BURGERLIJKE STAND. D 0 N D E R D A G 9 MA A R T 1939 HAARLEM'S DAGBLAD IS Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten over 1938 f 2362.25 bedroegen en de uitgaven f 2464.17. Over het aigemeen gaven de verslagen van de vak-onderafdeelingen en instellingen tee kenen van optimime. Stijging in het ledental, toneeming van spaargelden, verhooging van de deelname aan de vrijwillige stuiversactie van Herwonnen levenskracht, stijging van het. ledental voor het fonds voor ziekenhuisver- pleging dat nu al gestegen is tot 6593 inge schreven ieden enz. In zijn dankwoord deed de voorzitter een beroep op alle bestuursleden om in dit tempo voort te werken. De aftredende bestuursleden de heeren J. B. Deelissen. secretaris, J. Loerakker, 2e voor zitter, E, Stolvoort, 2e penningmeester en J. can Honschoten, commissaris, werden herko zen. WIJK AAN ZEE BIJNA EEN NOODLANDING TE WIJK AAN ZEE. Een onbekend vliegtuig dat gistermiddag op ongeveer 400 meter hoogte boven Wijk aan Zee vloog geraakte op een gegeven moment in groot gevaar, omdat de motor plotseling weigerde. Men kon aan de monoeuvres van het vliegtuig bespeuren, dat de bestuurder van plan was een open veld vor een nood landing te zoeken. Na ongeveer 5 minuten begon de motor plotseling weer te funetioneeren en gingen velen die getuige van het luchtincident waren gerustgesteld huns weegs. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) „Franco heeft gewonnen". LONDEN, 8 Maart. (Havas). De „Daily Mail" bericht, dat een groot aantal republikeinsche leiders er niet in zijn geslaagd Spanje te verla ten. Zij zullen gefusilleerd worden wegens „ver zet tegen de gegeven orders". Bij hun aankomst te Parijs toonden Negrin en Del Vayo zich zeer verbolgen op Miaja en Ca- sado. Negrin zeide: „De strijd kan niet worden voortgezet. Miaja en Casado hebben de regimen ten gezegd, dat er niets meer te strijden is. De oorlog is uit. Franco heeft gewonnen". VOOR DEN KANTONRECHTER Onvoorzlcht' beid met geweer patronen. Een lid van de Haarlemsche Burgerwacht kwam "d zekeren dag, om precies te zijn, 't was 15 Ja ri. tot de ontdekking, dat hij nog steeds eenigi >sse en scherpe patronen van de oefenin gen der Burgerwacht in huis had. Omdat hij die dingen liever op wilde ruimen, stopte hij ze in een kist en plaatste die op den vuilnisbak aan de Mauritsstraat. De kist werd echter ontdekt door een paar jongens, die gelukkig zoo verstandig waren om niet met den inhoud te gaan spelen, maar direct een agent van de politiepost op het Leidscheplein waarschuwden. Bij het onderzoek dat nu werd ingesteld bleek, dat er 38 losse en 5 scherpe patronen in den zak zaten terwijl er nog 15 patronen over de straat verspreid la gen. verdachte was bij de behandeling voor het kantongerecht niet verschenen. Een politie-agent verklaarde, dat de admi nistrateur der Burgerwacht de patronen had herkend als dezelfde welke steeds bij de oefe ningen werden gebruikt. De 58-jarige admi nistrateur, die zelf ook als getuige gehoord werd, bevestigde nog eens deze verklaring. Moeten de patronen na afloop der oefeningen, niet ingeleverd worden? vroeg de ambtenaar van het O. M. Ja zeker, antwoordde de administrateur, ik vermoed, dat de verdachte dit misschien uit nonchalance heeft nagelaten. De ambtenaar zei in zijn requisitoir, dat hij dankbaar was. dat de kinderen direct naar de politie waren gegaan. De verdachte heeft de ge meenschap bedreigd inplaats van haar te be schermen. Ook de