2U0M0 STOUTENBEEK - BEVERWIJK Luchtaanvallen in China. Gemeente-ontvanger zou 130 mille hebben verduisterd. Angstig avontuur van Urker botter „SOLDAAT VAN I FRANCO" DONDERDAG 9 MAART 1939 HAAREEM'S DAGBI3AD 2 Geestelijke en moreele herbewapening. Oproep tot de burgerij van Rotterdam. Rotterdams burgemeester, mr. P. J. Oud, heeft naar aanleiding van de radiorede van 27 Januari j.l. over moreele en geestelijke herbewapening, uitgesproken door H.M. de Koningin, het initia tief genomen tot het beramen van middelen, waardoor het vraagstuk der werkloosheid te Rot terdam, méér nog dan anders, in het brandpunt der algemeene belangstelling komt te staan. De burgemeester heeft daartoe, met mede werking van de reeds bestaande commissie van samenwerking voor bijzondere nooden in de gemeente Rotterdam, een plan ontworpen, dat hijin een persconferentie in de warme belang stelling van ieder heeft aanbevolen. Het plan heeft in hoofdzaak den vorm van een enquête welke Vrijdag zal worden aangevangen. Dan zullen in groote hoeveelheden twee soorten brieven verzonden worden. Het grootste deel gaat naar alle werkgevers in de Maasstad, wien hiermede een reeks vragen ter beantwoording wordt voorgelegd. In den oproep tot de burgerij van Rotterdam zegt mr. Oud o.m.: In overleg met het bestuur der stichting „Com missie van samenwerking voor bijzondere noo den in de gemeente Rotterdam" zijn wij tot de slotsom gekomen, dat, om te beginnen, tweeër lei zou kunnen gebeuren. De eerste maatregel ligt op het terrein van rechtstreeksche leniging van stoffelijken nood, Daarvoor is bovengenoemde stichting opgericht, die tot doel heeft de leniging van den nood, waar in personen of gezinnen tengevolge van buiten gewone omstandigheden verkeeren. Het terrein, waarop zij werkzaam wil zijn is nog vrijwel on ontgonnen. Gebrek aan financieele middelen heel' haar echter menigmaal belet te doen, wat zij zoo gaarne had willen doen. Mijn eerste be roep op de burgerij geidt daarom haar finan cieele offervaardigheid. Laat ieder nagaan, wat hij doen kan, en laat bet resultaat dan mo gen 7/in een regen van groote en kleine bijdra gen op girorekening no. 300300 ten name van bovengenoemde commissie. Dit eerste is zeer belangrijk, doch het is niet voldoende. Wij willen verder te zamen onder zoeken, welke andere middelen kunnen worden toegepast, om het beginsel der moreele en gees telijke herbewapening in concrete daden te be lichamen. Vanzelfsprekend denken wij daarbij allereerst aan den grooten nood der werkloosheid. Het beste middel om dien te lenigen is het verschaffen van werk. Wie werk krijgt wordt immers niet alleen van den financieelen maar, wat dikwijls nog be langrijker is, ook van den moreelen druk be vrijd. Wij weten wel, dat wij het probleem der werkloosheid in onze stad niet kunnen oplossen. Maar wij weten ook, dat wij een zegenrijk werk doen. telkens wanneer het ons gelukt een enkelen werklooze aan arbeid te helpen. Wij moeten nu samen nagaan, wat er hier met behulp van het particuliere bedrijfsleven is te bereiken. Wij doen een beroep op ieder in onze stad, die per soneel in zijn dienst heeft, om eens te willen na gaan, of er mogelijkheid bestaat dit personeel uit te breiden en hopen, dat deze vraag door al len die aan het bedrijfsleven deelnemen, met aandacht zal worden overwogen. Wij vragen voorts om wenken, om denkbeel den, waardoor het aantal te werk gestelden zal kunnen worden vermeerderd en ook de geeste lijke nooden aanmerkelijk kunnen worden ver licht. Dit alles is bedoeld als het middel om den wagen in beweging te stellen, Of en met welke snelheid hij in beweging komen zal, zal afhan gen van den weerklank, die deze oproep bij de burgerij van Rotterdam zal vinden. Ik ben te dien aanzien vol goeden moed. MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN. Vrij te bezichtigen van 2-5 u. Des Zaterdags van 2 