez, vertegenwoordiger van de links republikeinen, Eduardo Vala, vertegenwoordiger van de C. N. T. en Andres Gonzales Marin, eveneens C. N. T. In een radiorede verklaarde Besteiro, dat het onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk was volgens de constitutioneele voorschriften een nieuwen president der republiek te kiezen. De regeering van Negrin miste volgens zijn zeg gen iedere legitimiteit. „Het republikeinsche leger bestaat als onbetwistbare autoriteit en de ontwikkeling van den toestand heeft de oplos sing van een moeilijk probleem in zijn handen gelegd." Besteiro zeide verder, dat aan zijn zijde ston den de vertegenwoordigers van de links-repu blikeinen, socialisten, U. G. T. en C. N. T., allen bereid de wettige macht van het leger te steunen. Toen gisteravond de journalisten naar ge woonte te negen uur naar het hoofdkwartier te Madrid kwamen om inlichtingen te vragen, vonden zij buiten het gebouw een sterke wacht, Zij werden in de wachtzaal gelaten, waar zij tot middernacht bleven, om vervolgens te worden uitgenoodigd te luisteren naar de radiorede van de leden van den defensieraad. Vervolgens werden zij door kolonel Casado ontvangen, die zeide: „Gij hebt een historische nacht beleefd wij zijn overtuigd Spanje en de republiek een dienst te hebben bewezen". Over de muiterij op de vloot te Car- thagena, welke inmiddels geëindigd zou zijn zeide hij, dat de vloot niet in op stand is gekomen tegen de republiek, doch tegen de regeering, welke geen macht meer had. Tijdens zijn onderhoud met de journalisten werd kolonel Casado verscheidene malen aan de telefoon geroepen. Eerst door generaal- Ma nuel Matallana, den chef van den genei-alen staf. Casado zette uiteen wat was geschied. Vervolgens had hij een telefoongesprek met Paulino Gomez Saenz, den ex-minister van binnenlandsche zaken, wien hij zeide: „Ieder een is in opstand, om mij heen staan vertegen woordigers van alle partijen en vakvereenigin- gen, behalve de communisten, allen zijn u moe. De kroning van Pius XII. Kroning geschiedt op het balkon van den Sint Pieter. De kroning van Paus Pius xn zal niet geschieden in den Sint Pieter, doch in de „loggia van de zegeningen" van deze kerk, zoodat de menigte op het plein voor de kerk de geheelc plechtigheid kan volgen. Deze maatregel is genomen omdat in den Sint Pieter slechts 50.000 menschen een plaats kunnen vinden, terwijl vele tienduizenden den wensch te kennen hebben gegeven de kroning te willen bijwonen. Bovendien is genoemde loggia juist voor dit doel door Bramante gebouwd. De Paus licht gewond. Zaterdag is de Paus, op weg naar de Sixtijnsche kapel, waar hij de hulde der kardinalen in ontvangst heeft genomen, op de trappen uitgegleden. Hij heeft daarbij zijn rechter elleboog bezeerd. Na de plechtigheid heeft dr. Galeazzi Z. H. onderzocht. Hij heeft medege deeld, dat de elleboog licht gekneusd was. Gij vertegenwoordigt het volk niet, want ge zijt geen regeering. Gij regeert met u drieën het land." Tenslotte had hij nog een telefoongesprek, met generaal Miaja, die hem niet goed scheen te be- gi-ijpen. Casado noodigde den generaal uit naar Madrid te komen. Uit alle deelen van het republikeinsche Spanje kreeg kolonel Casado betuigingen van aanhankelijkheid en vertrouwen. Men zie hierover ook pag. 9). GOERING IN ITALIë. Goering is met zijn echtgenoote Zondagmor gen met een specialen trein in San Remo aan gekomen. Ter eere van zijn aankomst was de stad rijk met vlaggen versierd. Meer lichtinstallaties voor onbewaakte overwegen. Zij zullen bij 75 overwegen geplaatst worden. Onze Haagsche correspondent meldt ons, dat de Nederlandsclic Spoorwegen bij de Alkmaarsche TJzer- en Metaal gieterij 75 flikkei lichtinstallaties, be stemd voor de gevaarlijkste onbe waakte overwegen, hebben besteld. Deze installaties zullen werken als het model van de installatie, welke sinds eind 1936 te Steenwijk in gebruik is en goede resultaten heeft gehad. Binnen een jaar tijd zullen al deze in stallaties zijn aangebracht. In deze 75 installaties zijn volgens de Tel. be grepen twintig lampen, die op advies van de K.N.A.C. zullen worden geplaatst. Er zijn