HET SPORTGESPREK DERWOOD FABLO Voormalig directeur van Bev. Arbeidsbeurs veroordeeld. DONDERDAG 30 MAAR' 1939 HX A" RE EM'S DA'GEL'AD GYMNASTIEK. Vriendschap". De Christ Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" heeft Woensdagavond in de Ge meentelijke Concertzaal ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan onder leiding van den direc teur, den heer D. C. van Alewijk, een jubileum uitvoering gegeven, waaraan uit den aard der zaak bijzondere zorg was besteed en die het tal rijke publiek een goeden indruk moet hebben gegeven van de oefenstof, die door deze vereni ging voor de lichamelijke ontwikkeling verwerkt wordt. De voorzitter, de heer Joh. van Egmond. wees er trouwens in zijn openingswoord op: „Kracht en Vriendschap" maakt zooveel mogelijk propa ganda voor de lichamelijke opvoeding, die in dezen tijd, waarin geestelijk zooveel van den mensch wordt gevraagd, onmisbaar is, maar zij streeft daarbij niet naar topprestaties, doch naar een zoo harmonisch mogelijke ontwikkeling van het lichaam door de oefenstof zóó te kiezen, dat alle spieren een beurt krijgen. Zoo hebben wij de uitvoering dan ook beoor deeld en het moet gezegd worden, dat K. en V. als zoodanig keurig werk te zien heeft gegeven. Klokslag acht uur kwamen de turnsters en turners achter de twee vaandels de zaal binnen marcheeren. Nadat de voorzitter het openingswoord had uit gesproken, waarin een bijzonder woord van wel kom werd toegeroepen aan de eere-leden, de afgevaardigden van de plaatselijke gymnastiek- vereeniging en van het Ned. Chr. Gymn. Ver bond, werd op de vroolijke muziek van den K. L. M. marsch een algemeene vrije oefening ten beste gegeven, die met hartelijk applaus werd beloond. De jongens gaven daarna een geslaagde uit voering van goed gekozen halteroefeningen. De oudste meisjes demonstreerden eerst hun vorde ringen aan de brug en op den bok en gaven daar na voor de pauze nog een uitvoering van vrije oefeningen, die aller bewondering afdwong, doch ons inziens te weinig aan de rompspieren een beurt gaf. Zeer geslaagd waren in dat opzicht de z.g. partneroefeningen, die (vaak tot groote vroo- lijkheïd van het publiek) door de heeren werden uitgevoerd. Frisch en fleurig was de klompendans, waar mede de jongste meisjes de aandacht vroegen. Ooo aan de costumeering was de noodige zorg be steed; alleen was het jammer, dat de klompen ontbraken. Dat zou een zóó oorverdoovend lawaai veroorzaakt hebben, dat de begeleidende muziek, de Holtzschuhtanz van Lortzing, niet meer hoor baar zou zijn geweest. Ook de dames kregen voor de pauze twee nummers te verwerken: een demonstratie van de oefenstof brugturnen en een welgekozen serie knotsoefeningen. Eén nummer was er bij de negen, die wij voor de pauze te zien kregen, waarbij het applaus lang duurde; dat was hel nummer toestelturnen van de heeren aan hoog- rek en hooge brug. Daarbij hebben wij kunnen constateeren, dat de heeren zich ook aan de moeilijke oefeningen, o.a. de reuzenzwaai, waag den. Het afspringen was echter meestal nog te onbeheerscht. Na de pauze konden wij het optreden van de meisjes het meeste apprecieeren. Met het spring- riet voerden zij op de Annen Polka een goed ver zorgde oefening uit met aardige vondsten en veel beweging. Evenals bij het damesturnen aan de brug ging het rekturnen van de jongens te ongelijk om een grootschen indruk achter te laten. Het springen van de heeren en jongens was een vlot nummer, waarbij vooral de keurige ondersprongen aan het rek en de handstandoverslagen vpn de jongens aan het paard opvielen. Als slot van deze jubileum-uitvoering werd een bewegingsspel opgevoerd, ontleend aan een plaat werk van den bekenden Engelschen illustrator Walter Crane. Hier werd door het bewegingskoor de strijd voorgesteld van de lslie en de roos, twee schoone bloemen, die de eereplaats in het bloe- menrijk voor zichzelf opeischen en zich, dank zij de bloemenkoningin verzoenen, en in vrede samenwerken. Dit bewegingsspel had de bewondering van het dankbare publiek, niet in het minst