1 C. ANDERSEN DE VARKENSHOEDER VRIJDAG 10 MAART 1939 HAARDEM'S DAGBLAD 4 Jubileum P. 1'. Hartendorf. Hartelijke huldiging in Hotel „Lion d'Or". De heer P. P. Hartendorf, die 25 jaar geleden benoemd werd tot leidèr der afdeeling Haarlem van de Ned. Middernachtzending Vereeniging, is Donderdagmiddag tijdens een receptie in Hotel „Lion d'Or" op een hartelijke wijze gehuldigd. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de heeren Dr. J. Lammerts van Bueren uit Zeist, voorzitter: den heer J. N. van Munster, uit Arn hem. secretaris, en mej. Corry Therry uit Am sterdam. Namens de afdeeling Haarlem werd eerst het woord gevoerd door den waarnemend voorzitter den heer M. de Braai. Deze deelde mede, dat het hem gelukt was, nu eens buiten den secre taris Hartendorf om deze vergadering te beleg gen. Spreker herinnerde aan de benoeming van den jubilaris 25 jaar geleden en merkte op, dat de heer Hartendorf bijzonder ijverig zijn werk verricht heeft en dat zijn arbeid gezegend werd. „Uw pad ging niet altijd op rozen", zei spreker, „maar er is nu toch aanleiding om u eens met rozen te huldigen. Bloemen verwelken echter; daarom heeft de afdeeling gemeend, u ook een blijvend aandenken .te moeten schenken, hiertoe door zeer vele belangstellenden in staat gesteld". De heer De Braai overhandigde hem hierbij een fraaie klok met bimbam-slag. Namens het hoofdbestuur sprak Dr. J. L a ni- m e r t s van Bueren. „Wij betreuren het, dat de voorzitter der afdeeling Haarlem, wijlen Ds. C. J. van Paassen, hier niet meer aanwezig mocht zijn. Hoezeer zou hij zich mèt ons in dit jubileum hebben verblijd. De heer Hartendorf heeft kans gezien, in Haarlem een kring te vor men van menschen, die aan het werk der Mid dernachtzending een warm hart toedragen en er zelfs steunpilaren van werden. Het hoofdbe stuur verblijdt zich hierover. De jubilaris is een goed man, maar niet één, die later zoo gewel dig kan tegen vallen. De heer Hartendorf heeft, vier eigenschappen, die hem voor zijn werk zoo geschikt maken; hij is namelijk hoekig, scherp, oprecht en trouw. En dat beteekent heel wat meer, dan de bewering dat hij een goed man is. Het werk der middernachtzending heeft iemand noodig, die zijn mannetje staat, zooals ook wijlen broeder Veldhuizen was. De jubilaris heeft de zaak naar zijn vermogen met groote trouw gediend. Het hoofdbestuur is hem daar dankbaar voor. En ook zijn vrouw, die hem tot zulk een grooten steun en hulp is geweest. Gij moest veel los laten om dit moeilijke werk te verrichten. Helaas kan Christelijk Nederland het hoofdbestuur in dit werk niet zoo steunen, als wel gewenscht zou zijn. maar daarom heeft het hoofdbestuur toch gemeend, u een bescheiden bedrag ter hand te moeten stellen, met de be doeling dat u er zelf een bestemming aan geeft. Het heele hoofdbestuur leeft met u mee en prijst uw werk. Ik hoop dat God u nog lang de kracht mag geven om uw gezegenden arbeid voort te zetten, tot verheerlijking van Hem, Dien ge zoo gaarne dient". Dr. Lammerts van Bueren overhandigde hem hierbij een geschenk onder enveloppe. Ds.Y. van derZe'e sprak als voorzitter der afdeeling Noord-Holland. Ook hij gewaagde van den zegen, dien de arbeid van den heer Har tendorf voor velen heeft opgeleverd. Ook voor de toekomst hoopte hij, dat de jubilaris nog lang voor dit werk gespaard mag blijven. De heer J. N. van Munster, secretaris van het hoofdbestuur, sprak een warm persoonlijk woord, waarbij hij ook gelegenheid had, hulde aan mevrouw Hartendorf te brengen. „U had", zei hij tot den jubilaris, „indertijd geen betere keus kunnen doen. Gij hebt gedaan wat wij van u verwacht hadden en onze groote verwachtin gen niet beschaamd. Gij zijt hier de rechte man op de rechte plaats". Spreker overhandigde hem het boek „Feest en strijd'' van Mr. A. de Graaf als persoonlijk geschenk. Namens de Ger. Kerk te Haarlem kwam een deputatie, bestaande