I J DAMRUBRIEK. m m Feestavond A. J. C. JEUCDCONCERT n o x n f. r n x g 9 ma a r t 1939 HAARCEM'S DA'GBEKD 8 Alle correspondentie deze rubriek be treffende te zenden aan den damredacteur J. W. van Dartelen, Koediefslaan 42, Heem stede. Overname zonder bronvermelding ver boden. Problematiek. Voor onze probleemvrienden geven wij hier onder ter oplossing een nieuwe compositie van H. H ten Napel te Urk (N.H.). Dit vraagstuk bevat een zeer verrassende oplossing. Probleem No. 2602. Auteur: H. H. ten Napel. Urk (N.-H.). Eerste publicatie. Zwart: M I§ UPP - it H II w S a m Wm m S a u mi 8 m e 8 8 B JSP 8 8 a a n Jl II a B ÜP Wit: Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 7 12 13 14 15 17 18 19 34 en 35. Wit 10 schijven op: 24 27 28 29 32 33 40 42 44 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen van probleem 110. 2602 worden gaarne ingewacht tot uiterlijk binnen veertien dagen na verschijning dezer rubriek. Oplossingen. No. 2593: P. P. Kempe, Halfweg. Wit: 27—22, 37—31, 24—19, 31—27, 39—34, 44:15 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Correspondentie. Aan eenige lezers. Reglementen voor het damspel, bevattende de officieele spelregels, zijn verkrijgbaar bij den administrateur van den Ned. Dambond, J. W. van Dartelen, Koe diefslaan 42 te Heemstede. Een interessant partij-gedeelte. Onderstaande stelling kwam voor in een partij tusschen de Fransche spelers Groninck met Wit en Jacquet met. Zwart, gespeeld in het tournooi om het kampioenschap van Saint-Amand les Eaux. Partij-fragment No. 2603. Zwart: m m a jjg m a n fjg n m m IP m s a m m a Wit: Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op 3 5 6 8 10 11 13 15 20 22 23 en 27. Wit 12 schijven op: 30 31 33 34 35 36 38 40 43 47 48 en 50. Wit speelde 3329! (Zwart 1318 gedwon gen) 38—33! (Zwart 23—28 A) 30—25 (28:30) 25:14 (10:19 35:2 en won. A. Ter verhindering van den damzet door 3328 enz. Op (2732) volgt 3328 enz. met schijf winst. Op (8—13) volgt 33—28. 30:8 en 31:13 met schijfwinst. Op '812) volgt 3328 en 30:28 eveneens met schijf winst. Ontleend aan .De Jeu de Dames". Een leerrijk eindspel. Onderstaande stand is uit een oefenpartij tje tusschen E. Forsten met Wit en C. Rooze met Zwart, beide te Veendam. Eindspel No. 2604. Zwart: fjf if HP B fjf fjf a HP Hi jjf 11 §1 Iff 3 W/A gg ÜP B Wit: Stand in cijfers: Zwart twee schijven op 26 en 38 en dam op 6. Wit twee schijven op 13 en 36 en twee dam men op 45 en 48. Wit aan zet speelde: 1. 45—29 (622). .In den nu ontstanen stand wist Wit de volgende klassieke winstgang te vinden 2. 29:42!! (22:4 gedwongen) 3. 4237 (415) 4. 36—31 (15—47. Op 15-^ volgt 31—27 en op 15it2 volgt 37—32. Los staan kan niet wegens 37_46). 5. 4843! 47—15. Op 47—36 Wit A3—27. Zwart 36—47, Wit 27—9!, Zwart 47— 15. Wit 94. Zwart 1547, Wit 415 en wint) 6. 43—16 (1547. Op Zwart 15—4, Wit 16—27. Zwart 415. Wit 274 en wint). 7. 1627 (47—15) 8. 274 (1547) 9. 4—15 (47—36) 10. 154 en wint! Ontleend aan het Orgaan van den Prov. Gron. Dambond. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de voetbalwedstrijden welke Woensdag voor de Engelsche laegue zijn gespeeld, luiden als volgt: Portsmouth—Leeds United 20. Derbv CountyChelsea 01. Wolverhampton Wanderers- Middlesbrm- 6—1 BlackpoolPreston North End 21. Everton—Leicester City 4—0. