J cÊ^ümfi/ic logal/ ALBERT HEIJN AGENDA. WOENSDAG 22 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Dp Luchtbescherming te Haarlem. Samenstelling van Comité's in wijken 2 en 3. Met medewerking van de afd. Haarlem van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming is voor de organisatie van de luchtbescherming in Wijk 2. begrensd door: Damstraat N.Z.. Oude Groenmarkt N.Z., Kinderhuisvest, Nieuwe Gracht Z.Z., Koudenhorn, Donkere Spaarne. en Spaarne tot Damstraat, een comité samen gesteld, waarin de navolgende dames en heeren bereid waren zitting te nemen: A. W. Schaefer, voorzitter; Mevr. Geeven, Pieter straat 1, secretaresse, W. Bakker, A. de Boer. Ir. K. E. C. Bruijn, B. A. Cassée, H. Cohen Mevr. de Goede, Mevr. A, Kroon, F. H. Kuipers H. G. M. Leeflang. E. A. Lohmann, C. Nel, J. Renssen Jr. en Mevr. Top. In Wijk 3 begrensd door Kampervest. Gast- huisvest, Raamvest. Wilsonplein, Oranjekade, Zijlvest, Zijlstraat Z.Z. Groote Markt Z.Z.. Oude Groenmarkt Z.Z., Damstraat Z.Z., Spaar ne en Turfmarkt, werd eveneens een comité samengesteld, waartoe bereid gevonden wer den de dames en heeren: B. W. Lasschuit, voorzitter, J. Voogd, Groote Houtstraat 35 secretaris, Henri Bende, J. V. Baudewijns J. Boerhorst. H. Boon; F. Bonman, A. H. de Bruijn Sr.. P. van Deursen, Mevr. P. R. van der Eist, D. J. van Ellinckhuijzen, J, Burger. Jac. van Maris, Mej. H. M. Peschar, N. van Putten, J. Roggeveen, C. J. Stolwijk, C. J. van Tilburg, M. R. van de Water. De propagandistische actie in deze wijken zal thans door deze Comités met kracht ter hand genomen worden in de verwachting, dat de burgers in deze wijken de Comités in hun moeilijke taak daadwerkelijk zullen bijstaan en door een goede samenwerking spoedig een doeltreffende organisatie voor luchtbescher ming zullen opbouwen. Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, die dezer dagen haar veer tig-jarig bestaan vierde, hield Dinsdagavond ter herdenking van dit feit een feestavond in het gebouw van den H.K.B., Tempeliersstraat. De avond werd na een muzikale inleiding door het ensemble Becker op de gebruikelijke wijze door den heer J. de Wijs, secretaris der afdeeling, die hierbij den voorzitter verving, geopend. De heer De Wijs gaf in zijn openings woord een kort overzicht van de geschiedenis der afdeeling. Hierna wenschte de voorzitter van de zus- terafdeeling te Amsterdam, de heer G. Bake- wel, met enkele woorden de jubileerende af deeling geluk; tevens bood hij den voorzitter van de afdeeling Haarlem, den heer W. Win dig, een fraaie voorzittershamer aan. Nadat het ensemble-Becker twee muziek stukken van Beethoven, adagia molto en al legro con brio, had uitgevoerd, werden door den heer M. bij de Vaate eenige gedichten gedeclameerd. De uitvoerenden zoowel van muziek als declamatie oogstten veel succes. Hierna werd door alle aanwezigen gezamen lijk een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigd feestlied gezongen. De heer M. J. Harthoorn, lid van het hoofd bestuur van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, hield een rede, waarin hij er vooral den nadruk op legde, hoe groot het verschil is in de arbeidsomstandigheden bij de oprichting van de vereeniging in vergelij king met den tegenwoordigen tijd. Toen was er van een rechtspositie van den werknemer- geen sprake en hing deze geheel af van den werkgever: thans heeft de werk nemer ook zeggingschap in het vaststellen van de arbeidsvoorwaarden gekregen en is met name de sociale wetgeving ontzaglijk ver beterd. Deze vooruitgang heeft veel strijd gekost. Een van degenen die een goed deel van hun leven aan dezen strijd hebben besteed, is de heer D. F. Breithor, Hij is thans 25 jaar lid van de Christelijke vakbeweging. Ter gelegen heid van dit feit reikte spr. aan den heer Breithor het gouden C.N.V.