VOOR DE VERLEVENDIGING DER ZAKEN. Centraal vluchtelingenkamp bij Elspeet. AGENDA. DONDERDAG 9 MA A R T 1939 HAARDEM'S DAGBITAD 7, Een Zwitsersche poging. Vier jaren ervaring der „WIR"- vereeniging. Goederen en diensten als betalingsmiddel in plaats van baar geld. De wenschelijkheid van soort gelijke organisaties in andere landen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat dezer dagen in den Haag een orga nisatie is gesticht de Nederland- sche Coöperatieve Giro-Crediet Ring met de bedoeling niet alleen in Den Haag, maar ook in andere steden van ons land, o.a. te Haarlem, bu reaux te vestigen om uitwisseling van goederen en diensten zooveel moge lijk te bevorderen zonder betaling in geld. Omdat reeds zoo'n zelfde 011- derneming in Zwitserland werkt ver zochten wij onzen Zwitserschen cor respondent een onderzoek in te stel len naar de werking daarvan. TOEN in 1934 de economische wereld crisis van 1929 weliswaar over haar hoogtepunt heen was, doch het her stel der economische bedrijvigheid toch niet zoo snel wilde volgen als allen hoop ten, die ernstig onder de crisis geleden had den, hebben eenige Zwitsersche zakenmen- schen onder leiding van Werner Zimmermann zich aaneengesloten, om een poging te doen de verlevendiging der zaken te bespoedigen. Zij richtten, toen reeds 1200 in getal, de „WIR Wirtschaftsring-Genossenschaft" op, met ze tel te Zürich, die ten doel had de bevordering van de welvaart van de nijverheid en van den ambachtssitand en de verschaffing van werk gelegenheid door ruilverkeer tusschen de leden van den „ring". De oprichting geschiedde in December 1934. Thans, ruim vier jaren later, bestaan kantoren van deze organisatie te Aarau, Bazel, Bern, Biel, Locarno, Luzern, Ol- ten, St. Gallen, Winterthur en Zürich, dus in alle belangrijke gemeenten van Duitsch-Zwit serland en in het „vredesstadje" Locarno van het Italiaansch-Zwitsersche kanton „Tessl- no". Het aantal bij den „ring" aangeslotenen is reeds tot 5000 gestegen en neemt steeds nog toe. In Fransch-Zwitserland is de beweging daarentegen nog vrijwel onbekend gebleven. Welke gedachte zat bij de oprichting van de „WIR", zooals de vereeniging zichzelf kort heidshalve noemt en zooals zij ook in den volksmond in Duitsch-Zwitserland bekend staat, voor? De oprichters van de „WIR" stelden vast, dat er in Zwitserland (en trouwens in de ge- heele wereld) een groot aanbod bestond van arbeidskrachten en van goederen en dat er tevens een groote vraag naar arbeidskrachten en naar goederen aanwezig was. Desniette min leden miliioenen personen in de wereld onder werkloosheid en waren zij en hun ge zinnen in gevaar van honger te sterven, ter wijl miliioenen verbruiksvoorwerpen opgesta peld in de pakhuizen en winkels lagen en zelfs als „overdadig" vernietigd werden en miliioe nen noodige arbeidsverrichtingen onuitgevoerd bleven. Zooals zoo menigeen in ieder land der we reld reeds herhaaldelijk betoogd had, was het een schande van onzen „beschaafden" tijd, dat dergelijke toestanden bleven vooi'tdurèn en dat nog geen maatregelen waren getrof fen om de vraag en het aanbod tot elkander te brengen en de beschikbare arbeidskracht van miliioenen menschen en de aanwezige millioenenvoorraden van gebruiksvoorwerpen het welzijn der geheele aardbevolking ten goe de te doen toekomen. Ook Werner Zimmermann en de zijnen von den dit. Doch zij bepaalden zich niet tot jam merklachten of protesten, doch besloten on middellijk zelf een poging te doen om, al was het voor het begin slechts op een zeer be scheiden schaal, verbeteringen tot stand te brengen. Zij stelden vast, dat een tekort aan het betalingsmiddel „geld" voor een belang rijke mate voor dezen droevigen toestand verantwoordelijk is. Een winkelier blijft met zijn waren zitten, omdat de arbeiders door werkloosheid geen geld hebben om bij den winkelier inkoopen te doen. Daardoor heeft de winkelier zijnerzijds geen geld, om noodige verbeteringen in zijn winkel te doen uitvoeren, die anders de werkloosheid zouden kunnen doen verminderen. Op die wijze blijft men in een kringetje rondloopen. De stichters der „WIR" wilden