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE HPC en DWR hebben in de afgeloopen week beiden een 22 gelijk spel behaald tegen RZC uil Rotterdam. DWR had N. de Vries weer in haar gelederen, waardoor het spel van beter gehalte was dan de voorgaande wedstrijden. Niet alleen verrichtte hij als verbindingsspeler goed werk, maar hij nam tevens de beide DWR-doelpunten voor zijn rekening. Regter en Ramack waren in den uitwedstrijd van DWR, evenals Zondagavond in den thuiswedstrijd van H. P. C., de gevaar lijke R. Z. C.'ers. De beide Rotterdamsche doel punten waren van zeer goed gehalte; Eldering scoorde eenmaal uit een strafworp en eenmaal met een goeden omhaal. Haarlem 3 leverde een keurige prestatie door met 21 over VZV 2 de baas te blijven. De Vel- senaren speelden een zwak partijtje en zagen met zeven tegen zes nog geen kans om het win nende doelpunt te scoren. In de derde afdeeling in het krachtsverschil zóó gering, dat zoowel DWR 3 als HVGB 3 en VZV 2 nog een kans op de eerste plaats hebben. gesp. gew.gel.verl. pnt. v.-t. D. W. R. 3 8 4 2 2 10 29—23 V. Z. V. 2 2 7 4 0 3 8 25—16 H. V. G. B. 3 7 4 0 3 8 25—24 Haarlem 3 7 2 2 3 6 14—20 Nereus 3 7 2 0 5 4 14—24 De laatste wedstrijden VZV 2—HVGB 3 en Haarlem 3Nereus 3, die Zondagavond te Vel- sen gespeeld worden, moeten de beslissing bren gen. Wij geven aan VZV de beste kansen, vooral omdat de Rood-Witten in uitwedstrijden slecht opkomen. HPC 3 bleef op het goede pad en wist DWR 3 een puntje te ontfutselen. Zelfs stonden de Heemstedenaren een tijdlang met 31 voor, welke voorsprong echter door een numerieke meerderheid van DWR verloren ging. Evenals het derde zevental gaf ook HPC 2 tegen Haarlem 1 keurig partij. Nadat de ploegen langen tijd, na goede doelpunten van Van Hemsbergen en Kolderie, gelijk gestaan hadden, gelukte het Bais. om met een listig balletje doelman Kohier te verschalken. De HPC-dames waren, ondanks het meespelen van de dames C. en F. Kann, te zwak voor Haar lem. In het veld ontloopen de zeventallen elkaar niet veel. Het verschil is echter, dat HPC nie mand heeft, die een behoorlijk schot kan lossen, bij Haarlem kan mej. Steenhuizen goed schieten. Met 20 voor Haarlem kwam het einde van dezen vlot gespeelden dameswedstrijd. De kampioen van de vijfde afdeeling, DWR 4. verloor haar laatsten wedstrijd tegen Haarlem 4, De eindstand in deze afdeeling is: D. W. R. 4 6 4 1 1 9 23—6 Haarlem 4 6 3 2 1 8 2415 H. V. G. B. 4 6 3 0 3 6 21—19 Heerenduinen 6 0 15 1 735 Behalve de reeds genoemde wedstrijden wor den Zondagavond nog gespeeld: VZV 3Vel- serend en VZV 1HVGB 1. Misschien dat het de Haarlemmers ditmaal eens lukt, VZV in eigen bad behoorlijk partij te geven. Het programma luidt: VZV 3Velserend, 8 uur. Haarlem 3—Nereus 3 VZV 2—HVGB 3 VZV 1—HVGB 1 WATERSPORT. JAARVERGADERING UNIE VAN WATER - TOERISTEN. Onder groote belangstelling uit vele plaat sen in Nederland hield De Unie van Water toeristen de tiende jaarvergadering in het Carlton-Hotel te Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer C. J. Hagedoorn. