Engelsche pers lucht haar verontwaardiging. Frankrijk ziet geen reden voor interventie Dreigde Hitler met bombardement op Praag? De Memel-Duitschers roeren z ich. Geheele reeks plechtige beloften door Duitschland geschonden, constateert de Times. DE DUITSCHE INTOCHT IN PRAAG Arbitrale uitspraak DONDERDAG '16 MAART 1939 HAAREEM'S DAGBESD 9 Berlijn en Praag verstonden zich met elkaar. De Duitsche ambassadeur heeft de Fransche regeering Woensdagmiddag officieel in kennis gesteld van den tekst der overeenkomst, welke door Hitler is gesloten met de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije over het toekomstig lot van dat land. De gebeurtenissen in Midden Europa hebben in de Fransche Kamer levendige ontroering ge wekt, welke niet alleen tot uitdrukking is ge komen in de gedachtenwisselingen in de wan delgangen en door het indienen van vier inter pellaties van den kant van leden van verschillende fracties, maar ook bij de bespre kingen in de commissie voor buitenlandsche zaken. Volgens inlichtingen, die verkregen zijn in de wandelgangen, heeft Bonnet er o.m. op gewezen, dat de Fransche ambassadeur te Londen gister morgen een onderhoud heeft gehad met Halifax. HU zeide, dat de Britsche regeering het eens is met de Fransche regeering in de meening, dat er geen aanleiding bestond om den waarborg voor de onafhankelijkheid van Tsjecho Slowa kije te doen werken, aangezien de regeeringen te Praag en te Berlijn zich van te voren met elkander hadden verstaan. Na er op gewezen te hebben, dat Polen nooit dezelfde opvatting gehad heeft als Frankrijk ten opzichte van Tsjecho Slowaaksche problemen, zeide Bonnet, dat gestreefd moet worden naar een nauwer aanhalen der betrekkingen tusschen Polen en Rusland. Bonnet eindigde met den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid voor Frankrijk om zijn productie te vergrooten aangezien de vrede slechts gehandhaafd kan worden door een evenwicht van krachten. Diplomatieke activiteit te Rome. Gisteren heerschte in Rome een intensieve diplomatieke activiteit, klaarblijkelijk in ver band met de gebeurtenissen in Tsjecho Slowa kije. Ciano had niet alleen bezoek ontvangen van den Hongaarschen gezant, Villani, maar ook van generaal Dlugozowski, den Poolschen ambassadeur. Voorts voerden de Hongaarsche gezant en de Poolsche ambassadeur verscheidene besprekin gen. Tenslotte was het Palazzo Chigi sedert vanmorgen in bijna permanent contact met Berlijn. In de avondbladen, die veel plaats inruimen aan de berichten over de gebeurtenissen, wordt weinig direct commentaar geleverd. De alge- meene strekking van dat commentaar is, dat Italië de gebeurtenissen moet beschouwen in verband met zijn politiek van vriendschap met Duitschland. „Wij moeten, zoo schrijft o.m. de Corriere Delia Sera, „de feiten beschouwen onder het tweevoudige aspect van de politiek der spil en van de geleidelijke en onvermijdelijke oplos sing van een probleem van stabilisatie der volken en staten op nationale grondslagen. Aan den anderen kant wijzen de dagbladen, die moeilijk de verrassing verhelen, welke te Rome gewekt is door de bruuske ontwikkeling der ge beurtenissen, vooral op de reacties der Engel- sche en Fransche meening, waarbij zij trachten aan te toonen, dat deze gebeurtenissen uitslui tend Londen en Parijs treffen, die volgens de fascistische bladen een bittere teleurstelling zouden hebben ondervonden. Polen hoopt op blijvende onafhanke lijkheid van Slowakije. „Polen slaat de ontwikkeling in Midden-Europa kalm gade. Het Poolsch- Roemeensche