E Simplex Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving run Rubriek voor Vragen DE VARKENSHOEDER H. C. ANDERSEN DONDERDAG 9 MA ART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 (Adv. Ingez. Med.) 'n Baie goeie soet muskadelwyn I E«nlg Imp. WED. G. OUD Pm. 8. Co. - HAARLEM Dat bepaalt in hoofdzaak ons economisch beleid. Voordeel van Britsch-Amerikaansch handelsverdrag voor ons gering? Aan de memorie van antwoord inzake het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroo ting van het departement van Economische Za ken voor 1939 wordt ontleend: Het beleid van den minister is in de aller eerste plaats gericht op de bestrijding der werk loosheid. Hij stelt zich voor de reeds tot stand gekomen en de in voorbereiding zijnde maat regelen met onverzwakte kracht in deze rich ting te hanteeren. De minister meent in de eerste plaats te moe ten bestrijden de opvatting van die leden, die van oordeel zijn, dat een duidelijke lijn ont breekt in de maatregelen op economisch en financieel terrein en dat dit op de werkloos heidsbestrijding een ongunstigen invloed heeft. De minister is van meening, dat de welvaart van ons volk zeker zijn uitdrukking vindt in het consumptief vermogen van ons volk, doch dat men dit zou bevorderen door de koopkrachts theorie tot richtsnoer te nemen, meent hij te moeten betwijfelen. Ongetwijfeld zijn openbare werken van veel belang voor de werkgelegenheid en de koopkracht de daarbij betrokken werkne mers, doch primair blijft de productie in het particuliere bedrijfsleven, welke bevorderlijk is voor de koopkracht, indien voor die produc tie blijvende afzet kan worden gevonden, het geen door de uitvoering van openbare werken slechts zeer ten deele kan worden bereikt. De minister verklaart, dat de regeering haar tot op heden gevolgde politiek inzake de orde ning van het bedrijfsleven onverzwakt zal voort zetten. Zij zal derhalve elke suggestie volgens welke zij zelf op de eene of de andere wijze tot een rechtstreeksche ordening van het geheele economische leven zou dienen over te gaan, moeten afwijzen. Er zijn groote bezwaren van allerlei aard, hetgeen overigens bij de uitvoering in het bui tenland overduidelijk gebleken is, verbonden aan de bestrijding van de warenhuizen, hetzij door vermindering van het aantal, hetzij door het heffen van extra-belastingen. Het vraag stuk van de verhouding grootbedrijf-kleinbedrijf in den detailhandel heeft de aandacht van den minister, een speciaal onderzoek, op dit gebied is thans in bewerking. Het Britsch-Amerikaansche handelsverdrag. Omtrent debeteekenis van het Britsch-Ameri kaansche handelsverdrag van 17 November 1938 zegt de minister, dat hij met voldoening kennis had genomen van de in dit verdrag opgenomen tariefsverlagingen, die niet alleen een ruim ge bied bestrijken, doch waarbij ook het systeem yan de imperiale voorkeursrechten ten deele werd doorbroken. Is dit laatste uiteraard een punt van principieele beteekenis, zoo mag men aan den anderen kant niet uit het oog verliezen, dat het beginsel van de imperiale preferenties ook bij dit verdrag als stelsel werd gehand haafd. Indien de minister bij een vorige gelegenheid in het verdrag een uitbreiding van het Ottawa- blok meende te mogen zien, had hij daarbij spe ciaal op het oog de medewerking van de domi nions aan de totstandkoming van het Britsch- Amerikaansche verdrag en in het bijzonder het in verband daarmede tot stand gekomen Cana- deesche-Amerikaansche verdrag van gelijken datum, welke een dergelijke groepsvorming, althans de figuur van meerzijdige handelspoli tieke betrekkingen, vermogen te illustreeren. De minister verliest daarbij uiteraard niet uit het oog, dat de tusschen de verdragspartijen over