„VcpzekïWGER. TUNNELBOUW IN NEDERLAND. IIIorentzpleinl9 tcI:125ianv' DE EUROPEESCHE TWEELING. CHE NEDERLANDSCHE ANOEL-MAATSCHAPPIJ, N.v, ZATERDAG 25 MAART 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD Tunnels contra bruggen. Dwarsdoorsnede van de tunnel te Rotterdam. EEN jaar of tien geleden hoorde men in ons land nog niet veel over tunnels en nu blijken tunnels steeds sterker onze aandacht te vragen; hoe komt dat? De Amerikanen houden ervan een begrip helder in het licht te stellen door een korten slagzin. Zoo was het Erskine, de man van de Studebaker, die het parool uitgaf: „Verkeer moet gaan niet stilstaan". Indferdaad verkeer moet gaan, niet stilstaan dus niet wachten. Maar bij elke kruising van verkeerswegen werd vroeger en wordt nog, vee": gewacht. Gewacht voor gesloten spoor- boomen, voor open staande bruggen, maar ook voor gesloten bruggen. De beweegbare brug raakt uit den tijd net zoo goed als de kruising a niveau van ver schillende soorten verkeer. Bij de beweegbare brug moet altijd óf het landverkeer of de scheepvaart wachten. In plaats van de be weegbare brug komt overal de vaste hooge brug. Ten minste over de binnenscheepvaart- wegen, waar alleen schepen met een beperkte doorvaarthoogte behoeven te passeeren. Over de zeescheepvaartwegen kan men echter geen hooge vaste bruggen bouwen. Ponten voldoen daar ook maar matig en kunnen een zeer druk verkeer niet verzetten. Zoo blijkt de duurste oplossing hier ten slotte toch in aan merking te komen. Een tunnel is ongetwijfeld een duur kunstwerk, maar het biedt de eenige afdoende oplossing: verkeer moet gaan, niet stilstaan. Dat men over zeescheepvaartwegen geen hooge vaste bruggen zou kunnen bouwen, is niet heelemaal waar. Dr. ïr. Emmen heeft voor Rotterdam een vaste brug over de Nieuwe Maas ontworpen van 480 M. overspanning en gelegen op een hoogte van 51 M. boven den waterspiegel. De brug werd echter even duur als een tunnel. Bovendien had het ontwerp vele dubieuze punten, die uit een technisch oogpunt nog allerminst als opgelost waren te beschouwen. Ook lijkt het de vraag of zelfs een hoogte van 51 M. boven den waterspiegel hoog genoeg is, als wordt bedacht, dat het topje van den mast van de Queen Mary" op 75 M. ligt boven de kiel van dat schip. Maar er zijn tegen heele hooge vaste brug gen nog andere bezwaren. De horizontale afstand, waarover het verkeer zich moet ver plaatsen is daarbij eenige malen grooter dan bij een tunnel. Dit zou tot in lengte van dagen een te groot verbruik van arbeidskracht ver gen om dit hoogteverschil te overwinnen. Ergëï zijn nog de atmosferische bezwaren, die verbonden zijn aan 50 tot 70 M. hooge op ritten. Reeds bij enkele meters hooge opritten. Reeds bij enkele meters hooge opritten komt het voor', dat ijsafzetting plaats vindt op den oprit, terwijl er op den vlakken weg van glad heid niets is te bespeuren. Wat in dit opzicht te verwachten zou zijn bij 70 M. hooge opritten zou vermoedelijk niet meevallen. Daarbij komt het bezwaar, dat in ons klimaat de windkracht boven op een 70 M. hooge brug alle normale verkeer zou kunnen belemmeren. Een nadeel van een tunnel tegenover een brug is gelegen in de omstandigheid, dat de uitlaatgassen van auto's het vergiftige kool- monoxyde bevatten en dat daarom voor lan gere tunnels een mechanische ventilatie noo- dig is, welke een vrij belangrijken invloed uit oefent op de geheele samenstelling van het project. Over deze ventilatie zal in een vol gend artikel iets meer worden verteld. De