DINSDAG 21 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 HILLECOM IETS UIT DE GESCHIEDENIS VAN „TRESLONG". In verband met het belangrijke voorstel dat Donderdag a.s. in den raad behandeld zal wor den, en dat tot strekking heeft het bekende land goed „Treslong" voor openbaar wandelpark te bestemmen, hebben wij getracht een en ander uit de geschiedenis van dit buiten op ie diepen. Wij vonden dan dat de Fransche Graven van Bloys in Frankrijk, Heeren van Gouda en Schoonhoven en Treslong in Henegouwen reeds in het laatst der 14e eeuw in de geschiedenis van deze streken voorkomen. Adriaan en Hugo de Bloys, gezegd Treslong, werden in 1566 voor commissarissen der Regentesse Margaretha van Parma geroepen om getuigenis af te leggen van hun trouw aan den Spaanschen koning. Adriaan, met den titel van Schout, woonde te Haarlem en Hugo, met den titel Meesterknaap van de houtvesterij van Holland, had zijn zetel te Hille- gom. Waarschijnlijk is „Treslong" gesticht tus- schen 1555 en 1575 door Hugo, die het noemde naar een der voorvaderlijke bezittingen. Het is niet na te gaan, hoe lang het landgoed in de familie Bloys van Treslong is gebleven; in het laatst der 18e eeuw werden als eigenaren genoemd Jan en G. Abraham van den Ende, aan welker familie de Van den Endelaan thans nog herinnert. In 1860 ging het buiten door erfenis over aan de douarière Jhr. Mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan geb. Hahn, om in het bezit der fami lie van Tets te blijven tot ongeveer het einde van den wereldoorlog toen het bezit werd van de hee ren C. en E. Ludwig, die beiden het statige hee renhuis bewoonden en op de daarachter liggende gronden de bekende bloemisterij der firma Lud wig en Co. exploiteerden. In deze laatste periode is het landgoed belangrijk kleiner geworden door grondverkoop voor villa-bouw, het geheele stuk van villa „Beukenhof" tot de Van Tetsstraat be hoort daartoe. Toch is „Treslong" met zijn prachtig opgaand geboomte, waartusschen op den achtergrond sta tig het antieke heerenhuis zich verheft nog een schoon bezit en zal het, bij aanneming van het raadsvoorstel, een schitterende aanwinst voor de gemeente beteekenen als wandelpark. CONCERT „SOLI DEO GLORIA" Maandagavond gaf de Chr. Mannenzangver- eeniging „Soli Deo Gloria" in Hotel Sistermans een goed geslaagd concert, dat tevens flink be zocht was Het koor is niet alleen in kwantiteit, maar ook in kwaliteit vooruitgegaan en wij hebben de ver schillende programma-nummers met groot ge noegen gehoord. Van de kerkelijke liederen wa ren zeer goed „Kom tot uw Heiland" en „Boven de Starren" (beide bewerkt door den heer S. P. Visser), zeer fraai Agnus Dei" van Bizet en van de wereldsche liederen „Twee voerlui" van Viot- ta en „Van 't Visscherken" van- Zijderlaan. In „Heer ik hoor van rijken zegen (Bradbury) en „Gott meine Zuversicht" (Schubert) bezondig den de tenoren zich telkens aan een te ruwen in zet, terwijl wij „Bruidsvaart in Hardango" (Kje- rulf) wel eens beter hebben gehoord; ook hier was het forto bij „En hoor" telkens te veel. Als soliste trad op mevr. Roosje, sopraan-zan geres te Haarlem, en de eerste kennismaking was een aangename. Mevr. Roosje heefct een heldere 1stem en zingt zeer gearticuleerd, alleen vopr de Jiederen van Bach wonden wij. haar stem niet 'Trijp' genoeg; de liederen van Brahms lagen- haar beter en het was geen wonder dat het Wiegenlied gebisseerd werd. Wij zullen haar gaarne nog eens hooren. Het geheel stond onder leiding van den heer S. P. Visser, die ook de soliste op eminente wijze begeleidde. Beiden hadden bij