W egenverkeersbeschikking verschenen. Plan-Westhoff weer in het geding. Ir. Heldring oefent critiek op ordeningsmaatregelen. Victoria-Water SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig EEN POT SPRUTOL. Bij alle Drogisten. IN ENGELAND. UB Wat bracht deschoonmaak aan het licht? DONDERDAG 16 MAART 1939 HAARDE M'S DAGBI1AD 3 EERSTE KAMER DEN HAAG, Woensdag. Het begon met een kleine verrassing. Alle fractie-voorzitters, met uitzondering van dien der nat. socialisten bleken een voorstel te heb ben ingediend ter wijziging van het Reglement van Orde, waarover men nog heden in de af- deelingen zal vergaderen. Na het jongste incident te weten de botsing, die zich gisteren voordeed tusschen den President en eenige nat. soc. leden, heeft men 't blijkbaar wenschelijk geacht aller lei bepalingen, welke den voorzitter grootere macht tegenover „onordelijke" senatoren zouden kunnen geven, in het inderdaad wel wat ver ouderde Reglement van Orde van deze Kamer op te nemen. Daarbij is als voorbeeld genomen wat er op dit gebied aan de „overzijde" bestaat, i zoodat o.m. ook het reglementaire recht tot uitsluiting uit de vergadering in het leven zal worden geroepen. Nadat de heer d e 1 a B ell a (s. d.) nog eens het Plan van den Arbeid tegenover dat van Ir. Westhoff had gesteld, hield de heer v. Voorst tot Voorst (r. k.) zich speciaal met land- bouwaangelegenheden bezig. De overneming van het uitvoeren *&n de crisismaatregelen door belanghebbenden juichte hij toe evenals de pogingen om de varkenshouderij te saneeren: er moet echter nog verder worden gegaan in die richting. Den steun aan kleine boeren noemde spr. een van de best geslaagde Regeeringsmaat- regelen, doch over de transferregeling met Duitschland was hij minder goed te spreken. Die was in 't nadeel van ons land uitgevallen onze onderhandelaars hadden meer op hun stuk moe ten staan. De heer Hiemstra (s. d.) vond de positie van de werkers in den landbouw teleurstellend. Evenals zijn fractie-genoot de la Bella klaagde hij over den onevenredigen druk der indirecte heffingen, maar in geen geval mogen de platte- landsloonen nog verder naar beneden. Met spoed uitvoering van het plan-Westhoff, in verband met den bestaanden landhonger, kwam voorts op sprekers verlanglijstje voor- evenals meer steun voor de tuinders. Na de koffie bestreed Ir. Heldring (lib.) het ordeningsstreven, daarbij betoogende, dat niet de liberale economie heeft gefaald, doch dat de daarop gemaakte inbreuk die al begon onder Bismarck in 1870 de ruilverhoudingen heeft gestoord. Spr. zette de nadeelen der regle menteering uiteen. Intusschen zal men in de ge geven omstandigheden in bepaalde gevallen ook hier te lande wel in 't reglementeeringsschuitje moeten meevaren. Maar dan moet dat toch met de noodige voorzichtigheid geschieden en passé men vooral op groeps- en algemeen belang niet te verwarren. Een betreurenswaardig staaltje hiervan levert het verbod van de vestiging van een tweede aluminiuum-fabriek. Als symptoom is dit zeer ernstig. Voorts is daar de beperldng van de bloembollencultuur. Hier heeft de over heid kortzichtig gehandeld. Spr. vraagt of de Minister wil volharden bij de prijsopdrijvende restrictie. Dat men met de cultuur-technische werken van het plan-Westhoff blijvende woorden zou scheppen noemde deze afgevaardigde een waan denkbeeld. Wat de scheepvaart en in het bijzonder de mogelijkheid van opheffing van de z.g.n. sur taxes d'entrepot aangaat, als het daartoe komt, zonder voor ons bezwaarlijke tegenprestaties, zal een dergelijke overeenstemming met België en "Frankrijk verheugend zijn. In den vervolge zal men bij deelneming aan tentoonstellingen toch ook voor goed contact met de deskundigen op kunstgebied zorg moeten dragen. Tenslotte roert Ir. Heldring bescherming van het natuurschoon aan en in dat verband vroeg hij of de keuze van het terrein op de Veluwe voor 't vluchtelingenkamp wel geschied was in overleg met Economische Zaken. Prof. Kranenburg (v.