Twee treinen botsten op station Vinkeveen. DKW Vijftien reizigers licht gewond. DANSINSTITUUT H. KWEKKEBOOM DINSDAG 14 MAART 1939 HAAREE M'S DAGBEAD 7 Verkeerde wisselstand de oorzaak. Op het station Vinkeveen zijn Maandagavond tegen zeven uur door verkeerden wisselstand twee stoom treinen op elkaar gereden. Vijftien personen werden licht gewond. De eene trein was om 18.11 uur van het station AmsterdamHaarlemmermeer ver trokken en de andere trein had om 18.50 uur Nieuwersluis verlaten. Trein 3731 uit Amsterdam stond reeds stil. toen die uit Nieuwersluis naderde. De machi nist van den stilstaanUen trein zag den trein 3732 den wissel verkeerd oprijden en trachtte door langgerekte fluitsignalen de aandacht van zijn collega te trekken. Deze slaagde er evenwel niet meer in zijn trein tot stilstand te brengen en met een geweldigen slag had de botsing plaats. Van beide treinen bleken de passagiers ver wondingen te hebben opgeloopen, welke ge lukkig slechts van lichten aard waren. In den stilstaanden trein bevonden zich slechts vijf passagiers, doch in den anderen zaten omstreeks twintig personen. In totaal werden vijftien reizigers aan ledematen of gelaat licht gekwetst. Zij werden door de plaatselijke ge- neesheeren Pierrot en Bijleveld verbonden en konden vervolgens met een autobus naar hun woningen te Mijdrecht, Wilnis en Vinke veen worden vervoerd. De machinist van trein 3731 werd niet ge wond, doordat hij zich stevig aan den zij wand van de locomotief vasthield. De stoker sprong tijdig van de machine. Gezien het feit, dat de trein uit Nieuwer sluis op het station Vinkeveen moest stoppen had deze slechts een matigen gang. anders waren de gevolgen zeker ernstiger geweest. Door de botsing zijn enkele wagens uit de rails geloopen, terwijl de beide treinen ernstig werden beschadigd. Een der houten wagons was voor het grootste deel versplinterd. Kort na het ngeluk verschenen hulp ploegen der spoorwegen uit Nieuwersluis en Uithoorn op de plaats van het ongeluk, ten einde onmiddellijk maatregelen te nemen om het treinverkeer, dat over beide sporen ver- Zuinig - Snel Betrouwbaar! Prachtmachinesl Belastingvrij ge wicht! Stoer van motor en con structie, luxueus afgemonteerd. In het berijden een wonder van een voud en comfort. Groote snelheid en uiterst laag verbruik! Vraagt de interessante brochure No. 10 met uitgebreide technische gegevens en afbeeldingen! Standaard-model f. 245.- Luxe-model. f. 260.- Importeurs: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstraat 91a - Telef. 116078 - Den Haag. Overal agenten. (Adv. Ingez. Med.) Onder zand bedolven en gedood. Tragisch ongeluk te Rheden. Maandag is te Rheden, nabij Velp, een tragisch ongeluk gebeurd. De dertig-jarige chauffeur Hunnekink, afkomstig uit 's Her togenbosch, die zich sedert kort te Rheden ge vestigd had, stelde Maandag vcor het eerst zijn vrachtvervoerbedrijf in werking. Hij moest met zijn vrachtauto zand halen van den Valkenberg te Rheden. Te dien einde had hij zijn auto achterwaarts tegen 'den berg ge reden. Toen eenige oogeniblikken later ook andere personen daar kwamen om zand te halen, zagen zij tot hun gróoten schrik, dat een gedeelte van den berg was ingestort, waardoor meer dan 50 kubieke meter zand op de auto terecht was gekomen. Het ver moeden, dat de chauffeur onder het zand be dolven