nu trachten dezen noodlottigen kringloop te verbreken' door de vorming van een organisatie, wier leden bereid zouden zijn onderling koopwaren en arbeidsdiensten te ruilen, zonder daarbij het bare geld als beta lingsmiddel te gebruiken. De leden van den „WIR"-ring zouden elkanders diensten en goederen met „WIR"-bons betalen, wier waar de in Zwitsersche franken zou worden aange duid, niet omdat de bezitter van een „WIR"- bon aanspraak zou hebben op baar geld voor het daarop aangeduide bedrag, doch slechts omdat de Zwitsersche frank als waardemeter, niet als betalingsmiddel, in het verkeer tus schen de „WlR"-ring-leden zou blijven dienst doen. Voor dit doel hebben de 1200 winkeliers en andere zakenmenschen en ambachtslieden, die in December 1934 de „WIR" stichtten, een centraal verrekeningsbureau te Zürich in het leven geroepen, dat de wegens verrichte ar beidsdiensten of verkochte koopwaren ont vangen „Wir"-bons bij de kredietposten van het desbetreffende lid van den „WIR"-ring boekt en natuurlijk omgekeerd in mindering van het krediet brengt de „WIR"-bons, waar mede dit lid zelf de diensten en goederen be taalt, die hij van een ander „WIR"-lid ont vangen heeft. Ieder deelnemer ontvangt bij zijn toetreden tot den „ring" een bescheiden verrekeningskrediet, waarvan de grootte af hangt van de waarborgen, die hij zal kunnen bieden, dat de andere deelnemers diensten of goederen ten bedrage van het verleende kre diet in ruil zullen kunnen ontvangen. Het centrale verrekeningsbureau houdt natuurlijk in het vervolg streng toezicht, dat geen der „WIR"-leden voor een hoogere waarde aan „WIR"-bons uitgeeft dan zijn krediet groot is. Óm de kosten van de geheele „WIR"-organi- satie', en in het bijzonder die van het centrale verrekeningsbureau te dekken, moet iedere deelnemer voor iedere kredietboeking 2 pCt. van het bedrag daarvan betalen. Ondanks de ze heffing tot onkostendekking verkrijgen de deelnemers hier het krediet, waarvoor overi gens geenerlei rente verschuldigd is, dus toch op heel wat gunstiger voorwaarden dan in het normale zakenverkeer. De 1200 menschen, die in December 1934 de „WIR" stichtten, zijn, zooals boven vermeld, in vier jaren tijds tot 5000 aangesloten deel nemers gegroeid. Dat vxijwel alle stichters de „WIR" zijn getrouw gebleven, wijst wel erop, dat deze Zwitsersche organisatie tot tevreden heid der leden werkt. De aangesloten winkels onderscheiden zich in niets van de andere. Er wordt geenerlei bijzondere „WIR" reclame ge maakt. Wie een aangesloten winkel betreedt, kan in het geheel niet zien, dat de onderne ming tot de „WIR" behoort. Het groote pu bliek blijft er dus gewoon komen. Het eenige onderscheid is dat, wanneer de kooper een „WIR"-lid is en hij met een „WIR"-bon beta len wil, deze aanvaard wordt, hetgeen in an dere winkels niet het geval zou zijn. Dit ont breken van eenig uiterlijk kenteeken wil geenszins zeggen, dat de „WIR" een geheime organisatie zou zijn. In iedere plaats bestaan gedrukte ledenlijsten, die ieder belangstellen de op het „WIR"-bureau kan verkrijgen. Het is duidelijk, dat de „WIR"-leden in den regel bij elkander koopen, ofschoon geenerlei verplichting hiertoe bestaat. Deze voorkeur voor elkander brengt den leden niet onbe langrijke voordeelen. In een grooten schoen winkel verzekerde mij de leider, dat hij maan delijks voor ongeveer 2000 a 3000 Zwitsersche franken „WIR"-bonnen ontvangt wegens aan medeleden verkochte goederen. Bij het voort durend stijgen van het ledental der „WIR" wordt het bedrag der totale waarde der in één zaak ontvangen „WIR"-bons gaandeweg zoo hoog, dat het moeilijk wordt ze alle te ge bruiken en zich andere koopwaren ervoor aan te schaffen of arbeid ervoor te laten verrich ten. Weliswaar maakt het voortdurend stijgen van het ledental der „WIR" de keuze waar men de bons aan den man zal brengen, even eens steeds ruimer, doch in deze richting -"-ei gen toch gevaren, die de leiders der „WIR" niet. zonder zorg kunnen laten. Deze moeilijkheid van den afzet der „WTR"- bons zou voor een groot deel worden opgehe ven, indien zusterorganisaties in het buiten land