"AKKERTJES" De vroegste aller tulpen. H.D.-V ertellini H H. C. ANDERSEN (it) dinsdag 7 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Russische Filmavond. In tie bioscoop Zuiderstraat 15 werd Maandag avond door de afdeeling Haarlem der Vereeni- ging Vrienden der Sovjet-Unie een bijeenkomst georganiseerd, welke tot hoogtepunt had de ver tooning van de bekende film van Pudowkin „De Moeder". De voorzitter van de afdeeling Haarlem der Vereeniging Vrienden der Sovjet-Unie de heer C. J. J. Winterink hield een toespraak, waarin hij wees op den vooruitgang der sociale welvaart in de Sovjet-Unie, thans wordt in Rusland juist een conferentie gehouden om het derde 5 jaren plan voor te bereiden. Spr. wees in het bijzonder op de verbeterde onderwijstoestanden. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Gerard Vanter, critiseerde in een toespraak de erkenning van Franco door de Nederlandsche regeering en memoreerde de onthullingen van Madame Tabouis inzake voornemens, welke Hitier zou koesteren: momenteel zou deze met de Duitsche legerleiding confereeren om de mo gelijkheid van een z.g.n. bliksemoorlog onder oogen te zien, en daarbij via Nederland door België Frankrijk te bereiken, indien een nieuwe internationale crisis als in September, ditmaal in het leven geroepen door het afkondigen van de Duitsche en Italiaansche eischen na beëindi ging van den Spaanschen burgeroorlog, daartoe zou noodzaken. Spr. wees in dit verband op de kracht, welke van Sovjet Rusland, de aartsvijand vand het fas cisme kan uitgaan, en deed een beroep op de aanwezigen om tot de vereeniging toe te treden. Na de pauze werd de film „De Moeder" ver toond, welke een-reputatie als representante van de vroegere Russische filmkunst heeft verwor ven. Ook thans nog blijkt de origineele hantee ring van het filmmateriaal een suggestieve uit werking te bezitten. De belangstelling voor dezen filmavond was zeer groot te noemen. CONGRES NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Op II12- Maart a,s. organiseert de Ne derlandsche Trekkersbond haar 9e honds congres. Dit cc<ngres wordt gehouden in de Jeugd herberg „Jan Gijzen" a d. Jan Gijzenvaart te Haar lem-Noor d Aan belangstelling voor dit belangrijke con gres ontbreekt het niet. gezien het groote aantal deelnemers uit alle deelen des lands. In onze bloemenstad zal heusch wel nie mand rond loopen, die nog nooit bloeiende bollenvelden aanschouwd heeft, terwijl des tijds het gros van de Haarlemmers kind aan huis is geweest op de Flora, waar zij speciaal op bollengebied enorm veel opgestoken heb ben, met als gevolg, mooiere tuintjes en meer afwisseling in de beplanting, hetgeen stad en omstreken slechts ten goede kon komen. Het'was op de Flora dat we ook voor 't eerst kennis heibben gemaakt met de vroegste aller tulpen, die in Maart en soms met zachte winters reeds in Februari in ibloei kan komen. Het is de Tulipa Kaufmanniana, een botha- nische of wilde tulp. afkomstig uit Turkestan, waar zij door den bekenden onderzoeker Albert von Regel gevonden werd. De firma A11I011 de Rooy. Gistermiddag is in het perceel Sehagchelstraat 14 de geheel vernieuwde lichtdrukinrichting van de firma Anton de Rooy in gebruik ge nomen. De oude werkruimte is uitgebroken en een nieuw interieur is ontstaan, dat aan de eischen des tijds voldoet. De lichtdrukinrichting, die hier ook vroeger was, is geheel nieuw geïnstalleerd, en er is ook een machine opgesteld, waarmede snel afdruk ken van allerhand bescheiden, kwitanties, con tracten, boekbladzijden enz. vervaardigd kun nen worden. In het voorportaal geven eenïge bloemstukken blijk