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter het thans volbrachte 10-jarige tijdperk, waarin het ledental van 22 bij de oprichting toenam tot 630 op dit oogenblik; hij sprak de hoop uit, alle aanwezigen opnieuw te mogen begroeten op de groote feestvergadering, welke op 11 dezer eveneens In 't Carltonhotel zal plaats hebben. De jaarverslagen van secretaris, penning meester en toercommissaris werden goedge keurd. Het toerprogramma 1939 werd uitvoerig be sproken en vastgesteld. De opening van het seizoen zal plaats hebben op de a.s. Paasch- dagen met reünies in verschillende plaatsen in ons land. De gebruikelijke toeristische wed strijden zullen ook dit jaar wederom op de be kende wijze plaats hebben. In samenwerking met de K.N.M.C. zal ook dit jaar weer deelgenomen worden aan den Internationalen Stertocht „Le Pavilion d'Or" die dit jaar in verband met de Wereldten toonstelling aldaar, Luik tot eindpunt zal hebben. Na voorziening in een vacature, door bedan ken van den heer H. B. Smits (Hilversum) is thans het algemeen bestuur als volgt samen gesteld: C. J. Hagedoorn, voorzitter; V. van Coeverden, secretaris, P. van Eek Jr. pen ningmeester; R. H. Drost, toercommissaris: G. L. Nijholt, 2de secretaris. W. P. van Meer kerk en W. K. Martens, commissarissen. SCHAKEN. ZAANDAM 2—H. S. G. 2 In de reserve eerste klasse A van den Noord- Holl. Schaakbond had Woensdagavond boven genoemde ontmoeting plaats. De Haarlemmers wisten al spoedig een punt te veroveren en heb ben zich in alle partijen uitstekend geweerd. Van de zeven partijen, die uitgespeeld zijn, wer den er vier gewonnen en drie remise. De drie afgebroken partijen zullen ook waarschijnlijk geen verliespunt opleveren. De gedetailleerde uitslag luidt: Zaandam 2: H. S. G. 2: M. PlooijerH. D. v. d. Ouw V2V2 H. ComijnH. J. Lichtenveldt V2V2 S, van Beijeren—Dr. P. C. Blokker afgebr. G. H. GonsJoh. v. Teunenbroek V* S. v. HeynsbergenW. J. Saeijs afgebr. L. de BoerJ. A. Erbrink 01 C. W. Visser—D. Wielehga afgebr. H. WardenierA. D. v. Steenis 01 J. H. de VriendW. A. de Boer 01 A. N. v. d. BergMej. M. W. Bannink 01 Vooi'loopig IV25' Het Haarlemsch Schaakgezelschap speelde aan de even borden met wit ROEIEN. DE ..HEAD OF THE RIVER"-RACE. Op Zondag 2 April wordt voor de zevende maal op den Amstel de „Head of the river"- race gehouden. Door het bestuur van den Amsterdamschen Roeibond worden op het mgenblik "-d-"' 1 'idelins;er •"••oerd met 1- Londensche vereeniging ..Vë 1 Rowing Cluo om een Engelsche acht aan den wedstrijd op den Amstel te laten deelnemen. ZWEMMEN Ragnhild Hveger in Haarlem. Op het internationaal zwemfeest, dat „De Waterratten" Maandagavond in het Sporfc- fondsenbad organiseert, zal een select pro gramma worden afgewerkt, waaraan dames en heeren deelnemen, die uitgenoodigd zijn. Tot de eere-gasten behooren de Deensche zwemsters Ragnhild Hveger en Inge Sörensen en daar zij beiden wereldrecords bezitten, zal de speciale belangstelling naar hen uitgaan. Toch willen we de aandacht vragen voor Ragnhild Hveger omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat zij dien avond een wereld record zal verbeteren en dan zou het de een en dertigste maal zijn, dat de zwemster een wereldrecord verbeterde. Het programma vermeldt de honderd meter vrije slag. Kort geleden, toen Ragnhild Hveger aan een verkoudheid leed, heeft zij den af stand afgelegd in den fraaien tijd van 1 min. 5.6 sec.; het wereldrecord staat op naam van Willy den Ouden in 1 minuut 4.6 sec. De Deen sche zwemster benaderde dus dicht het we reldrecord van Willy en daar Ragnhild in eigen land meestal op banen van 25 meter zwemt, kan zij in het Sportfondsenbad, waar een baan van 33Vj meter is