ASPIRIN H.C. ANDERSEN MAANDAG 6 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD '4 Carnavalsstemming in La Gailé. Zeer geslaagd Bal-Masqué van de Handels- avondschoolreunisten. Het eene balmasqué volgt deze maanden in onze goede Spaarnestad op het andere. Er zullen niet veel Haarlemsche vereenigingen zijn, die zich op het uitgebreide amusements terrein bewegen, die niet eens in het jaar een bal-masqué organiseeren. Ofschoon en dit dient eerlijk vermeldt: vroeger was het aantal, indien we ons niet vergissen, nog grooter. Toch stelt men zich wel eens de vraag: Slagen deze feesten nu allemaal? En inderdaad, de meeste slagen wel. Dat is trouwens niet zoo verwonderlijk. Ook crises van allerlei aard en met allerlei na sleep kunnen den drang naar ontspanning in den mensch niet wegnemen. En waar kan men zich beter en ongedwongener amuseeren dan op een bal-masqué, waar de echte car navalssfeer hoogtij viert? Maar genoeg van deze beschouwingen over carnavalsavonden. Ik wilde U verslag uit brengen over het bal-masqué dat de Veree- niging van Reünisten der Handelsavondschool Zaterdagavond in gebouw „La Gaité" aan de Raaks organiseerde. En.... het is de moeite waard om er iets over te vertellen. Want het was een van de weinige bal-masqué's, die niet enkel maar geslaagd zijn omdat er nu veel gecostumeerden waren, nee er was iets anders: carnavalssfeer. Het was niet zoo maar 'n los bal-masqué, doch veeleer een kostelijk brok carnaval. Het had één van die uitgelaten avonden kunnen zijn, die men in Zuidelijker streken in den carnavalstijd zoo'n week ach ter elkaar te genieten krijgt en waarbij de uitlaaiende pret aanstekelijk doch nooit aan stootgevend is. Vroolijk, ongedwongen, uitgelaten. Dat is carnaval. Vreugde scheppen en vreugde op doen; zich eenmaal losmaken uit den ban van de dagelijksche beslommeringen zou de wereld er niet anders uit zien als we dat meer deden? Wat meer pret, wat meer zotternij, en wat minder pessimisme, daar hebben we in dezen tijd meer dan ooit behoefte aan. Daar om is het zoo aardig als een bal-masqué bij zonder goed slaagt. Niet in de eerste plaats voor de organisatoren maar vooral voor de feestgangers zelf. Nu waren er Zaterdagavond verschillende factoren, die tot bijzonder wel slagen hebben medegewerkt. Allereerst was het aantal gecostumeerden bijzonder groot, veel grooter dan dat van hen. die niet hun gezicht met een masker en hun lichaam met vreemd soortige gewaden hadden bedekt. Verder leent „La Gaité" zich uitstekend voor dergelijke feesten omdat er twee dansvloeren zijn waar door een al te groot gedrang vermeden wordt. Ten leste komen we dan ook nog bij een zeer belangrijk onderdeel: de muziek. Dit onder deel was bij „Red Debroy and his new Kings of Swing" in uitstekende handen. De leider zelf is een swing-saxofonist van formaat, die voor TELEFOON 15013 Haarlem, Bloemendaal (Adv. ingez. Med.j vele van zijn buitenlandsche collega's met grootere namen niet onder hoeft te doen. Er was voorts nog een accordeon looporkest o.l.v. Rinus Gude en het was veel beter dan de meeste zgn. stemmingsorkesten. Dit bracht er namelijk werkelijk de goede stemming in. De jury bestond uit mej Mies Deinum en de heeren Huib de Ru en Jaap Pronk. De heer de Ru reikte met een geestig speechje de ver schillende prijzen uit en hij toonde daarbij, dat hij ook als redenaar vele niet vermoede? talenten bezit. De volgende gecostumeerden wonnen een prijs: Groepen: 1. Jacob Hamel met kinderkoor; 2. Negers; 3. Kozakkenmeisjes. Damespaar: Crinoline-dames. Paren: 1. Duke Ellington en Compositie; 2. Schilders: „Sterk door Werk"; 3. Beiersch paar. Heeren; 1. Droste- mannetje; 2. Veilig Verkeer; 3. Pierrot. Dames: 