-d.) wees er op, hoe in het geval van de ook volgens hem ten on rechte geweigerde vestiging van een tweede aluminium-fabriek nog eens duidelijk gebleken is, dat het met de regeling, die de Bedrijfsver- gunningenwet bevat t.a.v. het beroep tegen wei gering van een vestigingsvergunning, verre van in orde is. Vervolgens kwam spr. op het vraagstuk van de warenhuizen. In die instelling, welke als het ware den verbruiker opdringt om velerlei te loopen, en die veeleer behoeften schept dan ze bevredigt ziet de heer Kranenburg toch wel na deelen. Ten aanzien van den gewonen winkelier doen bovendien de warenhuizen eenigermate denken aan de verhouding tusschen de wilde bussen en de spoorwegen. Ze roomen de distri butie af en leiden er toe, dat de gewone midden standswinkels het tenslotte niet kunnen bolwer ken. De middenstand, die den overgang vormt tusschen ondernemers en arbeiders, is maat schappelijk een zeer nuttige stand, welke tegen het warenhuis-gevaar beschermd dient te wor den. Minder passiviteit dan de minister in dezen aan den dag schijnt te willen leggen ware toch wel gewenscht. Laten wij in dit opzicht een voorbeeld nemen aan Zwitserland, waar men op Mevrouw Denkt aan de gezondheid van Uw gezin. Gebruik in Uw huishouding inplaats van een „kunstmatig" Bronwater HET ECHTE NATUUR-PRODUCT DE GEZONDSTE TAFELDRANK STAND 5 Haarlemsche V o o r j a a r s b e u r s Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen (Adv. ingez. Med.) Tijdelijk geen tnsschenlanding van de K. L. M. in Praag. De politieke toestand in Midden-Europa heeft in de luchtverbinding van Nederland met Praag en Weenen eenige wijzigingen gebracht. De dienst, welke Woensdagochtend had moe ten worden uitgevoerd, is met vertraging uit Rotterdam vertrokken. Er wordt evenwel geen tusschenlanding in Praag gemaakt, zoodat het traject LondenRotterdamWeenen wordt gevlogen. Dit traject zal ook in de volgende da gen in beide richtingen door de K. L M. wor den uitgevoerd. Nader zal worden gemeld wanneer Praag we der in dezen dienst zal worden opgenomen. dit gebied wel verschillende maatregelen heeft genomen. „Studeer nu niet al te lang meer Ex cellentie, doch begin, begin, begin", zoo besloot spreker. Mr. v. Rappard (lib.) die o.a. nog meer overeenstemming tusschen de Regeering en de drie groote landbouworganisaties gewenscht achtte, verzekerde, dat de landbouw blij is, dat de Regeering de menschen in dat bedrijf meer en meer zelf de verantwoordelijkheid laat dra gen; daarbij is natuurlijk de kwestie van de prijzen van groot belang. Aanzienlijke inkrim ping van het aantal crisis-ambtenaren bleek na tuurlijk dezen afgevaardigde toe te lachen, van wiens opmerkingen verder vermeld zij, dat hij gaarne de rogge uit de markt genomen zag, dat hij in verband met 't plan Westhoff op 't belang van bebossching wees en dat hij voorts, na te hebben aangeroerd welk een groot verschil er in belooning van arbeid veelal nog valt op te merken tusschen den stedelijken arbeider eener- zijds, den kleinen boer anderzijds (de lage dag- loonen van tal van Overijselsche zandboeren kwamen hierbij ter sprake), waarschuwde tegen het gevaar van buitenlandsche aankoopen van complexen grond in den Gelderschen Achter hoek en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot besluit van den middag voerde Mr. J o - rissen (R.