Simplex rijwielen, roestvrij bewerkt, 46' Hef fijnste uit moestuin eti boomgaard! Bloembollenkweekers maken een moeilijken tijd door. DINSDAG 14 MAART 1939 HAARDE M'S D A G B E A D Alleen onbelemmerde export kan gunstige verandering brengen. Vergadering van Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap hield te Haarlem zijn negen-en-vijf- tigste algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer S. Schoneveld uit Lisse. In zijn openingsrede besprak de heer Scho neveld den huidigen economischen toestand, waarbij hij constateerde, dat de welvaartsther mometer voor de bollenkweekers wel haast tot onder het nulpunt is gedaald. Vele pogingen zijn in het afgeloopen jaar aangewend om de be staansmogelijkheden der kweekers te verbete ren, doch alles is vergeefsch geweest. Alleen een onbelemmerde export kan een verandering ten gunste veroorzaken. De heer Schoneveld herinnerde vervolgens aan de aanvankelijk zoo verheugende berichten Zijn moeder met een aardappel mesje gestoken. Jeugdige Haarlemsche schilder kreeg ruzie met zijn familie. HAARLEM Maandag. In den nacht van 6 op 7 November kwam een 21-jarige Haarlemsche schilder om kwart over twaalf in niet al te nuchteren toestand thuis. Tegen zijn moeder zei hij, dat hij om half vier weer gewekt wilde worden om te gaan stroopen. Zijn moeder weigerde hem echter daarvoor te wekken en daardoor ontstond een woordenwis seling. die tenslotte op een vechtpartij uitliep waarbij de schilder, een aardappelmesje uit zijn zak haalde en zijn moeder in haar linkerpols stak, waardoor ze een kleine, niet ernstige wond kreeg. Voor den Politierechter verklaarde de moeder, dat ze geen aanklacht had ingediend en dat ze zich met een schoen verdedigd had. Noch van de slagen noch van het steken met het mesje had ze veel gevoeld. Het gebeurde wel eens meer, dat verdachte zich niet meer meester was als hij iets te veel op had. Op het oogenblik is de verhouding echter niet slecht. Een broer van den verdachte, een 22-jarige bankwerker, die op het rumoer naar beneden was gekomen, had eveneens een steek met het mesje gekregen en die was zoo aangekomen, dat hij zich onder dok- ter's behandeling had moeten stellen. Tenslotte was een andere broer er in geslaagd om het mes af te pakken. Op een vraag van den Officier zeide de broer, dat de verdachte als hij dronken is tot alles in staat moet worden geacht. De verdachte gaf een andere lezing van het geval. Volgens hem had hij eerst nadat zijn broer beneden was ge komen, het aardappelmesje te voorschijn ge haald. Zyn moeder was toen tusschenbeide ge komen en van wat er daarna gebeurd was kon hij zich niets meer herinneren. De Officier vond het een zeer treurige ge schiedenis. De verdachte heeft om een kleinig heid de hand tegen zijn moeder opgeheven. Dat is een van de ergste feiten waartoe men kan komen. Dezen keer is het nog goed afgeloopen; een volgende maal kost het misschien menschen- levens. Ook na deze geschiedenis is de verdachte weer bij een vechtpartij betrokken geweest, waarbij hij opnieuw met een mes heeft gesto ken. Spr. eischte zes weken gevangenisstraf. De Politierechter achtte het steken met het mes niet bewezen en veroordeelde den schilder tot zes weken gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. 'n Ideaal Laxeermiddel vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de- eruit voortkomende hoofdpijn.humeurighe'id, lusteloosheid, maag- stoomissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 15 MAART 1939. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Parijs PTT-Nord. 9.50 Pauze. 10.00 Parijs Radio 10.40 Radio PTT-Nord. 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of diversen. 2.40 Radio PTT-Nord. 3.20 Keulen. 4.20 Radio PTT-Nord. 4.45 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Fransch Brussel: 6.35 Keulen. 9.50 Praag of Diver sen. 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Danmarks of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.10 Droitwich. 1.35 Pauze. 1.40 London Regional. 3.20 Droitwich 5.40 Pauze. 6.45 London Regional. 7.20 Droitwich. 7.50 Straatsburg. 