Burgerwacht heeft hij een slechten dienst bewezen. Het feit moet tevens als verduistering worden gekwalificeerd daar de verdachte de patronen niet mee naar huis had mogen nemen. Als verzachtende omstandigheid mag mis schien gelden, dat de controle niet voldoende is geweest om dit feit te voorkomen. De ambtenaar eischte tenslotte een geldboete van f 25 of 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot f 15 boete of 10 dagen met verbeurdverkla ring van de patronen. Namens de Burgerwacht verzocht men ons mede te deelen, dat er steeds de strengste or ders worden uitgevaardigd om de patronen na de oefeningen in te leveren. Men beschouwt deze zaak echter niet zoo ernstig en schrijft haar hoofdzakelijk toe aan nonchalance van den be trokken persoon, die overigens als een uitstekend Burgerwachter bij zijn superieuren bekend is. UIT DE OMSTREKEN HILLECOM FILMAVOND CHR. BESTURENBOND. Gisteravond werd door den Chr. Bestu renbond in Patrimonium een leerrijke en in teressante filmavond georganiseerd, welke druk bezocht was. Vertoond werd een film „De sociale verze kering in Nederland" welke door een ambte naar van den Raad van Arbeid werd toege licht. Een' overzicht werd gegeven van de rechten en plichten van werkgever en werk nemer bij ongevallen, het zoo dikwijls onder schatte nut der rentekaart werd duidelijk gedemonstreerd, enz. De avond stond onder leiding van den heer H. Rikkers. OUDERAVOND JULIANASCHOOL. Onder leiding van den heer I. C. Baas, hield deze school Woensdagavond in het schoolge bouw een drukbezochte ouderavond. Na de gebruikelijke opening hield de heer Baas een Bijbel-inleiding over het tweede wonder van Jezus, hetwelk hij in verband bracht met het Christelijk onderwijs om de kinderen te brengen tot een Christelijk le ven. De districts-schoolarts, dr. R. Zijerveld. hield vervolgens een referaat over ..Het zwakke kind", welk onderwerp hij van alle zijden belichtte. Spreker hield een warm pleidooi voor de va- cantie-kolonies. welke hij een ideaal middel noemde om zwakke kinderen meer weer standsvermogen te geven. In het afgeloopen jaar hebben 26.000 kinderen ieder zes weken genoten van een verblijf in deze tehuizen en de resultaten zijn verrassend. Het hoofd van de school, de heer J. Ouwen- aijk besprak vervolgens verschillende toestan den op de school, ijver, vlijt, tucht en gedrag der leerlingen. Bedroeg in 1935 het gemiddeld aantal leer lingen 259, thans is dit 275. Ter afwisseling zong een koortje uit de hoogste klasse heel mooi verschillende Hol- landsche en Engelsche liederen. LET OP HET VERKEER. Doordat de heer v. d. B. bij het oversteken der Weeresteinstraat niet lette op het ver keer werd hij gistermorgen ter hoogte van de Pastoorslaan gegrepen door een in matige vaart rijdende personenauto. De heer v, d. B. kreeg een beenbreuk en bloedende hoofdwonden. Na door dr. ten Hoopen en de E.H.B.O. ter plaatse geholpen te zijn werd hij per ziekenauto naar zijn wo ning vervoerd. Eenzelfde ongeluk overkwam des middags den heer v. d. P. in de Hoofdstraat nabij de Brouwerslaan. Ook deze stak zonder op te letten den weg over; hij kreeg daarbij een enkelbreuk. E.H.B.O. en dr. Versluys ver leenden hun diensten, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar de Maria-Stichting te Haarlem werd gebracht. ZANDVOORT ZWEMCLUB ZANDVOORT. Woensdagavond hield de Zwemclub Zand- voort haar jaarvergadering in pension „Kerkoerle". De waarnemend voorzitter, de heer E. Holz- haus, opende