meer snelheid ont wikkelen. De vraag „een nieuw wereldrecord in Haarlem?" is dus wel gewettigd. In het nummer komen ook uit Rie van Veen, Alie Stijl, Willy Soetekouw en Bep van Schaik. zoodat de serie zeer belangrijk be looft te worden. CRICKET. DE LAATSTE TESTMATCH. Zuid-Afrika verkrijgt een voorsprong van 214 runs op de eerste innings en scoort in de 2de 1933. Vijf dagen is de laatste testmatch te Dur ban reeds aan den gang en het zal nog wel minstens twee dagen duren voor de beslissing valt. Het za! wel de laatste van dit soort testmatches tusschen beide landen zijn, want men wil in 1940, wanneer Zuid-Afrika weer naar Engeland komt, den duur op maximum vier dagen vastgesteld zien. Zoolang Ames Woensdagmorgen aan het bat bleef, was er nog eenige hooo voor Enge land om den grooten achterstand te verklei nen. Ames, die den vorigen dag zoo schitterend had staan batten, verhoogde met slechts 2 runs zijn totaal tot 84. Hij werd van een zeer harden slag via de hand van den op silly-point staanden Melville fraai op extra-cover door Dalton gevangen Het wicket bleek ondanks den regen nog even goed te zijn, als op den eersten dag. Wright sloeg nu snel zijn 26 runs bijeen, alvorens hij op mid-on van een full- pitch gevangen werd. De twee fastbowlers Fames en Perks zorgden nog voor een leven dig slot. Farnes verwekte het noodige enthou siasme door Dalton in eèn over voor 11 runs te slaan. Tenslotte viel op 316 het laatste wicket. Met een voorsprong van 214 runs ging, ge lijk te verwachten was, Zuid-Afrika voor de tweede maal batten; thans opende v. d. Bijl met Mitchell de innings, omdat Melville zich nog moeilijk bewegen kon. Vóór de lunchpauze kwamen zonder wicket- verlies 29 runs op het bord. Van den Bijl scoorde na de hervatting van het spel sneller dan in de eerste innings. De Engelsche bowlers trachtten de score laag te houden; vooral op Verity was het maken van runs niet gemakke lijk. Van den Bijl en Mitchell brachten de 100 op en bij de tweede pauze (1280) was het openingspaar nog ongescheiden. Het bowlen en fielden bleef goed. Wederom kon wegens het slechte licht aan het eind van den dag de volle speeltijd niet benut worden. Niemand twijfelt er aan of Van den Bij! en Mitchell zullen den tijd uit spelen. In de laatste overs vallen evenwel drie der beste Zuid-Afrikaansche wickets. Met de score op 191 en 89 achter zijn naam, speet Mitchell een bal van Verity achteruit en trapt zijn wicket om. Van den Bij! had nog 3 runs noodig om zijn tweede century in dezen wedstrijd te maken, een zeldzame prestatie in testcricket. Tot groote teleurstelling van allen valt ook Van den Biji's wicket, als de batsman vooruitspeelt op een googly van Wright en Paynter een gemakkelijke kans geeft. Wright's laatste overs waren de beste van den dag; hij „beet" daarin de batsmen meer dan éénmaai. Rowan wordt op silly-point schitterend door Edrich gevangen en Nourse geeft aan Ham mond een zeer harde vangkans. Een sensationeel slot van een overigens rus- tigen dag cricket. Van 1910 was het 1933 geworden. Met nog 7 wickets in handen heeft Zuid- Afrika met 407 runs de leiding. Nog nimmer is in testcricket in een 4de innings eén hooger totaal dan 411 gehaald. De positie van Zuid- Afrika is nog steeds zeer sterk. De cijfers van den dag waren: Engeland lste innings: Ames c. Dalton b. Langton 84 Wright