Weidmann voor de rechtbank Engeland's Europeesche leger. Engeland „dreigt" DONDESDÏ'G 5 MAÏKT 1939 HAAEEEM'S DAGBEAD Mededeelingen van Hore Belisha in het Lagerhuis. Nauwe samenwerking met Frankrijk. De Brïtsche minister van oorlog, Hore Belisha, heeft, naar Reuter meldt, bij het Lagerhuis de legerbegrooting inge diend en daarbij o.a. het volgende ge zegd: De vraag, welke het Huis zich in de eerste plaats stelt, is: in welke mate moeten wij in geval van een oorlog be reid zijn met landstrijdkrachten te in- tervenieeren op het vasteland van Europa. Hore Belisha. De minister voegde hieraan toe, dat deze kwestie alleen op passende wijze besproken zou kunnen worden in het algemeen verband van de strategische problemen van Groot Brittannië, welke verschillen van die van andere mo gendheden, omdat de grenzen verschil lend zijn. De Britsche strategie is ge baseerd op het streven een voldoenden waarborg voor onze gebieden te ver schaffen door landstrijdkrachten in sa menwerking met onze weermacht. In het moederland hebben wij een troepen sterkte, welke in normale tijden gebruikt wordt voor de aflossing van garnizoenen overzee. Zij wordt een strategische reserve, welke in staat is in geval van nood een stoottroep te verschaf fen. Ten aanzien van het luchtwapen wordt lang zaam voortgang gemaakt in de richting van een herstel der militaire aspecten van de verdedi ging van het moederland tot de vroegere opper heerschappij. Vijf divisies zijn in de plaats ge komen van de twee vroegere luchtverdedigings divisies. Thans is besloten daar nog twee divi sies aan toe te voegen onder bevel van een ge neraal en een uitgebreiden staf. In het nieuwe begrootingsjaar zal het aantal bestaande batterijen met 50 a 100 pet. worden vermeerderd. Met deze maatregelen is meer dan 30 millioen gemoeid. Door de vorming van een territoriale strijd macht voor de verdediging van het moederland heeft Haldane, die in 1914 minister van oorlog was en in dat jaar een expeditieleger heeft voorbereid, het geregelde leger vrijgemaakt voor diensten buitenslands in een tijd, dat de voor ziening in de veiligheid van Groot Brittannië zelve niet langer de overheerschende factor was bij de verdeeling van onze strijdkrachten. Thans is dit wel de overheerschende factor. Toch hebben wij niet aan het geregelde leger geraakt. Wij hebben het geheele veldleger der territoriale legers vrijgemaakt voor samenwer king met het geregelde veldleger. Door de vor ming van een aparten luchtafweer en een léger voor de kustverdediging, uit de territoriale troe pen, wordt een enorme toeneming van onze mi litaire kracht verkregen. Wij hebben de politiek voor onze gar nizoenen overzee opnieuw onder oogen moeten zien. Waar dat mogelijk is re- eruteeren wij inboorlingen. Voor den eersten keer werd voorgesteld in- heemsche soldaten te gebruiken bij de kust- en luchtverdediging van Ceylon en ook in andere deelen van het rijk maken wij van inheemsch personeel gebruik. Ten einde de verdediging van overzeesche havens te versterken, hebben wij in dit jaar kernen gevormd voor een extra strategische reserve in het naburige oosten, waai-van thans in Palestina twee divisies zijn gestationneerd. De minister sprak nog over de mogelijkheid van een verdere strategische reserve in Indië. Uit de strategische reserve in het Ver- eenigd Koninkrijk is door een kort ge leden genomen beslissing der regeering een veldleger gevormd, dat wordt ge oefend en opgeleid om dienst te doen in geval van een oorlog in Europa. Ieder gevechtswapen van het geregel de leger is op nieuwe leest geschoeid. Alles is gedaan om een snelle mobili satie mogelijk te maken. Van het gere gelde leger zijn vier infanterie- en een pantserdivisie bij het veldleger gevoegd. Alles divisies zijn mobiel. De tegenwoordige pantserdivisie bestaat uit drie brigades van drie regimenten, die alle met tanks zijn uitgerust. Het is met het oog op de ontwikkeling