JSSmH Simplex rijwielen, even solide als mooi, 4650 SCHINDELER HET JA WOORD Litteraire Kantteekeningen. ZATERDAG 25 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 T)s. A, M. Boeiienga. 25 jaar predikant. Ds. A. M. Boeyenga, een van de 4 predi kanten der Gereformeerde kerk te Haarlem, zal'op 26 Aipril zijn 25-jarig ambtsfeest vieren, welk jubilé samenvalt met zijn zilveren huwe lijksfeest. Ds. Boeyenga werd in 1887 te Noord-Schar- woude, waar zijn vader predikant was, ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Middel burg en studeerde later aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. In 1911 deed hij zijn candidaatsexamen in de theologie en in 1913 doctoraal. <26 April 1904 werd hij in zijn eerste gemeente Koog aan de Zaan ais pre dikant bevestigd. Van 1919 tot 1928 diende hij de kerk te Sassenheim, waarna Haarlem hem riep. Ds. Boeyenga wordt door de léden van zijn gemeente zeer gewaardeerd, zoodat hem en zijn gezin bij de komende gedenkdagen ongetwijfeld vele blijken van belangstelling zullen worden bewezen. Zooals onze lezers weten heeft ,ds. Boeyenga eenige weken ge leden in het Diaconessenhuis een operatie ondergaan, maar alles is goed verloopen, zoa dat gehoopt wordt dat hij binnenkort weer geheel hersteld zal zijn. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 26 MAART. Progr. I; Jaarsveld. Progr. II: Hilversum I en II. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Diversen 8.35, Keulen 8.50, Fransch Brussel 9.20, Ned. Brussel 10.20, Fransch Brussel 11.20, Ned. Brussel 12.50, Fransch Brussel 2.20, Ned. Brussel 2.35, Parijs Radio 3.20, Diversen 4.05, Radio P.T.T. Nord 6.05. Keulen 6.50, Ned. Brussel 8.20, Keulen 10.30. Progr. IV: Ned. Brussel 8.30, Parijs Radio 10.00, Diversen 10.50, Droitwich 11.05, Parijs Radio of Diversen 2.20, Droitwich 2.40, Lon don Regional 4.20, Droitwich 4.40, London Re gional 5.20, Droitwich 6.00, Parijs Poste Parisien 9.25. Droitwich 9.55, Fransch Brussel 10.30, Droitwich 10.50, Fransch Brussel 11.00, Parijs Radio 11.20. Progr. V: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. Voor Jersey «JTIode hui? (Adv. Ingez. Med.) Griep en verkoudheid^!^ zullen onmiddellijk verdwijnenj^y wanneer ge dadelijk desinfec-tó^i teerende Karsote-dampen iriha-llkv leert. F 0.70 en F 1.-— per flacon. J KARSOTE Qf (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 27 Maart 1939. Progr. I Jaarsveld Progr. II Hilversum I en II Programma III 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 9.50 Pauze, 10.00 Pauze, 10.00 Parijs Radio, pl.m. 10.50 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.10 Droitwich, 12.20 Ned. Brussel, 1.30 Fransch Brussel, 2.20 Dan- marks Radio of diversen, pl.m. 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen, pl.m. 4.15 Droitwich, 5.20 Ned. Brussel, 6 05 Radio PTT Nord, 6.20 Keulen, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Straatsburg of diversen. 8.20 Ned. Brussel, 8.40 Keulen, 11.05 Parijs PTT. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, pl.m. 2.05 Parijs Radio, 2.20 Pauze, 2.25 London Regional, 5.20 Droitwich 8.20 London Regional, 8.50 Droitwich, pl.m. 9.35 Fransch Brussel, 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Droit wich. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V 8.007.00 diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Bonte avond. 1 Six Hits of ths day, potpourri, Primo Scala's Acc. B. 2 Sitting in a jail house, Harry Torrani, 3 Slavische dansen 1 en 2, Staatsop. ork. v. Berl., 4 De Storm, Reg. Dixon, 5 How I'm doin', Mills Brothers, 6 Rhapsody in blue, Ambrose, 7 Een tocht door Insulinde, Columbia Orkest, 8 Ho! Ho! Paul Robeson, 9 Notte a Venezia, Benjamino Gigli, 10 Dan dan the yodelling man, Harry Torrani, 11 Climbing up, Paul Robeson, 12 I heard, Mills Brothers, 13 Alles hört zu, pot pourri, Walter Raatzke. 