8.20 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. uit Amerika ten aanzien van den invoer van narcissen. Daarna zijn echter weer maatregelen aangekondigd, die alle hoopvolle verwachtingen weer te niet gedaan hebben. On-danks deze en andere tegenslagen de houding der regeering heeft de kweekers zeer teleurgesteld hoopte de heer Schoneveld dat men den moed niet zou laten zakken. Uit het jaarverslag van den waarnemend-se cretaris. den heer C. J. Preyde, bleek dat het le dental thans ruim duizend bedraagt, verdeeld over vijf-en-twintig afdeelingen. De financieele resultaten zijn bevredigend, daar alle nadeelige saldi van vorige jaren zijn weggewerkt. Het herstel der minimumprijzen is van groote be- teekenis geweest. Bij de behandeling der rapporten van de rechtskundige adviseurs bleek, dat van de ge legenheid om gratis advies te verkrijgen meer niet-leden dan leden gebruik maakten. Met al gemeene stemmen werd een voorstel aangeno men, om aan dezen zonderlingen toestand een einde te maken. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van de afdeelingen Harenkarspel en Langendijk, waarin verzocht wordt alles in het werk te stel len om de zware heffing op het kweeken van late tulpen te verminderen door aan de regee ring te verzoeken de ingeleverde tulpen uit te betalen tot f 4 per are. Het hoofdbestuur deelde mede, dat het in sa menwerking met andere kweekers-organisaties bij de regeering stappen had gedaan om te be reiken hetgeen in de voorstellen werd gevraagd. De minister heeft echter een afwijzende beschik king gegeven. Het hoofdbestuur verklaarde zich echter bereid te onderzoeken, welke mogelijk heden nog aanwezig waren, om het beoogde doel te bereiken, temeer daar verleden jaar vol daan is aan den wensch van den minister, om het kortingspercentage van 16 op 24 te brengen, teneinde een inlevering zooveel mogelijk te voorkomen. De voorzitter verklaarde reeds met de betref fende regeeringsinstanties over deze kwestie ge confereerd te hebben. Men zegde toe, de zaak bij den minister aanhangig te maken. Tot dus verre waren van die zijde geen maatregelen ge nomen. Besloten werd tenslotte den minister dringend om een beslissing in deze zaak te ver zoeken. Tenslotte werd tot secretaris-administrateur van het genootschap benoemd de heer D. van Egmond te Lisse, die tevens als propagandist zal optreden. bergplaats. HAARLEM Maandag. Op een wel zeer geraffineerde wijze is een Hillegomsche slager er in geslaagd gedurende geruimen tijd de crisisbepalingen te ontduiken. Reeds lang bestond er een vermoeden, dat de bewuste slager de hand lichtte met verschil lende bepalingen van de crisiswetgeving doch nooit slaagde men er in een overtuigend bewijs tegen hem te leveren. Een controleur, die weer eens een onderzoek instelde, ontdekte echter, dat de 'slager eigen aardig met zijn voeten schuifelde en al spoedig bleek hem wat daarvan de oorzaak was. Onder het zeil van den vloer bevond zich een knopje, dat met den voet kon worden bewogen. Hier door schoof een luik open, dat toegang gaf tot een groote ruimte waar niet minder dan 72 pondspakjes ongebanderolleerd vet waren op geslagen. Als er nu een klant kwam schoof de slager met zijn voet het luik open en nam een pakje van den voorraad. De ambtenaar van het O. M. vond, dat dit toth wel alle palen en perken te buiten ging en eischte f 75 boete of 30 dagen. De kantonrechter vond deze overtreding waardoor ook de volks gezondheid gevaar loopt, zóó erg, dat hij de boete verzwaarde tot f 100. „MERCURIUS". De afd. Haarlem van den Nat. Bond van Han dels en Kantoorbedienden „Mercurius" houdt Woensdagavond 15 Maart haar jaarlijksche algemeene vergadering in hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat. Het jaarverslag, dat in mineur is gesteld, ver meldt, dat het ledental niet gestegen is en 293 bedraagt. Het bestuur bestaat uit de heeren S. J. Faber, voorzitter; J. J. Rijbroek, secretaris; W. P. van der Vlerk, penningmeester; H. H. van Schoon hoven, 2e penningmeester; J. G. van Hees, 2e secretaris; L. ten Brink en D. Bos Jr., leden. De financieele toestand der verceniging is gezond, het kapitaal van f 500 kon met een overschot van f 160 worden verhoogd. N.V. De Kennemer Bank- vereeniging te Haarlem. 