H. van Niel Hzn. ir StUoi ct, wat doe feiuje oeijeu tijd WORD AMATEURCIDS IN JE VACANTIE! AGENDA. DANS INSTITUUT H. KWEKKEBOOM ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nieuwe Uitgaven ZATERDAG 25 MAART 1939 KAARCSM'S DAGBEAB En loon den vreemdelingen -Haarlem's schoonheid.- SCHOLIER, wat doe je in je vrijen tijd? In je schooltijd heb je niet veel vrij, daar willen we het niet over hebben, maar daar zijn de vacanties, dan ben je volop vrij. En die vrijheid benut je op velerlei ma nieren. Maar er is een manier bijgekomen, die je aandacht waard is; we hebben er gister avond op een bijeenkomst in hotel Funckler in Haarlem het een en ander van gehoord. Daar had de Amateurgidsenbond een bijeen komst belegd om in Haarlem een Paaschactie te organiseeren. Amateurgidsenbond, de naam zegt het reeds half, wil scholieren en studenten op hun vacanties ten dienste maken aan het vreem delingenverkeer. Een sympathieke gedachte! Amateurgids kan de scholier, jongen en meisje, in de vacantie worden. Een gids, die vreemdelingen de stad laat zien, Haarlem, de bollenvelden in de omgeving, de beziens waardigheden Je moet natuurlijk eerst zelf de stad van je inwoning goed kennen, dan kun je de bij zonderheden aan buitenlanders toonen. Daar leer je veel van, je talen in practijk te bren gen en zelfstandig optreden. Je leert durf te hebben en initiatief, en dat zijn allemaal dingen waarvan cle waarde in het mensche- lijke leven met den dag stijgt. Enfin, je be grijpt dadelijk wel dat het een interessant werkje is amateurgids te zijn. Hoe word ik het? Hoe word ik het? zul je je afvragen. Door Je tot den amateurgidsenbond te wenden. Die heeft hier in Haarlem een consul benoemd en dat is een scholier, die A. G. ALewijn heet en op den Kleverparkweg no. 12 woont, waar je hem kunt schrijven of opzoeken. Die Ama teurgidsenbond heet eigenlijk officieel Bond ter behartiging der toeristische belangen van buitenlandsche automobilisten (B.B.T.B.B.A.), dat is een heele mond vol, maar juist daar door zul je dien naam misschien wel ont houden. of den Bond, zooals vele scholieren, aanduiden als ,,Den Bond met den langen naam", hetgeen de niet-officieele naam er van is. Die naam heeft je intusschen weer wat wijzer gemaakt; het gaat er namelijk om dat je automobilisten helpt. De Bond be staat nu al 6 jaar en telt over de 100 leden. De Haarlemmers, tot wien de Bond zich thans wendt, kunnen dus profiteeren van het reeds verrichte werk. En dat is belangrijk. Oor spronkelijk moesten de amateurgidsen op straat „posten" en de automobilisten „aan klampen" om te zien of zij hulp wenschten. Nu is de propagandadienst zoo georganiseerd dat die buitenlandsche automobilisten, die hulp van amateurgidsen op prijs stellen, aan de grenskiosken ook langs andere wegen wordt dit doel bereikt voorzien worden van een duidelijk herkenbare stropk. op de voornift: - Sportieve buitenlanders. Als je in Haarlem een auto met zoo'n strook ziet, kun je, als je amateur' gids bent, den GROOTE HOUTSTRAAT 86 TELEF. 10371. Ontvangen MOOIE SORTEERING ELECTRISCHE KLOKKEN in de NIEUWSTE uitvoering. Zeer geschikt voor modern interieur. Alleen de BETERE kwaliteiten. (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 25 MAART Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Schijn en Werkelijkheid", 8.15 uur. Dancing La Gaité: Soiree Dansante. Gebouw Olympia: Feestavond Haarl. Harmo nie-orkest. Frans Hals Theater: „Morgen gaat het beter" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Chéri-Bibi" en „In den greep der wildernis" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ochtend-patrouille". Op het tooneel: „The Vocal Kings". 