Van der Linden's Bakkerijen Om te watertanden.. BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 29 MA'ART 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 7 IJMUIDEN Van een knaapje dat eens auto rijden wou. Een trap op het gaspedaal en het onheil was geschied. De baas moest even weg en het knechtje zou zoo lang op de garage pas sen. Maar hy heeft van het in hem ge schonken vertrouwen ernstig misbruik gemaakt, want toen de baas terugkwam vond deze de zware deur van zijn garage vernield, een bakfiets zoo plat alsof ze bij Van Leer's Walsbedrijven de eerste bewerking van een ijzeren strip had on dergaan, eenige gebroken spiegelruiten en een zwaar beschadigde auto Een en ander als gevolg van de beruchte trap op het gaspedaal in plaats van op de voetrem. Er stond een auto vlak voor de gesloten deur van de garage van den heer v. d. H. in de Oran jestraat en voorts bevonden zich in de garage behalve het knechtje nog een paar vrienden. Dat knechtje kon natuurlijk ook rijden. Dat zou hij wel eens fijn laten zien. Het jongmensch zette zich achter het stuur en een van de vrienden ging naast hem zitten. Alle handgrepen, noodig om een auto op gang te brengen werden vrijwel geheel volgens de re gelen der kunst verricht. Eerst een eindje voor uit, toen een eindje achteruit. En van de achter zijde van de groote ruimte ging het met een flink gangetje weer naar vorenStop nou En toen gebeurde de catastrophe, via den be- ruchten trap op het verkeerde pedaal. In plaats van te remmen gaf de chauffeur-in-spé vol en met volle vaart botste de auto tegen de ge sloten deur. Met zooveel kracht kwam het aan. dat de auto letterlijk een bres in de deur maak te, welke bres zoo groot was, dat de auto er ge makkelijk doorheen kon. En dit dan ook deed. Zoo viel de auto nu niet met de deur i n, maar met de deur uit huis, stak met onverminderde vaart de Oranjestraat over, recht op de pui ai' van den winkel van de fa. Albert Heijn, die juist tegenover de garage is gelegen. Maar voor'den winkel stond een bakfiets, die opgenomen en tusschen de winkelpui en den auto totaal plat gedrukt werd. De winkelpui bood weerstand, zoodat de auto niet ergens achter de toonbank terecht kwam. Maar eenige ruiten van verschil lende afmetingen sneuvelden in den ongelijken strijd, die tevens niet naliet zijn sporen op den voorsteven van den auto achter te laten. Gelukkig liepen er toevallig geen menschen in den weg, zoodat er geen persoonlijke onge vallen plaats vonden. Maar de knaap, die het on heil veroorzaakte, was geheel „overstuur" er voorloopig zal hij wel niet meer aan het stuur komen. Gisteren 54 visschers naar Duitseliland vertrokken. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, zou gisteren een 60-tal visschers naar Duitsch- land vertrekken. Naar wij vernemen is dit aantal tot 54 beperkt gebleven, waarvan 34 van IJmuiden, 14 van Vlaardingen, 2 van Marken en l van Beverwijk. Ook naar Polen zijn weer eenige visschers vertrokken en wel voor de Barbara. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Hercules IJM 196, vangst: 60 manden schel- visch, 50 manden braadschelvisch, 130 manden radio, 65 manden gul en kabeljauw, 40 manden koolvisch, 300 manden makreel, totaal 645 man den, benevens 100 st. stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 360 Zwarte Zee IJM 94 f 2960 120 Neptunus IJM 87 f 1590 450 Silvain IJM 116 f 4010 90 Jenny Elsa IJM 88 f 1220 340 Jacq. Clasine IJM 10 f 2960 580 Christine IJM 2 f 3930 1270 Erin IJM 12 f 4190 830 Claesje RO 46f 3290 470 Aneta IJM 82 f 2800 700 Petten IJM 49 f 5340 670 Norma Maria IJM 6f 5330 190 Mary IJM 189 f 2550 130 Horn Rif IJM 155 f 1870 Loggers: KW 78 f 1840, KW 48 f 400, KW 102 f 440, KW 60 f 390, IJM 204 f 640. MARKTBERICHT IJmuiden, 29 Maart 1939 (ANP) Tarbot 9072 ct. per kg. Tong 14088 ct. per kg. Heilbot 10488 ct. per kg. Griet f 34—18 per 50 kg. Groote schol f 2017.50 per 50 kg. Middel schol f 25 per 50 kg. Zetschol f 4032 per 50 kg. Kleinschol f 3110.50 per 50 kg. Bot f 135.50 per 50 kg. Schar f 154 per 50 kg. Tongschar f 3823 per 50 kg. Poontjes f 6.503.60 per 50 kg. Groote schelvïsch f 2113 per 50 kg. Middel schelvisch f 2013 per 50 kg. Klein middel schelvisch f 1914.50 p. 50 kg. Kleine schelvisch f 178.80 per 50 kg. Groote gul f 11.508.10 per 50 kg. Kleine gul f 15.5011 per 50 kg. Wijting f 6.503.60 per 50 kg. Makreel f 63.90 per 50 kg. Versche haring f 4.803.75 per 50 kg. Kabeljauw f 4515 per 125 kg. Vleet f 3.10 per stuk. Leng f 1.600.55 per stuk. Koolvisch f 0.880.20 per stuk. Een ongeval dat goed afliep. Groote remmingspaal spietste een auto. Bij het vérvoeren van een ongeveer 15 meter lange paal, bestemd vcor het remmingswerk in de visschershaven. is hedenmorgen een ongeluk gebeurd, waarvan de gevolgen als door een wonder tot materieele schade be perkt bleven. Toen men met den paal die op een kleinen wagen vervoerd werd, ter hoogte van de droogdokken was gekomen, schoot deze plot seling uit, juist in de richting van een langs den weg staande auto, waarin een persoon was gezeten. De punt van den paal schoot dwars door de ruiten van de auto heen, de eene ruit in, de andere uit, zoodat deze let terlijk gespietst werd. Bijna alle ruiten van de auto werden vernield. De inzittende kwam er met eenige schrammen in het gelaat af. BEVERWIJK De Gemeenteraadsverkiezingen. Op Woensdag 21 Juni in Beverwijk. Naar wü vernemen hebben B. en W. de gemeenteraadsverkiezingen in Be verwijk vastgesteld op Woensdag 21 Juni. De opbrengst van de snijbloemen. Noteering bloemenveiling „Centrum". Aan de Bloemenveiling ,,'t Centrum" waren de noteeringen: Tulpen: Copland 15—27, Copland Rose 18— 29, Bartigon 16—31. Idem rose 17—26, William Pitt 17—27, La Salle 24—35. Carare 32—45. Pierson 15—19, Sanders 16—21, Elisabeth 18— 29, Le Notre 17—27, Victoire 16—21, Verone 14—18, Mozart 15—22, Mad. de Paris 15—19. Clara Butt 19—24, Bouton d' Or 24—31, Kan sas 2839, Albino 2738, Couleur Cardinal 17—24, Prins van Oostenrijk 15—22, Gele Prins 16—23, La Reine 14—19, Generaal de Wet 18—29, Flamingo 12—17, Fred Moore 13—18, Rijzende Zon 34—32, Parma 19—29, Proopertie 14—18, Cram. Brillant 15—19, Herm. Schlegel 12—18, Grand Due 29—36. Prins de Singe 25—34, Murilla 12—17. Thee roos 15—24, Mr. v. d. Hoef 17—25, Peach Blos som 18—23, Couronne d'Or 17—25, Oranje Nassau 19—27, Diana 18—21, Electra 17—25, Titiaan 16—24, Elterador 15—19, Vuurbaak 22—29, Triumftulpen in soorten 18—45, Men- deltulpen in soorten 15—29. Narcissen: Ornatus 5—9, Sion 59, Golden Spur 7—15, v. Waren-Gïant 12—25, King Al fred 1318, Victoria 1621. Spring Glorie 14—25, Lourens Coster 12—17, Emperor 11—17. Sir Watkin 12—17. Helios 11—18, Krelage 19— Phoenix 18—25, Croesus 12—18. Wedge- wood 21—42, White Excelsior 21—40, Anemone Fudgens 30—56, Anemone The Caen 18—34, Anemone Hollandia 18—32. Diversen: Blauwe Druifjes 8—16, Titteloria 15—21, Katjes 3—7, Gagel 3—8, Calla's 7—19, Fresia Wit 817, Buttercup 2242, Apotheo se 2554, Marion 2556, Celesta 2247, Ame- rikaansche Anjers 150850. DE JAARVERGADERING VAN