Haarlem moet in Engeland en Duitschland propaganda maken. H" DINSDAG 7 MAART 1939 HAARDEM'S DAGBDAD 7 Doch Frankrijk mag niet vergeten worden. Bezoek aan Haarlem steekt sterk af bij andere steden. - ET Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, aflevering 1, 1939, bevat een tweetal jaartabel len, die ons een voorloopig inzicht ge ven over de uitkomsten van het vreemdelin- genbezoek in Nederland in 1938. Ook Haarlem heeft een plaats gekregen in deze tabellen en hoe gevaarlijk het ook moge zijn nu reeds conclusies te trekken uit het gepu bliceerde materiaal, toch zijn er enkele aanwijzingen, die in verband met de rich ting welke de Spaarnestad moet inslaan om haar vreemdelingencontingent op te voeren wel van belang geacht moeten worden. Met het samenstellen dezer statistieken is een eerste begin gemaakt van wat in de toe komst ons een volledig beeld zal moeten geven van het vreemdelingenbezoek aan Neder land. Laten wij dankbaar zijn; maar voldaan zijn is nog verre. In dat opzicht is men elders heel wat verder dan in Nederland. Het materiaal voor deze statistiek komt uit een tweetal bronnen. De gemeentelijke bu reaux voor de statistiek der vier groote steden in ons land zijn de verzamelpunten en daar naast vergaart het Centrale Bureau buiten deze vier steden van ongeveer 1400 hotels en pensions maandelijksche opgaven, omtrent buitenlandsche reizigers. Deze wijze van ver zamelen heeft een groot bezwaar, waarop o.m. het officieele orgaan van Horecaf van 25 Februari j.l. de aandacht vestigt. Het is nl. niet mogelijk te weten te komen hoeveel bui tenlandsche reizigers in het afgeloopen jaar ons land hebben bezocht. Doordat de hotels de desbetreffende opgaven verstrekken wordt een reiziger, die achtereenvolgens in een vijf tal steden logeert ook vijfmaal geteld, zonder dat het practisch mogelijk is na te gaan of het hier denzelfden persoon betreft.Aangezien 't slechts zelden voorkomt, dat een reiziger in eenzelfde stad van hotel wisselt, geeft het aantal aankomsten in hotels voor iedere stad afzonderlijk wel een beeld van het aantal rei zigers, dat iedere plaats afzonderlijk bezoekt. Zoo geeft voor het geheele land het aantal overnachtingen een beeld van den omvang van het reizigersverkeer. Daarnaast is ook geen onderscheid gemaakt tusschen toeristen en handelsreizigers, zoodat ook daarmede re kening moet worden gehouden. In ieder geval is het mogelijk het bedrag te benaderen, hetwelk buitenlanders in 1938 in ons land hebben gebracht. Het blijkt nl. dat het aantal overnachtingen 782.000 bedroeg in het afgeloopen jaar en aannemend, dat een vreemdeling per dag dooreengenomen tien gulden in ons land zal besteden, volgt daaruit, dat het totaal bestede bedrag in 1938 circa 7,8 millioen gulden bedraagt. Bij een nadere bestudeering der beschik bare gegevens blijkt het, dat Haarlem van deze 782 duizend overnachtingen in 1938 slechts 4 duizend mag noteeren. Dat aantal is angstwekkend laag; zooals uit het onder staande moge volgen. Slechts één stad in ons land, nl. Amsterdam, heeft een aantal over nachtingen gehad boven de 200 duizend. Het juiste aantal bedraagt 292.917. Daarop vol gen twee steden, welke het aantal van 100 duizend passeerden nml. 's-Gravenhage (Scheveningen niet inbegrepen in de maanden Mei tot en met September) en Rotterdam. De juiste aantallen voor deze steden zijn resp. 158,712 en 118.763. Hieruit volgt, dat 's-Gravenhage als vreemdelingenstad op Am sterdam volgt en dat Rotterdam de derde plaats inneemt. Samengevat ziet dit onder deel der statistiek er dus als volgt uit: Totaal overnachtingen in 1938. 