8.0012;00 Diversen. N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK. Resultaten over 1938. Aan het jaarverslag van de N.V. Hypothe caire Beleggingsbank te Haarlem ontleenen wij: In het afgeloopen jaar bleef de abnormaal grooteq geidruimte een verlammenden invloed op het hypotheekbankbedrijf en hypotheek- cessiebedrijf uitoefenen. Immers door het groote aanbod van kapi taal en het geringe aantal aanvragen, was het uiterst moeilijk nieuwe posten af te sluiten, terwijl aan den anderen kant vele debiteuren hun leeningen opzegden. De omvang ook van het bedrijf is daardoor wederom kleiner ge worden. De pogingen aangewend tot vergrooting van de marge tusschen hypotheekdebiteuren- en crediteurenrente zijn geslaagd, doordat de overgroote meerderheid van de relaties ac- coord ging met het voorstel om de credi teurenrente, voorzoover "die hooger dan 4 pet. bedroeg, tot dit percentage te verlagen. Verreweg de meeste debiteuren betaalden prompt hun lente en periodieke aflossing. Nieuwe verzoeken tot vrijstelling van de ver plichting tot aflossing kwamen practiseh niet Wat de perceelen betreft, waarvan de administratie in handen genomen werd, is te constateeren, dat de exploitatie in de meeste gevallen een voordeelig saldo oplevert, zoo dat de rente-achterstand van de betref fende posten kleiner is' geworden. Thans geven slechts nqg zes a zeven posten, waarbij de exploitatie een nadeelig saldo oplevert, moeilijkheden. Iit 1938 schreef de N.V. f 7000 op hoofd som en f 3000 op achterstallige rente af. In 1938 had de bank slechts twee execu ties. Verder verleenden de bank in drie ge vallen van in gebreke blijven medewerking tot onderhandsche overdracht van het on derpand en getroostten zij zich om deze overdrachten mogelijk te maken, kleine ver liezen. De tekorten, die in deze vijf gevallen ont stonden beliepen in totaal slechts f 2.193.56. Deze executie-verliezen en de zooeven ver melde afschrijvingen konden grootendeels uit de bedrijfswinst bestreden worden, zoo dat het boekjaar 1938 slechts met een ge ring nadeelig saldo ad f 1050.73 sluit. Oip 31 December 1937 stonden er 592 leenin gen uit tot een gezamenlijk bedrag van f 3.603.626.50. In 1938 werden 23 leeningen gesloten tot een bedrag van f 108.000. Samen 615 leeningen, gezamenlijk bedragende f 3.711.626.50, In 1938 werden er 48 leeningen afgelost tot een bedrag van f 287.065, terwijl aan perio dieke en extra aflossingen in 1938 ontvangen werd f 87.220 en afgeschreven werd f 7000, dus totaal f 381.285. Op 31 December 1938 stonden dus uit 567 leeningen tezamen groot f 3.330.341.50, eh wel ten name van derden f 3.240.411.50 en ten. name der Bank f 89.930. BOUGIES hebben millioenen keeren hun be trouwbaarheid bewezen, zoowel in de groote internationale rennen als in het dagelijksch gebruik. Ook U rijdt beter, wanneer In Uw motor Bosch bougies zijn gemon teerd. Wanneer Uw motor zou kunnen spreken, zou hij zelf om Bosch bougies vragen. Prijzen der courante typen r 1.25 en F. 1.75 per stuk. F. Verkrijgbaar bij alle Bosch-Diensten, automobielhandeiaren en garage houders in Nederland. :N.V. WILLEM VAN RIJN; "AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 31308 (4 L IJ N E N) (Adv. Ingez. Med.) Clichéfabriek „Chemez" Op de plaats in de Wijde Appelaarsteeg, waar vroeger gedanst werd in de Groote Vauxhall (de oudere Haarlemmers zullen het zich nog wel her inneren) is naar de plannen van den Amster- damschen architect A. A. Kok voor de Grafische Inrichting N.V. Boekdrukkers en Lettergieters Joh. Enschedé en Zonen een geheel nieuwe en hyper-moderne clichéfabriek „Chemez" ge bouwd. Deze is heden in tegenwoordigheid van een zestigtal genoodigden door den directeur Mr. A. J. Enschedé, officieel geopend. Hij hield, voordat het gezelschap het nieuwe bedrijf ging bezichtigen, een korte inleiding. De heer Enschedé deelde bij een rondgang voor de pers mede, dat naar aanleiding van het feit, dat het in Augustus honderd jaar geleden was van de uitvinding der fotografie, een expositie georganiseerd zal worden onder den titel „Honderd jaren reproductie-methode". Hier zal men kunnen zien, op welk een primitieve wijze vroeger gewerkt werd en hoezeer dat in deze eeuw gaandeweg is verbeterd. En in de clichéfabriek „Chemez" zal men zien, hoe ver men het in deze kunst, dank zij de wetenschap pelijke methodes en betere lichtbronnen ge bracht heeft. Het nieuwe gebouw, dat een fraaien indruk maakt, beslaat een oppervlakte