monde van den heer Ouwendijk, die op de gebruikelijke wijze opende en sloot, een fraaie bloemenhulde in ont vangst te nemen. ZANDVOORT van het bestuur om de contributie te verhoo- gen van 8 tot 10 cent en het verstrekken van versterkende middelen terug te brengen van 6 op 3 weken. Uit de toelichting, die mevr. B. Pootsvan Popta op deze voorstellen gaf, bleek niet alleen, dat het noodzakelijk was, maar ook dat het volkomen logisch was, dat de vereeniglng in de gegeven omstandigheden haar koers eenigs- zins ging wijzigen. Beide voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende dames: G. KeurMolenaar, F. Slagtveldv. d. Ven, T. Weber—Drommel en B. Poots met algemeene stemmen of bijna algemeene stemmen herkozen. Hierna volgden rondvraag en sluiting. JAARVERGADERING IJSCLUB NOVA- ZEMBLA. Maandagavond hield bovengenoemde ver- eeniging haar jaarvergadering in café v. d. Putte te Spaarndam. Na de opening werden de aftredende bestuurleden zonder stemming her kozen. In een vacature werd voorzien door de benoeming van den heer M. Geertsma, die als secretaris werd aangewezen. Jaarverslag van secretaris, penningmeester en kascommissie werden goedgekeurd. Het bestuur deelde mee, dat Nova-Zembla te vreden mag zijn over het afgeloopen jaar. Het bezoek aan de mooi gelegen baan is ondanks den slechten toestand der wegen van dezen winter niet tegengevallen. Men betreurde het, dat er zoo weinig sneeuw was opgeruimd; zelfs de hoofdwegen, naar Spaarndam waren haast on begaanbaar. Het 60-jarig bestaan van de ijsclub in het vol gend jaar zal waarschijnlijk feestelijk herdacht worden. Een groot bezwaar is echter zooals reeds meer is gebleken, dat in Spaarndam geen groote loka liteit is, waar men een feestprogramma, zij het dan ook op bescheiden voet kan afwerken. De behoefte aan een vereenigingsgebouw blijkt dus wederom. POLITIE WANDELMARSCH. De jaarlijksche wandelmarsch over 30 K.M., uitgeschreven door de Zandvoortsche Politie Sportvereeniging, is bepaald op Zaterdag 10 Juni BURGERLIJKE STAND. Opgave van 10 tot en met 16 Maart 1939. GeborenJan Ruth, zoon van J. R. Ferron en P. A. C. Veldhuizen, Kostverlorenstraat 69. Maria Josephina. dochter van H. F. Feije en A. A. van Zelf, Zandvoortschelaan 131. Ondertrouwd: F. Bouman en L. Harder, Bil- derdijkstraat 12. GehuwdN. Boon en W. C. de Wid, Haarlem, Ted. v. Berkhoutstraat 93 rood. Overleden: H. de Bruin, oud 84 jaren. N. C. G. O. V. De Nat. Christ. Geh. Onth. Vereen, houdt op Woensdag 22 Maart haar jaarvergadering in de Oude Bewaarschool. Nadat de vereenigingszaken zijn behandeld, wordt een meer feestelijk deel van het pro gramma behandeld, waaraan verschillende le den zullen medewerken, o.a. mevr. Van Zeyl, die zal vertellen bij lantaarnplaatjes. JAARVERGADERING VROUWEN- VEREENIGING. De Vrouwenvereeniging, afdeeling van de Werkliedenvereeniging „Onderling Hulpbe toon" hield Maandagavond haar jaarvergade ring in Ons Huis. In haar openingswoord wees de voorzitster er op, dat de vereeniging een moeilijken tijd doormaakt. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek dat het aantal leden op 31 Dec. 1938 1170 be droeg. Aangenomen werden 71 nieuwe leden, waarvan er 31 waren, die door het bereiken van den 18-jarigen leeftijd in de vereeniging werden opgenomen. Nog werd gemeld, dat bo vendien 1074 kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar recht op ziekenhuisverpleging hadden. In het afgeloopen jaar werden 9 leden der vereeniging door den dood weggenomen. Aan 77 personen werd ziekenhuisverpleging verstrekt tot een totaal van 2273 dagen. Voor het