Schijn en Werkelijkheid AGENDA. DINSDAG 7 MAART 1939 HAARDEM'S DAGBCA'D 2 UN/T EN LETTEREN HET TOONEEL Het Nederlandsch Tooneel. Een avond van krachtig, imponeerend too- neelspel en een boeiend stuk met inhoud, er was dus alle reden voor de abonnés om gisteren zeer tevreden te zijn. Dat men dit ook was, bewees de gespannen aandacht, waarmee de voorstel ling door de stampvolle zaal werd gevolgd en het zeer warme applaus dat aan het slot tot een ovatie aangroeide. Schijn en Werkelijkheid van Paul Vincent Carroll Shadow and Substance, zooals het in het oorspronkelijke heet speelt in het Katho lieke Ierland. Dit verklaart dadelijk reeds veel van het actieve fanatisme van sommige perso nen o.a. van de twee kapelaans in dit stuk, waaraan wij, meer kalme, nuchtere Nederlan ders in het begin even moeten wennen. Hoofd persoon in dit zeer zeker interessante tooneel- spel is de. kanunnik Thomas Sherritt, een geeste lijke van klassieke eruditie, een sterke en hooge vertegenwoordiger van de kerk. die zich min of meer een eenzame voelt in zijn banale omgeving. Hij vindt zijn kracht in zijn al-oudkatholiek geloof dat hem de verzekerheid geeft in al zijn denken. Maar Thomas Sherritt, geestelijke van gezag, wordt niet begrepen en zelfs tegengewerkt door zijn twee kapelaans, den eene, leider der paro chiale congregatie, den andere van de R.-K. voetbalvereeniging, fanatici beiden, die zich voornamelijk richten naar de massa en daar door in botsing komen met den enkel in de kerk kracht zoekenden kanunnik. Scherp is ook de strijd, dien de kanunnik te voeren heeft met O'Flingsley, den schoolmeester, een vrijdenker, die de verontwaardiging wekt van de geloovigen door zijn onder pseudo ge schreven boek, waarin hij de kerk en de clerus scherp aanvalt. De kanunnik treedt tegen O'Flingsley op met al het gezag van zijn geeste lijk ambt en ontslaat hem als onderwijzer, wan neer hij ontdekt heeft, dat deze de schrijver is van het de kerk aanrandende boek. Maar dit is de kapelaans niet genoeg: zij gaan verder en men bedenke weer, dat wij in Ierland zijn zetten het volk op tegen den vijand, wiens ver banning zij eischen. Wanneer de kanunnik met al zijn geestelijk gezag hier tegen optreedt, blijkt het reeds te laat. Het volk is tezamen geschoold voor het huis van O'Flingsley, maar de steen, die men naar hem werpt, treft niet den „volks vijand", maar Brigitte, het dienstmeisje van de pastorie, dat in haar puur, rein geloof de eenige vriendin is van den kanunnik en den onder wijzer. Dit eenvoudige dorpskind is na den kanunik de meest belangrijke persoon in dit stuk. Zij staat door haar zachtheid en aanhankelijkheid, maar vooral door haar misschien wat simpel, maar rotsvast Geloof den geestelijke nader dan alle anderen uit zijn omgeving. Zij is zooals de kanunik haar noemt zijn eenige „vriend". Doch ook zij geeft hem ernstige, misschien nog grootere zorgen, want als hij hoort van haar vi sioenen en haar gemeenschap met de Heilige Bri- gitta, meerit hij hier tegen op te moeten treden, omdat hij aan dat „wonder" niet geloovën kan. Zoo hard en dictatoriaal de kanunnik is tegen de anderen, zoo zacht is hij tegen Brigitta zelf. Hij tracht haar te overreden, haar te overtuigen van haar geestelijke dwaling, maar tevergeefs, want voor Brigitta is de verschijning van de Heilige even groote zekerheid als zij dit was voor Jean ne d'Arc. Wat is hier schijn, wat werkelijkheid? De kanuunik tracht Brigitta te overtuigen, dat de Kerk geen nieuwe Wonderen behoeft men denkt hier onwillekeurig even aan Pater Mala- chius" Mirakel maar dit gaat boven het begrip van het eenvoudige kind, voor wie de mystieke