eengekomen wederzijdsche voordeelen ingevolge de werking van de meestbegunstiging uiteraard niet tot deze groep beperkt zullen blijven en dat daarbij, overeenkomstig het streven van den Amerikaanschen secretaris van staat, den heer Cordell Huil, zelfs uitdrukkelijk de bedoeling heeft voorgezeten, den weg van vermindering van de handelsbelemmeringen in te slaan. Dit streven gelijk te stellen met bevordering van den vrijhandel, gaat naar de meening van den minister echter veel te ver. Alhoewel ook de minister van meening is, dat een definitief oordeel omtrent den juisten omvang van 't voordeel van de concessies eerst later aan den hand van de practijk geveld kan worden, heeft hij op grond van een nauwkeurige studie wel den indruk verkregen, dat slechts een zeer klein percentage van den Nederland- schen uitvoer direct van de tariefsconcessies profijt zal trekken. Met het betoog dier leden, die opmerkten, dat de regeering rekening moet houden met de mo gelijkheid, dat deelneming van Nederland aan groote internationale tentoonstellingen meerma len noodzakelijk kan zijn, kan de minister zich vereenigen. De regeering is voonemens in het kader dei- op dit gebied bestaande internationale samen werking, te streven naar noodzakelijke beper king van aantal en duur der internationale tentoonstellingen en naar een zoo weinig moge lijk bezwarende regeling der kosten voor deel nemende landen. De minister is ook van meening, dat, ingeval deelneming onvermijdelijk is, het algemeen be lang medebrengt, dat ons land goed voor den dag komt, waarbij de economische en cultureele momenten in onderling verband tot uitdrukking dienen te worden gebracht. Er zal paar worden gestreefd, door middel van centralisatie, bij de inrichting van volgende tentoonstellingen ge bruik te maken van vroeger opgedane erva ringen. De minister is voornemens die samenwerking op een zoodanige basis te stellen, dat bij de uit voering geen moeilijkheden ontstaan, en zoowel het economisch nut als het aesthetisch aanzien verzekerd zijn. Den hier aan het woord zijnden leden zij me degedeeld, dat het geheele vraagstuk van' de verhouding tusschen de Nederlandsche en Bel gische havens op dit oogenblik bij de regeering in studie is. De regeering hoopt binnenkort over dit vraagstuk nadere mededeelingen te kunnen doen. Aangaande de uitvoering van het rapport- Westhoff zegt de minister, dat uitbreiding van den cultuurtechnischen arbeid uit den aard der zaak op de eerste plaats de werkgelegenheid ten plattelande- vermeerdert, al zullen ook niet- plattelandsche werkloozen bij den arbeid plaat sing kunnen vinden. De grootere bedrijvigheid op het platte land zal voorts, naar mag worden verwacht, op de werkgelegenheid in de steden een gunstigen terugslag hebben. Zooals de re geering bij de behandeling der rijksbegrooting in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, wordt nagegaan, wat nog meer in het bijzonder tot oestrijding der werkloosheid in de groote steden gedaan kan worden. De minister kan nog mededeelen, dat zijn departemënt in samenwerking met het departe ment van zijn ambtgenoot van sociale zaken doende is de verschillende mogelijkheden, welke er zijn om de uitvoering van de voorstellen van AVesthoff in voor den landbouw zoo gunstig mogelijke banen te leiden, onder oogen te zien. De minister deelt het inzicht van de leden die het pleit voerden voor een geleidelijke industria lisatie, welke zich langs normalen weg voltrekt, zijnde in de eerste plaats van groote beteekenis voor de duurzame opneming van werkkrachten. De minister is zich bewust van zijn taak een evenwicht te scheppen tusschen de maatregelen, welke ten doel hebben nieuwe industrie- bedrijven tot stand te doen komen