was, bleek juist te zijn. Toen men de auto had uitgegraven vond men het lijk van H. De man, die een ingedrukte borstkas had moest op slag zijn gedood. Hij was ongehuwd sperd was, voortgang te doen vinden. Te negen uur was men met het opruimingswerk zoodanig gevorderd, dat het hoofdspoor vrij was. VEREENIGING „DANTE ALIGHIERI". Op Vrijdagavond 24 Maart zal in de Kerk uil, Nieuwe Gracht 23, dr. Mario Ferrigni spreken over twee nedendaagsche Italiaan - sehe schrijvers: Ugo Ojetti en Giovanni Pa- pini, beiden lid der Italiaansche Academie De A.V.R.O.-bridge drive. De uitslagen van de A.V.R.O. Bridgedrive, die in de Gemeentelijke Concertzaal heeft plaats gehad, zijn als volgt: Groep A: Oost-West lijn: 1. mevr. S. P. LütgeReeser en de heer N. Felix (Overveen) 20y2 m.p.; 2. de heer G. v. Dillewijn en de heer v. Maarsen (Haarlem) 25J/2 m.p. Noord- Zuid lijn: 1. de heeren J. C. Appeldoorn en H. J. Korenstra (Haarlem) 18 m.p.; 2. mevr. B. Goudsmit (Amsterdam) en de heer A. de Maas (Hilversum) 19!/2 m.p. (geplaatst). Groep B: Oost-West lijn; 1. de heer B, A. v. d. Sluys (Overveen) en mevr. S. C. van Maas winkel (Haarlem) 17y2 m.p.; 2. de heer en mevr. v. Abbe (Haarlem) 26 m.p Groep B Noord-Zuid lijn: 1. de heeren L. Goudsmit en rar. Silvain Groen (resp. A'dam en Haarlem) 17 m.p.; 2. de heer en mevr. Dreclisel (A'dam) 23 y2 m.p. Groep C: Oost-West lijn: 1. mevr. Bais-en de heer E. Dekker (IJmuiden) 15 m.p.: 2. mevr. Van Deutekomv. Hasselt (Nunspeet) en de heer C. L. G. v. Deutekom (Haarlem) 25 m.p. Noord-Zuid lijn: I. mevr. Uni en de heer E. Ziemer (resp. Haarlem en Zandvoort) 17 m.p.; 2. de heeren Hidde Heringa en L. Sluizer (Stompetoren en Alkmaar) 17 m.p. (geplaatst). Groep D; Oost-West lijn: 1 Ir. A. J. Zui- derhoek en échtgen. (Amsterdam) 11 m.p.; 2. de heeren W. de de Mooy en H. Brunnink (Velsen) 25 m.p. Noord-Zuid: 1. mevr. A. Kiek (Haarlem) en mevr. E. van Gelder (Overveen) 24 m.p.; 2. de heeren P. Bakker en H. Mulder (Heemstede) 24J/2 m.p. Groep E: Oost-West lijn: 1. de heeren W. v. Maasdam en J. H. Lamour (resp. Haarlem en Overveen) 16 m.p.; 2. de heeren W. Tarner en R. v. 't Hoff (Haarlem) 20y2 m.p. (ge plaatst) Groep F: Noord-Zuid lijn: 1. mevr. Broek- meyer en de heer J. van Nes (Haarlem) 13 m.p., 2. de heeren J. J. van Leunen en J. Kot ter (Heemstede) 24 m.p. Groep E: Oost-West- lijn1. mevr. Vogelpoel en mevr. Wafelaar (Haarlem) 21 m.p.; 2. de heeren L. Kuiper en K. Prins (IJmuiden 28 m.p. Groep G: Noord-Zuid lijn: 1. mevr. E. J. Groen en mevr. G. Wicherlinck (Haarlem en Overveen) 17 m.p.; 2. de heeren J. van Dijk en C. van Vessem (Haarlem) 21 m.p. Oost- West lijn: 1. de heeren F. Potgieter en W. Breed (Amsterdam) 16 m.p.; 2 de heeren J. W. de Jager en W. Nye Jr. (Amsterdam) 18 m.p. Groep H: Oost-West lijn: 1. de heeren D. Lijnzaad en J. T. S. Schultsz Heemstede) 19 m.p. 2. de heer en mevr. I-I. Hoomans (Haarlem) 21 mp. (geplaatst). Noord-Zuid-lijn: 1. de heeren J. Borst en A. Ligthart (IJmui den) 17 mp. 2. de heeren H. Osendarp en C. Rijke (IJmuiden) 21 mp. (geplaatst. Groep J: Oost-West lijn: 1. de heeren W. J. L. de Gee en K. J. Wesse- ling (Haarlem) 19 mp. 2. de heeren D. M. Wigman en L. H. Alden- kamp (Beverwijk) 23 mp. Noord-Zuid-lijn: 1. de heeren I. de Kadt en Ch. Boeree (resp. Haarlem en Overveen) 21 mp. 2. de heer en mevr. Van Groeningen (Zand voort) 24 mp. Groep K: Noord-Zuid lijn: 1. de heer en mevr. Verbruggen (Haarlem) 20 mp. 2. de heer M. Bloch en mevr. E. de Kadt (Aerdenhout) 24 mp. Oost-West lijn: 1. de heer ir. P. J. de Kadt en mevr. A. van Rijn (Haarlem) 21 mp. 2. de heeren A. Hes en S. Meyer (Amster dam) 23 m.p. Groep L: Oost-West lijn: 1. de heer J. A. Burk en mevr. BurkZerbst (Overveen) 22 mp. 2. de heeren L. Worms en J. Fransman (Amsterdam) 23y2 mp. Noord-Zuid- lij n 1. mej. A. van Beaumont en de heer S. J Paber (Haarlem 23y2 mp. 2. de heer L. Kloots en mevr. M. C. van Vloodorp (Haarlem) 25 mp. Groep M: Noord-Zuid lijn: 1. de heeren A. van Löben Seis en D. J. van Lennep (Heemstede) 24 m.p. 2. de heeren P. v. d. Kley en H. de Moes (Amsterdam) 26 mp. Oost-West lijn: 1. mevr. v. d. Vlugt en jkvr. R. van Rand- wijck (Aerdenhout) 19 mp. 2. de heer en mevr.' Prins (IJmuiden) 24 m.p. Groep N: Noord-Zuid üjn: 1. de heer mr. J. H. Ekering en mej. R. C. Eeftinck (Haarlem) 221/-. m.p. 2. de heeren A. Berendes en J. Strengers (Haarlem) 24 m.p. Oost-West lijn: 1. mevr. A. Straakenbroek en mevr. J. Fahrenfort (resp. Bloemendaal en Haarlem) 18y2 mp. 2. de heeren G. Honig en dr. H. B. Nanninga (Hoofddorp) 22 mp. Groep O: Noord-Zuid lijn: 1. de heeren W. Koster en J. Cent (Amster dam) 18 mp. 2. mevr. Reyseget en de heer M. A. Kats (Amsterdam) 27V2 m.p. Oost-West lijn: 1. de heeren ir. G. O. J. van Ditzhuyzen (Haarlem) en H. Scheltema (Bloemendaal) 18 mp. 2. de heeren A. Denker en J. Smit (Amster dam) 21 mp. (geplaatst). Groep P: Noord-Zuid lijn: 1. de heer J. Cornell en mej. I. Boekdrukker (Amsterdam) 12 m.p. 2. J. H. Mulder en M. Duizend (Amsterdam) 19 m.p. Oost-West lijn: 1. mej. G. Proper en mevr. Hoogenboom (Heemstede) 19 m.p. 2. mevr. Moen en mevr. Peperzeel (Bloemen daal) 19 m.p. (geplaatst). Wij merken ter verduidelijking op dat voor de kwart-finale geplaatst zijn alle winnaars van een eersten prijs en voorts de nummers twee achter wier naam dat speciaal ver meld staat. Dit hangt samen met het aantal behaalde matchpoints en de grootte der di verse groepen. HET ESPERANTO VAN DEN DANS... In ieder land danst men de FOX-TROT, de WALTZ en de TANGO. Zij die deze dansen góéd kennen, voelen zich overal thuis. Leer nog vóór de VACANTIE, hoe men ook elders in de BETERE kringen danst. Kwekkeboom leert 't U snel en zonder inspanning TEL. 15525 (Adv. Ingez. Med.) NIEUWE GRACHT 98 Congres Nederlandsche Trekkers- Bond. Dezer dagen werd in de Jeugdherberg „Jan Geyzen" te Haarlem het 9e congres van den Nederlandsche Trekkersbond gehouden. De voorzitter Eef v. Eldik opende het congres dat door meer dan 100 afgevaardigden en be langstellenden werd bezocht, met een kort ope ningswoord, waarbij hij het vertrouwen uit sprak, dat op dit congres opbouwend werk zal worden verricht. Bij de ingekomen stukken was een geluk- wensch van de Nat.-Hist. Vereeniging „De To nijn" voor dit congres. Hierna werden de commissie-verslagen van: Redactie „Wij Trekken" en „Het Kader", Bito- Buto Centrale, Zang- Dans-, Nat.-Hist.