Engeland's nieuwe politiek. Victoria-Water Moskou weigert Geruchten over eischen MAANDAG 20 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Front van vredelievende landen' Groote politieke bedrijvigheid te Londen. Een van de resultaten van den Zondag te Londen gehouden kabinetsraad was, naar Reuter verneemt, het besluit on middellijke aanzienlijke versnelling van de uitvoering van het bewapeningspro gram. De defensie-ministers zün ge durende het week-einde druk bezig geweest met het uitwerken van strate gische plannen. Voorts wordt vernomen, dat het kabinet het er over eens is ge worden, „dat onverwijld contact tot stand moet worden gebracht tusschen Engeland en alle landen ter wereld, die den vrede lief hebben". Vanmorgen is de kabinetsraad opnieuw bijeengekomen en vanmiddag zullen Chamberlain in het Lagerhuis en Hoo- gerhuis uiteenzettingen van den inter nationalen toestand geven. In Downingstreet en op het Foreign Office heerschte Zaterdag en Zondag groote bedrijvig heid. Zondagmorgen ontving Chamberlain Kingsley Wood. Halifax, Oliver, Stanley en Cadogan, des middags Chatfield, Stanhope, Inskip en Horace Wilson. Later in den middag begaf de premier zich naar Buckingham Palace waar hij door den koning in gehoor werd ont vangen. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Neville Henderson, arriveerde Zondag om 15 uur 37 aan het Victoria Station. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Foreign Office, waar hij door Halifax werd ontvangen. Tot degenen, die voorts een bezoek brachten aan het Foreign Office, behoorde de Fransche ambassadeur, Corbin, die 45 minuten bleef, als mede de Rusische ambassadeur. In verband met bezoek van laatstgenoemde meldt de Crt., dat te Londen de mogelijkheid wordt geopperd van de komst van Litwinof voor het voeren van be sprekingen. De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Dirksen, die naar Berlijn ontboden is om verslag uit te brengen, is gister middag vertrokken. De Britsche pers keurt nogmaals de waar schuwing, welke vervat was in de rede, die mi nister-president Chamberlain te Birmingham heeft gehouden, goed en wacht thans met span ning op de verklaring, die vandaag in het par lement zal worden afgelegd. De bladen zijn verder eensgezind van meening, dat thans geen tijd verloren mag gaan. Sommigen, o.a. „Daily Te legraph" zijn van oordeel, dat de bui- tenlandsche politiek noodzakelijk ge heel moet worden gewijzigd. De toe stand eischt een politiek van nauwe samenwerking tusschen de mogendhe den. De „Times" schrijft, dat Duitschland zijn rol moet spelen in de wereld, doch uitbreiding van het nationaal-socialisme beteekent uitbreiding van politieke tirannie, wreede politie-methode en nieuw heidendom. De reactie hierop is spon taan en overal merkbaar na de bezetting van Tsjecho-Slowakije. In vele landen is onmiddel lijk een anti-Duitsche stemming ontstaan, in de omringende landen gemengd met de vrees, dat ook hen een gelijk lot kan treffen. Engeland is steeds geweest tegen een politiek om Duitschland te omsingelen, doch de politiek van Duitschland zelf en zijn methode leiden noodzakelijkerwijs tot een omsingeling, zoo con stateert het blad. Ook het Fransche kabinet beraadslaagt. Na afloop van den kabinetsraad van Zondag avond is het volgende communiqué uitgegeven: „Daladier, minister-president en minister van landsverdediiging, heeft een uiteenzetting gege ven van de voorloopige maatregelen, die krach tens de door het parlement verleende speciale volmachten morgen aan de goedkeuring van den ministerraad onderworpen en onmiddellijk