3 dividend. In de 24 Maart a.s. te houden jaarlijksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld om over het boekjaar 1938 een dividend uit te keeren van 3 pet. Let eens op. hoe zeldzaam appetijtelijk Uw groente uit het Zwanenberg-blik te voorschijn komt Versche. pasgeplukte groente kan geen frisscher kleur, geen malscher geur hebben! En proef eens van Zwanenberg's kostelijke jams. Duidelijk is daar het puikje van Neerland's fruit-oogst voor gebruikt! Dat is trouwens een aloud Zwanenberg's principealleen het allerbeste van moes tuin of boomgaard wordt gekozen, en dan geconserveerd op een manier, die niets van kleur, geur of voedzame sappen teloor laat gaan! (Adv Ingez. Med.) BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD" De 9e ronde van de viertallencompetitie als selectie voor de vertegenwoordigende teams naar de K. B. B. kampioenschappen, bracht 10 teams tegenover elkander, met als resul taat; Team 1 wint van team 5a met 56—16; team 7 wint van team 3 met 41—29; team 2 wint van team 4 met 38—22; team 10a wint van team 12 met 87—4; team 11 en 9 comb, wint van team 6a met 55—34. team capt. Klaseboer F. Gaus Wiegmink Heijmel Dijkman Dekker v. Tongeren v. Haren Schilp S. Gaus v. Alphen Verhoef De wedstrijd B.C. gesp. gem. 7 7 7 7 9 7 1 „Olympia' score 452—204 387—215 237—243 268—217 241—209 247—388 223—267 281—231 242—259 205—290 245—352 142—285 -B.C.H.N. M.P. 18 gewonnen door laatstgenoemde met 9947. Volgens de W. en T. telling (Wiegmink) zijn deze cijfers 7841. (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. I. B. 8o« 6 Cop.nhog.n „Nu, dat zal ik heusch niet afslaan", zei de soldaat. „Zie je dan II boom, op atj van den weg. „Die is helemaal hol. Je moet tot don daar dien grooten boom?" vroeg de heks en zij wees naar een top klimmen. Daar is een gat, waar je je in kunt laten afgleden, tot je onder in den boom bent. Ik zal een touw om je lijf binden om je weer op te hyscben, als je mij roept." „Ja, maar wat moet ik onder in dien boom eigenlijk doen?" vroeg de soldaat. „Geld halen", was het antwoord. „Als je heelemaal beneden bent, dan sta je in een lange en breede gang. Daarin ia het heel licht, want er branden wel meer dan honderd lampen. Esperanto-teentoonstelling officieel geopend. De Esperanto-tentoonstelling, die van 13 tot en met 25 Maart in het schoolgebouw Haar- lemmerliedestraat 27 door de „Commissie voor Esperanto-Kindercursussen in scholen te Haarlem" wordt gehouden, werd Maandag avond in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden officieel geopend. De administrateur van de commissie de heer A. van Hoek, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de heeren E. v. d. Wall, wethouder van Financiën, waar nemend wethouder van Onderwijs, J. H. Th. Pfaff, oud-directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem, J. A. Pijzelman, chef van de afdeeling Onderwijs ten Stad- huize, mr. H. O. Drilsma en J. v. d. Storm, leden van den gemeenteraad en verscheidene hoofden van scholen. De heer E. v. d. Wall, die aanwezig was namens het college van B. en W. hield een openingsrede, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis en voorgeschiedenis van het Esperanto en van het ontstaan der kin dercursussen te Haarlem. Het denkbeeld van wereldtaal zoo begon wethouder v. d. Wall zijn uiteenzetting vindt zijn oorsprong in het beeldschrift, de gebarentaal en het cijferschrift. De oudste sporen van pogingen een wereld taal samen te stellen vinden we via den Franschen wijsgeer Descartes bij de klassieken. In een brief aan een vriend in 1629 geschre ven, spreekt Descartes nl. over een gedrukt stuk van een onbekenden Latijnschen auteur waarin een aantal grondregels voor een uni- verseele taal vermeld staat. Verder zijn ook in de zeventiende eeuw verschillende pogin gen gedaan, o.a. van den philosoof Lèibnitz. De eerste wereldtaal die voledig tot stand is gekomen was het Volapük van den Duit- scher mgr. J. M Schleier, naar het heet, de vrucht van een inspiratie in een slapeloozen nacht. Maar toen tusschen 1880 en '89 een drietal congressen van Volapükisten