Haarlem's Dagblad Dag van onrust Rijtijdenbesluit in Mei van kracht. r Belastingplannen Geen personeele belasting voor motorrijtuigen meer? Vernieuwing van het Onderwijs. Communisten in gevecht met Miaja's troepen R- p- Overlading. bij Raad van State- Wijziging bij het M.O. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17092 Uitgave Louren? Coster, Maatschappij voor Courant-Uitguvenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Donderdag 9 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25. franco per post f3.55. losse nummers f» cent per ex. Advertentiën1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelalionriemenlstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De minister van Onderwijs, prof. Slate maker de Bruine, heeft een wetsontwerp in gediend „tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs". Het beoogt vernieuwing. Dat blijkt al dadelijk uit de mededeeling, dat het onder „voorbereidend hooger onderwijs" niet alleen meer het gymnasium maar nu ook de H.B.S. fa en b) verstaat. „Algemeen vormend middel baar onderwijs" is de benaming die het geeft aan het onderwijs aan handels-dag- en avondscholen, de H.B.S. met 3-jarigen cursus en de Middelbare scholen voor meisjes. De driejarige H.B.S. zou volgens dit ontwerp weer een wettelijken grondslag krijgen en voor de handels-dagscholen zal een vijfjarige cursus mogelijk worden. Maar er worden vernieuwingen in het ont werp aangekondigd die van veel grooter be lang zouden zijn als het wet werd. Hetgeen men nog' maar niet zoo bij voorbaat kan ver onderstellen. Bovendien zou de aanneming van het ontwerp eigenlijk pas een eerste stap zijn, want dan zou nog een reeks algemeene maatregelen van bestuur moeten volgen. De minister heeft namelijk bij dit ontwerp uiting gegeven aan zijn voornemen, een einde te maken aan de overlading die heerscht op Gymnasium en H.B.S. Het onderwijs moet meer gericht worden op de vorming van den geest. Hij wil dit bereiken door een nieuwe lijst van vakken, beperking van het aantal vakken voor de laatste twee schooljaren en vermindering van het aantal uren. En dat alles moet in algemeene maatregelen van be stuur worden vastgelegd. Ware dit de eerste poging van dezen aard dan zou men haar met blijmoediger verwach ting kunnen begroeten. Maar dat is het niet. Het is de zooveelste. 's Ministers ambtsvoor gangers hebben zich evenals de vereenigingen van leeraren al rijkelijk met het onderwerp bezig gehouden en de dossiers, stoffig als dossiers plegen te zijn, moeten ware opeen- hoopingen van rapporten en ingetrokken ont werpen vormen. De kwestie is misschien wat minder oud dan de spellingkwestie schoon die in haar acute, chaotische ontwikkeling jonger is maar zeker niet minder netelig en gecompliceerd. Aan de algemeene maatregelen van bestuur is de minister dan ook nog lang niet toe. Eerst zal de strijd over dit ontwerp ontbranden en zal moeten blijken of het evenals zijn voor gangers daarin bezwijken zal. Er zit de kwestie van de lycea in. Tot dusver kent de wet geen lycea, ofschoon ze al zoo lang bestaan. De minister wil ze nu eindelijk gelukkig maken met een wettelijken grond slag, in zooverre „dat Gymnasium en H.B.S. er een wettelijken grondslag in hebben". Dat beteekent dus dat het dezelfde eindexamens moet blijven afnemen als Gymnasium en H.B.S., want de minister verklaart dat hij het aantal toegangswegen tot het Hooger Onder wijs te weten Gymnasium alpha en bèta en H.B.S. a en b niet vergrooten wil. Dus wenscht hij geen eigen eindexamen, dat toe lating tot het Hooger Onderwijs geeft, voor de Lycea in te stellen. In Lyceumkringen streeft men daar wel naar. Daar vindt men dit onge twijfeld een strijdpunt. Voor opheffing van het vak Grieksch voor de bêta-afdeeling van het Gymnasium voelt de minister niets. Hij acht die volkomen ver werpelijk. Hij is van meening dat een klas sieke opleiding zonder Grieksch niet denkbaar is. En men kan van deze vaste overtuiging met den eerbied die den leek past, kennis nemen maar zich even later verbazen. Want de minister wenscht de mogelijkheid