-K.) een warm pleidooi voor een coulante houding jegens de Vereeniging tot be scherming van Natuur-monumenten. E. v. R. DE RADIOREDE VAN MINISTER ROMME. De radiorede van den minister van sociale zaken, welke aanvankelijk was aangekondigd tegen 9 Maart j.l. doch wegens verhindering op dien datum niet kon doorgaan, zal worden ge houden hedenavond te 7.15 uur. De minister zal spreken over. „De organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen ter vervanging van het zoogenaamde stempelen'" De rede zal worden uitgezonden over beide zenders. Graaf Coudenliove Kalergi in ons land. Graaf Coudenhove Kalergi, de leider van de Pan-Europa-beweging, houdt gedurende eenige dagen met zijn echtgenoote verblijf in ons land. Dinsdag werd hij persoonlijk ontvangen door den minister-president en door den minister van buitenlandsche zaken, Patijn. (Adv Ingez. Med.) Verlaging posttarieven. In verband met de verlaging der posttarieven kunnen de bij het publiek voorhanden post zegels van 4 en 27'/2 cent, alsmede de briefkaar ten (enkele en dubbele) met een zegelafdruk of opdruk van 4 cent, mits gaaf en ongeschonden, tot en met 31 Mei a.s. op de postkantoren wor den ingewisseld tegen respectievelijk postzegels van 3 en 22y2 cent en briefkaarten van 3 (6) cent, eventueel met verrekening van het over schietende bedrag in geld. Inwisseling tegen eenzelfde aantal zegels of briefkaarten met terugbetaling van 1 cent, c.q. 5 cent per ingewisseld exemplaar (per dubbele briefkaart 2 cent) kan desgewenscht eveneens geschieden. De bij het publiek voorhanden ar beidslijsten met aangehechte briefkaart van 4 een en die met aangehechte briefkaart van 5 cent worden tot en met 31 Maart a.s. tegen ver goeding van 9 cent per lijst teruggenomen. Na dien datum hebben de briefkaarten met een zegelafdruk van 4 cent, welke deel uitma ken of uitgemaakt hebben van arbeidslijsten, alsmede zoodanige briefkaarten van vroegere uitgiften met een zegelafdruk van 5 cent, nog slechts een waarde van 3 cent. Bow Street. LONDEN, Maart. In ben weer eens in Bow Street wezen kij ken, heb er een vriend naar dit onderaardsch heiligdom begeleid. Er is daar nog niets ver anderd, sinds ik er een jaar of vier geleden een geregeld bezoeker was. Wel is er een rij stoelen bijgekomen, dat kan ook al haast niet anders sinds het aantal vreemdelingen dat Londen binnenstroomt zoo is toegenomen U verwacht natuurlijk dat Bow Street een straat is. Dat is het eigenlijk ook. Een straat in de nabijheid van Co vent Garden, Londen's groote groentemarkt, waar de sinaasappel opslagplaatsen en groenteveilingen meer op vallen dan het politiebureau. Maar om dit politiebureau gaat het tenslotte toch, en wie Bow Street zegt, bedoelt dit gebouw en meer speciaal dat gedeelte van het souterrain, waartoe een schuw verstopt zijdeurtje met dat zoo onplezierig klinkende woord voor vreemdelingen „aliens" toegang geeft. Als vreemdeling in Londen krijgt ge vroeger en speciaal later ongetwijfeld met Bow Street te maken. En laat ik dat er direct bijvoegen- het is heusch zoo'n kwaje plaats nog niet. Er is zelfs kans, dat ge er op den duur een beetje aan verknocht raakt. Maar daar moet eerst wel wat tijd over verloopen. Eerst moet ge de kille ontvangst Zeker wel hier en daar iets, dat nu toch heusch eens opgeruimd moet worden. Doe het langs den eenvoudigsten en goedkoop sten weg Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad. Üllll Stelsel van regelen voor den weg thans volledig. Nadat in September 1935 een nieuwe wet in zake het verkeer op den weg, de z.g. wegenver keerswet tot stand was gebracht, dienden nog de uitvoeringsbepalingen te worden vastgesteld, alvorens de wet ook in werking zou kunnen treden. Van deze uitvoeringsbepalingen, resp. genaamd het wegenverkeersreglement en de wegenver- keersbeschikking verscheen de eerste in Septem ber 1938 in het Staatsblad. Thans is ook de wegenverkeersbeschikking als bijlage tot de Staatscourant verschenen, waarin nog nadere détails worden gegeven. De datum van het in werking treden der nieuwe verkeers regels is nog niet bekend gemaakt. Enkele der belangrijkste nieuwe bepalingen volgen hieronder: Koplampen. Alle koplampen moeten direct worden voor zien van gloeipeertjes met hulpspiraal, welke