1. Amsterdam: 292,917 2. 's-Gravenhage: 158,712 3. Rotterdam: 118.763 Vervolgt men nu de rij der steden en slaat men geen acht op provinciale gedeelten, dan volgt od Rotterdam de stad Utrecht, met circa 107.000'overnachtingen minder dan Rotter dam. Deze geweldige sprong valt wel aan stonds op. Dat beteekent dus feitelijk, dat de drie steden: Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam het vreemdelingenbezoek tot zich trekken. Na Utrecht volgen dan in belang rijkheid: Eindhoven, Arnhem, Groningen, welke steden tezamen het volgende beeld ge ven: Totaal aantal overnachtingen in 1938 4. Utrecht: 11.650 5. Eindhoven: 9-289 6. Arnhem: 8-776 7. Groningen: 6.003 Uit deze cijfers blijkt, dat er in deze groep slechts één stad de 10 duizend overtreft en de drie andere in ieder geval meer dan 5 duizend overnachtingen mogen noteeren. Vervolgen we nu de reeks, dan komt als 8ste Haarlem met 4088 overnachtingen, terwijl de statistiek geen andere steden meer vermeldt. De bedoeling dezer eerste beschouwing is uitsluitend om aan de hand van cijfers, ook de meer gedetailleerde, eenige voorzichtige conclusies te trekken. Vandaar dat het van belang is dit aantal van 4088 verder te ont leden. Welke buitenlanders bezochten Haarlem in 1938 Onderstaand overzicht geeft daarvan een beeld- Engelschen 1095, Duitschers 921, Bel gen 495. Franschen 431. Amerikanen 240. Zwitsers 221. Australiërs 161, Ned. Overzee- sche gebieden 114. Zweden 82, Italianen 73. Denen 68, Hongaren 28. Polen 27. Tsjechen 25, Afrikanen 24, Noren 19 en ten slotte nog ge ringe aantallen voor verschillende andere lan- Dze opsomming spreekt boekdeelen. Zij toont aan. dat Engelschen en Duitschers de hoofdschotel vormen en dat alle groepen, wel ke daarop volgen voor Haarlem van veel min der beteekenis zijn. Bedenkt men daarbij dan nog. dat de Duitschers door de daar te lande bestaande reisregelingen in ongunstiger po sitie verkeeren dan de Engelschen, dan zal waarschijnlijk Duitschland voor ons Haarlem- sche toeristenverkeer onder meer normale om standigheden belangrijker zijn dan Enge land. In ieder geval zal het dus aanbeveling verdienen in de eerste plaats op deze twee landen onze Haarlemsche krachten te con- centreeren. Dat klemt te meer omdat het bud get van de Stichting Haarlem's Bloei slechts van dien aard is, dat de grootste efficiency in acht genomen moet worden. Het zal daarom dan ook beter zijn ons propagandamateriaal zooveel mogelijk in te stellen op deze beide landen. Maar er is nog een factor welke bij de Haarlemsche propaganda niet uit het oog verloren mag worden. Uit beschikbare ge gevens blijkt nl. dat het reizigersverkeer in ons land een regelmatige stijging vertoont tot Augustus. Daarna daalt het in snel tempo. De maand April maakt daarop evenwel een uit zondering. In geen enkele maand van het jaar dan juist in April is het aantal Euro- peesche bezoekers aan ons land zóó groot. Dat geldt met name voor Engeland en Frankrijk, doch niet voor Duitschland. Het is de bloem- bollentijd. Deze gegevens zijn natuurlijk voor Haarlem ook van belang. Zij leeren in de eerste plaats, dat nog een derde land in de propaganda betrokken moet worden en wel Frankrijk. Aan het maken van deze Fransche propaganda zijn moeilijkheden verbonden, indien men deze zaak uit een zuiver eng stads-oogpunt bekijkt. Want al moge het dan waar zijn, dat April aan ons land en in het bijzonder aan het bloembollengebied