Zwitserland bezorgd, doch vastbesloten, DANS INSTITUUT H. KWEKKEBOOM ICIIEEP/ LT1JNNCENS DINSDAG 21 MAART 1939 HAARDE M'S DAGBEAD 6 Toenemende bezorgdheid om het Duitsche gevaar. „Geen Zwitsersche bedevaart naar Berlijn Vastbesloten heid tot verdediging der vrijheid „onder alle omstandig heden", „onder welk gevaar ook" en „met alle middelen". Nicole bepleit de bijeenroeping der Volkenbonds vergadering. GENèVE, 18 Maart. De verontwaardiging over de Duitsche han delwijze tegenover Tsjecho-Slowakije. die in alle landen tot uiting gekomen is die niet tot de as BerlijnRomeTokio behooren, is ook door het Zwitsersche volk gedeeld. Daarbij is ook weder duidelijk gebleken, dat het aan de Duitschers nog niet gelukt is de pers van het neutrale Zwit serland er toe te bewegen zelf ook in interna tionale aangelegenheden neutraal te zijn. De bla den uit alle deelen van Zwitserland en van alle politieke richtingen hebben de Duitsche „ge welddaad" tegenover de Tsjechen scherp veroor deeld en er op gewezen, hoe Hitler's laatste daad im staat is „het laatste restje van vertrou wen in plechtige internationale verzekeringen te- vernietigen". Met deze verontwaardiging gaat, zooals licht te begrijpen is, een toenemende bezorgdheid over het eigen lot gepaard. Tot nu toe konden de Zwitsers nog een betrekkelijk groot toekomst- vertrouwen met betrekking tot de Duitsche po litiek jegens Zwitserland hebben, omdat Hitier meer dan eens verzekerd had de Zwitsersche neutraliteit te zullen eerbiedigen en omdat zijn forsche optreden in de gevallen van Oostenrijk en Sudeten-Duitschland althans eenige veront schuldiging kon vinden in de wenschen van een groot deel der bevolking dezer gebieden naar „bevrijding". Nu Duitschland thans echter on danks Hitler's verzekeringen, dat hij in Europa geen territoriale eischen meer heeft, en ondanks het ontbreken van Tsjechen die Hitler als „be vrijder" te hulp riepen desniettemin groote stuk ken van Tsjecho-Slowakije bij het Duitsche Rijk heeft ingelijfd en de vrijheid der Tsjechen heeft vernietigd, vreest men meer en meer, dat Duitschland ook tegen Zwitserland wel eens overrompelingsplannen zou kunnen koesteren. Ook de Fransch-Zwitsers, die tot dusverre de bezorgdheid der aan Duitschland grenzende kan tons van Oost- en Noord-Zwitserland wat over dreven vonden, zien thans het gevaar in. Zoo schreef de gezaghebbende „Gazette de Lausan ne" dezer dagen: „Wij moeten de werkelijkheid in het oog zien, dat zich aan het grootste deel van onze grens een staat van 85 millioen inwo ners bevindt, die geen medelijden jegens onge luk en zwakte kent en bij geen gelegenheid aar zelt alles aan zich te onderwerpen, wat binnen zijn bereik ligt. Wanneer wij dit inzien, zullen wij minder geneigd zijn ons over de bezorgdheid van onze landgenooten in het Oosten en Noor den te verwonderen". De toenemende bezorgdheid der Zwitsers heeft echter hun vastbeslotenheid, om zich met alle mogelijke krachten tegen eventueele Duitsche aanvalsplannen te verzetten, nog slechts ver sterkt. Reeds Donderdag verkreeg de minister voor economische aangelegenheden Obrecht stormachtige toejuichingen, toen hij in een open bare vergadering te Bazel verzekerde, dat aan het land, dat Zwïtserland's onafhankelijkheid en grondgebied zou willen aantasten, de oorlog te wachten zou staan, en onder toespeling op de bezoeken van Schuschnigg en van Hacha naar resp. Berchtesgaden en Berlijn aan deze verze kering toevoegde: „Het zal in Zwitserland niet gebeuren, dat wij eerst een bedevaart naar het buitenland ondernemen!" Zelfs