de vergadering met een korte inleiding, waarin hij zijn vreugde uitte over den groei en het intensieve vereenigingsleven in de Zwemclub. Ook de secretaris liet in zijn jaarverslag een optimistisch geluid hooren. Het ledental ging steeds naar boven; de oefenavonden werden geregeld druk bezocht. Ook de penningmeester was tevreden. Dat er toch een klein nadeelig saldo was, was te wijten aan het slechte weer op den dag der internationale wedstrijden, waardoor deze dag financieel nadeel inplaats van voordeel op leverde. De indoortraining zal worden voortgezet. Door het bestuur zal een nieuwe leider wor den aangewezen. De heer Veldhof, die tot zijn spijt de leiding niet meer op zich kon nemen, werd bij monde van mevr. Hermis gehuldigd, waarbij hem een geschenk van alle leden te zamen werd aangeboden. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Ewald Holzhaus met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. De periodiek aftredende leden van het bestuur: mevr. S. Hennis Dorreboom, en de heeren Fred. Keur en C. W. Schraa werden bij acclamatie herkozen. Voor een vacante plaats in het bestuur werd de heer Huig Paap gekozen. KRING GODSDIENSTIG LEVEN. De Zandvoortsche Kring Godsdienstig Leven, afd. van den Ned. Prot. Bond houdt op Woens dag 15 Maart in gebouw Brugstraat 15 een vergadering, waar Ds. P. Eldering zal spreken over het onderwerp: God en afgod. TENTOONSTELLING VOLKSONDERWIJS. De inzendingen voor de tentoonstelling van werkstukken zijn wat kwaliteit en wat aan tal betreft, niet tegengevallen. Er is van alles wat: van de eenvoudigste teekeningen tot volmaakte poppenkamers. Toch meent het bestuur, dat nog veel meer ingezonden had kunnen worden. De gelegenheid daartoe wordt alsnog opengesteld. De inlevering kan geschie den: Duinweg 29 of Schelpenpïein 9 bij den heer Planting. De tentoonstelling wordt gehouden in de Oude Bewaarschool en is geopend Zondag 12 Maart van 10—12 uur en van 24 uur. HAARLEMMERMEER HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Voor den herijk van maten en gewichten zal de IJker zitting houden: te Hoofddorp in café Krielen op Maandag en Dinsdag 13 en 14 Maart van 9.3012 en 1316 uur en op Woensdag en Donderdag d.a.v. op dezelfde uren resp. voor westelijk en oostelijk Hoofddorp. Te Nieuw Vennep in hotel Nijssen op Maan dag en Dinsdag 20 en 21 Maart van 9.30—12 uur en 13—15.30 uur. WILDE BEBOUWING WORDT TEGEN GEGAAN. De uitbreidingsplannen voor de bebouwde kommen in de Haarlemmermeer, Hoofddorp, Zwanenburg en Schiphol zijn op enkele kleine wijzigingen na, bijna voltooid. Voor Badhoeve dorp is het uitbreidingsplan geregeld. Ook voor de dorpen Nieuw Vennep, Vijfhui zen en Abbenes en de buurtschappen en polder wegen zal de bebouwing zich moeten binden san vaste voorschriften, waarvoor de architect Wieger Brum voor den zomer gereed zal hebben, waardoor de toenemende wilde be bouwing langs deze wegen en buurtschappen het landelijk aspect niet meer zal breken en één harmonisch polderlandschap zal bewaard blij ven. VELSEN Huize „Waterland" als museum. DEGRELLE NEEMT ZITTING IN HET BELGISCHE PARLEMENT. BRUSSEL, 8 Maart. (Havas). „Pays Réel" het orgaan van Rex kondigt aan, dat de verkie zingscampagne zal worden geleid door den lei der der beweging, Degrelle, persoonlijk. Degrelle zal 2 April zitting nemen in het parlement. Het blad kondigt tevens aan, dat Rex in alle kieskringen voor Kamer en Senaat candidaten zal stellen. Degrelle zal zelf zijn