te ope nen om in het programma der H.B.S. Latijn als leervak op te nemen! Dat is dus geen beëindiging van overlading, maar lijkt op het tegendeel. Bovendien rijst de vraag welk nut de minister in een aldus ge schapen semi-klassieke H. B. S. ziet, nadat hij pas verklaard heeft dat een klassieke opleiding zonder Grieksch niet denkbaar is. De ge dachte aan de kool en de geit rijst, men be speurt dat in het ontwerp lastige klippen omzeild moeten worden en een onmiskenbaar strijdpunt doet zich tegelijkertijd voor. Natuurlijk zit het vraagstuk der beperking van leerstof en schooluren er vol van. Dat is oud en dat draait immer om de vraag, op welke vakken beperkt zou moeten worden. Ieder komt voor zijn vak op, terwijl tegelijker tijd ieder overtuigd is van de wenschelijkheid van beperking in het algemeen. Ten aanzien van het Grieksch is hierboven de meening des ministers al vermeld. Hij staat daar natuur lijk lang niet alleen in. Twee moderne talen inplaats van drie? Het verzet daartegen zou niet alleen uit onderwijskringen komen. Be perking op de uren voor Lichamelijke Opvoe ding? Neen! Hoevelen zouden dat werkelijk aandurven? Daar is veeleer een tekort op, zooals in de Kamers nog onlangs tot uiting is gebracht. Beperking op wiskunde? De voor standers van dezen hersengymnastischen grondslag staan als leeuwen op de bres. Ik heb nu nog maar enkele belangrijke punten aangevoerd en ik heb even mijn licht bij een deskundige opgestoken, die belangstel lend maar sceptisch was en een hevigen pen- nestrijd als eerste gevolg van het ontwerp voorspelde. De algemeene maatregelen van bestuur zag hij nog volstrekt niet in wording. Er is op deze plaats meermalen over dit on- Het Rijtijdenbesluit zal, naar wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, dezer dagen worden afgekondigd. De inwerkingtreding van de Rijtijdenregeling, die langer op zich heeft laten wachten, dan ook de Regeering lief ware geweest, zal thans, naar minister Van Buuren in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mededeelt, worden bevorderd met ingang van het vroegste tijdstip, dat de verdere administratieve voorbereiding toelaat. Zonder hier mede op de beslissing te dezer zake te willen vooruitloopen, wil de minister in dit verband toch wel mededeelen, dat hij de inwerking treding omstreeks Mei van dit jaar verwacht. Met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de minister te dezer zake overlegd. Ook in andere Spaansche steden is Woensdag gevochten ^FSCHOON gisteren te Madrid bekend werd gemaakt, dat de communisten het hun gestelde ultimatum hadden aanvaard en de opstandige militairen zich hadden overgegeven, blijkt uit later uit de stad afgezonden telegrammen, dat het daar Woensdag nog den geheelen dag onrustig is geweest. Ook in de voorsteden was de toestand verward. Tegen den middag probeerden de commu nisten een aanslag te plegen op de Bank van Spanje en op het gebouw der Posterijen. Na een hevig gevecht werden zij verdreven. De strijdkrachten van Miaja schijnen mees ter te zijn gebleven van het centrum der stad, terwijl de communisten naar de voorsteden werden teruggedrongen, waar zij zich met name in de Hipp'odroom verschansten. Tegen kwart voor vier werd in zekere stads wijken nog zoo nu en dan geschoten. Tanks reden door de straten. In den loop van den dag heeft kolonel Or tega naar men zegt nog geprobeerd tusschen de beide partijen te bemiddelen. Resultaten zijn echter niet bekend geworden. Volgens United Press is de situatie voor Miaja en zijn aanhangers giste ren kritieker geweest dan de verkla ringen van den Verdedigingsraad lie ten blijken. Er is niet alleen in Madrid zelf maar ook in de provinciën Alba- cete, Cuenca, Guadalajara en Murcia gevochten. De autoriteiten van den verdedigingsraad berichten thans dat zij in deze gewesten en in Alacala de Henares den toestand meester zijn. De verbinding tusschen Madrid en deze ge bieden zou weer normaal functioneeren. Vol ledige onzekerheid bestaat nog over den toe stand in Ciudad Real, daar het onmogelijk is met deze stad in verbinding