van bijna dui zend vierk. meter. Beneden zijn het magazijn en de garage en boven het chemigrafische drijt'. Er zijn vijf donkere kamers. De bezoekers zullen echter tot hun verbazing ervaren, dat het hier niet donker is; de menschen, die hier hun arbeid moeten verrichten, behoeven dat niet in het donker te doen. Het licht van de Kodapanlamp een indirecte lichtbron) is zelfs geschikt om er, wanneer men tenminste geen slechte oogen heeft, de krant te lezen! Dit is mogelijk geworden door de oranje verf, waar mee de wanden geschilderd zijn; dit is een veilige kleur voor de te verwerken materialen. Er is de grootste zorg aan de ventilatie be steed; in de afdeeling fotografie, waarin vijf reusachtige camera's staan, wordt de vuile lucht weggezogen en versche lucht ingeblazen. Ook wordt er zorgvuldig voor gezorgd, dat er geen stof op de glasplaten kan komen. Voor de lichtbronnen zijn ook de nieuwste vindingen aangewend. In de copieer-afdeeling is o.a. een lamp zóó opgesteld, dat het door de weerspiegeling precies is alsof er drie lampen branden. Zoo zijn in de verschillende afdeelingen de nieuwste snufjes (en allemaal vindingen uit eigen bedrijf) in practijk gebracht. De m schen, die aan de onderscheidene tafels werken (de bedrijfsleider de heer L. Costers liet 't ons zien), hebben niet den minsten last van ook zelfs maar de geringste schaduw. We zagen een appa raat, waar de beelden, al naar dit noodig is, automatisch vergroot of verkleind kunnen worden, waarbij het beeld altijd scherp blijft. Naast de vier moderne camera's staat ook nog een oude Engelsche van 25 jaar geleden, die uitsluitend voor lijnwerk gebruikt wordt. In het nieuwe gebouw zijn de volgende afdee lingen ondergebracht: fotografie, etserij, kleur- etserij, montage, donkere kamers, expeditie en bedrijf skantoor. Het werken voor de arbeiders in dit bedrijf, waarbij uit den aard der zaak vele minder wel riekende en scherpe vloeistoffen gebruikt wor den, wordt in dit gebouw aangenaam gemaakt, omdat de groote zorg aan het doorvoeren van licht en versche lucht is besteed. GOUDEN ECHTPAAR. Op den 3en April hoopt het echtpaar C. J. LoevensijnMeier, wonende Lange Hof straat 17, zijn 50 jarige eehtvereeniging te herdenken. G I ERSTR.27 levert alle z.fondsen. (Adv. Ingez. Med.) behoeft U niet te vreezen.... met een costuum van SCHINDELER I I Nu ja, niet alles hangt daar vanaf, maar het geeft den doorslag, want de' coupe, de afwerking en verfijnde een voud der stof van een costuum van Schindeler, geven U een streepje voor. Reeds vanaf ƒ19.50 een goed costuum. HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Hrl.-N. Wat Schindeler biedt, Vindt z'n weerga niet! (Adv. Ingez. Med.) lAnne de Vries. Hilde Nijkerk G. F. Callenbach N.V. Zouden wij in de litteratuur langzamerhand gebukt komen te gaan onder de idealiseering van den „eenvoudingen buitenman"? De zooge naamde streekromans nemen toe in aantal en succes bij de lezers: zestigduizend Bart- jes van Anne de Vries wandelen door ons va derland, om van de oplagen der vertalingen in acht talen des buitenlands niet te spreken. Waarom zouden wij Hilde niet een even voor spoedige reize toewenschen, al is onze bewon dering voor het boek, dat haar naam kreeg, niet zoo buitensporig. Natuurlijk zijn er mooie stukken litteraire kunst in te vinden, dat wordt niet verhinderd door de zeer speciale levenshouding van den auteur. Maar voor wie daar buiten staat, wordt het wel eens moeilijk aan de artistieke waarheid van sommige situaties zonder be denking geloof te hechten. Het is soms te mooi cm waar te zijn en dat wordt niet ge dekt door de uitzonderlijke sympathie, die Anna de Vries voor zijn Drentsche dorpelin gen aan den dag legt. De liefde van den strooper Mans voor Hilde neemt in dit ver haal een afmeting aan, die nu niet voor iedereen zoo gemakkelijk te acceipteeren zal zijn. En wat misschien van nog meer belang is bij het nawegen van de litteraire verdien ste van dit nieuwe boek is het feit dat de lezer al na de eerste twintig, dertig pagina's het geheele verloop der historie kan voorzien en alleen voor de détails der afwerking be langstelling overhoudt. De mooie