tot 9 uur (Adv. Ingez. Med.) Het bezoek van minister Steenberghe aan de Leipziger Messe. Ter eere van den Nederlandschen minister van Economische Zaken, Steenberghe, die voor een bezoek, dat twee dagen duren zal in Leipzig is aangekomen, heeft de Nederland- sche gezant, jhr. mr. A. M. van Haersma de With, een receptie gehouden, waar de mi nister een toespraak hield. De minister wees daarbij op de groote beteekenis van de Leip ziger Messe en op de beteekenis van de Leip ziger Messe voor de bevordering der goede betrekkingen tusschen Nederland en Duitsch- land. De vicepresident van het Messamt, Fich- ter, wees op den grooten goederenruil tus schen de beide landen. Duitschland, zoo zeide hij, heeft in 1938 15 pCt. van den geheelen uitvoer van Nederland opgenomen. De voor- jaarsmesse van 1938 werd d,oor 2600 Neder landsche zakenlieden bezocht. Woensdag heeft minister Steenberghe een bezoek gebracht aan de Nederlandsche afdeeling op de Messe. AUTOBUS RIJDT HET TROTTOIR OP In den afgeloopen nacht te kwart over twaalf is een autobus, waarin geen passagiers zaten, door het natte en gladde asphalt in de bocht Ken- nemerstraatFrans Halsstraat geslipt, zoodat de chauffeur de macht over het stuur verloor. De wagen reed liet trottoir op en botste tegen den gevel van het perceel Frans Halsstraat 19 aan, met het gevolg dat aan den onderkant van den muur een gat van 1.75 bij 80 c.M. ontstond, ter wijl de voorgevel belangrijk ontzet werd. Ge lukkig liepen daar op dat moment geen men- schen. De chauffeur verklaarde, dat hij slechts met een matige snelheid gereden had. De autobus werd aan den voorkant beschadigd. De remmen waren in orde. SPIEGELRUIT EN SCHOORSTEEN VERNIELD Door den sterken Zuidwesten wind is Woens dag van den leegstaanden winkel aan de Nas- saulaan 4 de spiegelruit vernield. Van het per ceel Nassaulaan 24 woei een gedeelte van den schoorsteen naar beneden en kwam in de Sla gerspoort terecht, zonder dat persoonlijke onge lukken veroorzaakt werden. De brandweer heeft veiligheidshalve ook de rest van den schoorsteen verwijderd. (Adv. ingez. Med.) Uitspraken van de Rechtbank. Beleediging van een volksgroep. Veertien dagen geleden stond wegens be leediging van een volksgroep een 54-jarige werklooze machinist uit Beverwijk terecht, die tijdens een openbare veiling in het Notaris huis te Haarlem op 29 September van het vorige jaar een brochure had verspreid, waar in het publiek tegen het notariaat en tegen een bepaalden notaris werd gewaarschuwd. De officier vroeg een boete van 75 of 25 dagen. De verdediger mr. J. C. Y. Nieuwen- huis meende, dat men onder notariaat ver staat het ambt van notaris en niet de aan duiding van een groep der bevolking. De Rechtbank was het hiermede niet eens en veroordeelde den verdachte wegens het belee- digen van een groep der bevolking tot een gevangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en verder wegens een voudige beleediging van een persoon tot 15 boete. Diefstal van tasschen. Twee en een half jaar gevangenisstraf eischte de officier 14 dagen geleden tegen een 42-jarigen Haarlemschen vischkoopman die verschillende boodschappentasschen ven fiet sen had gestolen; mr. J. J. Verlooy, de ver dediger meende, dat het bewijs in alle gevallen niet geleverd was. Daarom vroeg pleiter vrij spraak subs, een lichtere straf. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot 2 jaar ge vangenisstraf. h. o. v. Derde Beethoven-concert. Op het derde concert van de Beethoven- cyclus, dat Vrijdag onder leiding van Marinus Adam wordt gegeven, zal eerst uitgevoerd worden de 5e Symphonie, daarna speelt de solist Maurits v. d. Berg het beroemde viool concert. Maurits van den Berg is lid van het Con certgebouworkest en speelde 5 jaar geleden reeds met groot succes bij de H.O.V. Na de pauze zal nog de 3e Symphonie (Eroïca) worden uitgevoerd. Alzoo een programma de gang naar de Concertzaal dubbel waard. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt heeft blijkbaar haar kalmte gekregen en tegelijkertijd komt in de positie an den gulden niet veel verandering. De meeste buitenlandsche deviezen waren heden weinig veranderd. Terwijl de officieele notee ring van het pond gisteren te Amsterdam 8.82 3/8 was, werd hedenmorgen bij de opening een prijs vernomen van circa 8.82'8.82 3/4, waarna een kleine appreciatie kon worden ge constateerd, en de prijs nadien in hoofdzaak bleef schommelen omstreeks 8.83. De kleine ver betering van het pond sterling wortelde meer in de tendens van dit devies dan in een geringere waardeering van den gulden. De Amerikaansche dollars bewogen zich tusschen 1.88 3/16 en 1.88 5/16. De markt maakte niet den indruk, dat er iets bijzonders zou gebeuren en interventie van het Nederlandsche Egalisatiefonds kwam dan ook niet ter sprake. Fransche francs hielden zich op in de onmiddellijke nabijheid van 4.99, waarbij een disagio werd vernomen van circa Vz cent voor 1 maand en 11/4 cent voor 3 maan den. Belga's waren 31.6431.68. Het disagio voor Belga's bleef onverminderd groot en was omstreeks 22 cents voor 1 maand en 75 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs golden 42.7842.82. De Scandinavische deviezen waren vrijwel onver anderd. Duitsche marken golden 75.4575.50. Voor Duitsche bankbiljetten en Duitsch zilver openbaai-de zich eenige vraag. Voor bankpapier bestond vraag tegen circa 26 en voor Duitsch zilver tegen circa 30 1/4. De effectenhandel op de niet-officieele och- tendbeurs was kalm. De stemming was goed prijshoudend en voor Amerikaansche fondsen werd wat meer belangstelling aan den dag ge legd. In navolging van Wallstreet werd op een lichtelijk verhoogd peil gehandeld. Ook voor locale aandeelen bestond een goed prijshoudend tendenz. DE VOLKSMUZIEKSCHOOL Het bestuur van de Stichting Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken deelt ons mede dat met de lessen van afdeeling A deze week een aanvang gemaakt is. De belang stelling er voor is verheugend groot, zoodat met 2 groepen begonnen kon worden. De eene groep ontvangt het onderwijs in de Dr. Huet- school, Prinsen Bolwerk, des Maandags en des Donderdags, de andere groep op Dinsdag en Vrijdag in het Clubhuis, Damstraat. De les sen zijn 's middags In beide groepen is nog plaats voor eenige leerlingen. LEZING OVER KANARIETEELT. Voor de Haarlemsche Kanarievriendenver- eeniging „Ons Genoegen" wordt op Zondag morgen 12 Maart in het gebouw „De Nijver heid" een lezing over het kweeken van kleur- kanaries gehouden. Verwachting geldig van hedenavond, tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het gelieele land: Aanvankelijk meest matige, later zwakke tot matigen Noordwestelijken tot Noordelijken wind, afwisselende bewolking, weinig of geen regen, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer Wind: Den Helder: zw. bewolkt stormachtig N Vlissingen: zw. bewolkt matig NW De Bilt: half bewolkt matig NW Groningen: zw. bewolkt krachtig NW Maastricht: half bewolkt matig W Temperai in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen Maastricht: Uit het gisteren gemelde daalgebied van den luchtdruk boven Schotland ontwikkelde zich een diepe secundaire depressie, die met groote snelheid in Oost-Zuid-Oostelijke richting ever de Noordzee trok en in een groot gebied storm bracht. Hedenmorgen waren de barometers in het Westen alle weer gestegen en lag het gebied van lagen lucht druk met verschillende kernen in het Oosten van Centraal Europa. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Zuiden van Ierland houdt stand evenzoo het ark- tische gebied van hoogen luchtdruk boven Groenland. Over de Noorsche zee vormt zich een ver binding van deze beide. Een diepe depressie bedekt het Westelijk deel van den Oceaan. De Oceaan-depressie's 'blijven ver in het Wes- sten. Een uitgestrekt gebied van lagen lucht druk beslaat het geheele Noord-Westelijke deel met centrum tusschen Groenland en New Foundland, over het Zuid-Westelijke deel heerscht hooge luchtdruk. De depressie bracht langs haar baan buiïg weer met veel regen en zware stormen. Te de Bilt werd te 17.48 uur bij een hevige bui een windstoot van 33.3 meter per seconde (120 K.M. per uur-) gere gistreerd. De bui ging vergezeld van weerlicht en on weersverschijnselen. Ook enkele stations in het buitenland maakten gisteren melding van weerlicht en onweer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 48 F. 44 F. 46 F. 759 m.M. 760 m.M. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 5.50 uur; n.m. 18.09 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. H l GELUKKIG Ze zijn er weer de oude beroemde 3 CENT SIGAAR Uit De Oude Tijd. Vraagt Nr. 29 en neemt proef. BARTELJORISSTRAAT 42 - TELEF. 15158 (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5.45 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.39 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op Sabbath worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De bouw van een Perguia met zitbanken aan den vijver van het Noorder sportpark, waarin het Mr. J. Gerritsz-monument geplaatst wordt, nadert haar voltooiing. De bedoeling is om voor de Paaschdagen met het geheele object, hetwelk in werkverschaffing wordt uitgevoerd, klaar te zijn. Te Isjang 1500 dooden. Engelsch ziekenhuis getroffen. SJANGHAI, 9 Maart (Reuter) Tijdens een aanval van veertien Japansche vliegtui gen op Sian, de hoofdstad van de provincie Sjengsi, is het ziekenhuis van de Britsche Baptistenzending door drie boomen getroffen. Een .Chineesche verpleegster werd gedood doch vreemdelingen werden niet getroffen. Het gebouw is ernstig beschadigd. Het ziekenhuis droeg duidelijk zichtbaar twee Engelsche vlaggen welke uit de lucht zeer goed waar te nemen waren. Voorts wordt vernomen dat de om muurde stad Isjang, ongeveer 300 K.M. ten westen van Hankau door vlieg- tuigaanvallen Dinsdag en gisteren vrijwel is vernield. Minstens zestig bommen werden op de stad geworpen. In een officieele, neutrale mededee- ling wordt gemeld, dat bij dit bom bardement 1500 menschen om het leven zijn gekomen. De Gemeente-ontvanger van Doornspijk (Ve- luwe), die dit ambt reeds meer dan 25 jaar heeft waargenomen, is op last van de justitie gearres teerd wegens verduistering van in totaal f 130.000. De man is op last van den officier van justitie te Zwolle naar de marechaussee-kazerne te Wezep overgebracht en aldaar opgesloten. De raad van Doornspijk is in verband met deze voor het dorp zeer geruchtmakende affaire binnen een etmaal reeds tweemaal in geheime zitting bijeen geweest. De burgemeester zeide niets naders te kunnen mededeelen, behalve dat het voor hem en den geheelen raad een zeer, zeer groote schok en teleui-stelling is. De gemeente-ontvanger is welgesteld. Hij neemt een belangrijke plaaats in het vereenï- gingsleven in de gemeente Doornspijk in. Hij is o.a. kassier van de Boerenleenbank en lid van verschillende besturen. De „Doms Rijkers" bracht nog juist op tijd redding DEN HELDER, 9 Maart. Tijdens den he- vogen storm van gisteravond, die te Den Hel der een windkracht had van 8 tot 9 en die de golven tot over de boulevard opjoegen, ge raakte de Urker botter U.K. 44, schipper A. Post, die zich op weg naar de Noordzee be vond doch door het stormweer genoodzaakt was de haven van Nieuwediep weer op te zoe ken, in groot gevaar. Het schip kreeg door de stormzeeën water binnen, waardoor de mo tor defect geraakte. Ook werd het roer on klaar. Door den vloed werd de botter steeds meer naar de kust gedreven. Toen men vuursignalen op het schip be merkte (de schipper had namelijk het brand bare materiaal op zijn schip in brand gesto ken) is