vervoer van zieken van en naar het ziekenhuis werden betaald 51 gewone auto's. 5 ziekenauto's en 28 „reiskosten" per trein, tram of bus. 34 behandelingen met hoogtezon werden verstrekt. Uit het financieel verslag bleek, dat de staat van inkomsten en uitgaven sloot met een be drag van ƒ36.357.51'. Over het jaar 1938 was een nadeelig saldo van 1353.42. De bezittingen der vereeniging bedroegen op 31 Dec. 1938 f 24.253.43. De kascommissie bestaande uit de dames* A. Gertenbach—de Rode, E. VerloopBol en D. Willemsede Nobel had de rekeningen en boe ken in uitstekenden staat bevonden. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen SPAARNDAM HEEMSTEDE „DE MORGENSTOND" JUBILEERT. Het was 14 Maart 25 jaar geleden dat eenige vischliefhebbei's in Heemstede besloten een vischclub op te richten, die den naam ontving van „De Morgenstond". Dit werd Zaterdag her dacht met een feestavond voor de leden met hun dames en genoodigden. Ook had de prijsuitrei king plaats. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter van het feestcomité den heer J. van Hon- schoten die woorden van welkom sprak tot de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der vrijstaande hengelaars en de verschillende zus- terafdeelingen. Onder de oprichters behoorde ook de tegen woordige voorzitter de heer P. v .d. Klashorst, die dus ook gehuldigd werd. Namens de leden overhandigde de heer Van Honschoten den jubilaris een fraaie lamp. De echtgenoote ontving een mand met fruit. De heer P, v. d. Klashorst dankte mede namens zijn echtgenoote voor deze hulde. Hierna voerden nog verscheidene personen het woord, waarbij geschenken werden aange boden. De verdere zorg voor den avond was toever trouwd aan de hrünoristen Leo v. Norden en Henk Smal uit Haarlem. KATH. VOLKSBÖND. De afd. Heemstede van den R.-K. Volksbond houdt morgen (Woensdag) 22 Maart haar slot vergadering in dit winterseizoen. De agenda bevat o.m. een rede van den heer Ant. J. M. Angenent, districtbestuurder, over „Kinderbijslagregeling en de verkiezing afge vaardigden voor de Centrale Raadsvergadering. BEVERWIJK De opbrengst van de snijbloemen. Noteering bloemenveiling „Centrum". Aan de Bloemenveiling „Centrum" waren de noteeringen: Tulpen: Copland 1527 Copland rose 1831. Bartigon 1725; Idem rose 1827; William Pitt 1825; La Salle 2537; Carare 3145; Pierson 1418; Sanders 1721; Elisabeth 2332; Le Notre 1929; Victoire 1722; Verone 1823; Vera 1825; Mozart 1521; Mad. de Paris 16—22; Clara Butt 18—23; Bouton d'Or 23—31: Couleur Cardinal 1824; Prins van Oostenrijk 1620; Gele Prins 1824; King of The Yellow 1519; La Reine 1218: Generaal De Wet 2331; Flamingo 1216; Fred Moore 1318; Murillo 1118; Theeroos 1523; Mr. v. d. Hoef 1825; Peach Blossom 1924; Couronne d'Or 1723; Oranje Nassau 2531: Diana 1723: Rijzende Zon 2131; Electra 1822; Titiaan 1823; Herm. Schlegel 1317; Cramoisie Bril- lant 1318; Elterador 1824; Mendeltulpen in soorten 1528; Triumf 1952: Vuurbaak 2425. Narcissen: Ornatus 611; Sion 58; Golden Spur 712; v. Waveren Giant 1218; King Alfred 1523; Victoria 1418; Spring Glorie 1419; Laurens Coster 914; Emperor 813; Sir Watkin 814: Helios 915; Krelage 1829; Watkin 817: Ires Wedgewood 2338; White Excelsior 2937; Anemone Fulgens 4288; The Caen 1835; Hollandia 1732. Hyacinten 180460. Fresia Buttercup 1845; Idem Apotheose 27—65; Celesta 2948; Marion 2945; Conquest 29—39. Diversen: Blauwe Druifjes 513; Katjes 38; Gagel 37; Plumosa groen 6—38; Sprengerie 725; Titteloria 1218; Calla's 513; Ameri- kaansche Anjers 170580. IJMUIDEN VERWACHTE VI SCHA .VN VOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Amsterdam. IJM 58. vangst: 70 m. schel- visch, 180 m. braadschelvisch, 110 m. radio, 70 m. wijting-en witjes. 