van de tankafweer niet onze be doeling lichte tanks ongesteund in den strijd te brengen, daarom hebben wij het aantal zwaar dere tanks vergroot. Deze versterking maakt het mogelijk met een kleiner aantal eenheden een grooter effect te bereiken. In het a.s. begrootingsjaar zullen alle gere gelde divisies worden uitgerust met het mate riaal, dat noodig is, met uitzondering van de pantserdivisie. Het veldleger der territoriale troepen wordt eveneens gemoderniseerd. De regeering heeft besloten de territoriale troepen uit te rusten met alle moderne wapens, welke door de geregelde troepen op even groote schaal worden gebruikt. De sterkte van het territoriale leger zal op 250.000 man worden gebracht. Den derden of vierden dag van de mobilisatie zullen in het geheele land 200 recruteeringscentra zijn ge opend voor alle wapens en dienstvakken; onder- tusschen zal het recruteeren reeds aan den gang zijn. De gebouwen hiervoor zijn reeds aangewe zen, de recruteeringsofficieren zijn benoemd, evenals het personeel van den geneeskundigen dienst, terwijl ook het Britsche legioen zijn me dewerking heeft toegezegd. Hore Belisha herhaalde de op 11 Fe bruari door Chamberlain afgelegde ver- klaring inzake de belangengemeenschap met Frankrijk, waarmede Engeland zoodanig vereenigd is, dat iedere be dreiging der vitale belangen van Frank rijk, van welke zijde ook, een onmiddel lijke samenwerking van Engeland zal te voorschijn roepen. De minister voegde hieraan toe, dat deze verklaring van Chamberlain in zake de belangengemeenschap met Frankrijk van grooter beteekenis is dan eenige voorafgaande verklaring. Ze legt ons den plicht op voor zekere gebeurlijkheden te overwegen hoe ons veldleger moet worden voorbereid. De besprekingen tusschen ons en de Fran- schen hebben ons in dit opzicht niet ge bonden, doch het is verstandig gereed te zijn voor iedere gebeurlijkheid. In dien wij in een oorlog betrokken zou den worden, zou onze bijdrage niet half slachtig zijn noch gebaseerd op eenige theorie van beperkte verplichting. Hore Belisha legde er den nadruk op, dat de besprekingen steeds betrekking hebben gehad op plannen voor de verdediging en niet voor den aanval. Sprekende over de recruteering, zeide de mi nister, dat, afgezien van Britsche troepen, in Indië en Birma troepen zijn ter sterkte van 531.353 man, verdeeld over alle rangen hetgeen 83.000 meer is dan 12 maanden geleden. In dit jaar zijn 40.000 recruten ingelijfd, dat was in een periode waarin de luchtmacht van de vloot dubbele eischen stelde in vergelijking met 1936. Het tekort op de huidige sterkte be draagt 16.000 man, doch er is een kleine verbetering, waardoor dit tekort het volgend jaar zal worden ingehaald. Het territoriale leger is thans boven de sterkte, welke bij den aanvang van het begrootingsjaar 19381939 was toege staan. Dit is nimmer tevoren in vredestijd het geval geweest, kftet 77.000 recruten in 12 maanden vergeleken met 45.000 het jaar tevoren heeft de recruteering met gemak alle records gebro ken sinds de oprichting van het territoriale leger. Nederland in het debat betrokken. De conservatief Rayner heeft tijdens de de batten in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin „het Lagerhuis, in verband met ohze grootere rijksverantwoordelijkheden, de regee ring dringend verzoekt, de wenschelijkheid van vergrooting van het landleger te overwegen". De Labour-afgevaardigde Lees-Smith bestreed de motie van Rayner. De conservatief Wise steunde haar. De mogelijke gevaren, zeide hij o.a. zijn een aanval op Frankrijk of een aanval op Nederland, wij kunnen niet verwachten, dat Frankrijk troepen naar Nederland zendt, tenzij wij een gelijk aantal divisies waarborgen. Als voor de verdediging van Nederland 30 divisies noodig zijn, zouden wij er 15 moeten leveren. Wise meende, dat het territoriale leger tot een half millioen zou moeten worden vergroot. Het Labour-lid Ede verklaarde: een