thans 5 installaties in werking en 12 in uitvoering. In totaal zullen dus eerlang 92 flikkerlicht installaties de gevaarlijkste onbewaakte over wegen van ons land beveiligen. De onbewaakte overwegen, welke zullen worden beveiligd, behooren tot de gevaarlijk ste van ons land. Het zijn o.a. de beruchte overgang bij Kethel en die bij Berkum. wel ke laatstelijk op 19 September een doode eischte en gruwelijke vermaardheid kreeg toen een 29-jarige geneesheer uit Dalfsen er een ontijdigen dood vond. Ook Waardenburg dat laatstelijk op 2 Juni van het vorige jaar een slachtoffer vroeg, zal met deze installatie worden beveiligd. Bij Raalte zullen drie in stallaties het gevaar keeren. De installatie bestaat uit drie lampen, ge monteerd op een bord onder het Andreas kruis, dat onbewaakte overwegen aankondigt. Op dit bord is een wit lichtsein bevestigd, dat 45 flikkeringen per minuut geeft en aan toont. dat het passeeren veilig is. Bij nadering van een trein wordt deze lamp uitgeschakeld en gaat een rood licht 90 flikkeringen per minuut geven. Het verschil in flikkerfrequentie dient om ook kleuren blinden duidelijk te maken, dat het onveilige signaal brandt. Bovendien begint op dat mo ment een wekker aan den paal te luiden. Het fraaie van de installatie is, dat een geel licht begint te branden, wanneer de in stallatie buiten dienst is. zoodat dan ieder weet, dat de installatie niet in orde is en hij op zijn hoede moet zijn. Het woord is aan Vinet: Is het niet treurig dat het eenige middel, om te toeten te komenwat een vriend in den grond van zijn hart van ons denkt, is, met hem in onmin te geraken? (Na een conferentie van de Ame- rikaansche kleermakers is bekend gemaakt, dat zij stroomlijn- costuums voor heer en zullen gaan maken, die de illusie zullen geven, dat de drager aanzienlijk grooter is dati in werkelijkheid) Nieuwe Am'rikaansche plannen, Hoeveel zijn er al geweest, Nu weer 't stroomlijnpak voor mannen, Nieuwst vrucht van Yankee geest. Stroomlijn pleegt men toe te passen, Op gevarieerd gebied. Maar voor broeken en voor jassen, Waren wij zoo ver nog niet. Mannen zullen grooter lijken, Wordt als resultaat voorspeld, Hoe men dat denkt te bereiken, Wordt er nog niet bij verteld. Nou. geef mij maar stroomlijnjassen, Stroomlijnbroek en stroomlijnvest, Laat mij stroomlijnhoeden passen, Stroomlijnschoenen en de rest. Dos mij uit in nieuwe lijnen. Want het hoeft wel geen betoog, Ik wil dolgraag grooter schijnen. In eens anders critisch oog. Men maakt mannen door de kleeren, Kwaliteit mag aardig zijn, Kwantiteit moet imponeeren, En desnoods alleen in schijn. Biz. aanbieding, weinig gebruikt,, mo derne kast in eikenkl., kruissn. in metaal gebouwd, volle toon, 5 jaar garantie. Ook op cond. GOLDSCHNEDiNC Gr. Markt - Haarlem (Adv. ingez. Med.) aan allen, die meegewerkt hebben aan den OPBOUW en INRICHTING van de nieuwe Stoffenzaak „NOUVEAUTé". Onzen dank vooral aan den architect FRED. H. KRAMER voor de schitterende verbouwing van het pand. Onzen dank ook aan de aannemers firma GEBR. A. H. en D. P. JOUSTRA voor de goede afwerking, en Onzen dank aan al het publiek voor de belangstelling getoond op den dag der opening. GROOTE HOUTSTRAAT 14 HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Paê- De kansen voor een spoorwegtunnel te Vel sen staan gunstig. j Een werkloozcn-organisatie zal met eigen candidaten aan de raadsverkiezingen te Haarlem deelnemen. 2 P. P. Hartendorf 25 jaar leider van het bu reau voor de Middernachtzending te 1 Haarlem. 3 BINNENLAND. Aan den tuinbouw zal nog een steunuitkee- ring worden gedaan. 3 Het aantal ongelukken op den nieuwen rijksweg is met twee vermeerderd. 3 Illegale grensoverschrijding mislukte. 3 BUITENLAND. Het bewind van Negrin is vervangen door een Spaansehen Nationalen Vcrdedigings- raad. 1 en 9 Een gedeelte van de Spaansche republikein sche vloot heeft gemuit. 9 Goebbels heeft in een rede aangedrongen op reorganisatie der internationale economie. 9 SPORT. Het damtiental van Noord-Holland wint van het nationale tiental. 5 ARTIKELEN, enz. J. B. Schuil over: Op vrije voeten. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1