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Theater: „De vrouw in het rood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Kinderlevens" en „Bulldog Drummond", 8 uur. Moviac Theater: „Droomkoninkje", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 26 MAART Rembrandt Theater: „Het eiland der Demo nen", 11.30 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Bij eenkomst Psycho Synthese, 10.30 uur. La Gaité, Raaks: Thé Dansant, 36 uur. Lange Margarethastraat 13: Rede J. Kits. 8 Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds MAANDAG 27 MAART Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags tc sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 25 Maart 8 uur tot en met Vrijdag 31 Maart zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. M. A. Hegland, firma Th. A Klinkhamer Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseel- van Hees Lange Veerstraat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek, Frans Hals plein 1. Tel. 11180. I wagen aanhouden, je toont je legitimatie- kaart, stapt in de auto en wijst den auto mobilist den weg door onze stad, laat hem onze musea zien, onze hofjes, de mooie plek jes, het Spaarne, de Bakenessergracht, de oude gebouwen, de Vleeschhal en wat al niet meer, en je vertelt hem in het Fransch, Duitsch of Engelseh alles wat je van Haar lem weet of wat de toerist ervan weten wil. Dat Duitsch gaat wel, zul je bij jezelf denken, en 't Engelseh misschien ook, maar oh, dat FranschVergeet niet welk een voldoening het je geeft moeilijkheden te overwinnen. En die buitenlanders, die zich opgeven voor hulp van amateurgidsen zijn natuurlijk sportieve menschen, die weten dat je scholier of stu dent bent en die in hun schik zijn met spon tane hulp van de zijde van Holland's, in dit ge val speciaal Haarlem's jeugd. En ze zullen het hensch niet erg vinden als je eens hak kelt of er niet uit kan komen. Integendeel, ze zullen je er wel uit helpen, en dat komt je talenkennis weer ten goede. Paschen. Met Paschen worden natuurlijk in Haar lem veel toeristen verwacht, die de bollen velden willen zien. De amateurgidsen kunnen den toeristen den weg wijzen in bollenland, maar Haarlem heeft meer te bieden dan alleen de bloemenschoonheid. En de aandacht van de toeristen, die als bijen om de bloemen, in bollenland zoeanen, kan ook gevestigd wor den op andere aspecten van Haarlem's schoon heid. En in samenwerking met andere af- deelingen van den Bond kunnen de buiten landers naar andere bezienswaardige plaatsen in ons land verwezen worden. Den Haag, Amsterdam, Alkmaar, Utrecht. De organisatie van den Bond houdt daar rekening mee. Medewerking der „groote- menschen-toeristen-ver- eenigïngen". De Amateurgidsenbond heeft dc medewer king van de K.N.A.C., den A.N.W.B. en het A.N.V.V. Er beslaat ook een Raad van Advies, waar in de K.N.A.C., de A.N.W.B., de vereeniging voor Reisbureaux, de Amerikaansche Kamer van Koophandel en de Horecaf vertegenwoor digd zijn. Dat hoorden we gisteren allemaal van den heer John Boots, leider van den pro pagandadienst. die de bedoeling van den Bond in verband met de Paaschactie in Haar lem uiteenzette Het begon met een hobby. We hoorden nog meer, namelijk hoe de beweging begon, m.a.w. hoe de amateurgids in het leven werd geroepen. Van Dordrecht en Utrecht begon de victorie der amateur- gidsenibeweging. Zonder dat ze het, van elkaar wisten waren in beidé plaatsen jongensf die er een sport van maakten buitenlandsche auto's aan hun nummerborden te herkennen, dus om aan het nummerbord te zien of er een Franschman, een Duitscher, een Zwit ser, een Engelschman, een Amerikaan, een Portugees