diepteligging van een tunnel. De diepteligging van een tunnel wordt be paald door de diepte van het daarboven lig gend vaarwater. Te Rotterdam is men uitge gaan van een rivierbodemdiepte van 12.50 M. onder laagwater. Boven op de tunnel is gere kend op een gronddekking van 1.50 M. dikte, zoodat de bovenkant van het tunnellichaam komt te liggen op 14 M. onder laagwater. Het diepste punt van den rijvloer komt bij een vrije hoogte in de tunnel van 4.20 M. en een dikte van den tunnelwand van 1.15 M. daar door te liggen op 19.35 M. onder laagwater. Bij het Noordzeekanaal zal men er wel reke ning mee houden dat de slagdrempeldiepte van de Noordersluis te IJmuiden 15 M. N.A.P. bedraagt. Schepen met grooteren diepgang zullen wel nimmer de haven van Amsterdam bereiken, ook al omdat de diepte van het Noordzeekanaal zulks niet zou toelaten. Ver moedelijk zal in verband met het bovenstaan de de tunnel te Velsen wel iets dieper komen te liggen dan die te Rotterdam. De dwarsdoorsnede, welke aan een tunnel wordt gegeven, is afhankelijk van het verkeer, dat door de tunnel moet passeeren. Te Antwerpen zijn voor het autoverkeer en voor het verkeer van voetgangers en wielrijders afzonderlijke tunnels gebouwd, die een heel eind uit elkaar liggen. De autotunnel te Ant werpen heeft tusschen de schampkanten een rijbaanbreedte van 675 M., verdeeld in twee verkeersstrooken. Er bestaat een inhaalver- bod. Te Liverpool is de tunnel alleen voor auto's toegankelijk. Daar is de rijbaanbreedte 11 Meter, verdeeld in 4 verkeersstrooken, één voor snel- en één voor langzaam verkeer in beide richtingen. In de tunnel mag men niet meer van de verkeersstrook voor langzaam verkeer overgaan op die voor snelverkeer. Er worden over deze regeling nogal klachten vernomen; de verkeersstrooken zijn bovendien noga' smal. De Holland- en Lincoln-tunnels in New York hebben elk twee tunnelpij pen. Daarbij dient 1 tunnelpijp slechts voor het verkeer in één richting; de daarvoor beschik bare rijbaanbreedte is 6.10 M„ overeenkomend met twee verkeersstrooken. De dwarsdoorsnede, welke de tunnel te Rotterdam zal verkrijgen, is hiernevens afge beeld. De tunnel zal bevatten twee rijbanen voor autoverkeer, één voor beide richtingen; deze rijbanen zullen elk twee verkeersstroo ken bevatten en tusschen de schampkanten een breedte verkrijgen van 6 M. De vrije hoogte in de autotunnels bedraagt 4.20 M. De wielrijders krijgen een tunnelbuis van 5 M. breedte en 2.50 M. hoogte ter beschikking en de voetgangers de daaronder gelegen tunnel buis van iets geringere breedte. Op de beide oevers zullen 4 roltrappen van ca. 17 M. hoogte ter plaatse van de ventilatiegebouwen aan de voetgangers en wielrijders de gelegenheid geven om naar boven of beneden te komen. De auto's zullen omhoog stijgen over opritten met hellingen van 1 op 28 ter lengte van on geveer 650 M Het gesloten tunnelgedeelte zal 1070 M. lang worden. Velsensche tunnel alleen voor auto verkeer. Van de tunnel te Velsen is bekend geworden, dat deze uitsluitend voor autoverkeer zal worden ingericht. Voor het langzame verkeer, waaronder begrepen zijn de voetgangers, wielrij ders en de pa arden tractie, zal het pontveer in stand blijven. Hierdoor zal de tunnel te Velsen, juist zooals de autotunnel te Antwerpen, een een voudige doorsnede kunnen verkrijgen. Daar de aansluitende Rijkswegen te Velsen slechts twee verkeersstrooken hebben, zal ook in de tunnel te Velsen waarschijnlijk slechts op twee ver keersstrooken worden gerekend. Het is