uit Ds. J. W. Siertsema en den heer G. H. Wamelink. Ds. Siertsema merkte op, dat de heer Hartendorf weliswaar wel eens scherp oordeelt, maar dat hij nooit lief deloos is. Daarvan spreekt vooral deze dag in het bijzonder. De Kerkeraad der Ger. Kerk had dan ook behoefte gevoeld, hier tegenwoordig te zijn, om den heer Hartendorf geluk te wenschen en den wensch uit te spreken, dat God hem nog lang in staat zal stellen om velen te helpen, die verloren dreigen te gaan. De heer E. C. Brusse bracht de gelukwen- schen van de afdeelingen Den Haag en Zuid- Holland over en liet dit ook van een geschenk vergezeld gaan. Felicitaties werden ook aangeboden namens den Voogdijraad door de secretaresse, Mr. E. de Visser en de heeren G. van Tienhoven en F. Storm; verder door de heeren W. P. J. O vermeer, C. ten Boom, Ds. H. E. Beker, M. Woud en H. Oudman, resp. hoofdinspecteur der recherche en inspecteur van politie. Namens de Ned. Herv. Kerk werd gefelici teerd door Ds. W. J. van Elden en Ds. G. J. Waardenburg; namens de Ger. Diaconie door de heeren A. van Driel en D. A. J. Spek; namens het bestuur van den Vrouwenbond tot verhoo ging van het zedelijk bewustzijn door mevr. Wesseling-Griethuysen, mevr. Van Elden en mevr. Beer. Schriftelijke gelukwenschen kwamen binnen o.a. van B, en W. van Haarlem en het Tweede- Kamerlid C. Smeenk. De heer Hartendorf dankte tenslotte allen mede namens zijn vrouw voor de vriendelijke woorden, speciaal tot Dr. Lammerts van Bueren, die zich de moeite getroost had om hiervoor uit Zeist te komen en tot Ds. Siertsema, wiens be tuiging van vriendschap der Ger. Kerk spreker op hoogen prijs stelde. Spreker hoopte dat God hem bij het benade ren van menschen, die op het verkeerde pad dreigen te gaan, zou steunen en dat hij nog lang dit werk zou mogen verrichten. Gedistingeerd: zoo'n gladdering van n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 11 MAART 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum 1 on II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20: Radio PTT Nord 9.30; Pauze 9.50—10.00; Parijs Radio 10.00; Radio PTT Nord 12.05; Ned. Brus sel 12.20; Keulen 1.30; Pauze 2.502.55; Fransch Brussel 2.55; Ned. Brussel 3.20; Fransch Brussel 5.35: London Region. 6.20; Fransch Brussel 6.35 Keulen 7.20; Parijs Radio 8.50; Keulen 10.50. Progr. IV: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35: Droitwich 12.55; London Regional 1.20; Droitwich 2.50; London Regional 3.15; Droitwich 5.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert, verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. worden voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel drog. vanaf f. 0.80 p. flat. (axel. O.SJ BHB A(lb inpec Men Commissie voor jeugdige werkzoekenden. BLOEMENDAAL Vrijdag. Aan het rapport van de Commissie voor Jeugdige Werkzoekenden in de gemeente Bloemendaal over het tijdvak 31 Januari 1936- 31 Januari 1939 ontleenen wij: Het aantal bijeenkomsten gedurende het 3-jarig bestaan gehouden, bedroeg 38. De oproep, door den Minister van Sociale Zaken gedaan, om langs den weg van het particulier initiatief te trachten medewerking te verleenen tot een oplossing der werkloos heid, vooral ook van die der Jongeren, werd de aanleiding tot de samenstelling dezer com missie, met het doel bemiddelend op te treden bij het zoeken naar werk. Met een gevoel van weemoed en erkente lijkheid denkt de commissie nog steeds terug aan de aangename samenwerking met den toenmaligen wethouder van Sociale Zaken, wijlen den heer H. Hogenbirk, terwijl zij er zich over verheugt in den tegenwoordigen Wethouder van Sociale Zaken evenzeer den zeer gewaardeerden steun te mogen genieten. Het pogen der commissie werd in zooverre beloond, dat zij de namen van een 12-tal werkloozen van haar lijst mocht schrappen, terwijl de overige 8 na korten tijd op een andere wijze een werkkring