KENNEMERLAND. De R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne- merland" W. A. hield gisteravond in het veiling gebouw haar jaarvergadering, die goed bezocht as. De voorzitter, de heer Nijssen, merkte in zijn openingsrede op, dat hoewel de toestand in de bedrijven der tuinders allerbedroevendst is, het bestuur toch een zeer gunstige balans kan aan bieden, de crisisomstandigheden in acht geno men. Het bestuur is daar blij om, dat de zorgen in de vereeniging niet zoo groot zijn als in de bedrijven der leden. Het is een duidelijk bewijs, dat de vereenï- ging goed gezond is. Het is daarom jammer, dat de vereeniging in 1933 verplicht was, voor de uittreders een extra afschrijving te doen van 75.000 gulden, die nu nog steeds als deel van het deficit op de balans prijkt. Na de openingsrede volgde de vaststelling van de balans en rekening van 1938 De balans sluit met een bedrag van f 238.707,53. Het deficit bedroeg op 1 Januari 1938 f 101.546,79. De exploitatierekening sluit met een bedrag van f 23.215,25, waaronder een batig saldo van f 7457,96, welk bedrag bestemd werd voor reserveering en afschrijving op het deficit. Over het reserveeren voor te vorderen renten van het deficit en contributie ontspon zich een dis cussie; het voorstel van het bestuur werd met groote meerderheid aangenomen. Het voorstel inzake het verleenen van mach tiging tot aankoop en afgifte van aardbeienman den werd goedgekeurd, evenals het voorstel tot machtiging voor het vormen van een landelijk fonds door het Centraal Bureau voor de veilin gen, teneinde daaruit de kosten te bestrijden van de noodige maatregelen ten opzichte van afzet en prijsvorming van het product. Het Cen traal Bureau vraagt hiervoor een bijdrage van 1 pet. van den omzet over 1938. Bij de betsuursverkiezing werd de heer Nijssen als voorzitter herkozen, evenals de af tredende bestuursleden, de heeren W. Roling, J. Strik en J. van Duivenvoorde en de aftredende commissarissen de heeren A. v. d. Bronk en S. van der Kolk. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. C, W. Nijman—Franssen d.. Beukenstraat 22, IJmuiden; D. E. v. d. Wei- Meerkerk d., v. Wassenaerstraat 49, IJmui den; G. G. v. RoestHooijer z., Napierstraat 5, IJmuiden; M. Tijssen—Vos d., Tollenslaan 18, Velsen; H. J. DekkerEllenbroek z., Elzen straat 21. IJmuiden; M. C. Rasmussens Blom d., Fazantenlaan 41, IJmuiden; J. W. v. d. Werff—Bruijnes z.. Bloemendaalsche- straatweg 60 rood Santpoort. C. DijkVisser z., Annastraat 26, IJmuiden; A. E. Deen Zwart d.. Uitendaalstraat 22. Santpoort; J. PrassWezelman z.. J. Kostelijklaan 8, Vel sen; N. Kruiswijkden Duik z.. Pr. Steyn- straat- 7 rood. IJmuiden; C. HaverKalkman z., v. Wassenaerstraat 35, IJmuiden; C. J. VisserSchoorl d., Will. Beukelszstraat 20, IJmuiden. Overleden: C. de Boer 72 jaar, echtgenoote van J. de Vries. Breesaapstraat 25, IJmuiden; F. de Vos, 59 jaren, echtgenoot van G. Westen, Pelsstraat 10, Velsen-N„ F. ScheUinger. 3 maanden, zoon van F. R. ScheUinger, Kenne- merplein 27, IJmuiden; J. J. van Dokkum, 79 jaren, weduwnaar van M. C. Heijne, Ruys- daelstraat 25, IJmuiden; C. P. v. Sambeek, 30 jaren, echtgenoot van C. G. Dam, Rijksweg 218, Velsen; M. E. M. Detenneijer, 2 maanden dochter van R. H. Determeijer, Zeeweg 294, IJmuiden; C. Jongejan, 71 jaren, echtgenoote van J. v. d. Oever, Breesaapstraat 36, IJmui den. SANTPOORT BEWAARSCHOOL VAN „VOLKSONDERWIJS" Tentoonstelling van kleuterwerk. In een der mooie speellokalen van de zoo bij uitstek gunstig gelegen kleuterschool