ÜGutiat De stemming in Italië. Hubert Cuypers' Minnestreelen". (IJN/T IN IITHRIN, Het dubbelleven van Jourdain. De gemeenten van Midden-Kennemerland. ZATERDAG 25 MAART 1959 HA AR GEM'S DAGBESD TZ Hoe staat het volk tegenover de jongste gebeurtenissen? ROME. 21 Maart 1939. i (Van een bijzonderen correspondent). UIT het Palazzo Littorio aan den Corso Vittorio Emanuele, het hoofdkwartier van de Fascistische partij in Rome, worden in plechtigen optocht de ba nieren en veldteekenen van het Italiaansche Fascisme gedragen. De toeschouwers vormen op den ook op dit late avonduur nog zeer drukken boulevard een dichten haag en groeten eerbiedig met opgeheven arm, tqtdat de stoet om den hoek van de „Via del Plebiscito'' is verdwenen, waar deze emblemen van den vandaag al twintigja rigen strijd van Benito Mussolini hedennacht volgens fascistisch gebruik op het beroemde bal- con van het Palazzo Venezia worden opgesteld, totdat de Groote Fascistische Raad zijn bespre kingen heeft geëindigd. De achtergebleven me nigte kijkt elkaar aan en zwijgt: iedereen be grijpt, dat het heden een belangrijke beslissing geldt, waarvan het wel en wee van hen allen, misschien wel de beslissing over uiteindelijken oorlog of verderen vrede zal worden genomen. Het is lang niet gemakkelijk de ware stem ming van het volk en van het land te peilen. Men moet in de gesprekken met de Italianen den ondertoon weten te verstaan, men moet in de beschouwingen der pers tusschen de regels weten te lezen, men moet uit den aard der be richten in de dagbladen de diepste gedachten van de samenstellers weten te onderkennen. Wij zien de mensehen langs den weg, dien de stoet der vaandels neemt, den dragers toejuichen en hooren hen geestdriftig den naam van den Duce roepen, maar we voelen wel, dat het enkel de betoovering van den persoon van den Leider is, die de massa opzweept. Staat Italië, staat het Italiaansche volk vol ledig aan de zijde van Duitschland, keurt men de nieuwste veroveringen in Midden-Europa onvoorwaardelijk goed, is men werkelijk vrij van alle afgunst en zal men de gevolgen van de actie van het Derde Rijk eveneens en geheel onbaatzuchtig durven trotseeren? De eerste spiegel van de openbare meening is uit den aard der zaak de pers, maar deze staat zooals bekend onder strenge controle van den staat. Toch zijn er twee verschijnselen, die tot den opmerkzamen toeschouwer spreken. Ten eerste is het opmerkelijk, hoe de bladen van alle schakeeringen want die zijn er ook nog in het fascistische Italië al sinds dagen hun best doen voor hun lezers de dus klaarblijkelijk wel bittere pil te versuikeren. In lange artikelen werd betoogd, dat de annexatie van Tsjechië voor Italië in 't geheel geen verrassing had be hoeven te zijn en dat zij geenszins in tegen spraak was met den geest van München, maar juist de logische en noodzakelijke consequentie van deze roemruchte bijeenkomst. Bovendien werd den lezers nauwkeurig voorgerekend, welke voordeelen Italië tot dusver reeds uit de „as" had weten te behalen en dat het ook niet juist was, deze „as" als een soort onderlinge handelsvennootschap te beschouwen, die telkens om de beurt eiken vennoot een voordeel in den schoot moest werpen. En tenslotte werd de stelling verkondigd, dat de ontegenzeggelijk geweldige uitbreiding van de Duitsche macht automatisch een evenredige uitbreiding van de Italiaansche macht mede bracht, waarmede men tegelijk weer was geko men op het gebied van de beloften ten opzichte van de eischen en aspiraties tegen Frankrijk. Zooals men ziet werden