de socialistische pers, die weinig vriendelijks aan de regeering pleegt te zegen, prijs Obrecht voor deze verkla ring, dat de Zwitsersche regeering niet er aan denken zal na.ar Berlijn te gaan! De vaste wil van het Zwitsersche volk, om de eigen onafhankelijkheid en vrijheid desnoods ook met de wapenen te verdedigen, sprak niet min der duidelijk uit de korte toespraak, die de pre sident van Zwitserland dr. Philipp Etter van daag door de radio tot de Zwitsersche bevolking richtte. Op den onverzettelijken toon, die dezen man van sterke wilskracht, begaafd met een on wrikbaar geloof in de historische zending van Zwitserland, eigen is, verzekerde President Etter, dat Zwitserland zich tegen iederen aan valler verdedigen zal „onder alle omstandighe den", „onder welk gevaar ook" en „met alle middelen". Voor zooverre men misschien in het buitenland nog eenigen twijfel mocht koesteren, of Zwitserland bij een Duitsch (of welk ander ook) ultimatum het voorbeeld van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zou volgen en zonder strijd zijn zelfstandigheid zou prijsgeven, zal men thans wel beter ingelicht zijn. Vooral omdat de Zwitsers geen volk zijn, dat men er van verden ken kan groote woorden te gebruiken, die zij, wanneer het ernst worden zou, zouden verloo chenen. Het spreekt echter van zelf, dat het vredelie vende Zwitsersche volk ondanks zijn vastbeslo tenheid, om in navolging van België in 1914 een eventueelen aanvaller' gewapenden tegenstand te bieden, desniettemin met afschuw vervuld is bij de gedachte, dat Zwitserland het terrein van een niets ontzienden, vernielenden strijd zou moeten worden. De Zwitsers zullen dus zeker niets nalaten, dat in staat zou zijn het gevaar af te wenden. Vandaar de voortdurende verster king der militaire landsverdediging en de her haalde verzekeringen, dat deze strijdkrachten ook gebruikt zullen worden om een aanvaller weerstand te bieden. Vandaar ook de sinds eeni gen tijd versterkte bemoeilijking van iedere na- tionaal-socialistische (en communistische) pro paganda, opdat het Zwitsersche volk te eeniger tijd niet zal kunnen verraden worden door een kleine maar luidruchtige minderheid, die naar het buitenland om „bevrijding" zou roepen. Van daar ook het nauwgezet vasthouden aan de neu traliteit van den Zwitserschen staat, opdat geen der naburen een voorwendsel zou kunnen vin den om Zwitserland bij wijze van preventieven maatregel binnen te vallen, aangezien anders de tegenpartij Zwitserland zou bezetten en als uit gangspunt van militaire operaties zou gaan ge bruiken. Indien het buitenland weet, dat Zwit serland in geval van een oorlog tusschen zijn naburen strikt neutraal zal willen blijven en de neturaliteit slechts zou prijs geven indien een der naburen, welke ook, de Zwitsersche neutra liteit zou schenden, zal misschien hun eigenbe lang hen er toe bewegen, de Zwitsersche neutra liteit te blijven eerbiedigen. Daarom blijft het Zwitsersche volk, ondanks een verzwakt geloof in de beteeken is der ver- 1 kregen buitenlandsche toezeggingen tot eei'bie- diging der Zwitsersche neutraliteit en ondanks een vermeerderd wantrouwen in de Duitsche politiek, ten opzichte van de kleine staten, toch vasthouden aan zijn neutraliteitspolitiek. Het eigen belang der naburen zal het aan Zwitser land wellicht toch nog mogelijk maken, zijn vrijheid en onafhankelijkheid op vreedzame wijze door de gevaren van dezen tijd heen te dragen, mits de militaire strijdkrachten den eventueelen tegen stander althans eenigen eerbied kunnen inboezemen. Daarom