door een napje is afgeschermd. Met ingang van 1 Januari 1943 moeten alle koplampen van een goedgekeurd soort zijn (met rijkskeur) be halve de koplampen van auto's die na 31 De cember 1938 zijn ingevoerd of hier te lande wor den vervaardigd. Deze moeten direct van een goedgekeurd soort (met rijkskeur) zijn. Na 1 Januari 1942 mogen ook alleen goedge keurde gloeilampjes in de koplichten worden gebruikt. Motorrijwielen met een cylinderinhoud van 60 c.M3. of minder behoeven geen goedgekeurde koplampen of gloeilampen te gebruiken. Motorcarrièrs mogen twee koplichten van on gelijke verlichtingssterkte hebben. Het licht met de grootste verlichtingssterkte moet met ingang van 1 Januari 1942 van een goedgekeurde soort zijn en met een goedgekeurde gloeilamp wor den gebruikt. Ook hier geldt, dat na 31 Decem ber 1938 ingevoerde of hier vervaardigde motor rijtuigen reeds terstond van een goedgekeurde soort moeten zijn. Richtingwijzers. Als tweede stel richtingaanwijzers mag in den vervolge ook gebruik worden gemaakt van vaste, te verlichten, pijlen aan de achterzijde of knipperlichten (clignoieurs). Bestuurders van motorrijwielen mogen hun voornemen tot ver andering van richting aangeven door vaste, te verlichten pijlen aan voor- en achterzijde van het motorrijwiel. Nummers. De kenteekens der motorrijtuigen zullen be staan uit twee letters en ten hoogste vier cijfers De cijfers in groepen van twee. Parkeeren. De handrem wordt voortaan parkeerrem ge noemd. De remeischen voor deze rem zijn iets verminderd. Gcluidsignalen. De minimum sterkte van geluidssignalen is gebracht van 75 op 70 decibel. Het maximum van 95 op 90 decibel. Het maximaal geluid dat een rijdend of met werkenden motor stilstaand motorrijtuig mag voortbrengen is gekomen van 85 op 80 decibel. Kenteeken rijden met aan hangwagen (s). Motorrijtuigen die een aanhangwagen voort trekken moeten zoo mogelijk bovenop en anders aan de voorzijde van het trekvoertuig een bij avond verlicht kenteeken hebben, bestaande uit een gelen driehoek op een blauw veld. Ontheffing maximum snelheid. Wegen binnen bebouwde kommen waarvoor het algemeene maximum snelheidsgebod van 45 K.M. per uur niet geldt, worden aangeduid door vierkante blauwe borden met in witte letters het woord „bebouwde kom". Aanduiding „einde voorrang". Het einde van een voorrangsweg wordt aange duid door het vierkante bordje met oranje mid denveld als in gebruik om een voorrangsweg aan te duiden, doch thans met een zwarte balk er doorheen. Aanduiding „autoweg". Er komt een nieuw bord „autoweg" bestaande uit een rond blauw bord met een wit figuur tje van een auto. De beteekenis van dit bord is, dat de betreffende weg gesloten is voor rij wielen, wagens, rij- en trekdieren en vee en dat voor de hoofdrijbaan een stopverbod geldt. Halve stationneer- en stop verboden. De wet kent reeds borden, waarbij het par keeren voor slechts één zijde van den weg ver boden werd. Overeenkomstige borden komen er thans voor de stationneer- en stopverboden. Parallelwegen in 2 rich tingen berijdbaar. Om onnoodig oversteken van snelverkeerswe- gen te voorkomen, zullen verschillende parallel wegen en rijwielpaden ook al zijn ter weers zijden van de hoofdverkeersbaan zulke wegen gelegen voor het verkeer in twee richtingen worden opengesteld. Zulks wordt dan aangeduid door rechthoekige blauwe borden met in witte letters het opschrift „inrijden toegestaan" (voor alle verkeer) of „inrijden voor wielrijders toe gestaan" (alleen voor rijwielen). Hoogte en plaats der verkeersborden. Voor de hoogte der verkeersborden is thans slechts een maximum gegeven, terwijl een aan beveling is opgenomen lage plaatsing toe te pas sen. (De K.N.A.C. kwam aan de hand van prac- tische proeven tot een gewenschte hoogte van 0.75 M. voor de onderzijde van het bord. indien aangebracht buiten bebouwde kommen). Er worden meer uitvoerige richtlijnen gege ven omtrent de plaatsing van borden bij tijde lijke omleggingen en bij werken in uitvoering. Een verbod of gebod voor een weg moet na iede- ren zijweg door een bord van normale grootte worden herhaald. Rijbewijzen. Er komen 8 soorten rijbewijzen t.w. 1 voor motorrijwielen zonder zijspan. 