haareem's dagbead BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 20 MAART 1939 II HILLECOM Krijgt Hillegom een openbaar Park? Overneming van „Treslong". Door het college van B. en W. is een belang rijk voorstel bij den raad ingediend, namelijk om over te gaan tot overneming van Huize Tres long aan de Weeresteinstraat. In het goedgekeurde uitbreidingsplan 1938 is achter huize Treslong een straat geprojecteerd, loopende van de Vosselaanhoek Mariastraat af in noordelijke richting en uitkomende op de Van Tetsstraat nabij het Veilinggebouw. De heer Ludwig .eigenaar van „Treslong", wil ge noemde straat voor zoover deze op zijn eigendom komt te liggen doen aanleggen en de daarlangs gelegen terreinen in bouwexploitatie brengen. Hij heeft daarbij de medewerking dér gemeente gevraagd. Uit de daaruit gevolgde voorloopige overeen komst blijkt dat de gemeente op zeer aanneme lijke voorwaarden de beschikking kan krijgen over een groot gedeelte der buitenplaats „Tres long", benevens de zich daarop bevindende ge bouwen. Hoewel in den loop der jaren belang rijk verkleind is het park, waarover de ge meente de beschikking krijgt, nog pl.m. 8000 M2. groot en biedt met de aardige vijver en hoog opgaand geboomte gelegenheid tot wandeling. Het park is belangrijk grooter dan het Wilhel- minapark. De gebouwen bevinden zich nog in goeden staat en kunnen eventueel voor gemeen telijke doeleinden worden benut. Dit alles wil de heer Ludwig in vollen en on- bezwaarden eigendom om niet aan de gemeente overdragen, wanneer deze bereid is op haar kosten de bovengenoemde straat aan te leggen, en te rioleeren en aan weerszijden van voetpa den te voorzien. De kosten hiervan worden be groot op f 6000 In overeenstemming met den heer Ludwig zullen dan aan de zijde der Weeresteinstraat 2 dubbele villa's worden gebouwd in plaats van 3 enkele, waardoor een ruime entree voor het park wordt verzekerd. Buiten het verkrijgen van een ontspannings oord voor de bevolking schept dit voorstel ook een mooie gelegenheid voor werkverschaffing aan werkloozen door de straat-aanlegging, waar om den raad door B. en W. wordt aangevolen het voorstel goed te keuren. De heer Ludwig heeft alleen de voorwaarde gesteld om nog ten hoogste 1 jaar de buiten plaats te mogen blijven bewonen. VERLAGING SCHOOLGELD. Het is aan het gemeentebestuur gebleken dat meerdere ingezetenen van deze gemeente hun kinderen naar Haarlem of Heemstede zenden ter volging van u. 1. o. onderwijs. De reden hier van is dat de schoolgeldheffing alhier in verge lijking met andere gemeenten rijkelijk aan den hoogen kant is, zooals uit ondestaand staatje blijkt: Gemengde Hoofdsom. Schoolgeld U. L. O. Belasting. Hillegom. Haarlem. Heemstede 6.— 8.40 4.— 6.— 12.— 12.— 5.50 7.20 18.— 15.60 7.— 9.— 30.— 25.20 12.— 15.— 40.— 36.— 17.— 18.— 50.— 45.60 22.— 24.— 66.— 64.80 35.— 33.— 80. 84.— 47.— 45.— Van dit euvel vreest het gemeentebestuur be denkelijke gevolgen voor het onderwijs en daar om wordt den raad voorgesteld tot verlaging over te gaan. Als maatstaf daarvoor zal gelden het schoolgeld voor het lager onderwijs volgens de normeri van het rijk vermeerderd met 30 pet. HAARLEMMERMEER MELKFONDS VAN SCHOOL 1. Zaterdagavond had in het gymnastieklokaal van school 1 een uitvoering plaats, gegeven door de jeugdtooneelclub, leerlingen van school 1 onder leiding van het hoofd, den heer R. Kelderhuis en met medewerking van het tooneelgezelschap ,,'t Voetlicht". De vele aan wezigen genoten van