-, Kamp en Kalender-commissie als ook van de Bonds- werkcentrale „De Putter" onder dankzegging goedgekeurd en in de vacature's dezer commis sies voorzien. Ook de verslagen Van de districten Noord- en Zuid-Holland, Centrum en Zuid werden vervol gens goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de samenwerking tusschen hoofdbestuur, af- deelingen en commissies van prettigen aard was. Doordat de Bito-Buto Centrale een belangrijk bedrag ter beschikking van het hoofdbestuur stelde, kon het voorstel tot een beduidende ver hooging der contributie worden ingetrokken, en werd een voorstel tot verhooging van dé con tributie met slechts 25 cent aangenomen. De afdeelingen werden opgewekt met Paschen zooveel mogelijk in dié Jeugdherbergen aanwe zig te zijn, waar de herdenking van het 10-jarig bestaan der Nederl. Jeugdherberg Centrale zal worden gevierd: onze taak ligt toch immers voor een groot deel in het Jeugdherberg-werk. Op initiatief van een comité uit de Trekkers ter viering van dit. N.J.H.C.-feest werd hiervoor een collecte gehouden. Het congres werd gekenmerkt door groote activiteit, hetgeen bleek uit de reeds gedeeltelijk in uitvoering zijnde plannen der commissies, waarin geen enkele vacature onbezet bleef, ter wijl ook het hoofdbestuur zelf geheel in functie gekozen werd; Bondsvoorzitter: Cor Rietbergen, Den Haag; penningmeester: Leen Blasweiler, Hoorn, secretaresse: Nel v. Gils, Albr. Engel manstraat 41, Rotterdam. Nadat aan de diverse scheidende functionarissen dank was gebracht voor het vele werk en de Herberg-ouders van „Jan Gyzen" voor hun har telijke ontvangst, werd het Bondslied aangehe ven, waarvan de woorden: „Wij hebben ons ver bonden tot sterke hechte band" hier zeer zeker op hun plaats waren. Het nieuwe hoofdbestuur kan het komend jaar vol vertrouwen tegemoet gaan. DANSAVOND ELS KEEZER EN HAAR BEWEGINGSKOOR. Zooals bekend geeft de Nederlandsche danseres Els Keezer, docente voor danskunst aan de Academie voor Lichamelijke Opvoe ding te Amsterdam, midden Maart een dans avond in den Stadsschouwburg van Haarlem. Daaraan zal ook haar bewegingskoor mede werken. Deze avond is thans definitief vast gesteld op 16 Maart 1939. Het programma bestaat afwisselend uit solodansen van Els Keezer en uit groepsdan- sen van haar bewegingskoor, een leekendans- groep, en vermeldt onder meer de allereerste uitvoering van „De Juffrouw", een geestige solodans op muziek van Th. Lack. Nieuw van het bewegingskoor zijn „De Strij ders", op muziek van den Amsterdamschen componist-pianist Wolfgang Wijdeveld, die de dansen ook op 16 Maart aan den vleugel zal begeleiden. De choreografie van de dansen, ook van die van het bewegingskoor, is van Els Keezer. evenals de ontwerpen voor de costuums. BAL-MASQUé „EENSGEZINDHEID De Overij selsche-Geldersche-Drentsche ver eeniging „Eensgezindheid", houdt voor haar leden en donateurs op Zaterdag 18 Maart haar bal-masqué in café „Dreefzicht". De jury bestaat uit de heeren Jac. van Maris. J.'J. Lubbers en Chris Bennik. De muziek wordt verzoi'gd door „The Mu sical Stars". Het geheel staat onder leiding van den heer W. Fortgens. CABARETAVOND „A. V. A. D. I. A." Zaterdag 25 Maart organiseert de Meisjes- H.B.S.-Vereeniging „A.V.A.D.IA." een caba retavond in Hotel de Leeuwerik. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Rythm Sellers". MAATSCHAPPELIJKE WERK(ST)ERS. Voor de leden van de Haarleansche studie- vereeniging van Maatschappelijke werk(st)ers zal de heer W. van Mill, Adjunct-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotter dam. Donderdagavond in de Raadzaal ten Stadhuize een lezing houden over: „Het plan- Westhoff". Eenige autoriteiten worden uitgenoodigd deze lezing bij te wonen. VRIJZ. DEM. BOND. De jaarvergadering van de Federatie Haar lem van den Vrijz. Dem. Bond zal worden 2-ehouden Zondag 19 Maart in hotel Spoor- zicht aan den Kruisweg te Haarlem. De besprekingen zullen vooral gewijd wor den aan de propaganda voor de Statenver kiezing. EEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE TE BLOEMENDAAL? Voorstel van den heer Posthumus Meyjes. Ook rlil jaar verkeersexamens. Voor Haarlem's jeugd. In de gecombineerde vergadering van het Bestuur der Vereeniging „Veilig Verkeer", de Commissie voor de Verkeersexamens en de Onderwijs-Verkeerscommissie, gehouden op 27 Februari j.l., is besloten, ook dit jaar een theo- retisch en practisch verkeersexamen te orga- niseeren, waaraan kunnen deelnemen de leerlingen uit de hoogste klasse van Openbare en Bijzondere Scholen, de le klasse der U.L.O. en de leerlingen van de Centrale Scholen voor 7e en 8e 'eefjaar. De inrichting van de examens zal ongeveer gelijk zijn aan die van verleden jaar, Het schriftelijk gedeelte van het examen zal plaats hebben op Donderdag 30 Maart e.k. WETHOUDER PRINSENBERG IS HET ER NIET MEE EENS. BLOEMENDAAL Dinsdag. Onder overlegging van een afzonderlijke nota van den Wethouder van Publieke Werken, dee- len B. en W. mede, dat de meerderheid van hun College zich in principe met het volgende voor stel van den heer Posthumus Meijjes kan ver eenigen, mits het apparaat, dat te ingewikkeld is, wordt vereenvoudigd. De Raad der Gemeente Bloemendaal besluit in beginsel tot de instelling van een z.g. Schoonheids-Commissie, be staande uit een grootere Commissie, met als onderafdeeling een kleine sub-com missie en noodigt B. en W. uit ter zake een concept-verordening op te stellen, regelende de bevoegdheid, de werk wijze en de wijze van samenstelling eener zoodanige Commissie. De gestadige vooruitgang van het aantal nieuw te bouwen woningen en landhuizen in onze ge meente, zoomede de vraagstukken op bouwkun dig, stedebouwkundig en landschappelijk gebied, die daarmede samenhangen, vereischen steeds meer zorg van het gemeentebestuur, terwijl de problemen, die zich hierbij voordoen, voor de toekomstige ontwikkeling onzer gemeente van verre strekking kunnen zijn. Waar bij velen, die over kleine en middel matige beurzen beschikken, een trek naar bui ten merkbaar is, terwijl anderen, die voorheen grootere villa's bewoonden, nu en dan gedwon gen zijn kleiner te gaan wonen, zal ook in onze gemeente het type z.g. middenstandswoning, als rijenhuis, dubbele of enkele villa, gaan toene men. De grauwe eentonigheid, die straten van der gelijke woningen in vele gemeenten reeds ern stig ontsiert, moet hier in het landelijke Bloe mendaal tot eiken prijs vermeden worden. Aangezien het slechts aan architecten, uit hoofde hunner eigen beroepsuitoefening, mo gelijk is, om met het gezag hunner vakkennis bepaalde verbeteringen in aes thetisch opzicht aan te wijzen en zich een gedegen oordeel te vormen over het ruimtelijke beeld ook in kleur en materiaal, aan de hand van ingezonden, zelfs nog maar schematische teekeningen, ware, zon der ook maar iets te kort te doen aan den goe den smaak en bedoelingen van hen, die thans op grond van de welstandsbepaling over de bouwplannen in aesthetisch opzicht oordeelen, de