belevenis nu eenmaal waarheid en geen gezichts bedrog is. De kanunnik lijdt er meer onder dan onder al het andere, omdat hij hierdoor zijn eenige „vriend" dreigt te verliezen. Doch wanneer Brigitta zwaar gewond door zijn vijand, voor wien zij zich heeft „geofferd", wordt binnenge dragen, dan beseft Thomas Sherritt, dat wat voor hem schijn was, voor haar de zekerheid van het geloof beteekende. De twee tegenstanders, de ka nunnik e*i de onderwijzer, staan samen bij de doode en zij beseffen op dit oogenblik beiden de waarheid der woorden van Brigitta, „dat als de menschen elkaar voortdurend konden zien in groote spiegels, alle haat en bitterheid uit de we reld zouden verdwijnen." Een stuk, dat ook door zijn inhoud, diepen in druk maakte en dat in zijn gebondenheid en zijn conflicten gelegenheid biedt tot sterjs tooneel. Ik vroeg mij af, of de indruk nog niet zuiverder zou zijn geweest, wanneer de omgeving en vooral de twee kapelaans minder carricaturaal ge- teekend waren. De schrijver was met zijn sym pathieën en antipathieën wat te eenzijdig. Mis schien zijn de verhoudingen in Ierland anders dan hier, maar ons verbaasde toch nu en dan de houding van den wel zeer autoritairent, harden kanunnik tegenover zijn twee ondergeschikte geestelijken en omgekeerd, 't Bevreemdde, dat Thomas Sherritt, die al zijn overtuigingskracht met zoo'n zachtheid aanwende bij Brigitta, dat Weber GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. MecL) H e d e n: DINSDAG 7 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Beethoven-cy clus H. O. V. 8.15 uur. Luxor Theater: „Wat leven wij toch gelukkig" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De geheimzinnige dr. Clitterhouse" en „Vreemde kostgangers", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Spotternij en zotternij". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zestig glorierijke jaren" Tooneel: Bob Gilette. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Wcnn am Sonntagabend die Dorf- musik spielt". 7.15 en 9.15 uur. 's Middags kin dervoorstelling „De Berg van het Noodlot" 2.30 u. Spaarne Theater: „De luchtsmokkelaar" en „Penrod en Sam", 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 8 MAART Bioscoopvourstellin Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. MET .DE „ROOIJA"-MACHINE maken wij afdrukken van brieven, acten, allerlei bescheiden, PAGINA'S VAN BOEKEN, enz. enz., ook wanneer deze aan twee zijden bedrukt of beschreven zijn. U krijgt dus een afdruk, precies gelijk aan het origineel, met handteke ningen, enz. Deze afdruk is dus ook positief. HET ORIGINEEL BLIJFT HIERBIJ VOLKOMEN INTACT. Onze firma is de eerste in Haarlem, die een dergelijke machine voor particulieren in gebruik stelt. Daarom willen wij gaarne ieder, die daarvoor interesse heeft, in de gelegenheid stellen, de machine en het procédé te bezichtigen. Ons geheel nieuwe bedrijf. SCHAGCHEL STRAAT 14, is geopend van 7.30—12 en van 13.30—17.30 uur, Zaterdag van 7.30 tot 13 uur. U bent daar van harte welkom. Hoogachtend, TELEFOON 11963 (Adv. ingez. Med.i FIRMA ANTON DE ROOIJ nooit deed tegenover de anderena Hierdoor werd het stuk nu en dan opzettelijk oneven wichtig. Paul Vincent Carroll bood den leden van Het Nederlandsch Tooneel gelegenheid tot sterk spel en de opvoering van Schijn en Werkelijkheid is dan ook onder de leiding van Van Dalsum tot een manifestatie van voortreffelijke tooneel- speelkunst geworden. Dit was ongetwijfeld een der voornaamste redenen van het zeer groote succes. Het was een vreugde Albert van Dalsum en Charlotte Kohier weer eens in twee groote rol len naast elkander te mogen zien. Thomas Sherritt