vonden. Wel is v/aar was haar lijst daarmede uitgeput, maar het behaalde succes spoorde aan tot verder gaan. Het aantal werklooze jongelieden, dat rechtstreeks door de commissie geplaatst- werd, was weldra tot 16 gestegen. Van B. en W. werd het verzoek ontvangen, om een onderzoek in te stellen namens het college naar den werkelijken toestand der Jeugdwerkloosheid in de gemeente. Hierdoor kreeg de commissie niet alleen een juisten blik over den omvang, maar zij kon dan nader en beter haar werkwijze inrichten en preciseeren. Een kennisgeving van het dagelijksch be stuur der gemeente, dat een overeenkomst met de gemeente Haarlem was getroffen tot plaatsing van jeugdige werkloozen op de Centrale werkplaats aldaar, bood meteen een nieuw uitzicht op hulp. Het verslag der ge houden enquête voor de gemeente, dat door de commissie kon worden uitgebracht, bevat te de volgende mededeelingen: Het aantal jongelieden van 14-24 jaar op de verzamellijst vooxkomende, bedroeg 965. Daarvan werden geschrapt de namen van hen van wie het bekend was dat zij een betrek king hadden of niet zochten wegens studie of andere redenen, ten getale van 214. Aan 485 gezinshoofden, ouders of verzor gers werd een circulaire toegezonden, waar mede zoo in totaal 751 jeugdigen werden be reikt. De hierop ingekomen antwoorden ver meldden 26 jeugdige werkloozen, die werden ingedeeld naar den aard van den gewensch- ten werkkring in 11 verschillende groepen Alleen de groep: ..Kantoorwerkzaamheden" gaf een 11-tal aan. Naar aanleiding van deze uitkomsten werd nu aan particulieren en in stellingen, bij wie, naar de meening der com missie voor een der jongelieden een werk gelegenheid zou kunnen bestaan of vrijkomen, een circulaire toegezonden. In het bijzonder werd aandacht geschonken aan die particu lieren en instellingen waar kantoorpersoneel werkzaam werd geacht. Dergelijke circulaires worden nog steeds van tijd tot tijd aan werk gevers, waaronder ook aan hen, die hier wo nen en hun werkplaats elders hebben, toege zonden, teneinde allengs de aandacht der commissie blijvend op haar bestaan en haar streven te vestigen. De gedachte van een steeds nauwer contact met ouders en jongelieden bleek telkens weel een krachtige elsch. Dat er werkelijk sprake mag zijn van een zekere voldoening over het nauwere contact, moge blijken uit de vermelding dat de be moeiingen op bovengenoemde wijze hebben geloopen over een 82-tal jongelieden met een 86-tal besprekingen met de ouders of verzor gers en een 162-tal met de jongelieden zelf. Ruim 70 pCt. dezer besprekingen loopen over het laatste dezer 3 jaren. Een tot driemaal herhald onderhoud met den directeur van Beroepskeuze en Jeugd- registratie te Haarlem bleek voor de commis sie ook van veel belang te zijn. Een punt, dat de commissie van den aanvang harer taak af heeft bezig gehouden, is wel het zoeken of scheppen van werkobjecten. Nog steeds houdt dit haar aandacht gaande, om dat daaraan een drieledig doel ten grondslag ligt. Want niet alleen, dat daarmede de jeug dige werkzoekenden van hun ledigheid ver lost zouden zijn, maar tevens zou het hen in staat stellen tot meer scholing, terwijl boven dien nog ook oudere werkloozen met dat werk gebaat zouden kunnen zijn. Wanneer nu gevraagd wordt naar de in drukken, die de commissie heeft mogen op doen door haar werk, dan wijst zij er op dat haar, met slechts geringe uitzonderingen, blijkt, dat de jongelieden wel degelijk worden beheerscht door een verlangen naar arbeid, maar dat zij zich dat vaak zelf niet meer be wust zijn door de verwarrende invloeden van anderen met teveel en te lichtzinnig geuite aantijgingen, als: liever lui dan moe: dat een steeds grootere behoefte naar voren komt naar een meer krachtige, meevoelende lei ding. die houvast biedt; dat de belangheb benden zeer dankbaar zijn voor het vertrou wen in hen gesteld, omdat hun werklust be grepen en gewaardeerd wordt. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2 d. Het huis komt uit zijn winterslaap, De schoonmaaktijd is ingetreden. Vindt g'iets wat overtollig is, Kom deel het ons dan daadlijk mede! Karpet of kleeren, wat 't ook zij, Is er voor ons nog niet wat bij Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Telefoon 12255. Pistgiro 212793. Klachten van een werkloos chauffeur. M. d. R., Naar aanleiding van „Minister Romme somt op" in uw veelgelezen blad, van 6 Maart j.l. verzoekt inzender u beleefd bet volgende ti willen plaatsen, waarvoor veel dank. Daar komt in voor een kleine uiteenzetting naar aanleiding van een klacht, dat steuntrek- kenden en hun gezinsleden niet, of slechts noode werk in het vrije bedrijf zouden aanvaar den, omdat naar hun idee het daarmede te ver krijgen materieele voordeel te gering ware enz. Ik wilde hierover het volgende mededeelen. In de eerste plaats geef ik toe dat de Nederland- sche arbeider zijn moreel nog steeds moet be waren en dus liever werkt dan steun trekt. Maai er zijn veel gevallen, waarbij de arbeider, als hij een paar dagen heeft gewerkt, heelemaal geen voordeel heeft, doordat hij niet boven een bepaald bedrag aan steun plus verdiensten van inwonende kinderen enz. mag gaan wat norm genoemd wordt. Als zoo'n arbeider een paar dagen werk heeft, moet er dikwijls werkkleeding zijn en moet hij als het zwaar sjouwwerk is krachtiger voedsel hebben, om dat werk vol te kunnen houden, (zie ook werkverschaffing). Minister Romme vergeet dat zulks ook weer kosten meebrengt en dus niet van het zelfde bedrag als de steun zou zijn, be taald kan worden. Dan is er nog een groote onbillijkheid en dat is om de dienstboden, waarvan de Vader werk loos is, hun verdiensten te laten behouden en bijv. bij de winkel- en fabrieksmeisjes het 2/3 systeem toe te passen. Het moge dan een aansporing zijn om dienst boden te kweeken, hetgeen alleen ten goede komt aan de beter gesitueerde menschen, het neemt niet weg dat alle werkloozen over één kam geschoren dienen te worden. Naar aanleiding van het omstreeks half Maart? in werking treden van de rijtijdenwet voor chauffeurs, zou ik willen voorstellen om de loonen van alle chauffeurs over het geheele land meteen vast te stellen door de Regeering, zoo als dat in Duitschland het geval is. Daar heeft een chauffeur loon naar de auto die hij be stuurt. Aan dit loon valt niet te tornen. Als bijv. een bakker met een rijbewijs zich voor bijv 5 Mk minder aanbiedt, mag zoo'n patroon dezen bakker niet in zijn dienst nemen. Daar staat tegenover dat de patroons hun vaste K.M.- prijzen hebben en dus die loonen aan hun chauf feurs kunnen betalen. Hier te lande is het geheele autobedrijf, vracht en touringcar enz., nog een groote chaos, ook wat de arbeidsvoorwaarden betreft. Daar door is de werkloosheid onder de gehuwde chauf feurs zeer groot omdat zij geen behoorlijk week loon meer kunnen verdienen. De ongehuwde chauffeurs bieden hun arbeid voor f 12, f 10 en nog minder aan. Copyright P. I. B Bo« 6 Copenhogon Tjonge, jonge, wat liep de keizer hard. Ja, hij wilde graag alles weten, vooral wanneer er iets in of bij het paleis voorviel, want daarvoor was hij de machtigste man, in het land. Stel je voor, dat men, buiten hem om, iets zou kunnen doen Toen de keizer in den tuin was, liep hij heel zachtjes verder. En de hofdames hadden het zóó druk met het tellen van de Kussen, dat niemand zijn nadering bemex'kte. Dat was trouwens afgespro ken, want de prinses wilde niet, dat de varkenshoeder te veel kussen zou krijgen, terwijl omgekeerd de varkenshoeder er niet te weinig wilde hebben. Daar was de keizer vlak achter de hof dames gekomen. Voorzichtig ging hij op zijn teenen staan.. „Wat is dat?" riep hij boos uit, toen hij zag. dat zijn dochter en II ooren. Zij had juist de zes en tachtigste kus gegeven, maar