echter te hopen, dat deze dan een ruime breedte zullen verkrijgen; de te Antwerpen aanwezige breedte is bij een beetje snel verkeer bepaald te smal gebleken. Een ruime breedte der verkeersstrooken is bovendien van groot belang bij het passeeren van een om de een of andere reden in de tun nel tot stilstand gebrachte wagen. Indien de opritten te Velsen dezelfde helling verkrijgen als die te Antwer pen en te Rotterdam, en er lijkt weinig reden te bestaan om de helling te Velsen steiler of flauwer te kiezen zal de totale lengte van de tunnel te Velsen grooter worden dan die van de tunnel te Rotterdam als gevolg van de voor Velsen waarschijnlijke iets diepere ligging. De bijzonderheid, te Velsen zal voorts ver moedelijk worden, dat naast de autotunnel bovendien een spoorwegtunnel zal worden ge bouwd. Daartoe zal de spoonceg Beverwijk Haarlem dan bij Velsen moeten worden om gelegd. Daar de spoorwegtunnel wel aanzien lijk flauwere hellingen dan de autotunnel zal moeten verkrijgen, zal de lengte van de spoor wegtunnel beduidend grooter worden dan de lengte van de autotunnel. Spoorwegtunnels zijn er in den loop dei- jaren reeds vele gebouwd, of schoon nimmer in ons land. In het buitenland zijn echter tientallen kilometers spoorbaan in tunnels gebouwd; men denke slechts aan de onder- grondbanen in Londen, Parijs en andere we reldsteden. Autotunnels is men echter pas in de latere jaren gaan bouwen. Te Londen wer den resp. in 1897 en 1903 de voor paardentrac- tie gebouwde oudere Blackwell- en Rothe- rithe-tunnels onder de Thames geopend. In 1911 werd te Hamburg een tunnel onder de Elbe geopend. De pijpen van deze tunnel heb ben echter slechts een breedte van 4.70 M., terwijl aan de uiteinden het verkeer van lif ten gebruik moet maken. De oude Londensche tunnels heeft men later van een langsventi- latie voorzien; er is thans een druk autover keer doorheen. De eerste moderne, voor het autoverkeer gebouwde tunnel is de in 1927 ge opende Holland-tunnel te New York onder de Hudson; deze werd van een uitstekende ven tilatie voorzien en is het voorbeeld geworden voor de later gebouwde tunnels. Al spoedig volgden tunnels te Detroit, te Oakland nabij San Francisco, te Antwerpen en te Liverpool. Te New York kwam enkele jaren geleden de Lincoln-tunnel onder de Hudson tot stand en thans is een derde groote tunnel, de Queens Midtown Tunnel onder de East River, te New York in uitvoering. Ook beoosten Londen wordt een nieuwe tunnel gebouwd, de Dartford-Pur- fieet-tunnel onder de Thames In Duitsch- land zal een autotunnel onder het verbreede Nord-Ostseekana. worden gebouwd. Tegenover deze opsomming dient echter er kend te worden, dat ook de bruggenbouwers geenszins stil zitten en ook het kruisen van zeearmen of zeescheepvaartwegen blijven be schouwen als een geëigende opgave voor brug genbouw, getuige b.v. de 52.50 M. hooge en bijna 7 K.M. lange Francisco-Oaklandbrug en in Europa de brug over de Groote Belt. In Nederland zal nu echter ook de tunnel bouw zijn intree doen. Te Rotterdam is de tunnelbouw reeds in volle uitvoering en voor Velsen laat het zich aanzien, dat thans met de uitvoering vrij spoedig begonnen zal kun nen worden. En dan staat ook nog op het program een tunnel onder het IJ bij Amster dam. Hierboven is gezegd, dat de dwarsdoorsnede van een tunnel afhankelijk is van de verkeers ruimten, die in de tunnel moeten worden on dergebracht, Hoewel dit natuurlijk juist is, moet toch ook worden erkend, dat er nog meerdere factoren zijn. waarvan