is tot een der mooiste rollen van Van Dalsum geworden. Hij speelde dezen kanunnik met aristocratische voornaamheid, onaantast baar als de geestelijk van gezag, een man van waarlijk klassieke eruditie, streng, hoog en on wrikbaar tegenover zijn banale omgeving, innig menschelijk, zacht tot het weeke toe, in zijn verhouding tot Brigitta. Teer en ontroerend wa ren de tooneelen tusschen hem en Brigitta, sterk en fel de scène tusschen den kanunnik en den onderwijzer. Brigitta is een rol, welke Charlotte Kohier wel bijzonder goed ligt. Men dacht onwillekeurig aan enkele vroegere rollen van haar, aan haar „Sprotje", Eleonora in Strindberg's Paschen, en Johanna in Schnitzler's Eenzame Weg, al heeft deze Brigitta vooral door haar onaantastbaar geloof ook weer andere kanten. Prachtig was Charlotte Kohier in haar aanhankelijkheid voor den kanunnik en in haar angst om hem pijn te doen, ontroerend ook is haar strijd om de Heilige Brigitta trouw te blijven ondanks het verzet van den haar zoo lieven kanunnik. De tooneelen tusschen Charlotte Kohier en Van Dalsum in dit stuk behooren tot de mooiste, die wij in tijden hebben gezien. Jacques de Haas en Jacques Snoek waren de twee kapelaans. Geen dankbare rollen. De Haas gaf het fanatieke, benepene en felle van kape laan Corr scherp weer, Jacques Snoek moest als de kapelaan sportmaniak eigenlijk de zwakste rol in het stuk wel meer naar de caricatuur gaan. Johan Schmitz gaf O' Flingsley, den atheistischen en strijdlustïgen onderwijzer met overtuiging en maakte er een sympathieke figuur van. In zijn groote scène met den ka nunnik in III vond ik hem wat onbeheerscht en werd zijn tekst nu en dan onverstaanbaar door te hard schreeuwen en onvoldoende articulatie. Heel mooi daarentegen -was hij aan het slot bij de stervende Brigitta. Allergeestigst speelde Gysbert Tersteeg een wat onnoozelen dorpsonderwijzer, scherp en raak beeldde Mies Elout een bekrompen, bazige oude juffrouw uit. Han Bentz van den Berg en Corrie Korevaar zouden zich als de bezoekers van den kanunnik wat kunnen matigen. Zoo gespeeld, waren zij feitelijk kluchtspelfiguren, die uit den toon van dit stuk vielen. Ten slotte nog een woord van hulde voor het door Jacques Snoek ontworpen, stemmingsvolle décor. J. B. SCHUIL. Vereeniging voor Huisvrouwen Ina Boudier-Bakker. Er was veel belangstelling voor de lezing welke mevrouw Ina BoudierBakker gisteren middag voor de Vereeniging voor Huisvrouwen in Hotel de Leeuwerik heeft gehouden. Het tooneelzaaltje was geheel gevuld., teen de vice-voorzitster, mevrouw Dyserinck—Van Grise van der Palts de zoo zeer geachte spreekster namens de Vereeniging met eenige hartelijke woorden welkom heette. De groote opkomst, zoo zei mevrouw Dyserinck, was wel het beste bewijs, hoe geliefd de schrijfster ook in Haarlem was. Mevrouw Boudier sprak gisteren over vier belangrijke vrouwenfiguren in de Middel eeuwen en had daarvoor gekozen Christine de Pisan, Jacoba van Beieren, Odetta de Champsdivers en Jeanne d'Arc, vier figuren, die, hoe verschillend ook van aard, toch allen volkomen vrouw waren. Een zeer merkwaardige vrouw is zeker Christine de Pisan geweest, de eerste die in geschrifen en wel voornamelijk in „Les Lettres sur le Roman de la Rose", haar sexe verdedigde tegen den laster van den Fran- schen schrijver Jean de Meung. Zij is geen fi guur uit den Barbaren-tijd, haar stem klinkt bekend in onze ooren. Opmerkelijk is het, hoe deze vrouw, die in 1363 geboren was, haar tijd vooruit was. Zij wierp zich moedig in den strijd en beschreef de vrouwen van alle soor ten, van de Koningin tot de heel eenvoudige vrouwen toe. Zij eerde den