de dingen openhartig bij hun naam genoemd en dat is het eerste van de twee door ons bedoelde opmerkelijke feiten. Tot dusver was het in de pers van het Fascis tische Italië niet gebruikelijk het volk de even- tueele bedenkingen en bezwaren tegen de politiek van den Duce in den mond te leggen, ook niet om ze te bestrijden. Maar nu vonden wij zelfs in een zoo ultraradicaal anti-Fransch en pro- Duitsch blad als de „Tevere" op de voorpagina een opvallend gedrukt artikel, waarin in den vorm van een samenspraak met een burger door dezen alle bezwaren werden opgesomd, die dooi de buitenlandsche pers wel degelijk in deze een zijdige Duitsche machtsuitbreiding voor den as- genoot worden gezien. Ofschoon deze bezwaren volgens de boven reeds genoemde overwegingen werden ontzenuwd geeft het den kenner van de Italiaansche persmethodes toch te denken, dat al deze bedenkingen aan het volk ter overden king worden voorgelegd. Het tweede feit, dat duidelijk laat zien wat er al zoo onder de oppervlakte leeft is het getrouw weergeven van alle stemmen in de tot dusver zoo gesmade Fransche pers en in de openbare meening van de vroegere „Latijnsche zuster", waaruit een ook nog zoo schuchtere wensch naar toenadering tusschen Italië en Frankrijk scheen te spreken. Dit zou op zichzelf reeds vreemd kunnen lijken, wanneer men bedenkt, hoe scherp juist op dit oogenblik de oude tegenstelling tus schen hetzelfde Frankrijk en den anderen „as"- genoot is gaan oplaaien, maar spreekt boekdee- len voor hem, die weet hoe het tot dusver aan de fascistische pers tgn strengste was verboden van dergelijke stemmen aan den overkant der Savoysche Alpen melding te maken. Wij herin neren ons hoe verleden jaar een zoo invloedrijk blad als de Romeinsche „Tribuna" op bevel van het propagandaministerie in beslag werd geno men, omdat het een artikel bevatte van zijn Parijschen correspondent, waarin werd gewaagd van de in Frankrijk nog steeds levende gevoe lens van genegenheid voor de „Latijnsche zus ter". Den betrokken correspondent kostte "deze onvoorzichtigheid zelfs zijn betrekking. Maar nu vonden wij al dergelijke stemmen trouw ver meld, tegelijk natuurlijk met de persstemmen uit het Derde Rijk, waarin het Duitsche stand punt uitvoerig wordt verdedigd. De opinie van den vader der laatste poging tot het sluiten van een hecht vriendschapsverdrag tusschen Italië en Frankrijk, Pierre Laval, waarin deze als reac tie op de Duitsche expansie toch nog een toena dering tusschen de twee landen bepleitte, werd onmiddellijk door de Italiaansche radio weerge geven, ofschoon wij opmerkten, dat zij bij de volgende uitzending van hetzelfde station al weer was weggevallenEn in de Romeinsche burgerij wilde het gerucht niet verstommen, dat Laval tot het voeren van geheime besprekingen in de Italiaansche hoofdstad was gearriveerd. Is hier de wensch de vader van de gedachte? „Viero" filmvoorstelling. Op Woensdag en Donderdag (resp. 29 en 30 Maart) wordt in het gebouw van den H.K.B. te Haarlem de zgn. Vierofilm vertoond. In Bloemendaal vindt deze vertooning op Dins dag 28 Maart plaats. „Vierofilm" belooft ook in ons land tot stand te brengen, hetgeen in het buitenland reeds sinds jaren een hoogelijk en algemeen ge waardeerd, ja onmisbaar verschijnsel is en waai-voor de Nederlandschc Vereeniging voor Cultureele films te Den Haag (waarvan „Vie rofilm" lid is) reeds zoolang geijverd hebben. Een jarenlange studie in binnen- en bui tenland bracht een uitgebreide collectie do cumentaire films op het gebied van alge- meene ontwikkeling