tot uitvoering gebracht zullen worden. De ministerraad zal Maandag om 5 uur des middags opnieuw bijeenkomen. De decreten, waaromtrent de ministers gee nerlei verklaring hebben willen afleggen, zullen in het staatsblad van Dinsdagochtend gepubli ceerd kunnen worden". De Fransche ambassadeur te Berlijn, Coulon- dre is denzelfden avond naar Parijs vertrokken, waar hij rapport zal uitbrengen over de recente internationale gebeurtenissen. Duitsche politieke kringen te Parijs denken, dat de Duitsche ambassadeur te Parijs, graaf Hitier terug in Berlijn. Goering sprak den Führer bij zijn aankomst toe. Om half acht Zondagavond is Hitier te Berlijn teruggekeerd. Te zijner eere werden 21 saluutschoten gelost. Een grocfte menigte juichte den Führer toe op den weg van het station van Görlitz naar de rijkskanselarij. Op het station was hij ontvangen door Goering, Von Ribbentrop, Goebbels, Funk en de leidende persoonlijkheden der partij, van de weermacht en uit regeeringsk ringen Onder de aanwezigen bevonden zich ook de Italiaansche en Japansche ambassadeurs en de militaire attachés van Italië en Hongarije. Goering richtte een korte toespraak tot Hit- Ier uit naam van het Duitsche volk. Na ge wezen te hebben op den Anschluss en de aan hechting van het Sudetengebied zeide Goe ring: ..Én thans heeft het lot weer geroepen. Weer heeft de Führer dezen roep verstaan. De beslissingen zijn gekomen uit een ontzaglijk dapper en geloovig hart. De Führer heeft thans de veiligheid, den vrede, de heerlijkheid en de instandhouding van het Duitsche rijk geschapen. Het geheele Duitsche volk legt den heiligen eed af het geweldige rijk, dat de Führer geschapen heeft, nooit los te laten, er kome, wat komen wil. Wanneer dit groote af gunst en wangunst heeft gewekt, wij staan daarboven. In de rijkskanselarij aangekomen trok hij zich naar het D. N. B. meldt, voor het voeren van dringende besprekingen terug, nadat hij eerst tot driemaal toe in gezelschap van Goe ring en Von Ribbentrop op het balkon was verschenen om de hulde van de menigte in ontvangst te nemen. Welczek, naar Berlijn ontboden zal worden om den minister van Buitenlandsche Zaken een uit eenzetting te geven van den toestand. DUITSCHE TROEPEN DEFI LEERDEN TE PRAAG. Tsjechische autoriteiten moesten de parade bijwonen. TSJECHISCHE VLAGGEN UIT PROTEST INGEHAALD. De Duitschers, die in Praag en Bo- hemen wonen, waren Zondag bijeen gekomen op het Wenceclausplein te Praag om de groote parade van het Duitsche leger bij te wonen. De Tsje chen waren ver gebleven van de ge bruikelijke wandelwegen, teneinde niet aanwezig te zijn bij het défilé der veroveraars, zoo meldt Havas. De Duitschers verdrongen zich op de bal kons van cafés en hotels aan het plein. Voor de vensters der woningen was niemand te bespeuren. Bij wijze van protest hadden de bewoners de Tsje chische vlaggen ingehaald, die zij op bevel van de Duitsche autoriteiten moesten uitsteken In de wijken der binnenstad woeien slechts enkele hakenkruisvlaggen, die door Duitschers uitgehangen waren. De autoriteiten der Tsje chische regeering hadden bevel gekregen de revue bij te wonen. Het geheele Tsjechische ministerie bevond zich op de eeretribune, die was opgericht in het midden van het plein. O.m. zag men er Beran en Tsjwalkowsky. Op de tribune zaten voorts Duitsche civiele en militaire autoriteiten, S-S.-leiders, S.A.