Hilde van Hilbert verwacht een kind van den rijken boerenzoon uit de buurt schap, met wien zij al vier maanden ver keering heeft. Maar deze Wubbe van Jans, die nog pas een paar jaar in de dorpsche ge meenschap is opgenomen, zal terugkrabbelen als hij de consequenties van zijn daden aan vaarden moet. Opgestookt door de rijke boerin, zijn moeder, doet hij dat op de schun nigst denkbare wijze, door te veronderstel len dat Hilde met nog wel andere mannen verkeerd zal hebben. Hij weet wel beter en die Wubbe is een laf schoffie en in dit boek het eenige type, warvoor in den hemel geen plaats zou zijn. Hij is dan ook geen inboor ling van het dorp. Het dorp trekt partij voor Hilde en maakt het gezin Jans het leven zoo ondragelijk mogelijk. Hoe de jongkerels op een avond Wubbe's huis omsingelen, hem uit het hooi halen, op een wagen zetten en naar het huis van Hilde rijden, waar hij onder hoon en bedreiging gedwongen wordt schuld te be kennen en te beloven Hilde te zullen trouwen dat alles is een der levendigste frag menten van dit boek, niet alleen folkloristisch van belang maar ook met kennelijk plezier geschreven. Maar dan heeft iedereen buiten Hilde's trots en beleedigd-zijn gerekend. Als de dorpelingen juichend cm hun succes het span alleen hebben gelaten wijst zij Wubbe de deur en jaagt hem het land in, daarmee alles tartend wat de anderen voor goeds met haar voor hadden. Zij gaan. hard werkend, langzaam vooruit en Hilde's invloed op haar nieuwe omgeving is groot. Mans' oude moeder en broers wor den andere menschen, al vervallen zij nog wel nu en dan in de oude kwalen, maar Hilde houdt stand en Mans blijft haar ap de han den dragen. Het is soms bijna een sprookje, aan een volledig geluk ontbreekt nog slechts één ding dat Hilde zich pas realiseert als haar kindje begint te groeien en al aardig zelf standig begint te doen. Waarom kan ze van Mans niet ook nog een kleine krijgen, waar naar haar hart kan uitgaan. Het ras der Lub- bers'en is door allerlei uitspattingen der ouders en voorouders niet achttien-karaats meer: zij weet het, maar tochEn Anna de Vries laat Hilde ook daarin niet in den steek: tegen het eind van dezen roman kan Hilde haar man een geheim toevertrouwen. Hij zal vader worden en de brave Mans is bijna gek van vreugde. .Keer in den Hemel" roept hij, wat ben ik c-e daar dankbaar veur". Bij zooveel geluk willen we niet verder dub ben over de mogelijkheid, dat Anne de Vries ziin Drentsche volkie een paar étages te hoog 'nstalleert. Ziin liefde voor hen zou ook dat vergoeden en zijn lezers zullen hem dank baar zijn. Nu wist de soldaat, wat voor een heerlijke vuurslag dat was! Het is een prachtig gebaar van de jonge vrouw en het verhaal zou er bij gewonnen hebben als het daarbij gebleven was. Maar dat stuitte blijkbaar op bezwaren en nu komt de goede lobbes Mans Lubbers, een reus van een kerel, ten tooneele, die al vroeger een blauwtje bij Hilde geloopen liad, maar dol verliefd op haar bleef. Mans kon nooit een goede vrouw krijgen, hij komt uit een raar nest van stroopers en zuipers, maar hij is goedig in zijn kracht, waar men bang vor is. En hij voelt voor Hilde en haar gedrag jegens den ontrouwen vrijer. Hij gaat, netjes aange daan, naar Hilde's huis en vraagt haar ten tweeden male ten huwelijk. Het kind dat komen gaat zal hij als zijn eigen beschouwen en voor Hilde zal hij alles doen: het stroopen laten, ter kerke gaan en zich voor haar des noods kapot werken. Hilde aanvaardt dat offer en Mans houdt woord in ieder opzicht. Als haar kind geboren wordt kon geen echte vader meer angstige blijdschap aan den dag leggen; als het in de kerk gedoopt wordt, beloven ze beiden ontroerd hun beider kind in de vreeze des Heeren, vroom en goed te zullen opvoeden. nu ging hij dadelijk weer ui de mooie kamers wonen, ging weer mooie kleeren dragen, en terstond herkenden alle vrienden hem weer. Sloeg hij éénmaal, dan kwam de hond, die op de kist met koper geld zat; sloeg hy tweemaal, dan verscheen die van de kist met zilvergeld, en sloeg hij driemaal, dan kwam de hond, die het goud bewaakte (Wordt vervolgd). J. H. DiE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6