Haarlem's Dagblad De udetkoiiauok toestand. P. Guilonard en ir. A. G. von Baumhauer Een Nieuwe Politiek? Koffie. Ochtendbeurs Amsterdam om het leven gekomen Verdrag tegen „Duitsche Agressie" Status voor Slowakije vastgesteld BERICHT Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17101 Uitgave Loiirene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiens! 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM E.N ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Maandag 20 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag cd aanbod 1-4 regel» f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Er is nu in Engeland, als gevolg van den storm van verontwaardiging die Hitler's jong ste daden hebben ontketend en van Chamber lain's veroordeelende rede te Birmingham, sprake van een nieuwe politiek jegens Duitsch- land. Blijkens verscheidene berichten en symp tomen zou die bestaan in een streven, de ten opzichte van dit land gelijkgezinde groote mogendheden te vereenigen. Eén Engelsch blad beweert, dat zelfs reeds een diplomatieke stap bij de Sovjet-Unie zou zijn gedaan. De Times, die nu tot een gansch anderen toon tegenover Duitschland is overgegaan, zegt dat Berlijn een omsingelingspolitiek van Duitsch land zelf uitlokt. In de Amerikaansche pers, die zich met de samenwerking der drie groote democratieën bezighoudt, wordt de wensche- lijkheid van volledige politieke, commercieele en financieele samenwerking met Frankrijk en Engeland betoogd. Natuurlijk voegt een blad als de New-York Herald Tribune daaraan toe, dat de Vereenigde Staten zich niet zullen verbinden tot deelneming aan een Europee- schen oorlog, maar dit zeker zullen doen „wan neer een dergelijke beslissing noodzakelijk zou zijn voor hun belangen". Dat is altijd zoo geweest en dat weten we: staten helpen an dere staten in een oorlog alleen als hun eigen belang dat meebrengt en niet zoo maar uit edele verontwaardiging. Vele menschen willen dit niet inzien; tot goed begrip van zaken zou den zij beter doen het in koelen bloede te er kennen. Met emotioneele overwegingen, geba seerd op een hevig pro en contra, waarbij staten voorgesteld worden alsof zij handelen als individueele menschen, begrijpt men er niets van. Maar het Amerikaansche belang drijft de New York Times er wel toe te schrij ven, „dat vermoedelijk economische maatre gelen zullen worden genomen waardoor het geheele economische leven van Duitschland zal worden getroffen zoodat geen enkel voor deel, dat Duitschland bij zijn jongste verove ringen heeft behaald, hiertegen opweegt". Dergelijke taal klinkt zeer ernstig, ofschoon de woorden van de Londensche Times over de omsingelingspolitiek nog veel ernstiger klin ken. Want laat in ons, in alle bedaardheid waar aan een klein volk temidden van de botsingen der groote mogendheden zoozeer behoefte heeft, erkennen dat de Amerikanen op zeer grooten afstand van het gevaarscentrum zijn, het zelf geheel in eigen hand hebben of zij ooit in een Europeeschen oorlog betrokken zullen worden of niet en daarom gemakkelijk in hun bladen zoo'n hoogen toon kunnen voeren en zooveel dreigementen uiten. De taal van de Londensche Times is dus veel alarmeerender. En als ik zeg „alarmeeren- der" gebruik ik dit woord niet omdat ik denk aan gelijk en ongelijk, maar omdat een ver scherping van de EuropeescHe verhoudingen, zich uitend in een economische omsingeling van Duitschland, het oorogsgevaar wel zeer nabij zou brengen. De handelsbelangen zijn van overwegende be teekenis in het gansche conflict. Laat men dat wel begrijpen. Het schijnt dat Roemenië en Duitschland het nu in hun handelsbespre kingen eens kunnen worden. Maar een van de ontstellendste mededeelingen der laatste dagen was inderdaad, dat Duitschlandden Roeme nen een economisch ultimatum gesteld zou hebben, erop neerkomend dat Roemenië in economischen zin den wil van Berlijn zou heb ben te doen en anders alles verwachten kon. Gelukkig is de juistheid van dit bericht zoowel van Roemeensche als van Duitsche zijde ont kend. Ook Boekarest heeft medegedeeld dat van een ultimatum geen sprake was. Was in derdaad een handelsoorlog met toepassing van zulke methoden ontketend, dan zou Duitsch land dit middel op meer dan één staat kun nen toepassen. Het is niet noodig over zooiets lang uit te weiden; iedereen begrijpt