tc komen. Blijk baar zijn daar nog hevige gevechten tusschen de concurreerende groepen aan den gang. Hedenmorgen vernam Havas uit Madrid dat de voorzorgsmaatregelen van den Verdedigingsraad doeltref fend zijn gebleken. Men verwacht, dat vandaag de laatste haarden van com- derwerp geschreven. Ik zou willen herinneren aan een vroeger geuite overtuiging, dat zoo lang er onder „het publiek", onder de ouders, geen duidelijke aandrang tot uiting komt om de overlading te beëindigen, er al heel weinig kans op verandering is. Wij leven in Neder land in een bepaalde onderwijs-sfeer. Die wordt beheerscht door het streven naar eind diploma's. De gedachte „vorming van den geest" overweegt niet, mui de jacht op het diploma. Haar kind onverzorgd achter- gelalen. Rechtbank gelast nieuw onderzoek. ROTTERDAM 9 Maart. De Rotterdamsche rechtbank heeft vandaag een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen de 21-jarige N. v. d. B., tegen wie door het O. M. 9 maanden gevange nisstraf was geëischt, omdat zij op 31 December j.l. haar 20 maanden oud kindje onverzorgd op een onverwarmden zolder in haar woning te Krimpen aan den Lek heeft achtergelaten. Enkele teenen van het kindje waren bevroren. Na behandeling in het kinderziekenhuis te Rotterdam is het kindje hersteld munistischen tegenstand zich over zullen geven. De verdedigingsraad heeft alles gedaan wat in zijn macht was, om de communisten te bewegen zich zonder bloedvergieten over te ge ven. Union Radio heeft gemeld, dat Carthagena zich thans geheel heeft onderworpen aan den verdedigingsraad evenals Alicante. Een officier van den generalen staf van Miaja, die uit Madrid naar Valencia is terug gekeerd, heeft verklaard, dat de orde te Madrid geheel is hersteld. Hij voegde hieraan toe, dat de bevolking met vreugde de maat regelen van den verdedigingsraad heeft aan vaard. Blokkade der Spaansche kust. BURGOS, 8 Maart. De Admiraliteit waarschuwt in een communiqué alle schepen, dat tusschen den vuurtoren van Torre Lamesa en Kaap Palos onderzeebooten kruisen, die opdracht hebben ieder schip tot zinken te brengen, welke vlag het ook voert, dat zou trachten, binnen de drie mij lsgrens te komen. Schepen, die lading aan boord hebben voor andere havens aan de republikeinsche kust, welke vlag zij ook voeren, moeten naar een nationalistische haven opstoomen en worden uitgenoodigd naar Barcelona, Palma de Ma jorca of Malaga te varen. Vooqrts wordt in het communiqué nog me degedeeld, dat de duikboot-blokkade ook de kustwateren ter hoogte van Cartagena omvat 'De minister van onderwijs heeft bij de 2e Kamer een ivetsontivcrp aanhangig gemaakt waarbij o.a. wijzigingen in het studieplan voor H.B.S. en Gymnasium worden ge bracht die beoogen een einde te maken aan de tegenwoordige overlading.) Hoor, mijn waarde vrienden hoor, Dreunend klinkt het door den lande. Het applaus van vele handen, En een juichend stemmenkoor; Hulde, hulde, Excellentie, Wij zijn een en al attentie, En wij danken u hiervoor. Het klinkt luid uit elke klas, Ha, nu krijgen wij de daden. Tegen al dat overladen. Van het arm scholierenras; Maar ook juicht een koor van ouders. Met hun overladen schouders, Met het denkbeeld in hun sas. Minder huiswerk eiken dag, En vooral wat minder vakken, Minder zuchten, minder zakken, O, als dat eens komen mag, Zullen ouders en scholieren, Overal hun vreugde vieren, Met het uitsteken der vlag. Ha, die tijding doet ze goed, Veel getob zou zijn verdwenen, De vooruitzichten verleenen. Nieuwe levensglans en -moed; Eén ding, als zij 't mogen wagen, Zouden zij nog willen vragen; Excellentie, maakt u spoed? Dank, uit 't diepst van ons gemoed. P. GASUS. Het woord is aan Middleton Hij reist het best die weet wanneer terug te keeren. Naar wij vernemen heeft het complex van belastingvoorstellen (waartoe o.m. de Nationale Inkom sten- en Winstbelasting en de her ziening van eenige accijnzen be hoort), dat in de millioenennota voor het eerst door den minister van financiën is aangekondigd, het departement verlaten. De ontwer pen berusten thans bij den Raad van