t^rér Verkiezingen Provinciale Staten. De Haco trekt 27Mrt.e.v. Bij ons geen slaapnummers AGENDA. Hoare blijft optimistisch. Weber Gasmaskers voor babies Ochtendbeurs Amsterdam Duifschland zal zijn plaats in de zon bemachtigen. Koe veroorzaakt treinbotsing. De heer J. Smit spoedig 40 jaren bij Van Gelder Zonen DINSDAG 14 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Candidatenlijsten ingeleverd. Tot aan het ter perse gaan van dit nummer waren heden ten Stadhuize te Haarlem voor de verkiezing der Provinciale Staten in den Kieskring V (Haarlem) de volgende candida tenlijsten ingeleverd: Anti-Rev. Partij. Mr. A. Bruch, Haarlem: L. Harms, Zaan dam; G. H. Hoytink, Alkmaar; G. Wolzak Hzn., Haarlem; K. Kan, Zaandam; A. van Driel, Haarlem; J. Kooger, Wormerveer; T. K. Roosjen, Bloemendaa;; J. Tilkema, Zaandam; D. A. J. Spek, Haarlem; A. Krommendijk, Zaancam; W. F. Beeremans, Haarlem; W Dekker, Koog a. d. Zaan; Mr. J. C. C. W. Hijszeler, Bloemendaal; H. Nijdam, Heiloo; W. Kaper, Haarlem; K. Tanger. Westzaan: J. van Wilgen, Haarlem; N. P. J Schuurman, Alkmaar; L. Silvis, Haarlem. Vrijz. Dem. Bend. Mr. M. Slingenberg, Haarlem; Klaas de Vries. Amsterdam; A. J. van Leusen, Velsen; Mr. Ada Goudsmit, Amsterdam; Mr. J. Roelse Hilversum; E. Geerts Wzn., Haarlem; K. Steijn Beverwijk; Mr. O. M. A. Geer ling Bussum; Prof. Dr. A. D. Fokker, Overveen; S. J. van Limburg Stirum, Amstelveen; Mej. Dr. G. Andreae, Hilversum; H. C. Sprenger, Haarlem J. C. de Jong, Aalsmeer; R. Strljibis, Laren; Mr. L. S. Römelingh, Bloemendaal; Mr. B. W. Stomps, Heemstede; H. Meyers geb. Kehrer, Bussum; C. Stemler geb. Tjaden. Bentveld; H. C. van der Colk, Beverwijk; J. Dullaart, Hilversum. Christ.-Hist. Unie. Mr. A. J. Honig. Haarlem; Mr. Dr. J. van Bruggen. Heemstede; C. van Beem, Hoofddorp, J. Ouwehand, Bloemendaal; Dr. G. Sterringa, Haarlem; J. C. Dunnebier, IJmuiden; Mr. W. E Baron van Till, Aerdenhout; J. van Altena. Amstelveen; J. van Daale, Haarlem; G. H. van Itterzon. Aalsmeer; E. van der Wall, Haarlem; J. W. Bras. Nieuw-Vennep; J. J. Delfos, Haar- dem; Jhr F. J. E. van Lennep, Amsterdam; Jac. Rustige. Amsterdam; Mr. J. H. G. Schutte geb. Struick. Heemstede; H. Th. C. Biickmann Haarlem; Jhr. A. van de Poll, Heemstede; Mr. M. Ch. de Jong, Bussum; Dr. P. van Paas- sen. Haarlem R.K. Staatspartij. Mr. J. B. Bomans, Heemstede; Th. Th. Koot, Haarlem; A. J. M. Angenent, Haarlem: Th. S. J. Hooij, Haarlem; mr. J. F. de Vilder Bloemendaal; C. Siegers, Zandvoort; J. Ph. H. Castricum, Haarlem; H. F. Heerkens Thijssen, Bloemendaal. Nat. Soc. Beweging. G. F. Vlekke, Haarlem; Jan Saai, Kolhorn gem. Barsingerhorn; H. J. Woudenberg, IJmuiden gem. Velsen; Gijsbertus Hooger- werf. Alkmaar; Wilhelmus de Rijke, Haarlem; J. Ph. van Kampen. LJmuiden gem. Velsen; I. Pruissen, Haarlemmermeer; Pieter ten Hoorn, Amsterdam; Johannes Prins Ezn., IJmuiden gem. Velsen; T. H. Buitenhuis, Am sterdam; A. P. Hengeveld, Laren; J. B. Doorn bos, Zuid en Noord Schenner; M. J. Baersel- man, Amsterdam; Jacob Boon, Velsen; Chr. H. J.-Raad, Hilversum; Geeze Dijkstra, Zaan dam; Cornells Wonder, Burg (Texel); Pieter Reijnhoudt. Amstelveen gem. Nieuwer Amstel; N. J. van Leeuwen, Alkmaar. Liberale Staatspartij. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, Haar lem; Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Heemstede; Mr. E. A. J. Scheltema gebr. Con- radi, Haarlem; Mr. J. E. Goudsmit, Hoofddorp: B. W. Lasschuit, Haarlem; J. L. Uitzinger, Vel sen; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Heemstede: U. Hempenius, Bloemendaal; Mr. C. Blankevoort. Haarlem: C. Stapel Jr.. Haarlem; Dr. H. van Beeek Vollenhoven, Heemstede; P. H. van Essen, Halfweg; A. de Groot Lzn., Velsen. Communistische Partij. N. Beuzemaker, Amsterdam; L. Seegers, Am sterdam; C. Borst, Oudkarspel; M. Harmsen, Aalsmeer; K. de Vries, Den lip; G. van Wijk, Wieringen; P. Kuiper, Wormerveer; D. Noor dewier. Haarlem; P. Weij, IJmuiden; E. Kluft, Zaandijk; D. Lammes, Hilversum; E. Teeboom geb. van West, Amsterdam; J. H. van Bork, Amsterdam; P. Moeliker, Kolhorn; P. K. Vol kers, Oudkarspel; T. Glijnis, Krommenie; P. Bodde, Zaandam; P. van Bronkhorst, Alkmaar; J. van Delden, Haarlemmermeer; C. Dekker, Hensbroek. Rev. Soc. Arb. Partij. H. J. F. M. Sneevliet, Amsterdam; A. Lang- kemper, Amsterdam; F. Bosman, Zaandam; A. Veltrop, Beemster; Tr. de Haan geb. Zwager man, Hoorn; H. Th. van Driesten, Amsterdam; P. van Praag, Laren; C. H. Gerritsen, Haarlem; J. G. van den Berg, Amsterdam; W. Vellinga, Amsterdam; W. van der Wal, Alkmaar; S. Kar- Int: Hoefijzerkantoor (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 14 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Beethoven-cy clus H. O. V., 8.15 uur. Nassauplein 4: Vergadering Kamer van Koop handel, 8 uur. Luxor Theater: „Too hot to handle", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zij die van de straat leven" en „Non stop New York", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Zwijgende lippen" 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De pastoor van Kirch- feld". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op de Donau", 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De moord in Kamer 916" en „Gestolen goud", 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 15 MAART Stadsschouwburg: Nederlandsch Tooneel: „Zijne Eminentie doet zaken", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avond Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ten. Zaandam; A. Groot, Purmerend; H. ter Haar, Nieuwe-Niedorp. Chr. Dem. Unie. J. H. Wolkers, Amsterdam; G. B. Neering, Duivendrecht; B. van der Laan, Amsterdam; J. Fris, Zaandam; Chr. A. Alders, Haarlem, C. de Vries, Bennebroek; J. J. Wentink Amsterdam; W. Kamstra, Alkmaar; A. Boer, Beverwijk; G. de Bruin, Amsterdam. Slaatk. Ger. Partij. E. Kuyk, Amsterdam, W.. M. Bouterse, Haar lem; C. Meijer, Zaandam; G. Post, Urk; A. Mo lenaar, Landsmeer; G. J. Wolbers, Enkhuizen; H. Meijer, Koog a.d. Zaan. Troelstra Beweging Nederland A. Bakker, Alkmaar, J. A. W. Slats, Amster dam; J. Houten geb. Zwiep, Bergen; E. Zijlstra, Amsterdam; Jac. Raven, Anna Paulowna; J. Pool Wzn., Kolhorn; A. de Vries. Zaandam; J. J. A. Reinierse, Edam; M. d'Oliveijra, Amsterdam. J. Lelie, Amsterdam; M. Batavier, Amsterdam; R. de Visser, geb. Roosendaal, Amsterdam; T. KI de Groot, Medemblik; A. A. de Boer. Alkmaar Soc. Dem. Arbeiders Partij S. P. Doek. Haarlem; W. van Dok, Beverwijk; H. O. Drilsma, Haarlem; L. Meijboom