wel waar toe zooiets zou leiden. Economisch staat Duitschland zeer zwak. Nadat dit in andere landen veelvuldig gecon stateerd was heeft Hitier het zelf onomwon den erkend. Daarom moet de taal van de Times wel onrust wekken. Want hoe zou Duitschland op een doorgevoerde omsinge lingspolitiek, waardoor het in het nauw ge bracht zou worden, reageeren? Natuurlijk klinken de woorden in crises als deze veelal harder en dreigender dan de wer kelijkheid wordt, die eruit volgt. Dat hebben we nu al zoo vaak meegemaakt. En in de kleine landen vooral mag men blij zijn dat Chamber lain zich blijkbaar als premier zal weten to handhaven, want hij is zeker de man om alles te doen teneinde de ontzettende ramp van een oorlog te verhoeden. En dus niet de man om een politiek te gaan voeren, die daartoe zou leiden. Hij zal ongetwijfeld alle denkbare mid- melen toepassen om dat te verhoeden. Wat Daladier betreft: hij heeft volmachten voor zijn regeering gekregen om acht maan den lang met decreten zijn defensiebeleid te voeren. Italië's eischen hangen Frankrijk nog steeds boven het hoofd. De positie der regee- ring-Daladier is nu weer versterkt. Dergelijke volmachten zijn al meermalen in Frankrijk gegeven, althans op fianciëel gebied. Van een „dictatuur" van Daladier, die een Amster- damsch blad tot mijn verbazing aankondigde, is natuurlijk geen sprake. Een dictatuur is iets heel anders. R. P. MEISJE TE WATER GERAAKT. Zaterdagmiddag is een 7-jarig meisje uit de Voorzorgstraat al spelend in het water van de Westergracht geraakt. Een agent hielp de kleme door handreiking op het droge. Ze had geen letsel bekomen. (De regeering heeft zich viet de Vereeniging voor den Koffiehandel beziggehouden over het vraagstuk van de koffiedistributie in oorlogs tijd). Regeeren eischt vooruit te zien, Naar wat in het verschiet kan komen, Al is de kans heel klein misschien. De voorzorg worde toch genomen. Wanneer er toch eens oorlog kwam. Die vraag is wel zeer sterk geboden. En leidt dan tot een heel program Voor het voorzien in vele nooden. Zoo is bijvoorbeeld een probleem. De koffie, haar distribueering, "Een onderdeel, dat ik nu neem Op voorbeeld van de landsregeering. Hoe kan men voor Noord. Zuid, West, Oost, Als het getij aoo boos mocht keeren, Het onontbeerlijk kopje troost. Nu reeds bij voorbaat garandeeren? 'k Heb van die zaken geen verstand, Het punt lijkt zoo niet erg omvangrijk. Maar zeker is voor ieder land, Het koffievraagstuk wel belangrijk. Want komt ooit onverhoopt zoo'n tijd, Dan wordt als zeker aangenomen, Zal ieder, in en na den strijd, Rampzalig op de koffie komen. P. GASUS. WEEKBERICHT COöP. VOORUITGANG U.A. HAARLEM Versche Roomboter per pond79 ets. Slaolie, zuivere Arachide per flesch a &/2 maatje 45 ets. GEEFT UW KINDEREN NU DADELS met pit per pond9 ets. zonder pit, per pond 12 ets. Leidsche kaas, per pond 15 ets. Edammerkaas Noord-Holland, p. pond 25 ets. MET DIVIDENDBONS (Adv. ingez. Med.) Nederlandsch kustvaartuig noodseinen uit. zendt Sleepbooten onverrichterzake teruggekeerd. Zondagavond omstreeks acht uur zijn ten Noorden van den vuurtoren bij Hol- lum op Ameland, ongeveer zes zeemijl uit de kust noodseinen waargenomen. Zij bleken afkomstig van het motor schip „Brandaris", een Nederlandsche kustvaarder, die vermoedelijk te Gro ningen thuis hoort. De „Brandaris" bevond zich dwars van Ameland. Het schip was waar schijnlijk met klei geladen. De Duitsche sleepboot van de reederij Bugsir, afkomstig van het eiland bor- kum en de reddingbooten „Insulinde" van Oostmahorn en „Brandaris" van Terschelling, die gisterenavond ter as sistentie waren uitgevaren van het in nood verkeerende kustvaartuig, zijn he denochtend onverrichter zake terugge keerd. Genoemde booten hebben geen spoor van het schip gevonden. De voornaamste feiten, die over den internationalen toestand ver meld dienen te worden, zijn de volgende: Gedurende het afgeloopen weekeinde werd te Londen een groote diplomatieke activiteit ontwikkeld. De Britsche regeering is voornemens contact te zoeken met alle landen „die den vrede lief hebben De door Engeland en Frankrijk te Berlijn ingediende pro testen tegen hei gebeurde in Centraal Europawerden afgewezen. Van officièele zijde worden de berichten van een Duitsch ultimatum aan Roemenië tegengesproken. De volmachtendie Daladier