van de goede wenschen, welke de vernieuwde zaak in de toekomst ver gezellen. Eeri v"je d, ag... BRTDGE-DRIVE. De bridgeclub „Haarlem-N. B. B." hield Za terdagavond haar maandelijksche drive. Ge speeld werd een Howell- en een Mitchell-wed- strijd. In den tweeden waren de eerste prijs winnaars: de heer en mevr. Boetje en mevr. Hooyer met den heer Engelgeer. Tweede-prijs winnaars: de heer en mevr. Van Ghert en de heer en mevr. Van der Worm. In de Howell- drive wonnen: mevr. Uni metden heer De Kat, de heer en mevr. Koster en mevr. Bouman met den heer Schalken. JUBILEUM DR. DüSTERBECK. Zooals bekend is, is het deze maand 25 jaar geleden, dat Dr. E. Düsterbeck zich te Haarlem vestigde. Zijn talrijke patiënten, hebben gemeend dit feit niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en daarom heeft zich een commissie gevormd bestaande uit mevrouw de wed. M. Koelemeyer, en de heeren J. M. Broekmeyer, Stolbergstraat 8, C. van der Pligt, J. Nijhuis en P. Baltus, met het doel den sympatieken geneesheer een stof felijk blijk van erkentelijkheid aan te bieden voor datgene, wat hij in die lange reeks van jaren voor hen gedaan heeft en geweest is. De commissieleden stellen zich gaarne beschik baar voor het in ontvangst-nemen van bij dragen. Stortingen kunnen eveneens geschieden op girorekening no. 239725 ten name van den heer J. M. Broekmeyer. 75-JARIG BESTAAN le ILB.S.-B TE HAARLEM. De commissie van voorbereiding voor de viering van het 75-jarig bestaan der le H.B.S.- B te Haarlem deelt mede, dat als data zijn vastgesteld 2123 September a.s. Een 2000-tal circulaires is sinds de Kerst- vacantie naar oud-leerlingen gestuurd en nog steeds komen nieuwe adressen binnen. Naast vele adhaesie-betuigingen worden milde ga ven op het gironummer 122631 van het schoolfonds ontvangen. De voorbereiding is in vollen gang. Iedere belangstellende oud- leerling late iets van zich hoor en. zónder dansen is geen échte feest dag. En een dansje in de open lucht is het beste besluit van een geslaagd feest. Wees geen spel breker. Leer nog vóór den zomer die vroolijkste en opgewektste van alle soorten DANSEN!! Dans instituut H. KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM, TELEF. 13525 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 8 MAART 1939. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma HE: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Diversen. 10.00 Parijs-Radio. 10.40 Radio P.T.T.-Nord. 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of diversen. 2 40 Radio P.T.T.-Nord. 3.20 Keulen. 4.20 Radio P. T. T.-Nord. 4.45 Londen Regional 5.20 Fransch Brussel. 6.20 Diversen. 6.35 Keulen. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Praag of Di versen. 8.20 Fransch Brussel. 8.30 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Danmarks Radio of diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuziek. 10.35 London Reional. 12.10 Droitwich. 2.00 London Re gional. 3.20 Droitwich. 6.35 Fransch Brussel. 6.50 Pauze. 6.55 Droitwich. 8.05 Pauze. 8.10 London Regional. 8.35 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Higland Swing. Henry Hall. 2. Don 't ever leave me, The Masqueraders. 3. Says my heart. Tommy Dorsey. 4. The last waltz is mine,. Jack White. 5. Mexicana flo' from Mexico. L. P. A. B. o.l.v. Cc. Wood 6. The redmeaple Leaves, Billy Cotton. 7. Tina. L.P.A.B. 8. You're a sweetheart. Harry Roy. 9. I'll stand by. Victor Sylvester. 10. Porcupine Rag. Harry Roy. 11. Silver on the sage. Henry Hall. 12. My heaven in the pines. Jack White. 13. There is na more you can say. L.P.A.Band 14. You Couldn't be Cuter Tommy Dorsey. 