het spel der jeugdige tooneelspelers. De opbrengst van dezen avond kwam ten goede aan het Melkfonds der school. ZANDVOORT REVUE O. S. S. Zondagavond werd in hotel Groot Bad huis een reprise gegeven van de revue waar in de groei en bloei van O.S.S. gedurende de afgeloopen 35 jaren in beeld wordt gebracht. Het was een goede gedachte van de feest commissie, om hierbij ook de ouden van da gen uit te noodigen, die hierdoor een pretti- gen avond hebben medegemaakt. De revue viel ook nu weer bijzonder in den smaak van het publiek. Na afloop werden door den heer A. Bakels nog vertoond de ju- bileumfilm van den burgemeester en Zand- voort, de parel der Noordzeebadplaatsen, die beide ook door den heer Bakels werden op genomen. Een gezellig bal op de muziek van de band Cassanova besloot den avond. COMITé VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN Het Comité voor Joodsche Vluchtelingen organiseerde Zaterdagavond in Monopole een cabaret-voorstelling. De heer M. Spijer, voorzitter van het Comité, alhier, opende den avond met een hartelijk welkom tot de aanwezigen. Het doel van dezen avond was wel bekend. Het deed hem daarom genoegen dat zoovelen waren opgekomen en hij bracht bij voorbaat dank aan allen, die hun be- langelooze medewerking hadden toegezegd. Nadat enkele kleinere films waren gedraaid, werd de zeer mooie film „Verloren Paradijs" vertoond. Het eigenlijke cabaret-programma ving na 12 uur aan. Tilly PérinBouwmeester, Wim Kan en Wou ter Denijs zorgden voor een interessant pro gramma. Wik Kan weerde zich op buitengewone wijze als conferencier. Tilly PérinBouwmeester droeg verschillende zeer mooie liedjes voor. Wouter Denijs vergastte de aanwezigen op uitstekende muziek. JEUGDGEMEENSCHAPPENBOND. Zaterdagavond zette mevr. Sterrenburg in gebouw Brugstraat 15 haar causerie over J. S. Bach voort. Door haar aardige verteltrant en tevens door de muziek, die ter illustratie ten gehoore werd gebracht, is het zeker gelukt de volle belangstelling van de Jongeren te wekken «roor den grooten musicus J. S. Bach. J.C.G.O.B. Zaterdagavond sprak Ds. A. W. Brink in Ons Huis voor den J.C.G.O.B. over het onder werp: ..Zijn wij allen kinderen van God?" Spreker beantwoordde deze vraag bevesti gend. We kunnen evenwel kinderen Gods zijn in ruimeren en in engeren zin. In de ruim- sten zin zijn we het, omdat God de menschheid uit éénen bloede heeft geschapen. In engeren zin kunnen we het zijn, doordat we Christus als Heiland en Heer aannemen. Na de pauze vond een lange en goede ge- dachtenwisseling plaats. BLOEMENDAAL ZENDING ONDER DE PAPOEA'S. Hierover sprak Zaterdagmiddag in het Jeugdhuis voor een volle zaal de heer D. B. Starrenburg, die 32 jaar zendeling is ge weest op nieuw-Guinea en het vorig jaar ge repatrieerd is. Aan de hand van een serie fraaie lantaarn plaatjes gaf hij een duidelijke illustratie van den zegenrijken arbeid der zending. Naar den buitenkant bleek dit uit het veel beter verzorgde uiterlijk bij vroeger verge leken, onderwijs enz. en naar den binnenkant uit de uitbanning van allerlei wreede ge woonten, als koppensnellen, de vuurproef bij verdachten enz. Waren er in 1902 bij zijn komst enkele honderden Christenen, nu zijn er 80.000 ge- doopten en vragen de meer inlands gelegen dorpen om het Christendom en om onder wijs. Men voert er gereedschappen in en leert de Papoea's een ambacht. Op school valt zingen het meest in den smaak. Rekenen valt hun bijzonder moeilijk. Zendeling Starrenberg wist