de „Dorus Rijkers" met schipper Coen Bot uitgevaren. Tengevolge van den storm was de Urker botter op vijftig meter af stand van de steenen dijkglooiïng gedreven. Het was op dat oogenblik, dat de „Dorus Rijkers" ter plaatse kwam. Was de boot later aangekomen, de botter zou zeker tegen den dijk te pletter zijn geslagen. Na anderhalf uur vergeefsche pogingen slaagde men er in vast te maken, waarna de U.K. 44, waarop zich behalve schipper Post nog twee menschen bevonden, de haven van Nieuwediep werd binnengesleept, waar men om half twee aankwam. Brand in een kerktoren. Busondernemers hooge boeten opgelegd. Nieuwe zaken voor den Amstcrdamschen Kantonrechter. AMSTERDAM, 9 Maart. Voor den kan tonrechter mr. I. van Creveld hebben van- g weer drie zaken tegen wilde autobus diensten gediend. Den directeuren van de N.V. Nederlandsche Unie, rijdende van Amsterdam naar België en van Amsterdam naar Hilversum, van de S. en A. Tours, rijdende van Amsterdam op Dus- seldorf en van de Gooi-express, rijdende "van Amsterdam via Laren en Hilversum naar Baarn, was ten laste gelegd dat zij na 15 Fe- bruari autobusdiensten hadden onderhouden zonder de vereischte vergunning, vereischt in het nieuwe R.A.P. De directeuren van de S. en A. Tours en de Gooi-Express waren niet verschenen. De ambtenaar van het O. M. Mr. Overbeek, eischte in beide gevallen f 500 subs. 1 maand hechtenis, de kantonrechter veroordeelde de ver dachten bij verstek tot f 300 boete. De heer Pool, directeur van de N.V. Nederl. Unie was vertegenwoordigd door mr. G. de Grooth te Rotterdam. Ook in dit geval vor derde het O. M. f 500 boete. Mr. de Grooth was van oordeel, dat geen veroordeeling zou kunnen volgen, omdat ook dit nieuwe R.A.P. niet-verbindend is, daar de bepalingen van het R.A.P. verder gaan dan de machtigings wet veroorlooft. De kantonrechter zal in dit geval een schrif telijk vonnis wijzen op 16 Maart a.s. Brandweer kon het vuur niet bereiken. Tijdens een hevig onweer is Woens dagavond tusschen zes uur en kwart over zes de bliksem geslagen in den toren van de Ned. Hervormde Kerk te Oud-Beijerland, waardoor brand ont stond. Onmiddellijk nadat de plaatselijke brandweer gewaarschuwd was, rukte zij uit. Ook de brand weer van Rotterdam vei-leende assistentie. Aangezien de waterstralen door den storm wind uiteen werden geslagen stond de brand weer vrijwel machteloos tegenover het vuur, dat langzaam de massief eikenhouten spits ver teerde. Bovendien was men gehandicapt door het gevaar, dat het ijzeren kruis met windhaan ieder oogenblik omlaag kon storten, zoodat men den toren niet dicht genoeg durfde te naderen. Had men de beschikking gehad over een uitschuifbaren brandladder, dan zou men zeker het vuur eerder hebben kunnen aantasten. Om ruim twaalf uur vielen eindelijk het kruis en de haan met een donderenden slag naar beneden. Het gloeiende gevaarte dat in zijn val gebro ken werd, kwam terecht op het platte dak van de consistoriekamer, waarin een gat. ontstond. De brandweer kon hier echter onmiddellijk in- grijpen om verder onheil te voorkomen. De brand heeft zich uitsluitend tot de toren spits beperkt. Het kerkgebouw kreeg veel wa terschade. De kosterij bleef echter geheel ge spaard. Nadat om half twee de laatste vlammen gedoofd waren zijn zoowel de brandweer van Rotterdam als de plaatselijke brandweer inge rukt. Een Rotterdamsche brandweerman kreeg een neerstortend stuk lei op het hoofd. Het ging door zijn helm heen, doch hij werd slechts licht gewond, zoodat hij zijn werk kon voortzetten. Bij het uitbreken van den brand bevond zich niemand in de kerk. Woensdagavond om zeven uur zou hier een bidstond voor het gewas worden gehouden. Deze heeft natuurlijk geen doorgang kunnen vinden. De brand laat zich niet ernstig aanzien. Italianen in Fransch Somaliland gearresteerd. Verdacht van spionnage. DZJIBOETI, 8 Maart. Vijf Italianen, die