of een ander aan het stuur zat. Dat was dus een soort van jeugd-hobby. Spe lenderwijs merkten de jongens op dat de vreemde automobilisten den weg zochten en vaak om hulp verlegen zaten. Ze begonnen met hen te helpen door den weg te wijzen. En zoo kwam van het een 't ander. Het was n.l. inwoner van Portorïco, die in Utrecht de amateurgidsen (daartoe ontwikkelden de jongelui zich gaandeweg) het adres van hun collega's in Dordrecht gaf. En door de sa menwerking tusschen Dordrecht en Utrecht ontstond die Bond met den langen naam: B.B.T.B.B A. Moge niet alleen de naam lang zijn, maar ook het bestaan. Lang en succes vol. Haarlem's jeugd is thans aan de beurt om daartoe mee te werken. Verkiezing Provinciale Staten. Nummering der lijsten. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezng van de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, maakt bekend, dat de voor kiezers toegankelijke zitting, waarin het Centraal Stembureau de ingeleverde geldige lijs ten van candidaten zal nummeren' in de volg orde als genoemd in artikel 50, 8e, 9e en 10e lid. der Kieswet, zal worden gehouden ten Raadhuize der gemeente Haarlem, op Dinsdag 28 Maart a.s„ des middags ten 12 ure. CREMATIE DR. J. H. SCHAGEN VAN SOELEN Gistermiddag had in het crematorium te Vel- sen in grooten eenvoud de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Mej. Dr. J. II. Scha- gen van Soelen, oud-inspectrice der volksgezond heid, overleden alhier. Dr. L. C. Kersbergen, oud-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis alhier en zwager dei- overledene, heeft een enkel woord gesproken en er op gewezen, dat de overledene in haar jeugd den toen voor vrouwen nog zoo ongewonen weg naar de universiteit ging. Het was een moeilijke tijd voor haar, maar zij wist den eindpaal te be reiken en haar studie met een zeer goed proef schrift te bekronen. In 's Gravenhage, waar zij zich als arts vestigde, heeft zij veel gedaan op so ciaal terrein, o.a. door te ijveren voor hulp in de arbeidersgezinnen bij ziekte. Daarop volgde haar ambtelijke periode als inspectrice bij de volks gezondheid. Omdat Noord-Holland tot haar ar beidsveld behoorde, mocht spr. haar van nabij gadeslaan en zien wat zij deed. o.a. op 't gebied der tuberculosebestrijding. Naast vele decepties bereikte zij veel goeds. Toen kwam het ongeval in de bergen, waardoor zij de kracht tot werken verloor. Zij hield zich flink en wijdde zich aan de literatuur en bewonderend hebben wij allen tot haar opgezien. Voor wat zij deed voor haar patiënten en op 't gebied der volksgezondheid viin wij haar dank verschuldigd. Nadat de kist onder de tonen van het Largo van Handel was gedaald, heeft een zwager de iu '.Toll voor de Belangstelling bedankt. RXAMENS. Academischjpleiding. «tan de Gem Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen economie de heeren A. W. F. Bakker en D. W. Louman. Geen rozen zonder doornen en geen muurbloempje zonder spijt Verdrietig dat ze 't dansen niet bijtijds 'leerden. Wiit ge in Uw vacantie nieuwe vrienden maken èr..... houden? Leer dan nü in enkele privélessen dansen in den correcten Engelschen stijl, 't Kost minder dan U had gedacht bij: NIEUWE GRACHT 98 TEL. 13525 (Adv. ingez. Med.) De invloed van Versailles op de dichters. Causerie van M. Maurichcau Beaupré voor de Alliannce Francaisc. M. Maricheau Beaupré, conservator van het Musée de Versailles et des Trianons en hoogleeraar aan de Ecole du Louvre, heeft Vrijdagavond voor de leden van de afdeeling Haar lem van de Alliance Frangaise een voordracht gehouden over het onder werp „Versailles en de dichters". Met dez-e knappe causerie heeft M. Beaupré er zijn