-com- mandanten en de voornaamste persoonlijk heden van de Duitsche volksgroep in Bohemen met Kundt aan het hoofd. Voorts werd opge merkt de militaire attaché van Hongarije in gala-uniform. Om tien uur arriveerde Blaskowitz, de op perbevelhebber der bezettingstroepen op het Wenceclausplein. Hij nam plaats voor de eere tribune, waarop het voorbijtrekken der troe pen een aanvang nam. Aan het hoofd der troepen marcheerde generaal von Gablenz, de militaire gouverneur van Praag en de gene rale staf. Twee uur lang trokken daarop de detachementen voorbijinfanterie, genie, veldartillerie, het luchtvaartregiment „Her mann Goering" met afdeelingen parachute springers, luchtafweergeschut, gemotoriseer de afdeelingen infanterie en artillerie onder bevel van generaal Geyer, terwijl twee regi menten «wfealswagens den stoet besloten. Eenige escadriiiea Vistuigen vlogen op ge ringe hoogte over het plein. Terwijl de Duitschers juichten voor het Derde Rijk, maakten de Tsjechen gebruik van het mooie weer om naar buiten te gaan en daar te trachten hun leed te vergeten. Benesj gelooft in den terugkeer van Tsjecho-Slowakije. In een Zondag te Chicago gehouden radio rede heeft Benesj verklaard: De onafhanke lijkheid van Tsjecho Slowakije is niet vernie tigd. Tot mijn laatsten ademtocht zal ik voor mijn volk en zijn rechten blijven vechten en ik ben er zeker van. dat het trotsch als het altijd is geweest op zijn geschiedenis en vrij heid, tenslotte er weer bovenop zal komen. Ik weet, dat in de geschiedenis brute kracht na zulk een verschrikkelijk en grof machts misbruik steeds ten val is gekomen. Duitsch land heeft verklaard, dat dit alles gedaan is uit naam van den vrede in Europa. Het is de vrede van het kerkhof. Benesj besloot met een beroep te doen op de democratieën, om „ge reed voor een conflict en sterk te zijn". Benesj maakte geen melding van eenig plan voor een in de Vereenigde Staten te vormen voorloopige Tsjechische regeering, welke, naar Janofski, de Tsjecho Slowaaksche consul te Los Angeles, had verklaard, door Benesj zou worden gevormd. Eén partij van het Tsjechische volk. Onder leiding van Hacha. In het Hradzjin te Praag zijn gis teren onderhandelingen gevoerd tus schen dr. Hacha en het presidium van de Tsjechische Nationale Een heidspartij. Besloten werd het Tsjechische volk in één enkele partij aaneen te sluiten, aan het hoofd waarvan dr. Hacha zal staan. Nog een Tsjechische gezant in verzet. Toen de Duitsche ambassadeur te Moskou zich bij Fierlinger, den Tsjecho-Slowaakschen gezant, vervoegde en hem mededeelde, dat hij van zijn regeering opdracht had ontvangen, bezit te nemen van de archieven en in het bij zonder van de geheime politieke archieven der legatie, zeide Fierlinger, dat hij de geheime politieke archieven had verbrand en gaf hij den ambassadeur in overweging, aangezien hij zelf aan Praag zijn ontslag had aangeboden, zich in verbinding te stellen met den leider van de consulaire af deeling van de Tsjecho- Slowaaksche legatie. Hij stelde daarop den ambassadeur enkele onbeteekenende papieren ter hand. Fierlinger verklaarde voorts, dat hij het optreden van Hacha en Tsjwalkofski. die het lot van hun land in handen van Hitier hadden gelegd, niet rechtsgeldig achtte. Belangrijke vondst in Egypte. Geheel gouden sarcophaag ontdekt. De Fransche professor Montet van de uni versiteit van Straatsburg heeft te Thanis nabij Zagaig de nog geheel ongeschonden zijnde grafkelder van koning Pejseennes van de 22ste dynastie ontdekt. De hoogleeraar, die den grafkelder alleen binnenging, zag daar op een kalksteenen al taar de geheel van zuiver goud zijnde sarco phaag van den vorst liggen. Ernaast lagen twee rijen met juweelen versierde geraamten Brioton, de welbekende oudheidkundige expert, verklaarde, dat de in