c. Langton b. Dalton 26 K. Farnes b. Newson 20 Perks not out 2 Extra's 25 316 O. M. R. W. E. S. Newson 25.6 5 58 2 N. Gordon 37 7 82 0 A. B. C. Langton 35 4 71 3 B. Mitchell 7 0 20 0 E. L. Dalton 13 1 59 4 Zuid-Afrika 2de innings P. G. v. d. Bijl c. Paynter b. Wright B. Mitchell b. Verity A. E. Rowan c. Edrich b. Verity A. D. Nourse not out K. Viljoen not out Extra's O. M. R. W. K. Farnes 10 2 30 0 Perks 15 0 58 0 Wright 16 4 54 1 Verity 16 5 25 2 Edrich 3 1 4 0 W. R. Hammond 4 0 16 0 DAMMEN. CLUBKAMPIOI'NSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. wint van P. H. Meure; H. van Lunenburg Jr. remise met M. van Leeuwen. Eerste klasse: I. Ravensbergen wint van W. J A. Matla: Th. Tolenaars wint van H. Berg huis. Tweede klasse- O. T. Glaser remise met J. ■oterbloemC. Vrolijk wint van W. H. J. v. d Eijnde; Theo Weiland remise met Th. War merdam. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM EN OMSTREKEN. Dc Commissie voor de organisatie van de Haarlemsche damkampioenschappen ver zoekt ons te melden, dat de inschrijving voor bovengenoemde wedstrijden thans is openge steld bij den heer J. P. van Eijk, Saturnus- straat 14 te Haarlem-N. Deze wedstrijden zullen op Maandagavond 20 Maart beginnen. IJSHOCKEY. DEN HAAG—ANTWERPEN (9—1). De Antwerpsche spelers hebben ook Woen- dagavond in Den Haag een groote neder laag moeten incasseeren. Het werd 9—1. De resultaten der drie speeltijden waren: 4—0. 4—1, 1—0. Ter viering van haar twintigjarig bestaan heeft de afdeeling Haarlem der A. J. C. gisteren een feestavond gegeven in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Het aardigste van dezen feestavond was het begin, toen de jeugdige A. J. C.-ers de vlaggen aan het hoofd achter uit de zaal van twee zijden naar het podium opmarcheerden onder het ge roffel der trommen van vier jonge tambours. Dat maakte een kleurigen feestelijken en vooral frisschen indruk. Wel zeer in tegenstelling met dit blijde begin, was de sterk in mineur gestelde feestrede van den heer Nico Bloemendaal, secretaris-penning- meester der A. J. C.. Was er eigenlijk reden tot feestelijk herdenken? vroeg Nico Bloemendaal. Hij herinnerde aan den feestavond 10 jaar ge leden, toen de groote concertzaal stampvol was. En nu, het kleine zaaltje nauwelijks half ge vuld. Het is waar, dat de A. J. C. evenals alle jeugdorganisaties zeer van de crisis te lijden heeft gehad. Van 11.000 leden was zij gedaald tot 7000. En toch is het jeugdwerk nog altijd frisch en levendig. De arbeidersjeugd zingt en danst hier vrij; dat gaat boven materieel bezit. Wat is de reden van den teruggang in het alge meen? vroeg spreker. In de jaren van opgang na den wereldoorlog was er optimisme. Men was zooals Koos Vorrink het eens had gezegd, blijde te leven. Nu is dat anders. De jeugd heeft vooral door de werkloosheid en door alles, wat zij in het buitenland ziet gebeu ren haar zelfvertrouwen verloren. De jonge menschen zijn cynisch geworden en hebben weinig idealen meer. Maar daarom is de greep op de jeugd des te noodzakelijker. Zij moet er weer boven uit komen en het was volgens spre ker noodig om tegen alle oppervlakkigheid in, vol te houden. De geest is niet te vernietigen. En er zijn ook wel lichtpunten aan te wijzen, zooals de algemeene medewerking van de jeugd bij de collecte op 3 December om de uitgewe kenen uit Duitschland