candidaten kiezen „parlementsleden en nieuwe personen van eersten rang". Britsclie militaire documenten 's GRAVENHAGE 8 Maart. Het Haagsche gerechtshof heeft hedenochtend arrest gewezen tegen drie verdachten, die voor de rechtbank hier ter stede wegens inbraak en poging tot in braak terecht hebben gestaan en die in hooger beroep zijn gekomen, omdat zij het hun ten laste gelegde ontkenden. HITLER S OPVOLGER IS AL GEKOZEN. SAN FRANCISCO, 8 Maart. De nieuwe Duitsche consul-generaal alhier, kapitein Wie demann, heeft verklaard, dat de opvolger van Hitier reeds is gekozen, om de Nazi-dicta tuur voort te zetten, ingeval Hitler komt te sterven. ..De keuze is natuurlijk in het geheim geschied en ik ben dan ook niet in staat de namen te noemen". „Ik weet, dat men mij nauwkeurig zal ga deslaan, maar alles wat ik vraag is een kans om te toonen, dat het mogelijk is vriend schappelijke relaties te onderhouden, ook wanneer de levensopvattingen verschillen. Tot nu toe ben ik vriendelijk bejegend en goed ontvangen." (United Press.) Door de Nederlandsche Spoorwegen is de uitvoering van de werken betreffende het maken van een aanbouw voor wielenwerk- plaats bij de Centrale Werkplaats te Haarlem, gegund aan den heer H. van Dijken, aanne mer te Amersfoort, voor een bedrag van 23240.—. IJMUIDEN Vergadering Harddraverij Vereen. „IJmuiden". Gisteravond heeft in de zaal Demmers een ledenvergadering plaats gehad van de Hard- draverijvereeniging „IJmuiden". De vergade ring werd geopend door den voorzitter, den heer S. J. P. Steven, die in zijn openingswoord zijn teleurstelling over de geringe opkomst uit sprak. In zijn verdere mededeeling, zeide de voorzitter dat, wat de financiën betreft, er een tekort is en dat het ledental vermindert. Hij betreurde het, dat hier voor de draverijsport zoo weinig animo bestaat. Trots dat is het bestuur van goeden wille, maar waar er zoo weinig belangstelling is, wordt het moeilijk voor het bestuur om door te kunnen gaan. Nadat de verslagen waren uitgebracht werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren: S. J. P. Stevens, H. Meijer en W. Snijders. Deze werden bij accla matie herkozen. Hierop volgde de bespreking over de harddraverij 1939. Hierbij werd de ge dachte geopperd, om het bestuur met twee leden uit te breiden, om vervolgens met deze twee nieuwe bestuursleden een propaganda- commissie te vormen. Aldus werd besloten cn gekozen werden de heeren B. Demmers en H. C. Duller. De voorzitter stelde voor om dit jaar geen draverij te houden, tenzij de financieele ver houdingen zich mochten wijzigen. Verder werd het denkbeeld naar voren gebracht, een andere baan dan de Trompstraat te kiezen waarbij de aandacht gevestigd werd op de Kennemerlaan. Deze heeft, zeide de voorzitter, vermoedelijk niet de reglementaire vereischte lengte. Indien er een vast besluit over de draverij zal geno men worden, dan zal over de plaats van de draverij nog nader gesproken kunnen worden. De heer Meijer achtte het niet wenschelijk, de draverij een jaar over te slaan. Hij wilde echter de prijzen herzien. Zijn gedachten waren dat men, wat betreft de prijzen, wel eens wat royaal is geweest. In het slotwoord zeide de heer Stevens, dat, gehoord de verschillende bespre kingen, het bestuur al het mogelijke hoopt te ondernemen, op dat de draverij dit jaar toch zal kunnen doorgaan. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 385 Alma IJM. 44 f 2800 400 Alkmaar IJM. 31 f 2820 900 Adelante IJM. 19 f 2730 325 En Avant IJM. 8f 1950 300 Bloemendaal IJM. 71 f 2760 Kotters: E 436 f 1250, E 96 f 680* 26 f 930, E 482 f 770, E 325 f 550. Loggers: KW 153 f 520, KW 124 f 480, KW 138 f 940. MARKTBERICHT LJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 9 Maart 1939 (A.N.P.) Tarbot 8072 ct. per kg. Tong 13876 ct. per kg. Heilbot 11282 ct. per kg. Griet f 27.50—f 16 per 50 kg. Middel schol f 21 idem. Zetschol f 26—f 22 idem. Kleinschol f 24—f 7.10 idem. Bot f 6.10—f 3 idem. Schar f 11.50f 3.50 idem. Tongschar f 36—f 22.50 idem. Poontjes f 6.50f 6 idem. Groote schelvisch f 18—f 17 idem. Middel schelvisch f 17f 14 idem. Kleinmiddel schelvisch f 16—f 13 idem. Kleine schelvisch f 15—f 7.50 idem. Groote gul f 9—f 7.60 idem. Kleine gul f 9f 4.80 idem. Wijting f 6.50—f 3.10 idem. Makreel f 13—f 3.40 idem. Versche haring f 3.70—f 3.20 idem. Kabeljauw f 44—f 17.50 per 125 kg. Leng f 2.30f 0.75 per stuk. Kool visch f 1.04—f 0.22 per stuk. Levende kabeljauw f 3.40—f 1.25 per stuk. De deelneming in het kapitaal der Hoogovens. In de Memorie van Antwoord over het wets ontwerp tot deelneming door het Rijk in het preferent kapitaal der Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden met f 700.000 ter bevordering van de uitbreiding der fabriek met een walserij, verzekert de mi nister van Financiën, mr. De Wilde, dat het niet de bedoeling der regeering is de verhouding tusschen het Rijk en de hoogovens te verande ren, d.w.z. de invloed der regeering op het be leid der onderneming te vergrooten. Voor zulk een invloedsvergrooting is de voorgestelde toe neming van de deelneming van het Rijk geen afdoend motief, meent de minister. Het voorstel is alleen een gevolg van de behoefte der on derneming om nieuw kapitaal aan te trekken. Teneinde dit mogelijk te maken, was een kapi taalsreorganisatie vereischt, waarbij veertig per cent van het gewone aandeelenkapitaal werd af gestempeld. In hoofdzaak was de oorzaak dezer reorganisatie de deelneming door de hoogovens in de Vereinigte Stahlwerke te Düsseldorf. Gunstiger resultaten? Uit de jaarverslagen blijkt, dat voor afschrij ving op het bedrijfsbezit en voor reserveering rond f 22.000.000 is aangewend. Van een achter stand in de afschrijvingen op de bedrijfsactiva kan op goeden grond derhalve niet worden ge sproken. Het zijn deze aanzienlijke afschrijvin gen geweest, met den invloed der economische de pressie in de jaren 1930 tot en met 1935, die oor zaak waren, dat nog niet tot dividenddeclaratie op de gewone aandeelen kon worden overgegaan. Voor de toekomst mogen evenwel gunstiger re sultaten worden tegemoet gezien, waartoe naar verwachting ook de nevenbedrijven het hunne zullen bijdragen. De regeering verwacht van de stichting eener staalfabriek en walserij vergrooting van de werk gelegenheid. Het is uiteraard niet ondenkbaar, dat tegenover deze werkverruiming onder be paalde omstandigheden een vermindering van den Nederlandschen uitvoer zal komen te staan, naar landen, van waar wij tot dusver staal- en walsproducten importeerden, doch bevordering ran industrialisatie, zonder kans te loopen op vermindering van den invoer van industriepro ducten schijnt kwalijk mogelijk. Men heeft hier een keuze te doen. De meening,, dat de voorgenomen uitbi-eiding van hoogovens uitsluitend gericht is op den afzet op de binnenlandsche markt, is echter niet ge heel juist. Na zorgvuldige studie en marktanalyse is de keus gevallen op een platenwalserij