den grafkelder gevonden schatten, alleen door die, welke in Toet-Ankh-Amen's graf werden gevonden, in waarde overtroffen worden. Gemeld wordt dat de sarcophaag niet minder dan een ton weegt en nog denzelfden avond naar Thanis overgebracht werd. Mevrouw I Denkt aan de gezondheid van Uw gezin. Gebruik in Uw huishouding inplaats van een „kunstmatig" Bronwater HET ECHTE NATUUR-PRODUCl DE GEZONDSTE TAFELDRANK STAND 5 Haarlemsche V o o r j a a r s b e u r s Nederlandsche Vereenlging van Huisvrouwen (Adv. Ingez. Med.) Volmachten van Daladier aanvaard. Kamer en Senaat keuren het ontwerp goed. De Fransche Kamer heeft Zaterdag met 321 tegen 264 stemmen de door de regeering gevraagde volmachten verleend. Daarna heeft de Senaat het ontwerp met 286 tegen 17 stemmen aange nomen. Tijdens de debatten zeide de rechtsche af gevaardigde de Kérillis dat het accoord van München tot de vernietiging van Tsjecho- Slowakije heeft geleid. Na hem sprak de Ber- gery. die verklaarde: Wij zijn het allen er over eens. dat de Duitsche pogingen tot hegemo nie moeten worden tegengegaan. Frankrijk, zoo zeide hij, moet zich zoowel inspannen om den vrede te redden, als om een overwinnings- oorlog voor te bereiden, Daladier verklaarde daarop, dat de regeering de kwestie van ver trouwen stelt tegenover het voorstel van De Kérillis Dit voorstel werd daarop verwor pen met 334 tegen 258 stemmen. Ook de socialist Gouin en na hem de com munist Duclos vielen het ontwerp aan. Du- clos zeide: Wij kunnen een regeering. welke op de rechterzijde steunt geen volmachten meer geven, maar wij zijn bereid ze te geven aan een regeering, welke eenheid zal brengen. Over de behandeling in den Senaat meldt Havas: Abel Gardey, de rapporteur van de com missie voor de financien, gaf een uiteenzet ting van de conclusie der commissie, die aanbeveelt het ontwerp op de volmachten te aanvaarden. Paul Fleuriot verklaarde tegen te zullen stemmen, evenals de socialist Alexandre Dachelet. Vervolgens betrad Daladier het spreekge stoelte. Hij zegt o.a.: „Wij staan voor een ernsfcigen toestand, die snel dramatisch zou kunnen worden. Onze plicht is er het hoofd aan te bieden met energie, vastberadenheid en moed". Spreker betreurde het niet zijn krachten gedurende verscheidene maanden gewijd te hebben aan het doen wijken van de oorlogs dreiging. Misschien omdat Frankrijk dit voor beeld heeft gegeven aan Europa en de wereld, voelde de leider der regeering zich thans ge machtigd te verklaren, dat Frankrijk in een loopgraaf staat, waaruit het niet kan komen De accoorden van München zijn weggevaagd, het Fransch-Duitsche accoord is vernietigd. Daladier verklaarde vervolgens met welk een smartelijke ontroering Frankrijk getuige is geweest van de verdwijning der Tsjechische natie (staande applaudiseerde de senaat lan gen tijd)Weldra zal men missschien het hoofd moeten bieden aan verschrikkelijke gebeur lijkheden, omdat de regeering dat weet, vraagt zij bijzondere volmachten, die haar in hun geheel moeten worden toegekend. Er is geen gemeenschappelijke maat tusschen de vol machten, die de regeering vraagt en die welke nog onlangs door de regeering gevraagd werden. De kabinetsraad, zeide Daladier, zal nog hedenavond de onontbeerlijke maatregelen vaststellen. De ministerraad zal ze morgen ratlficeeren het heil des vaderlands gaat voor de gerieven der burgers. De arbeidersklasse antwoord reeds op onzen oproep. In de genatinonaliseerde industrieën, werkt men reeds 48 en 50 uur. De regeering wil, wanneer dat noodig is, eveneens een ver-neld arbeidstempo aan de particuliere industrie