instelling van een z.g. Schoonheids-Commis sie, bestaande uit architecten en toegevoegde specialisten, aan te bevelen. Een welstandsbepaling toch, zonder S. C., wekt bij velen, die bij het bouwen betrokken zijn, een onbevredigenden indruk. Mocht de Raad onzer gemeente het in beginsel met de bovengestelde zienswijze eens zijn, dan zou de de z.g. Schoonheids-Commissie, zooals zulks ook elders wel het geval is, kunnen be staan uit twee gedeelten, zijnde: A. Een z.g. gevel- of, beter uitgedrukt, bouw plan-commissie, bestaande uit ten hoogste drie architecten en drie plaatsvervangende leden plus den ambtshalve toegevoegden secretaris ambtenaar, die de trait-d'Union vormt tusschen den bouwaanvrager en de Commissie en die deze laatste tevens het noodige materiaal verschaft inzake kaarten, verordeningen, plaatselijk ge bruik enz. enz. B. Voor vraagstukken van meer algemeenen aand, die niet steeds betrekking behoeven te hebben op een concreet voorliggende bouw- aanvraag, ware de sub a genoemde bouwplan- Commissie uit te breiden, tot een z.g. pleno- Commissie, waarin ook deskundigen op ander gebied zitting hebben, als daar zijn de adviseur voor uitbreidingsplannen, een landschapsarchi tect en een specialist op het gebied der duin flora, bebossching en beplantingen. Het behoeft geen betoog, dat, voor een vlotte afdoening van zaken, de bouwplan-Commissie klein moet wezen, daar ze dikwijls bijeen komt en dat ze uit een oneven aantal leden zal die nen te bestaan. Of het lidmaatschap van deze Commissie vereenigbaar is met dat van den gemeenteraad, is een punt, waaromtrent de meeningen verdeeld zijn. In Haarlem is dit b.v. niet het geval; in Am sterdam wél. De Wethouder van Publieke Werken, de heer A. J. Prinsenberg teekent hierbij o.m. aan: Waardeering moet worden uitgesproken over de zorg voor een goede aesthetische ontwikkeling onzer gemeente, welke uit de toelichting tot het voorstel spreekt. Het behoud van de schoonheid van Bloemen daal is inderdaad van groote beteekenis, wan neer allen maar gedacht wordt aan het feit, dat het behoud van die schoonheid noodig is om Bloemendaal aantrekkelijk te houden voor be woning der aanwezige en voor vestiging van nieuwe inwoners. Het behoud van de schoonheid van Bloemen daal is een voorwerp van voortdurende zorg ge weest voor de opvolgende colleges van B. en W. en van den Raad. Wel zijn er in onze gemeente gedeelten aan te wijzen waarvan de aanleg minder gelukkig genoemd moet worden en staat niet alle bebou wing op een hoog peil, maar niet vergeten mag worden dat de sterke bebouwing van Bloemen daal reeds een 40 jaar geleden inzette (1900 5423 inwoners 1930 13.576 inwoners). De groote uitbreiding vond dus plaats in een periode toen aan uitbreidingsplannen en zorg voor welstand niet die aandacht besteed werd dan thans het geval is. Toch kan gezegd wor den dat Bloemendaal onder de mooiste gemeen ten van ons land genoemd wordt. Voor het behoud van de aantrekkelijkheid van onze gemeente zijn voornamelijk twee factoren van beteekenis: le. een voldoend ruime bebouwing en de aan wezigheid van natuurschoon en recreatie-gebie den 2e. een goede bebouwing. Het thans ingediende voorstel beoogt de instel ling van een schoonheidscommissie (verder als S. C. aangeduid). Enkele perspectieven zijn in de toelichting wat somber voorgesteld; de