geb. Broersma, Haarlem; H. W. Vliegen. Bloemen daal; C. Schulz, Santpoort; F. S. Noordhof f. Haar lem; C. J. Mieras, Zandvoort. Hedenmorgen half twaalf waren ingediend, voor den Statenkieskring Velsen, acht lijsten nl. Vrijz. Dem. Bond, (gelijk aan kieskring Haarlem): Staatk. Ger. Partij; E. Kuyk, W. M. Wouterse. C. Meijer, G. Post, A. Molenaar, S. J. Wolders, H. Meijer. N.S.B.: G. F. Vlekke. J. Saai, H. J. Wouden berg, G. Hoogerwerf, W. de Rijke, J. Ph. van Kampen, S. Pruissen, P. ten Hoorn, J. Prins Ezn., Th. Buitenhuis, A. P. Hengeveld, J. B. Doornbos, M. J. Boerselman, Jac. Boon, Chr. H. J. Raad, G. Dijkstra, C. Wonder, P. Reyn- hout, N. J. van Leeuwen. S.D.A.P.: W. F. Visser, P. J. Jooren, H. v. d. Wielen, W. Thomassen, J. H .•Oldenbroek, W. Verkade. R.-K. Staatspartij: P. Heilker, P. G. van Wees, mr. J. J. P. Tonino, mr. F. J. J. M. Boelens. mr. A. G. H. H. Roeffen, J. N. M. Stolp, J. Ka merbeek. J Beemster. R.S.A.P.: H. J. F. M. Sneevliet, A. Langkem- per, F. Bosman,A. Feltrop, Trude de Haan-Zwa german, H. Th. van Driesten, P. van Praag, C. H. Gerritsen, J. G. v. d. Berg, W. Vellinga, W. v. d. Wal, S. Karten, A. Groot, H. ter Haar. A.-R.: F. P. Vermeulen, S. v. Wijk, P. v. d. Meer, H. Hamburg, F. H. Bos, dr. J. Bergema, O. v. d. Wey, mr. A. B. Roosjen, J. Verkuyl, N. Passchier. Chr.-Hist. Unie: mr. A. J. Honig, mr. dr. J. van Bruggen, C. v. Beem, J. Ouwehand, dr. G. Sterringa. J. C. Dunnebier, mr. W. E. baron van Till, J. van Altena, J. v. Daalen, G. H. van It- terson, E. v. d. Wal, J. W. Bras, J. J. Delfos, jhr. F. J. E. van Lennep. Jac. Rustige, mevr. mr. J. H. G. Schutte-Struick, H. Th. C. Bück- mann, Jhr. A. v. d. Poll,- mr. M. Ch. de Jong, dr. P. van Paassen. Belgisch nachtpostvliegtuig verongelukt. De drie leden der bemanning gedood. BRUSSEL, 14 Maart (Belga-A.N.P.) Vanochtend te kwart voor vijf is het Belgische vliegtuig, dat den nacht postdienst tusschen Londen en Brus sel onderhoudt bij het vliegveld Ha ren verongelukt. De drie leden van de bemanning werden uit het toestel geslingerd en zijn om het leven geko men. Men veronderstelt, dat het ongeluk te wijten is aan de slechte weers omstandigheden, welke heerschten op het oogenblik, dat de piloot wilde da len. Het toestel is verbrand, de post is geheel venield. Nieuwe verklaring van de zwaartekracht. Ontdekking van Einstein. Havas bericht uit New-York; Prof. Albert Einstein, die vandaag zijn zes tigsten verjaardag viert, deelt mede, dat hij een nieuwe verklaring heeft gevonden voor het stelsel van de zwaartekracht. Het geheim ligt in de oorzaak der zwaarte kracht en in de betrekkingen daarvan met electriciteit, massa en magnetisme. De geleerde meent op den goeden weg te zijn voor de ontdekking van een eenvoudige wet, welke den bouw van het heelal en alle geheimen van massa en uitstraling zou ver klaren. Periode van groote welvaart wellicht aanstaande. „Definitieve verbetering reeds ingetreden", constateert de Britsche minister. De Britsche minister van binnenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare, heeft aan een noen maal van de Canadeesche Kamer van Koop handel een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik geloof en mijn meening be rust niet op theorie en ongegrond optimisme, maar op de teekenen van