15. Sweet Music, Lud Gluskin. 16. Farewell Sweetheart, Robert Renard. 17. Music Maestro Please, Billy Cotton. 18. Me myself and I, Harry Roy. 19. Chinese Laundry, Nat Gonella. 20. Piano Madness, Harry Roy. 8.00—12.00 Diversen. Een Eeuw. door JAAP. STÏGTER. et heele buurtje beefde van opwin ding. Er werd gezwoegd met dennen guirlandes en lampionnetjes.... voor een der lage, grijze huisjes werd een groot bord geplant met het woord: „Hulde". Zoo was hij dan tóch honderd jaar gewor den niemand had het verwacht. Want in den laatsten tijd had men zoo dikwijls de auto van den dokter voor de deur gezien, 't Ging niet goed, dacht men. Maar gisteren was opa Jaan weer op straat geweest. Broodmager was hij geworden en de oogen waren nog dieper in de kassen kc-men te liggen. Geel als perkament was zijn huid, doorsneden door tallooze grillig ver- loopende rimpels: een mensch, die een eeuw op dit ondermaansche had vertoefd en wiens levenskrachten nog groot genoeg geweest waren om een ziekte te dooi'staan. Opa Jaan was 'n karakteristieke figuur ge worden in de stadswijk, waar hij woonde Hoewel een huishoudster, wier jeugd ook reeds lang in het verleden lag, met pijnlijke nauw gezetheid voor hem zorgde, hield hij ervan, zelf zijn inkoopen te doen: een onsje kaas hiereen pondje suiker daar. „Jullie moeten niet zooveel drukte voor mij maken", had hij gisteren gezegd en toen vertrok zijn vreemde, ingevallen mond tot een glimlach Maar iedereen wilde zijn steentje bijdragen De huisschilder op den hoek was reeds drie dagen bezig met een spreuk, die den in gang der straat moest sieren. Het was een stukje kreupelrijm, maar goed bedoeld. De bakker van den overkant had al zijn krachten gemobiliseerd om op den jubileumdag 'n trot- sche slagroomtaart op de tafel van opa Jaan te kunnen zetten en zoo waren er meer.... Het was op een doodgewonen Woensdag, dat opa Jaan 100 jaar werd. En nauwelijks had hij zich aangekleed de klok stond op on geveer half elf en zijn huishoudster hem geholpen, zijn sokken en schoenen aan te trekken (het eenige, wat hij zelf niet meer konri of daar ging de bel reeds. De eerste buurtbewoner kwam gelukwen- schen, dadelijk gevolgd door een tweede en een derde. De jubilaris zat glimlachend ach ter de ontbijttafel, ter eere van dezen bij zonderen dag gedekt met een feestkleed van opgestikte rose balletjes en groene stippeltjes, dat de huishoudster kortweg aangeduid als Marie destijds met zeer veel zorg had ver vaardigd. De honderdjarige lepelde zijn zaeht- gekookte eitje en dronk zijn glas melk. Die belangstelling deed hem goed. Tevens voelde hij zich vervuld van een groote, wonderlijke dankbaarheid, dat hij dezen leeftijd had mogen bereiken. (Adv. Ingez. Med.) Qat vAVidt gjdep/ Als hij niet oppasi, ja. Maar als hij dadelijk een "AKKERTJE" neemt en voor hel naar bed gaan nog een, dan is hij morgen weer de oudel IS stuks 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivers lel op hel AKKER-merk (Adv. Ingez. Med.) „Een voorrecht, zoo oud te mogen wor den", zeiden de bezoekers steeds weer in an dere bewoordingen en stapelden hun beschei den geschenken op het glanzend geboende dressoir. Opa Jaan was altijd een man van weinig woorden geweest en zei dus niet veel. Gisteren hadden de verslaggevers de grootste moeite gehad, om wat kopij uit zijn mond los te krijgen. Zij kwamen alleen maar te weten, dat hij vroeger bij de pesterijen gewerkt had en in lang vervlogen jaren zwemmen en schaatsen als zijn llevelingssporten beschouw de. Waaraan hij het toeschreef, dat hij zoo oud had mogen worden De hoekige schouders waren omhoog