door de aar dige costuums en de liedjes. ZWEMMEN DIPLOMA-ZWEMMEN VAN DE VAARDIGHEIDS-ZWEMCLUB Dinsdagavond werd in Stoop's Bad gezwom men voor de vaardigheids-diploma's A en B van den K. N. Z. B. Te kwart voor zes werd er met zwemmen begonnen; eerst waren de 7 candidaten voor het B-diploma aan de beurt. Alle deelneemsters en deelnemers, die opge komen waren, zijn geslaagd; het waren: Voor het diploma B: mej. D. M. van der Jagt en de heeren W. van Bonschooten, G. Kok, W. Oosterhof, J. Wijnhout, H. Tollenaar en W. Vleghert. Voor het A-diploma: de dames F. van Heerde, W. ter Horst-Erkelens, J. van Putten-Stiphout, A. Schulte, S. van Tongeren en S. A. G. Nuss, en de heeren A. Veninga, A. Siteur, W. G. S. ten Berge, P. Smid, en G. van Héemskerk. Het examen werd afgenomen woor mevr. A. E. Knuyt-Van Laar en door den nieuwen direc teur van Stoop's Bad, den heer P. Schultink. Na afloop van het zwemmen hield de heer Schultink een korte toespraak, waarin hij o.m. het buitengewone organisatie-vermogen van den leider der V. Z. C. den heer J. Kuit, naar voren bracht. Mevrouw Knuyt, die vervolgens aan het woord was, zei o.a. dat ze hoopte dat de A-candidaten voor de diploma's B en C en de B-candidaten voor het C-diploma verder zouden oefenen, zoo dat ze die diploma's het volgend jaar zouden kunnen halen. Nadat op de Vaardigheids-zwemclub een drie werf hoera was uitgebracht, reikte de heer Schultink de diploma's uit. De adspirant-leden der V. Z. C., jongens en meisjes van 9 t/m. 12 jaar zullen Dinsdagavond 4 April 's avonds half zes in Stoop's Bad een de monstratie van zwemmen geven. LAWNTENNIS. EXAMEN TENNISSPELLEIDER. Voor het examen dipl. A (spelleider) N. L. T. B., dat gehouden werd op Maandag 27 Maart j.l. te Den Haag slaagden: mej. A. Weeda en de heer J. Roosen te Heemstede en de heer J Kroes te Overveen, allen leeraren M. O. Lich Opv. en leerlingen van den heer C. M. M. Constandse te Haarlem. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de wedstrijden, welke Woensdag voor de eerste afdeeling van de En- gelsche league zijn gespeeld, luiden als volgt: Birmingham—Huddersfied Town 11. Charlton AthleticGrimsby Town 31 Manchester UnitedEverton 02. MiddlesbroughPortsmouth 82 Stoke CityWolverhampton Wanderers 53 VOETBAL. Huldiging op het bureau van den K. N. V. B. - BOB GLENDENNING TIEN JAAR TRAINER Bob Glendenning, de bekende trainer van het Nederlandsch elftal, zal Zaterdag 1 April den dag herdenken, waarop hij voor tien jaar in vasten dienst van den K.N.V.B. trad. In ver band hiermede zal Glendenning Vrijdag morgen a.s. op het bondsbureau gehuldigd worden. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen. Hoofdklasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van J. J. Groenewoud. Eerste klasse: P. L. Schrijnemakers remise met A. M. Reedijk. Medaillewedstrijden: J. H. Kiaverstijn wint van J. Piek; A. Blom remise met G. van Es. G. Bakker remise met A. Miedema, J. Piek wint van G. J. Steenkist, I. Risseeuw remise met J. G. Kuntze. NED. DAMBOND (District Noord-Holland). Voor de derde klasse competitie van den Neaerl. Dambond «district Noord-Holland) speelde Maandagavond de Haarlemsche Damclub IV tegen de Damclub „Het Noorden" H. Eerstgenoemde won met 13—7. HULDIGING CLUBKAMPIOENEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond a.s. zal in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de huldiging plaats hebben van de clubkampioenen 1937/1938 der Haarlemsche Damclub; J. B. Sluiter Jr. (hoofdklasse), J. H. Meure (le klasse)), I. Ravensbeirg (2e klasse) en J. Boterbloem (3e klasse). Tevens zullen dien avond de in de wedstrij den om de clubkampioenschappen behaalde prijzen worden uitgereikt. Ter gelegenheid van deze prijsuitreiking zal door den heer J. B. Sluiter Jr. een simultaan seance worden gegeven. DAMCLUB „FLORA" De uitslagen van de onderlinge competitie partijen der damclub Flora luiden als volgt: J. H. ReedijkN. Warners 20 H. G. J. AndriessenH. J. H. Nessen 20 C. H. LenaartsH. J. R. v. Thienen 11 A. ReedijkL. H. Winnubst 20 R. H. KuipersC. H. Lenaarts 20 „DOOR OEFENING STERK". Dinsdagavond werd het „D.O.S.