werd ge houden bleek het dat slechts enkelen de taal machtig waren. Dit had het gevolg dat het aanvankelijk succes van het Volapük vrijwel geheel teniet ging. Nadat in de negentiende eeuw nog vele pogingen volgden kwam einde lijk in Juni 1887 de eerste publicatie van dr. L. L. Zamenhoff, wiens kunsttaalstc el een vrijwel algeheel succes bereikte. Zijn wereld taal werd naar het pseudoniem waaronder dr. Zamenhoff zijn eerste publicaties deed (dro. Esperanto de hopende) later „Espe ranto" genoemd. Verscheidene wetenschappelijke werken wer den in den loop van den tijd in het Esperanto geschreven of vertaald, terwijl eveneens van vele klassieke schrijvers en ook van den Bijbel Esperanto-vertalingen werden verzorgd. Daar het Esperanto zeer gemakkelijk te leeren is kwamen eenige Haarlemsche Espe rantisten op het idee, cursussen in deze stad voor kinderen te organiseeren. In Oct. 1936 werd de „Commissie voor Esperanto-Kinder cursussen in scholen te Haarlem" opgericht. De resultaten van hun initiatief waren alles zins bevredigend. Aan de eerste cursussen werd deelgenomen door een honderdtal kinderen die de zesde klasse van de lagere school had den doorloopen. De deelname was dan ook voor ieder mogelijk gemaakt: per kind en per week werd (en wordt) een bedrag van 10 ets. aan cursusgeld geheven, waarvan bij onvermogen zelfs nog geheel of gedeeltelijk vrijstelling kan worden verleend. Deze Esperanto-tentoonstelling zal niet na laten grooten indruk te wekken. Een bijzonder woord van hulde komt toe aan den heer J. D. v. d. Eynde, die een groot deel van zijn leven heeft besteed aan de studie van de wereldtalen, en daarbij een uitgebreide bibliotheek bijeenbracht, waarvan een ge deelte op deze tentoonstelling is geëxposeerd, en aan den heer van Hoek voor het vele werk dat hij in Haarlem voor het Esperanto heeft gedaan en nog doet. Met enkele woorden in Esperanto verklaarde de heer van der Wall daarop de tentoonstel ling voor geopend. Nadat de heer van Hoek nog een slotwoord had gesproken bezichtigde het gezelschap de tentoonstelling, daarbij rondgeleid door den heer Jac. van Diemen. Vervolgens werd de expositie voor het publiek opengesteld. 1. Harlem Hokum Blues, Nat Gonella. 2. Sweetest song in the world, Victor Sylvester. 3. Wedding of Pocahontas, The Remblers. 4. You went to my head, Roy Fox, 5. If it rains who cares, Brian Lawrence. 6. Tiger Rag. Nat Gonella. 7. Goombay Rumba Drums, Harry Roy. 8. I wished in the moon. H. Allen en Joe Venut. 9. Ooooh.Boom, Joe Loss. 10. Lambeth Walk. Billy Cotton. 11. Ride Red Ride. Nat Gonella. 12. Its Lovely. Victor Sylvester. 13. Broadway Shuffle, The Ramblers. 14. I let a song go out of my heart, Roy Fox. 15. I won't tell a soul, Brian Lawrence. 16. Nagasaki, Nat Gonelle. 17. Dill Pickles. Harry Roy. 18. Roll along prairie moon. Joe Vernutti en H Allen. 19. I love to whistle. Joe Loss. 20. The man from Harlem, Billy Cotton. 8.00—12.00 Diversen. Hillegomsche slager verkocht ongebanderolleerd vet. Luik in den vloer leidde naar geheime EXAMENS. Examen stuurman groote handelsvaart. Geslaagd voor stuurman groote handels vaart: voor lsten stuurman groote handels vaart de heeren: Th. F. Bels, B. J. Dammens en J. Mak, voor 2den stuurman de heeren C. Welboren en U. Sieling. ZILVEREN JUBILEUM VAN HET HOMOEO- PATISCH ZIEKENHUIS TE OUDENRIJN. In die gang bevinden zich drie deuren achter elkaar, welke je II open doet, kom je in een kamer, waar midden op den vloer een open kunt doen, want de sleutel zit er in. Als je de eerste deur groote kist staat. Op die kist zit een hond met oogen, zoo groot als theekopje®. Maar daar behoef je je niets van aan te trekken. (Wordt vervolgd) Op 18 Maart a.s. zal het homoeopatisch ziekenhuis aan den Galecopperdijk in de ge meente Oudenrijn, nabij de gemeente Utrecht, 25 jaar bestaan. Het ligt in de bedoeling dit jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. In Hotel des Pays Bas zullen vele genoodigden en be langstellenden zich vereenigen aan een lunch, terwijl het bestuur des middags in het zieken huis aan den Galecopperdijk zal recipieeren.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6