der din gen, waarvoor ik bang ben, is, dat het volgende zilverstille, dat aan de dictators betaald moet worden, de gift van het Nederlandsche rijk aan hen zal zijn, opdat zij van onze grenzen zullen afblijven. Rayner trok later zijn motie in, na een wel sprekend pleidooi van Sir Victor Warrender, den financieelen secretaris van het ministerie van oorlog, die wees op de enorme kosten welke het zou meebrengen indien men op den grond slag van vrijwilligheid in getalsterkte zou wil len concurreeren met de dienstplichtlegers van het continent, en die betoogde, dat het Britsche leger in weerwil van zijn geringe grootte op het oogenblik de beste strijdkracht ter wereld is. Het algemeene debat werd daarna ge sloten. De geheele legerbegrooting werd aangenomen, nadat een formeele motie der oppositie om de credieten voor 185.700 man te verlagen, was verwor pen. „Opluchting" in Frankrijk. Uit Parijs verneemt Reuter: Frankrijk verwelkomt op hartelijke wijze de verklaring van Hore Belisha inzake de uitzen ding van een veldleger voor krijgsdienst op het vasteland. Dit heeft groote opluchting gegeven. Daar ge vreesd werd, dat Frankrijk maandenlang zou zijn blootgesteld aan aanvallen, terwijl Groot- Brittannië een strijdmacht voor het continent oefende en uitrustte. Terwijl de Britsche pogingen ter zee en in de lucht ten zeerste werden gewaardeerd, was men Frankrijk tot nu toe van gevoelen, dat Groot-Brittannië bij zijn defensieve voorberei dingen te weinig aandacht besteedde aan het leger. De indruk in Duitschland. Te Berlijn bestaat volgens Reuter zeer groote belangstelling voor de Britsche militaire plan nen. Een woordvoerder van politieke kringen zeide, dat Duitschland niet zoozeer de cijfers in teresseeren als wel de kwestie of, wanneer en onder welke omstandigheden deze strijdkrach ten in beweging zullen worden gezet, met an dere woorden, waar zij ontscheept zullen wor den. Het aantal divisies wordt „een tamelijk formi dabel leger genoemd, dat het voordeel heeft, dat de manschappen militaire ervaring in de ko loniën hebben opgedaan". Berliner Börsenzeitung meldt uit Londen, dat de Britsche regeering door haar plannen onge twijfeld het gevoel van veiligheid, zoowel in eigen land, als in Frankrijk wenscht te ver- grooten. In dit opzicht kan de verklaring van Hore Belisha geacht worden in de plaats te_ komen van den. waarborg, welken Groot-Brittannië niet heeft willen geven. Naar aanleiding van de verklaringen van Hore Belisha over het Britsche veldleger, heeft een militaire deskundige te Rome verklaard, dat de as RomeBerlijn om te beginnen onge veer 200 divisies in het veld zou kunnen bren gen. Deze zeilde deskundige raamde, dat Engeland ongeveer 300.000 man in het veld zou brengen, vergeleken met 10 millioen man, die Italië voor ongeveer 50 divisies beschikbaar had. Hertog van Alva Spaansch ambassadeur te Londen. De Britsche regeering heeft besloten haar goedkeuring te verleenen aan de benoeming van den Hertog van Alva tot. ambassadeur van Spanje. Gister middag is dit aan Burgos gemeld. PRESIDENTSVERKIEZING IN FRANKRIJK OP 5 APRIL? Van officieele zijde word't uit Parijs mede gedeeld, dat waarschijnlijk op 5 April de na tionale vergadering bijeen zal komen voor de verkiezing van den president der republiek. De definitieve datum der verkiezing zal Vrijdag bekend gemaakt worden na de bijeen komst van den ministerraad. mef eigen oplossing. Als de voorstellen op de Palestina-conferentie niet aanvaard worden. Officieel wordt te Londen medege deeld, aldus United Press, dat de Britsche delegatie van de Palestina- conferentie in het begin van de vol gende week aan de Joodsche en Arabi sche delegaties haar definitieve voor stellen voor de oplossing van het Pa- lestinaprobleem zal overhandigen. Indien deze voorstellen niet aan vaardbaar geacht worden, zal de Brit sche regeering zelve haar eigen op lossing opleggen. Naar United Press verneemt, blijft