50 m. gul en blanke kool- visch, 10 m. koolvisch, 50 m. makreel. 15 m. varia, totaal 555 manden, benevens 400 stuks stijve kabeljauw. Rotterdam. IJM 112. vangst: 120 m. schel- visch, 100 m. braadschelvisch. 40 m. radio, m. wijting, 80 m. gul, 40 m. koolvisch. 10 m. makreel. 10 m. platvisch, 15 m. varia, totaal 475 m.. benevens 250 st. stijve kabeljauw Alma. IJM 44, vangst- 70 m. schelvisch 100 m. braadschelvisch, 40 m radio, 35 m wijting, 20 m. platvisch, 45 m. gul en kabel jauw. 25 m. poon, 10 wolf, 10 m. makreel totaal 355 m. en 260 st. stijve kabeljauw Martha. IJM 165. vangst' onbekend. Antje RO 15, vangst: 100 m. gul, 5 m varia, totaal 105 m., benevens 2350 st. ijs- kabeljauw en 1150 st. stijve kabeljauw. Inbraak in het Casino der Hoog ovens. Twee jeugdige Beverwijkers aangehouden. Gisteravond ongeveer 10 uur werd aan de politie medegedeeld, dat in het Casino der Hoogovens was ingebroken en een doos cho colade werd vermist. Ongeveer een half uur later gelukte het de gemeentepolitie de daders te arresteeren. twee jongens van 14 jaar wonende te Beverwijk. Het bleek, dat de politie met deze arrestatie een goede vangst had gedaan. Bij een voor- loopig onderzoek kwam aan het licht, dat een der aangehouden jongens onlangs in hetzelfde gebouw had ingebroken en bij die gelegenheid een flink bedrag aan geld had ontvreemd. Ook in Beverwijk moeten zij zich aan diefstal heb ben schuldig gemaakt. De jongens zijn naar het hoofdbureau ge bracht en daar ingesloten. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche visch.) IJmuiden, 21 Maart 1939, (ANP.) Tarbot 86—64 ct. per K.G. Tong 10066 ct. per K.G. Heilbot 100—80 ct. per K.G. Griet f 25 per 50 K.G. Zetschol f 26—18 per 50 K.G. Kleinschol f 24—8.60 per 50 K.G. Bot f 8 per 50 K.G. Schar f 16—8.30 per 50 K.G. Tongschar f 23—18 per 50 K.G. ging „Kennemerland" heeft de heer Sluiter Groote schelvisch f 19.5011 per 50 K.G. Middel schelvisch f 1813 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 1612 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 15—10 per 50 K.G. Groote gul f 7.50—7 per 50 K.G. Kleine gul f 10.508.50 per 50 K.G. Wijting f 7.80—5.40 per 50 K.G. Makreel f 6.10—4.40 per 50 K.G. Versche haring f 4.60—3.55 per 50 K.G. Kabeljauw f 3212 per 125 K.G. Leng 1.30—0.63 per stuk. Koolvisch f 0.80—0.17 per stuk. BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 205 Knikker IJm. 4 f 1780. 335 Libra IJm. 98 f 2780. 550 Poolzee IJm. 77 f 3120. 430 Prinses Beatrix IJm. 117 f 3400 1100 Haarlem IJm. 9 f 3600. 1050 Claesje RO. IJm. 46 f 3790 Loggers: KW. 49 f 760. VOOR KAMPEEREN IN VELSEN GEEN „CENTRALE" KAMPEERVERGUNNING MEER NOODIG. De commissaris van politie in Velsen deelt mede, dat ten aanzien van het verblijf op het gemeentelijk kampeerterrein te IJmuiden de toestand, geldende in 1937 weer is hersteld, zoodat voor dit verblijf het bezit van een „Centrale"-kampeervergunning niet meer verplicht is en dus uitsluitend een gemeen telijke vergunning vanwege den commissaris van politie te verstrekken, vereischt is. TRAWLERS IN DE VISSCHERSHAVEN LOSGESLAGEN. In den afgeloopen nacht zijn door den hevigen storm twee trawlers, de Ita IJm. 22 en een oud uit de vaart genomen schip ver moedelijk de Westland, van hun trossen ge-? slagen. De schepen werden door den Wester storm naar de droogdokken gedreven. De Ita werd tegen het dok gedrukt en bleef daar liggen, de andere boot gleed langs het dok en liep bij den