voor platen, zwaarder dan 3 mm. Daar de kostprijsbe rekeningen hebben doen zien, dat de prijs de vergelijking met het buitenland kan doorstaan, is er reden te verwachten, dat het mogelijk zal zijn een gedeelte der productie uit te voeren en dat daarnaast een behoorlijk deel der binnenlandsche markt door het Nederlandsche product zal kun nen worden veroverd en behouden. Openstelling over enkele weken te verwachten. In verband met het plan tot inrichting als museum van Huize „Waterland" het vroe gere tusschen den Rijksstraatweg en den Wa terlandweg te Velsen zoo mooi gelegen land goed van wijlen Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden vernemen we, dat aan de uitvoe ring daarvan reeds hard wordt gewerkt. Hoewel met de inventariseering van de tot deze patriciërswoning uit de 17e eeuw behoo- rende kostbare collectie oude schilderijen, meubels en boeken en met de verdere voor de expositie van een en ander te treffen voorbe reidingen nog wel enkele weken gemoeid zul len zijn, hoopt men daarmede toch reeds eind April of begin Mei gereed te komen en de openstelling van het museum omstreeks dien tijd te kunnen doen plaats hebben. BEVERWIJK De jaarvergadering van de B. E. T.-veiling. Weer vormden aardbeien de hoofdschotel. Gisteravond werd In het veilinggebouw aan de Meerstraat een druk-bezochte vergadering gehouden van de inbrengers van de B. E. T.- veiling. In zijn openingswoord deelde de heer D. Teer, die de vergadering leidde, mede, dat de heer J, Doctor dezen avond wegens verblijf buitenslands zijn traditioneele inleiding niet kon hc.uden. Het veilingsysteem. De heer Tervoort deed vervolgens uitvoe rige mededeelingen omtrent de bekende cir culaire van het Centraal Bureau van de veilingen omtrent de noodzakelijke wijzigin gen in het systeem van veilen. De heer Tervoort deed voorts een krachtig beroep op de tuinders om volledige medewer king te verleenen, wanneer de veilingen in lichtingen vragen In dit verband drong spr. er op aan de veilingbriefjes altijd zorgvuldig te bewaren ter vergemakkelijking van het werk van de veilingen, wanneer rapporten moeten worden samengesteld. Het onderzoek naar den toestand in 120 bedrijven heeft ook bij hoogere instanties den indruk gevestigd, dat de richtprijs voor Kennemerland veel te laag is. Zonder ophouden dringen de veilin gen er op aan de richtprijzen voor Kennemer land te verhoogen. De heer Tervcort verwacht naar aanleiding van deze rapporten wel een extra-steun. Ter illustratie van zijn betoog deelde hij nog mede, dat in Zeeland de aardbeien voor 10 ct en in Barneveld voor 11 ets. per K.G. geteeld kunnen worden. In Beverwijk en omgeving is de kostprijs 18 ets. per K.G. Het merkwaardige is. dat de omzetten aan de B.E.T.-veiling stegen, terwijl de ontvan gen steunbedragen steeds kleiner werden. In 1936 was de omzet f 565.966, steun f 56303 of 9.94 pet. van den omzet; in 1937 was de omzet f 586.964, steun f 30.347 of 5.18 pet. en in 1938 omzet f 676.443, steun (met uitzondering van steun wegens vorstschade. f 24.988 of 4.5 pet. Voor het geheele land werd f 2.500.000 aan steun verleend op de producten van den kouden grond. Maar op druiven wordt alleen al twee millioen aan steun verleend. De heer Tervoort was er dan ook van overtuigd, dat de steun voor de koude-grond-cultuur abso luut onvoldoende is. Hierna werden besprekingen gevoerd over het keuren van aardbeien ter verbetering van de kwaliteit, die op de evilingen wordt aangevoerd. De