het mo gelijk, dat eenige onderdeelen van deze voor stellen nog aan een nadere bespreking on derworpen zullen worden. De Joodsche en Arabische delegaties zullen volgende week evenwel moeten beslissen of zij de definitieve voorstellen in beginsel al dan niet aanvaar den. In welingelichte Britsche kringen geeft men volgens Reuter toe, dat de moeilijkheden welke de oplossing van de Palestina-kwestie in den weg staan, zeer groot zijn. Van den anderen kant hecht de Britsche regeering echter aan een accoord met de Joden en Ara bieren zooveel waarde, dat zij voornemens is haar streven voort te zetten, zoolang er nog eenige kans van slagen bestaat. Volgens Havas is de kernkwestie nog steeds de volgende: de Joden eischen de handhaving van het Nationaal Tehuis met gelijke rech ten voor de Joodsche en Arabische gemeen schappen: de Arabieren daarentegen willen een staat, waarin de Arabische meerderheid een roi speelt en de Joodsche gemeenschap als zoodanig geen speciale rechten heeft, al hoewel de Joden individueel wél over gelijke rechten zouden beschikken. Het Jewish Committee heeft een schrijven aan minister MacDonald overhandigd, waarin het Joodsche standpoint nog eens uiteengezet wordt. De Joden zijn bereid de discussies voort te zetten, indien men hun te kennen geeft, dat het mandaat zal blijven voortbestaan, en dat. wanneer dit niet het geval mocht zijn, in plaats van het mandaat een bestuursvorm tot stand komt. die althans de organische groei van het Joodsche Nationale Tehuis verzekert. De Egyptische kabinetchef, Mahes Pasja en de gedelegeerden van Saoedië, Arabië en Irak hebben gisteravond een particuliere be spreking met minister MacDonald gehad. In Arabische kringen wordt geconstateerd, dat de Joodsche gedelegeerden iets meer geneigd blijken, het Arabische standpunt te appre- cieeren. Men acht het in deze kringen zeer wel waarschijnlijk, dat binnenkort wederom een informeele bespreking van Joodsche en Arabische gedelegeerden zal plaats vinden, alhoewel de vorige niet-officieele ronde-tafel conferentie geenerlei resultaat heeft opgele verd. De onlusten. De onlusten in Palestina houden inmiddels aan. Havas verneemt uit Jerusalem, dat we derom een aanslag op een autobus is gepleegd waarbij vier personen gedood en twee Jood sche vrouwen gewond werden. In verschil lende deelen van Palestina zijn weer tal van gevallen van sabotage gesignaleerd. Eenige honderden Britsche agenten hebben de Jood sche vrijwillige politie vervangen teneinde de veiligheid van het land beter te bescher men. Dertig praehistorisehe grotten in Italië ontdekt. Menschelijke schedel uit den ijstijd behoort tot de vondsten. In de nabijheid van het voorgebergte Monte Circeo. dat het gebied der vroegste Pontijn- sche moerassen in het zuiden afsluit, heeft men dertig praehistorisehe grotten ontdekt, waarin behalve resten van planten en dieren uit den laten ijstijd ook een buitengewoon goed geconserveerde schedel van een oer- mensch werd gevonden. De schedel is voor wetenschappelijk onderzoek naar het antho- pologisch instituut te Rome vervoerd. De komende verkiezingen in België. Oprichting van een onafhankelijke Waalsche partij wordt overwogen. BRUSSEL, 8 Maart. Aan de op 2 April te houden verkiezingen zullen 2.667.000 stem gerechtigden deelnemen. In België bestaat stemplicht. Oud-premier Van Zeeland zal zich niet candidaat stellen. Abbe Mahieux. voorzitter van de ..Waal sche Concentratie", zou er aan denken een onafhankelijke Waalsche partij op te rich ten. Aanklacht wegens zesvoudigen roofmoord PARIJS, Maart. DEN 10en Maart begint voor de recht bank der gezworenen in Versailles het proces tegen den massamoordenaar Weidmann. Hij wordt van zesvoudigen roofmoord beschuldigd. Gelijk met hem moeten zijn vrienden en handlangers, de 27-jarige Roger Million, de veel jongere Jean Blanc en de min nares van Roger Million, Colette Tricot, verant woording afleggen wegens