te helpen. Daarom wekte de heer Bloemendaal op om vol te houden. Ieder moet zijn eigen geweten raadplegen en dan zal de jeugd weer in grooter getale tot de A. J. C. terugkeeren. Het programma van dezen avond gaf een aar dig overzicht van het werk der A. J. C. Er werd gedanst, gezongen, gedeclameerd, men gaf een vroolijk leekenspelletje en aan het slot kregen wij de smalfilm van het Pinksterfeest te zien. In het dansen vooral komt de frissche levens vreugde der jeugd het meest tot uiting. In geen enkele jeugd-organisatie worden de volksdan sen -met een zoo levendig elan uitgevoerd als bij de A. J. C. Dat zagen wij ook gisteren bij al die aardige dansen, waarvan ondanks het te kleine tooneeltje een groote bekoring uitging. Ook is er aardig gezongen, vooral door alle groepen te zamen. Wanneer kleinere groepen zongen, ging het wel wat erg plechtstatig toe. Zoo vroolijk en opgewekt als de A. J. C.-ers dansen, zoo ernstig zingen zij. Ook al zongen zij „Weest vroolijk en blij!" of „Vriend Pieter dat is Piet Tiggers „is 'n brave man", de gezichten bleven even strak en men dacht meer aan een begrafenisplechtigheid dan aan een ma nifestatie van opgewekten jeugdzang. In de declamatie door twee jeugdige meisjes van „Zondagmorgen" en „Verantwoording" troffen ons de natuurlijkheid en de ernst, waar mee deze verzen werden gezegd. Het leeken spelletje was meer een „aardigheidje", zoo'n grappig bedacht gevalletje om in een kamp op te voeren. Er werd dan ook hartelijk om ge lachen door het dankbaar gestemd publiek. Het programma werd besloten met het ver- toonen van de Pinksterfeest-film en dat was zeker niet het slechtste deel van dezen avond. J. B. SCHUIL MUZIEK. met de H. O. Op het tweede door de Afd. Haarlem der Ver. v. Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd in dit seizoen georganiseerde concert voerde Frits Schurman als gastdirigent het woord en den staf. Schuurman is met beide even vaardig en dus had hij reeds bij het begin zijner inleiding de volle aandacht van het een oogenblik te voren nog zoo luid babbelende volkje, en die aandacht bleef in het verloop van' den avond onvermin derd, zoowel gedurende de uitleggingen die aan de uitvoeringen der afzonderlijke nummers voorafgingen als gedurende die uitvoeringen zelve. Schuurman begon met mee te deelen dat hij zich door zijn drukke werkzaamheden niet had kunnen prepareeren voor hetgeen hij zou zeg gen en dus improviseeren moest. Dit voor-de- vuist spreken is hem echter best toevertrouwd en dus volgde de jeugd terstond belangstellend zijn mededeelingen over den Franschen com ponist Jean Philippe Rameau (16831764). Spr. merkte op dat de uit te voeren Balletsuite uit operafragmenten samengesteld en door Felix Mottl, den beroemden Wagnerdirigent ge orkestreerd was. Rameau had grooten invloed op de ontwikkeling der opera in Frankrijk ge had, en daarom was de interesse van Mottl voor zijn werken verklaarbaar. Rameau's mu ziek werd door vele zijner tijdgenooten oorver scheurend gevonden; nu vinden we die zoetvloeiend: een bewijs hoe de opvattingen omtrent mooi en leelijk zich voortdurend wijzi gen. Spr. vertelde dat de Menuet, een statige dans, vooral in hofkringen geliefd was, en dat bij uitvoeringen van opera's in het hoftheater de koning vaak op het «eoneel verscheen om de ingelaschte Menuet mee te dansen. De Musette heet