zijn gehoor van het begin tot het einde te boeien. Oud-zendeling Lasschuit, die met gebed had geopend, wekte aan het einde op, om de zen ding te steunen. FEESTAVOND „SPORT VEREENT". De Korfbalclub „Sport vereent" heeft op Za terdag j.l. in hotel Vreeburg haar jaarlijkschen feestavond gehouden. Dank zij het optreden van den humorist-conferencier Meyer en den imitator-parodist van Meurs, is deze op de meest gelukkige wijze geslaagd. De band, onder leiding van Cor Scheffer, wist al direct door haar populaire nummertjes een gezellige, opgewekte stemming te brengen. De voorzitter, de heer A. Schinkel, sprak een woord van welkom, waarin hij memoreerde, dat dit jaar de kampioenstitel 2de klasse werd veroverd. Zij, die de fraaie prijzen hadden ge schonken voor de te houden verloting, kregen een hartelijk woord van dank. Hierna was de beurt aan den humorist Meyer. Met zijn grappen en zijn liedjes de meeste van hemzelf wist hij de zaal te pak ken. De imitator-parodist Van Meurs had niet minder succes. In de pauze werd de kampioensafdeeling ten tooneele geroepen. Op waardeerende wijze werden de jongelui door den voorzitter toe gesproken. Elk ontving een fietsvaantje in de clubkleuren en voorzien van de clubletters S. V. Ook de heer C. de Goederen, die als leider gewichtige diensten aan de club heeft bewe zen, maar thans genoodzaakt is, zijn leider schap vaarwel te zeggen, werd op hartelijke wijze door den heer Schinkel toegesproken. Als blijk van waardeering ontving hij namens de clubleden een fraaie bureaulamp en namens de commissieleden een waardevol boekwerk. Met een gezellig bal, onder leiding van Huib van Meurs, werd de goed geslaagde feestavond besloten. VELSEN Zeven honderd vijftig typografen bezoeken V. G. Z. En toonen veel belangstelling voor deze voor hen zoo belangrijke industrie. De massa-excursie uitgaande van de Com missie tot bevordering van de vakstudie (C.B.V.) van den Alg. Ned. Typografenbond, naar de papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, welke bij hooge uitzondering j.l. Zater dag was toegestaan door de directie der pa pierfabrieken en onder de algemeene leiding stond van den heer Ir. W. A. Staring, procu ratiehouder, heeft de ongeveer 730 bezoekers, die van heinde en ver waren gekomen ten volle bevredigd. Niet alleen dat de bezoekers, zoowel uit Groningen, Zwolle en Utrecht als uit Rotterdam, Den Helder, Haarlem en vele andere plaatsen, waarvan Amsterdam het leeuwenaandeel had, n.l. 150 personen, alle op tijd aankwamen, doch zeker ook omdat de 24 groepen op de klok af. precies op tijd, de excursie aanvingen om ook weer op den vast- gestelden tijd in „Concordia" aan te komen, waar „Roemer's Band" de gezelligheid ver hoogde. Waar dit massale bezoek niet in zijn geheel door „Concordia" kon worden verwerkt, werden twee hoofdgroepen gevormd, die na beëindiging van de excursie aldaar werden ontvangen en door de goede zorgen van de directie der pa pierfabrieken een „thee en een rookertje" werd aangeboden, wat zeer op prijs werd ge steld. Toen allengs de eerste groep van ongeveer 350 personen in „Concordia" aanwezig was richtte de heer J. Smit, procuratiehouder der firma Van Gelder Zonen zich tot de gasten met een woord van welkom namens de directie, waarbij hij mededeelde, dat zulk een groote excursie aan de papierfabrieken nog nimmer was voorgekomen. De heer Smit roemde het zeer, dat zoovele A.N.T.B.'ers zich groote op offeringen hadden getroost om nu, na alle theorie