medeplichtigheid, Roger Million misschien ook wegens een direct aandeel in de misdaad. De slachtoffers van de zen onmensch zijn allen „kleine luiden", een danseresje, een taxi-chauffeur, een straatventer, die als Duitsche emigrant in Frankrijk leefde, een jongmensch, dat de eerzucht had, impre sario van artistieke uitvoeringen te worden, een makelaar in huizen en een vrouw, die zich door een onnoozele advertentie van Straatsburg naar Parijs liet lokken om reeds op den dag van haar aankomst haar leven te verliezen. En het motief? Berooving van deze stakkerds van hun laatste armzalige bezittingen om zijn eigen broodeloos bestaan te rekken. 23.000 francs was de buit, terwille waarvan zes menschen binnen een tijds bestek van 120 dagen hun leven moesten laten. Een huiveringwekkend record Eugen Weidmann was toen 35 jaar oud op 18 Juni 1937 na het uitzitten van een straf in de gevangenis van Saarbrücken naar Frank rijk gekomen. Hij trad hier in verbinding met zijn vrienden Roger Million en Jean Blanc, die eenige jaren geleden wegens het smokkelen van deviezen uit Duitschland in de gevangenis in Frankfurt a. d. Main opgesloten waren en daar kennis hadden gemaakt met hun medegevangene Weidmann. Roger Million schoot Weidmann een kapitaaltje voor om daarmee de productie van cosmetische artikelen te beginnen. Weidmann gebruikte echter het geld om de kleine villa „La Voulzie' in La Celle-Saint-Cloud bij Parijs te huren en in plaats van een bedrijf voor cos metische preparaten een „moordindustrie" op te richten De slachtoffers. Half Juli had Weidmann het kleine, stille huisje „La Voulzie" betrokken en reeds op 23 Juli lag het eerste slachtoffer onder het bordes van de villa begraven. Op dezen dag had het tengere, mooie danseresje Jean de Koven haar landgenoot Weidmann in de hal van een groot Parijsch hotel leeren kennen. En omdat ze zich wat eenzaam had gevoeld, nam ze zijn uitnoodi- ging aan en volgde hem naar de villa. Een paar uur later had hij haar geworgd en begraven, na dat hij haar van haar contanten, een bedrag van 5000 francs en 500 dollar in reischèques beroofd had. Weidmann en zijn helpers hadden intus- schen toch niet den moed de chèques ook wer kelijk in te wiseslen. Zes weken later moest de chauffeur Joseph Couffy, die zijn standplaats bij de opera had, er aan gelooven. Weidmann, die zich voor een Engelschman, Dïxon genaamd, uitgaf, huurde hem voor een tocht door de provincie. Onderweg knalde hij hem een revolverschot in den nek. De moordenaar vlijde het lijk neer in het gras langs den glooienden oever van een rivier en gaf het de houding van iemand, die slaapt. Het hoofd .van het slachtoffer bedekte hij met een stuk krank Toen bracht Weidmann de taxi naar zijn villa „La Voulzie", niet zonder zich van te voren van de portefeuille van den chauffeur met 1500 francs meester gemaakt te hebben. Eind September was Jeanine Keiler uit Straats burg het uitverkoren slachtoffer. Weidmann en Roger Million hadden haar met een kleine krantenadvertentie naar Parijs gelokt van het station gehaald, naar het berkenbosch van Fontainebleau gebracht en hier had Weidmann haar, weer met een schot in den nek, gedood. 1200 francs bankpapier en 100 francs in geld stukjes van 50 centimes was de buit. Het lijk werd in het bosch in het „roovershol" begraven. Op 18 October de vierde moord! Ook dit keer leidde de weg naar het slachtoffer over een advertentie. De jonge impresario Le Blond zocht kapitaal voor zijn onderneming; Roger Million, die onder den naam Pradier en in het bijzijn van zijn vriendin Colette Tricot met hem onderhandelde, stelde hem het kapitaal in uit zicht. Ze reden met elkaar naar de villa „La Voulzie". Le Blond was zoo onvoorzichtig ge weest zijn laatste bezit van 10.000 francs op de zen tocht mee te nemen. Twee uur later werd hij in zijn eigen wagen vermoord gevonden. Twee schoten in den nek hadden een eind aan zijn leven gemaakt. Dit