opleggen. Spreker heeft niet het gevoel, dat de repu bliek in gevaar is, ten minste niet van binnen uit. Daladier vroeg een massale goedkeuring, opdat de herleving van hoop, zoo zeide hij, die in Europa aan den dag begint te treden, nog bevestigd wordt door de stemming in de Fransche senaat. „Het gaat er om thans te redden, wat waarde geeft aan het leven der menschen: een groot ideaal van recht vaardigheid en vrijheid". De laatste woorden van Daladier worden door bijna den geheelen senaat met gejuich begroet. met 'n mijnhardtje Per »tuk 5 ct. 12 jtukt 50 cf. Fabrikant Mijnhard» Zeist. (Adv. ingez. Med.) NIEUWS IN 'T KORT Nabij Campo Grande in den Braziliaan- schen staat Sao Paulo zijn drie mannen, die een taxi-chauffeur hadden vermoord, door een menigte gelyncht. De drie mannen had den de taxi gehuurd en buiten de stad den chauffeur doodgeschoten, waarna zij met de taxi wegreden. Zij werden evenwel gearres teerd Een militair escorte bracht hen naar Campo Grande terug. Hier had zich een woe dende menigte verzameld, we'ke de drie mis dadigers aan de soldaten ontrukte en hen steenigde. Wegens samenzwering togen de veiligheid van den staat heeft de krijgsraad te Bagdad tegen vijf leiders der opstandige beweging de doodstraf uitgesproken, o.a. tegen een oud- ministerpresident De doodstraf is echter ge wijzigd in gevangenisstraffen en dwangarbeid De staatssecretaris van het Pruisische ministerie van financiën, dr Landfried. neemt, naar het D.N.B meldt, gedurende het ziekte verlof van staatssecretaris Brinkmann de functie waar van staatssecretaris van het rijks ministerie van economische zaken. Het lid van de directie der Rijksbank Emil Puhl, is aangewezen tijdens het ziekteverlof van Brinkmann op te treden ais zijn verte genwoordiger in de hem op grond van de bankwet toevallende werkzaamheden. den nieuwen toestand te erkennen. Meening aan den Duitschen gezant medegedeeld. Litwinof, de Russische volkscom missaris van buitenlandsche zaken, heeft den Duitschen ambassadeur Von der Schulenburg, die hem in kennis stelde van de aanhechtig van Bohe men en Moravië. medegedeeld, dat de Sovjet-regeering weigert de aan hechting van Tsjechië en Slowakije in een of anderen vorm bij Duitsch land te erkennen. Zij beschouwt het Duitsche op treden als een daad van willekeur, ge weld en agressie en is van meening, dat het besluit van Hacha en Tsjwal kofski geen constitutioneele waarde heeft. Von Neurath wordt Rijksprotector van Bohemen en Moravië. Freiherr von Neurath. Officieel wordt uit Berlijn mede gedeeld, dat Hitler rijksminister Frei herr Von Neurath heeft benoemd tot rijksprotector in Bohemen en Mora vië, met als ambtszetel Praag. Von Neurath behoudt zijn functie van rijksminister en voorzitter van den geheimen kabinetsraad. Verder heeft de Führer den plaats- vervangenden gouwleider van het Su- detenland, Karl Hermann Frank, tot staatssecretaris en den regeerings- president Kurt von Burgsdorff be noemd tot ministerial Direktoren bij den rijksprotector in Bohemen en Moravië. ANTI-SEMIETISCHE MAAT REGELEN IN DE BEZETTE GEBIEDEN. Joodschc bankrekeningen geblokkeerd. SYNAGOGE TE BRüNN AFGEBRAND. Naar uit Praag gemeld wordt, zijn de bank rekeningen van Joden aldaar geblokkeerd. Uit Moravisch Ostrau wordt medegedeeld dat terstond na de aankomst der Duitsche autoriteiten anti-Joodsche maatregelen geno men zijn. De winkels moeten een opschrift aanbrengen met „Tsjechische onderneming" of .Duitsche onderneming" of „Joodsche zaak". De meeste cafés hebben een opschrift aangebracht met Joden zijn hier niet ge- wenscht". De