-Ooms"- beker-tournooi voortgezet met de derde ronde. De resultaten waren: Kijk Uit E.M.S. H. van LeuffenJ. v. d. Loo 02 H. HendriksJ. Malipaart 11 G. GoetzW. Persoon 02 H. v. d. LindenJ. van Houwenin,gen 02 1—7 D.C.O. „Haarlem". Th. SchijvenaarJ. Hartel J. NeeleP. Mollema Jr. N.N.—H. A. van Abs J. v. d. KoddeB. Gabrièl D.O.S. H.D.C. G. A. OttoliniH. van Luneburg W. DijkhofP. L. Schrijnemakers J. BoerkoelG. Bakker T. B. DinklaD. Schrijnemakers 5—3 Uitslagen Clubkampioenschappen '38'39.: le klasse: J. Spijker—H. J. Oudhof Sr. 20 H. J. Oudhof Jr.—C. Oudhof 2—0 2e klasse: B. GroeneveldH. M. Hartman 20 H. Kol—A. M. Jansen 1—1 H. M. Hartman—B. Groeneveld 02 KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN Hoofdklasse derde ronde: SluiterMeuren afgebr. Van DartelenOlij afgebr. FabelLunenburg 20 Eerste klasse tweede ronde: P. H. SchrijnemakersMiedema 20 VroolijkElstgeest 20 RisseeuwBakker afgebr. SchijvenaarDe Mol 20 DienskeLeuffen 02 VAN DE WEEK Mej. Roos vertelt over B. D. H .C. en het komende internationale Hockey-tou rn ooi. Zooals bekend, zal de damcs-hcckeyclujb B. D. H. C. in November a.s. het 25-jarig bestaan herdenken en hoewel in die maand natuurlijk feestelijkheden zullen worden ge houden. organiseert de vereeniging reeds in de Paaschvacantie een internationaal tournooi. dat zijn weerga in ons land niet kent. Dit tournooi wordt in samenwerking met B11.H.C. georganiseerd' het belooft een evenement van den eersten rang te worden, omdat er niet minder dan dertien teams aan zuilen deelnemen, waaronder zes buiten- landsche. Er zal in twee afdeelingen (heeren en dames) op vier velden worden gespeeld en het rooster is zoodanig samengesteld, dat leder elftal in vier matches uitkomt. In de dames-afdeelingen nemen deel: het New Zealand Touring team, de East Wan derers, de Royal Racing Club de Bruxelles. Rood Wit, H.H.Y.C. en twee B.D.H.C.-elf- tallen. MEJ. N. ROOS. In de heeren-sectie zullen spelen: de Ter ritorial Army Hockey Club, de Univerisities Athletic Union, de Royal Racing Club de Bruxelles, Groningen, B.M.H.C. en een uit bekende Nederlandsche hockeyers samenge stelde combinatie. We hadden hierover een onderhoud met mej. N. Roos, de voorzitster van B. D. H. C. Zij vertelde er van overtuigd te zijn. dat er met de Paaschdagen te Bloemendaal hockey van de allerbeste kwaliteit te zien zal worden gegeven. Het uit Engelsche dames samenge stelde team. dat onlangs vijf maanden dcor New Zealand en Australië heeft getourd, zon der ook maar één enkele nederlaag te lijden, beschikt over uitmuntende capaciteiten en is in staat, elke tegenpartij te verslaan. Miss Knott. de aanvoerster van het Engelsche na tionale elftal, is een speelster, zooals op onze velden niet wordt aangetroffen. Het is overigens geen wonder, dat deze Engelsche dames het spel zoo vervolmaakt hebben, want zij spelen veel geregelder en veel meer wedstrijden dan hier mogelijk zou zijn. De drie sterkste Nederlandsche dames teams: Roodwit, H.H.Y.C. en B.D.H.C., zullen het dus heusch niet gemakkelijk krijgen, maar ze zullen ongetwijfeld zeer veel kunnen leeren. Datzelfde geldt voor de heeren, want ook in deze afdeeling-zijn de Britsche ploegen van groot formaat. Het was echter niet alleen dit interessante tournooi. dat het onderwerp van ons gesprek uitmaakte, maar natuurlijk ook de vereeni ging B.D.H.C. zelf. De club is voc-ral na 1926 zeer snel ge groeid, want nadat er in 1914 met één elftal begonnen was, waaraan in 1918 een tweede team was toegevoegd, kwam er acht jaar daarna zulk een toevloed van leden, dat men vier ploegen in het veld kon brengen, terwijl de club thans over zeven teams en twee jeugd elftallen beschikt. Het eerste elftal heeft altijd in de hoogste klasse gespeeld en heeft tweemaal het lands kampioenschap veroverd, de laatste keer in 1936. B.D.H.C. is voorts een der clubs geweest Uw Schrijfmachine Standard- en Portablemodellen - Reparatie - Copiëerinrichting. j. M. GERDING N. Gracht 35 TELEF. 