1. Hawaiian-dame; 2. Klok; 3. Zonnebloem; 4. Zigeunerin; 5. Spaansche danseres. EXAMENS. Stuurliedenexamen. Geslaagd voor het examen derde stuurman groote handelsvaart H. M. C. J. Beemer, J. w. de Haan en G. A. A. Venema. Acad. Opleiding Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot apotheker: mej. A. Elshove en de heeren W. F. Daems en J. Clason. D D.D. it een heldere vloei stof, die diep ln de poriën doordringt en de ziekte kiemen doodt. Flacons a 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50. Geneesmiddel!). B B tegen HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid ƒ2000, overlijden ƒ400, verlies van een hand, voet of oog ƒ200, beide leden van een duim ƒ100. één lid van een duim ƒ50. alle leden van een wijsvinger 60, één of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een anderen vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk f 30. enkelbreuk 15. pols breuk f 15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. THEE DOETJE COED! (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 7 MAART 1939. Progr. I Jaarsveld. Progr. n Hilversum I en II. Progr. III: Keulen 8.— Parijs Radio 9.20 Radio P.T.T. Nord 9.30, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.35, Motala of Diversen 2.20, Radio P.T.T. Nord 2.40. Keulen 3.20, Diversen of Gram.muziek 4.20. Keulen 4 35, Ned, Brussel 5.20, Keulen 6.50. Pauze 7.30, Beromuenster of Diversen 7.35. Keulen 9.35, Ned. Brussel 10.20 Danmarks Radio of Diversen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.— Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 1.05. London Reaional 2.20. Droitwich 3.20, London Regional 3.55. Droitwich 4.45. Ned. Brussel 7.20. Straats burg 7.50. Fransch Brussel 8.20, Droitwich 9.20 Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek programma. 1. Moment Misical, Wilhelm Kempff. 2. Suite Oriëntale van Popy, Staatskapel an Berlijn. 3. Romance, Viool en piano 4. Casse Noisette Suite, Staatsoperaorkest ^an Berlijn. 5. Adagio Vlooi en piano. 6. Götterdammerung van Wagner. Berliner Philharmoniker. 8.0012.00 Diversen Bestrijding; der Werkloosheid. Een urgentie-program van den Vrijzinnig- Democratischen Bond. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft een urgentieprogram vastgesteld voor de bestrij ding der werkloosheid. Dit luidt: 1. Bevordering van den -export van Neder- landsche producten door middel van: a. Ex porter edietgaran tién en zoo noodig export subsidies: b. Sluiting van handelstractaten; c. Het opsporen van nieuwe afzetgebieden voor onze producten en het maken van re clame voor deze producten. 2. Plaatsing van een groot aantal werklooze arbeiders in de normale bedrijven, door mid del van: a. krachtige bevordering door de overheid, zoo noodig door het opleggen van wettelijke verplichtingen, van plaatsing, met loonbijslag, van nieuwe werkkrachten in het bedrijfsleven; b. verplichting voor de arbei ders om tegen een redelijk geacht loon pas senden arbeid te verrichten, op straffe van inhouden van iedere steunverleening; c. her scholing van de werklooze arbeiders, die door langdurige werkloosheid hun vakbekwaam heid verloren hebben en beroepsomvorming in de gevallen, waarin dit mogelijk is; d. strik te toepassing van de Arbeidswet; vergun ningen tot overwerk behooren slechts dan te worden verleend, indien daartoe volstrekte noodzakelijkheid bestaat: e. verkorting van den arbeidsduur door onderling overleg tus- schen werkgevers en werknemers in de be drijven met een tijdelijken overbruggingstoe slag van overheidswege; f. toepassing van de Arbeidswet op alle bedrijven en diensten, die daartoe nog in aanmerking komen; g. ont slag aan oudere arbeiders (boven 60 jaar) met vervroegd ouderdomspensioen, gepaard met een regeling, zoo noodig beperking, bij de wet van ontslag van andere arbeiders. 