bondgenootschap, de Poolsch-Hongaarsche vriendschap en de wil van Polen, met den jongen Slowaak- schen staat vriendschappelijke be trekkingen aan te knoopen, zijn de vitale elementen voor onze toekomstige poli tiek". Dit is het officieele Poolsche standpunt zooals het door het regeeringsorgaan, de Kurjer Po- rany is uiteengezet. Het standpunt van de kringen, die den mi nister van buitenlandsche zaken nastaan, het welk door het officieuze agentschap Iskra wordt omschreven, is gebaseerd op de volgende hoofdpunten: „De instelling van een gemeen schappelijke Poolsch-Hongaarsche grens is een „vreugdevolle" gebeurtenis". De overgave van de Tsjechen zonder dat een schot gelost is, is een „hoogst belangrijke historische gebeurtenis" Overwonnen zonder den minsten tegenstand, heeft Tsjecho-Slowakjje zelfs niet meer het moreele recht om een terugkeer tot zijn onaf hankelijkheid te eischen. Het agentschap Iskra voegt hieraan toe: wij hopen, dat Slowakije volkomen onafhankelijk zal zijn en zich zal ver zetten tegen alle oogmerken, van welken kant ook afkomstig. Diepe indruk in Joego-Slavië. Het einde van den Tsjecho Slowaakschen staat heeft diepen indruk gemaakt op de openbare meening in Belgrado. De sympathieën van het volk gaan uit naar het Tsjechische volle. Officieele en officieuse kringen nemen een strenge terughoudendheid in acht ten aanzien van de gebeurtenissen, die hen naar het schijnt, kalm, maar niet onverschillig laten. Groepen jongelieden, voor het meerendeel stu denten, hebben gisteravond betoogd in de straten van Belgrado. Zij droegen de Joego-Slavische vlaggen met zich mede en juichten voor den vroegeren Tsje- cho-Slowaakschen staat. Zij schreeuwden: ,-Wij zullen onze grenzen verdedigen, leve het Joego- Slavische leger". De politie dreef hen uiteen. Ongunstige reactie in Zwitserland. De Zwitsersche pers bereidt een ongunstig ont haal aan den opmarsoh in Bohemen, dien zij noemt „Een slag, toegebracht aan de laatste spo ren van het internationaal vertrouwen, die nog over waren". Hieraan wordt toegevoegd, dat Hit- Ier niet het zelfbeschikkingsrecht der volken heeft gerespecteerd, een recht, waaraan hij tij dens de laatste rijksdagzitting zeide gehecht te zijn. De National Zeitung trekt voor Zwitserland de les uit de gebeurtenissen en schrijft: „Het axioma voor Zwitserland blijft: neutraliteit en nationale verdediging. Wij zijn bereid ons te ver dedigen tegen wie ook, die gewapend binnen zal dringen op ons grondgebied, evenals tegen een ieder die ons zou willen misleiden door een ver raderlijke propaganda". De opvatting in Amerika. Reuter meldt uit Washington: In kringen, welke na staan aan president Roo sevelt, werd gisteravond betoogd, dat de ge beurtenissen in Tsjecho Slowakije ten volle rechtvaardigen de onlangs door den president ten aanzien van de ernstige vooruitzichten der buitenlandsche politiek uitgesproken meening, welke in eenige kringen toen alarmeerend wer den beschouwd. Om vrede te roepen, wanneer er geen vrede is, is niet realistisch, doch aanval bij den waren naam te noemen en een standpunt in te nemen, zooals de president heeft gedaan, is werkelijk realisme, aldus verklaarde men. Er wordt aan herinnerd, dat de Britsche en Fransche bladen in de laataste paar dagen vol stonden van een naar het schijnt geinspireerd optimisme, dat naar door de gebeurtenissen be wezen is, eenvoudig ongegrond was. Washington deelde dat optimisme toen niet en ook nu niet. Het republikeinsche orgaan Sun schrijft: De Pax Germanica bestaat er in bezit te nemen van 't naburige