State. O.m. vermindering van vakken voorgesteld MINISTER Slotemaker de Bruine heeft bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakt een wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs. De minister wil een einde maken aan de tegenwoordige overlading en het onder wijs meer richten op de vorming van den geest Dit doel wil minister Slotema ker bereiken door een nieuwe lijst van vakken, door beperking van het aan tal vakken gedurende de laatste twee jaar en door vermindering van het aantal uren. De vernieuwing te dezen aanzien zal vooral tot uitdrukking moeten komen in de vereischte algemeene maatregelen van bestuur. Het Grieksch blijft voor de leerlingen der bêta-afdeeling van het gymnasium gehandhaafd. De voorgestelde regeling geeft o.m. den minister van Onderwijs de bevoegdheid aan een school vergunning te geven af tc wijken van het algemeen leerplan. Zoo wordt de mogelijkheid geschapen open bare scholen in staat te stellen bijzondere methoden als Dalton en Monlessori toe tc passen. Voor elk geval afzonderlijk moet de minister den Onderwijsraad hooren. (Voor uitvoerige bijzonderheden zie men pag. 3). De celwagen van de gevangenis wie heeft hem niet eens door Haarlem's straten zien rijden? zal binnenkort, waarschijnlijk in Juni of Juli, vervangen worden door een auto. Het rijtuig, dat men dus nog eiken dag tusschen het Paleis van Justitie en het sta tion, de gevangenis en het Huis van Bewaring ziet rijden, zal dus over eenige maanden uit het stadsbeeld verdwijnen. Dat het ons be paald erg spijt och, dat kunnen we nu direct niet zeggen. Bij het uitwerken van haar belas tingplannen overweegt de regeering de personeele belasting voor motor rijtuigen aanzienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke op het motorrijtuigenverkeer drukken. Die overweging heeft ertoe geleid, dat in de belastingvoorstellen van den minister van financien zal worden opgenomen een voorstel tot af schaffing van de personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen, waarbij voor 30% van de opbrengst dier belasting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 12Y> pCt. van de motorrijtuigenbelasting voor de voor personenvervoer inge richte motorrijtuigen. Hierbij wordt er op gerekend, dat afschaffing van de personeele belas ting voor motorrijtuigen een niet on belangrijke toeneming van het aantal personenauto's tot gevolg zal hebben, waardoor reeds een aanzienlijk ge deelte van het verlies door vermeerde ring van de opbrengst van andere be lastingen motorrij tuigenbe lasting, benzinebelasting en invoerrechten) zal worden gedekt. De toestand van 's rijks financien laat een vermindering van de overige lasten, welke op het motorverkeer drukken, niet toe. De meening van sommige Eerste Kamer leden. dat een benzinebelasting beter en bil lijker zou zijn dan een belasting van de mo torrijtuigen, omdat laatstgenoemde belasting ook moet worden betaald ais het motorrijtuig niet of weinig gebruikt wordt, kan de minis ter Waterstaat geenszins deelen. Onze gratis Ongevallenverzekering. UITKEERING VAN ƒ400.—. Aan Mevr. de Wed. C. v. d. BRUGGE SMINK, Delftstraat 33 zw., te Haarlem, keerden wij een bedrag van ƒ400uit wegens een doodelijk ongeval, aan haar echtgenoot overkomen. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. De gemeente Haarlem en de werkverruiming BINNENLAND. Het rijtijdenbesluit wordt in Mei van kracht 1 De belastingplannen der regeering zijn bij den Raad van State. 1 Minister Slotemaker de Bruine wil vernieu wingen bü het M. O. invoeren. 3 BUITENLAND. In het Lagerhuis heeft minister Hore Bellsha medcdeclingen gedaan over de sterkte van het territoriale leger. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Vernieuwing van het onderwijs? 1 M. Z.: Weidmann voor de rechtbank. 5 K. de Jong: Jeugdconccrt met de II. O. V. 6 J. B. Schuil: Feestavond A. J. C. 6 Van onzen Geneefschen correspondent: Voor de verlevendiging der zaken. 7 Voor de Vrouw g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op u

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1