watertoren op de glooiing vast, waardoor deze beschadigd werd. De Ita is later weer naar haar ligplaats ge bracht; de andere trawler zit op den wal vast en zal wel losgesleept moeten worden. SANTPOORT BRANDJE. Hedenmorgen vier uur werden de bewoners van de Hoofdstraat en omgeving opgeschrikt door het geloei van de brandweersirene. Het bleek, dat de hulp der brandweer was ingeroe pen voor een brandje, dat ontstaan was in een broeikas aan den Kruidbergerweg. Bij aankomst bleek echter, dat de eigenaar er met behulp van anderen reeds in geslaagd was, het vuur meester te worden, zoodat de brand weer geen dienst behoefde te doen een luchtbombardement verwoest zou worden, indien zij zich van teekenen zouden onthou den. Achthonderd bombardementsvliegtuigen, zeiden zij, werden gereed gehouden en wacht ten slechts op het sein van vertrek. Dat sein zou te zes uur des ochtends worden gegeven, als de documenten dan niet geteekend zouden zijn. Gedurende dezen langen en verschrikkelij- ken nacht moest president Hacha verschillen de malen worden bijgebracht door dokters, die in een aangrenzend vertrek wachtten. Hacha deed een laatste poging om tijd te winnenhij verklaarde niet te kunnen teekenen zonder de leden van de Tsjechische regeering te Praag te hebben geraadpleegd. Men deelde hem mede, dat er een directe telefoonlijn beschikbaar was tusschen het vertrek waarin hij zat, en de kamer waarin de Tsjechische regeering vergaderde. Leden van de Dultsche minderheid hadden die lijn in de afgeloopen weken over Tsje chisch gebied aangelegd. Te half zes zakte president Hacha geheel ineen. Door injecties moest hij tot bewustzijn worden gebracht. Zijn tegenstand was gebro ken en hij teekende, in de overtuiging, dat hij anders zijn land zou blootstellen aan een meedoogenloos bombardement. derscheiden: een staatkundige, een economische, een geestelijke en een nationale vrijheid. De eer ste drie moeten soms beperkt worden ten bate van de nationale vrijheid. De Liberalen geven wel richtlijnen maar willen geen dogma's. Als definitie van het Liberalisme gaf spr. het volgende: Het wezen van het Liberalisme is gelegen in de waardeering en de ontwikkeling van het per soonlijke, waarbij de vrijheid als voornaamste middel wordt erkend, met het doel, zooveel mo gelijk geestelijke en stoffelijke welvaart voor al len te bewerkstelligen. Het woord „sociaal" kan men ook in ver schillende beteekenis zien. In ruime beteekenis b.v. de sociale wetgeving. De grondslag voor de sociale wetgeving is gelegd door Goeman Bor- gesius. Het woord Politiek heeft een kwaden klank. Velen willen er niets van weten. Men- schen die het met de maatschappij goed willen, zullen zich toch niet buiten de Politiek moeten houden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Hoe Hacha en Tsjwalkofski geteekend zouden hebben. LONDEN, 20 Maart. (A.N.P.) De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" ver klaart uit een bron, welker authenticiteit vol gens het blad niet betwijfeld kan worden, het volgende relaas te hebben vernomen van de omstandigheden, waaronder de Tsjechische pre sident. Hacha en zijn minister van Buitenland- sche Zaken, Tsjwalkofski tot teekening van het document, waarbij hun land aan Duitschland werd overgedragen, zijn gekomen. In den namiddag van den 14en Maart deelde de Duitsche gezant te Praag de Tsjechische re geering mede. dat men het te Berlijn nuttig achtte, indien Hacha en Tsjwalkofski voor be sprekingen naar Berlijn konden komen. Bij hun aankomst in de Duitsche hoofdstad werden de Tsjechen vrijwel onmiddellijk naar de rijks