zouden opgericht worden, met wie een goedgeordende samenwerking zou worden in het leven geroepen. Want thans hebben ook de bloeiendste „WIR"-ondernemingen vaak toch baar geld noodig, om hun invoeren uit het buitenland te kunnen betalen. Het rijkste bezit aan „WIR"-bons kan hun geen buiten- landsche goederen, tenzij van dure tusschen handelaren, bezorgen. Deze steeds dringender wordende behoefte aan internationale samen werking verklaarde de groote ingenomenheid, waarmede „WIR"-leiders mijn verklaring ont vingen, dat men zich blijkbaar in Nederland voor het „WIR"-systeem begint te interessee ren. Welk een nieuwe vooruitzichten voor nut tigen ruil van goederen en diensten zou de oprichting eener Hollandsche „WIR"-organi- satie verwekken! Eerlijkheidshalve mag ik echter niet ver zwijgen dat menig Zwitsersch staatshuishoud kundige den „WIR"-ring verderfelijk acht omdat deze instelling allerminst geacht kan worden het sparen te bevorderen. Wie sparen, sparen en nogmaals sparen als het eerste economische gebod, vooral in een crisistijd, beschouwen, moeten wel met groote bezorgd heid de ontwikkeling van de „WIR" gade slaan. Want de „WIR"-bons, die geenerlei rente opleveren en den bezitter slechts van nut worden, indien hij ze uitgeeft en daarvoor goederen of diensten in de plaats krijgt, lok ken zeker niet tot sparen! Er zijn echter ook vele andere staathuishoudkundigen, die een meer moderne opvatting huldigen en die van meening zijn, dat de algemeene welvaart slechts kan terugkeeren, indien men het geld zooveel mogelijk laat rollen. Dit doet de „WIR" al laat deze het geld slechts in den vorm van „WIR"-bons rollen en onder de menschen ko men. In het jaar 1938 hebben de aangesloten deelnemers der „WIR" voor een gezamenlijk bedrag van drie millioen Zwitsersche franken elkander bons verstrekt wegens geleverde koopwaren en verrichte arbeidsdiensten. Hier door zijn heel wat goederen, die anders on gebruikt opgestapeld waren blijven liggen, tot hun bestemming gebracht, om den mensch tot nut of genot te zijn. Hierdoor zijn heel wat arbeidskx'achten, die andei's werkloos zouden zijn gebleven, voor nuttig werk kunnen aan gewend worden. Het „bon"-systeem leidt ertoe, dat heel wat meer aankoopen worden gedaan en heel wat meer arbeidsopdrachteix wordexx verstrekt dan bij het normale geldverkeer het geval pleegt te zijn. In deze verlevendiging van de zakenwereld zien de leiders van de „WIR" juist de rechtvaardiging voor hun or ganisatie, die niet slechts den aangesloten leden over en weer tot persoonlijk voordeel is, doch die door de bevordering der economische bedrijvigheid geacht mag worden een instel ling ten algemeenen nutte 'te zijn. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK - 9°l ZO&OIêjij 7l(najeaulés Oei/koen (Adv Ingez. Med.) Vergaderingen van samenwerkende vakbonden in het bakkersbedrijf. Resolutie betreffende C. A. O. aangenomen. Woensdagavond hebben de samenwerkende vakorganisaties in het bakkersbedrijf elk een ledenvergadering gehouden in het gebouw St. Bavo. De vergaderingen hadden het ka rakter van een protest-vergadering, daar de Patroons weigeren om op redelijke basis een arbeidscontract af te sluitexx. Na inleidingen van de respectievelijke voox-zitters werd op alle vergaderingen de volgende resolutie met algemeene stemmen aangenomen: De afdeelingen Haax-lem vaxx de verschil lende Bakkersgezellenbonden in vergadering bijeen; Gehoord de besprekingen betreffende een eventueele afsluiting van een Collectieve Ar- beids overeenkomst; Constateert: dat de Haarlemsche Bakkers- patroons niet bereid zijn een C.A.O. af te sluiten op de basis zooals die in de kost prijs berekening voor brood is vastgelegd. Zij is van ooi-deel, dat ten eerste hiermede het algemeen belang van het Bakkersbedrijf niet is gediend, dat hieruit ten sterkste blijkt, dat de Patroons ongenegen zijn, op redelijken grondslag een C.A.O. af te sluiten en dat de hieruit voortvloeiende moeilijkheden geheel ten laste van de werkgevers komen; Zijn verder van meening, dat krachtig ge ageerd dient te worden voor naleving van de arbeidswet en tegen eiken vorm van loon- ontduiking; Geeft de besturen opdracht die middelen aan te wenden, die tot verdere gezondmaking van de plaatselijke bedrijfstoestanden kunnen leiden. Wethouder A, G. Boes. Heden 75 jaar. Heden werd de heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs van Haarlem, 75 jaar. Wij heb ben reeds medegedeeld, dat de heer Boes in het buitenland vertoeft, zoodat een openbare huldiging niet kon plaats hebben. Eenige vrienden en bekenden die het vacantie-adres van den 75-jarige wisten, zonden hem ge- lukwenschen. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond stuurde een telegram. BLOEMTSTEN-PATROONS. De Bloemhten-Patroonsvereeniging voor Haax-lem en Omstreken vergadert Vrijdag avond in „de Nijverheid", ter bespreking van vakbelangen Regeling voor benzinestations langs Rijkswegen. Voor het oprichten van benzine stations langs de nieuwe rijkswegen is in overleg met den minister van financiën een algemeene regeling tot stand gekomen. In overeenstemming daarmede zal binnenkort een aantal dezer stations langs den rijksweg Amstex-dam's-Gravenhage kunnen worden opgericht. DE WESTERBRUG DEZE WEEK GEREED. De werkzaamheden voor het verbreeden en vernieuwen van de Westerbrug zijn zoover gevorderd, dat het weik deze week gereed komt. Stx-aatmakers leggen de laatste hand aan het bestraten van het nieuwe breede brugdek. Ook de opritten naar de brug zijn verbreed en gewijzigd en met het opnieuw bestraten is men bijna klaar. De verkeerstoestand op dit drukke gedeelte van den Leidschevaartweg is er belangxijk door verbeterd. (Adv. ingez. Med.) Joodsche vluchtelingen en hun gezinnen zouden er worden ondergebracht. Vrijdagmiddag a.s. zal de gemeente raad van Ermelo in een spoedeischen- de vergadering bijeengekomen, ter be handeling van een voorstel tot uitgifte in erfpacht van honderd H.A. heide te Elspeet aan den Staat der Neder landen voor de vestiging van een centraal kamp voor Joodsche vluch telingen. Naar wij vernemen heeft minister van Boeyen bij zijn bezoek van Vrijdag j.l. aan Ermelo zijn keuze op dit terrein laten val len. Het is de bedoeling, dat ook vrowen en kinderen van Joodsche uitgewekenen in dit kamp worden ondergebracht. Het kamp zou in totaal tusschen 2500 en 3000 personen kun nen bevatten. Geleidelijk hoopt men dan tot de opheffing van de andere vluchtelingenkampen over te gaan. Leiders van speelclul) in arrest. Vorige week is te Rotterdam een man ge arresteerd die vermoedelijk betrokken was bij een speelclub. In den loop van deze week zijn meer pei-sonen gearresteerd. Zoo zijix ingesloten de 42-jai'ige C B„ wo nende te Rotterdam, een der hoofdaanleggers van de speelclub, alsmede de familie V., be staande uit J. G. V. (vader), J. G. V. (zoon) en den jongsten zoon J. V. Deze familie was werkloos en behoorde tot de kern van deze combinatie. Ten .huize van deze familie heeft men eenig roulette-mate riaal in beslag genomen. Dat deze club lang niet onschadelijk was, moge blijken uit het feit, dat er een Rotterdammer aangetroffen werd met f 1100 op zak, terwijl een ander op een avond f 600 verloren had met spel. Staatsraad J. J. Rambonnet 75 jaar. Heden is vice-admiraal J. J. Rambonnet, oud-minister van marine en lid van den Raad van State 75 jaar geworden. Admiraal Rambon net heeft dien dag in den kring van zijn familie doorgebracht, bezoek heeft hij niet ontvangen maar wel zeer vele schriftelijke gelukwenschen en bloemen. Prins Beinhard zond uit Zwitserland een telegram aan den oud-hoofdvex-kenner der Nederlandsche padvinders. Verder ontving ad miraal Rambonnet felicitaties van den vice- president en van de leden van den Raad State, van velen uit de padvindersbeweging uit binnen- en buitenland en van tal van vooraanstaande petsonen uit het geheele land. EEN VINDING TEGEN KETELSTEEN. De directeur van de technische im- en ex- portmaatschappij „Nederland en Koloniën" te 's-Gravenhage, ing. Louis W. Ingerse, is er in geslaagd eenige jax-en geleden een instx-ument te ontwerpen, waardoor het zoo hinderlijke euvel van ketelsteenaanzetting in stoomke tels, condensors, centrale vei-warmingsinstal- laties