zal ook de Geneef- sche socialistenleider Nicole wederom niet veel instemming in Zwitserland verkrijgen, nu hij een nieuwe poging gaat aanwenden, om Zwit serland er toe te bewegen zijn neutraliteit op te geven en samenwerking te zoeken met andere staten, die zich tegen een Duitsch-Italiaansch streven naar wereldheerschappij willen verzetten. Nicole heeft reeds vandaag een eerste poging in deze richting gedaan, toen hii in het parlement van het kanton Genève voorstelde, dat dit par lement de Zwitsersche regeering zou verzoeken het initiatief' te nemen tot een buitengewone bij eenkomst van de Volkenbondsvergadering, waar op alle bepalingen van het Volkenbondsverdrag (in het bijzonder het sanctiesartikel 16) in al hun doeltreffendheid zouden hersteld worden. Het Geneefsche parlement verklaarde zich na tuurlijk onbevoegd dit voorstel over de buiten landsche politiek van Zwitserland te behandelen. Nicole zal het thans vermoedelijk in de aan staanden Maandag beginnende voorjaarszitting van het Zwitsersche parlement opnieuw indie nen. Ofschoon het toenemende inzicht in de gevaren van de politiek der as BerlijnRome wellicht het aantal aanhangers van Nicole's an ti-neutraliteitspolitiek zal vermeerderd hebben, zou ik mij toch heel erg vergissen, indien het Nicole gelukken zou het Zwitsersche parlement tot een radicalen ommekeer in de traditioneele Zwitsersche buitenlandsche politiek te bewegen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. BRITSCHE REGEERING BESTUDEERT DEN NIEUWEN TOESTAND MET GROOTE AANDACHT. Medcdeelingen van Chamberlain in het Lagerhuis CONTACT MET ANDERE REGEERINGEN BEVESTIGD. In antwoord op de vraag In liet Lagerhuis, of de regeering over weegt de annexatie van Bohemen en Moravië de jure te erkennen, heeft Chamberlain, die met luid gejuich werd begroet, gisteren verklaard, dat de regeering in overleg met andere regeeringen alle gevolgen van de Duit sche actie tegen Tsjecho-Slowakije ten volle moet bestudeeren, alvorens zij een verklaring kan afleggen. Chamberlain deelde voorts mede, dat de tekst van de op 15 Maart door Hitier en Hacha geteekende overeenkomst is rondgezonden. Hij voegde hieraan toe: „Voor zoover ik weet. heeft Hacha tevoren geen ultimatum ont vangen. De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft op 17 Maart opdracht gekregen de Duit sche regeering mede te deelen, dat de En- gelsche regeering wenschte te verklaren, dat zij de gebeurtenissen van de afgeloopen da gen slechts kon beschouwen als een volledige verwerping van de overeenkomst van München en verloochening van den geest, waarin de onderhandelaars te München zich hadden verplicht voor een vreedzame regeling samen te werken. De ambassadeur kreeg verder op dracht te verklaren, dat de Britsche regeering moest protesteeren tegen de veranderingen, in Tsjecho-Slowakije aangebracht door de Duitsche militaire actie, die volgens haar eiken wettelijken grondslag mist. .De ambas sadeur is thans naar Londen geroepen om verslag uit te brengen". Henderson vestigde de aandacht op het bericht, dat Hitler met een bombardement van Praag gedreigd zou hebben voor het geval Hacha zijn eischen niet aanvaardde. Chamberlain zeide hierop, dat hij dit bericht had gezien. Toen Henderson vroeg of de re geering voornemens was overleg te plegen met de andere regeeringen, die de Volken bondsbeginselen en het Kelloggpact aanhan gen, ten einde een gemeenschappelijke ver dediging tegen niet-uitgelokte aanvallen te verzekeren, antwoordde Chamberlain, dat de regeering thans de geheele kwestie