toehoorders een begrip van gegeven, hoezeer het beroemde paleis te Versailles, dat onder Lodewijk XIII gebouwd en onder Lode- wijk XIV aanzienlijk uitgebreid werd. door de eeuwen heen de dichters heeft geïnspireerd. Diegenen, die Versailles kennen, zullen zich daar geenszins over verbazen, want het paleis en zijn onvergelijkelijk schoone omgeving móeten wel een onuitwischbaren indruk op de dichtersziel maken. M. Beaupré be schreef de imposante entrée naar het paleis met zijn drie lanen, de bosschen en park- aanleg, de indrukwekkende waterpartijen en gaf een levendige schildering van het inte rieur van het paleis met zijn weelde aan mar mer en brons. Het paleis spreidt, zooals M. Beaupré het uitdrukte, een „splendeur royale" ten toon. De beelden en beeldengroepen in de tuinen, welke alle een symbool tot uitdruk king brengen, vormden voor vele dichters een bron van inspiratie op zichzelf. In de 17de eeuw zijn het Racine, La Fon taine en Boileau geweest, die Versailles be zongen hebben. Ook in het leven van Molière, die in het paleis met zijn roemruchte groep voor Lodewijk XIV optrad, heeft Versailles een rol van beteekenis gespeeld. Spreker her innerde o.a. aan zijn „Impromptu de Versail les". Na Lodewijk XIV ging de belangstelling Goed lopen, zonder pijn. Goede schoenen zitten fijn. Goede voeten zijn juwelen. Goede bediening missen velen. Het beste adres, dat zult U zien, FABER - Kleine Houtstraat tien. (Adv. Ingez. Med.) Sportief en afkleedend. Ook de oudere dame kan wel sportief ge kleed gaan; natuurlijk moet ze rekening hou den met haar leeftijd; maar er bestaan vol strekt geen bezwaren, waarom ze niet een leuk vlot model zou kunnen dragen. Heel geschikt is het model op onze afbeelding. Het is ver vaardigd van soepel materiaal. Het bovenlijfje is met naden gestikt, die in den rok uitloopen in klokken. Het blousje wordt met een trek- sluiting dichtgehaald. In de schuine halsope ning kan men een shawltje dragen in een af stekende kleur. Opgestikte zakjes verhoogen het sportieve cachet nog. Benoodigd materiaal: 3 Meter van 130 cen timeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in •naat 48: bovenwijdte: 112 centimeter; taille- wijdte: 96 centimeter en heupwijdte: 128 centimeter. Door het i' of niet aanknippen van naden kan men hei patroon passend ma ken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendapleln 37. voor Versailles een tijdlang verloren. Ook de meeste romantici voelden zich over het alge meen weinig tot de klassieke atmosfeer van Versailles aangetrokken. Lamartine en De Vigny namen er in het geheel geen notitie van. Alfred de Musset wijdde een gedicht aan de historische plek, waarin hij den spot met het paleis drijft, maar waarin niettemin in sommige passages toch bewondering tot uiting komt. Maar de groote figuur uit de romanti sche periode. Victor Hugo, heeft de onzegbare bekoring van Versailles ondergaan en er één van zijn schoonste gedichten aan gewijd, na dat hij een heelen dag in het paleis en de tuinen doorgebracht had. M. Beaupré droeg dit meesterwerk van Hugo sterk doorleefd en prachtig van dictie voor. Ook in latere jaren bleef Versailles de dich ters inspireeren. Spreker noemde o.a. den symbolist Henri de Régnier en Maö. de Noail- les. Een prozaïst uit de moderne literatuur, die den lof van Versailles verkondigd heeft, is Maurice Barrès, uit wiens beschrijving spreker een citaat voorlas. M. Mauricheau Beaupré,. die zijn voordracht met lichtbeelden toelichtte, had aan het einde van den avond welverdiende woorden van dank van den voorzitter, den heer J. H. Sau- veur. in ontvangst te nemen. Nederland heeft slagschepen noodig. Conclusie