van „Volksonderwijs" aan de Wiistelaan werd gistermiddag en gisteravond een tentoonstel ling van „werkstukken" gehouden. De be langstelling hiervoor was zeer groot. Het hoofd der school, Mej. Brouwer en haar medewerksters hadden het werH zoo overzichtelijk mogelijk opgesteld. De tentoonstelling was voor een groot deel Zoo'n versch broodje uit Van der Linden's Bakke rijen om te watertan den, zóó geurig, zóó sma kelijk, zóó goudbruin BAKENESSERGRACHT 71 TEL. 13882 - HAARLEM UNrë£f (Adv. Ingez. Med.) gewijd aan Paschen: Paaschhaasjes als teekening en Paaschhaasjes uit de vrije hand gemaakt uit klei. Ze waren alleraardigst! Een der kleintjes had de film „Sneeuw witje" gezien en in een teekening weergegeven wat den meesten indruk op hem had ge maakt: De kus van den Prins, waarmede deze Sneeuwwitje weer in 't leven terug riep. Verder viel er nog aardig knip- en vlecht werk te bewonderen en in 't midden der zaal, op twee tafels opgesteld, twee „werk stukken", waarvan ieder het zijne had bijge dragen. Het eene stelde een stad met huisjes, stra ten. tuintjes, bakkerswagen enz. voor. het tweede de inrichting van een huis: Huiskamer serre, badkamer, keuken enz. Wat een fan tasie sprak hieruit! Deze middag en avond zijn een goede re clame voor de school geweest, daar we er van overtuigd zijn, dat de ouders, die het werk van hun kleuters bewonderd hebben, als propagandisten voor haar zullen optreden. ZANDVOORT EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Dinsdagavond hield de afd. Zandvoort van de Ned. Beweging voor Eenheid door Demo cratie in pension Kerkoerle aan de Groote Krocht haar jaarvergadering. De voorzitter, ir. P. G. van Kuyk, opende de vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling Zandvoort in het afgeloopen jaar niet stil gezeten had. Door vertrek en om andere redenen hadden eenige leden bedankt. Den laatsten tijd was het ledental evenwel weer gestegen. De penningmeesteresse kon een vrij belang rijk batig saldo vermelden, dat evenwel ge durende den verkiezingstijd zijn bestemming wel zou vinden. Bij de bestuursverkiezingen werden de periodiek aftredende bestuursleden: mevr. E. R. JacobsBuzaglo en de heer ir. P. G. van Kuyk met algemeene stemmen herkozen. De heer A. Hofstra werd bij enkele cmdidaatstelling tot bestuurslid gekozen. De kascommissie had de boeken en beschei den in de beste orde bevonden. De voorzitter Ir. Van Kuyk werd tot afge vaardigde naar de Alg. Vergadering gekozen en de heer A. Hofstra tot plaatsvervanger. Medegedeeld werd, dat weldra een open bare propaganda vergadering belegd zou wor den. Betreffende het ontwerp-Statuten en Huis houdelijk reglement, dat ter inzage had ge legen bij den heer F. Diemer en mevr. Jacobs —Buzaglo, werden nog enkele op- en aan merkingen gemaakt, die ter kennis van het hoofdbestuur gebracht zullen worden. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld, die door den voorzitter werden be antwoord. Na de pauze hield mej. B. Otten een voor dracht over het boek van dr. H. Faber, oud voorzitter van E. d. D.: Naar wijder horizon". TENTOONSTELLING. Vrijdag, 7 April, wordt in de Oude Bewaar school weer een tentoonstelling georganiseerd van het werk. dat door de leerlingen van den heer Rouerda, op den winteravondcursus werd gemaakt. BEGRAFENIS VAN DEN HEER WOLLRING. Dinsdagmiddag werd op de Algemeene Be graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Wollring, oud-voorzit ter van den Amsterdamschen Bestuurdersbond oud-voorzitter van de timmerliedenvereeniging „Concordia Internos" en oud-raadslid van de gemeente Amsterdam. Onder de talrijke aanwezigen, die den heer Wollring de laatste eer kwamen bewijzen, za gen we o.a. den heer P. Verdorst, oud-voorzit ter van den Algemeenen Timmerlieden Bond, wethouder Van der Moolen en de raadsleden Van Rijnberk en Suerink. In de aula sprak de heer Suerink als oud vriend eenige gevoelvolle woorden. Verder werd het woord gevoerd namens de Coöperatieve Woningbouwvereen. Rochdale door den heer H. M. Guiting en namens den Amst. Bestuurdersbond door den heer D. Kuijt. Een zoon van den overledene dankte voor de vele bewijzen van hartelijke deelneming. HEEMSTEDE VERKOOP GROND TERREIN „GROTSTUK". B. en W. schrijven den Raad:' De heer C. L. Kwak, makelaar te Heem stede, wenschte koopen voor zich of zijn na der te noemen meester, een perceel bouwter rein. groot pl,m. 1200 M2, gelegen aan de zuidzijde van de Melchior Treublaan, bestemd voor den bouw van een villa, voor f 6000. De Commissie voor het Grondbedrijf, die het college over deze aanvrage adviseerde, is met het college van meening, dat de ge noemde prijs voldoende hoog is en daarom hebben B. en W. inmiddels een voorloopige koopakte afgesloten. JUBILEUM AAN HET ELECTRICITEITS- BEDRIJF. Donderdag 6 April zal de opzichter aan het Eiectriciteitsbedrijf te Heemstede, de heer Jac. de Vries, den dag herdenken waarop hij 25 jaren geleden benoemd werd tot electri- cien-monteur aan dat bedrijf. Nadat hij eenige maanden zijn werkzaam heden had verricht aan het pas opgerichte bedrijf werd de heer De Vries opgeroepen ter mobilisatie welke' militaire diensttijd eerst eindigde in 1916. Na deze periode is hij echter onafgebro ken in actieven dienst van het eiectriciteits bedrijf geweest en heeft hij, onder leiding van den directeur, de belangrijke uitbreidin gen van dit bedrijf medegemaakt, waarin hij uiteraard een werkzaam aandeel heeft geno men. In 1920 werd hij benoemd tot 2e opzichter en in 1923 tot le opzichter. Het zal den heer De Vries op dezen dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Door zijn collega's en hen. met wie hij in zijn dage- lijkschen werkkring te maken heeft, wordt hij aigemeen geacht HILLECOM VERGADERING CHR. HIST. UNIE. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver eeniging een propaganda-vergadering voor de a.s. verkiezingen in de Handwerkschool, welke onder leiding stond van den heer W. Kijne en matig bezocht was. Als eerste spreker trad op de heer A. Tib- boel, raadslid te Lisse met het onderwerp „Waarom politieke belangstelling?" De keuze hoe men Nederland geregeerd wil zien is wel heel moeilijk in dezen merkwaardigen tijd met zijn onstellend veel politieke partijen. Waar de Prov. Staten de kiezers zijn der Eerste Kamer zijn deze verkiezingen van groote beteekenis en daarom alleen is politie ke belangstelling noodzakelijk. De Chr. Kerk moet niet rechtstreeks aan de politiek deelnemen, maar waar zij een deel van het volksgeheel uitmaakt heeft zij een boodschap aan den Staat. De C. H. U. voelt zich ge drongen de regeering te steunen bij haar zelfstandigheidspolitiek, al stemt zij niet met vreugde voor de onmetelijke uitgaven van le ger en vloot, maar deze offers moeten noodza kelijk gebracht worden ter behoud van zelf standigheid en vrijheid. Zij zal steeds trach ten de neutraliteitspolitiek vol te houden. De C. H. U. is geen kerkelijke partij maar wil het geheele volk omvatten in dienende liefde, terwijl de A. R. party haar kracht zoekt in isolatie en door de figuur van