in verband met den interna tionalen toestand gevraagd hadzijn zoowel door de Fransche Kamer als den Senaat goedgekeurd. Tenslotte valt nog te melden, dat de Amerikaansche regee ring heeft besloten op den Duitschen invoer een extra recht van 25 pCt. te leggen. (Men zie voor bijzonderheden pag. 9 en 10.) Prov. Statenverkiezing Noord- Holland. Candidatenlijsten goedgekeurd. Zaterdag heeft het hoofdstembureau in den kieskring Haarlem vergaderd om de candida tenlijsten te onderzoeken. Alle lijsten werden goedgekeurd, zoodat alle daarop gestelde candidaten gehandhaafd zijn. De volgende week wordt een vergadering van het hoofdstembureau gehouden om de lijsten voor de verkiezing te nummeren. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur: Kon. Olie 300—295. H.V.A. 399—6. Vergde Vorstenl. 764 1/4. Philips 187—5—8. AKU 34—2V2—3 1/4. Unilever 1263. Beth. Steel 48—7 3/4—8 1/4. US. Steel 411/4—1—13/8. Republic Steel 133/8. Anaconda 209 3/4. Shell 9 3/8—1/8. Tidewater Ass. Oil. 9 3/8. P. Guilonard. Ir. A. G. von Baumhauer. Twee vooraanstaande figuren uit de Nederlandsche luchtvaart wereld, Ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur van den Rijksluchtvaart dienst, en de heer P. Guilonard, onder-directeur van de K. L. M., zijn Zaterdag bij een proefvlucht met een nieuwe Boeing-vlieg- machine om het leven gekomen, toen dit toestel in de omgeving van Seattle, nabij Washington, neerstortte. (Voor uitvoerige bijzonderheden omtrent het ongeluk en het vliegtuig waarmee het gebeurde en een levensbeschrijving der slachtoffers zie men pag. 3.) Engeland zou o.a. Rusland uitgenoodigd hebben. LONDEN 20 Maart (Reuter). De diplomatieke correspondentie van de „Daily Mail" bericht, dat de Britsche regeering de Sovjet Unie formeel heeft uitge noodigd om te overwegen, tezamen met Frankrijk. Engeland en andere mogend heden, die bereid zijn mede te werken aan het weerstand bieden aan de Duitsche agressie, een verdrag te sluiten. Deze vraag zou door den Britsclien minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, aan den Sovjet Russi- schen ambassadeur Maisky zijn voorge legd bij diens bezoek aan het Foreign Office, met het verzoek dit door te ge ven aan zijn regeering. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De gespannen internationale politieke toe stand was voor de wisselmarkt hedenmorgen wederom de voornaamste factor. De stemming was wel niet nerveus, doch onmiddellijk toen de handel een aanvang nam, openbaarde zich vraag naar Amerikaansche dollars. Het Neder landsche egalisatiefonds bleek bereid tot den prijs van 1.88 3/8 wederom materiaal af te geven. De vraag naar dollars scheen echter niet zoo gemakkelijk te zijn te bevredigen, want geregeld moest het egalisatiefonds dollars blijven verkoopen en alles tezamen werden flinke bedragen afgegeven. Hiermede werd vol doende geïllustreerd, dat het vertrouwen nog niet is teruggekeerd. De Amerikaansche dol lars schenen internationaal in trek te zijn, want de overige buitenlandsche deviezen kwa men ten opzichte van den gulden eerder iets lager. Het Britsche pond werd ingezet tegen 8.82 a 8.82 1 4. maar kon later in den ochtend niet meer bedingen dan 8.815'8 a 8.82 1 8. waarbij een disagio voor termijnponden werd genoemd van :i cents voor 1 maand en 2 1 4 cents voor 3 maanden. Fransche francs be wogen zich tusschen 4.98 1'4 en 4.99 14 Met een disagio voor termijnfrancs van omstreeks 1 1 4 cents voor 1 maand en 3!o cents voor drie maanden. Belga's waren 31.68 a 31.72, het disagio voor termijnbelga's was beduidend grooter geworden en was circa 35 cent voor 1 maand en 115 cents voor drie maanden. Zwitsersche francs waren aangeboden, waar bij prijzen werden genoemd loopende van 42 40 a 42.48. De Scandinavische deviezen kwamen in navolging van het pond sterling lager te liggen. Duitsche marken waren 75.55 a 75.60. Op de niet-officieele ochtendbeurs bestond in den effectenhandel een flauwe stemming. In Amerikaansche waarden werd vrij goed zaken gedaan, waarbij opnieuw tegen lagere koersen werd verhandeld. Ook de locale aan- deelen lagen zwak in de markt. Het woord is aan Valtour: De wereld wordt noch door de eenzamen noch door de wereldlijken goed gekend; het is een schilderij dat men evenmin van te verren af stand als te dichtbij moet bekijken. Duitsche garanties voor een