samen en daaruit werden programma's samengesteld, ingedeeld voor kinderen beneden de 14 jaar en daarnaast voor alle huisgenooten daarboven. Al deze programma's voorzien in een werkelijke be hoefte: ouders, leeraren, onderwijzers en de jeugd van iederen leeftijd bleken overal in den lande opgetogen en boven hun hooggespannen verwachtingen enthousiast. De vertooningen vallen buiten de school uren. Zij hebben met gewoon amusement niets gemeen en kunnen, volgens de opge dane ervaringen, grooten invloed uitoefenen op de studie, opleiding, karaktervorming en opvoeding der jeugd. In deze programma's is de geluidsfilm en de muzikale begeleiding geheel vermeden. Be voegde leerkrachten zorgen voor een duidelijke uiteenzetting tijdens de vertooningen, waar door reeds is komen vast te staan, dat de toehoorders tevens toeschouwers, hun inten sieve belangstelling door gespannen aan dacht demonstreeren. Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Jaarverslag Commissie ter Voor ziening in liet Onderwijs aan Zieke en Zwakke Kinderen. Hoewel onze Commissie in het afgeloopen jaar met groote fïnancieele moeilijkheden te kam pen had, kan de secretaris in dit verslag over het jaar 1938 toch nog een dankbaren toon doen hooren. Het gemeentebestuur van Haarlem, dat ons werk zoovele jaren gesteund heeft en nog altijd sympathiek daar tegenover staat, kon ons echter noodgedwongen over het jaar 1938 geen subsidie verleenen. Dit was voor ons een groote teleurstelling, die ons zoo ontmoedigde, dat we aanvankelijk dachten ons mooie werk te moeten staken. Gelukkig is dat echter nog niet noodig geweest, dank zij de hulp, die we van verschil lende zijden mofhten ondervinden. Tot onze blijdschap nam het aantal donateurs toe. Boven dien waren enkele vereenigingen en corporaties bereid ons in onzen nood te helpen en ze deden dit soms op bijzonder verrassende wijze. We zeg gen dezen daarvoor hartelijk dank. Met groote dankbaarheid gedenken wij ook den steun, dien we in het afgeloopen jaar weer van de gemeen ten Bloemendaal en Heemstede, van vele school besturen en onze donateurs mochten ontvangen. Wel is waar moesten we ons werk eenigszins be perken, maar we hebben hoop, dat we in staat gesteld worden het langzamerhand weer uit te breiden. In het afgeloopen jaar werd aan 74 kinderen huisonderwijs gegeven. Gedurende den loop van het jaar werden af gevoerd 20 leerlingen, die de school weer konden bezoeken en 7 wegens gevorderden leeftijd; 3 leerlingen verhuisden naar elders. 1 leerling is overleden, terwijl van die op Brederodeduin er 28 weer naar huis vertrokken, alzoo samen zoodat op 1 Januari 1939 het onderwijs werd voortgezet met 15 leerlingen, n.l. 8 te Haarlem, 1 te Zandvoort, 1 te Haarlemmerliede en 5 op Brederodeduin. Over de resultaten van het onderwijs was onze 2e secretaris, de heer J. H. W. Habermehl, aan wien de controle daarover was toevertrouwd, zeer tevreden. Hem komt een woord van op rechte dankbaarheid toe voor zijn trouwe zorg voor dit werk en ook voor al de pogingen, die hij deed om onze inkomsten te vermeerderen. Uit den steun, dien we van vele zijde ontvin gen, is ons duidelijk gebleken, dat de liefde voor het zieke en zwakke kind en daarmede ook voor ons werk nog zoo groot is, dat we dit met vertrouwen kunnen voortzetten. Het bestuur en de leden der Commissie Gaarne wekken wij onze lezers nog eens op het mooie werk van deze commissie te steunen door als lid of als donateur toe te treden. Het »onderwijs aan zieke en zwakke kinderen is niet alleen een uitstekend liefdadig werk maar ver dient ook uit sociaal oogpunt aller steun. Evenals alle jaren zal mevr. Ruth Tobi met haar meisjes- en kinderklassen een openbare uitvoering geven van oefeningen en bewegings spelen, en wel op Zaterdag 1 April in den Stadsschouwburg. Voor het eerst zullen daaraan ook leerlingen van Yoma Sasburg, die aan de school verbonden is, meewerken. VELDWACHTER WERD MET DOODSLAG BEDREIGD. ZUTPHEN. 