Coiy'n wel eenigszins buiten haar kracht is gegroeid. Spr. bespreekt vervolgens de mogelijkheid van aansluitmg met deze party, die zeer moeilyk is. daar de consequenties haast niet te over bruggen zijn, ofschoon hy de verdeeldheid der vele prot. partyen betreurt. De C.H.U. is niet wars van samenwerking met de R.K. Staatsparty omdat er toch geregeerd moet worden, maar voorzichtigheid is daarby een gebiedende eisch. Tenslotte werden nog ver schillende onderwerpen besproken die de aandacht vragen als subsidie groote gezin nen, pensioen ouden van dagen, onderwijs, middenstandsnood, rechtsbestel, werkloos heid, verouderde Zondagswet, enz. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) „ONZE MAATSCHAPPELIJKE LEVENSTAAK" Maandagavond hield Ds. A. R. de Jong in het gebouw van de Onafhankelyke Religieuse Gemeenschap een lezing over: Onze maat schappelijke levenstaak. Spreker begon met erop te wijzen, dat er in het begin onzer jaar telling een krachtige impuls van het Christen dom is uitgegaan, die de Westersche cultuur tot op vandaag is blyven beïnvloeden. Het ging daarbij om een boven-nationaal begin sel, om een universeele broederschap en om een nieuwe niet meer gewelddadige stryd- wijze. Deze waarden worden nog steeds als normaal erkend, althans aangevoeld. Er is echter nog weinig van terecht gekomen. En geen genezing uit de chaos van onzen tyd schijnt den spreker mogelijk, als wij niet den moed opbrengen tot een confronteeren van de huidige toestanden met deze normen. Diagnose gaat aan de genezing vooraf. Het geestelyk leven heeft zich in den loop der eeuwen almeer ondergeschikt aan de aardsche machten gemaakt. Daarmee heeft 't zijn kracht ingeboet. Veel is hier te verklaren uit den invloed der omstandigheden en uit de innerlijke gesteldheid van het menschelyk wezen. Maar deze erkenning kan onze ver antwoordelijkheid niet teniet doen. Spreker behandelde vervolgens het wezen en de strekkingen van ons maatschappelijk en staatkundig leven, dat vastgeloopen is in een algemeene angstpsychose en een verontrus tenden, maar blykbaar niet te keeren drang tot militaire voorbereiding en toerusting. Wij zijn in een chaos terecht gekomen. Spreker geeft daar zeer schrijnende voorbeelden van en hij zeide met Stanley Jones: „Het tegen woordige stelsel kan niet worden gehand haafd". Daarna behandelde hy de vraag welke uit komsten worden gezocht. Er is fascisme, com munisme en er is de oude democratie. Spre ker legt de genoemde normen aan en moet de beide eerste afvallen, al zyn ze ook zeer ongeiyk in waarde. Het fascisme ziet hy als een laatste stuiptrekking van een voorbye pe riode; het tweede als een volkomen in machts- fanatisme en geweld vastgeloopen poging ter benadering van wat de oude christelijke kerk steeds bewaard heeft in haar „heilige com munie". De democratie, die prachtige waar den van vryheid en vrijwillige onderschikking in zich bergt, heeft op het oogenblik geen krachtigen invloed, omdat zij zich teveel wil aanpassen by een stelsel, waarin geen werke lijke levenskans meer aanwezig is. Met- Jones erkent de spreker, dat Jn de oude normen nog steeds een kracht en een kans is gegeven, om het met een nieuwen in zet te wagen. Deze zal niet die kunnen zyn van den gewelddadigen omkeer. Daarvoor heeft de historie ons te groote en gevoelige lessen gegeven. Het zal een stil en onbuigzaam werken moeten zyn van kleine groepen, die het zoeken in de richting van federatieve, vrije samenwerking. Doelbewust, weer boven nationaal gericht en met een