en die, welke het behoud van de reeds bestaande nijverheid beoogen. Nieuwe jachtwet. De minister hoopt spoedig met een voorstel te komen, dat, rekening houdende met de hier te lande bestaande toestanden op jachtgebied, aan de door de hier aan het woord zijnde ieden ge uite wenschen betreffende een beter economisch resultaat voor de jachtgerechtigde grondgebrui kers of -eigenaars, alsmede aan redelijke ver- langers der jagers tot betere ordening van het jachtbedrijf zal kunnen tegemoet komen. Een ambtelijke commissie zal dit vraagstuk nader onder oogen zien. (Adv. Ingez. Med.) Esperanto-tentoonstelling. „Commissie voor Esperanto-Kindercursussen in scholen te Haarlem". De „Commissie voor Esperanto-Kindercursus sen in scholen te Haarlem" zal van 13 tot en met 25 Maart een Esperanto-tentoonstelling houden. De commissie, die bij haar werk de officieele erkenning van de plaatselijke autoriteiten ge niet de gemeenteraad nam in Februari 1938 het een jaar tevoren met één stem meerderheid verworpen voorstel tot het verleenen van subsi die voor haar kinder-cursussen aan heeft voor deze tentoonstelling de beschikking gekre gen over het schoolgebouw Haarlemmer! iede- straat 29. De tentoonstelling zal Maandagavond 13 Maart in tegenwoordigheid van verscheidene autoritei ten officieel worden geopend. Dinsdags is zij voor het publiek opengesteld van 25 uur; de overige werkdagen van 25 en 810 uur. In de week daarop is de tentoonstelling 's Maan dags en Dinsdags weer geopend van 25 en voorts van 25 en 810 uur. De toegang is vrij. De expositie is in drie lokalen van het school gebouw ondergebracht. In de eerste vindt men een zeer uitgebreide verzameling van in Espe ranto vertaalde of geschreven boeken. Behalve de verzamelde oorspronkelijke werken van dr. Zamenhof, den stichter van het Esperanto en een aantal van door hem in het Esperanto uit andere talen overgezette literatuur is er een menigte van Esperanto-vertalingen van de voor naamste voortbrengselen der wereldliteratuur, vele bekende romans uit verscheidene talen, tooneelstukken van Shakespeare, van Molière, ge dichten in metrische vertalingen en voorts wer ken op wetenschappelijk gebied. Een aardige bij zonderheid is de vertaling van eenige deelen uit Hildebrand's „Camera Obscura". Verder liggen er vele Esperanto-tijdschriften uit verschillende landen, met als curiosum een uit Japan, ten bewijze dat ook zij, die geen Wes- tersche taal spreken, dr. Zamenhoff's wereldtaal kunnen leeren. Verder ziet men propaganda-li- teratuur, brochures in verscheidene talen, woor denboeken, zangboekjes, liederenbundels, kin derboekjes zelfs, terwijl een aparte tafel een verzameling Esperanto-leerboeken is uitgestald. Tenslotte is er een collectie propaganda-ma- teriaal opgesteld, als insignes met de bekende groene ster, van broches tot zelfs manchetknoo- pen toe, sluitzegels, potlooden, portretten van dr. Zamenhoff, enz. Het tweede lokaal geeft een overzicht van de uitgebreide correspondentie die de leerlingen van de cursussen der commissie met Esperantis ten in het buitenland voeren. Brieven uit bijna alle landen van Europa, vooral uit Denemarken, waarmee de commissie bijzondere betrekkingen onderhoudt, vinden er een plaats naast corres pondentie uit China, Japan, Amerika en een aan tal brieven in Volapiik. Bijzonder belangwekkend en bovendien van veel wetenschappelijke waarde is het derde deel van de tentoonstelling waar de wereldtaal-bi bliotheek van den heer J. D. v. d. Eynde te Santpoort is ondergebracht. De heer Van der Eynde heeft bij zijn arbeid van tientallen jaren, waarin hij een groot aantal verschillende stel sels voor wereldtalen heeft bestudeerd, een uit gebreide bibliotheek bijeengebracht, die een