gegaan en de krakerige, onduidelijke stem had ge zegd: „Da's moeilijk te vertelle! Vandaag had hij zich voorgenomen, alleen maar „jaja" te zeggen maar zijn oogen glinsterden. Een lange stroom bezoekers pas seerde in den morgen de revue en de jubilaris had heel wat handen te schudden. In den middag volgde een belangrijke onderscheiding. De burgemeester kwam persoonlijk: hij dronk een kop thee en bood een kist sigaren aan. „U rookt toch nog?" En de honderdjarige knikte enthousiast. De burgervader ging met een grapje weg: ..U bent het levende bewijs voor de gezonde atmosfeer in mijn gemeente". Ook de dokter kwam nog eventalloozen gingen dien dag het met groen versierde huisje binnen. Marie had het erg druk. Thee en boerenjongens, sigaren, koekjes en taart jes aan het bedienen wilde schier geen einde komen. Het was een dag van beweging, rumoer en hartelijkheid. En toen het tegen het vallen van den avond eindelijk stil werd.... De Tulipa Kaufmanniana „Gaiety". Het is voornamelijk hun bloemvorm, die de wilde tulpen onderscheidt van de gekweekte soorten, deze is veel minder stijf en vormelijk, terwijl de kleuren zeer ongemeen en opval lend zijn. Wat nu de Tulipa Kaufmanniana betreft, deze draagt groote bloemen op korte stengels, die, als zij in de zon geopend zijn het meest overeenkomst vertoonen met Waterlelies. De oorspronkelijke kleur der bloe men is crème, aan de buitenzijde karmozijn getint, doch later heeft men hier te lande door zaaiing verschillende kleurschakeeringen verkregen, varieerend van wit. rose, rood tot geel, waarvan de meest gevraagde vorm op het oogenblik wel is de Gaiety, die met een lakroode streep over de buitenste bloem blaadjes, overigens crème gekleurd, haar naam alle ee aan doet. Aangezien de Waterlelietulpen, zooals de populaire naam luidt, laag zij den brond blij ven, de totale hc-ogte varieert van 1520 cM. zij zijn ideaal voor den rotstuin, of in een hoekje tegen het muurtje, in ieder geval op een goed beschut zonnig plekje, want waar zij afkomstig zijn uit een gematigd warm kli maat, moeten we ze wel degelijk tegen Noor den- en Oostenwind beschermen. Hebben zij eenmaal een plaatsje naar hun zin. dan kun nen zij daar eenige jaren blijven staan in tegenstelling met de gekweekte tulpen, die we immers 's winters droog bewaren. Wel moet de grond voor onze allervroegste tulpen wat zwaarder zijn dan gewone bollengrond en daarbij liefst wat kleiachtig, terwijl een goede afvoer van het regenwater, vooral in den win ter noodzakelijk blijkt te zijn. Dat zij eenigszins prijzig zijn, hebben we wel eens als een bezwaar hooren noemen en dat behoeft toch volstrekt niet want al mogen ze wat duurder dan gewone tulpen zijn, we hebben er minder van noodig. met een groepje van drie of vijf stuks kunnen we al wonderen verrichten en zulk een kleurig effect bereiken dat het reeds van verre de aandacht zal trekken. A. C. MULLERIDZERDA. Ooa Jaan keek het vertrek rond. Lee ge glaasjes, leege kopjes, aschbakjes, pak jes en doozen. Marie zou straks de boel gaan opruimen. Rookslierten deinden nog loom door de kamer. Achter de vensters met de tullen gordijntjes kroop de schemering in de bekende smalle straat. Daar gingen een jongen en een meisje voorbij, glimlachend, gearmd. Dat is van mij reeds heel lang geleden, dacht hij. Zijn huwelijkhoeveel jaren was hij nu al alleen De oude man zat voorover en peinsde. Vreemd, er waren zooveel menschen in zijn leven geweest. Hij had tegen hen gevochten, hij had hen lief gehad, zij hadden tegen hem gelachen, gesprekenhaat, onverschillig heid, droefenis, vreugdesituaties, geld, kleuren Het was