2 voor motorrijwielen met of zonder zijspan. 3 voor motorrijtuigen op 3 wielen (uitgezon derd motorrijwielen met zijspan en motorrijtui gen a) ingericht voor het vervoer van meer dan 7 personen, b) bestemd of gebezigd voor het vervoer van personen tegen vergoeding; c) in gericht voor het vervoer van goederen; d) waar door een aanhangwagen, geen kampeer- of kof ferwagen zijnde, wordt voortbewogen. 4. voor motorrijtuigen op 3 wielen, anders dan genoemd onder 2 en 3. 5. voor motorrijtuigen op 4 of meer wielen met een eigen gewicht van ten hoogste 3500 K.G.. voorzien van luchtbanden en niet behoorende tot de onder 2 van ad genoemde motorrijtuigen. 6 voor motorrijtuigen op 4 of meer wielen met een eigen gewicht van ten hoogste 3500 K.G., voorzien van luchtbanden, met uitzondering van voertuigen ingericht voor vervoer van meer dan 7 personen, van samenstellen van trekker en oplegger en van voertuigen die een aanhangwa gen voorttrekken (geen kampeer- of kofferwa gens zijnde). 7 voor motorrijtuigen op 4 of meer wielen, voor zoover niet genoemd onder 5 en 6. 8 voor motorrijtuigen, die aan bepaalde, in verband met een lichamelijk gebrek van den be stuurder, noodzakelijke in het bewijs omschre ven, eischen voldoen. De kosten voor de rijbewijzen zullen nader worden bepaald. Ingevolge de wegenverkeers wet zijn de rijbewijzen 5 jaar geldig. Medische keuring-. Voor het verkrijgen van een rijbewijs is een medische keuring vereischt, door een anderen arts dan den huisarts. Er is een uitgebreide lijst samengesteld van minimum eischen op medisch terrein. Enkele normale eischen zijn als volgt: Minimum gezichtsscherpte met beide oogen 3/4 (na correctie met ten hoogste 6 of +6) met een minimum van 1/10 op het slechtste oog. Hooren van fluisterstem op 4 M. afstand door de beide ooren samen. Eenzijdige totale doofheid veroorzaakt geen ongeschiktheid mits het andere oor de fluister stem op 4 M. verstaat. Voor bestuurders van autobussen, touringcars, vrachtauto's en auto's met aanhangwagens gel den zwaardere medische eischen dan voor ande ren in sommige gevallen kan een specialistisch onderzoek vereischt worden. Tegen een afwij zende medische verklaring kan men in beroep komen bij den minister van Waterstaat. Examen voor rijvaar digheid. In de beschikking is een uitvoerige lijst opge nomen aan welke eischen men voor het theore tisch en practisch examen moet kunnen voldoen. De duur van het examen wordt bepaald op ten minste 45 minuten waarvan ten minste 15 mi nuten voor het theoretisch gedeelte. Oude rijbewijzen geldig. Zij, die reeds in het bezit zijn van geldige rij bewijzen of van rijbewijzen niet ouder dan 5 jaar, waarvan alleen de geldigheidsduur is ver loopen, behoeven geen keuring of rijvaardig- heidsproef te ondergaan. Voor rijbewijs 1 is een oud rijbewijs b ver eischt, voor de overige rijbewijzen een oud rij bewijs a. Nochtans kan altijd nog een nieuwe rijvaar- digheidsproef worden vereischt, indien er reden is om aan te nemen, dat de aanvrager van een rijbewijs niet aan de gestelde eischen van ge schiktheid en bekwaamheid voldoet. Voorloopige oefenvergunning. Bestuurders van motorrijtuigen op 2 of 3 wie len, kunnen voorloopige oefenvergunning voor 30 dagen krijgen van den burgemeester van hun woonplaats. Deze vergunning geldt alleen voor speciaal aangewezen wegen en voor voer tuigen, waarbij besturen onder toezicht niet mo gelijk is. Voertuigbewijzen. De opgave van een nummer voor een motor rijtuig geschiedt voortaan door afgifte van een voertuigbewijs