bestudeert,. Naar aanleiding van verdere vragen ver klaarde de premier, dat, zooals hij ook in zijn rede van Vrijdag gezegd heeft, thans elk aspect van het nationale leven moet worden gezien in het licht der nationale veiligheid, waarbij natuurlijk het defensieprogramma is inbegrepen. Tenslotte zeide Chamberlain nog, dat het Lagerhuis uit zijn te Birming ham gehouden rede zal hebben kun nen afleiden, dat de regeering de ge- gebeurtenissen van de vorige week ernstig acht. De door die gebeurte nissen geschapen toestand heeft de dringende aandacht der regeering, die ook met andere regeeringen in contact staat. Chamberlain zegde toe een uitvoeriger ver klaring zoo spoedig mogelijk te zullen af leggen. Op de vraag, of hij kon zeggen, met hoeveel regeering contact is gezocht, antwoordde Chamberlain„neen". Auto's van Joden in Slowakije in beslag genomen. BRATISLAVA, 20 Maart (D.N.B.) - De ge nerale staf van de Hlinka-wacht heeft be schikt, dat de auto's van alle Joodsche on dernemingen en Joodsche particulieren in be slag genomen moeten worden, voorzoover de eigenaars de wagens niet broodnoodig hebben voor hun bestaan. De plaatselijke autoriteiten der wacht zullen de beschikking over de auto's krijgen. Handelsbesprekingen tusscben Engeland en Roemenië. Engelsche delegatie naar Boedapest. De Britsche minister van handel. Stanley, heeft gisteren in het Lager huis onder gejuich medegedeeld dat de regeering besloten heeft een han delsmissie naar Roemenië te zenden. Een nauwkeurige regeling moet nog getroffen worden. Toen de arbeidersafgevaardigde Bellinger vroeg of de handelsmissie met het oog op de in de pers gemelde vérstrekkende Duitschp economische eischen naar Roemenië zou wor den gezonden zeide Stanley dat de Duitsche actie een der beste argumenten voor het zenden der missie was. Hij wilde echter aan zijn verklaring niets toevoegen Achter klaar?.... vertrekken! Heerlijk als 't weer zoover isl Maar de meest volledige vacantie- uitrusting is niet compleet, als U geen flinke dosis danskunst méé op reis neemt. Neem eens zes privé-lessen bij KWEKKEBOOM aan de NIEUWE GRACHT. Bepaal zélf 't uur van Uw lesl NIEUWE GRACHT 98 TEL. 13525 (Adv. Ingez. Med.) Voorzorgsmaatregelen in de Zuid- Afrikaansche Unie. Duitsche arbeiders te Pretoria verwekken incidenten. De mogelijkheid bestaat, zoo meldt Reuter uit Johannesburg, dat plaatselijke moeilijk heden zullen ontstaan in verband met het be kend worden van de Duitsche nota over de immigratie in Zuid West-Afrika. Onder de Duitsche arbeiders van de staal fabrieken te Pretoria zijn reeds ongeregeld heden voorgekomen. Militairen zijn ter plaatse. In de geheele Unie zijn uitgebreide maat regelen genomen ter bewaking van de ver bindingen en de belangrijke openbare dien sten. Drie eskaders van de luchtmacht zijn in actieven dienst gebracht. Alle politiereserves en reserve van de luchtmacht zijn opgeroepen. Electrische centrales, telegraafstations en ben zine- en petroleumdepöts zijn onder strenge bewaking gesteld. Men legt er volgens een nader bericht den nadruk op, dat er geen reden is voor onnoo- dige ongerustheid. Geen onmiddellijke bijeenroeping van den Duitschen Rijksdag. Goering vandaag naar Italië. Naar Reuter verneemt zal Goering vandaag naar Italië terugkeeren om zijn onderbroken vacantie te hervat ten. Dit beteekent, dat niet wordt overwogen, onmiddellijk den Rijksdag bijeen te roepen. Men verwacht, dat Goering ook een onderhoud zal hebben met Mussolini, teneinde hem het optreden van Hitier ten aanzien van Tsjecho Slowakije