gebied en dit een beschermingsope ratie te noemen". De Daily News schrijftDe ge- heele wereld vreest, dat de verdwijning van de republiek van Masaryk en Benesj het voorspel vormt voor nog tragischer gebeurtenissen. De ge- heele wereld wacht met angstige spanning op de volgende beslissing van Hitier, hopende cn bid dende, dat de bom, die hij in zijn handen houdt, niet geworpen zal worden." Duitsche publiek meer verrast dan geestdriftig. De aankondiging van den opmarsch der Duitsche troepen in het Tsjechi sche gebied is, zoo meldt Havas uit Berlijn, met meer verrassing dan geestdrift ontvangen door het Duit sche publiek.. Sinds jaren herhaalde men voor het volk, dat het nationaal- socialistische Duitschland geen impe rialistische agressiepolitiek voerde. De aankondiging van de definitieve bezetting van Bohemen en Moravië heeft de openbare meening nogal van haar stuk gebracht. Natuurlijk kan men uitbundige uitlatingen van trots waarnemen in nationaal socialisti sche kringen, die een neiging vertoonen te gelooven, dat het Derde Rijk naar eigen goeddunken de kaart van Europa zal hervor men.. De meerderheid der bevolking, al ge voelt zij in verschillende graden dezen trots, kan een zekere verlegenheid niet van zich afzetten. De verhalen van het officieele Duitsche agentschap aldus Havas verder die vertellen, dat de Duitsche troepen in Moravië „op de meest verheugde wijze" werden begroet wekken twijfel aan de waarachtigheid der verhalen omtrent de wreedheden, die een dag tevoren door diezelfde Tsjechen zouden zijn begaan. Een officieel verslaggever meldt uit Theresienstadt, dat de gezichten verlicht worden door „een glans van hoop" bij de aan komst der Duitsche troepen. Verschillende Duitsche bladen leggen trouwens verband tus schen de inlijving van Bohemen en Moravië en de plechtigheid van verleden jaar te Neu renberg, toen plechtig de teekenen van het oude Roomsch-Duitsche rijk van Weenen naar Neurenberg werden overgebracht. „Van nu af aan", zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, is Duitschland weer een Im perium geworden, d.w.z. een rijk in dien zin, dat volksgroepen zich toevertrouwen aan zijn bescherming. Een vreemde volksgroep heeft zich toevertrouwd aan die krachtige bescher ming en Duitschland heeft zich niet ont trokken aan deze verantwoordelijkheid jegens menschen, die geen Duitschers zijn. Noch het Habsburgsche rijk, noch het Hohenzollernrijk konden, gebonden door hun dynastieën, deze rijksfunctie zonder belemmering uitvoeren" De Duitsche bladen onthouden zich er zoo veel mogelijk van de Duitsch-Italiaansche ar bitrage te Weenen te citeeren, die enkele maanden geleden verheerlijkt werd als een definitieve oplossing voor een duurzame kal meering in het centrum van Europa. Tsjechische gezant te Moskou protesteert. „Haclia had geen volmachten voor zijn daad." „Uit naam van de Tsjechen en Slowaken die nog vrij zijn om hun meening uit te spre ken" heeft Fierlinger, de gezant van het voor malige Tsjecho-Slowakije te Moskou, eij plech tig protest uitgesproken tegen de vernietiging van zijn vaderland door Duitschland. Naar de meening van den gezant hadden noch Tsjwalkofski noch Hacha de noodige vol machten om een besluit van zoo groot his torisch belang te nemen zonder het Tsjechi sche en Slowaaksche volk te raadplegen. Kardinaal Tcdcscliini aartspriester van den Sint Pieter. De Paus doet verscheidene benoemingen. De Paus heeft heden verschillende belang rijke benoemingen gedaan. Kardinaal Tede- schini is benoemd tot aartspriester van de basiliek Sint Pieter. Kardinaal Marnaggi tot prefect van de congregatie van het concilie, kardinaal Pizzar- do tot prefect van de congregatie der semina ries, en kardinaal Massimi tot voorzitter dei- pauselijke commissie voor de authentieke verklaring van het kerkelijk recht. Minister Stanley voorloopig niet naar Berlijn. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax giste ren medegedeeld, dat het oogenblik met het oog op den algemeenen toestand in Europa niet geschikt is voor het voorgenomen bezoek van den minister van handel aan Berlijn. Dit bezoek is dan ook uitgesteld, waarvan de Duit sche regeering in kennis gesteld is. Sidor met verlof. Minister af? De Slowaaksche minister van binnenland- sche zaken. Sidor. is voor vier weken met ver lof gegaan. Hij zal wellicht niet meer in zijn ambt terugkeeren. Tiso heeft zich voorloopig met het departement van binnenlandsche za ken belast. Britsche onthullingen over het onderhoud met Hacha. Eenige diplomatieke correspondenten van Britsche bladen, o.a. van de „Times", melden, dat Hitier gistermorgen presi dent Hacha zou gedreigd hebben de stad Praag onmiddellijk uit de lucht te bombardeeren, indien de Duitsche eischen niet zouden worden ingewilligd. De diplomatieke correspondent van het Labourblad „Daily Herald" meldt de volgende bijzonderheden over dit onderhoud: „Om 12 uur 10 werden Hacha en zijn minister van buitenlandsche zaken, Tsjwalkofski, in de kamer van den Führer toegelaten, na een voor afgaand onderhoud tusschen Tsjwalkofski en zijn Duitschen ambtgenoot, Von Ribbentrop. Hitier zou terstond op zijn doel zijn afgegaan. Hij verklaarde het afzonderlijke bestaan van den Tsjechisch en staat niet langer te kunnen dulden. Hij had daarom besloten terstond te handelen. Om 5 uur zouden zijn troepen de grenzen van Bohemen en Moravië overschrij den en om 5.30 uur zouden zij in Praag zijn. Hij zeide Hacha zijn regeering hiervan telefonisch in kennis te stellen en te gelasten, dat er geen verzet zou worden geboden. Indien Hacha wei gerde, zou een Duitsche luchtvloot, die daartoe gereed gehouden werd, Praag bombardeeren. Elk verzet zou gesmoord worden. Hacha gaf toe en telefoneerde met Beran in Praag, die inzag, dat er niets anders te doen viel dan toe te geven. Daarop werd het onderhoud hervat. Hitier stelde den eisch, dat de Tsjechische president formeel het lot van den Tsjechischen staat in handen van den Führer zou leggen en om zijn bescher- Duitsclie opmarsch naar Roethenië werd stopgezet. Gedeelte van West-Slowakije zou door de Duitschers bezet zijn. Havas meldt: Een Duitsche tegenspraak. Reuter veraam vanmorgen uit Berlijn, dat in officieele kringen wordt ontkend, dat Duitsche troepen Slowakije zouden zijn binnengerukt. De Duitsche troepen, die gisteren in de rich ting van de Karpathische Oekraine gezonden aren, werden in den loop van den dag terug geroepen naar Zilina in Noord-Slowakije, dat zij bezetten. De Duitschers bezetten een heele gebiedstrook van West-Slowakije, de strook, die de vroegere grens scheidt van het dal van den Vah. O.a. zijn de gemeenten Zilina, Puchow, Pe- zinok en Miava belangrijke verkeersknoop punten door de Duitschers bezet, evenals Nove Nesto aan den Vah, dat een belangrijk indus trieel centrum vormt. Bovendien hebben de Duit schers Racistors, een voorstad van Bratislava bezet, waar op het oogenblik de SS-troepen ge legerd zijn. Het is waarschijnlijk, dat Duitsch land de bezetting zal handhaven van dit deel van het Slowaaksche gebied en dat de nieuwe grens tusschen Slowakije en het