decentralisee- renden tendenz Er is tweeërlei vernieuwing noodig: van de innerlyke gesteldheid van den mensch en van de uiterlyke grondslagen dei- samenleving. Daarby zal het middel van het geweld moeten worden uitgeschakeld. Met een opsomming van de bescheiden po- :ingen die reeds gedaan worden en die mis schien telkens nog zullen mislukken, maar desniettemin van groote beteekenis voor de toekomst zyn en die alle in de lyn liggen van productieve associatie en ruil van ar beidsdiensten, eindigde spreker zijn voor dracht, die door een geanimeerde discussie werd gevolgd. VERONTWAARDIGING IN BEI.GÏë OVER DUITSCHE RADIO-UITZENDING. Het Belgische persbureau Belga meldt, dat het omroepstation te Keulen Zondag een uit zending heeft gewijd aan de Duitsch sprekende Belgen in de grensstreek. Het station richtte zich tot deze menschen ais tot Duitschers. Dit feit wordt in België als een ontoelaatbare in menging in de binnenlandsche aangelegenheden van het koninkrijk beschouwd. Het katholieke blad „Vingtième Siècle" protes teert tegen uitlatingen van den omroeper van het genoemde radio-station, die gezegd zou heb- hen, dat de Walen tot het Duitsehe ras oehooren en dat op het St. Nicolaasplein te Eupen het Duitsehe hart klopt. Het blad verwacht van de regeering, dat zy onverwijld te Berlijn stappen zal ondernemen Polen voert zijn bewapening op WARSCHAU, 28 Maart. (Havas). De Poolsehe kranten kondigen een bin nenlandsche leening tot ontwikkeling van de luchtvaart en de passieve ver dediging aan. De bladen vvyzen er op, dat deze leening noodzakelijk is, aangezien alle staten hun bewapening versterken en Polen niet achter mag blijven. De nieuwe gemeenteraad van Warschau is gisteren voor het eerst bijeen gekomen en heeft de volgende motie aangenomen: „Op het oogenblik, waarop Pruisen de hand uitstrekt naar de Weichsel-Delta moet de stad Warschau door haar voor beeld toonen, dat de Polen bereid zijn ieder te antwoorden, die de onaantast baarheid van de grenzen wil schenden, op een wijze, dat hem de lust voor her haling voor verscheidene geslachten vergaat". De gemeenteraad besloot vervolgens een symbolische som van 1.000 Zloty te storten in het fonds der landsverdediging en 1.000 Zloty beschikbaar te stellen voor de Poolsehe scholen te Dantzfg. Te Bydgoscz zyn naar Havas meldt elf „on rustzaaiers", meest leden van de Duitsehe min derheid, gearresteerd. Zij worden beschuldigd valsche geruchten te hebben gepubliceerd en de gemoederen te hebben opgezweept in ver band met de jongste internationale gebeur tcnic- sen. Amerikaaiische actie tot boycot van Duitsehe waren. NEW-YORK, 28 Maart. (Havas). Het vrijwil lig Christelijk Comité tot boycot van Duitsehe goederen heeft een openbare vergadering geor ganiseerd als begin van een campagne tot het boycotten van Duitsehe waren. Verscheidene personen, waaronder Woll. een vertegenwoordiger van de American Labour Fe deration en Wise, de vertegenwoordiger van het American Jewish Congress, hebben het woord gevoerd. Ook werd een boodschap van den vroegeren president van Tsjecho-Slowakije, Benesj, voor gelezen, waarin deze verklaarde een oproep te doen tot hen, die de vrijheid liefhebben, om zich te vereenigen. Tsjecho-Slowakye is slechts tijdelijk geannexeerd. Benesj kent zyn mede burgers en weet, dat hun vrijheidsliefde niet dood is. De steun van de democratische wereld zal Tsjecho-Slowakye de 'mogelijkheid geven zich te verheffen en zyn onafhankelijkheid uit te roepen. Tot den laatsten man zal daarvoor worden