CONTRABANDE Het m.s. .Kyle Fisher", te Heusden in aanbouw voor Engelsche rekening, is Maandag met goed gevolg te water gelaten. Het schip in zijn element Een kijkje in het kamp van Vernet bij de Fran- sche Zuidgrens, vanwaar het grootste deel der geïnterneerde Spaansche vluchtelingen weer naar hun land zullen terugkeeren FEUILLETON Uit het'Engelsch van HEADON HILL. (Nadruk verboden). 1) Een merkwaardige ontdekking. De portier trok een van de groote tocht deuren open, die toegang gaven tot de koepel vormige vestibule van de kantoren van de „Daily Lynx" en tikte aan zijn pet, toen een jonge man in een licht flanellen zomerpak hem met een joviaal knikje voorbij liep en de trap opstoof, welke leidde naar de redactie- bureaux op de eerste verdieping. Glad geschoren, levendig van oog en ge baar, vertegenwoordigde Hector Yeldman een van de beste typen van den modernen jour nalist, met hart en ziel verknocht aan de be langen van de courant, waarop hij trotsch was. Hij was afkomstig uit Winchester en had in Oxford gestudeerd. Zijn werk was dat van een speurder. Hetzij dat er geruchten liepen van een po litieke crisis aan de overzijde van het Kanaal, of over een oplichting op groote schaal, of dat een geheimzinnige misdaad moest worden ontrafeld, het was altijd Hector Yeldman die neerstreek in het brandpunt der gebeur tenissen en zijn blad voorzag van de nieuwste en belangrijkste berichten. Pas een dag geleden had hij een vermoeien de campagne in Manchester geëindigd, waar in zijn scherpzinnigheid niet alleen had ge strekt om de lezers van de ..Lynx" dagelijks een flinke portie nieuws te verschaffen, maar waarin hij ook de politie belangrijke diensten had bewezen, bij de ontmaskering van een Amerikaanschen Katoenkoning, die een mil- lioen bij elkaar had gezwendeld. Nadat dit heerschap veilig in de gevangenis was gede poneerd, had Yeldman zich naar zijn bureau terug gehaast, boven z'n verwachting nog juist vroeg genoeg om zijn jaarlijksche va- cantie te beginnen op den bestemden tijd. Hij verlangde meer dan gewoonlijk naar rust, ver moeid na het ingespannen werk van de laatste weken. In z'n privé-bureau gekomen, ruimde hij enkele dingen op, sloot de laden van z'n bu- reau-ministre en daarna ging .hij de breede gang door naar een deur met het opschrift „Hoofdredacteur". De man met het nog ongerimpelde gelaat en het sneeuwwitte haar, die glimlachend opkeek, toen zijn ijverige medewerker binnenkwam, was een merkwaardige persoonlijkheid. Lau rence Wraxall had meer invloed dan menig minister. Het massieve voorhoofd, het vast beraden gezicht en de rustige blik verrieden den geboren leider en het was alleen in oogen- blikken als deze. wanneer de strenge oogen zich verhelderden door een vriendelijke glans, dat het begrijpelijk was dat hij door zijn mede werkers niet alleen met ontzag, maar ook met liefde gediend werd. Ah, Yeldman, je komt zeker afscheid nemen, begon hij met zijn diepe, volle stem. Nu je hebt wel een poosje rust verdiend na dien stormachtigen tijd daar in het noorden. Maar we zullen je missen, want er liggen al weer twee zaakjes op je te wachten. Ik kan mijn vacantie wel uitstellen, als er haast bii is. antwoordde Hector onmiddel lijk. Daar denken we geen oogenblik aan, antwoordde de hoofdredacteur. We zullen ze beide kalmpjes laten wachten tot je terug bent. De gevallen zijn van heel verschillenden aard en ik vrees, dat ze heel wat van je zul len vragen. Maar misschien zoudt u me een paar aan wijzingen kunnen geven over deze gevallen, zei Hector vol belangstelling. Dan zou ik er vast mijn gedachten eens over kunnen laten gaan en ben ik eenigszins voorbereid, als ik terugkom. Wraxall nam een stuk papier van zijn les senaar en keek er naar. Dat is misschien geen verkeerd idee, zei hij, ik heb hier al de gegevens, maar die geef ik je later wel. De zaak is, dat de opbrengst van den accijns op sterken drank het laatste jaar geweldig gedaald is en dat deze daling absoluut niet samengaat met een vermindering van het ge bruik. De douanebeambten zijn er in zoover achter, dat ze weten dat het verschil voor namelijk schuilt in den geïmporteerden Fran- schen brandewijn, maar op welke manier de belasting ontdoken wordt, is een raadsel. Hector Yeldman fronste het voorhoofd. Het lijkt wel. zei hij of de oude smok kelaars hun werk weer hebben hervat en dezen keer op reusachtige schaal, nu de regeering de kustwacht heeft beperkt en hier en daar ge heel heeft afgeschaft. De hoofdredacteur knikte. Dat zal dan een van de zaakjes zijn, die je mag trachten op te lossen, als je weer op je post bent. En de andere kwestie? De andere zaak is minder romantisch, was het antwoord. Vanmogen kreeg ik te lefonisch bericht van Sir Beauchamp Melville van het „Criminal Investigation" Departement van Scotland Yard dat er een groote partij valsche papieren op de beurs worden verhan deld. Ik begreep uit wat hij zei, dat er ergens een formeele fabriek moet bestaan, waar deze valsche papieren op groote schaal worden ge drukt. Die beide zaken zullen dus wat ons betreft blijven liggen tot jij je er over ontfermen zult. En nu. Yeldman, het beste hoor, ik hoop, dat je een prettige vacantie zult hebben. Waar gaat de reis naar