door den inspecteur-generaal van het verkeer. Het voertuigbewijs wordt niet afge geven dan wanneer blijkt, dat het voertuig aan bepaalde eischen voldoet en hier te lande is ver vaardigd of op regelmatige wijze is ingevoerd. Voor het onderzoek naar bovengenoemde eischen worden in nader door den minister te bepalen districten bureaux opgericht. Het voertuigbewijs met het daarbij behooren de kenteeken (nummer) blijft bij het motorrij tuig. Bij verandering van eigenaar wordt het voertuigbewijs op den nieuwen eigenaar over geschreven. Op het voertuigbewijs komen behalve de naam en het adres van den eigenaar en de technische gegevens van het voertuig tevens voor het ge wicht, een opgave van de verschuldigde motor rijtuigenbelasting voor dat voertuig, eventuec' rijverbod voor b-wagen. max. wieldruk, enz. De kosten voor het verkrijgen van een voer Hiigbewijs zullen nader door den minister van Waterstaat worden vastgesteld. aan één der Engelsche havens doorstaan, waar ge nijdig op uw lip staat te bijten omdat eigenaars van Engelsche paspoorten lustig door de controle stappen op weg naar den trein, terwijl ge zelf trappelend in de rij staat te wachten, om aan één van de lessenaars uw geheimen aan een „official" prijs te geven: Wat komt u hier doen? Waar gaat u logee- ren? Wanneer gaat u weer weg? Ik heb een Fransche dame over dit ondervra gen eens zoo ontredderd gezien, dat ze zich omdraaide en met den uitroep: Wat een har telijk welkom! aanstalten maakte haar vader land weer op te zoeken tot ze bedacht, dat ze een heelen dag aan de kade zou moeten zitten kijken, tot er weer een boot ging en dus terugkwam en antwoordde ge dwee zooals we dat tenslotte allemaal doen. Engelsche formaliteiten zijn niet hard, maar wel onontkoombaar, en hoe eerder ge het verzet opgeeft, hoe gauwer er van de vrij heid aan de andere zijde van de medaille valt te genieten. Als ge dit alles achter den rug hebt, dan kunt ge onderweg in den trein naar Londen rustig het stempel in uw paspoort bestudeeren, waarin vermeld wordt, dat ge in het United Kingdom voet aan wal hebt mogen zetten op voorwaarde, dat ge geen werk, be taald of onbetaald, in dat koninklijk keizer rijk aanvaardt, en er ook niet langer blijft dan een vastgestelde periode. Wilt ge toch langer blijven, dan dient het Home Office te worden opgezocht, waar ge nogmaals al uw kaarten op tafel legt, veel uren wacht en aantoont dat gij den gastvrijen staat moreel noch financieel eenige schade berokkent. Als alles goed gaat, krijgt ge er weer een stempel bij en de mededeeling: in Bow Street melden. Zoo begint de kennismaking met Bow Street, die al naar den tijd, dien ge hier blijft, steeds weer vernieuwd wordt. Het is verstan dig reeds bij de eerste visite twee paspoort foto's mee te nemen, dat spaart terugkomen een paar dagen later. Elke foto is goed ge noeg, behalve die uit automaten, waarin ge sixpence werpt, in een spiegel glimlacht en klikkend een vage, min of meer misdadig uitziende beeltenis toegeschoven krijgt. Zoo ge deze automaten niet kent en er u toch toe aangetrokken voelt, laat mij u dan waarschuwen vóór ge uw liefste gezicht in den spiegel trekt: het is alles vergeefsch. En als ge er zuinig mee bent, bewaar het dan liever voor een betere gelegenheid. Met de twee portretten gaan we in Bow Street dat zijdeurtje binnen en de trap af in het sombere souterrain, waar al veel mis moedige gezichten wachten. Er is een rij stoelen bijgekomen; we zitten nu in een dubbele rij langs de drie wanden. Verder is alles nog bij het oude. We schuiven telkens automatisch acht stoelen op, als acht klanten voor de acht stoelen in het aangrenzende vertrek zijn vertrokken. Op die manier vallen we niet in slaap en krijgen iederen keer als we opschuiven het bemoedigende gevoel, dat er aan ons gewerkt wordt. En ook in dat andere vertrek met de acht