door de vakstudieclubs, te zien op welke wijze papier wordt gemaakt. Spr., die voor dit ontzaglijke getal cursisten eigenlijk excuses wilde maken, vond deze ex cursie een bijzondere sportieve prestatie. De heer Blankensteïn betrok in zijn dank mede den heer C. Pels, die als cursusleider, deze massa-excursie heeft mogelijk kunnen maken. BENNEBROEK Overleden: Gerhardus Prins, oud 76 jaar, wonende te Amsterdam: Hendrikje van Dijk. oud 44 jaar. wonende te Haarlem; Josephus W. Visser, oud 78 jaar, wonende te Beverwijk: Magdalena Krijgsman oud 85 jaar, wonende te Rotterdam: Franciscus N. de Nennie,,oud 57 jaar. wonende te Den Haag, allen verblijf- houdende Stichting Vogelenzang: Johannes Boterbloem, oud 24" jaar, wonende te Benne- broek; Alexander J. de Blinde, oud 57 jaar, wonende te Bennebroek. (Adv. ingez. Medj SANTPOORT VERLOTING TURNVEREENIGING „SANTPOORT". De trekking der verloting welke bij be sluit van B. en W. van Velsen is goedgekeurd en die aanvankelijk was bepaald op 20 dezer, is uitgesteld tot Maandag 3 April in hotel „De Weyman" te Santpoort. IJM. Crt. IJMUIDEN Hitler's veroveringen en de visch- export van IJmuiden. Tsjecho-Slowakije nu geheel verloren? Een belangrijk onderdeel van het visscherij bedrijf van IJmuiden is de haringvisscherij die elk jaar, zoo ongeveer van Augustus tot November door de trawlers van IJmuiden wordt uitgeoefend en die tegen het eind van deze periode door de drijfnetvisscherij wordt overgenomen en voortgezet, in den regel tot half Januari. Van deze visscherij beleven we thans een toegift, die feitelijk een afwijking is van het programma, welke toegift natuurlijk dankbaar wordt geaccepteerd. Millioenen kilo's haring (versche) komen in de herfstmaanden in den afslag, sommige ja ren zelfs 20 a 25 millioen K.G. en zoo groot kan de aanvoer niet zijn, of er zijn afnemers voor, zoowel in het binnenland als in het bui tenland. Een groot deel van deze haring ging naar de voormalige Tsjecho-Slowaaksche re publiek. In 1937 en 1938 bedroeg de uitvoer van IJmuiden naar het nieuwe rijk van Hit- Ier 3 a 4 millioen K.G., verreweg in hoofd zaak haring. Het is tegenwoordig zeer moeilijk, in de toekomst te lezen. De kaart van Europa kan elk oogenblik opnieuw gewijzigd worden evenals dat de economische verhoudingen zich elk oogenblik kunnen wijzigen. Maar met de grootst mogelijke zekerheid kan wor den aangenomen, dat de verdwijning van de Tsjecho-Slowaaksche republiek van de kaart van Europa een groote slag voor het Neder- landsche visscherij bedrijf beteekent, niet al leen voor de IJmuidensche trawlvisscherij, maar ook voor de drijfnetvisscherij van Kat wijk, Seheveningen en Vlaardingen. Vooral de dichtsbevolkte landen. Bohemen en Moravië hebben de laatste jaren heel wat haring van IJmuiden betrokken en voor de toekomst koesterde men aangaande den export van ha ring en andere vischsoorten naar deze landen de beste verwachtingen. Die werd met de „inlijving" van de Sudeten-Duitschers al ten deele de bodem ingeslagenen thans, nu Duitschland de republiek opgeslokt heeft, houdt men er rekening mee, dat het met den uitvoer van visch naar deze streken wel voor goed gedaan zal zijn. Want Duitschland houdt niet van halve maatregelen en het zal er wel van komen, dat het land van Masarijk voortaan door de Duitsche Noordzeehavens wordt bediend evenals dit nu al met de Ost- mark geschiedt. En als het al niet de concur rentie der Duitsche havens is, die een handi cap is voor onzen uitvoer, dan zijn er nog de deviezenmoeilijkheden, die er nog wel moei lijker op zullen worden. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 20 Maart 1939. (A.N.P.) Tarbot 7862 ct. per K.G. Tong 9560 ct. per K.G. Heilbot 110—88 ct. per K.G. Griet f 32—16 per 50 K.G. Groote schol f 16—11.50 per 50 K.G. Middel schol f 15—14.50 per 50 K.G. Zetschol f 23—20 per 50 K.G. Kleinschol f 19.508.50 per 50 K.G. Bot f 4.30—3.60 per 50 K.G. Schar f 107 per 50 K.G. Tongschar f 2614.50 per 50 K.G. Poontjes f 8.50—4.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 2113 per 50 K.G. Middel schelvisch f 18—12.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 1712 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 15.509.50 per 50 K.G. Groote gul f 97 per 50 K.G. Kleine gul f 127 per 50 K.G. Wijting f 6.80—4 per 50 K.G. Makreel f 85.70 per 50 K.G. Versche haring f 54.15 per 50 K.G. Kleine heek f 16 per 50 K.G. Kabeljauw f 32—11.50 per 125 K.G. Vleet f 9.500.90 per stuk. Leng f 1.750.55 per stuk. Kooivisch f 0.800.15 per stuk. Rog f 2818 per koop. Verwachte viscliaanvoer Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Haarlem IJM 9. Vangst 1060 manden haring en 200 stuks stijve kabeljauw. Claesje R.O. 46. Vangst 1050 manden haring en 35 stuks stijve kabeljauw. Poolzee IJM. 77. Vangst 400 m. gul en kabel jauw en 700 st. stijve kabeljauw. BESOMMINGEN Manden Trawlers: 950 Dirkje RO 53 ƒ2940.— 185 Irene IJM 89 ƒ1700.— 510 Protinus IJM 85 ƒ2610.— 460 Bergen IJM 16 ƒ3340.— 190 Oostzee, IJM 147 ƒ1980.— 290 Limburgia IJM 54ƒ2600. 700 Bloemenüaal IJM 71 ƒ3360. 65 Olympia IJM 111 ƒ1340.— 570 Gerberdina Johanna IJM 88 ƒ2840. 140 Cath. Duyvis LJM 601360.— 770 Erin IJM 12 ƒ4280.— 1530 Delft IJM 17 ƒ6580.— 115 Bruinvisch IJM 97 1580.— 135 Emma IJM 177 ƒ1840.— 75 Elie Chenevière IJM 161f 1330. 1000 Ewald LJM 48ƒ3150.— (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) H. L. O. voor militairen. Diploma-uitreiking door overste A. M. M. van Loon. Hedenmorgen vond in de kazerne Motor- dienst alhier de diploma-uitreiking plaats door Overste Van Loon aan den militairen, die geslaagd zijn voor de oefeningen van ae nationale vereeniging tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling (H.L.O.). Overste Van Loon sprak de 37 geslaagden (van de 40 deelnemers) toe, en sprak de hoop uit dat bij herhaling aan de oefeningen voor de harmonische lichaamsontwikkeling zou worden deelgenomen. Het betrof hier tusschentijdsche proeven aangezien de deelnemende militairen grooten- deels onze stad verlaten voordat in Mei en September de beurt is aan particulieren en vereenigingen. Op Donderdag 16 Maart werd athletiek be oefend; met klimmen werden moeilijkheden ondervonden, en bij hoogspringen viel een 3-tal candidaten af. Het wielrijden werd in recordtempo afgelegd, alle deelnemers kwa men 8 minuten te vroeg binnen, en er wer den snelheden bereikt van 30 K.M. De wan delprestatie was zeer bijzonder, vooral omdat men den wind tegen had. Het zwemmen vlotte zeer. Bij het hardloopen werd het startschot gelost door den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, die ook bij de diploma-uitreiking van zijn belangstel ling blijk gaf. Als officials traden op: wandelen H. H. Win ters en W. L. Verschragen; athletiek H. van Wilsum Jr.; klimmen J. W. Duyf: wielrijden K. Rijpma; zwemmen Bongertman. Bij de wandelprestatie bleek dat eenige militairen zich meteen opgaven voor de trai ning voor „de 4 daagsche". Na de diploma-uitreiking