lichamelijken arbeid in aile vormen en schreef de vrouw haar plaats voor tegenover God. de maatschappij en het gezin. Zij stelde reeds de vrouw in intelligentie niet beneden den man en schreef voortreffelijke dingen over het huwelijk en de opvoeding der kinderen. Hoe ver zij haar tijd vooruit was. blijkt wel hieruit, dat zij van lichamelijke tuchtiging bij de opvoeding niets wilde weten. Alles, wat Christine de Pisan schreef, klinkt nobel, gezond en rein en daarom verdient haar naam onthouden te worden ook door de tegenwoordige vrouw. Dat Jacoba van Beieren een warme verde digster vindt in de schrijfster van Vrouwe Ja cob spreekt wel vanzelf. Bij al haar krijgshaf tigheid bleef Jacoba van Beieren toch steeds volkomen vrouw en mevrouw Boudier kwam met overtuiging op tegen den laster welke over deze vrouw met haar vier mannen was ver spreid, vooral door Bilderdijk, In den korten tijd van haar leven heeft deze vrouw 20 le vens geleid en men kan van haar zeggen dat zij trouw was tot het uiterste. Want aan wie zij eenmaal haar hart gaf, dien bleef zij voor altijd trouw. Dit was ook de groote eigenschap van Odette de Champsdivers, de favoriete van ko' ning Karei VI van Frankrijk Charles le Bien Aimé, wien zij feitelijk haar jonge le ven offerde, toen hij geesteskrank was ge worden. Zij heeft daarmee een prachtig voor beeld gegeven van hooge liefde. Maar boven alle vrouwen der Middeleeuwen stijgt Jeanne d'Arc uit, de geïnspireerde, die haar stemmen trouw bleef tot aan den dood en die vrouw bleef in de hoogste beteekenis van het woord, ook toen zij het leger aan voerde. Haar dreef de liefde voor den Hoogste» voor God. Hoe verschillend deze vrouwen ook waren, liefde in alle vormen heeft hen gedreven en tot groote figuren gemaakt. Dicht staan zij bij de vrouwen van nu, omdat zij leefden op haar Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor de kuststrook: Wisselende bewol king. enkele buien, krachtige tot matigen Westelijken tot Noordwestelijken wind, iets kouder. Voor het binnenlandWisselende bewol king. plaatselijk enkele buien, meest matige Westelijke wind; iets kouder. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagst^ hedennacht Hoogste heden 48 F. 45 F. 45 F. De scheidingslijn van de koude polaire luchtmassa's, welke over de Britsche eilanden naar het vasteland aangevoerd worden en de warm-vochtige lucht, welke uit het Zuidwes ten over de Golf van Biscaye Frankrijk binnen stroomt, verplaatst zich steeds meer Zuid waarts. Een laatste storing ontwikkelde zich gisteren langs deze scheidingslijn. Deze trok, verge zeld van zeer zwaren regen, over Noord- en Midden-Frankrijk xjaar Zuid-Duitschland. Zij bracht ook in het Zuiden van ons land matigen tot zwaren regen. In Zwitserland viel in de lager gelegen stations zeer veel regen. De bergstations melden echter weer daling van temperatuur, bij zeer slecht weer. Zoo meldde de Saentis hedenmorgen sneeuw met mist, bij een temperatuur van min drie graden en een zeer zware Westerstorm (11 beaufort) ter wijl er in den nacht 43 m.M. neerslag in den vorm van sneeuw viel r dit komt overeen met gemiddeld ongeveer 40 c.M. sneeuwhoogte). Het Jungfraujoch méldde mist bij stormach- tigen Noordenwind en min 9 graden. Onder invloed van het verder doordringen van de koude luchtmassa's is de temperatuur overal gedaald en zal de temperatuur ook in Zwitserland weer spoedig onder het vriespunt komen, terwijl de regen in de lager gelegen dalen in sneeuw zal overgaan. In de koude-lucht is het weer wisselend be wolkt met buien. In Ierland en Schotland komen hagel- en sneeuwbuien voor. Ons land bevindt zich thans geheel in deze koude strooming, zoodat de temperatuur geleidelijk verder daalt en het weer ook bij ons een buiïg karakter krijgt. In Midden-Zweden nam de bewolking toe en verdween de strenge vorst plaatselijk. Op den Oceaan nadert thans een machtig gebied van hoogen luchtdruk, hetwelk zich naar onze omgeving uitbreidt. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Stand van gister 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 4.26 uur; n.m. 16.48 uur. Strand berijdbaar van 9.30—14.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. hart. Dat heeft deze vrouwen groot gemaakt en daarom zijn zij ook voorbeelden voor de te genwoordige vrouw. De lezing van mevrouw Boudier trof ons door de mooie woordenkeus, de overtuiging en de warme vrouwelijkheid. Ook hier hoorden wij een vrouw, die evenals deze 4 groote figuren leefde op haar hart en daarom vooral boeide zij haar gehoor in zoo hooge mate. Na de pauze las mevrouw Boudier een ge deelte voor uit haar boek Vrouw Jacob. Wij hadden liever een ander fragment gehoord dan dit verhaal zoo vol van krijgsrumoer, dooden en gewonden, dat niet het meest ty peerend is voor haar talent en.haar vrou welijkheid. Mevrouw Boudier heeft een wel luidende stem Cristine de Pisan zou er tevreden over zijn en leest met duidelijke articulatie, heel gewoon en eenvoudig, zonder eenig effectbejag. Zij las voor deze zaal vol dames, zooals zij ook zou lezen in den familie kring, meer als „lectrice" dan als schrijfster en geheel niet als declamatrice. Alle pathos is haar vreemd en dit maakte de lezing juist sympathiek Mevrouw Dyserinck dankte mevrouw Bou dier namens de Vereeniging voor Huisvrouwen met eenige vriendelijke woorden en de aan wezigen onderstreepten deze woorden met hartelijk applaus. J. B. SCHUIL. Wethouder A. G. Boes. Wordt Donderdag 9 Maart 75 jaar. Donderdag 9 Maart wordt de heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs te Haarlem, 75 jaar. Wij hebben reeds medegedeeld, dat van een open bare huldiging niets kan. komen, daar de heer Boes en dat typeert opnieuw zijn bescheiden heid! het juist zoo heeft uitgezocht, dat hij dien dag nog met vacantie buitenslands is. An ders zou deze gelegenheid ongetwijfeld door zeer velen worden aangegrepen om met bloemen en woorden te getuigen van hun waardeering die zij hebben voor den 75-jarige en zijn werk. Wij hebben al eenige keeren een overzicht ge geven van zijn loopbaan, zoodat wij nu met eer enkele herinnering kunnen volstaan. 27 Mei 1919 werd hij tot lid van den Raad gekozen, nadat hij zich een uitstekenden naam verworven had als onderwijs-specialist, eerst in Ned. Indië daarna in Nederland. In Indië was hij aanvanke lijk als leerkracht werkzaam bij het onderwijs, daarna als inspecteur. Nadat hij in het moeder land teruggekeerd was, werd hem ook hier nog de leiding van een inspectie toevertrouwd. Toen de heer Boes in den Raad kwam was hij al 55 jaar. Ongetwijfeld zal hij niet gedacht heb ben zoo lang in dit college zitting te zullen heb ben, dat hij van de 39 de oudste in dienstjaren op 5 na zou worden. Nog grooter verrassing werd het voor hem, dat hij in 1935, dus op 71-jarigen leeftijd nog, gekozen werd tot wethouder van onderwijs! Maar toen de Raad hem tot die be langrijke functie riep, wist ieder uit ervaring, dat de belangen van het onderwijs bij hem in goede handen waren. Dit vertrouwen heeft hij in niets beschaamd. Toch stond de heer Boes voor een moeilijke taak, omdat de economische crisis de gemeente immers tot steeds grooter bezuini ging dwong. In den Raad heeft hij meermalen gezegd, dat het hem leed deed veel mooi werk, dat in de goede jareq was opgebouwd, te moeten