heer Tervoort liet een woord van portest hooren tegen het optreden van de Federatie van kooplïedenvereenigingen. die de aard beiencultuur in een zeer ongunstig daglicht heeft gesteld. Van de gelegenheid om over deze belang rijke aangelegenheid vragen te stellen werd gretig gebruik gemaakt. Over het algemeen bleken de inbrengers zich met den gedach- tèngang van de veilingdirectie wel te kun nen vereenigen. Na de rondvraag werd de vergadering met een woord va ndank voor de opkomst door den heer Tervoort gesloten. SANTPOORT DIK TROM Woensdagmiddag werd in het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente de kinderfilm ,Dik Trom" vertoond. De belangstelling voor de avonturen van de hoofdpersoon uit Kieviet's be kend jongensboek was overweldigend groot. CULTÜREELE FILM Woensdagavond draaide in het Verenigings gebouw het filmwerk „Peer Gynt". De mooie natuurtaferelen, het spel van Hans Albers, die de hoofdrol vertolkte, en van zijn medespelenden, alsook de mooie muziek van Grieg, lieten niet na indruk te maken op de aanwezigen. HEEMSTEDE VERGADERING KATHOLIEKE VOLKS BOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. Katholieke Volksbond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer H. A. Meeuwenoord, het groote verlies dat de Katholieke wereld, en vooral ook de Katholieke arbeiders hebben geleden in het overlijden van Paus Pius XI. De voorzitter sprak den wensch uit dat Paus Pius XII de voetsporen moge dnikken van zijn grooten voorganger Medegedeeld werd dat er op 21 Maart een groote vergadering te Haarlem zal gehouden worden waar „kernvorming" ter sprake zal komen, dat op Woensdag 22 Maart een slotvergadering van het winterprogram zal gehouden worden, met als spreker de heer A. Angenent over het onderwerp „Kinderbijslag regeling. en dat er een plaatjes-actie komt ten bate van het v. Schaikfonds. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental vrijwel stationair was ge rieven en op 1 Januari 413 bedroeg. gestolen. Te Londen zijn belangrijke militaire docu menten gestolen uit een auto, die geparkeerd stond in Cavendish Square terwijl de eige naar,wiens identiteit niet bekend gemaakt is, even weg was. Bekende figuur van den „Rand" overleden. KAAPSTAD 8 Maart (A. N. P.) In zijn woning te Linden is dezer dagen overleden d< heer A. B. Giesken. een pionier van den „Rand" Hij was hierheen gekomen, omdat hij in een Nederlandse!) dagblad gelezen had, aldus de „Rand Daily Mail", dat de wegen van Johan nesburg met goed bestraat waren. Hij was bij zijn aankomst zeer teleurgesteld toen hij moes) constateeren, dat de goudstad slechts een mijn werkerskamp was. De heer Giesken was geboren in Haarlem ir 1862. Hij kwam naar Durban, reisde per spoor naar Ladysmith en legde de rest te voet af. Drif weken lang heeft hij geloopen om naar Johan nesburg te komen, waar hij op 17 Juni 1888 aankwam. Na zijn teleurstelling te hebben overwonnen begaf hij zich in het bouwbedrijf. Tijdens den oorlog met de Engelschen streed hij aan de zijdf van de boeren. Daarna vestigde hij zich op een boerderij te Linden. Deze wordt thans door zijn zoons gedreven. Haagsche Gerechtshof treedt streng tegen inbrekers op. De verkeersverbetering bij den Yerspronckweg te Haarlem. Het werk gegund. Eenige weken geleden werd door den direc teur van Openbare Werken te Haarlem, na mens het gemeentebestuur, aanbesteed het maken van werken ten behoeve van de ver keersverbetering Verspronckweg-Kenaupark, welke werken omvatten het bouwen van twee gewapend beton bruggen met aansluitende walmuren, het wijzigen van Kinderhuissingel en Kenaupark, het maken van paalfundee- ringen en rioleeringen en bijkomende werken. Het werk is nu door B. en W. gegund aan den laagsten inschrijver Harmen E. van Beest te Gouda, die ingeschreven had voor 89.000. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Een 21-jarige wielrijdster werd Dinsdag avond tien uur op den hoek van den Schoter singel en den Verspronckwcg door een per sonenauto uit Haarlem aangereden, waardoor zij viel. He? meisje kreeg een buil aan het hoofd en cv »i lichte hersenschudding. Haar rijwiel werd beschadigd. Zij werd bij een dok ter binnengebracht; na door hem behandeld te zijn werd zij per taxi naar haar woning vervoerd. De bestuurder van de auto schijnt hard gereden to hebben; de politie stelt daar naar een onderzoek in. De Centrale Werkplaats. In alle drie gevallen heeft het Hof de straffen aanmerkelijk verzwaard, o.m. overwegende, dat de algemeene pre ventie een streng optreden tegen in brekers in den Haag vordert. Het eerste geval betrof een meubelmaker, die, op heeterdaad gesnapt werd, toen hij zich ver dacht ophield in den tuin van een woning aan den Haagweg te Rijswijk. In het huis bleek een en ander overhoop te zijn gehaald, doch ver dachte ontkende, dat hij binnen is geweest. De rechtbank veroordeelde hem niettemin tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, welke straf het gerechtshof verzwaarde tot drie jaar. Het andere geval betrof de inbraak, op 17 Juli van het vorig jaar gepleegd, in het kantoor van de Haagsche Ziekenkas. Hiervoor hebben terecht gestaan de 28-jarige chauffeur H. J. C H. en de 30-jarige varensgezel G. P. J S., die ondanks hun ontkentenis door de Haagsche rechtbank tot ieder drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Ook in hooger beroep ontkenden zij. Het gerechtshof legde ieder een gevangenis straf van vier jaar op. Zeven jaar wegens poging tot moord. LEEUWARDEN 8 Maart. Wegens poging tot moord op zijn meisje, dat hij op Sint Nico- laasavond na afloop van een danspartij door een messteek ernstig verwondde heeft de recht bank te Leeuwarden den 19-jarïgen ooeren- knecht P. L. uit Wartena veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tien jaar gevangenisstraf. 80 of 10 Door KUIPERS brillen A beter zien. Gedipl. Opticien ZIJLSTRAAT 97 Leverancier van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 8 Maart. Ondertrouwd 8 Maart: C. Sprocket en W. G. van Dijk; J. H. van Eekelen en S. Wiegel; E. Brink en A. H. de Vink; J. F. van Lunen burg en H. M. van Gellekom; W. J. M. v. d. Eisen en J. T. Hoes; H. J. de Geus en L. Leveld; J. A. Kroon en J. Kroezen. Getrouwd 8 Maart: C. Joores en E. ten Bosch; J. W. Bodewes en M. P. de Jong; p. Hoogendoorn en C. van Dongen; J, Tjalma en K. Wienzlawski; H. L. Lier en E. G. M. Barkey; A. Visser en M. Broere; L. P. Stap horst en A C. van Hamelsveld; J. C. Souve- rein en E. Dubbeling. Bevallen 5 Maart: A. H. J. Neelissen—v. Buchem, z.; G. R. de Keulenaar—v. d. Wate ring, d.; 6 Maart: G. HeesakkersBorst, z* J. W. Winkler—van Zee. z.; 7 Maart: M. G Va- lent— Flipsen, z.; C. Koster—Turk, d.' C. Luk- kien -de Ruiter, z.; M. E Schmidt—Makkes j i Deijl, d. Overleden 6 Maart: M. J. van Leeuwen 57 j.. Kamperlaan; 7 Maart: W. F. Zweiphennlg 71 j„ Kloosterstraat; G. Bruijn—Baas, 87 1 Delftlaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7