van den heer M. A. Cageling, redacteur van „Onze Vloot". Voor de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" sprak de heer M. A. Cageling Vrijdagavond in het gebouw van den H.K.B, over; „Onze buitenlandsche poli tiek in een nieuw stadium". Spr. begon zijn voordracht met erop te wij zen, dat dit.nieuwe stadium van de Nederland sche buitenlandsche politiek niet door onze maar door andere regeeringen teweeg is ge bracht. Met de capitulatie van Tsjecho-Slo- wakije is de hoeksteen gevallen van het ge bouw, dat, door Engeland en Frankrijk na den oorlos was opgetrokken om Duitschland te beletten de hegemonie in Centraal Europa te veroveren. De Duitsche vlucht naar het Oos ten zal zich nu vermoedelijk wel verder uit strekken. Door den grondstoffenrijkdom van Oost-Europa maakt Duitschland zich econo misch onafhankelijk en behoeft het geen vrees te koesteren voor een blokkade van de En- gelsche vloot. Reeds te München bleek al, dat Engeland bij een eventueelen oorlog voor de keus zou staan om de Britsche vloot te split sen Dat wilde het tot eiken prijs vermijden. Daarom heeft Chamberlain den vrede gewild. Omdat dit een zuiver Britsch belang was. Door den Volkenbond heeft Engeland jaren lang grooten invloed op de neutrale staten kunnen uitoefenen. Na den wereldoorlog vonden de kleinere staten het wel gemakkelijk hun leger en vloot langzamerhand te verminderen. Nadat de fictie, van den Volkenbond duidelijk was 'ge- .blekeii stonden de meeste kléine heutrale 'mo-3 gènefheden dan ook vrijwel wêérlöós. Dat was des te ernstiger omdat er zoowel in Azië (Japan) als in Europa (Duitschland en Italië) een sterke expansiedrang valt waar te nemen. Nederland heeft na den wereldoorlog eigenlijk geen buitenlandsche politiek ge voerd. Men steunde zoo'n beetje op de macht van Engeland. Nog onlangs bij het Spaansche conflict is ïri de Straat van Gibraltar gebleken, dat deze richting verkeerd was. Doordat Nederland toen in staat was om oorlogsschepen in zee te brengen heeft ons land zich kunnen hand haven. Hoe groot het materieele en het pres- tige-verlies bij niet-handhaving geweest zou zijn is niet te overzien. Hoe zou nu Nedcr- land's houding moeten zijn als tusschen ae twee groote Europeesche blokken (Engeland— Frankrijk) en (ItaliëDuitschland) een con flict zou uitbreken? Wij moeten bij de beant woording van deze vraag niet gaan rekenen op hulp van buitenlandsche mogendheden. Het Nederlandsche Rijk is ongeacht de hou ding of de wil van Nederland zelf een belang rijk element bij een eventueelen nieuwen oorlog. In feite is Nederland een groote mo gendheid. Het heeft een belangrijke ligging, een groote bevolking en aanzienlijke finan- cieele hulpbronnen. Actieve zelfstandigheids- politiek zal Nederland alleen kunnen voeren als het een weermachtsapparaat van een eer- ste-rangs mogendheid zou hebben. De hegemonie van Engeland ter zee in Oost-Azië is door Japan gebroken. Er bestaat daar dus geen machtsevenwicht meer. Dat kan voor ons noodlottige gevolgen hebben als wij zelf geen machtsfactor van beteekenis in den vorm van een flinke vloot hebben. De eerste voorwaarde om met behulp van onze militaire weermacht invloed uit te oefenen is strategische ruimte. Verrassing en beweging moeten steeds in het spel gebracht kunnen worden. Door het Nederlandsche leger kun nen dergelijke operaties niet uitgevoerd wor den. Ook het Nederlandsch-Indische leger zal zulk een actieve factor niet kunnen zijn. De luchtstrijdkrachten zijn daar evenmin niet zeer geschikt voor, daar de bewegingssfeer niet ruim genoeg is. Bovendien is het slag vermogen van vliegtuigen te gering. De zee strijdkrachten beschikken