de dwars doorsnede van een tunnel afhankelijk is. Zulke factoren zijn o.a. de grootte der ventilatie kanalen, de inrichting der ventilatie en de wijze, waarop de tunnel wordt uitgevoerd. Vooral deze laatste factor is van zeer groot belang voor het geheele project: in een vol gend artikel zal daarover wat naders worden medegedeeld. Ernstig verkeersongeluk. Drie personen gewond. Vrijdag is een auto! bestuurd door den heer M. Staas uit Waddinxveen, in de bocht voorbij het café Planken Wambuis bij Ede tegen een boom gereden, en vervolgens in botsing gekomen met een tegenligger uit Huissen, welke bestuurd werd door den heer Vos. De beide bestuurders werden ernstig ge wond, evenals een broer van den heer Vos, die naast hem in den wagen zat. De slachtoffers zijn naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. Verkiezingen en werkverschaffing. De regeeringspersdienst meldt: Ten behoeve van de bij de werkverschaffing tewerkgestelde arbeiders is voor de aanstaande verkiezingen van de leden der Provinciale Staten en van de gemeenteraden de volgende regeling getroffen. a. voor zoover de werkverschaffing ligt in de gemeente, waar de tewerkgestelden hun stemplicht moeten vervullen, vangen de werk zaamheden op den dag van de stemming aan uiterlijk om 10 uur v.m. Vergoed worden twee uren, berekend naar de voor die gemeente geldende loonnorm(en). b. indien de werkverschaffing buiten de gemeente ligt en de arbeiders eiken dag op en neer gaan, zal door de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing in overleg met het ge meentebestuur in elk voorkomend geval wor den vastgesteld, hoe laat de arbeiders op den dag der verkiezing uiterlijk op het werk moe ten zijn. Slechts het aantal verzuimuren, mag worden vergoed en wel op de basis van de voor de gemeente geldende loonnorm(en). Prinselijk gezin in de residentie. Het Prinselijk Paar is Vrijdag met Prinses Beatrix in de residentie aangekomen. Z.K.H. is later op den middag doorgereisd naar Zee land, terwijl de Prinses en het Prinsesje haar intrek hebben genomen in het paleis Noord einde. voor al Uw (Adv. ingez. MedJ „Maar wat wilt u, die eene eet ook voor twee!" 1 AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houtstr./Gr Markl Tel. 13990 (3 lijnen) Wij leveren U direct uit voorraad Reischèque's in Reichsmarken betaalbaar in Duitschland. (Adv. Ingez. MedJ Geen aankoop van Amerikaansche vliegtuigen meer? Minister Van Buuren heeft in de Eerste Kamer te verstaan gegeven, dat de K.L.M. zich moet kunnen verdedigen tegen de felle bui- tenlandsche concurrentie en in de gelegenheid moet worden gesteld tijdig goed materieel te koopen. Dat beteekent, aldus de Tel.. dat de opdracht voor zes Douglas D.C. 4-vliegtuigen in Amerika niet zal worden ingetrokken. De K.L.M. heeft deze machines noodig voor haar Indië-lijn en de Nederlandsche industrie zal niet tijdig gelijkwaardige toestellen kun nen leveren. Vele orders waar minder haast bij Is kunnen worden opgeschort en er zal over wogen en onderzocht worden of de nationale vliegtuigindustrie hier kan worden ingescha keld. Aannemende, dat de Commissie tot de slot som zal komen, dat er een basis gevonden kan worden voor een eigen industrie van verkeersvliegtuigen hopelijk weer met eigen typen laat het zich aanzien, dat het thans om de laatste bestellingen in Amerika gaat. De interdepartementale commissie zal, zoo kwam het blad nog ter oore, bij haar onder zoek. behalve op de eischen van de Lucht vaart, vooral ook hebben acht te slaan op de niet minder belangrijke andere zijde van het vraagstuk, namelijk die der blijvende werkverruiming. Drie kinderen door rattenkruid vergiftigd? Dezer dagen hebben zich ten huize van de familie Jansen te Sambeek (N.