uiteen te zetten. Het conflict tusscben specialisten en ziekenfondsen te Amsterdam. Standpunt der specialisten. Naar aanleiding van het conflict tusschen de specialisten te Amsterdam en de Amsterdamsche ziekenfondsen, dat er toe geleid heeft, dat de medewerking der specialisten aan de ziekenfond sen op 1 April a.s. zal eindigen, deelt de Am sterdamsche Specialistenvereeniging o.m. het volgende mede: „Ieder zal het bekend zijn, dat de medische wetenschap de laatste jaren op belangrijke wijze, zoowel wat betreft het herkennen van ziekten, als ook wat aangaat het behandelen er van, zeer is vooruitgegaan. Deze groote toeneming van onderzoekings- en behandelingsmethoden is voor het overgroote deel op de schouders der specia listen gekomen. Het gevolg hiervan is een veel langduriger en tijdroovender onderzoek en be handeling dan vroeger, terwijl voor talrijke spe cialisten de noodzakelijkheid bestaat tot het aan schaffen van kostbare instrumenten, zoowel voor onderzoek als voor behandeling. De huisartsen worden voor hun werk betaald met een bepaald bedrag per jaar voor eiken per soon, die bij hen is ingeschreven. Dit zelfde is het geval bij de apothekers, doch bij de specia listen bestaat deze wijze van honoreering niet, omdat bij hen persoonlijk niemand is ingeschre ven. Zij ontvangen gezamenlijk een bepaald be drag per jaar, dat zij onderling verdeelen, in verband met ieders werkzaamheden en geleverde diensten. Bij de huisartsen en apothekers dus een zuiver abonnementssysteem, bij de specialis ten een betaling per maandkaart. Wanneer wij nu mededeelen, dat door de ziekenfondsen te Amsterdam aan de huisartsen wordt gegeven on geveer f 3.27 per ziel per jaar, aan de apothekers ongeveer f 2.02 en aan de specialisten ongeveer f 1.01, dan is het naar onze meeiring wel dui delijk, dat hier een wanverhouding bestaat in de waardeering der diensten aan de ziekenfonds leden bewezen. Hierbij komt nog, dat voor wat de apothekers aangaat, behalve het bedrag van f 2.02, hierboven genoemd, de door hen gele verde medicijnen enz. door de ziekenfondsen worden betaald, waarbij hem bovendien nog ver goeding voor verpakking wordt gegeven. Neemt men in aanmerking, dat de zieken fondsleden te Amsterdam een hoogere contribu tie betalen, dan in andere groote steden van ons land, dan is het den specialisten niet duidelijk, waarom het nooit is mogen gelukken om ook hun betaling op een behoorlijk peil te bren gen. Vandaar dan ook, dat zij reeds vijf jaren geen contract met de ziekenfondsen hebben, doch samenwerken op een mondelinge afspraak. Nadat de Amsterdamsche Specialistenvereeni ging op 29 Mei 1936 een voorstel aan de zieken fondsen had gedaan om te komen tot een hono reering op een basis van f 1.50 per ziel per jaar, waarop deze ziekenfondsen niet ingingen, meen den zij later, dat de tijd gekomen was om aan dezen toestand een einde te maken en deden zij toen een voorstel aan de ziekenfondsen tot een honoreering van f 1.25 per ziel per jaar, daar bij duidelijk den nadruk er op leggende, dat dit uitsluitend geschiedde als voorloopige maat regel. De ziekenfondsen deden daarop een tegen voorstel tot f 1.10 per ziel per jaar, waaraan ge koppeld werd uitbreiding der specialistische hulp, van dien aard, dat de toegezegde verhoo ging van deze f 0.10 volkomen werd geabsor beerd. Hieruit bleek, dat aan de fondsen ieder begrip van de moeilijkheden der specialisten ontbrak. Een later ingediend bemiddelingsvoorstel van het hoofdbestuur der maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst, waarbij