-insigne uit. Vervolgens voerde de Chr. Timler-club, on der regie van den heer Paul Ewald, een vroo- lijke schets op. Na de pauze bracht het ensemble-Becker Andante cantabile con moto van Beethoven ten gehoore, waarna de Timlerclub een klucht van vier bedrijven opvoerde, getiteld „Teun Truffels avontuurlijke reis". Gedurende dezen welgeslaagden herden kingsavond werd het periodiek aftredende hoofdbestuurslid de heer W. Windig bij accla matie herkozen. (Adv. Ingez. wied.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 23 MAART. Progr. 1Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.35 Ned. Brussel, 2.20 Danmarks Radio, 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen, 4.20 Diversen, 4.35 London Regional, 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Radio PTT Nord, 6.35 Keulen, 7.30 Ned. Brussel, 7.50 Straatsburg of Diversen, 8.20 Fr. Brussel, 9.20 Boedapest of diversen, 9.35 Fr. Brussel, 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Keulen, 11.20 Danmarks Radio of Diver sen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Diversen, 10.35 London Regional. 12.05, Droitwich, 2.20 Londen Regional, 3.35 Droit- wioh, 6.40 Fr. Brussel, 7.00 Droitwich, 8.35 Lon den Regional, 8.50 Droitwich. 9.45 London Re gional, 10.20 Droitwicht, 10.40 Fr. Brussel, 11.10 London Regional. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera-programma 1. Querschnitt durch Bajazzo. Carl Schmidt Walter, Peter Anders. 2. Ouv. Die Zauberflöte v. Mozart, Staats- operaorkest van Berlijn. 3. Troubadour, verkorte uitvoering, Solisten, koor en orkest. 4. Ases Tod, Operaorkest van Parijs, 8.00—12.00 Diversen. wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschade lijke middel Bij alle apoth. en drog. vanaf f. 0 80 p. flae. (excl. O.BJ (Adv. Ingez. Med.) Antoon Coolen over eigen werk. Lezing voor de R.-K. Openbare Leeszaal. Antoon Coolen sprak Dinsdagavond in de muziekzaal van Brinkmann over eigen werk voor de leden van de R.K. Openbare Leeszaal en bibliotheek te Haarlem en belangstellenden. De voorzitter van deze leeszaal mr. J. F. de Vilder zeide in zijn openingswoord het tot de taak van de bibliotheek te rekenen om de inte resse van het publiek te wekken door schrijvers in persoon te laten spreken. Antoon Coolen bepaalde zich tot het vertellen van den verkorten inhoud van eenige zijner boeken, t. w. „Het dorp aan de rivier", „De drie gebroeders" en „De herberg in 't misverstand". Spr. zeide aanvankelijk het onbescheiden te vinden om over eigen werk te moeten spreken. De schrijver kan immers door een toelichting zijn boeken niet verduidelijken, zijn boeken spreken voor zichzelf. Nochtatis, een te groote bescheidenheid is ook weer met bescheiden, en derhalve vertelde Antoon Coolen over eigen werk. Naast de vertelling van den inhoud van zijn boeken maakte Coolen nog eenige opmerkingen over zijn manier van schrijven. Toen de pri maire ambitie om te schrijven bij hem opkwam was het de Vlaamsche schrijver Stijn Streuvels met zijn klaren levenden schrijftrant, die hem boeide, en die een nieuwe wereld voor hem opende want het Brabantsche boerenleven ver toont tal van punten van overeenkomst met het landelijke leven in Vlaanderen. Spr. lichtte de mentaliteit van de Peelboeren en veenarbeiders toe. Onder de schijnbare weer barstigheid dezer menschen schuilt mildheid. De aanvang en de toon van Coolen's boeken worden naar hij zeide gevormd door klei nigheden. Voor „Het donkere licht" vormde een krantenbericht van een terechtzitting de aan leiding. Hieruit ontstond de tragedie van het meisje tegen den achtergrond van het industria lisatieproces. „Kinderen van ons volk" is in zijn stemming, niet in zijn feiten, een jeugdherin nering. Dokter Tjeerd van Taeke in het boek „Het dox-p aan de rivier" is geïnspireerd op een bestaanden dokter, waarmede Coolen vriend schapsbanden aanknoopte, en die vol verhalen zat. Sprekend over de vraag of hetgeen de schrij ver zegt kloppen moet met de waarheid dan wel fantasie dient te zijn zei Coolen dat het 't leven is, dat den auteur de stof geeft. De schrijver is niet de dienstknecht van deze stof, doch de stof is dienstig aan hem. Het boek herschept het leven. Coolen las uit zijn jongste boek „De herberg in 't misverstand" voor. In een slotwoord zei de auteur dat hij in de worsteling om geluk met zijn figuren meeleeft De somberheid heeft hij nergens gepredikt, doch aan oppervlakkig optimisme heeft men niets. De menschen strijden om geluk, de smart komt ongeroepen Mr. de Vilder dankte Antoon Coolen voor zijn lezing, en de zeer goed gevulde zaal gaf uiting aan erkentelijkheid door applaus. „Taak en positie van de vronw". Openbare vergadering' van samenwerkcndè vrouwcnvereenigingen te Haarlem. Op Vrijdag 31 Maart wordt in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een openbare verga dering georganiseerd door verschillende samen werkende Haarlemsche vrouwenvereenigingen. Op deze vergadering zal de taak en de positie van de vrouw in de democratische landen verge leken worden bij die in autocratisch geregeerde landen, van verschillende zijden worden belicht. Mevrouw H. Verwey Jonker, lid van den Ge meenteraad van Enschedé, spreekt over: „De vrouw in het openbare leven". Mevr. Ch. L. PolakRosenberg, de bekende strijdster tegen de z.g.n. „dubbele moraal" en 2de voorzitster van de Vereeniging voor vrou- wenbelangen, behandelt het onderwerp „De vrouw in het gezin". Mevrouw A. Tromp-de Jong, een bekende fi guur in de vredesbeweging, spreekt over: „De vrouwen en de vrede" en mevrouw Dr. W. H. Posthumus-v. d. Goot, presidente van het Jonge ren Werkcomité licht de positie van de werken de vrouw toe. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap besloot, aangemoedigd door de succesvolle samenwerking der vrouwen vereenigingen bij de bestrijding van het vooront werp van de Wet-Romme inzake verbod van betaalden arbeid voor de gehuwde vrouw, om zich tot de 24 Haarlemsche vrouwenvereenigingen te EXAMENS. Stuurliedenexamen. Geslaagd voor 2en stuurman groote han delsvaart: A. van der Kroef en T. C. Sonnen- berg en voor 3en stuurman groote handels vaart: N. Wensveen. 42 38, 13 tlh 22 25 ordeeligate Kruideniersbedrijf in Nederland Abrikozen, pracht kwaliteit, p. pond 59, 53, Fijnste Goudsche Graskaas per pond 45. Zelfr. Bakmeel, per pondspak 17V2, Pindakaas, per pondspot 18, Zaansche Koeken, de bekende, per bus Echte Honingkoek, in carton, per stuk (Adv. Ingez. Med.) wenden om tot de organisatie van de in den aan hef van dit bericht aangekondigde vergadering te geraken. Negen vereenigingen zegden haar medewerking toe t.w. de S. D. Vrouwengroep, de Vrouwengroep van de Liberale Staatspartij:, V. D. Vrouwengroep, Commissie van Moeders en Opvoedsters, Federatie van Chr. Vrouwen vereenigingen, Bond voor Kinderverzorging en Opvoeding, Vrouwen Vredebond, Internationale Bond voor Vrede en Vrijheid en de Vereeniging Tesselschade. Uit elk dezer vereenigingen werd iemand lid van het werkcomité van samenwer kende Vrouwenvereenigingen in Haarlem en omstreken, dat onder voorzitterschap werd ge steld van mevr. G. J. Noordhof-de Vries. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 21 Maart 1939. 1. De Naamlooze Vennootschap Zuivelhandel „de Nieuwe Melkweg", gevestigd statutair te Haarlem, doch feitelijk te Heemstede, Heem- steedsche Dreef 248. Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. 2 E. P. Prenen, gehuwd met G. M. Veldhuis, openbare koopvrouw, wonende te Haarlem, Sohermerstraat 11 rood. Curator: Mr. W. Veniet, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van J. C. van Lint, boomkweeker, wonertde te Heemstede. Curator: Mr. J. G. Escher, te Haalem. Beëedigd. Dinsdag werd door de Arr.-Rechtbank be- eedigd als Kantonrechter-plaatsvervanger Mr. F. A. Davidson, advocaat en procureur te Haar lem, terwijl als makelaar werd beëedigd de heer D. L. M. Smit, wonende te Bloemendaal. LANDELIJK VERBOND VAN INSTELLINGEN VOOR ZWERVERSZORG. Deze dagen heeft de oprichting plaats ge had van het „Landelijk verbond van instel lingen voor zwerverszorg". Dit verbcoid stelt zich ten doel een fede ratieven band te leggen tusschen instellin gen welke hier te lande wijden aan den maat- schappelijken arbeid ten behoeve van on- behuisden, bedelaars en landloopers, en is tot standgekomen op initiatief van de Nederland- sche Vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid ONZE VLOOT. Op 24 Maart zal de afd. Haarlem van de Nederl. Vereen. „Onze Vloot" een bijeenkomst houden in het gebouw van den Haarl. Kegel bond, waar zal spreken de heer M. A. Cageling redacteur van het tijdschrift „Onze Vloot", over het onderwerp: „Nederland's Buiten- landsche politiek in een nieuw stadium". Behandeld zullen worden: le de machtsver houdingen na het accoord van München: ten 2e de positie van Nederland en de noodzaak tot actieve zelfstandigheidspolitiek; ten 3e de rel van de zeemacht daarbij en de veilig heid van Indië; ten 4e waarom slagschepen? Na de pauze zullen een aantal interessante geluidsfilms vertoond worden van de Fran- sche Marine, in bruikleen afgestaan door het Fransche Ministerie van Marine te Parijs. O.m. zullen vertoond worden de gevechts schietoefeningen van een eskader Fransche slagschepen, alsmede een film van den nieuwen Franschen slagkruiser „Dunkerque'.' Copyright P. I B. Boi 6 Coponhogon „Waar kan men die te zien krygen?" vroeg de soldaat „Ze is in 't geheel niet te zien", zeiden ze allemaal tegelijk. „Ze woont in een koperen kasteel met geweldig' veel muren en torens er omheen. De koning is de eenige die haar mag bezoeken, want er is voorspeld, dat zy trouwen zal met een gewoon soldaat en daar heeft de koning het niet op begrepen!" „Ik zou haar wel eens willen zien", dacht de soldaat, maar daar behoefde liy heelemaal niet aan te denken. Nu leefde hij er vroolyk op los. bezocht alle tooneelvoorstellingen en reed in het park (Wordt vervolgd) Een Rhododendron bloeit „Hoe is dat nu mogelijk, een Rhododendron in bloei, een paar maanden te vroeg, en dan nog wel na zoo'n kouden winter en een gure Maart", zal menige liefhebber zich afvra gen. En toch bloeit er zoo'n Rhododendron, ondanks koude en narigheid en nog niet eens te vroeg ook! Het is de Rhododendron praecox, ook wel Alpenroos genoemd, een allerliefst heestertje, dat meer aan een Azalea dan aan een Rho dodendron doet denken, en dat omstreeks half Maart, op koude plaatsen wat later, haar bloemknoppen opent, om zich met een weelde van lila-rose bloemen te tooien.Deze bloemen massa kan zoo overweldigend zijn dat het ge- heele struikje er onder bedolven wordt, en wanneer we zoo'n exemplaar in ons voor tuintje rijk zijn zal het niet nalaten bewonde ring te wekken bij de