vele Franschen brengt, dat zegt nog aller minst dat dus Haarlem daarvan voldoende medeprofiteert. Het bloembollengebied is im mers groot en heeft vele belangrijke centra. Maar al spreken de cijfers in dit opzicht geen duidelijke taal, toch zou het niet juist zijn aan het Fransche bezoek niet de noodige aandacht te besteden. Resumeerend moet dus worden vastgesteld, dat Haarlem vóór alles aandacht behoort te besteden aan het maken van propaganda in Engeland en Duitschland en daarna aan Frankrijk. MOLLERUS. Aankoop van bosch ter bestrijding van de werkloosheid. Het Staatsboschbeheer heeft onder Zeist en Beekbergen ongeveer 1200 hectare bosch aan gekocht. De financiering van den aankoop geschiedt door het departement van Sociale Zaken uit de gelden, welke ter beschikking zijn gesteld voor den aankoop van terreinen ten behoeve van de bestrijding van de werk loosheid. Op de aangekocht gronden bestaat name lijk de mogelijkheid honderden arbeiders eenige jaren aan productief werk te plaatsen Tramstel van „De Gooische" in de Haarlemmermeer. Proefritten in gewonen dienst. De proeven, welke door de Nederlandsche Spoorwegen met het rollend materieel van de Gooische Tramweg Maatschappij zijn geno men, hebben zoodanige resultaten opgeleverd dat besloten is op Woensdag 8 Maart in den Haarlemmermeer een tramstel, bestaande uit een motorwagen met één of twee volg- rijtuigen, in gewonen dienst te stellen. In de ochtenduren zal dit materieel het traject tus schen Aalsmeer en Amsterdam onderhouden, in de middaguren zal tusschen Amsterdam (Haarlemmermeerstation) en Nieuwersluis worden gereden. Des avond zullen de wagens over Utrecht naar Hilversum worden geleid. Bij deze proefritten moet bewezen worden of' t materieel voldoet aan de eischen voor den gewonen dienst, o.m. het rangeeren op stati ons-emplacementen, het wisselen van wagens enz. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Maartnummer van .De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kwee kerslaan te Santpoort. De directrice Zuster J. Th. Kuyck, schrijft een schets „Vader", die als altijd lezenswaardig is. Zij uit ook den volgenden noodkreet: „Wij zakken door onze stoelen in de eetzaal Het was altijd al een allegaartje, „gekregen", de meeste, en vele al niet jeugdig meer, toen ze ons eigendom werden. We zouden zoo graag 20 nieuwe stoelen koopen, want alleen de banken langs den kant zijn goed. Een stoel kost 2.50. Wie wil ons geld sturen voor een stoel, een paar stoelen of een stukje stoel, op dat alle Lichthoevenaren weer veilig en rustig zitten kunnen?" Verder bevat het orgaan de gebruikelijke mededeelingen, o.a. ook, dat op Zaterdagmid dag 25 Maart voor de tweede maal de kinderen van „De Lichtoeve" naar Haarlem komen om in het gebouw van den Haarl. Kegelbond nog eens „Sneeuwwitje" op te voeren. Aan hen, die de eerste voorstelling niet konden bijwonen, kunnen we met een gerust hart aanraden, er heen te gaan. Zij zullen zich niet vervelen. Tenslotte wordt rekening en verantwoording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med De Haarlemsche industrie. Oprichting van een confectie-fabriek. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat is ingekomen een verzoekschrift van Gerzon Serphos te Haarlem, om vergunning tot oprich ting van een inrichting voor het vervaardigen van confectiekleedingstuk- ken in het perceel aan het Spaarne no. 77 en het daarin plaatsen van 42 electromotoren van 1/4 P.K. voor het aandrijven van 40 naai machines, één pers en één gascompressor, be nevens 2 electromotoren van V* P.K. voor het aandrijven van 2 snijmachines. Op 20 Maart kunnen bij het gemeentebestuur bezwaren ingebracht worden. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Onderstaande afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem vonden een plaats in de volgende bedrijven: Afdeeling Bouwkunde: A. Deelder, opzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland; J. Versteeg, opzichter bij de Genie te Bergen. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: S. den Blaauwen. opzichter 3e kl. bij den Rijkswater staat te Breda: J. P. Blauw, hulpopzichter Pro- vincalen Waterstaat van Noord-Hólland; G. v. Marle, opzichter Hoogheemraadschap „Rijn land" te Leiden; A. W. Plas, opzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland; L. Stavast, opzichter bij den Dienst van Publie ke Werken te Amsterdam. Afdeeling Werktuigbouwkunde: H. K. S. Ph. Begeman, employé bij de Billiton Maatschappij, Den Haag; J. H. Beverdam, technicus bij de Ge meente Reiniging te Haarlem; M. Druif, tee kenaar bij J. B. v. Heyst te Den Haag; J. J. Hartog, acquisiteur bij N.V. Zélander, Den Haag; Th. A. Huiting, assistent-bedrijfsleider bij de N.V. Ver. Touwfabrieken, te Leiderdorp; S. J. Mooi, assistent bij Gebrs. Stork Co., Hengelo; P. A. A. Nederpeld, technicus bij de N.V. De nieuwe eerste Nederlandsche, te Den Haag; W. G. Schermerhorn, assistent-bedrijfs leider bij N.V. Bonda's Veevoederfabr. te Leiden. Afdeeling Electrotechniek: J. v. d. Bliek, assistent bij de N.V. Hoogovens en Staalfabrie ken, IJmuiden; H. J. de Bruin, teekenaar bij A. de Hoop, Amsterdam; N. Dijkstra, technicus bij de Ned. Seintoestellenfabrieken te Hilversum; J. C. Jüncker, techn. ambtenaar 2e kl. bij het G. E. B. te Den Haag; M. Storm, assistent bij de Ned. Siemens Mij.. Den Haag; J. C. Versteeg, assistent bij N.V. Hazemeyer te Hengelo O. Afdeeling Scheepsbouwkunde: A. L. Beuk- man, chef teekenaar bij Scheepswerf Koster te Groningen; S. J. A. Hazewinkel. technicus bij de Kon. Paketvaart Mij. Afdeeling Vliegtuigbouw kunde: F. D. Heyting. technicus bij de K. L. M. te Schiphol; H. G. N. J. Kleingeld, assistent bij de K. L. M. te Schiphol. „DE GANGMAKERS". Zaterdag 11 Maart organiseert de Haarlem sche Jeugdvereeniging ..De Gangmakers haar eersten openbaren feestavond in gebouw St Bavo, Smedestraat. Aan het uitgebreid programma werken o.m. mede: een humorist-conferencier: The Accor deon Harmonists o.l.v. van Bep Swater; The Hawaian Melodians o.l.v. Rish Garth en The Hohner Two (mondorgelvirtuozen), die bin nenkort naar Frankrijk vertrekken. De too- neelgroep voert een klucht op, geschreven door Jan May, Mevrouw zoekt een dienstbode". Als speciale attractie vermeldt het pro gramma het eerste optreden van Jan Schaap, de negenjarige zanger, bekend van de V. A. R. A.-uitzendingen. Verder is er bal na tot twee uur o.l.v. den heer Donkerloo en met medewerking van Rish Garth and his Blue Margians. Miss Lu< y Tou, afgevaardigde van mevr. Tsjang Kai Sjek, arriveerde Maandag te Amsterdam voor het houden van een lezing over den wederopbouw van China en de hulpverleening aan de noodlijdende Chineesche burgerbevolking. - Bij de ontvangst werd miss Lucy Tou door een Chineesch meisje een Volendammer dop aangeboden ZWEMMEN Jaarvergadering afdeeling Noord- Holland K. N. Z. B. Er komt een hoofdklasse voor heeren. Een der belangrijkste besluiten, welke op deze vergadering, die in ,.De Roode Leeuw" te Amsterdam werd gehouden, genomen werd, was wel, dat