24 Maart. De Zutphensche rechtbank heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den gepensionneerd brug wachter A. C. S. te Eerbeek, die terecht had gestaan wegens bedreiging tegen het leven gericht. Hij had twee schoten gelost op den rijksveldwachter, toen deze een kommies van de belastingen, die aan S. een dwangbevel moest overhandigen, ter bescherming had vergezeld. Dank zij een boom, waarachter de veldwach ter dekking had gevonden, hadden de scho ten hun doel gemist, hoewel er toch nog een door de pet van den veldwachter was gegaan. De verdachte werd veroordeeld overeenkom stig den eisch tot een jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevange nis met daarna ter beschikkingstelling van de regeering. GEERT HOOGEVEEN Mr. CORNELISSTRAAT 51 - TELEF. 16270. (Adv. ingez. Med.) MUZIEK. ff De „Loopmare" der Ver. „Geloof en Weten schap" vermeldde voor de 16de bijeenkomst van dit seizoen „een keur van geestelijke liederen, uit te voeren door Hubert Cuypers' „Minnestree len" te Amsterdam en onder diens leiding". Deze «ermelding was wel juist, doch niet volledig. Geestelijke liederen werden Vrijdagavond in den Stadsschouwburg vóór de pauze der bijeen komst gezongen; de tweede helft van het pro gramma bevatte echter alleen wereldlijke, en daaronder meerdere zeer vroolijke, liedjes en andere zangen. Wat die wereldlijke liederen be treft: de benaming .,Oud-Nederlandsche'' liede ren voor de eerste vier moest ten aanzien van het derde, het „Soldatenlied" met een korreltje zout genomen worden, want de tekstwoorden „Ik ben in 't lot, ik moet naar de soldaten" be wees, dat dit liedje eerst na de invoering der conscriptie dus niet vóór de 19de eeuw ontstaan kan zijn. Den voortreffelijker! zang van het uit een do zijn jongens- en een tiental mannenstemmen ge vormde Amsterdamsche koortje hebben we reeds vroeger alhier kunnen waardëeren. En zoo wek te Vrijdagavond de vertolking van het eerste nummer, Palestrina's „O bone Jesu" terstond bewondering voor klank en zuiverheid van den a capella-zang. Het slot vooral klonk heerlijk en ook in het daaropvolgende „Popule mens" van Vittoria was het slot wel het mooist. In de num mers 3 en 4 intoneerden de jongens af en toe wat te hoog; de prachtige „Souterliedekens" van Clemens non Papa daarentegen werden weer uitmuntend gezongen. Daarmee was de a capella-zang geëindigd. In alle volgende liederen begeleidde Cuypers den zang aan den vleugel; in meer daarvan toonde hij zich een niet alleen vaardig, maar ook fijn zinnig pianist. Het lied „O Sanctissima", ver moedelijk een compositie van Cuypers zelf, bracht een aardig gezongen sopraansolo; van de oud-Nederlandsche liederen verwierf het aller liefste „Van Jesus en St. Janneken" wel het meeste succes. De bariton-solo in „Jesus chez les Bretons" klonk zeer zuiver en beschaafd; het Catalaansche „Emporda i Rossello" werd door het geheele koor zeer goed en met pittige rythmiek vertolkt. Een vertaling van den Spaan- schen tekst zou in het programma niet overbodig geweest zijn. Na dg pauze zong eerst het mannenkoor „Wij willen 't haesken jagen", daarna het jongens koor „Daar boven op dat