kanselarij gebracht, waar Hitler, Goering en Von Ribbentrop op hen wachtten. Op een tafel in het midden van het vertrek laf een geheel voltooid document, krachtens het welk de Tsjechen, indien zij het teekenden, alle rechten hunner regeering aan Duitschland zou den afstaan. Daarnaast lag een document, waar in de toekomstige administratieve status van Bohemen en Moravië was geregeld. De bijeenkomst werd door Hitler met een korte toespraak geopend. Hij zette uiteen, dat het niet het oogenblik voor onderhandelingen was. maar dat de Tsjechen kennis hadden ie nemen van de door de Duitsche regeering ge nomen besluiten, welke onherroepelijk waren. Hitier deelde den Tsjechischen staatslieden me de. dat Praag den volgenden ochtend te negen uur door Duitsche troepen bezet zou worden, dat Bohemen en Moravië zouden worden inge lijfd als protectoraat van het Duitsche rijk en dat ieder, die zich tegen dezen gang van zaken zou trachten te verzetten, onder den voet zou worden geloopen. Daarna plaatste de rijkskan selier zijn handteekening onder het document om vervolgens de kamer te verlaten. Het was toen half twee des nachts. Geduren de verscheidene uren protesteerden Hacha en Tswalkofski bitter tegen het geweld, dat hun werd aangedaan. De Duitsche ministers echter wierpen hun voortdurend de documenten voor. drukten hun pennen in de hand en spraken de bedreiging uit, dat half Praag binnen twee uur tijd door Ruim 40 kinderen verdronken. WARSCHAU. 20 Maart (DUB./ A.NB.) Tijdens een schooluitstapje is een ontstellend ongeluk gebeurd. 45 kinderen begaven zich met hun onderwijzer op het dunne ijsdek van een meer in Wolhynie. Het ijs brak en alle iinderen vielen in het water. Met gevaar voor eigen leven gelukte het een onderwijzer drie kinderen te red den. De 42 andere kinderen verdron ken. De Bloembollenteelt. De Amerikaansche Amaryllis-vereeniging geeft elk jaar. c-nder den naam ..Herbertla" een boekwerk uit. Dit boek van 1938 is opge dragen aan den heer Ernst H. Krelage te Haarlem en in verband daarmede gewijd aan de Nederlandsche bloembollenteelt. Het weekblad voor Bloembollencultuur schrijft daarover o.a.: Aan dezen opzet dankt de tuinbou w-liter a - tuur thans een door den heer Krelage zelf geschreven uitgebreide levensbeschrijving die gedetailleerd ingaat op zijn werk als kweeker, hybridist, publicist, organisator, enz. Dit is van waarde voor ieder die zich oriën- teeren wil omtrent den man, wiens 70e ge boortedag zeer onlangs met zooveel geestdrift is gevierd, het is tegelijk een document van blijvende waarde voor de kennis omtrent de ontwikkeling van een der grootste en belang rijkste Nederlandsche tuinbouwbedrijven uil het bloembollenvak. De heer Krelage illustreert zijn levensbericht met foto's en portretten en het geheel eigent zich uitne mend voor de vorming van juiste begrippen over de toenemende positie van Nederland als tuinbouwcentrum. In een daarop aansluitend artikel, de Ama rylliscultuur in Holland, heeft de heer Krelage op de van hem bekende grondige en over zichtelijke wijze, de rol geschetst die Neder landsche personen en firma's in den loop der jaren hebben vervuld in de Amarylliscultuur. Wij gelöoven niet, dat oooit elders zulk een historisch overzicht is gepubliceerd, dat zoo duidelijk de geheele ontwikkelingsgang weer geeft endat recht doet wedervaren aan de personen, die, hetzij als kweeker, hetzij als wetenschappelijk onderzoeker de grondslagen hebben gelegd voor het hooge huidige peil van vandaag" In het boek Herbertla 1938 is ook opgeno men een artikel over vroegbloei van Narcissen van de