periode van 25 jaar BRATISLAVA: Een hooge ambte- naar van de Slowaaksche regeering heeft Zondagavond aan den United Press-correspondent medegedeeld, dat 't Duitsche protectoraat over Slowakije voor den duur van 25 jaar is vastge steld en dat dit protectoraat veel losser is dan dat over Bohemen en Moravië. Genoemde woordvoerder deelde verder mede, dat het verdrag Zaterdagavond in Hotel Impe rial te Weenen door Hitler, Tiso, Von Ribbentrop en Durckansky besproken en onderteekend is. Het verdrag behelst: Duitschland garandeert voor een periode van 25 jaar de grenzen van den Siowaakschen staat. Slowakije is een souvercine onafhan kelijke staat. Slowakije zal 'n eigen leger, een eigen diplomatieke» dienst en eigen munt stelsel hebben. Slowakije zal als basis voor zijn muntstelsel 15 tot 25 procent van het goud krijgen, dat Duitschland in han den is gevallen, toen het de nationale Tsjecho Slowaaksche bank overnam. Slowakije zal een groot deel van het Tsjechische oorlogsmateriaal ontvangen. Indien Slowakije dit wenscht zal het in het Duitsche economische verband en in de Duitsche tolunie worden opge nomen. De Duitsche troepen, die thans in Slowakije zijn, zullen worden teruggeroepen, wanneer hun taak, het helpen van dc Slowaaksche regeering de Tsjechische troepen te ontwapenen en naar het Tsjechische gebied te transporteeren, afge loopen is. De juiste economische relaties tusschen beide landen zullen deze week door een economische delegatie worden vastgesteld. Deze is heden morgen met dat doel naar Berlijn gevlogen. De Slowaaksche delegatie met Josef Zvlrkovec aan het hoofd vliegt heden via Wee nen naar Berlijn. Zvlrkovec is de voornaamste economische expert der regeer ing. (United Press). Tsjechisch bezit in Londen en New-York geblokkeerd? Volgens de „Daily Herald" hebben de regee ringen van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten voor 65 millioen pond sterling aan Tsje chisch goud en buitenlandsche deviezen ge blokkeerd. Het blad wijst er op, dat de Engel- sche regeering na den inval in Tsjecho-Slowa- kije de overdracht van effecten en andere waardepapieren, welke in het credit van Tsjechische burgers bij Britsche banken wa ren gedeponeerd, heeft verboden. Aangezien de Amerikaansche regeering een zelfde houding heeft aangenomen, zullen de nationaal-socialisten volgens de ..Daily He rald" slechts voor ongeveer 35 millioen pond sterling aan Tsjechisch kapitaal in hun bezit kunnen krijgen. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 14 PAGINA'S. il Duitschland het vlootverdra» met Engeland opzeggen? BERLIJN. 20 Maart (Reuter). Naar Reuter verneemt, heeft Hitier gister avond met zijn ministers het Britsoh- Duitsche vioolverdrag besproken. Men zou de mogelijkheid overwogen heb ben. dit verdrag op te zeggen in ver band met de houding, welke Engeland heeft aangenomen ten aanzien van Midden-Europa, doch een beslissing zou niet zijn genomen. Men was er zich wel van bewust, dat indien het verdrag zou worden opgezegd, het niet mogelijk zou zijn, om practische redenen on middellijk een Duitsche vloot te bouwen, ster ker dan bij het verdrag toegestaan. Men gelooft, dat Hitier gaarne de lucht macht zou willen uitbreiden om de democra tische mogendheden zijn misnoegen te toonen over de reactie op zijn laatste verovering. BINNENLAND. pag. Dc geheime zender „Acthergcuzen" is bij Lisse gesnapt. 3 Dc heeren Guilonard en von Baumhauer zijn bij een vliegtuigongeluk in Amerika om het leven gekomen. 3 BUITENLAND. De Britsche rcgcering ijvert voor een „front van vredelievende landen". 9 Te Boekarest worden de berichten over eischen van Duitschland aan Roemenië te gengesproken. 9 Von Ncurath is benoemd tot rijksprotector van Bohemen cn Moravië. 9 De Fransche Kamer en Senaat hebben de volmachten voor Daladier goedgekeurd. 9 SPORT Hel Nederlandsche voetbal-elftal verliest van België met 54. 5 en 6 De Nederlandsche hockey-spcelsters winnen van België met 92. 5 Criticus over den voetbalwedstrijd België Nederland. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Een nieuwe politiek? i K. de Jong: Arbeiders mandolineclub ..Apollo". 2 J. B. Schuil: Gyshcrt Japicx. 2 B. K.: Die Raeckse voerde op „Haar andere man". 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op xx

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1