bergsken"; de lange hooge a aan het slot verwekte grooten bijval; het fluitkoor in ,,'t Soldaatje" eveneens. Verre weg het mooist van de in de tweede gezongen liederen waren m.i. de Deutsche Tanze, die on der den naam „Schubertiade" samengevat wa ren: walskoortjes met de melodische schoonheid en gratie, waarvan Schubert het geheim bezat en waarvan vooral no. 5 verrukkelijk was. Bo vendien klonk hier de koorzelting oorspronkelijk en natuurlijk. In de beide daaropvolgende num mers kwamen meerdere solo's voor; soms werk ten de mannenstemmen slechts begeleidend. De sopraansolo in „Ein altes Lied" werd vaak te hoog geïntoneerd. maar verwierf zooveel bijval, dat bisseering van een deel van dit nummer volgde. De bewerking van Schubert's beroemde Mi- li tar-marsch" voor koor kon ik niet bewonde ren. De stemmen waren hier zuiver instrumen taal behandeld en met den muzikalen bouw was ook eenigszins vrij omgesprongen, maar een en ander kon de werking van de compositie niet verhoogen. Met de bewerking van Mendelssohn's „Auf Flügeln des Gesanges", die als toegift ge zongen werd was dit evenmin het geval. De vertolking der oorspronkelijk voor koor bestemde werken hebben dus naar mijn mee ning dezen avond het meeste te genieten gege ven. Hubert Cuypers ontving een fraaien lauwer krans. K. DE JONG. 30/31 37/38 Haarlem f 93.266.000 f 60.209.000 Heemstede f 18.842.000 f 16.601.000 Bloemendaal f 41.698.000 f 27.938.000 Bennebroek f 1.541.000 f 1.060.000 Hillegom f 7.189.000 f 3.239.000 Zandvoort f 5.230.000 f 4.046.000 Haarl'meer f 10.791.000 f 7.235.000 Haax-l.liede f 1.427.000 f 1.028.000 Velsen f 25.394.000 f 15.901.000 Beverwijk f 9.974.000 f 6.052.000 Heemskerk f 1.627.000 f 496.000 Castx-icum f 2.327.000 f 1.958.000 HET TOONEEL Het Nederlandsch Tooneel. Leon Jourdain is ambtenaar op het Depar tement van Landbouw te Parijs op 3000 francs per maand, maar aan zijn vroyw draagt hij niet meer dan 2500 af. Vijf honderd francs houdt hij voor zich zelf om éénmaal in de maand zijn droom te beleven, den droom van een rijk en onafhankelijk man te zijn, die nog veroveringen kan maken. Dien eenen dag is voor hem alleen. Dan eet hij niet zooals hij aan zijn vrouw vertelt met andere ambtenaren vanhet ministerie, maar trekt hij naar het dure en chique restaurant Armé- noville, waar hij dineert met champagne en zich voor één avond in den zevenden hemel waant. Dan heet hij ook niet Léon maar Christian en met dien naam wordt hij ook een ander mensch. Iets van den ..veroveraar" komt in hem en als hij in het restaurant een mooie, jonge vrouw ontmoet, voert zijn droom hem geheel mee, beleeft hij de roman tiek. Hij weet Suzanne van haar leeg leven te overtuigen en begoochelt haar volkomen met zijn woorden, die gedragen worden dooi de poëzie der liefde. Maar de droom duurt niet langer dan één avond. Den volgenden dag is hij weer Léon Jourdain. het gewone, burgerlijke ambte naartje. Hij heeft er niet op gerekend, dat de ontmoeting voor Suzanne geen droom, maar werkelijkheid was. Hij heeft iets bij haar wakker geroepen, waarvan zij het bestaan niet wist: teeder- heid. poeëzie en liefde. Christian heeft in haar hart een zoo groote plaats ingenomen, dat zij hem als hij plotseling verdwenen is, overal zoekt, tot in zijn huis en op het mi nisterie toe. En zelfs wanneer zij ziet dat hij Het verminderde inkomen en vermogen in den crisistijd. In ons vorig nummer gaven wij een overzicht an de verminderde belastingcapaciteit van de zeven gemeenten in ons land die meer dan 100.000 inwoners hebben. Thans geven