voornaamste synagoge van Brünn is in den nacht volkomen afgebrand. De oorzaak van den brand is „onbekend" zeggen de bla den. Hoewel de stad een goed ingerichte brandweer bezit, slaagde deze er niet in ook maar een klein deel van het gebouw te red den. Bij verordeningen van den prefect van po litie zijn in Praag alle politieke en niet-poü- tieke vergaderingen en bijeenkomsten verbo den. Wel mag het onderwijs doorgang vinden, alsmede cursussen en de oefeningen van turn- vereenigingen. De militaire autoriteiten in Moravië hebben de uitlevering van alle wapenen en munitie hierbij inbegrepen de souvenirs uit den groo- ten oorlog gelast. Alleen jachtwapens mag men houden en ook mogen de officieren hun pistolen behouden In Slowakije. De orde van advocaten te Bratislava heeft aan Joden verboden hun beroep in het gebied van Slowakije uit te oefenen. Den Joden is verboden de Slowaaksche vlag uit te steken De stad heeft geen groote wijziging onder gaan. De S.S. en S A. mannen loopen in de straten. Sommige Joodsche winkels zijn weer geopend. De schouwburgen en bioscopen heb ben Zaterdagavond hun voorstellingen weer hervat. Wilde dieren bij eirensbrand omgekomen. Te Tokio is tijdens een circusvoorstelling welke door ruim 700 toeschouwers werd bij gewoond. brand uitgebroken. Met het oog op de aanwezige wilde dieren ontstond groote verwarring onder het publiek. Dank zij der onmiddellijk geboden hulp is echter geen der toeschouwers, voor zoover bekend, gedeerd Onder de wilde dieren heeft het vuur echter hevig huisgehouden. Niet minder dan vier 'eeuwen, twee luipaarden een kameel, tien bonden acht apen en een kangaroe hebber den dood in de vlammen gevonden. Bovendien hebben vierf olifanten en een kameel ernstige brandwonden opgelcopen. (Adv. Ingez. Med.) van Berlijn aan Boekarest. Démenti van officiëele Roemeensche zijde. Na een onderhoud van ruim een uur met den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Bonnet, heeft de Roemeensche gezant te Parijs. Tatarescoe, Zaterdag aan Ilavas ver klaard, dat hij alle berichten over mobilisatie in Roemenië en een ulti matum van Berlijn aan de Roemeen sche regeering ontkende. Ook het Duitsche Nieuwsbureau publiceerde tegenspraak. Volgens dit persbureau zouden de besprekin gen. die Wohlthat te Boekarest voert, een normaal verloop hebben en ge bruikelijke kwesties als verhooging van het goederenverkeer e.d. tot on derwerp hebben. Deze tegenspraken hebben betrekking op berichten uit Londen. 0.a. had Reuter ge meld, dat volgens informaties in welingelichte Britsche kringen Duitschland vergaande economische eischen gesteld had aan Roe menië". Duitschland zou een monopolie voor de ge heele Roemeensche export hebben gevraagd en buitendien geëischt hebben dat Roemenië geheel tot den landbouw zou terugkeeren. Deze eischen, welke overhandigd zouden zijn door Wohlthat. werden volgens Reuter, on middellijk door Roemenië verworpen. Zaterdag was daarop onmiddellijk de Kroonraad onder voorzitterschap van koning Carol bijeengeroepen, waarbij ook de leiders van het leger aanwezig waren. De raad. zoo vervolgde Reuter, had tot zijn tevredenheid geconstateerd, dat de diplomatieke stappen èn militaire maatregelen, welke de Roe meensche regeering wilde nemen, voldoende waren om de integriteit van het land en de onafhankelijkheid van het volk te verzekeren. De leiders van alle partijen, ook van de op positie, zouden zich aaneengesloten hebben tot een „heilig verbond", zooals in Frankrijk in 1914 is geschied, en zouden de regeering in deze moeilijke tijden steunen. Vijf legercorpsen