3. Krachtiee bevordering van de industria lisatie in het bijzonder door medewerking, eventueel credietverleening. aan bestaande levensvatbare bedrijven tot vernieuwing van him bedrijfsmiddelen. 4. Bevordering van het gebruik van binnen- landsche producten, voor zoover de export hierdoor niet onevenredig benadeeld wordt. 5. a. Het brengen van de belooning van den Iandbouwarbeid in een redelijke verhouding tot die van den arbeid in andere takken van volksbestaan, hetgeen o.m. behoort te geschie den door regeling van koop- en pachtprijzen; b. ontginning en, voor zoover ontginning niet mogelïik is. bebossching van woeste gronden; c. ruilverkaveling, ontwatering en herontgin ning van daarvoor in aanmerking komende gronden: d. bespoediging van de drooglegging van den Noord-Öostpolder en reeds nu krach tige voorbereiding voor de Zuiderpolders. 6. Ter bestrijding van de gevolgen van de jeugdwerkloosheid dienen werkkampen en centrale werkplaatsen ingericht te worden, alwaar de jongeren, voor zoover ze geen nor maal werk kunnen vinden, hun opleiding zul len ontvangen en practisch werk kunnen verrichten ter voorbereiding van den hen wachtenden arbeid. Aanvankelijk op vrije medewerking van de jeugd ingesteld, mag niet geschroomd wor den om zoo noodig aan de werklooze jonge ren de verplichting op te leggen aan zooda nige kampen en werkplaatsen deel te nemen, indien er bij hen onvoldoende deelname zou zijn. Bevordering van practische vakopleiding voor jongens en meisjes. 7. Wegenaanleg, bruggenbouw en andere openbare werken, voorzoover daaraan behoef te bestaat, dienen in versneld tempo te wor den voortgezet. De krotopruiming dient met kracht, te worden aangevat. Aandacht worde gegeven aan de restauratie van monumenten. Bij de werkverruiming worde mede meer aan dacht geschonken aan de hoofdarbeiders en aan de kunstenaars. 8. Mede ter bestrijding van de werkloosheid onder de leerkrachten, verbetering van de leerlingenschalen. 9. Bevordering van emigratie en kolonisa tie in versterkte mate. 10 Een nauwkeurig onderzoek zal moeten worden ingesteld naar de lichamelijke en geestelijke geschiktheid der werkloozen, ook teneinde na te gaan, welke wijze van hulp verleening aan hen zal moeten worden gebo den. 11. Een redelijke marge tusschen loon en steun moet worden in acht genomen. Bal-masqué „De Oosthoek". De Overijselsche, Geldersche en Drentsche vereeniging „De Oosthoek" is ook dit jaar niet achtergebleven bij de bal-masqué-viering. Zaterdagavond hield de vereeniging haar gecostumeerd bal in de zalen van gebouw Olympia. Het is voor alle aanwezigen een buitenge woon gezellig feest geworden. De accordeon band „Johnny met z'n klavierboys" hield er uitstekend den gang en de stemming in. De leden van „De Oosthoek" hadden allen zonder uitzondering veel werk van hun costu- meering gemaakt. Daar was bijvoorbeeld een mooie groep die het boerenleven in beeld bracht: maaiers met hun sikkels, schooven- bindsters die twee korenschooven, en melkers, die zelfs een koe meevoerden, boerinnen die mandjes met zuivel-producten droegen, enz. Daar waren voorts de drie vagebonden, het orgeldraaiers-paar, de twee Kozakken die de aanwijzigen naar 's lands wijs op een kozak- kendans vergastten, om slechts enkele van de best geslaagde te noemen. De jury, die bestond uit mej. G. Brouwer en de heeren Matth. Vader en Th. Dammi- aans, had waarlijk geen gemakkelijke taak om uit de vele deelnemers de prijswinnaars aan te wijzen. Tenslotte werd tot de volgende prijsverdeeling besloten: De prijswinners waren: de groep „Over- ijselsch