besloten werd het voorstel van het bondsbestuur. om tot het stichten van een hoofdklasse voor waterpolo heeren over te gaan, werd aangenomen. Dit voorstel was in den Kring Haarlem ver worpen. Met groote meerderheid werd evenwel be sloten om de promotie- en degradatiewedstrij den te handhaven. Het bondsbestuur had af schaffing voorgesteld. Het punt verkiezing waterpolo-commissie lokte heftige discussies uit, waarbij vooral de heer G. Blitz, aftredend voorzitter dezer com missie, zich deed gelden. Het voorstel, o.a. door Kring Haarlem gedaan om den heer A. J. Braam tot voorzitter dezer commissie te be noemen, vond geen instemming bij de ver gadering. Na stemming werden de volgende candidaten genoemd: L. Pot Kring Rotter dam). voorzitter; B. Planjer (Kring Utrecht), competitieleider-secretaris; Mevrouw S. de DoodKoenen (Kring Amsterdam), tweede presidente en G. Voogd (Kring Haarlem) lid. Over een vijfde lid dezer commissie zal men zich ter algemeene vergadering van den bond beraden. Het jaarverslag der afdeeling werd uitge bracht door den heer L. Brunt te Heemstede; het werd ongewijzigd goedgekeurd. De juniores-kampioenschappen zullen waar schijnlijk in de Zaanstreek worden verzwom- men. In het bestuur werd de secretaris-penning meester. de heer L. Brunt (Kring Haarlem) herkozen. Het aftredende bestuurslid A. H. Otto te Amsterdam werd niet herkozen; in zijn plaats komt Dr. W. Posthuma (Kring Amsterdam). CRICKET. DE LAATSTE TESTMATCH. Zuid Afrika scoort in de eerste innings 530 ail out. A. D. Nourse 103. Engeland verliest één wicket voor 35 runs. Bij een stand van 4236 werd Maandagmor gen Zuid-Afrika's eerste innings door Nourse en Grieveson vervolgd. De runs kwamen in een iets sneller tempo, dan in de voorafgaande dagen, doch vrijheden konden de batsmen zich in het bijzonder op Verity en Wright niet veroorloven. Nourse was de tweede batsman, die in deze innings een century scoorde, waar over hij zes uur deed. Op een no-ba 11 van Perks maakte hij zijn 100 vol, doch over den volgenden, een Yorker, sloeg hij heen. De stand voor het 7de wicket had 107 runs opgeleverd. Grieveson, die aanvankelijk moeilijkheden met Verity had. batte voortreffelijk; hij bracht met Langton samen na de lunchpauze de 500 op het scoringbord. Langton trachtte aan Grieveson steun te verleenen, doch toen Perks zijn 5de wicket nam door Grieveson voor 75 te bowlen was het einde van de innings in 't zicht. Langton maakte na een half uur zijn eerste run. Hij trachtte na een zes den volgenden bal van Verity op dezelfde wijze te behandelen doch dat lukte niet; hij werd op cover-point door Paynter gevangen voor een snelle 27. Verity nam daarna snel Newson's wicket en op 530 sloot de innings. In totaal stonden de Engelschen 14 uur in het veld. Perks nam de helft der wickets voor slechts 100 runs, een uitstekend debuut tegen Zuid- Af rika. Het totaal van 530 is het hoogste ooit door Zuid-Afrika gemaakt. Het in 1931 te Kaapstad gevestigde record 513—8 tegen Engeland werd met 17 runs verbeterd. Gibb en Hutton begonnen al even voorzich tig op Newson, Langton en Gordon als Mel ville en v. d. Bijl. In het eerste uur kwamen er 13 runs op het scoringbord, doch inmiddels was het wicket van Gibb reeds gevallen. Gibb raakte een outswinger van Newson even aan en werd voor slechts 4 runs achter het wicket door Grieveson gevangen, een minder goed begin voor Engeland. Hutton met Paynter samen gaf den bowlers geen kans. Het totaal was zonder wicketverlies tot 35 verhoogd toen een appèl