wel over een zeer groote operatieruimte. Door maritieme actie kan Nederland dus zeker veel invloed uit oefenen. Zeer nauw is de buitenlandsche poli tiek met de zeemacht verbonden. Onder den druk der laatste jaren is men na verwerping van de vlootwet van 1923 weer tot verhooging van de maritieme weerbaarheid overgegaan. Het plan Deckers voorzag in een aanvulling van de vloot, die hoofdzakelijk zou bestaan uit licht materieel. Na de machtswijziging van het accoord te München kan men echter met een dergelijke vloot niet meer volstaan. Wij zullen dus ook slagschepen moeten bouwen. In Japan bestaan er sterke stroomingen, die begeerig naar onze Oost-Indische bezittingen kijken. Daarom, doch niet daarom alleen, is een flinke vloot met slagschepen noodzake lijk. Niet alleen de veiligheid van Ned. Indië. maar ook de vrede van Oost-Azië zou daar door worden afgedwongen. De vuurcapaciteit van een slagschip staat, gelijk met die van 450 vliegtuigen. De bouw van een dergelijk slageskader zou, naar Minister van Dijk heeft medegedeeld, 40 milllioen per jaar kosten. Deze bouw zal echter groote economische en sociale voordeelen met zich meebrengen en bovendien is dan de veiligheid van Ned.-Indië verzekerd. Na de pauze vertoonde de heer Cageling eenige interessante Japansche, Fransche en Britsche marine-films. Rond van Bedrijfsautoliouders in Nederland. Bespreking van Wet voor Huurautobedrijven en Rijtijdenbesluit. Door den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland is Vrijdagavond in café Spoorzlcht een vergadering van autoverhuurders in Haarlem en omgeving gehouden. Op deze vergadering, heeft de heer J. Beerenborg te Rotterdam, van de afdeeling Auto-personen- vervoer van den B.B.N, een uiteenzetting ge geven over het wetsontwerp voor huurauto- en taxibedrijven en de Rijtijdenwet. De chaotische toestanden die in het auto vervoerbedrijf heerschen aldus begon de heer Beerenborg zijn in hoofdzaak een ge volg van het R.A.P. Dit reglement heeft nooit nuttig effect gesorteerd en alle maatregelen die daarna zijn tot stand gekomen, tot het Noodwetje, en het nieuwe R.A.P. hebben geen definitieve oplossing gebracht. Vroeger heeft de B.B.N. weinig aan vak organisatie gedaan. Sedert echter ir. M. C E. Bongaerts voorzitter van den bond werd. kwam het binnen den bond tot een nauwere aaneensluiting, teneinde de bedrijfsbelangen te bevorderen. Als gevolg hiervan werd een commissie gevormd onder voorzitterschap van mr. P. j. Oud. die een onderzoek heeft ingesteld naar de wenschelijk geachte wijzi gingen in het R.A.P. Op het rapport van de commissie-Oud dat in Augustus 1938 werd gepubliceerd zijn de latere wettelijke wij zigingen in het R.A.P. gebaseerd. Verder is er ook In elke provincie een werkcommissie gevormd. Deze commissies hebben reeds veel werk in het belang van het bedrijf gedaan. In het oude R.A.P. waren slechts twee be palingen opgenomen, n.l. ten aanzien van de vergunning voor het uitvoeren van het bedrijf en ten aanzien van de verzekering der inzittenden. Bij de nieuwe regeling, zooals zij in het ontwerp van wet voor huurauto- en taxibe drijven is vastgelegd, zal voor het geven van een vergunning evenals vroeger door B. en W, advies ingeroepen moeten worden. Ondernemers kunnen tegen het verstrekken van een vergunning thans in berr^n „qnn bij Gedeputeerde Staten. De vergunning kan door B en W. woraen ingetrokken, wanneer er geen of ongeoorloofd gebruik van wordt gemaakt. Tegen deze be slissing is weer beroep mogelijk bij Gedepu teerde Staten. Verder wordt wettelijk bepaald dat het aan tal In bedrijf zijnde huurauto's moet worden vastgesteld. Het is daarbij gewenscht