stoelen is niets veranderd. George is er nog steeds. Dat is die dikke politie-agent in den hoek daar, met die pen achter z'n oor en dat paar gemoedelijke wangen. George doet aan dat ondervragen niet mee. Hij heeft een heel aparte taak. Die had-ie vier jaar geleden ook al. Hij plakt één van de twee foto's in het registratie-boekje dat ge mee naar huis krijgt. De andere bewaart hij zelf. Niet voor zich persoonlijk natuurlijk, maar voor de zaak: London Metropolitan Police Ltd. En nu is het onze beurt, staan we warempel voor denzelfden agent, die mij indertijd va derlijke berispingen heeft gegeven omdat Ik steeds weer verzuimde me te melden, als ik een week of wat buiten Engeland was ge weest. Ja, ik heb Bow Street bepaald gemLst de laatste jaren.Ze hebben er nog steeds den tijd ook, en hoewel er daar in het onder- aardsche niets dan vreemdelingen verschijnen, wordt er achter de toonbank niets dan En- gelsch gesproken en verstaan. Toch komt alles er in orde, volgens de wet die zegt, dat de aanhouder wint, en dat als Je een vraag maar lang en langzaam genoeg herhaalt, het antwoord tenslotte niet kan uitblijven. Ik heb er m'n geduld eens verloren, toen een Duitsch meisje naast me maar niet de be teekenis van de term boarding house begreep en uitlegde, dat het huis waar ze woonde een tuin had en dat de familie uit een vader, moeder en twee kinderen bestond en dat het beste menschen waren enz. Terwijl haar alleen maar gevraagd werd of het huis een pension was.... Ik heb toen gevraagd of er daar dan niemand was die een andere taal kende en het verbaasde, maar vergoelijkende antwoord gekregen: „Nee, waarom? Ze moeten het vroeger of later toch leeren. Ze krijgen hier meteen wat oefening!" Dat „ze" werd gezegd met al haar voldaanheid der Britsche superioriteit; een superioriteit waarover men nauwelijks verwaand is, omdat zij zoo vanzelfsprekend wordt geacht. Toch is Bow Street over het algemeen niet onvriendelijk. Waarom zou het ook onvrien delijk zijn? Zelfs de meest verwende jonge dames zingen hier een toontje lager en de dienaren der wet zullen zich wel wachten de dames te vertellen dat vertoon van bekoorlijk heid en lieftalligheid aan haar zaak niets af of aan doet. Zoodat ze het vrouwelijk geslacht den lieven langen dag op zijn aanminnigs! te aanschouwen krijgen en de atmosfeer er dien tengevolge soms waarlijk charmant is. En bepaald hartelijk wordt, als een beminlijk meisje haar registratieboek voorgoed komt in leveren, omdat ze door een Engelsch huwelijk Britsche nationaliteit heeft verworven. Dan worden er complimenten gemaakt alsof het een eersterangs prestatie betrof en welge meende felicitaties uitgereikt. „So, now you are British!", zeggen ze en je voelt dat je erg verguld hoort te kijken. Nee. Bow Street is tenslotte allesbehalve on- menschelijk. Vr. S. Verhooging van tarweprijs niet noodzakelijk geacht. Op vragen van den heer Droesen. betreffende verhongïng van den tarweprijs voor het oogst- >aar 1939, ten einde de doodgevroren winter tarwe zooveel mogelijk door zomertarwe te doen vervangen heeft de minister van economische zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat zeer veel. in sommige deelen des lands bijna alle, wintertarwe is doodgevroren en dat hij van meening is dat vervanging van de mislukte tarwe door zomertarwe wenschelijk zou zijn. De minister acht echter verhooging van den tarweprijs voor het oogstjaar 1939 niet nood zakelijk ter bereiking van deze vervanging. Bo vendien ontmoet een incidenteele verhooging groote bezwaren in verband met de consequen ties ten aanzien van andere producten. De aan de gewestelijke tarwe-organisaties gegeven ge legenheid om voorradige zomertarwe voor zaai- doeleinden af te geven, acht de minister een ge schikt middel om deze vervanging te bevorderen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5