-Bernstige vergiftigingsgevallen voorgedaan. Drie kinde ren werden min of meer ernstig ongesteld en alles wees er op, dat men hier met een geval van vergiftiging te doen had. De toestand der kinderen verergerde zoodanig, dat een drie jarig zoontje overleed, en zijn 7-jarig broertje in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het derde patientje kon thuis verpleegd worden. Vermoedelijk hebben de kinderen Iets gege ten, waarin rattenvergift was gemengd, doch zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. Beleid van Burgemeester afgekeurd. Vanwege Ziekenfonds- en Ziekenhuis kwestie. De gemeenteraad van Raalte heeft Vrijdag middag in een zeer bewogen zitting een motie van afkeuring aangenomen inzake het beleid van den burgemeester, den heer H. M. van der Vijver. Het ging hier om de kwestie van een op te richten ziekenhuisverplegïngsfonds en den steun, welke van gemeentewege aan het plaatselijk R.K. ziekenhuis zou moeten wor den geboden. In beide gevallen werd den bur gemeester verweten, dat hij zoowel de oprich ting van het ziekenhuisfonds als van het ziekenhuis tegenwerkt uit persoonlijke over wegingen van wraakzucht. De burgemeester betoogde daarentegen, dat het fonds, zooals dat door een commissie uit raad en burgerij is ontworpen, op een te zwakke basis is gegrondvest en dat het zieken huis onvoldoende zou kunnen rendeeren met Zwolle en Deventer in de nabijheid. De vergadering van den raad, waarin boven vermelde motie van den heer Olde Byvank (r.k.) met algemeene stemmen op één na, welke blanco werd uitgebracht, werd aange nomen, was belegd op verzoek van elf der dertien raadsleden. Deze ziekenhuis- en ziekenfondskwesties brachten reeds geruimen tijd de gemoederen in Raalte in beroering. De raad van Raalte is overwegend roomsch- katholiek van samenstelling. Ook de burge meester is roomsch-katholiek. Van Nievelt Goudriaan maakte minder winst. De door de Van Nievelt Goudriaan Co's Stoomvaart-Maatschappij over 1938 behaalde winst met inbegrip van f 200.024 (v.j. f 406» onverdeeld saldo 1937, bedraagt f 2.639.375 f v.j. f 4.181.777). In mindering hiervan komt de door den raad van beheer vastgestelde af schrijving op de vloot f 800.000. (v.j. f 964.834) de op gelijke wijze vastgestelde storting in het reparatie- en survey-fonds f 350.000. waarna overblijft een bedrag van f 1.489.375 •f 2.237.490). De raad van beheer geeft in overweging hieraan de volgende bestemming te geven: te storten in het pensioenfonds „Nlgoco" f 49.038 (v.. f 183,754) toe te voegen aan de reserve verzekering eigen risico f 150.000 uit te keeren aan aandeelhouders 12'pet. (15 pet.) is f 616.500 (739,800). te storten in het reservefonds (art. 11 der statuten) f 84.371, uit te keeren wegens verschuldigde tantièmes f 210.928 (266 607), als onverdeeld saldo op het nieuwe boekjaar over te schrijven f 378,538 (200.024). Amsterdamsche specialisten bereid tot arbitrage. De Amsterdamsche Specialistenvereeniging heeft besloten de arbitrage van den burge meester van Amsterdam, dr W. de Vlugt in het conflict met de ziekenfondsen te aan vaarden. In verband hiermede wordt de samenwer king met de Amsterdamsche ziekenfondsen op den bestaanden voet tot 1 Mei 1939 voort- 1 gezet.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5