voorbijgangers, want zoo'n feestelijk versierde struik om dezen tijd van het jaar, als het meerendeel der hees ters en hoornen er nog kaal en ongezellig bij staan, is werkelijk een kostelijk bezit. De bloemen van dit heestertje zijn kleiner dan van de Rhododendron hybriden; wat vorm be treft is het struikje uitnemend geschikt voor den rotstuin, niet te hoog en bijzonder deco ratief, daarbij is het volkomen winterhard. Wanneer we soms een paar van deze vroeg- bloeiende Rhododendrons in ons bezit moch ten hebben, waarvan er een nog niet geheel in bloei staat, is het allerleukst om het struikje zelf in de kamer in bloei te trekken. Het wordt dan met een flinke kluit uitgegraven en na den bloei bij zacht weer buiten gezet, nadat we er in huis geruimen tijd van geno ten hebben. Er zijn ook tuinen waar ze er armoedig uit zien, waar geen sprake is van bloemenweelde, waar een enkele verdwaalde bloem laat zien hoeveel moeite dat bloeien toch wel kost. En dan moeten we constateeren dat ze niet op een beschut plaatsje staat, waar zij behoefte aan heeft, of de grond is niet goed van samen stelling, een voorname factor bij de cultuur van Rhododendrons. Zij groeien het beste in zwarte, liefst veen achtige tuinaarde. Op schralen zandgrond is een flinke bemesting geboden, alsook ver menging van den grond met goede tuinaarde of veengrond en liefst wat turfmolm, Om bloei en groei te bevorderen worden altijd meteen de uitgebloeide bloemen weggenomen, terwijl eens in de twee jaar het uitstrooien van verteerden bladgrond en oude mest onder de planten uitstekende resultaten geeft. Onze Rhododendron praecox, onze trots en glorie in Maart verdient dus wel degelijk goed verzord te worden, om er werkelijk mee voor den dag te durven komen. EXAMENS. Academische opl< kling. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen Duit- sche taal en letterkunde mej. J. de Groot en voor het doctoraal examen Fransche taal en letterkunde, mej. C. J. Peters. KAMPBEREN TE IJMUIDEN. De commissaris van politie van Velsen deelt mede, dat ten aanzien van het verblijf op het gemeentelijk kampeerterrein te IJmuiden de toestand geldende in 1937 wer is hersteld, zoo dat voor dit verblijf het bezit van een centrale Kampeervergunning niet meer verplich is en dus uitsluitend een gemeentelijke vergunning door den commissaris van politie te verstrek ken, vereischt is. WOENSDAG 22 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kamermuziek avond Boedapester Strijkkwartet, 8 uur. Gem. Concertgebouw (Voorjaarsbeurs): Kin dermiddag. 's Avonds optreden van Paul Ostra en Anny Prins. Statenzaal, Prinsenhof: Vergadering van den Gemeenteraad, 2 uur. Frans Hals Theater: „Het monster van Fran-, kenstein", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Kapitein Mollenard" en „De geheimzinnige misdaad", 2 en 8 15 uur. Rembrandt Theater: „De schaakspeler". Op het tooneel: De drie Hugo's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Het wetboek der gestraften" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: ..Stroopers van Alaska" en „Alarm onder water". 8 uur. Moviac Theater: „Een nacht op den Donau" geprolongeerd. Woensdagmiddag Kindervoorstel ling. „Rin-Tin-Tin, de Wolfshond". 2.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) vaD 35 en 79 uur. DONDERDAG 23 MAART Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn-Par- ser: Parkstraat 13. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: 's middags Kookwed- strijd Gem. Gasbedrijf, 's Avonds optreden van De vier van Tholen en Van Lier BiosenopvonistelluicrM ies - ->vnnds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6