keer was het wapen, waarmee geschoten was, van een ander kaliber geweest. Is ook Le Blond door Weidmann dood geschoten of is Million zijn moordenaar geweest? Dit schijnt het eenige probleem te zijn, dat het komende proces zal hebben op te lossen. Een buit van 10.000 francs bij dit vierde slachtoffer, en toch eeuwig geldgebrek. „Op 22 November had ik nog maar 18 francs", klaagde Weidmann tegenover den rechter na zijn gevan genneming. „Ik had beslist geld noodig". Daar om liet hij op dien dag den jongen Fritz From- mer, die als emigrant in Parijs leefde, en dien hij in de gevangenis van Saarbrücken had lee ren kennen, in zijn villa komen. Hij schoot hem dood, nam hem de 200 francs, die de arme man bij zich had gehad, af, en begroef hem in den kelder. Maar deze 200 francs waren niet voldoende n de sedert October schuldige huur te betalen. Vijf dagen na den moord op Frommer verscheen Weidmann bij den makelaar Raymond Lesobre in Saint-Cloud en gaf voor, diens villa „Mon Playsir" te willen huren. Bij de bezichtiging van het huis kwamen ze in den kelder. Een slag op het hoofd met de kolf van de revolver, toen nog een schot in den nek Lesobre was niet meer. Hitier binnenkort weer naar Oostenrijk? Men gelooft te Berlijn, dat Hitier zich binnenkeert naar Oostenrijk zal begeven ter gelegenheid van den eer sten verjaardag van de aanhechting van Oostenrijk bij Duitschland. Hij zou dan mededeelen, dat van iedere ge rechtelijke vervolging van Schusch- nigg is afgezien. Weidmann zocht naar geld en vond 5000 francs. Toen leende hij nog de auto van zijn slachtoffer en reed naar huis. Het verraderlijke naamkaartje. De politie vond in de kleeren van den ver moorde het naamkaartje van een vertegenwoor diger van een loodgieterij in Nice. Door dit naamkaartje kwam men den massamoordenaar op het spooi\ Wel wist deze vertegenwoordiger niet te zeggen, hoe de vermoorde Lesobre aan zijn kaartje gekomen was, maar hij kon mee- deelen, dat zijn neef. Fritz Frommer. die bij een anderen oom in Parijs woonde, op zich genomen had, zulke kaartjes in zijn kring van klanten rond te deelen. En de oom in Parijs vertelde, dat hij zijn neef weliswaar sedert 22 November niet meer gezien had, maar hij meende te we ten, dat deze bij een zekeren Eugen Weidmann, die zich tegenwoordig ook Sauerbrey, soms ook Karrer noemde, in een villa in La Celle-Saint- Cloud woonde. Zoodoende verschenen de ge rechtsdienaren in de villa „La Voulzie". Weid mann gaf zich weliswaar niet zoo makkelijk ge wonnen, hoewel zijn bezoekers zich voor on schuldige belastinginspecteurs hadden uitgege ven. Ook dit keer beproefde hij zijn geluk met de revolver: één van de rechterlijke ambtenaren werd door een schot geveld, de ander door de tweede kogel gewond. Deze kon echter nog vlug een in de buurt liggenden hamer grijpen en een flinken slag op het hoofd van Weidmann geven. Weidmann wankelde en was in het volgende oogenblik geboeid. Zes moorden binnen 120 dagen. Een huive ringwekkend record, zooals we zeiden. En toch heeft de Parijsche politie in deze dagen een man, een matroos, gevangen genomen, die zich er op beroemt, „nog meer dan Weidmann gepresteerd te hebben". Het massamoordproces tegen Weid mann is nog nauwelijks begonnen en reeds wordt het volgende, omvangrijkere voorbereid. M. Z. RACK) PROGRAMMA Scheepsramp op de Humber. De Engelsche trawler „Lady Jeanette" is op de Humber omgeslagen, korten tijd na te zijn teruggekeerd van de reis. De trawler lag voor anker, in afwachting van het oogenblik. waarop men de haven kon binnenvaren, Een plotselinge windvlaag dreef het schip tegen een onder water liggende modderbank, met het gevolg, dat het omsloeg. Sleepbooten schoten te hulp en redden negen personen. Negen anderen worden vermist. VRIJDAG 10 MAART HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Orgelspel 11.De clamatie 11.20 Fantasia 12.AVRO-Amuse- mentsorkest (Om 12.15 Berichten) 12.45 Gramo foonmuziek 1.AVRO-Amusementsorkest, AVRO-Girls en solist (Opn.) 1.45 Gramofoon muziek. 