tegen het slechte licht werd toege wezen. Even later, één uur vóór het einde van den speeltijd, ging het regenen. Hutton staat op 24 en Paynter heeft er 6. De volledige 1ste innings van Zuid-Afrika laten wij nog volgen: A. Melville hit wicket b. Wright 78 P. G. v. d. Bijl b. Perks 125 A. E. Rowan l.b.w. b. Perks 33 B. Mitchell b. Wright 11 A. D. Nourse b. Perks 103 K. J. Viljoen c. Ames b. Perks 0 E. L. Dalton c. Ames b. Farnes 57 R. Grieveson b. Perks 75 A. B. C Langton c. Paynter b. Verity 27 E. S. Newson c. en b. Verity 1 N. Gordon not out o Extra's 20 530 O. M. R W. K. Farnes 46 9 108 1 Perks 41 5 100 5 Wright 37 6 142 2 Verity 55.6 14 97 2 Edrich 9 2 29 0 W. R. Hammond 14 4 34 0 SCHTETEN. SCHIETVEREENIGING „GENERAAL CRONJé' De uitslagen van de tweede serie voor de Paaschwedstrijden zijn als volgt: No.l. W. Spijker 88—83. Rozen 1. 2. Joh. Rctmpa 93—68. Rozen 3. 3. G. H. v. d. Stoop 82—68. Rozen 1. 4. Scheffel 78—70. Rozen 2. 5, Bousema 7864, Rozen 1. 6. Dekker 84—61. Rc.zen 0. 7. Gromm 78—55. Rozen 0. 8. Van Dijk 6861, Rozeen 0. 9. Zegwaard 65—59 Rozen 1. 10 Soetinga 4925. Rozen 1. 11. P. Vernout 4925. Ro zen 0. DAMMEN. HAARLEMSEII R.K. DAMGENOOTSCHAP. Dezer dagen hield bovengenoemd genoot schap een algemeene vergadering. De viering van het eerste lustrum zal bestaan in een uitstapje met vermoedelijk een massa-kamp De topscoreprijs werd uitgereikt aan de heer J. Lucas. Voorts is de wintercompetitie op één partij na uitgespeeld: deze gaat nog tusschen G. Zeeuwe en Jac Bosse om den len en 2den prijs. Binnenkort zal een propaganda-avond plaats hebben. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1889 7 Maart: Op 4 Maart, herdacht Jelle de Vries den dag waarop hij gedurende veertig jaren bij de firma Meyer en Dyserinck, steen- koopers en metselaars alhier als pak huismeester in dienst trad. Van zijn patroon ontving hij een stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor de vele en goede diensten aan de firma bewezen en van vele zijden blijken van belangstelling. HALCYON LIJN Stad Schiedam, 5 v. Pepel te Rotterdam. Stad Arnhem 3 v. Civ. Vecchia n. La Goulette. Stad Maassluis, 7 (n.m.) v. Narvik te Vlaar- dingen verwacht. Stad Zwolle, 7 (n.m.) v. Salta Caballo te Vlaardingen verwacht. Flensburg, 8 (v.m.) v. Kirkenes te Vlaardingen verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, Rotterdam n. Tampico 4 te Havana Edam, N.-Orleans n. Rotterdam 5 te Londen. Dinteldijk, Rotterdam n. Vancouver 5 te Londen. Zaandam, Rotterdam n. Philadelphia 5 v. Ply mouth. Drechtdijk, Rotterdam n. Vaucouver, 4 te Port land (Ore). Leerdam, New-Orleans n. Rotterdam 4 v. Havana. Blommersdijk, 4 v. Rotterdam te Baltimore. Noordam, 4 v. N. York naar Rotterdam. Veendam, Rotterdam n. New-York p. Kaap Race. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 4 te Porti. (O.) Maasdam, N. Orleans n. R'dam 2 te Tampico. Nieuw Amsterdam, N. York n. Z. Amerika, 4 van Punta Arenas. HOLLAND AFRIKA LIJN Jagersfontein, 5 van Beira te Rotterdam. Boschfontein, (uitreis) p. 5 Ouessant. Bloemfontein, 6 van Rotterdam te Beira. Springfontein, (thuisr.) 5 te Dar es Salaam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisreis) 4 v. Kaapstad. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN Serooskerk, 5 v. Hamburg te Schiedam. Abbekerk, (uitreis) 6 v. Antwerpen. Arendskerk, (uitreis) 6 te Manilla. Tjikembang. (thuisreis) 4 v. Miike. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk, (thuisreis) 5 v. Colombo. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN Maaskerk, (uitr.) 5 van Bordeaux. Jaarstroom, ,5 van Hamburg te Amsterdam. Brand, (thuisreis) 6 te Havre verwacht. Reggestroom, (thuisr.) 12 te Havre verwacht, via Duinkerken. 20 te Amsterdam verwacht. Amstelkerk. (uitreis) 4 van Port Bouet. KON. HOLL. LLOYD. Montferland, 6 van Hamburg te Amsterdam. Westland, (uitr.) 5 te Montevideo. Zaanland, (thuisr.) 6 van Montevideo. Amstelland, 8 v. B. Aires te A'dam verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Rhea, Venetia n. Amsterdam p. 6 Ouessant. Boskoop, Amsterdam naar Chili 4 van Balboa. El Libertator, 3 v. Curacao n. Maracaibo. Astrea, 1 van Curacao naar Maracaibo. Atlas, 4 van Curacao naar Maracaibo. Plato, 4 van Maracaibo te Curacao. Socrates 3 v. Barbados n. Port Limon Bodegraven 4 v. Talcamuano n. Corral Barneveld 4 v. Corral n. Tome. Bennekom, Chili n. Amst. 4 v. Cristob. Ajax, Stettin n. Amst. p. 5 Brunsbuttel. Baarn, 6 v. Hamburg te Antwerpen. Berenice, Amst. n. Kopenhagen p. 5 Holtenau Colombia, Amst n. W.-Indië 4 v. Dover Cottica 3 v. Barbados n. Amsterdam. Dido 3 v. Cristobal n. Curacao. Euterpe, Bordeaux n. Amst. 5 v. La Pallice Ganymedes 4 v. Nea Playa n. Volo. Helder, Amst n. Chili 5 (12.30 v.m.) 200 mijl Z.O. van Azoren. Hercules 3 v. Stamboul te Fethiye. Irene 5 v. ftamburg te Amsterdam. Juno, Stamboul n. Amst. p. 5 Gibraltar. Meroupe 4 v. Bari naar Catania. Nereus, 6 v. Kopenhagen te Amsterdam. Oberon 1 v. Amsterdam te Aurba. Odysseus 5 van Lissabon naar Vigo. Orpheus 6 v. Aarhuus te Amsterdam. Pericles 5 v. Amst. te Hamburg. Perseus 5 van Amsterdam te Aarhuus Pluto 6 v. Stettin te Amsterdam. Saturnus, Rott. n. Tunis p. 4 Gibraltar. Stella 5 van Savona te Piraeus. Theseus 5 v. Kopenhagen te Stettin Triton 5 van Stamboul te Bourgas. Van Rensselaer 3 v. New-York te Param. Venus 5 v. Amst. te Hamburg. Vulcanus 5 v. Piraeus naar Messina. Vesta 6 v. Rott. naar Amsterdam. Aurora, Portimao n. Genua p. 6 Gibraltar. KONINKLIJKE SHELL. Mirza, Rotterdam naar St. Kitt's 4, 25 mijl Z.W. van Niton. MEIJER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. City of Mandalay, Japan n. Rott. 6 te Havre. City of Florence, Dairen n. Rotterdam 5 van Penang. Glenearn, Japan n. Amsterdam 3 te Saigon. Glengarry. Dairen n. Rott. 3 te Penang. Glenshiel, 5 van Dairen te Rotterdam. Phrontis, 5 v. Batavia te Amsterdam. Mentor, Rott. n. Japan 5 te Shanghai. Patroclus, Japan n. Rott. 4 v. Shanghai. Polydorus, Batavia n. Amst. p. 6 Wight. Bengloe vertr. 9 v. Hongkong n. Rotterdam. Polydorus, Batavia n. Amst. vertr. 8 v. Londen Benavon, Kohsichang n. Rotterdam 20 v. Si- toebondo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo (uitr.) p. 6 Gibraltar. Dempo (thuisr.) p. 5 Kaap del Armi. Brastagi. N.-Orleans n. Bintang p. 5 Barbados Kedoe 6 v. Batavia te Rotterdam. Kota Nopan (uitr.) p. 5 Pantellaria. Tapanoeli (thuisr.) p. 5 Pt. de Galle. Weltevreden (huisr.) 4 van Marseille. Tosari (thuisr.) 6 v. Singapore. Straat Soenda (uitr.) 5 op 49 gr. 53 min. Nb. en 4 gr. 34 min. Wl. Kota Agoeng (uitr.) 4 v. Padang. •ROTTERDAM—Z-AMERrKA LIJN. Sirrah 4 v. Rotterdam te Santos. Aludra (thuisr.) pass. 3 St. Vincent. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tawali (uitr.) 6 van Sabang. Tajandoen 5 v. Amst. te Batavia. Tohan de Witt (thuisr.) 5 van Sabang Mamix (uitr.) 5 v. Sabang. M?mbilan 6 v Hamburg te Amsterdam Saieier (thuisr.) 4 te Havre. Poelau Laut (uitr.) 4 van Genua. Johan van Old. (thuisr.) 4 van Genua.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11