toe? Ik ga naar een huisje van een oude dienstbode van moeder, ergens aan de kust van Dorset, een wilde en bijna onbewoonde streek, niet ver van St. Alban's Head. Misschien is het nu niet meer zoo eenzaam als vroeger, want ik heb gehoord, dat Lord Purbeck daar ook een huis in de buurt heeft en dat hij on langs enkele oude marmergroeven weer in' exploitatie heeft gebracht. Maar ik zal mijn adres achter laten. Lord Purbeck? Een zonderling, tenminste te oordeelen naar zijn redevoeringen in het Hoogerhuis. Nu nogmaals, goede reis, Yeld man! Wie weet of, nu je toch naar den zee-, kant gaat, je niet met 'n beetje geluk een spoor van de smokkelaars vindt en ons een interessant verslag stuurt, vol met nachtelijke overvallen, ouderwetsche smokkelaars met staartpruiken en oude vuursteen-pistolen. Enkele uren later, in den koelen namiddag, stapte Hector uit den trein aan het kleine station van Corfe om daarna plaats te nemen in het oude huurauto'tje, dat hem naar zijn bestemming zou brengen. Pas toen hij ongeveer drie kwartier had ge reden, begon het landschap interessant te worden. Bij den tuin van een oud landgoed, waarvan de grijze gevel door de olmen sche merde, maakte de weg een scherpe bocht en ging verder steil naar beneden; van dat punt af veranderde het geheele landschap. De heg gen en groene boom en waren verdwenen; om hem was een woeste, grijze streek, dooraderd met scheuren en bezaaid met overblijfselen uit oude, lang in verval geraakte steengroe ven en waar niets groeiden dan brandnetels, braamstruiken en door de zon geteisterde sleedoorn. De verlatenheid van dit troostelooze landschap werd alleen verzacht door het glinsterende blauw van de kalme zee er ach ter. De weg was langzamerhand niet veel meer dan een effen pad en de chauffeur deelde zijn passagier mede, dat deze weg nooit bijzonder schitterend was geweest. Die diepe groeven, lichtte hij in komen doordat die verste steengroeve weer in werking is en de trollies ruïneeren den weg op een schandelijke ma nier. De rammelende auto bereikte veilig en wel den voet van de helling en hield stil voor een huisje, dat diep verscholen in het ravijn lag. Hector had nauwelijks tijd om op te merken, dat de tuin, vol kleurige bloemen,, een oase in deze wildernis van steen was. want de deur van het huisje werd onmiddellijk geopend en een groote knappe vrouw liep op een draf naar het tuinhekje, haar breed gezicht één stralende glimlach van welkom. Ofschoon Hector haar in geen twintig jaar had gezien, herkende hij in haar onmiddellijk de vriende lijke keukenmeid uit vader's pastorie in Sus sex, de vroolijke Martha, die later getrouwd was met een tuinknecht van Purbeck Abby. Martha was nu juffrouw Calloway en al ver scheidene jaren weduwe. Daar hebben we meneer Hector! riep ze vroolijk uit. Komt u gauw binnen, de thee is klaar. De chauffeur kan uw koffer wel naar binnen brengen. Hector schudde de mollige hand en druk pratend volgde hij juffrouw Calloway in de blinkend schoone huiskamer. Het huisje, van zandsteen gebouwd, was onregelmatig van structuur en leek heel oud. Er waren twee ramen met in lood gevatte ruitjes in z'n kamer; het eene keek uit op den weg, waarlangs hij gekomen was en die ver derop eindigde bij de kust, het andere gaf uit zicht op een stukje moestuin opzij van het huisje, waarachter men een glimp kon op vangen van een boomgaard en nog meer tuin op de heuvelhelling. De tafel was keurig gedekt met een wit tafellaken en het eenvoudige maal zag er aanlokkelijk uit; smakelijk eigen gebakken brood, een schaaltje met goudgele boter, een bakje met room en een kom vol sappige pruimen. Hector was nog steeds aan het vertellen over zijn moeder en zusters, die nu in Kensington woonden, toen een meisje van een jaar of achttien verlegen glimlachend den theepot binnenbracht. Dit is Bessie, mijn eenig kind, zei de goede vrouw trotsch. Wij zullen probeeren het meneer Yeldman naar den zin te maken, hè Bessie? Zeker, moeder, antwoordde het meisje, dat door een haastig vertrek haar verlegenheid trachtte te verbergen. (Wordt vervolgd). Een in een wissel neergelegde buffer bracht nabij Valenciennes een motortrein tot ontsporing. Verschillende passagiers werden gewond. Het onderzoek op de plaats van den aanslag Mevr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft met een radio-rede het Ned. Indisch paviljoen van de „Golden Gate"-tentoonstelling te San Francisco geopend. De rede werd in Californië uitstekend ontvangen. Mevr. Tjarda voor de microfoon Z. Exc. minister mr. J. A. de Wilde heeft Maandag zijn werkzaamheden op het Departement van Financiën hervat. De begroeting door den portier Een brandende villa, door de burgerlijke brandweer onder handen genomen, ais besluit der uitgebreide demonstraties, welke de Engelsche burgerlijke hulp diensten in Londen en omgeving voor duizenden toeschouwers gehouden hebben De chef van het protocol van den Sultan van Marokko is vereerd met het Groot kruis van het Legioen van Eer De bouw van het nieuwe Amstel- station in Amsterdam-Oost vordert gestadig. De werkzaam heden zijn thans zoover ge vorderd, dat met den bouw der perrons een aanvang is gemaakt

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8