Boerenleven", Parachutisten-paar, Spiegelclown met partner, twee kleuters, Pin da-paar, Hartenpaar, Zigeunerpaar met draaiorgel, Kozakkenpaar, Marregie, Marwitza, confetti-dame. Schaakkoningin en Gentle man. Feestavond „Vrede en Welvaart". Zaterdagavond organiseerde de vrouwen- Reisvereeniging „Vrede en Welvaart" ter ge legenheid van haar 3-jarig bestaan een feest avond in het gebouw van den H. K. B. De voorzitster, mevrouw A. v. d. Burg heette de talrijke aanwezigen welkom en memoreerde dat de vereeniging met 60 vrouwelijke leden in 1936 werd opgericht en thans 200 leden telt. Daarop werd gezamenlijk op de wijze van de ^Haarlemsche Bollenvelden" het vereeni- gingslied gezongen. Het klonk dat het een lust was. Het feestprogramma werd verzorgd door Kees Klaare, de humorist die met zijn gemoe delijke liedjes en zijn vlotte conference goed op dreef was. Bram Flora, die de piano voor treffelijk bespeelde en o.m. levensliedjes ten beste gaf, die zeer insloegen en Betty Morelly, die met haar liedjes binnen een minimum van tijd het publiek in geestdriftige stemming bracht. Haar optreden was dermate vlot, dat men zich zonder slag of stoot gewonnen gaf en uit volle borst de refreintjes meezong huis te hebben! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. Ingez. Med.) wanneer dat gewenscht werd, of wel mee- deinde op de muziekmaten. De samenzangen van Klaare en Flora hadden ook veel succes. „The Marinucci's" verzorgden tijdens de voor stelling en ook op het bal na, de muziek op uitnemende wijze. Groningers vieren feest. Het tweede jaarfeest van de amusements- en reisvereeniging „Martini". Dat de „Grönnegers" het verstaan feest te vieren is een algemeen bekend feit en wie het nog niet wist. die had Zaterdagavond maar eens een kijkje moeten nemen in de Leeuwe rik, waar de leden van de Gi'oninger amuse ments- en reisvereeniging „Martini" bijeen waren ter viering van het tweede jaarfeest der vereeniging. Niet zoodra had de heer Joh. H. van der Velde namens het bestuur de dames en hee ren hartelijk welkom geheeten, of de feest stemming breidde zich uit over de zaal. En het is duidelijk, dat die vroolijke atmosfeer nog in niet geringe mate werd opgevoerd, toen de eerste helft van het duo Meijer en van Meurs zich vertoonde om met een genoege- lijke conférence en een aardig liedje het af wisselende programma te openen. Meijer en Van Meurs „besloegen" het geheele gedeelte vóór óe pauze. De verzorging daarvan was bij hen in goede handen en voor degenen, die de beide komieken wel eens „aan het werk" heb ben gezien behoeft het dan ook geen betoog, dat hun optreden een succes werd. Er is naar hartelust gelachen, vooral om de grappige imitaties van Van Meurs. Deze levert in zijn genre goede dingen en men moet al een on verbeterlijke Nurks zijn, als men bij zijn fratsen niet in den lach schiet. Na de pauze kwamen de Groningers zelf in de weer met het blijspel „Kop der veur holn", van E. van Dijk. De leider van de tooneelclub van „Martini", de heer L. A. Bijl, had zich veel moeite gegeven om met de beschikbare krachten een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken. De heer Bijl is een serieus regisseur, die evenals zijn echtgenoote die een hoofd rol in het stuk vertolkte routine heeft op het terrein van het dilettantentooneel. De dames en heeren der tooneelclub werken blijk baar met veel animo onder zijn leiding en dat is op zichzelf al een zeer belangrijk ding. Het ligt voor de hand, dat zij in het bijzonder met specifieke „stukken van het Groningsche land", zooals „Kop d'r veur holn", zich het meest kunnen geven. Wij gelooven dan ook dat het groepje van „Martini" bestaande uit de dames Bijl en Roelfsema en de heeren v. d. Velde, Smidt. van 't Riet en Weiter,ng on der leiding van den heer Bijl nog vee. plezier zal beleven. Het feest werd besloten met een bal, dat door den heer Joh. L. van Duin geleid werd. Nog zij vermeld, dat de „Martini-band" dezen avond muzikale medewerking verleende. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN VAN 6—12 MAART 1939. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Siba- jak 8 Maart gewone stukken 2.15; mail via Genua m.s. Chr. Huygens 9 Maart gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 7, 9, 11 Maart gew. st. 2.15. Suriname, zeepost via Amsterdam 7 Maart gew. st. 3.25; mail via Bordeaux 9 Maart gew. st. 3.25; luchtpost DuitschlandZ. Amerika 8 Maart gew. st. 10.40; luchtpost FrankrijkZ Amerika 11 Maart gew. st. 10.40. Aruba, Curacao, Bonaire, zeepost, mail via Amsterdam 10 Maart gew. st. 3.25; mail via Le Havre 7 Maart gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten v. Amerika, via Le Havre 7 Maart gew. st. 19.10; via Cherbourg 9 Maart gew. st. 19.10. Canada, via Le Havre 7 Maart gew. st. 16.40; via Cherbourg 9 Maart gew. st. 16.40; via Glas gow 10 MaaVt gew. st. 8.30. Mexico en Cuba, via Le Havre 7 Maart gew. st. 16.40; via Cherbourg 9 Maart gew. st. 16.40. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 9 Maart gew. st. 10.via Lissabon 10 Maart gew. st. 16.40; alleen Rio de Janeira via Lissabon 11 Maart gew. st. 16.40: alleen Pernam- buco. Bahia, via Lissabon 12 Maart gew. st. 2.15. China, Japan en Hongkong, via Siberië 7, 10 Maart gew. st. 8.30; luchtpost voor China, Hong kong via AmsterdamBangkokHongkong 7, 9 Maart gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via IstanbulDamascus 6, 9 Maart gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via IstanbulAdanaAleppo 6, 9, 11 Maart gew. st. 22.30; via Genua 9 Maart gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Birma via Brindisi 7 Maart gew. st. 10.—.; via Marseille 9 Maart gew. st. 10.—. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, Siam en Penang, Singapore, via Genua 9 Maart gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAleppo 6, 11 Maart gew. st. 22.30; via Genua 9 Maart gew. st. 3.25; via Piraeus 10 Maart gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 8 Maart gew. st. 16.40; luchtpost Londen—Zuid Afrika 7, 10 Maart gew. st. 7. Oost Afrika/Kenia Oeganda, Zanzibar, Tangan- jikagebied, via Marseille 8 Maart gew. st. 2.15; via Marseille/Aden 9 Maart gew. st. 10.lucht post LondenOost Afrika 7, 8. 10 Maart gew. st. 7. Australië, via Marseille 9 Maart gew. st. 10. luchtpost AmsterdamBandoengSydney 9, 11 Maart gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, luchtpost als Australië. Copyright P. I. B. Bo« 6 Copenhogan „Neen, Set vind ik niets aardig", zei de prinses en zij liep II de belletjes opnieuw zoo lief het wijsje van „O, m'n lieve Augua- meteen door. Maar toen zij enkele passen gedaan had, speelden trjn. alles is weg, weg, weg", dat zij weer bleef staan luisteren. „Hoor eens", zei de prinses tot een der andere hofdames, „ga II kussen van één van mjjn hofdames." „Neen", antwoordde de hem eens vragen of hij het pannetje niet af wil staan voor tien varkenshoeder, „ik wensch er tien kussen van de prinses zelf voor te hebben. Wil zij dat niet, welnu, dan behoud ik m'n pannetje." „Hè, wat is dat vervelend:" riep de prinses. „Goed, ik zal hem h die tien kussen geven, maar dan moeten jullie voor me gaan op, hij kreeg tien kussen en staan, zoodat niemand ons kan zien." Zoo gezegd, zoo gedaan. De hofdames stelden zich voor de prinses en den varkenshoeder zij het begeerde pannetje. .(Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6