door Overste A. M. M. van Loon, voorzitter van het werkcomité bestond voor de gediplomeerden gelegenheid om zich insignes aan te schaffen, waarop zij recht hadden gekregen. Uit Haarlem en omgeving slaagden de vol gende militairen: K. Keuning. H. Schuinder, J. Stokkink, A. Schuijt, G. van Bruggen, A. J. Booij, N. F. Roozen, H. A. Mees, H. Lebes. HAARL. WEER- EN STERRENK. KRING. Vrijdagavond sprak Dr. P. Th. Oosterhoff van de Sterrewacht te Leiden voor de leden van dezen kring over: Galactische Sterre- hoopen. Indien we verschillende deelen van den he mel bekijken valt het reeds spoedig op dat er zich, behalve de nevels, op verschillende plaat sen verdichtingen van sterren vertoonen. Be kijken we deze sterrehoopen wat nauwkeuri ger, dan bemerken we, dat we met twee soor ten te doen hebben. Ten eerste de bolvormige sterrehoopen, waarin de sterren naar het midden sterk opeengehoopt zijn, soms zelfs zoo, dat men ze niet eens oplossen kan en ten tweede de galactische of open sterrehoo pen, waarin de sterren eveneens zijn gecon centreerd, doch veel minder sterk dan bij de eerstgenoemde categorie. Van de eerste zijn een honderdtal, van de tweede verscheidene honderden bekend. De belangrijkste ver schillen zijn: le. Het aantal sterren. Hoewel deze aantal len binnen één groep zeer sterk kunnen varieeren, kan men zeggen, dat het aantal sterren in open sterrehoopen enkele honderd tallen bedraagt, terwijl het aantal in bolvor mige sterrehoopen vele duizend- of tien duizendtallen bedraagt. 2e. Variabele of veranderlijke sterren. In zeer vele bolvorminge sterrehoopen komen veranderlijken voor van het type delta Cephei en R. R. Lyrae. In open sterrehoopen is dat nooit het geval. 3e. De verdeeling aan den hemel. De open sterrehoopen liggen sterk geconcentreerd naar het melkwegvlak, terwijl de bolvormige practisch slechts op één halfrond voorkomen, rondom de richting naar het melkwegcen trum. Voor enkele dichtbij staande sterrehoopen kunnen de physische leden van de zich daar voor en daarachter bevindende sterren worden onderscheiden met behulp van hun eigen be weging. Er blijkt dan voor deze physische le den een nauw verband te bestaan tusschen de Kieur (spectrum) en de helderheid. Ook voor de sterren in het algemeen geldt wel een der gelijke relatie (het bekende Hertzsprung- Russell diagram!) doch dan moet de abso lute helderheid gebezigd worden. In sommige open sterrehoopen komen slechts sterren van de hoofdserie voor, terwijl in andere ook roo- de reuzen sterren voorkomen; met behulp van het kleur-helderheidsdiagram heeft Trümpler een classificatie van open sterrehoo pen gegeven. Tevens kan dit diagram gebezigd worden om de relatieve afstanden van deze open sterre hoopen te bepalen. Verder heeft Trümpler uit een studie van deze soort „clusters" een waar de afgeleid voor de absorptie van het licht in de interstellaire ruimte en de relativistische roodverschuiving voor een aantal O-type ster ren kunnen aantoonen. Tot slot mag nog gewezen worden op het groote aantal dubbelsterren, dat op vernuftige wijze door astronomen in Göttingen in de open sterrehoop Praesepe kon worden aan getoond. Een Winterflora 1910? Waarschijnlijk gedurende Februari in het Krelage Huis. Naar wij in het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" lezen bestaan er plannen om in de maand Februari van 1940 in het Krelagehuis een tentoonstelling te houden van vervroegde bolgewassen naar den trant van de in 1938 met zooveel