zoo heeft de werkcommissie hierbij aangeteekend dat men alleen bedrijfsvergunningen zal geven aan werkelijke auto-verhuurders en dat bedrijven, die niet aan de voorwaarden voldoen geen vergunning zullen krijgen. Bo vendien zullen bestaande bedrijven voorloopig niet mogen uitbreiden. Hiervoor moet echter het initiatief uitgaan van de ondernemers zelf. Verder is het zeer gewenscht dat er over het geheele land een gelijk minimaal buiten tarief zal gelden. Voor de stadstarieven be staan nog verschillende moeilijkheden. Voor een plaats met randgemeenten als Haarlem is het een eersten eisch dat overal een gelijk tarief geldt. Hoe hierin zal moeten worden voorzien is echter nog niet zeker. Het artikel in het wetsontwerp waarin de verhouding tusschen tusschen de huurauto-ondernemin gen in stad en randgemeenten wordt geregeld blijkt echter juridisch onjuist gesteld te zijn. Dit. zal zeer zeker bij de behandeling van het ontwerp veranderd worden. Hierna behandelde cle heer Beerenborg de bepalingen van het Rijtijdenbesluit dat is afgekondigd ingevolge de Rijtijdenwet. De voornaamste bepalingen zijn: Een werktijd van een bestuurder van een taxi of huurauto mag niet meer bedragen dan elf uur, behalve bij ritten in de gemeente, waarin met de taxi standplaats mag worden ingenomen of waarin de stalling van de huurauto is gelegen (twaalf uur) en bij rit ten buiten de gemeente (zestien uur), voor zoover zulks noodzakelijk is om te voldoen aan een aanvrage tot het vervoeren van personen, gedaan vóór het vastgestelde einde van den werktijd. De gezamenlijke duur van de In een week vallende werktijden van een bestuurder van een taxi of van huurauto mag niet meer be dragen dan vijf en vijftig uur De bestuurder moet eenmaal per week een onafgebroken rusttijd van ten minste dertig uren genieten Tusschen twee opeenvolgende diensttijden moet hij een onafgebroken rusttijd genieten van ten minste twaalf uur. Na uitvoerige bespreking van de verschil lende artikelen kwam spr. tot de volgende conclusie: Dit Rijtijdenbesluit is voor den huurauto ondernemer en ook voor het touringcarbedrijf niet te aanvaarden. Het beteekent voor het taxibedrijf, dat reeds met een tarief werkt dat het laagste van heel Europa is, een aan merkelijke financieele verzwaring. Het be drijf kan dat niet dragen. De regeering moet eerst trachten orde in den chaos van het autovervoer te scheppen, en pas daarna met een rijtijdenregeling voor. den dag komen. Er is zeker wel wat goeds in het Rijtijdenbesluit, maar het is een groote fout het personen- vervoerbedrijf, waarin tegenwoordig meer gerust dan gewerkt wordt, over één kam te scheren met het vrachtbedrijf, waarvoor de regeling zeer zeker wel noodig is. Op de vergadering kwam ook nog de kwes tie te berde van de onredelijkheid dat de werkgevers van de particuliere chauffeurs van de bezwarende bepalingen zijn vrijgesteld, terwijl het reeds zoo zwaar belaste bedrijf voor nieuwe lasten komt. VOOR 4.- met inbegrip van behang en rand behangt de BEHANGCENTRALE een heele kamer van 10 rol. Vraagt stalenboeken. GIERSTRAAT 63 TELEF. 18401 (Adv. Ingez. Med.) Bij de Nitgerfs Mij. A. E. Kluwer te Deventer verscheen: „Wie levert. 1001 Adressen uit vraag en aanbod. Bij de Uitgeversmij. „De Graafschap" N.V. te Aalten verscheen „De Politieke Gids", samengesteld door J. Stap. BH cle N.V, „Arbeiderspers" ls No. 3 van den lsten jaargang van het maandblad „Socia lisme en Democratie" uitgekomen. Een tweede druk van „Potgieter" Bloem lezing uit zijn gedichten en proza-werk, is verschenen in Meulenhoff's Bibliotheek van Nederlandsche schrijvers.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11