wij ver gelijkende cijfers voor de gemeenten van mid- den-Kennemerland, ook gebaseerd op de belas tingen 1930/1931 en 1937/1938. Het belastbare inkomen was: INKOMEN. Het belastbare inkomen in deze ge meenten van midden-Kennemerland is dus in 7 jaar gedaald van f 219.308.000 tot f 145.763.000, dus met ongeveer 1/3. Over de geheele linie dus een belangrijke ver mindering van het belastbaar inkomen. In de eene gemeente is de achteruitgang wat sterker dan in de andere, maar in het algemeen is de daling als in Haarlem ongeveer 1/3. Ook Bloemendaal maakt daarop geen uit zondering. Het Velsensche cijfer is iets onder het gemid delde maar toch niet veel. In Heemstede is de achteruitgang van het be lastingkohier belangrijk minder dan het over het algemeen geldende 1/3 deel, maar dat komt omdat liet inwoner-aantal van deze gemeente in die 7 jaar zeer sterk gestegen is, waardoor de vermindering van het kohier voor een groot gedeelte kon worden opgevangen. Het aantal aanslagen daalde in Heemstede slechts van 4954 tot 4657, terwijl in Bloemendaal een daling van 5622 tot 4489 werd waargenomen. De bevol kingsaanwas is in Bloemendaal dan ook veel geringer geweest. De daling van het kohier in Hillegom is meer dan de helft, dit vindt zijn verklaring in het feit, dat de bloembollencultuur door de crisis zwaar getroffen is geworden. Nog sterker is de achteruitgang van Heemskerk, want daar is geen derde deel meer over van het kohier van 1930/1931. Het aantal aanslagen in die gemeente verminderde van 965 tot 313. Dit komt omdat Heemskerk vrijwel geheel bestaat van land- en tuinbouw en die hebben het in den laatsten tijd niet best gemaakt. De daling van het onder de Vermogensbelas ting vallende vermogen was in de gemeenten van midden-Kennemerland: VERMOGEN. 30/31 37/38 Haarlem f 255.918.000 f 198.354.000 Heemstede f 114.050.000 f 112.362.000 Bloemendaal f 391.178.000 f 339.526.000 Bennebroek f 6.219.000 f 5.053.000 Hillegom f 21.214.000 f 10.663.000 Zandvoort f 10.311.000 f 11.492.000 Haarl'meer f 22.505.000, f 18.467.000 Haarl'liedef 4.723.000 f 3.047.000 Vel sen f 29.808.000 f 28.231.000 Beverwijk f 2i2.265.000 f 18.835.000 Heemskerk f 2.017.000 f 1.276.000 Castricum f 3.657.000 f 3.134.000 Ook hier zien wij dus in het algemeen een vrij sterke achteruitgang, in het algemeen ongeveer 20 pet. Heemstede maakt ook hier weer een uit zondering om dezelfde reden als hierboven uit eengezet is. De achteruitgang in Hillegom en in Heemskerk is ook wat vermogen betreft grooter dan het gemiddelde. Het eigenaardige verschijn sel doet zich voor dat het vermogen in Zand voort thans iets meer is dan 7 jaar geleden. Dit komt vermoedelijk door de vestiging van eenige kapitalisten. In die 7 jaar is het belastbare ver mogen in midden-Kennemerland ge daald van f 883.865.000 tot f 750.440.000, dus ongeveer 15 pet. De daling van het belastbare vermogen is dus minder dan de daling van het belastbare in komen. in andere omgeving maar 'n heel poover, on handig manneke is. blijft hij voor haar Chris tian, den man, die haar het leven in al zijn schoonheid op dien avond heeft geopenbaard. Maar Jourdain is gedoemd voortaan weer de nuchtere Leon te zijn en als hij haar smeekt om voorgoed uit zijn leven te gaan, vertrekt Suzanne maar zij neemt het beeld van Christian in haar hart met zich mee. Nu zij de ware liefde al is het dan ook maar voor één avond heeft leeren kennen, breekt zij voor goed met alle vrienden, die haar slechts het surrogaat van de liefde aanboden. Dit gegeven moge wat onwaarschijnlijk zijn, Yvon