beschuldigd worden van spionnage, zijn aan boord gebracht van het stoomschip „Athos", waarmede zij naar Frankrijk zullen worden vervoerd, waar zij terecht zullen staan. (Havas). jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De vertegenwoordiger van de „Jour" te Rome heeft ex-koning Alfonso XIII van Spanje gevraagd welke houding hij in neemt na de jongste gebeurtenissen in Spanje. Deze antwoordde hieropdat thans meer dan ooit eenheid van alle Spanjaarden noodig is rond den leider, welke hen ter overwinning heeft gevoerd. „Ilc ivensch beschouwd te worden als een eenvoudig soldaat van Francodie de be- B velen afwacht, welke gegeven kunnen §1 worden tot herstel van het land. Indien het woord „soldaat" niet meer ter zake dienende is, dan is mijn verlangen ook arbeider te zijn, die onder de bevelen B van den Caudillo medewerkt aan het herstel van het land. De toekomst van J Spanje en van alle Spanjaarden is ge- B heel in zijn handen ARROND. RECHTBANK. Diefstal in Heemstede. Omstreeks half Deecmber '38 was in een woning aan de Jeroen Boschlaan te Heemstede ingebro ken tijdens' afwezigheid van de bewoners. Een maand later werd een 25-jarige Heemstedenaar aangehouden, die verdacht werd van dezen dief stal. Nadat hij op straat was gearresteerd rukte hij zich vlak bij het politiebureau los en rende weg. Hij holde een klein doodloopend steegje in vlak bij het Heemsteedsche politiebureau en liet zich toen aan het einde daarvan tegen een heg vallen. Een inspecteur zag dat hij daarbij iets weg gooide. Nadat de man weer aangehouden was vond men in de heg een taschje hangen waarin verschillende voorwerpen zaten, die van den diefstal uit de Jeroen Boschlaan afkomstig wa ren. Ook op den grond vond men nog tal van artikelen, die eveneens alle uit dezelfde woning ontvreemd waren. De verdachte ontkende, dat hij iets met den diefstal te maken had gehad; ook had hij geen taschje weggeworpen. Pres.: Het is toch wonderlijk, dat al die voor werpen daar gevonden zijn. Ver.: Ja, maar dat kan ik toch niet helpen. De bewoonster van het huis hei-kende de voorwerpen eveneens. De Officier achtte den diefstal bewezen. Het staat vast, dat de verdachte de goederen in zijn bezit heeft gehad. Waarschijnlijk heeft hij den diefstal niet alleen gepleegd. In verband met vroegere veroordeelingen vroeg de Officier 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Roeffen achtte noch den tenlaste gelegden diefstal noch de heling be wezen. Pleiter drong aan op een onmiddellijke invrijheidstelling, die door de Rechtbank ech ter wend geweigerd. De uitspraak zal 23 Maart plaats vinden. Jeugdige oplichter. Een 25-jarige kleermaker uit Halfweg had on- eenigheid met zijn vader gekregen en was door dezen het huis uitgezet. Hij was toen naar een café in Halfweg gegaan en had verteld, dat hij in Zwanenburg een kwitantie van f 60 moest innen maar dat men hem alleen maar met een briefje van 100 gulden kon betalen. Zelf had hij nog f 5 bij zich cn nu vroeg hij de café-houd ster, die hem wel kende, of ze hem f 35 zou wil len leenen. Dit gebeurde. De jongeman kwam echter heéïemaal niet meer terug en de café houdster, die argwaan kreeg, waarschuwde de politie, die den kleermaker in Amsterdam aan hield. Zes maanden eischte de Officier. Mr. J. E. Goudsmit achtte het gewenscht het nog eens met een voorwaardelijke straf te pro- beeren waarbij de verdachte onder streng toe zicht zou komen. Uitspraak eveneens 23 Maart. Een jaar gevangenisstraf door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden eischte de Officier tegen een 20-jarigen Haar lemschen electrotechnicus, die twee gulden had verduisterd, die hij van een huisvrouw had ge kregen om een paar boodschappen te doen. Mr. Bettink vond de straf in verband met het geringe geldsbedrag te hoog en drong aan op clementie-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2