land der Tsje chen afgebakend zal worden door den loop van den Vah, welke strategische beteekenis aan zienlijk is, aangezien de linkeroever loopt langs de kleine Karpathen. Te Bratislava doet het ge rucht te ronde, dat deze lijn de nieuwe grens zou vormen. OUD-PERSCHEF VAN TSJECHO- SLOWAKIJE DOOR DE GESTAPO GEARRESTEERD. Toen de Duitsche troepen Woensdagochtend de grens overschreden, is de vroegere chef van de perafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken onder Bensj' bewind, Hajek, door de Gestapo ming zou verzoeken. Ook hierin stemde Hacha toe. Hierop beloofde Hitier den Tsjechen een zekere autonomie te zullen laten en hun gele genheid te zullen geven om hun nationaal be staan voort te zetten en te ontwikkelen. Het onderhoud was afgeloopen. Hacha kon vertrekken. Het was 3 uur 's nachts. Syrovi en Beran naar Londen gevlucht? PRAAG 16 Maart (Reuter). De bladen ge looven, dat de Tsjechische generaal Sirovy en de Tsjechische minister-president Beran onder de elf passagiers waren van het speciale vliegtuig uit Praag, dat Dinsdagavond op Croydon is ge land. Voorts zouden zich leden der directie van de Skodafabrieken aan boord van het vliegtuig hebben bevonden, met plannen welke niet in andere handen mochten vallen. Neumann zal eventueel de noodige stappen nemen'1. Reuter meldt uit Kaunas, 15 Maart: Neumann, de leider der Duitsche be volking in het Memelgebied, heeft de leden van den Landdag bijeengeroe pen en hun medegedeeld, dat hij, met het oog op den nieuwen toestand in Midden Europa, zich gerechtigd voelde „eventueel de noodige stappen te nemen", zonder den Landdag te raadplegen. Men is van meening. dat deze waarschuwing ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Te Berlijn doen geruchten de ronde, dat het Memelgebied vandaag den steun van Duitschland zou vragen. Soortgelijke geruchten doen de ronde ten aanzien van Dantzig. LONDEN, 15 Maart (Reuter). - Bijna eenparig doet de Britsche pers felle aanvallen op Duitschland we gens de jongste wijzigingen in de kaart van Europa. Voor het eerst sinds het nationaal socialisme aan het bewind kwam, schrijft de Times heeft de Duitsche politiek zich on dubbelzinnig bloot gegeven. Deze bru tale onderdrukkingsmethode valt niet goed te praten, en de Duitsche re geering geeft zich nauwelijks moeite het te doen. De vernietiging der Tsjechische onafhankelijkheid, zoo vervolgt het blad, schendt een geheele reeks plechtige beloften welke Hitier zelf gegeven heeft. Het blad betwijfelt vervolgens de waarde der nieuwe verovering voor Duitschland en vraagt: Waar in de moderne geschiedenis heeft de Teutoon of de Hongaar succes gehad bij de overheersching der Slaven? Geweld kan niet een denkbeeld overwinnen en Nazi- Duitschland zelf heeft de leerstelling dei- zelf beschikking helpen propageeren. De tijd zal oordeelen of deze zwarte week wel zoo schitterend geweest is voor de nieuwe heer- schers van Tsjecho Slowakije. Een „monsterachtige schending" zegt de Daily Telegraph is de zachtste term voor het geen gisteren in Midden Europa is gebeurd. Een gevoel van afschuw en verontwaardiging is door de geheele beschaafde wereld gegaan. Duitschland heeft, voor zoo lang het Nazi- bewint duurt, zijn naam onteerd. De voorval len van gisteren zijn niet slechts tegen den geest der overeenkomst van Miinchen, neen, zij hebben München tot een bespotting ge maakt. De geest van München is dood en be graven, want wie kan hopen een boa-con- strictor tot rust te brengen? Niet een van Duitschland's naburen is voortaan veilig voor