ae de varkenshoeder elkaar stonden te kussen en meteen trok hij zjjn overige 14 kreeg de varkenshoeder niet. „Er uit, alle twee", zei rechterpantoffel uit en sloeg er de prinses duchtig mede om de de keizer, die heel, heel erg kwaad was, en de prinses zoowel al3 de varkenshoeder werden uit het keizerrijk gezet. (Wordt vervolgd) krijgt U deze complete theeset van gedecoreerd Maastricht's plateel voor 75 omslagen van de blauwe pakjes de oudste en de beste bleekpoedei Spaart dus de omslagen NV ZEEPFABR. I DE HAAS <S VAN BRERO ^APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) Hopende dat de betrokken autoriteiten van dit ingezonden stuk goede nota willen nemen, tee kent inzender met EEN GEHUWDE WERKLOOZE CHAUFFEUR. OPMERKINGEN VAN LEZERS. M. de R„ Wanneer men tegenwoordig een krant leest wordt men getroffen door het groote aantal ongelukken dat op den'weg plaats heeft door het snelverkeer. Steeds maar sneller moet het gaan. Vandaag probeert men het met 70 kilometer in het uur en morgen tracht men met 90 of 100 kilometer over den weg te jagen. Vroeger kwam men er met de trekschuit, nu gaat niets meer vlug genoeg. En met al die vaart kan er niet het minste haperen of er gebeurt een ongeluk. Maar ja, ook de voetgangers zijn dikwijls oorzaak van auto-ongelukken. Sommigen loo pen te slapen langs den weg En dan die fiet sers. Dat is hier in Holland bar. Die rijden maar raak. Het is onbegrijpelijk, dat er nog geen wet is, die de voetgangers verplicht om rechts te loopen op straten, dus achter elkaar en niet tegen elkaar in. Nu dringt de een den ander van de trottoirs af den rijweg op, waar men gevaar loopt om aangereden te worden. En wanneer komt eens de regeling dat fiet sen van de trottoirs moeten blijven? Nu vindt men ze soms 3 of 4 dik voor winkels of voor Er kan nog heel wat gedaan worden voor de veiligheid langs den weg. Hoogachtend, P. S. Een goed recept tegen rheumatiek- en spierpijnen. Om thuis klaar te maken. Hier is een uitstekend recept voor een rheuma- tiek-olie, die snelle verlichting geeft in alle ge vallen van rheumatiek. lumbago en spier pijnen. U heeft hiervoor noodig een schoone flesch, 85 gram terpentijn en 15 gram Rheu- ïagic-olie (geconcentreerd). Schud de twee bestanddeelen goed door elkaar. Het geheim 'igt in de geconcentreerde Rheumagic-olie, die vijf krachtige, pijnstillende bestanddeelen be vat. Een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie kost bij Uw aootheker of drogist 65 cent, dus mei de 85 gram ternentijn bent U voor drie kwartjes klaar. Als U al lang last heeft van '•heiimatiek-kwalpn. is dit recept wel een proef waard Knip het uit en maak het vandaag nog klaar. (Adv Ingez. Med.) ARROND RECHTBANK. Belasting-ontduiking. Gedurende verscheidene jaren had een 57- arige inwoner van Heemstede dé belasting ont doken door bij zijn inkomen te verzuimen f 1136.80, die hij van zijn effecten trok, op te geven. Hij deelde mede. dat hij dit gedaan had omdat hij geen levensverzekering meer kon .luiten en torh graag zijn ouden dag onbezorgd tegemoet wilde gaan. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat t den laat.sten tijd steeds meer gevallen van belasting-ontduiking worden ontdekt. Dit is voor een deel toe te schrijven aan het strenge op treden van de belastinginspectie, dat weer een gevolg is van den financieelen toestand van het land. De Nederlandsche Staat moet op het oogen- blik zeer veel uitgaven doen. Het is ieder's plicht om daarin naar vermogen mede te wer ken. Spr. wilde ditmaal nog geen gevangenis straf vragen doch, hij zal dit, indien er steeds meer belastingontduikers komen, zeker gaan doen Eisrh: f2000 boete. De verdediger mr. J. Deenik stelde de omstan digheden waarin verdachte verkeerde nog eens in het licht en drong met klem op een clemente straf aan. Uitspraak 23 Maart.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6