naar de liggende bastoonen die aan de muziek der doedelzak (Fr. musette, Eng. bag pipe) herinneren. De Tambourin is een snelle dans met. begeleiding van het evenzoo genoem de slaginstrument. Bij de Suite „Jeux d Enfants" van Bizet wer den de vijf onderdeelen besproken, inzonder heid de Marsch, waarin trompet en trom een belangrijke rol vervullen en het Impromptu, waarin de altviolen het brommen der tol imi- teeren. Deze tol loopt middenin af en wordt dan opnieuw opgewonden en aan 't draaien gebracht. Bij het Duo stellen de violen Mamaatje, de cello's Papaatje voor. De Acht Russische Volksweisen van Anatole Liadow gaven den spr. aanleiding tot eenige opmerkingen omtrent den voor de foil:lore van zijn land zoo verdienstelijken Russischen com ponist en omtrent het karakter van elk der acht stukjes afzonderlijk. Het meest uitvoerig besprak Schuurman den Franschen toondichter Paul Dukas, die met Debussy, Ravel en Roussel tot de voornaamste vertegenwoordigers der moderne richtingen in de Fransche muziek behoorde. Dukas heeft ta melijk veel gecomponeerd, maar had zoo'n strenge zelfkritiek, dat hij de meeste zijner com posities niet goed genoeg oordeelde om bewaard te blijven en ze dus weer vernietigd heeft, zoo dat er slechts weinige in druk verschenen zijn. Spr. gaf een humoristische uiteenzetting van Goethe's Ballade „Der Zauberlehrling", die het onderwerp van Dukas' Scherzo ,,L' Apprenti Sorcier" vormt, en wees daarna op verschillen de bijzonderheden van deze meesterlijke com positie. Hij liet de voornaamste thema's afzon derlijk hooren en daarna ook de combinatie, die in de epiloog optreedt. De fagot, die den houten bezem vertegenwoordigt, de tuba, die in ons orkest de plaats der contra-fagot inneemt en de bekkens, die het stroomen van het water weer geven, deden, zich solistisch hooren; op de stij gende harmonieën, die de stijgende angst van den plicht- en tooverformule-vergeten leerling symfaoliseeren werd ook door spr. vooraf de aandacht van het auditorium gevestigd. De uitvoering der vier nummers, die telkens onmiddellijk na de voorbespreking geschiedde, was, wat Rameau's Balletsuite betreft, zeer goed. In Jeux d' Enfants trof mij het juiste tempo- van den Marsch, dien ik vroeger meer malen te snel heb hooren spelen; de Berceuse en het Duo klonken zeer mooi; in het Impromp tu ontbrak de noodzakelijke gelijkheid tusschen de achtste noten der blazers en die der pizzicato spelende strijkers. De Galop ging weer heel goed. In Liadow's Suite bekoorde de in al haar soberheid toch zoo mooie en kleurrijke orkestra tie; het oer-Russisch karakter dezer muziek kwam in de melodieën duidelijk uit. Den meesten indruk maakte wel Dukas' meesterwerkje, dat met groote distinctie en in een meesleepende vaart geleid en vertolkt werd, en waarop dan ook een donderend applaus volgde. Namens het bestuur der Vereeniging v. Muz. Ontw. d. Schooljeugd bood een der leerlingen den dirigent een fraaie bloementuil aan. De installatie der luidsprekers is voor het goed verstaanbaar maken der gesproken inlei dingen op dit drukbezochte Jeugdconcert weer zeer doeltreffend gebleken. K. DE JONG. „WAT WIL DE BELL AMYBE WEG ING". Dinsdag 14 Maart organiseert de Interna tionale Vereeniging „Bellamy" een openbare vergadering in het gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond. Mr. A. Manussen zal spreken over het onderwerp: „Wat wil dr Bellamybeweging?" HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 8 v. Morphobaai te Rott. Rozenburg, Les Falaises n. Velsen 7 v. Algier Stad Schiedam 8 v. Vlaardingen n. Pepel. Stad Maassluis 8 v. Narvik te Vlaardingen. Flensburg 8 v. Kirkenes te Vlaardingen. Stad Dordrecht 6 v. Genua voor La Goulette. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Abbekerk (uitr.) p. 7 Dungeness. Arendskerk (uitr.) 7 v. Manilla. Zuiderkerk (thuisr.) 7 v. Aden (verb.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, New-York n. Rotterdam 7, 650 mijl van Valentia. Maasdam, N.-Orleans n. Rott. 6 v. Tampico. Drechtdijk, Vanc. n. Rott. 7 te San Francisco. Burgerdijk 8 v. Rott. n. N.-Orleans. Loehgoil, Rott. n. Vancr. 6 v. Champerico. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein 8 van Rott. te Bremen. Bloemfontein 8 v. Beira n. Rotterdam. Nijkerk (thuisr.) p. 7 Ouessant via Antw. Springfontein (thuisr.) 6 te Zanzibar HOLLAND—WESTAFRIKA LIJN. Jaarstroom 8 v. Amst. n. W.-Afrika. Brand (thuisr.) vertr. 9 v. Havre via Duink. Amstelkerk (thuisr.) vertr. 9 van Dakar. HOLLAND—ATTSTRALIë LIJN. Grootekerk (thuisr.) 7 van Melbourne. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland 7 v. Amst. te Buenos Ayres. Amstelland 8 v. Buenos Ayres te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Barneveld 6 v. Talcahuano n. San Antonio. Bodegraven 6 v. Corral n. Antofagasta. Baarn 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Breda 7 v. Callao te Valparaiso. Merope, 7 van Catania n. Am iam. Odysseus 7 v. Vigo n. Amsterdam. Trajanus 8 v. Venetië te Triest. Vulcanus, 7 van Messina n. Palermo. Bacchus 8 v. N.-York n. La Guayra. Euterpe, 8 v. Bordeaux te Amsterdam. Rhea 8 v. Venetië te Amsterdam. Orpheus 8 v. Amst. tfe IJmuiden. Juno, Stamboul n. Amst. 8 op 180 mijl Z.W. van Ouessant. Stella 8 v. Volo te Thessaloniki. Perseus 8 v. Aarhuus te Gdynia. Vulcanus 8 v. Messina te Palermo. Simon Bolivar 7 v. Cristobal n. Cartagena. Hermes, Bourgas n. Amst. 8 (n.m.) te Antw. Hercules 8 v. Fethiye n. Izmir, Triton 8 v. Varna te Constantza. Ganymedes 7 v. Volo te Aegeon. KÓNINKLIJKE SHELL. Chama 5 v. Curagao naar Land's End. MEYERS Co.'s SCHEEPVAART MIJ. Polydorus, Batavia n. Amst. 6 te Londen. Prometheus, Batavia n. Hamburg 7 van Ldn. Bencleuch, Japan n. Rott. 8 v. Gibraltar. Laertes, Amst. n. Java 8 van Suez. Patroclus, Japan n. Rott. 7 te Hongkong. Rhesus, Batavia n. Amst. 7 v. Padang. Glenogle 6 te Dairen voor Rotterdam. Glenroy, 7 te Dairen voor Amsterdam. Benlimond, Hongkong n. Rotterdam via Lon den 7, 35 mijl Z.W. van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe (uitr.) pass. 8 Point de Galle. Sibajak 8 van Rotterdam naar Batavia. Buitenzorg (uitr.) 7 van Belawan. Kota Pinang (thuisr.) p. 8 Perim. Weltevreden (thuisr.) p. 8 Finisterre. Indrapoera, 8 v. Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJK Aldudra (thuisr.) 7 v. Las Palmas. Algorab (uitr.) p. 7 Finisterre. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Old. (thuisr.) p. 7 Gibraltar. Johan de Witt (thuisr.) 8 v. Colombo. Chr. Huygens (uitr.) 7 van Algiers. Saleier 8 van Batavia te Amsterdam. riikandi 8 van Batavia te Amsterdam. WIJK LIJN. Naaldwijk 7 v. Rott. te Malta. Beverwijk 8 van Mytilene te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10