hand van Prof. Dr. E. van Slogteren te Heemstede Willen de Joden naar Palestina? Men schrijft ons: In het huis der Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers te Bentveld werden Za terdag en Zondag twee lezingen gehouden die het Jodenvraagstuk van twee kanten be lichtten. Zaterdagavond sprak prof. dr. J. L. Palache over „Algeheele of gedeeltelijke assimilatie". Hij beschreef het leven der Jo den die na de emancipatie, de bevrijding uit het Ghetto, min of meer assimileerden. Het bevreemdde spr. dat die assimilatie bij het begin van het Christendom al niet plaats had, daar de beide godsdiensten toch zoo veel gemeen hebben. Spr. vertrouwde dat de as similatie zoo volkomen mogelijk zou plaats vinden. Met de woorden: „Ik zoek mijn broe der onverschillig van welken godsdienst of ras" eindigde spr. zijn rede. De spreker van Zondag dr. S. Kleerekoper, die zou spreken over ..Het Zionisme", was van juist tegengestelde meening. Een Jood was een jood met zijn deugden en zijn on deugden. Hun godsdienst hing nauw samen met hun nationaliteitsgevoel in hun gebrui ken. Vooral op feestdagen speelt altijd Jeru zalem een groote rol. Spreker wees op de ondeugden der Joden, welke meestal voort sproten uit drang naar zelfbehoud van een steeds vervolgd volk. Hij liet een ander licht schijnen op het Ghetto, dat volgens hem niet zoo afgrijselijk was als men het liet voorko men. Daar waren de Joden tenminste veilig, daar vormden zij een geheel met eigen ge bruiken, zelfs eigen rechtspleging. Worden zij van land tot land verdreven, dan zullen de minsten langzamerhand degenereeren en zoo een soort zigeunervolk worden. Daarom concludeerde spr.: geef hun een eigen land. b.v. Palestina. In het. debat verweet prof. J. H. van Meurs spr. dat hij, die zich socialist noemt, het nationaliteitsgevoel steeds op den voorgrond stelde, terwijl het socialisme juist internatio- nalitei: voorstaat. In zijn repliek zei spr. dat vóór alles ging den Joden een land te geven, waar zij rust zouden hebben, om zich verder te ontwikkelen en dat daarna pas de nationaliteitsgedachte ter sprake kon komen. NEW YORK, 20 Maart (Havas). De Ameri kaansche pers bespreekt hedenochtend de mo gelijkheid van een samenwerking der drie groote democratieën tot het stuiten van de nationaal-socialistische expansie in de wereld. De „New York Herald Tribune" schrijft: „De Vereenigde Staten moesten Frankrijk en Engeland onmiddellijk hun geheelen diplo- matieken steun geven en hen verzekeren dat zij kunnen rekenen op volledige politieke, com- mercieele en financieeie samenwerking, vlieg tuig-contracten e.d. De Vereenigde Staten zou den verder bereid moeten zijn alle economi sche hulpmiddelen ten dienste te stellen van de democratische mogendheden indien een algemeene oorlog zou uitbreken. De Vereenigde Staten zullen zich niet ver binden deel te nemen aan een Europeeschen oorlog, doch zij zullen dit zeker doen. wanneer een dergelijke beslissing noodzakelijk zou zijn voor hun belangen". De „New York Times" schrijft, dat vermoe delijk economische maatregelen genomen zul len worden, waardoor het economisch leven van geheel Duitschland zal worden getroffen, zoodat geen enkel voordeel, dat Duitschland uit zijn jongste veroveringen heeft behaald, hiertegen opweegt. BOND VAN JONG LIBERALEN De heer A. A. C. Reedijk, secretaris van het Hoofdbestuur der Liberalen, sprak voor de le den van den Bond van Jong Liberalen over de Liberale Sociale Politiek naar aanleiding van de prae-adviezen van het Liberaal sociaal congres. Spreker zeide, dat omtrent het Liberalisme veel misverstand heerscht. Op sociaal gebied is de meening van de Liberalen niet zoo bekend, op geestelijk gebied wel. Spr. wilde nu eerst de woorden Liberale so ciale politiek" op zichzelf nagaan. De grondslag van de liberalen is de waardeering voor de per soonlijkheid. Zij eischl vrijheid niet alleen voor zichzelf maar ook voor anderen. Vrijheid is een veel omstreden begrip. Het woord vrijheid moet men in samengestelde be teekenis zien. Spr. zou de vrijheid zoo willen on Inkomsten en Vermogens. Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de inkomstenbe lasting over 19371938 te Haarlem heeft op gebracht f 941.000. Het totaal aangeslagenen was 27.900. De aangeslagenen waren over de volgende klassen verdeeld: f 800f 1400 inkomen: 40.73 pet. f 1400f 2000 inkomen: 29.46 pet. f 2000f .5000 inkomen: 24.73 pet f 5000f 10.0000 inkomen: 3.68 pet f 10.000f 20.000 inkomen: 1.02 pet f 20.000 en hooger inkomen 0.38 pet Het bedrag van het zuivere inkomen was f 60.209.000, per inwoner was dit f 445. Het aantal aangeslagenen voor de Vermogens belasting bedroeg 2778, het beschreven vermo gen f 198.354. Per aangeslagenen was het ge middeld vermogen f 71.000 en per inwoner f 1.465. Ter vergelijking van de belastingpositie van Haarlem met andere groote gemeenten geven wij ook eenige cijfers. Het zuivere inkomen per ingezetene was: Amsterdamf 477 Rotterdam f 350 Den Haag f 564 Utrecht f 408 Haarlem f 445 Groningen f 417 Eindhoven f 317 Wat de aanwezigheid van goed gesitueerde in gezetenen betreft, geven wij de percentages van de aangeslagenen met inkomens boven de f 5000 f 5000— f 10.000— Boven f 1.0.000 f 20.0000 f 20.000 Amsterdam 3.09 pet. 1.03 pet. 0.56 pet. Rotterdam 2.74 0.90 0.46 Den Haag 5.75 2.01 0.84 Utrecht 3.47 1.07 0.40 Haarlem 3.68 1.02 0.38 Groningen 4.38 1.14 0.41 Eindhoven 2.93 0.87 0.34 Het percentage van de aangeslagenen dat een inkomen had van f 5000 en meer is dus: Inkomens van f 5000 en meer: Amsterdam4.68 pet. Rotterdam 4.10 Den Haag 8.60 Utrecht 4.94 Haarlem 5.08 Groningen 5.93 Eindhoven 4.14 Het gemiddelde inkomen en vermogen per inwoner was in de 7 gemeenten boven de 100.000 inwoners: gemiddeld gemiddeld inkomen. vermogen. Amsterdam f 477 f 1484 Rotterdam f 350 f 1111 Den Haag f 564 f 3608 Utrecht f 261 f 1149 Haarlem f 445 f 1465 Groningen f 417 f 1857 Eindhoven f 317 f 829 Voorts geven wij dezelfde gemiddelden voor gemeenten in Haarlem en omgeving. gemiddeld gemiddeld inkomen. vermogen. Haarlem f 445 f 1.465 Heemstede f 862 f 5.834 Bloemendaal f 1718 f 20 880 Bennebroek f 400 f 1.905 Haarlemmermeer f 228 f 583 Zandvoort f 438 f 1.293 Velsen f 341 f 606 Haarlemmerliede f 305 f 904 Beverwijk f 209 f 930 Castricum f 274 f 439 Heemskerk f 103 f 264 Hillegom f 279 f 919 Met inkomen por inwoner is dus te Heem stede bijna het dubbele van Haarlem. Het Bloc- mendaalsche cijfer is bijna viermaal zoo hoog als het Haarlemsche. Bij het vermogen is het verschil nog sterker. Heemstede is ongeveer 4 keer hooger dan Haar lem en Bloemendaal 14 keer. Voor SLECHTE oogen een GOEDE bril Ga naar KUIPERS die dat wil. 0 Gediplomeerd Opticien, ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingcz. MedJ BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 Maart Bevallen 16 Maart: M. de Vos—Colijn, d 17 Maart J. Zonruiter—Mathijsse, z.; W. A. H Ronde—ter Woort. d.; J. C. Plesman—Hund ling, z.: 18 Maart A. van der Noll- Koek d Overleden 17 Maart. G. S van Dam, 85 J Schotersingel; H. de Vries, 87 j., Papen toren- vest; 18 Maart K. D. DaalderopKnoester, 18 j., Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7