succes georganiseerde Winterflora. Deze expositie zal worden gehouden in verband met het feit, dat de oudste acht afdeelingen der ver eeniging in den loop van dit jaar hun 60-jarig bestaan zullen herdenken, terwijl in 1940 het 80- jarig bestaan der Algemeene Vereeniging zal worden herdacht. HUIS VAN BEWARING Bij Koninklijk besluit van 11 Maart 1939 is met ingang van 16 April 1939 aan den heer C. P. de Blauw op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van het Huis van Bewaring te Haarlem. De heer De Blauw was, voordat hij naar Haar lem kwam, werkzaam als commies ter directie het Huis van Bewaring te Utrecht. Op 1 Juli is het vier jaar geleden, dat hij tot directeur te Haarlem benoemd werd. Met ingang van 1 Mei a.s. is tot zijn opvolger benoemd de heer P. J. Kuiper, commies ter di rectie bij de gevangenissen te Roermond. De Brandstof fentoeslag. Met ingang van deze week is, krachtens de beslissing van den Minister van Sociale Zaken, de brandstoffentoeslag, welke voor de gehuwden f 1.30 en voor de kamerbewoners f 0.65 bedroeg, teruggebracht tot f 1 en f 0.50. Deze toeslag zal nog verstrekt worden tot en met 15 April. Voor- eu nazorg voor geestes zieken. Samenwerking tusschen Haarlem en omliggende gemeenten. Zooals B. en W. van Haarlem den Raad reeds mededeelden, was in voorbereiding de regeling van de voor- en nazorg voor gees teszieken. B. en W. hebben daartoe een onderzoek doen instellen naar den toestand, zooals deze thans in Haarlem is en de maatregelen, welke in dit opzicht zouden kunnen worden genomen. B. en W. kunnen zich vereenigen met de con clusies van den Directeur van den gemeente lijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst, die de richting aangeven, waarin deze voor- en nazorg behoort te worden georganiseerd n.l. door instelling van een psychlatrischen voor- en nazorgdienst. Weliswaar was de gemeente tot nu toe niet geheel verstoken van psychiatrische hulp, doch deze hulp was en kon niet anders zijn dan zeer beperkt. Zij betrof uitsluitend con trole op de opneming in een psychiatrische Inrichting en zoo mogelijk advies voor over plaatsing naar een andere inrichting en kon zich niet uitstrekken over het veel grooter terrein van de voor- en nazorg, niet alleen door het ontbreken van verplegende hulp en administratieve accomodatle, maar vooral, omdat den daarvoor aangewezen specialist, hoezeer B. en W. erkentelijk zijn voor diens in alle opzichten loyale medewerking, daar voor naast zijn particuliere praktijk, de moge lijkheid ontbrak. Moet dus de gemeente voor een goede uitvoering van deze voor- en nazorg eenerzijds de volledige beschikking hebben over het daarmede belast personeel, ander zijds is er bij een bevolking van de grootte van Haarlem voor personeel in volledigen ge meentedienst niet voldoende emplooi. B. en W. hebben zich daarom gewend tot de besturen van eenige omliggende gemeenten met de vraag of de mogelijkheid bestond, dat deze gemeenten van den op te richten dienst zou den gebruik maken. Tijdens de onderhande lingen daarover werd aan B. en W. bekend, dat de afd. Noord holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten plannen uit werkte om te komen tot organisatie van de voor- en nazorg waarbij dc provincie, met uitzondering van eenige grootere bevolkings centra. in districten zou warden verdeeld en waarbij ook de gemeenten .waarmede B. en W. in onderhandeling waren in een dier dis tricten waren ingedeeld. Bespreking met een commissie