Machtsvertoon verwekte de verontwaardiging der Tsjechen. Discipline bleef over het algemeen gehandhaafd. Havas meldt uit Praag 15 Maart: Gedurende twee uur trokken de ge motoriseerde Duitsche troepen door de twee voornaamste straten van Praag. De troepen waren gekleed in veldtenue. Alle gemotoriseerde wapens waren ver tegenwoordigd. Men zag zware automitrailleurs van het le ger, zware mitrailleurs, lichte mitrailleurs, auto's voor verbinding en voor het commando voor of ficieren, motoren met zijspan voorzien van mi trailleurs en machinegeweren, vrachtwagens voor troepentransport, vrachtwagens gewapend met zware luchtafweermitrailleurs, rijdende keukens etc. motorrijders in oliejassen met ge weren en gasmaskers, wielrijders zonder jas met schop en houweel en machinegeweer. De menigte keek zichtbaar veront waardigd naar dit krachtvertoon. Her haaldelijk werden de Duitschers uitge floten en uitgejoeld. De Tsjechische po litie kwam tusschenbeide. Er hebben zich echter geen ernstige incidenten voorgedaan. De Duitsche troepen reden bij hun intocht aan de rechterzijde van den weg. De Tsjechische ra dio-omroep had de automobilisten hiervoor ge waarschuwd, aangezien men tot nu toe in Tsje cho Slowakije links hield. Een honderdtal vrachtauto's, waarmede sol daten naar Praag zijn vervoerd, keerden terug naar Duitschland vermoedelijk om nieuwe troe pen te halen. Op het Wenceslaus-plein was het ver keer vrijwel gestremd. Sterke afdeelïn- gen Tsjechische politie waren op de hoeken opgesteld en op het plein stond een zwijgende menigte. Het radiostation van Praag, dat in handen van de Duit- sghers was, zond het Deutschlandlied en het Horst Wessellied uit Voortdurend werd de bevolking door middel van de radio aangespoord de kalmte te bewaren en te waken over woorden en daden. „Een en kel woord kan onheil veroorzaken en het be staan van het land bedreigen." Ook werd de be volking aangespoord geen levensmiddelen te hamsteren, aangezien er voorraad genoeg is. De generale staf heeft zijn intrek genomen in hotel St. Wenceslaus. Voor de deur staan twee gewapende schildwachten op post. Tegenover het hotel is de taxistandplaats naar elders over gebracht, daarvoor in de plaats staan nu een reeks pantserauto's en auto's met mitrailleurs, die bewaakt worden door een schildwacht met het geweer op den schouder. Sommige Tsjechen hebben een groot lint in de Tsjechische kleuren in het knoopsgat ge stoken. Over het algemeen neemt de menigte de discipline in acht. Soms echter kunnen vrou wen haar verontwaardiging niet onderdrukken. De ordebewaking wordt verzorgd door Tsjechi sche politie te voet, te paard en auto's. De Duit sche politie is in handen van de S.S., welker generale staf in een ander hotel in de stad ver blijf houdt. Tenslotte trekt een patrouille Duit sche auto's gewapend met lichte mitrailleurs op een drievoet door de stad. De patronenband is op zijn plaats aangebracht en de dienstdoende soldaat houdt de vinger aan den trekker. Een Tsjechisch sol daat is naast den Duitschen chauffeur gezet omi hem door de stad te leiden. Volgens de laatste berichten zijn de Duitsche troepen ondergebracht in de Polytechnische School. Op alle kruis punten staan met machinegeweren be wapende motorrijwielen met zijspan. Door de stad patrouilleeren Tsjechische gendarmes in veldtenue met de bajonet op het geweer. Op enkele kruispunten is eveneens luchtafweer- en anti-tankge- schut opgesteld. Vroege sluiting van schouwburgen en cafés. Het telegraaf-agentschap Ceteka deelt mede: „De polïtiedïrectie heheft