de f 1.55 in étap pes zou worden bereikt, is zonder meer door de fondsen verworpen. De specialisten in Amsterdam wenschen hun ne patiënten niet in den steek te laten. Zij voelen zich verantwoordelijk door hun roeping en het vertrouwen, dat zij in den loop der ja ren van hunne patiënten mochten ontvangen, om hun hulp op dezelfde uren en op dezelfde plaatsen te hunner beschikking te stellen. De ziekenfondsleden zullen echter een laag parti culier tarief moeten betalen, waarvoor zij kwi tanties ontvangen, die naar de opvatting der spe cialisten, door de ziekenfondsen, waarbij zij voor specialistische hulp verzekerd zijn. betaald zul len moeten worden D. J. van Houten Sr. overleden. Na een ziekte van slechts weinige dagen is Zaterdagavond te Weesp op 78-jarigen leef tijd overleden de heer D. J. van Houten Sr., die gedurende een tijdperk van ruim 52 jaren zijn beste krachten gegeven heeft aan den bloei der Van Houten's fabrieken. De heer Douwinus Johannes van Houten, neef van den stichter dezer wereldindustrie, Coenraad Johannes van Houten, werd op 27 Januari 1861 te Assen geboren en was aan vankelijk voor de ambtelijke loopbaan be stemd; zijn studies gingen in de richting van het belastingwezen. Doch de thans overledene ging' volgens den wensch van zijn oom, die reeds bij de cacao-industrie betrokken was, naar Weesp en kwam in een voor hem geheel nieuwen werkkring. Zijn groote ambitie, wea-klust en werkkracht deden hem al spoedig geheel vertrouwd raken met de nieuwe om geving, zoodat hem reeds in 1885 de belang rijke functie van procuratiehouder kon wor den toevertrouwd, twee jaren nadat de stichter der onderneming uit de zaken was getreden, In 1882 was de heer Van Houten getuige ge weest van de éérste der cacaoboterveilingen, welke vervolgens elke maand (behalve ge durende een periode tijdens den wereldoor log) in Amsterdam werden gehouden. Sinds 1895 maakte de nu ontslapene deel van de fir ma uit, in samenwerking met den heer Geert van Mesdag. In 1933 trok de heer D. J. van Houten Sr. zich uit het zakenleven terug en de lei ding kwam geheel in handen van de heeren Van Mesdag. In het openbare leven heeft de nu over ledene, die de nestor in de cacao-industrie was, verschillende vooraanstaande functies bekleed. Hij heeft deel uitgemaakt van de Provinciale Staten voor Noord-Holland, was eenigen tijd lid der Eerste Kamer en heeft zeer verdienstelijk werk gedaan als wethouder van Weesp. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd bleef hij het voorzitterschap der Nuts- spaarbank in Weesp tot het laatst toe be- kleeden en bij de vergaderingen viel het steeds weer op, welk een vitaliteit nog van dezen voorzitter uitging. Hetzelfde kon geconsta teerd worden door zijn mede-regenten van het Gereformeerd Burger Weeshuis. De gemeente Weesp heeft bijzonder veel aan den ontslapene te danken, vooral mag ge toond worden de stichting der drinkwater leiding, ten behoeve waarvan hij, met den heer G. van Mesdag, een zeer aanzienlijke soon beschikbaar stelde. In zijn functie van lid der advies-commissie voor de Nederlandsche Bank is hij meermalen op den voorgrond getreden. Bovenal echter was hij de leidende figuur in de cacao-indus trie; de oudere Weesper arbeiders weten het beste wat zij den thans overledene te danken hebben. Op 't gebied van sociale zorg voor de werknemers stond, toen de bedrijfsuitkomsten dit nog veroorloofden, de fabriek der firma C. J. van Houten en Zn. bovenaan en op één lijn met de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek. Onvergetelijk voor