uit genoemde afdeeling heeft er toe geleid contact te zoeken met het eenige andere gemeenten, waardoor uit de ontwor pen provinciale regeling een district geheel zou kunnen vervallen. Op dezen grondslag hebben de onderhandelingen met de gemeen ten tot overeenstemming geleid in dier voege, dat de besturen dier gemeenten bereid zijn gevonden aan den gemeenteraad voor te stel len een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Behoudens de kosten van belooning van het personeel komen ten laste van dien dienst overigens nog de kosten van vervoer en van de administratie. B. en W. meenen, dat, door de te verwachten geleidelijke stijging van het aantal inwoners' en de omstandigheid dat niet terstond het maximum van de personeelkos- ten behoeft te worden uitgegeven, met de voorgestelde bijdragen kan worden volstaan. De ontvangsten uit deze bijdragen ramen B. en W. in den aanvang op plusminus f 14.000. Zij worden aangeslagen per inwoner, de bijdragen zullen zijn: Haarlem 5 cent, Velsen, Haarlemmermeer, Beverwijk, Heemstede, Nieuwer-Amstel, Bloemendaal, Aalsmeer en Heemskerk 4 cent, Zandvoort, Haarlemmer- liede c.a. en Bennebroek 2yz cent. Luchtbescherming. Organisatie van Haarlem-Zuid. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal thans aanvangen met de organisatie van Haarlem- Zuid, ingedeeld als Vak III, onderverdeeld in de wijken 7 en 8. Wijk 7 is begrensd door Kamper singel, Gasthuissingel, Raamsingel, Tuinlaantje, Emmakade, Schouwtjeslaan Noordzijde, Meester Lottelaan Noordz.ijde, Spijkermanslaan Noord zijde en Zuïder Buiten Spaarne en Wijk 8 door Spijkermanslaan Zuidzijde, Meester Lottelaan Zuidzijde, Schouwtjeslaan Zuidzijde, Prinsesse- kade, Chrysanthemumlaan Crayenestersingel, Crayenesterlaan en Zuider Buiten Spaame. Uitsluitend voor de bewoners van dit stads deel zal de Afdeeling Haarlem van genoemde Vereeniging een vergadering beleggen op Don derdag 23 Maart a.s.. des avonds te 8.15 uur, in de bovenzaal van Restaurant L. Brinkman, Plein 16. De heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Lucht beschermingsdienst te Haarlem, zal op deze ver gadering spreken over de noodzakelijkheid en nuttigheid van de gezinsbescherming bij de luchtbescherming en over de organisatie van HaarlemZuid. Vak III. Vervolgens ligt in het voornemen over te gaan tot samenstelling van een Comité uit de bewoners van Wijk 7 en 8. Dit Comité zal de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming bij de organi satie van deze wijken behulpzaam moeten zijn. Deze organisatie betreft eenerzijds de opleiding van de bewoners in gezinsbescherming en an derzijds de vorming van hulpgroepen, welke in tijden van nood de verschillende Overheids diensten in de betreffende wijken moeten aan vullen. Alle bewoners van Haarlem-Zuid worden dringend verzocht deze vergadering te bezoekén om een doeltreffende organisatie in welbegrepen eigenbelang tot stand te brengen; de toegang tot deze vergadering is vrij. HAARLEM, 18 Maart. Bevallen 15 Maart: M. M. StutSchrama., z.; 16 Maart: J. M. A. van Duijnen—Brood, z.; J. C. van Schoonhoven—Ridder, dochter; C. E. Weiter—Houtzager, z. J. J. E. Saarloos— Zuiderbaan, d.; 17 Maart: S. TichelaarDam- hoff. d.; J. Walbrechtde Graaf, z.; J. Th. BoerrigterBruines, d.; W. J. van den Berg— Vink, z.; S. G. WülemseMarchand, z.; Overleden 15 Maart: N. Jonkervan der Linden, 76 j., Zomerluststraat 5; 16 Maart; J. J. Zwager, 72 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13