prachtig overzicht geeft van de vele pogingen die op het gebied van de wereld-hulptaal zijn ondernomen. Men vindt er een schat van lite ratuur voor en over het Volapiik, een ingewik keld taalstelsel, dat op den duur maar weinig succes behaalde en thans nog slechts theoreti sche waarde heeft, al publiceerde enkele jaren geleden een Nederlander nog een groot Duitsch- Volapiiksch woordenboek, dal eveneens op de tentoonstelling aanwezig is. Voorts is er literatuur over vele andere ont worpen stelsels, het Mundolingo van den Neder lander J. Braakman, dal hij een jaar nadat dr. Zamenhoff zijn eerste publicaties deed, vol tooid, de Academia pro Interlingua, die een ver eenvoudigd latijn propageerde, het Komeralda, het Occidental, hel Ido van Louis de Beaufront, dat slechts weinig van Esperanto verschilt, La Langue Bleue van Bolak, het Nov-Esperanto, het Nove-Latino van Jacques Vendée, om slechts een deel te noemen. Uiteraard kan men hierin bezwaarlijk volle digheid verwachten, want het aantal ontwerpen voor wereldtaal-stelsels bedraagt ongeveer. 700! Het is in het bijzonder voor de beide op deze tentoonstelling geëxposeerde bibliotheken, dat het comité hoopt, eerlang een vast verblijf te kunnen betrekken, een Esperanto-Huis, waarin dan een permanent wereldtaal-museum geves tigd zou worden. Men heeft reeds pogingen daar toe in het werk gesteld. De beteekenis van een dergelijk museum wordt door deze tentoonstel ling duidelijk gedemonstreerd. Werkverruiming te Haarlem. De gemeente heeft thans veel werk in uitvoering. De gemeente Haarlem heeft thans veel werk in uitvoering, wat natuurlijk van belang is voor de werkverruiming te Haarlem. Allereerst eenige objecten, die op de nor male wijze worden uitgevoerd. Daartoe be hoort de bouw van twee openbare scholen teen in het Florapark en een in het Ramp- laankwartier)Verder eenige kleine objecten, zooals de verbouwing van het gebouw van Openbare Werken in de Jacobijnestraat, waar door ook het gymnasium een betere rijwiel stalling zal krijgen. Dan hebben wij twee Werkfonds objecten. de bouw van den nieuwen vleu gel van het Stadhuis, die al eenigen tijd ge leden is begonnen en de verkeersverbetering Verspronckweg-Kenaupark. Dit laatste werk is nu gegund, zoodat met de uitvoering van dat werk ook wel binnenkort zal worden aan gevangen. Tenslotte zijn er twee werken in Werk verschaffing in uitvoering, namelijk de omlegging van de Oostsingelgracht voor de verdere normaliseering van den Oudenweg en de aanleg van sportterreinen aan de Kle verlaan. Bij den barbier Is 't geen plezier Voor iemand van mijn rookkracht, Want je begrijp' Da'k naar mijn pijp En naar Ibis ook smacht. j$l VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE VRIJDAG 10 MAART Progr. I Jaarsveld. Progr. II Hilversum I en II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Ra dio PTT 9.50 Pauze 10.Parijs Radio 10.40 Radio PTT Nord 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brus sel 2.20 Pauze of Gram. muziek 2.40 Radio PTT NORD 3.20 Keulen 4.15 Droitwich 4.55 Keulen 5.20 Fransch Brussel 6.20 Keulen 7.20 Diversen of Gram. muziek 8,20 Keulen 10.20 Ned. Brussel 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 6.45 London Re gional 7.20 Droitwich 8.50 London Regional 9.20 Droitwich 9.45 Diversen of Gramofoonmuziek 10.05 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen, f.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Werken van Puccini en Verdi. 1. La Bohème, verkorte uitvoering, Sol., Ko en orkest. 2. Madame Butterfly, fantasie, Paul God 3. La Traviata, Symph. Orkest 4. Rigoletto, Erna Berger. 8.0012.00 Diversen. EEIICHÏEN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 8 Maart 1939. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 251 vette kalveren: le kwaliteit 6468 (enkele hooger), 2e kwaliteit 5462, 3e kwali teit 40—50, per K.G. levend gewicht. 179 Nuchtere kalveren 47 per stuk. Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 5657 (enkele hooger), zware varkens 55—56 vette varkens 54—55. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: vette kalveren ruime aanvoer, handel willig met vaste prijzen. Nuchtere kalveren: behoorlijke aanvoer, handel kalm en moeilijk prijshoudend. Varkens: korte aanvoer, weinig handel, prijzen iets stijver. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnes van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver' melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie' geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Wie moet de repai-atiekosten van de waterleiding- betalen: de huurder of de ver huurder? 2. Heb Ik het recht de huur zoolang ln te houden totdat de leiding gemaakt is? ANTWOORD: 1. De huurder, tenzij een en ander door overmacht ls veroorzaakt. 2. Neen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik woon sedert September in Hol land. Moet ik ,nu ink hel. betalen over wat ik vroeger ln hel buitenland verdiende of over wat ik nu ga verdienen -in Holland? ANTWOORD: U moet belasting betalen over de bronnen van Inkomen die op het tijdstip van vestiging hier te lande voor u bestaan. Indien u in Holland een nieuwe betrekking hebt aan vaard wordt u aangeslagen naar hetgeen deze nieuwe bron van Inkomen geacht wordt op te brengen. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men macarons? ANTWOORD: Benoodigd; 2 eiwitten, 125 gr. suiker, 150 gr. amandelen, een weinig geraspte citroenschil, ouwels. Broei, pel en maal de aman delen. Klop het eiwit stijf, meng er de suiker, de amandelen en de citroenschil door. Leg van dit deeg kleine porties op een met ouwel belegd bak blik Laat de macarons in een zeer matig warmen oven heel licht bruin worden. Breek na eenige bekoeling de ouwel rondom van de koekjes af. VRAAG: Hoe verwijder ik glaspapier van een ruit? ANTWOORD Met warme sterke soda-oplos- sing U kunt ook eerst met groene zeep insmeren en 24 uur later met heet water afwasschen. VRAAG: Hoe hakt men patates frites? ANTWOORD: Neem groote aardappelen. Schil ze. snijd ze in plakken en daarna in reepen. die afgedroogd moeten worden. Laat slaolie dam pend heet worden en doe hij hoeveelheden de aardappele;, erin. ze steeds met de schuimspaan omhalend Als ze mooi lichtbruin zijn uit de olie halen, laten uitdruipen en voor het opdoen met fijn zout bestrooien. tyding van die Kaap Die Springbok sal die Dames verbaas laat staan. Eenvoudig vloeibare goud, soet en vol van geur en aroma. Copyright P. I. B. Bo> 6 Copenhagen Weer moest één der hofdames naar den varkenshoeder toe gaan, om hem te vragen of hij met 10 kussen van de prinses en 90 van de hofdames genoegen wilde nemen. Maar toen zij terug kwam, was het haar aan te zien, dat de varkenshoeder op z'n stuk bleef staan. „Hij blijft 100 kussen van de prinses vragen, of ieder houdt wat hij heeft", deelde zij de dochter van den keizer mede. De prinses, die de leuke wjjsjes, welke uit het instrument kwa- II voor me staan", zei ze tegen haar hofdames. En even later kuste men, niet kon vergeten, besloot nu toe te geven. „Ga maar weer zy den varkenshoeder, m de meening, dat niemand uit het. paleis hen kon zien. „Wat is dat toch voor een oploop bjj den varkensstal vroeg II eens uit en zette zijn bril op. „O, de hofdames zijn daar zeker de keizer, die op het balkon was gekomen Hij wreef zich de oogen weer bezig. Daar moet ik noodig bij zijn", en naastig ging h\j naar beneden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6