afbreken. Mijn grootste zorg is zoo voegde hij er dan bij er voor te waken, dat door die be moeiingen de vitale belangen van het Onderwijs niet worden aangetast. En bij de behandeling van de laatste begrooting in den Raad meende hij ge rechtigd te zijn te constateeren, dat er wel veel afgebroken is geworden dat ook hij liever had behouden, maar toch: kan gezegd worden, dat on danks dat alles het Haarlemsche onderwijs op peil gebleven is, mede door de prijzenswaardige wijze waarop leeraren en onderwijzers hun veel verzwaarde taak blijven vervullen. De heer Boes had als wethouder van onder wijs het vertrouwen van den geheelen Raad. Een man van groote redevoeringen was. hij niet, daar voor was trouwens ook geen aanleiding, want wij herinneren ons geen enkelen aanval van eenige be teekenis op zijn beleid. Wel bleek uit alles, dat de heer Boes elke gelegenheid aangreep om als er een mogelijkheid was nog iets goeds te be reiken voor het Onderwijs of het onderwijzend personeel. Hij stelde bovendien veel belang in allen die bij het Onderwijs betrokken waren, was voor zeer velen een vriend en raadsman. Met de organisaties werkte hij ook op aangename wijze samen. Men weet het, de heer Boes heeft geen nieuwe candidatuur voor den Raad willen aanvaarden. Hij zelf acht nu den tijd gekomen zijn werk aan een jongere kracht over te geven. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft zich bij deze beslis sing neergelegd, hoewel bestuur en leden het be treurden, dat iemand die veel verdiensten voor de maatschappij en de partij gehad heeft, meent dat het uur van scheiden voor hem gekomen is. Al heeft de heer Boes nu kans gezien zich te onttrekken aan een huldiging op zijn 75sten ver jaardag, het zal hem niet mogelijk zijn te voor komen, dat bij zijn aftreden als raadslid en wet houder de gelegenheid wordt aangegrepen om te getuigen van de dankbare waardeering die men algemeen jegens hem koestert. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 9 Maart zal de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, een spreekbeurt ver vullen in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan no. 34 op uitnoodiging van het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. Chamberlain is tegenwoordig geweest bij een ontvangst op het Russische eezantschap te Londen. De Britsche premier in gesprek met den gezant Maisky. De werkloosheid te Haarlem. 1156 minder dan in 1936. In de afgeloopen week verminderde het aantal werkloozen te Haarlem met 102. Er zijn nu nog 5836 werkloozen. Dat zijn er 386 minder dan in 1938, 650 minder dan in 1937, 1156 minder dan in 1938 en 138 minder dan in 1935. IJMUIDEN BESOMMINGEN. manden. Trawlers: 380 Vikingbank IJM. 183 f 2620 300 Poolzee IJM. 77 f 2530 400 Cornelis IJM. 15 f 2320 400 Fotterdam IJM. 112 f 3400 110 Elie Chenevière IJM. 161 f 1970 1050 Dirkje RO. 53 f 3350 Kotters: E 125 f 1170, E. 458 f 1320, E 379 Loggers: Adjo Wico RO. 9 f 1330. RESTANT BESOMMINGEN Loggers: verwachting: IJM. 204 f 350, KW 155 f 440, 48 f370, 38 f 1090, 86 f 1390, 101 f 480, 89 f340, 175 f 380, 75 f 480, 56 f 890, 166 f 340, 55 f 380, 47 f 350, 3 f 1150, 107 f 390, 59 f 380, 62 f 310, 178 f 390, 177 f 460, 91 f 330, 108 f 330, 27 f 230, 112 f 340, 69 f 490, 14 f 390, 49 f 720, 125 f 290, 132 f 570, 105 f 340, 104 f 380, 46 f 340, 52 f 320, 110 f 330, 127 f 480, 130 f 570, 36 f 850, 16 f 1400, 19 f 1000, Kotters: E 57 f 1130. E 503 f 850, E 451 f 980, E 369 f 1200, E 51 f 1040. Trawlers: Protinus IJM. 85 375 m. f 2790. BEVERWIJK De opbrengst van de snijbloemen. Noteeringen van ,/t Centrum". Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" waren de noteeringen: Tulpen: Copland 1526, idem rose 1829, Bartigon 1728, Rose Bartigon 1929, William Pitt 18—30, La Salle 24—35, Carare 27—43, Albino 2745, Sanders 16—22, Pierson 15—19, Le Notre 22—36, Elisabeth 22—34, Victoire 18—26, Verone 15—19, Vera 20—27, Madame de Paris 18—27. Mozart 19—25. Mendeltulpen in soorten 1729. Couleur Cardinal 1929, Prins van Oostenrijk 1623, Gele Prins 1825, King of the Yellow 1519, Brillant Star 14 19. La Reine 13—18. Generaal de Wet 23—32, Flamingo 1217, Fred. Moore 1418. Ibis 17—19. 'Murillo 13—21, Theeroos 18—25, Mi*, v. d. Hoef 1927, Peach Blossom 1823-, Oranje Nassau 2329, Titiaan 18—29, Couronne d'Or 1825, Oranje Globe 19—25, Herm. Schlegel 13—17, Triumf-tulpen in soorten 1850. Narcissen; Ornatis 6—12; Sion 7—13, Golden Spur 715, v. Waveren Giant 1419, King Alfred 13—18; Victoria 13—19, Spring Glory 1518, Lourens Coster 1017, Emperor 12—16. Blauwe Druifjes 825, Tittelaria 1319, Sprengerie-groen 729, Plumosa-Groen 835, Fresia-wit 1125. Fresia Buttercup 1946, Crocus 513, Anjers 175950 per 100, Hyacin ten 180580 per 100. SANTPOORT Auto in een sloot. Kind stak onverwacht den weg over. Op den Rijksweg reed een luxe-auto uit Bloemendaal met vrij groote snelheid in de richting van Velsen toen de bestuurder plotse ling genoodzaakt was, uit te wijken voor een wind dat den weg overstak. Bij het uitwijken verloor de bestuurster de macht over het stuur, waardoor de auto, na eenige slingerende bewegingen in een sloot langs den weg ge raakte. De beide inzittenden van de auto bekwamen eenige lichte snij wonden, terwijl de auto aan de voorzijde beschadigd werd. BRIDGECLUB SANTPOORT. Zondag jl. hied bovengenoemde bridgeclub ter gelegenheid van haar eerste lustrum, een open. drive in haar speellokaal hotel „Velserend", waaraan door 120 personen werd deelgenomen. Er werd in 4 groepen gespeeld. De uitslag was als volgt: Afd. A le pr. N-Z heeren Osendarp-Rijke. 2e pr. N-Z heei'en v. Dijk-Verkroost le pr. O-W heeren Jonker-Ketting 2e pr. O-W heeren Verkroost-Marchant Afd. B le pr. N-Z mevr. en heer v. Praag z 2e pr. N-Z heeren G. en J. v. Eerden le pr. O-W heeren Warren- v. d. Werf 2e pr. O-W mvr. Handgraaf-heerWigman Afd C: le pr. N-Z heeren Haagsma-Seegers 2e pr. N-Z mevr. en heer Koebrugen le pr O-W heeren Geb. Stol 2e pr. O-W heeren Jore-v. d. Enóe Afd. D le pr. N-Z heeren Woning-Woning 2e pr. N-Z. Ruyssenaars-v. d. Bergh le pr. O-W heeren Hoes-de Vries. 2e pr. O-W mevr. en heer Donkervoort IHtBKT miimv ROTTERDAM 6 Maart 1939. Aanvoer totaal 1958. Vette runderen 645. Vette kalveren 278. Nuchtere kalveren 16. Scha pen 537, lammeren 6. Varkens 476. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 70, 2e lew. 60, 3e kw. 3646. Vette ossen le lew. 64, 2e lew. 58, 3e lew. 3646. Vette kalveren le kw. 100, 2e lew. 90, 3c lew. 6070. Varkens (levend gewicht) le kw. 49, 2e lew. 48, 3c lew. 46. Scha pen le lew. 47, 2e lew. 41, 3e kw. 30. Lammeren le lew. 54, 2e lew. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le lew. 23, 2e kw. 18, 3e lew. 16. Lammeren le kw. 20, 2e kw. 15, 3e kw. 11. Vette koeien en ossen, aanvoer gelijk vor. week, handel traag, prijzen eerste kw. iets la ger, prima's 74 en 66, overigens onveranderd. Vette kalveren, aanvoer ruimer, handel lui, prij zen constant, prima's tot 110. Schapen en lam meren, aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen beste lamineren iets hooger, overigens onveranderd. Varkens, aanvoer veel kleiner, handel tamelijk, prijzen hooger. Weinig varkens voor laagste noteering verkocht. Eenige par tijen schapen verkocht voor export.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2