4.Gramofoonmuziek 4.305.De Ramblers 5.05 Voor de kinderen 5.30 Gramofoon muziek 6.„Esmeralda". 6.28 Berichten 6.30 Li teraire causerie 5.50 Hammond-orgelspel 7. VARA-Kalender 7.05 Causerie „De gemeente en de volkshuisvesting" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Levenswaarden in het heden" 8.Het Nederlandsch Kamerkoor en een strijkensemble 8.30 Causerie „Het leven in Indië" 9.Fragmenten uit de operette „Les cloches de Corneville" 10.10 Causerie „Welk dialect werd er gesproken?" 10.30 Berichten 10.40 Avondwijding 11.Sportreportage 11.30 Jazz muziek (Gr.pl.) 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 415.5 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.Gramofoonmuziek 11.15 Cellovoordracht met pianobegeleiding, en gra mofoonmuziek 12.Berichten. 12.15 Gramofoon muziek 12.30 Quintolia, en gramofoonmuziek 2. Gramofoonmuziek 2.30 Christelijke Lectuur 3. Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 3.50 Gramofoonmuziek 5.Amsterdamsch Sa lonorkest en gramofoonmuziek 6.30 Berichten, causerie voor tuinliefhebbers 7.Berichten 7.15 Literaire causerie 7.45 Gramofoonmuziek 8.Be richten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste, en gramofoonmuziek 9.30 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.05 Causerie „Gezins- en huwelijks moeilijkheden". 10.35 Pianovoordracht en gra mofoonmuziek. 11.10 Gramofoonmuziek 11.50— 12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.4011.50 Gramofoonmuziek 12.10 Orgel concert 12.35 Eddie Carroll en zijn orkest en so liste. 1.20 Causerie „How a book is made". 1.35 '.20 Het Johan Hock-ensemble, mmv. soliste. 2.453.05 Gramofoonmuziek 4.15 Gramofoon muziek met conférence. 4,55 Radiotooneel 5.20 Cembalovoordracht 5.40 Het Joseph Lewis-or- kest. 6.20 Berichten 6.45 Causerie „National Service" 7.05 Parlraientair overzicht 7.20 Het BBC-Koor en -orkest. 8.05 Variété-programma. 8.50 Reportage uit New-York 9.20 Berichten 9.45 Causerie over Australië (Opn.) 10.05 Het Erith British Legion orkest 10.35 Het Griller strijk kwartet. 11.35 Jack Payne met zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr. pl.) RADIO PAltlS 1648 M. 9.00, 10.en 11.20 Gramofoonmuziek 12.30 Zang 1.05 Jane Evrard's orkest 2.35 Zang 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.35 Pianovoordracht 3.50 Zang. 4.40 Gramofoonmuziek 5.05 Vioolvoor dracht 5.25 Het Chauland-trio 6.35 Zang 7,20 Het Cantrelle-orkest 8.05 Gramofoonmuziek 8.35 Cel lovoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoon muziek. 1.2012.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 Hermann Hagestedt's Amusementsorkest 11,20 Kurt Ve- sely met zijn orkest. 12.35 Omroepkleinorkest. I.30—2.20 Populair concert 3.20 Danziger Landes orkest, Schupo-orkest en solisten 4.35 Solisten concert 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Winterhulp programma 7.30 Omroep-kamerorkest met zijn solisten 8.20 Opera „De barbier van Bagdad" 10.2011.20 Otto Fricke's orkest en solisten. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Orgel spel 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Kamermu ziek 6.20 en 6.50 Gramofoonmuziek 7.20 Scho lierenkoor 8.20 Omroeporkest 8.40 Gramofoon muziek 8.50 Radiotooneel met muziek 9.50 Gra mofoonmuziek 10.Omroeporkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRl'SSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Zang 6.05 Pianovoordracht 6.50 Omroepdansor- kest 8.20 Militair orkest, Omroepmannenkoor en solist (9.209.35 Causerie.) 10.30 Omroepdans- orkest 11.1511.20 Gramofoonmuziek. OF.UTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Het Weensch Philharmonisch orkest. 8.20 Gevarieerd maandoverzicht 9.20 Berichten 9 50 het Lenzewski-kwartet 10.05 Berichten 10.20— II.20 Het Omroepkleinorkest.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9