z.g. middenstands woning is rijen en straten van dergelijke wonin gen in grauwe eentonigheid zijn in Bloemendaal bij de bestaande voorschriften niet te verwach ten. Van meer beteekenis is echter, dat de toelich ting er niet in geslaagd is de wenschelijkheid van een S. C. voor onze gemeente aan te toonen. Toch moet deze wenschelijkheid criterium zijn wanneer men besluit tot uitbreiding van het gemeentelijk apparaat en aan het bouwen door ingezetenen of aan degenen die zich hier willen vestigen nieuwe formaliteiten worden toege voegd. Slechts wanneer men van meening zou zijn dat datgene wat in de latere jaren aan gebou wen in onze gemeente verrezen is tot gerecht vaardigde critiek aanleiding geeft, zal men gaan overwegen of en op welke wijze hierin verbetering gebracht kan worden. Naar de meening van architecten is de in onze gemeente gevolgde werkwijze alleszins bevre digend te achten, zelfs wordt door buitenstaan ders het resultaat in Bloemendaal zeker niet ge acht minder te zijn dan in gemeenten waar wel een S. C. bestaat. Ook van een onbevredigende indruk, gewekt bij velen, van een welstandsbepaling zonder S.C. is nooit iets bemerkt. Dat in de laatste 15 jaren slechts een enkele maal naar aanleiding van de hanteering der wel standsbepaling beroep op den Raad werd ge daan, noch klachten werden geuit, spreekt vol doende. De toelichting zegt, dat de keuze van archi tect leden buiten onze gemeente woonachtig, reeds aanstonds aan de orde zal zijn. Nu is voor de beoordeeling van bouwplannen, mede door de uitgestrektheid en de bijzondere aard van onze gemeente een groote mate van plaatselijke bekendheid noodzakelijk; een be kendheid welke niet-gemeentenaren slechts bij uitzondering bezitten. De beoordeeling van bouwplannen door een S.C. zal verder zeker oponthoud bij de verlee ning van bouwvergunningen beteekenen. De wenschelijkheid om voor vraagstukken van meer algemeenen aard te kunnen beschikken over een advies-instantie, kan worden onder schreven. De conclusie van den wethouder is, dat de wenschelijkheid van een bouw plan-commissie voor onze gemeente niet kan worden toegegeven, terwijl de vor ming van een commissie van advies voor vraagstukken van meer algemee nen aard voor onze gemeente van be lang kan zijn. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nieuw Amsterdam (toeristenreis) 10 v. Mar del Plata naar Montevideo. Drechtdijk, Vancr. n. Rott. 10 v. San Franc. Damsterdijk 9 v. Vancouver n. Rotterdam. Boschdijk, Rott. n. Tampico 11 te Pto. Mexico Bilderdijk 11 van Rotterdam te Boston. Zaandam, Rott. n. N.-York p. 11 Kaap Race. Veendam 11 van New-York naar Rotterdam. Volendam 11 v. New-York naar West-Indië. Noordam 13 van New-York te Rotterdam. Burgerdijk Rotterdam naar New-Orleans 12, 73 mijl Zuid van Land's End. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 12 van Beira te Rotterdam. Jagersfontein 12 van Hamburg te Amsterd. Springfontein (thuisr.) 11 van Mombassa. Heemskerk (thuisr.) 12 van Dakar. Bloemfontein (thuisr.) 11 te Durban. Randfontein (uitreis) 13 van Port Said. Boschfontein (uitreis) 1 van Dakar. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 12 te Havre. Brand 12 van West-Afrika te Amsterdam. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 12 v. Narvik te Vlaard. Stad Zwolle Vlaardingen naar Casablanca p. 10 Beachy Head. Stad Dordrecht 12 van Genua te Bona. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Enggano 12 v. Hamburg n. Japan via Algiers. Zuiderkerk (thuisreis) 13 van Port Said. Abbekerk (uitr.) 13 te Genua. Tjikembang (thuisr.) 12 te Manilla. Arendskerk (uitr.) 12 te Shanghai. HOLLAND—BRITSCH-INDÏë LIJN. Hoogkerk 12 van Rotterdam naar Bremen. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (thuisr.) 13 van Bahia. Zaanland (thuisreis) 11 van Rio de Janeiro. Waterland (thuisreis) 11 van Las Palmas. Montferland (uitreis) pass. 11 Ouessant. Salland (uitr.) 13 te Rio Janeiro. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Agamemnon 13 van Hamburg te Amsterdam. Ajax, Amst. n. Kopenhagen p 12 Holtenau. Aurora 11 van Portimao naar Genua. Berenice 12 van Kopenhagen te Amsterdam. Ceres 12 van Amsterdam te Hamburg Costa Rica 12 "van Barbados te Amsterdam. Hercules 11 van Izmir naar Malta. Hermes 12 van Bourgas te Amsterdam. Iris 13 Maart van Amsterdam te Odense. Merope, Venetië n. Amsterd. 12 v Gibraltar. Orpheus 12 van Kopenhagen te Stettin. Pericles 12 van Hamburg te Amsterdam. Rhea 12 van Amsterdam te Hamburg. Theseus, Stettin n. Amst, p. 13 Brunsbuttel, Triton 11 van Chanak Kalessi naar Kymassl. Ylysses 11 Maart van Patras te Piraeus. Vulcanus 11 Maart van Tunis naar Algiers. El Libertador 9 v. CuraQao n. Maracaibo. Flora 8 Maart van Curaqao naar Maracaibo. Dido 11 van Curacao naar Ciudad Trujillo. Strabo 10 Maart van Curacao naar Haiti. Plato 7 van Curacao naar Oost-Venezuela. Midas 7 Maart van Haiti te Curacao. Telamon 9 van Curagao naar Maracaibo. Breda 1 van Talcahoano te Corral. Amazone 11 van West-Indië te New-York. Fauna Rotterdam n. Setubal p. 12 Ouessant. Euterpe Amst. n. Bordeaux p. 11 Dungeness. Nereus Rott. n. Pasajes p. 11 Dungeness. Tiberius Rott. n. Alexandrië p. 11 Dungeness. Mars Rotterdam n. Piraeus p. 12 Dungeness. Irene Rotterdam n Lissabon p. 12 Dungeness. Hebe 13 van Malaga te Castellon. Titus 13 van Malaga naar Oran. Stuyvesant 12 van Curaqao n. Pto. Cabello. Achilles Castellon n. Amst. 13 te Lissabon. Simon Bolivar 12 v. Curagao n. Pto. Cabello, Douro 13 van Cristobal n. Pto. Barrios. Saturnus 13 van Tunis te Alexandrië. Perseus Danzig n. Amstm, p. 13 Brunsbuttel. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki 11 v. Buenos-Ayres n. Rotterdam. Sirrah (thuisreis) 11 Maart van Rio de Jan. Aludra (thuisreis) 15 (5 uur v.m.) verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Straat Soenda, Rottm, naar Batavia p 12 Monrovia. Sibajak (uitr.) 13 (1 n.) van Lissabon. Buitenzorg 12 v. Rotterdam te Batavia. Dempo (thuisr.) 13 van Southampton 14 (8 v.m.) verwacht. Baloeran (uitr.) 13 te Belawan. Indrapoera (thuisr.) 12 van Sabang. Kedoe 12 v Rotterdam te Hamburg. Kertosono 12 van Hamburg te Schiedam. Kota Baroe (uitr.) 12 te Belawan. Sitoebondo (uitreis) 12 van Port Said. Kota Pinang (thuisr.) 12 van Port Said. Tapanoeli (thuisr.) 12 van Aden. Tosari (thuisr.) p. 12 Pt. de Galle. Brastagi N. Orleans n. Bintang p. 11 F. Nor. Banjoewangi Rotterdam naar Batavia 12, 110 mijl Z.W. van Dungeness. STOOMV A ART-MI J NEDERLAND. Poelau Bras (thuisreis) pass. 11 Gibraltar. Tarakan (uitreis) 13 Maart te Londen. Saleier 13 v. Amsterdam te Schiedam. Tawali 10 van Amsterdam te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11