enz. wox-dt voorkomen. De vinding zou berusten op een systeem waarbij geen chemicaliën meer in het voe dingswater behoeven te worden toegevoegd. Het instx-ument, dat na aanschaffing geen onderhoudskosten meer vraagt, xs gedurende een periode van vijf jaar bepi-oefd in de bad en zweminrichting aan den Heiligeweg te Am sterdam en volgens verklaringen van den di recteur dezer inrichting is sindsdien in de ke tels en in de andere vex-warmingsinstallaties van deze inrichting geen ketelsteen meer aan getroffen. AAN HET MADRILEENSCHE FRONT: ln afwachting van het bevel Troepen van Franco in de loopgraven tot opmarsch naar Madrid. TREIN NAM HET VERKEERDE SPOOR. Ongelukken nog juist voorkomen. Woensdagavond om vijf minuten voor half tien vertrok van het Centraal Station te Am sterdam een extra trein, bestemd voor Enschedé. De trein reed, doordat de machi nist een onveilig signaal niet opmerkte, bij post 4 op een verkeex-d spoor. In plaats dus naar het Gooi te gaan, boog de trein af naar het Weesperpoortstation. De overweg bij de JavastraatEerste van Swindenstraat was, doordat geen trein verwacht werd, niet afgesloten. Gelukkig zag de machinist op het laatste moment, vlak voordat hij den overweg zou passeeren, dat hij op het verkeerde spoor was. Hij gaf noodsignalen en op het laatste nippertje kon een vrouw met een kinder wagen, die net de spoorbaan wilde over steken,, zich in veiligheid stellen. De trein moest worden teruggezet om op het goede spoor te geraken in de richting van het Gooi. Met een kwartier vertraging kon de perso nentrein de reis vervolgen. (Adv. Ingez. MedJ Deloyale concurrentie der Spoorwegen? Het Tweede Kamerlid, de heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat een concurrentiestrijd gaande is tusschen de Nederlandsche Spoor wegen en het Groningsche Beurtvaartbedrijf benevens de Groningsche binnenvaart als ge volg van de sterke verlaging der vrachttarie ven van de spoorwegen? 2. Zoo deze vraag bevestigend beant woord wordt, kan de minister dan mededee- len. of de Nederlandsche Spoorwegen met de verlaagde tarieven beneden den kostprijs gaan en zoo dit het geval mocht zijn, of daar van niet het gevolg zal zijn, dat het beurt vaartbedrijf en de binnenvaart van het ver voer van goederen woi-den uitgeschakeld? 3. Wat is den minister bekend van de moei lijkheden, welke in den laatsten tijd zich bij het vervoer val strookarton. aardappelmeel en dextrine uit de Veenkolonieën in dit ver band voordoen? 4. Is de minister bereid, zoo deloyale con currentie tusschen de Nederlandsche Spoor wegen en het vervoer te water plaats heeft, aan deze concurrentie een einde te maken? RADIOREDE MINISTER ROMME UITGESTELD. De regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: De radiorede van den minister van sociale zaken over het onderwerp „De organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervanging van het zgn. stem pelen", welke is aangekondigd tegen heden avond te 7.15 uur, kan wegens vei-hindering niet doorgaan en is uitgesteld tot Donderdag 16 Maart a.s. des avonds te 7.15 uur. Heden: DONDERDAG 9 MAART Sociëteit Vereeniging Zijlweg 1: Lezing met lichtbeelden voor „Harmonia", 3.15 uur. Broederkerk, Parklaan: Opwekkingssamen komst J. Sevensma, 8 uur. Luxor Theater: „Wat leven wij toch gelukkig" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De geheimzinnige dr. Glitterhouse" en „Vreemde kostgangers", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Spotternij en zotternij". 2.30, 7 en 9..15 uur. Rembrandt Theater: „Zestig glorierijke jaren" Tooneel: Bob Gilette. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Wenn am Sonntagabend die Dorf- musik spielt". 7.15 en 9.15 uur. 's Middags kin- dervooi-stelling „De Berg van het Noodlot" 2.30 u. Spaarne Theater: „De luchtsmokkelaar" en „Penrod en Sam", 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. VRIJDAG 10 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Beethoven-cy clus H. O. V., 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Openbare vergade ring Christ. Hist. Unie, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11