den tijd dat handel en nijverheid zich in stijgende lijn bevinden. Ik geloof ook. dat er gedurende de afge- loopen zes weken een definitieve verbetering is ingetreden. Als de we reld zich slechts kan bevrijden van politieke onrust en avonturen, geloof ik, dat wij wellicht zijn gekomen tot een der grootste hoofdstukken van welvaart voor de wereld, die wij ooit gekend hebben". Hoare zeide verder, dat de taak van de vol gende generatie van het Britsche rijk be staat in de ontwikkeling van een systeem, waarbij een gemeenschappelijk optreden snel ler dan vroeger mogelijk zal zijn. Ten aan zien van de aanstaande reis van het Ko ninklijke Paar naar Canada verklaarde hij: „Wij zien de Kroon niet alleen als symbool van rijksplicht, maar ook als symbool van waardigheid in het menschelijke leven". GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige, tijdelijk krachtige. Noordelijke tot Wes- teiijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, regenbuien met kans op hagel voor al in het Noorden, iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer; Wind: Den Helder: zwaar bewolkt krachtig NNW Vlissingen: betrokken matig NNW De Bilt: zwaar bewolkt matig NNW Groningen: betrokken krachtig NNW Maastricht: betrokken matig NNW Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. af gel. etmaal in m.M.: Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen Maastricht: 3 4 4 0.1 5 De secundaire depressie, die gistermorgen voor de Noorsche kust lag, drong diep in Cen- traal-Europa in. Het Oostelijke maximum van den luchtdruk verdween geheel. Daarentegen begon een gebied van hoogen luchtdruk in de Poolzee zich over het geheele Noorden uit te breiden. Een langgerekte strook van hoogen luchtdruk reikt van Groenland over IJsland en Ierland tot over Spanje en het Westelijke Middellandsche zeegebied. Met een breede strooming bewegen de arktische luchtmassa's zich over de Noorsche zee naar het Zuiden waar de strooming zich in hoofdzaak naar het Zuidoosten richt en zich zal uitstorten over het Oostzeegebied. Het gebied van hoogen lucht druk in het westen houdt de Oceaandepressies op grooten afstand. Bij de toename der be wolking waren de ochtendtempera turen op de Britsche eilanden en om de Noordzee veel hooger dan gistermorgen. In Zuid-Duitschland en Zwitserland en in Zuid-Frankrijk kwam hedenmorgen nog lichte vorst voor. Op het Noordelijk deel der Noorsche kust werd het veel kouder en daalde de temperatuur tot onder het vriespunt. In het Oosten en Zuiden van het waarnemingsgebied is de atmosfeer- temperatuur nog zeer laag. Het is te verwach ten dat de wind tusschen Noord en West blijft en dat het weer zijn guur en buiïg karakter behoudt. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 47 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 47 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 777 m.M. Stand van gister 775 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 10.47 uur; n.m. 23.30 uur. Strand berijdbaar van 15.3021.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Binnenkort zullen in Londen 1.400.000 gasmaskers voor kleine kinderen worden uitgereikt, zoo meldt Reuter. In een verklaring in de pers heeft de minister voor openbare gezondheid, Walter Elliot, medegedeeld, dat de op roep van de regeering voor de evacuatie van kinderen uit gevaarlijke gebieden in geval van nood, goed wordt beantwoord. Men heeft accomodatie verzocht voor 1.100.000 kinderen en men heeft aanbie dingen gekregen voor 1.500.000. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 320—18J4 H.V.A. 428—7 Vergde Vorstenl. 83 3/43 Amst. Rubber 2054)4 Philps 2054 AKU 38 1/4—7 3/4 Unilever 1398 1/2 Beth. Steel. 54 1/—4 U. S. Steel 47 5/16—7 Republic Steel 15 7/8—11/16 Anaconda 22 1/161 13/16 Tidewater Ass. Oil 10 3/45/8 Genera] Motors 38 1/8 WISSELKOERSEN. Londen 8.83 3/4 Berlijn 75,56 1/4 Parijs 4,99 3/8 Brussel 31.68*/, Zwitserland 42,83 New-York 1.88 5/16 Londen 8.83 3/8 Berlijn 75.55 Parijs 4.99 3/8 Brussel 31.68y2 Zwitserland 42 83 Kopenhagen 39.40 Stockholm 45.45 Oslo 44.35 New-York 1.88 5/16 Praag 6.46 Italië vrije lire 9.95 reislire 9. bankpapier 5.95 Amsterdam, 10.15 uur Amsterdam, 12 uur Dr. LEY: Koloniale kwestie langer uitstel velen. kan geen Op de jaarlijksche conferentie van nationaal- socialistische leiders in Beieren heeft dr. Ley, chef van het Duitsche Arbeidsfront, een rede ge houden, waarin hij het koloniale vraagstuk be handelde. Hij zeide, dat Duitschland, ondanks de successen van het nationaal-socialistische re gime niet vrij zou zijn. vóór het de beschikking over meer grond zou hebben. „Nu Adolf Hitler onze leider is, kunnen we van de kansen ge bruik maken. Duitschland heeft thans een leger, zooals de wereld nog nooit heeft gezien. Veertig millioen Engelschen heerschen over 470 mil- lioen menschen. Veertig millioen Franschen heerschen over 270 millioen menschen en veer tig millioen Russen regeeren Azië." Deze woorden van Ley, aldus meldt de Times werden begroet met het geroep van „schande"! „Wij zijn minstens gelijk aan Engel schen, Franschen en Russen," aldus vervolgde Ley, „en wij behooren de zelfde rechten te genieten. Maar nu wij door Adolf Hitler geleid worden, zullen wij er in slagen onze plaats in de zon te veroveren. Het doel van het nationaal-socialisme is een beschaafd Duitschland, dat, naar ik hoop, in de toekomst grooter en machtiger zal zijn dan het nu is. Er kan geen compromis bestaan. Als de Joden er in slagen ons te bedriegen, zal de ver werping van het verdrag van Versailles kinder spel zijn bij hetgeen wij dan zullen verrichten. Dan moeten de Joden in de geheele wereld ver nietigd worden. De wanverhouding tusschen landop pervlakte en bevolking in ons land moet onmiddellijk behandeld worden. De op lossing kan niet aan de volgende gene ratie worden overgelaten." Ley zeide verder nog, dat Duitschland het middelpunt der wereld is geworden. „Parijs kan niet langer als 's werelds hoofdstad beschouwd worden en zelfs weet niemand tegenwoordig nog, waar Moskou ligt. De geheele politiek van Roosevelt wordt geregeld naar datgene, wat Duitschland doet en zelfs de Pauskeuze ge schiedde onder het teeken van het hakenkruis. Dagelijks vraagt ieder in Engeland: Waar is Hitier? Wat doet hij? De swastica heeft haak vormige klauwen, die nooit loslaten, wanneer zij gegrepen hebben." Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. CHATEAU ROUX, 14 Maart (Ha vas).Doordat een koe op de spoor baan liep is een wagon van een goederentrein ontspoord, juist op het oogenblik, dat de sneltrein Parijs- Toulouse naderde. De sneltrein liep tegen den ontspoorden wagen met het gevolg, dat de locomotief, de postwa gen, een wagon derde klasse en een wagon eerste en tweede klasse uit de rails vlogen. Tot nu toe werden twaalf dooden en dertig gewonden geborgen. MODELHUIZEN MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN Vrij te bezichtigen van 2-5 uur. Des Zaterdags van 2 tot 9 uur STOUTENBEEK - BEVERWIJK (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Jubileum bij het Staatsvisschers- havenbedrijf. De heer G. Broertjes viert zijn zilveren jubileum. Morgen herdenkt de heer G. Broertjes den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het Staatsvisschershavenbedrijf en deze dag zal voor dezen ambtenaar, die steeds rustig en met ijver zijn werkzaamheden ver richt, ongetwijfeld een ware feestdag wor den. De heer Broertjes ls ook een dergenen, wien men niet aanziet, dat hij reeds een zilveren dienst jubileum achter den rug hebben, want hij ls een jonge man, die zijn zilveren jubileum nu reeds kan vieren omdat hij al op jeugdigen leeftijd, haast versch van de schoolbanken, bij het bedrijf werd aangesteld. Dit geschiedde op 15 Maart 1914 toen de heer Broertjes in lossen dienst trad als haveniklerk. Na zijn militairen dienst te hebben vervuld werd hij 1 Juli 1918 aangesteld tot tijdelijk havenklerk en op 1 Mei 1920 werd hij als zoodanig in vasten dienst aangesteld. Op 1 November 1928 werd hij bevorderd tot administratief ambtenaar, in welke functie hij thans nog werkzaam is. VISCHDIEFSTAL. Gistermiddag werd een IJmuidenaar in ar rest gesteld terzake het stelen van visch in de Rijksvischhal. Opgeklommen van jongste bediende tot procuratiehouder. In het kader van de vele jubilea aan de Pa pierfabriek is het 40-jarig jubileum van den heer J. Smit, procuratiehouder, een niet alle- daagsch geval en is het zeker de moeite waard, er wat meer aandacht aan te schenken en er wat langer bij stil te staan dan bij de overige, hoe wel voor hun soort, toch ook belangrijke jubilea van anderen. De heer Smit is nl. de eenige, die in zijn veer tigjarige loopbaan de Papierfabriek in al haar geledingen heeft meegemaakt. Van jongste kan toorbediende af tot algemeen bedrijfsleider of bestuurder der fabriek; ja, zelfs heeft hij enkele jaren gezamenlijk met den heer Sieber, bij af wezigheid wegens een ernstige ziekte van den directeur, den heer Wiepkes, de directie der fa briek te Velsen uitgemaakt. DE JUBILARIS. Den 19en April a.s. hoopt de heer Smit den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren bij de firma Van Gelder Zonen in dienst trad. Dat hij in dit tijdperk ontzaglijk veel heeft meege maakt, is buiten kijf en valt in een artikel als dit niet te beschrijven. Toen de heer Smit bij de firma in dienst trad werkten slechts de papiermachines 5 en 6; kort daarna werd machine 3 van Wormer naar Velsen overgeplaatst. De uitbreidingen stonden niet stil en de heer Smit had bij alle uitbreidingen zijn bemoeienis sen, zoodat hij het bedrijf in al zijn geledingen leerde kennen. De afdeeling, die zich onder den heer Smit wel hei meest uitbreidde was zeker wel de zgn. „Buitenploeg", die de aangevoerde grondstoffen lost en vervoert; want