znderling, dat deze chaos van ge zichten, woorden, dingen, handelingen, tal looze momenten en deeltjes van je leven waren geweest. Zooveel hing in de herinnering, wat je moeilijk cp moest zoeken.. Brieven met ver kleurde inkt lagen in vergeten hoekjes van het huiseen star, onbeweeglijk portret keek je van den muur aan: het was met haar ook zoo begonnen; gearmd loopen, glimlachend.... Er was zooveel langs hem heengekanteld kapot gevallen. En hu daalde de schemering weer in de straat, zooals altijd. De magere pendule tikte scherp op den schoorsteen mantel. De kamer was leeg. ..Wij gaan -dadelijk eten", zei Marie. Toen zij even later weer binnen kwam met het feesttafellaken, begreep zij er niets van, dat opa Jaan zat te huilen. Heelemaal be grijpen deed hij het zelf ook niet (Nadruk verboden auteursrecht voorbehouden). HOLLAND-TOUR ENGELSCHE SCHOLIEREN Paschen nadert en dan denken wij in Haarlem en omgeving aan de bloembollen, die duizenden vreemdelingen naar Kennemerland trekken. In 1937 en '38 kwamen in de Paaschvacantie door bemiddeling van World Friendship Tours eenige honderden Engelsche scholieren naar Holland. Ook dit jaar zullen 600 Engelsche kinderen van de Middelbare scholen met Nederland ken nis komen maken en een honderdtal zal onder gebracht worden bij gastvrije families in Haarlem en omgeving. Dit is een unieke gele genheid om de Hollandsche jongens en meisjes in de gelegenhend te stellen, hun Engelsch in de praktijk te brengen. En als daaraan dan een tegenbezoek aan Engeland in de laatste week van Juli verbonden kan worden, dan hebben ze juist de vrijmoedigheid verkregen om een vreemde taal te spreken. Om nog maar niets te zeggen van de vriendschap die gesloten wordt en die correspondentie in de Engelsche taal ten gevolge heeft. Op tweeden Paaschdag 's avonds arriveeren de jongelui. De Dinsdag is een „freeday" ter kennismaking. Op de vier volgende dagen wor den excursies gemaakt, waaraan de Hollandsche jongelui tegen lage prijzen kunnen deelnemen. Op Zaterdagavond wordt een avond gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. Zondag is weer een vrije dag. Op Maandagmorgen vertrek ken de gasten via Vlissingen. De deelnemers zijn collectief verzekerd tegen ongelukken en ziekten. Zij, die aan een Engelsche jongen of meisje gastvrijheid willen verleenen worden verzocht, dit op te geven aan den heer Franchimont, van Breestraat 48, Amsterdam. Tel. 23096. Aan dit adres worden ook inlichtingen verstrekt over de zomerreizen naar Engeland. „Nu weten wij wie er soep eet, wie pannekoeken en rijstebrij en II ailen den vinger in den damp en roken wat er allemaal gegeten grutjes", riepen ze uit. „O, o, wat is dat prachtig!" Ze staken werd, zoowel in de woning van de kamerheeren als van de een voudigere burgers. „Denk er om, dat jullie het niet verklappen, hoor", zei de I dochter van den keizer. .Neen. wij zullen er niets van vertellen", beloofden de hofdames eenparig. De vark: .fier, dat wil zeggen de prins, ook al wisten ze niet beter dan dat hjj een varkenshoeder was, liet inmiddels geen dag voorbij gaan, zonder iets te maken Zoc vervaardigde hij o.m ook een ratel en als die rondgedraaid werd hoorde men alle walsen en polka's die er sinds de schepping van de wereld gemaakt waren. „(Wordt vervolgd) Box 6 Copenhagon O, wat hadden ze in het paleis een pret met dat pannetje. Den II want dan konden de prinses en de hofdames ruiken wat er zoo al geheelen avond en ook .den volgenden dag moest er pap in koken, in alle huizen gegeten werd. Van vreugde dansten de hofdames in het rond.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6