in overeenstemming met de Duitsche militaire autoriteiten een de creet uitgevaardigd tot sluiting van de schouw burgen, bioscopen, restaurants, cafés en andere openbare gelegenheden op negen uur des avonds'' zijn doodelijke omarming. Zij zijn allen bloot gesteld aan de ondermijnende actie der Duit sche agenten en aan een plotselinge invasie zonder eenige formaliteit of waarschuwing, onder het voorwendsel „de orde te herstellen". De meeste andere bladen schrijven in den zelfden geest en volgens d Daily Herald is het zeker dat deze daak van agressie door steeds andere zal worden gevolgd, tenzij de vreed zame volken zich zoo sterk en eensgezind maken, dat zij dezen oorlogszuchtige een „halt" kunnen toeroepen. „Duitschland's onderteekening waardeloos". PARIJS, 16 Maart (Havas). Ten aanzien van de gebeurtenissen in Midden Europa schrijft Piétri in ,.Le Jour", dat wanneer men toegeeft, dat Duitschland zijn plannen voor een hegemonie in Europa niet kan opgeven, toch één ding zeker is, het valt steeds het zwakte punt aan en volgt den weg van den minsten weerstand. Deze waarschuwing moet men onthouden. Er is geen sprake meer van groepeeren door beloften en diplomatieke démarches. Zij die van goeden wil zijn, zullen zich uit zichzelf groepeeren, zoodra blijkt, dat Frankrijk en Engeland de sterksten zijn. Deze groepeering is reeds begonnen. Bailby schrijft in hetzelfde blad dat thans duidelijk blijkt, dat men geen geloof meer kan hechten aan een Duitsche onderteekening. In de „Figaro" schrijft Dormesson, dat de zeven millioen personen, waarop Hitier de hand heeft gelegd, deel uitmaken van een energiek en trotsch ras dat de Germanen nooit hebben kunnen assimileeren. Dormes son ziet hier een fout van Hitier. zijn propa ganda zal thans geen onschuldigen meer kunnen verleiden door te spreken over onder werpen, welke door de gebeurtenissen wor den tegengesproken. De staten we" e aan Duitschland grenzen en geen voldoende kracht hebben om zich te verdedigen, zullen zich in het vervolg bedreigd voelen. Pierre Dominique schrijft in de „Répu- blique", dat de geschiedenis ons terug heeft geplaatst in de dagen van Karei V. In de Humanité schrijft Jacques Duclos dat in September van het vorige jaar goede aposte len opstonden die de politiek van Hitier recht vaardigden met te spreken over het zelfbe schikkingsrecht der volken. Men kon mis bruik maken van de goede trouw van vele lieden, doch men kon niet tegenhouden dat de verontwaardiging van de arbeidersmassa steeg. Opperbevel in repnblikeinsch Spanje gereorganiseerd. Naar Havas uit Madrid vemeemt plaatsen de nieuwe decreten van den Nationalen verdedigingsraad alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht onder het rechtstreeksche ge zag van generaal Matalana en reorga- niseeren zij volkomen het opperbevel over de legers in de centrale zóne. Alle nieuwe relgerleiders zijn republikeinen, socialisten of anarchisten. van Weenen vervallen geacht. Geen Duitsche bezwaren tegen inlijving van Roethenië bij Hongarije Volgens het officieele Duitsche standpunt hebben de Tsjechen van hun recht tot zelfbeschikking gebruik gemaakt door Duitschland te vragen him land in bescherming te nemen. Men is, volgens Reuter, van meening. dat de arbitrale uitspraak van Wee nen, waarbij de Tsjecho Slowaaksche grenzen in het oosten werden vastge- gesteld, door de gebeurtenissen ach terhaald is Daarom heeft Duitsch land geen bezwaar tegen de inlijving der Karpathische Oekraïne bij Hon garije.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10