gemobiliseerd? De Evening Standard wist te melden, dat te Boekarest orders uitgevaardigd waren voor de mobilisatie van vijf legercorpsen als gevolg van de vergaande economische eischen van Duitschland. Koning Carol had volgens dit blad de Brit sche regeering er van op de hoogte gesteld, dat Roemenië zich ernstig bezorgd maakte over een Duitsche agressie en dat hij vast besloten was liever te vechten dan toe te stem men in het verlies van grondgebied of onaf hankelijke souvereiniteit. Hy zou te kennen hebben gegeven, dat in dien Groot Brittannië, Frankrijk en Sovjet Rusland hun steun zouden verleenen. hij zich erop kon verlaten dat Polen. Bulgarije en de geheele Balkan-entente, n.l. Roemenië, Grie kenland. Turkije en Joego-Slavië h»m krach tig ter zijde zouden staan. Reuter meldde later nog. dat de situatie, voortvloeiende uit het verzoek van Roemenië van Groot Brittannië verzekeringen te ont vangen door4 Halifax besproken was met de ambassadeurs van Frankrijk, de Vereenigde Staten en Duitschland. De Roemeensche ambassadeur, Tilea, zou Halifax op de hoogte hebben gesteld van den stap van Wohlthat te Boekarest. Het verluidde, dat de band tusschen Groot Brittannië en Roemenië nauwer was aange haald. Er werd aan herinnerd, dat kort na de crisis in September Duitschland gelijke eischen heeft gesteld aan Hongarije, dat een land- bouwstaat zou moeten zijn en den omvang van zijn leger zou moeten beperken. Er zou te kennen gegeven zijn, dat Duitsch land Hongarije in zijn economischen kring heeft gebracht en het Hongaarsche leger van gering belang heeft gemaakt en dat het nu zijn volgenden territorialen zet deed door er naar te streven het land dat er achter ligt economisch en vervolgens politiek te onder werpen. Vermoed werd. dat de Britsche houding in de kabinetszitting van Zaterdag was bespro ken. nadat Halifax des ochtends contact had gehad met de diplomaten. De stemming in Roemenië. Nader meldt Havas uit Boekarest: De verschillende door de Britsche pers ge publiceerde berichten over een Duitsch ulti matum aan Roemenië hebben te Boekarest een levendige verwondering gewekt. In of- ficieele kringen spreekt men deze berichten krachtig tegen. Niettemin is het publiek ver ontrust. De Roemenen moeten, aldus is de opvatting, zonder reserve kunnen rekenen op hun bondgenooten en vrienden, om een positie van gelijkheid in te kunnen nemen bij de economische en politieke besprekingen met Duitschland. De ontwikkeling der openbare meening in Joego-Slavië. Polen en zelfs Bulgarije heert hier bevrediging ge wekt. Men verheelt zich echter niet, dat het thans op snel handelen aankomt. In het binnenland was de atmosfeer Zon dag in vergelijking met den vorigen dag iets minder gespannen. De handelsbetrekkingen met de Duitsche delegatie duurden voort en men meende te weten, dat zij tegen Dinsdag konden lelden tot een accoord van meer be perkt karakter dan de recente berichten omtrent Duitsche economische eischen aan Roemenië deden veronderstellen. Reuter meldt tenslotte dat de wegen in de Noordwestelijke districten van Roemenië vol troepen zijn. die zich met spoed naar de grenzen van de Karpatho-Oekraïne en Hon garije begeven. De extra troepen schat men op 90.000 tot 100.000 man. Deze maatregelen zijn. naar men meent te weten, niet slechts genomen in verband met den algemeenen in ternationalen toestand, doch omdat de Roe meensche regeering het noodig oordeelt ern stig rekening te houden met de berichten omtrent een opmarsch van Duitsche troeoan door Slowakije naar Roethenië.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7