Weesp is geweest het eeuwfeest der firma Van Houten en Zn., toen mede op initiatief van den thans overleden oud-directeur, een gift van 10.000 aan de Weesper armen geschonken werd. De groote verdiensten van den overledene heeft d« regeering erkend, door hem te benoemen tot Officier in de orde van Oranje Nassau. De run op de oiljetten. die Zaterdagmiddag werden uitgestrooid door het Rembrandt- vliegtuig. De belangstelling voor het over weldigende Warner-filmwerk„Ochtend- Patrouille", met Erro) Flynn, zal even groot zijn. (Adv.) (Adv. ingez. Med.) LEZING VAN DR. Ir. J. H. PLANTENGA. Op Maandag 27 Maart houdt Dr. Ir. J. H. Plantenga, directeur der Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag, voor de vereeni- ging „Voor de kunst'' te Haarlem in de aula van Teyler's museum, een lezing over: „De geschie denis van bouw en bewoners van Louvre en omgeving". CABARET-REVIIEVEREENIGJNG „NON STOr". Naar aanleiding van het succes behaald met de opvoering van de cabaret-revue „Lachen is gezond", 21 Januari jl. opgevoerd voor de Han dels-Avondschool Vereeniging, hebben de me dewerkenden besloten in clubvei-barad te blijven oefenen; zij hebben opgericht de Cabaret-Revue Vereeniging „Non Stop". Het doel is, om gedurende de eerste maanden na de oprichting op te treden voor andere ver- eenigingen en later, wanneer de kas wat beter gevuld is, voor eigen rekening avonden te or- ganiseeren. Het secretariaat is gevestigd Zaanenlaan 71. VTSOHDISTRIBUTIE. Wegens te geringe aanvoer, zal op Woensdag 22 Maart a.s., geen gebakken visch, ten behoeve van werkloozen en armlastigen worden gedistri bueerd. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 23 Maart zal Ds. C. J. Hoeken dijk, Vrij Evangelisch predikant te Bussum, in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een spreekbeurt vervullen op uitnoodiging van het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. De bijeenkomst zal door solo-zang worden opge luisterd. Donderdag 30 Maart zal als spreker optreden Ds. W. Dubbeldam, leider van „Jeruël", te Rot terdam. Dit zal tevens de laatste Opwekkings samenkomst zijn in de kerk der Broederge meente. aangezien, door noodzakelijke restaura tie van het kerkgebouw, de wekelijksche bijeen komsten gedurende de maand April in de kerk- zaal van het „Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt no. 20 zullen worden gehouden. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. ingez. Med.) HOLLAND AMERIKA LIJN. Veendam New York n. Rott. 21 (2.50 v.m.) te Plymouth verwacht. Lochavon Rott. n. Vancouver 19 te Londen. Edam Rott. n. Tampico p. 19 Dungeness. Noordam Rott. n. New York 19 v. Plymouth. Rotterdam 10 v. New Orleans n. Havana. Volendam 18 van New York n. W. Indië. Statendam 18 v. New York n. West Indië. Bilderdijk Baltimore n. Rott. 18 te Newport N. Zaandam 18 van New York n .Rott. Leerdam New Orleans n. Rott. 19 te Londen. Nieuw Amsterdam (toeristenreis) 17 van Rio de Janeiro naar New York. Blommersdijk Baltimore n. Rott. 18, 550 mijl West van Land's End. HOLLAND AUSTRALIë LIJN. Almkerk 20 van Hamburg te Rotterdam. Meerkerk (uitr.) 19 te Kurrachee. HOLLAND BRITSCH INDIë LIJN. Hoogkerk 20 v. Hamburg te Rott. Streefkerk (thuisr.) 19 van Port Said. HOLLAND OOST AZIë LIJN. Serooskerk vertr. 21 v. Antwerpen n. Hamburg. Tikembang (thuisr.) 18 te Singapore. Zuiderkerk (thuisr.) 19 van Genua. Enggano (uitr.) 20 van Algiers. Abbekerk (uitr.) 19 van Suez. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisr.) 18 van Kaapstad. Randfontein (uitr.) 19 van Aden. Jagersfontein 19 van Amst, te Hamburg. Meliskerk 20 van Rott. te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 19 te Rotterdam. Reggestroorn 20 van West Afrika te Amst. Jaarstroom (uitreis) 17 van Dakar. HALCYON LIJN. Stad Maassluis 20 v. Kirkenes n, Rott./Vlaard. Stad Arnhem Morphoubaai n. Rott. 19 van Algiers. Stad Vlaardingen 20 (v.m.) v. Vlaardingen te Narvik, voor Rott./Vlaardingen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Saturnus 20 van Famagusta n. Kymassi. Ajax 20 van Aarhuus te Amsterdam. Vulcanus, Varna n. Amst. 20, 150 mijl Z.W. van Ouessant. Theseus 20 van Amst. te Kopenhagen. Cottica 21 (8 n.m.) v. ^Barbados te Amst. v.w. El Libertador 17 v. Curagao n. Maracaibo. Helder Amst. n. Chili 18 van Curagao. Telamon 17 van Curagao naar Trinidad. Midas 17 van W. Indië te Curagao. Atlas 12 van Maracaibo te Curagao. Plato 12 van Venezuela te Curagao. Amor 16 van Curagao naar Maracaibo. Bacchus 16 van Curagao naar Maracaibo. Breda Amst. n. Chili 17 v. Valparaiso. Hermes 19 van Hamburg te Amst Deucalion Rott. n. Tunis p. 19 Dungeness. Vesta Rott. n. Oran 19, 85 m. Z.Z.O. v. Land's End Achilles 20 van Castellon te Rotterdam. Ajax 18 van Aarhuus naar Amsterdam. Alkmaar 20 van Hamburg te Antwerpen. Aurora 17 van Napels te Trapani. Bennekom Chili n. Amst. 18, 120 m. N. v. Azoren. Costa Rica 19 van Amst. te Hamburg. Cottica Barbados n. Amsterdam 20 v. Plymouth, 21 (4 n.m.) verwacht. Fauna 18 van Algiers naar Tunis. Ganymedes 20 van Calamata te Portimao. Hercules Stamboul n. Amst. p. 20 Gibraltar. Irene Villa Real de San Antonio naar Genua pass. 19 Gibraltar. Iris Danzig n. Amst. p. 19 Brunsbuttel. Odysseus 20 van Kopenhagen n. Stettin. Orpheus Stettin n. Amst. p. 20 Brunsbuttel. Pericles Amst. n. W. Indië p. 19 Ouessant. Pluto 18 van Gothenbui-g te Amsterdam. Pygmalion 20 van Calamata te Piraeus. Stella 20 van Rodosto naar Izmir. Titus 20 van Palermo naar Venetië. Trajanus 19 van Bari te Palermo. Triton 18 van Piraeus te Candia. Ulysses 19 van Izmir te Stamboul. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Protesilaus, Rott. n. Japan 19 te Penang. Dolius 20 Maart v. Yawata n. Amst. Eurymedon Batavia n. Lpl. p. 18 Beachy Hd. Menelaus Japan n. Rott. via Londen p. 19 Wight. Clytoneus 18 van Liverpool n. Macassar. Bengloe Hongkong n. Rott. 16 v. Sagay. Antenor 17 te Yokohama, voor Rott. Glenearn Japan n. Amsterdam 17 v. Colombo. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Ceres (uitreis) 19, 45 mijl Oost van Niton. Eemland (thuisreis) 19 van Pernambuco. Amstelland 20 van Hamburg te Amst. Salland (uitr.) 19 te Montevideo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Pinang (th.) p. 20 Gibraltar. Banjoewangi, Rott. n. Batavia p. 20 K. Bon, Sitoebondo (uitreis) passeerde 20 Mrt Perim. Garoet (thuisr.) 19 van Port Said. Kertosono (uitreis) p. 20 Ouessant. Siantar (thuisr.) 20 van Sabang. Tapanoeli (thuisr.) 18 van Port Said. Tosari (thuisr.) p. 19 Perim. Straat Soenda Rott. n. Batavia p. 18 Walvischb. ROTT. ZUID AMERIKA LIJN. Alpherat (uitr.) 18 te Montevideo. Alwaki (th.) 19 van Santos. Alkaid (uitreis) 19, 65 mijl Oost van Niton STOOMVAART Mij. NEDERLAND. Bintang (thuisr.) 19 van Colombo. Tarakan (uitr.) 18 v. Antwerpen en pass. 19 (v.m.) Vlissingen. Tjikandi (uitr.) p. 18 Ouessant. WIJK LIJN. Zonnewijk, Morphoubaai n. Hamburg 20 v. Vliss. Beverwijk Rott. n. Malta p. 19 Beachy Head. Jonge Johanna, Antwerpen n. Malta pass. 20 Maart Ouessant. Jonge Elisabeth, Jaffa n. L'oool u. 20 Malta,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10