kwamen in den beginne slechth,s enkele zeebooten voor den steiger ter lossing, in. 1938 bedroeg het aantal zeeschepen ruim 120, waarvan -verreweg de meeste met papierhout, welk loswerk immer de bijzondere voorliefde van den jubilaris heeft. Thans zijn de fabrieken te Velsen gegroeid tot een machtig bedrijf, vooral na het gereed ko men en ingebruik nemen van de P.M. 18, een fabriek op zichzelf. De a.s. jubilaris, die thans 55 jaar oud is, heeft reeds veel bereikt, vooral als men be denkt, dat hij 1 Juli 1919 op 36-jarigen leeftijd tot procuratiehouder werd benoemd; een bijzon der blijk van waardeering van zijn superieuren. Het zal den jubilaris op den dag van zijn ju bileum, door zijn bijna 20-jarige procuratie, eigenlijk een dubbel jubileum, zeker niet aan belangstelling ontbreken, temeer daar de heer Smit in zijn positie met alle mogelijke afdeelin- gen aan het groote bedrijf, met zijn ruim 1000 man personeel, in contact komt BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 230 Maria IJM 95 f 2230 300 Schoor] IJM 39 f 2170 425 Gloria IJM 37 f 2980 190 Mary IJM 189 f 2320 135 Zeeleeuw IJM 29 f 1830 320 Aneta IJM 82 f 2370 1250 Dirkje RO 53 f 4290 Loggers: KW 124 f99; KW 112 f210. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdag-markt: Christine. IJm 2. Vangst: 50 m. schelvisch 100 m. braadschelvisch, 100 m. wijting en radio; 50 m. gul en platvisch, 50 m. varia, to taal 350 m., benevens 100 st. stijve kabeljauw en 30 lengen. Haarlem, IJm. 9. Vangst: 35 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 110 wijting, 30 varia, 20 m. radio, 50 m. gul en blanke koolvisch, 350 m. koolvisch, 9 m. hake 20 m. haai, -50 m. makreel (dichte), 60 m. paling, 95 m. haring, totaal 929 m. benevens 115 st. stijve kabeljauw. Jacqueline Clasina, IJm 10. Vangst: 20 m. schelvisch, 45 m. braadschelvisch, 55 m. ra dio en wijting, 140 m. kabeljauw en koolvisch, 35 m. platvisch (meest tarbot), 40 m. varia, totaal 335 m. benevens 300 st. stijve kabel jauw. Claesje, RO 46. Vangst 850 m. haring. RESTANT BESOMMING. Logger-KW 175 f380; KW 75 f250; KW 89 f320; KW 158 f620; KW 95 f590; KW 104 f250; KW 33 f630; KW 46 f310; KW 132 f200; KW 105 f260: KW 22 f380; KW 44 f 1020; KW 108 f240: KW 91 f240; KW 177 f320: KW 27 f190; KW 178 f270; KW 51 f 1290; KW 107 f370; KW 62 f230; KW 24 f 1400; KW 70 f640; KW 134 f740; KW 39 f 1650; KW 135 f460; KW 52 f 260. MARKTBERICHT. Tarbot per kilo 9064 ct. Tong per kilo f 1.06—f 0.65. Griet per 50 kilo f 25—f 15. Groote schol per 50 kilo f 14—f 11.50 Middelschol per 50 kilo f 17f 18 Zetschol per 50 kilo f 22f 18.50 Kleine schol per 50 kilo f 20f 8.50 Bot per 50 kilc f 7.50—f 5.10 Schar per 50 kilo f 8.50f 6.50 Vleet per stuk f 2.13f 1 Poontjes per 50 kilo f 5.30—f 4.30 Groote schelvisch per 50 kilo f 24f 16. Middel schelvisch per 50 kilo f 19f 14. KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 15.50f 11 Keline schelvisch per 50 kilo f 14f 7.10. Kabeljauw per 125 kilo f 37—f 13.50 Groote gul per 50 kilo f 10f 9. Kleine gul per 50 kilo f 14—f7. Wijting per 50 kilo f 6.50f 4.30. Makree: per 50 kilo f 7.50f 6 Heilbot per kilo f 5.10f 4.05 Koolvisch per stuk f 1—f 0.26 Versche haring per 50 kilo f 5.10—t 4.05,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2