Noé, de Fransche auteur, heeft het met veel fantasie behandeld en de kern het verlangen naar wat romantiek en lief de van een man. die gedrukt wordt door zijn saaie, duffe alledaagsche bestaan, laat ons niet ongeroerd. Wat al spoedig tot een klucht had kunnen worden, blijft zuiver comedie en het afscheid van Suzanne en Christian is zelfs heel teer en poëtisch. Louis de Bree, die bij Het Nederlandsch Too neel wel bijzonder mooi werk te doen krijgt, was Jourdain, een zeer zware rol, omdat wij in dit ambtenaartje, dat bij zijn vrouw niets te vertel len heeft, ook den fantast moeten zien. De rol vraagt in het eerste bedrijf nog wat meer fanta sie dan de Bree hem meegeeft. Niet alleen met zijn woorden, ook met heel zijn wezen moet hij Suzanne opvoeren naar het land van zijn droo- men en daaraan geloofden wij in dezen Jourdain niet geheel, al wist de Bree op sommige momen ten toch ook wel sfeer te scheppen. In het tweede bedrijf toen de nuchtere werkelijkheid hem weer in de greep had, was hij voortreffelijk en in III wist hij vooral in het afscheid van Su zanne zijn spel op te voeren tot een respecta bele hoogte. My ra Ward speelde Suzanne gevoelig en teer. Heel mooi vooral was zij in het tooneel met Christian in I, toen zij meegevoerd werd door zijn fantasie en het als een droom onderging. Ook in het afscheid wist zij te ontroeren. Josephine van Gasteren speelde de feeksach tige vrouw van Jourdain zeer markant en scherp. Voor een zoo jonge vrouw was de typee ring opmerkelijk knap. Roemer maakte van een oberkellner weer iets heel goeds. Paul Storm en Han Bentz van den Berg waren als de „vr.:iden" van Suzanne meer Hollandsch dan Fransch. Het publiek in den Stadsschouwburg te Am sterdam toonde zich dankbaar en was vooral aan het slot hartelijk met zijn applaus. J. B. SCHUIL. De tegenwoordige belastingcapacitcil van de gemeenten van Midden-Kennemerland komt tot uitdrukking in onderstaande statistiek. Daarin is het belastbare inkomen en het belastbare ver mogen omgeslagen per inwoner (alles dus mee gerekend, mannen, vrouwen, groote en kleine kinderen). Het komt dus hierop neer dat het belastbare inkomen en vermogen omgeslagen is over alle inwoners (gx-oot en klein, zonder uit zondering of ze wel of geen belasting betalen) om op die manier een indruk te krijgen van de belasting-capaciteit. Inkomen. Vermogen. Haarlem f 445 f 1.465 Heemstede f 862 f 5.834 Bloemendaal f 1713 f 20.880 Bennebroek f 400 f 1.905 Hillegom f 279 1" 919 Zandvoort f 438 f 1.293 Haarlemmermeer f 228 f 583 HaarlJiede f 305 f 904 Velsen f 341 f 606 Beverwijk f 299 f 930 Heemskex-k f 103 f 264 Castricum 1' 274 f 439 Daaruit blijkt dus bij vernieuwing dat Bloe- mendaal's ingezetenen dc grootste belasting- capaciteit hebben. Dan volgt Heemstede, dat hoewel belangrijk lager dan Bloemendaal, toch nog ver uitsteekt boven Haarlem en de andere gemeenten. Heemskerk is natuurlijk het laagst. Malaria-epidemie in Transvaal. JOHANNESBURG, 24 Maart (Reuter) In de door inlanders bewoonde districten van noor delijk Transvaal is een hevige malaria epi demie uitgebroken, waaraan reeds honderden bewoners zijn overleden. De autoriteiten zeg gen niet in staat te zijn het juiste aantal slachtoffers op te geven, doch ex-kennen, dat honderden inlanders gestorven zijn, en dat duizenden aan de ziekte lijden. Ook zijn ver scheidene Europeanen bezweken, meerendeels kinderen van boeren in de buitendistricten. Met alles middelen wordt getracht de epidemie te stuiten. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem der Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie een clubavond in „Lido", Hout plein. Als spreker trad op de heer D. J. A. Ge luk, voorzitter der afdeeling, met als onder werp: „Actueele problemen van internationale politiek". Spr. begon met een vergelijking te maken tusschen de Europeesche politieke situatie omstreeks 1933 en die van het oogenblik. In 1933 werden de verhoudingen nog geheel be- heerscht door de vredesverdragen, die den wereldoorlog besloten. De Volkenbond was een lichaam van beteekenis en aanzien. Genève was het centrum der internationale politiek, waarop de oogen der wereld gericht waren. Dit beeld is thans grondig gewijzigd. Duitsch land heeft zich stap voor stap van de Knel lende banden van Versailles bevrijd en heeft zijn grondgebied aanzienlijk uitgebreid. De Volkenbond is nu nog veel minder universeel dan in 1933 en aan haar vergaderingen schenkt nauwelijks iemand aandacht. Onze tijd wordt gekenmerkt door de agressie der totalitaire staten, Duitschland, Italië en Ja pan, en dientengevolge door een enorm opge voerde bewapening in de geheele wereld. Hoe is dat zoo geworden? In de twintiger jaren verwachtte men veel van den Volken bond en dacht men den vrede te kunnen handhaven. Toch was er al reden te over een conflict te vreezen. In de eerste plaats waren de vredesverdragen uiterst streng jegens de ovei-wonnenen. Vooral op Duitschland waren zware verplichtingen gelegd, waarvan sommi ge niet na te komen waren. Hierdoor heeft men de opkomst van het nationaal-sociaiisme in de hand gewerkt. Voorts was de organisatie der collectieve veiligheid uiterst gebrekkig. De ex-geallieerden hebben niet ontwapend, zoo als ze beloofden. Dan zou een internationaal volkenbondsleger denkbaar geweest zijn. Nu zocht men het in een collectieve actie tegen den aanvaller. Economische en militaire sancties. Hiervan is vrijwel niets terechtgeko men. Japan liet men geheel de vrije hand bij de verovering van Mandsjoerije. Tegen Italië wei-den gedurende den oorlog met Abessynië wel economische sancties getroffen, die ech ter door vele landen, b.v. Frankrijk, werden gesaboteerd. De agressieve staten verlieten den Volkenbond en deze kreeg steeds minder aanzien. Daarop zijn de Duitsche agressieda den gevolgd. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Emmabloem-Collecte. Dames en Jongedames van Haarlem en Omstreken! Het Comité voor de Emmabloem-collecte komt opnieuw tot u met het verzoek uw hulp te verleenen aan de Emmabloemcollecte, welke zal plaats vinden op Woensdag 5 April a.s. -Voor de bestrijding der tuberculose is het slagen van den bloemendag een dringende eisch, want strijden zonder geld is onmoge lijk, dat zal ieder uwer begrijpen. Helpt allen als bloemvei-koopster of collectante aan deze sympathieke collecte, opdat geen dubbeltje verloren gaat voor het nobele doel, de bestrij ding der tuberculose. Bedenkt, dat gij door mee te werken aan den bloemendag niet alleeen de slachtoffers der tuberculose de helpende hand biedt, maar tevens u en uw vrienden helpt beschermen tegen de tubei-culose. De Vereeniging tot be strijding der tuberculose komt bij den patient niet alleen om den patient zelve, maar tevens om door hygiënische maatregelen de gezon den te bescheimen tegen besmettingsgevaar. Draalt niet en geeft u nog heden als mede werkende op aan het Consultatie-bui-eau. Ged. Oude Gracht 41. Namens het Emmabloemendag-Comité voor Haarlem en Bloemendaal: C. B. GELINCK—VAN NOOTEN. Alg. Presidente. G. VAN WAARD, secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12