gestreden. PROT. CHR. RECLASSEERÏNGS- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Prot. Christ. Reclasseeringsvereeniging in Hotel „Lion d'Or" haar jaarvergadering. De heer C. ten Boom opende de vergadering op de gebruike- lyke wijze, waarna hy een welkomstwoord sprak. Hy herdacht dankbaar den arbeid, die door den overleden voorzitter, den heer G. Brants Kzn., voor de vereeniging was ver richt. De secretaris, de heer P. P. Hartendorf, bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat in het begin van 1938 49 voorwaardeiyk ver oordeelden en één voorwaardelyk in vrijheid gestelde onder toezicht van de afdeeling stonden. Door de afdeeling werd verder aan negen uit de gevangenis ontslagen personen hulp verleend. Het financieel verslag van den penning meester, den heer J. Aangeenbrug, was in een optimistischen toon. Mr. K. A. F. J. Pliester werd tot voorzitter gekozen en in de vacature E. G. wen tink werd de heer F. H. Richters benoemd. De overige bestuursleden werden by acclamatie her kozen. Tenslotte hield ds. C. Veenhof, predikant bij de, Ger. Kerk te Haarlem, een propa gandistische rede. Uitbreiding van bet Fransclie marinepersoneel. PARIJS. 28 Maart. (Havas). De Staatscourant publiceert vandaag een decreet, waarbij het effectief van de marine voor 1939 wordt ver hoogd van 74.900 tot 77.500 man. Verder wordt een decreet gepubliceerd over de bescherming van de grensgebieden, waarbij de minister' >d wordt gemachtigd, wanneer de omstandi hedeü het eischen. het oogenblik vast te stellen, waarop de militaire commandanten van deze gebieden de maatregelen kunnen ne men tot bescherming hiervan. Deze maatre gelen zijn eveneens bij decreet vastgelegd. Ook is bepaald, dat benzine-depots welke meer dan 14.000 kubieke meter inhoud hebben, voorzien moeten zijn van een installatie tot be scherming tegen bommen. Deze installatie moet voor 1 Augustus 1939 gereed zijn. De minister van Koloniën, Mandel, heeft den president der republiek een decreet ter teekening voorgelegd tot reorganisatie van den radio- elec- trischen dienst van de koloniën met het doel het noodzakelijke net voor de nationale verdediging te verbeteren en uit te breiden en de bescher ming van zee- en luchtvaart te versterken. Mishandeling met doodelijken afloop. ARNHEM, 28 Maart. De rechtbank te Arn hem heeft vandaag den 29-jarigen koopman H. J. te Arnhem veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De man heeft een kindje van negen maanden zoodanig met het hoofd tegen den muur gesla gen, dat het is overleden. De eisch luidde een jaar, eveneens met aftrek van voorarrest. HAARLEM. 28 Maart. Getrouwd 28 Maart: J. F. Meyer en L. A. M. Havik. Bevallen 25 Maart: W. van der Meercn— Oudshoom, z.; H. M. Schoorl—Hulsebosch, z.: 26 Maart: A. C. C. Hopstervan Harre- veld, d.; F. Bosch—Zwart, a.; M. A. Zand vliet—Hulsebosch. d.; J. van Wijngaarden— Breedveld, d.; 27 Maart: A. Vroom—van Roon, z.; E. Meijer—Himmelreich, d.; A. M. Covers —de Keizer, z.; J. A. DobbeHeemskerk, d.; J. C. M. Koopman—Wéller, d.; 28 Maart" b' Prins—Schmitz. z.; C. M. Schipperyn—Up- pelschoten, d.; M. A. Vogelaar—Rijksen, d Overleden 26 Maart: M. E. Vink—Peeters 75 j„ de Clercqstraat; f. Smit, 54 j„ Kenncmer- straat; S. J. J. 10 j., z. van T. Smit, Kamper- laan; A. C. Jongkind—Dorrepaal, 76 j., Zaa- nenstraat; 27 Maart: S. Koelen, 72 j„ Haze- paterslaan; B. Cohen—Marchand, 64 j., Wil- helminastraat; 26 Maart: N. Boterbloem, 70 j.„ Maerten van Heemskerkstraat,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11