12455 HAARLEM. I (Adv. Ingez. Med.) PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK (Adv. ingez. Med.) die het nut van een officïëelen trainer heeft ingezien; het werk. dat de oefenmeester De Bock in deze functie heeft verricht, heeft goede vruchten afgeworpen; speciaal de jon geren hebben van de lessen geprofiteerd. In de laatste jaren werden vele speelsters in vertegenwoordigende en nationale elftallen gekozen en voorts werd er steeds contact ge zocht met het buitenland. Een juniores-team nam aan een tournooi in Bremen deel; het pleit voor de hockey- opleiding van deze B.D.H.C.-meisjes, dat ze daar een uitstekend figuur maakten. Ook de seniores-elftallen hebben aan wedstrijden in Duitschland met succes deelgenomen, o.a. nog twee jaar geleden aan het groote tour nooi van de D.H.C. Hannover, waarbij een Engelsch damesteam zich superieur toonde. Men kan zich hier heel behoorlijk meten met buitenlandsche ploegen, zooals Duitsche, Fransche en Belgische, doch het Engelsche spel vertoont een geheel ander type en of schoon de Britsche speelsters vaak tweemaal zoo oud zijn als haar collega's uit andere landen, beschikken zij over een zóó zuivere techniek en een zoodanige snelheid in het loopen, dat er aan haar meerderheid niet te tornen valt. Tegenover het forsche Hollandsche spel met krachtigen slag stellen de Engelschen een meer afgemeten, handiger combinatie, waar bij de through-pass een groote rol speelt. Het feit. dat laatstgenoemden zooveel langer actief blijven, is oorzaak, dat zij aan de loop techniek meer aandacht kunnen schenken dan onze speelsters, die voor het meerendeel na enkele jaren de wedstrijdsport vaarwel zeggen. „En wanneer ik nu vertel", zoo eindigde mej. Roos het gesprek, „dat van de ongeveer 160 leden van B.D.H.C. 75 procent tusschen de 14 en 18 jaar oud is, dan zal men kunnen begrijpen, dat het niet zoo eenvoudig is om al deze meisjes naar onzen wensch in het spel voldoende te bekwamen. Maar gelukkig heerschen er in B.D.H.C. een prettige geest en een hechte onderlinge vriendschap en dat is toch een hoofdzaak". van TRICOLINE Pasteltinten met 2 boorden en 2 paar manchetten ƒ5 90 shirts (Adv. Ingez. Med.) BILJARTEN. WERELDKAMPIOENSCHAP LIBRE. Woensdag zijn te Lausanne de wereldkam pioenschappen libre begonnen, waarbij J. Swee- ring ons land vertegenwoordigt. Onze landge noot kwam uit tegen den Portugees Ferraz, die in zes beurten zijn partij uitmaakte. Sweering noteerde 28. De uitslagen luiden: Cote 500 6 494 83.33 Galmiche 449 6 393 74.73 Deckner 500 29 142 17.24 Leuthgeb 230 29 47 7.93 Inaebnit 500 3 497 166.66 Romy '17 3 16 5.66 Ferraz 500 6 201 83.33 Sweering 28 6 14 4.66 Galmiche 500 8 249 62.50 Deckner 17 8 10 2.12 Ferraz 500 1 500 500.— Leuthgeb 0 1 0 0.— Butron 500 15 198 33.33 Sweering 49 15 16 3.26 Cote 500 9 187 55.55 Romy 105 9 3 11.66 Uitspraken van de Rechtbank Door slechte raadgevers misleid. Wegens het plegen van een meineed eischte de Officier 14 dagen geleden drie maanden ge vangenisstraf tegen een 20-jarigen arbeider uit IJmuiden-Oost, die bij de terechtzitting van 2 Februari een valsche verklaring had afgelegd. Hij had namelijk verklaard, dat bij een aanrij ding hij en niet zijn patroon een melkhandelaar, de auto had bestuurd. Tot het afleggen van deze verklaring was hij door den baas overgehaald. Mr. O. H. v. Wijk meende, dat de verdachte het slachtoffer was geworden van mensch en. die hun verantwoordelijkheid niet hebben beseft. De Rechtbank veroordeelde hem tot 4 maan den gevangenisstraf met aftrek. Badman uit Wijk aan Zee veroordeeld. Wegens diefstal van lood op groote schaal eischte de Officier eenigen tijd geleden tegen een 30-jarigen badman uit Wijk aan Zee, die het badhotel aldaar, bijna had gesloopt, een jaar gevangenisstraf. Veertien dagen geleden werd de behandeling van deze zaak voortgezet. Er was een gunstig reclasseeringsrapport over ver dachte ingewonnen. Mr. L. S. Römelingh drong aan op een gecom bineerde straf. De Rechtbank veroordeelde hem tot 10 maan den gevangenisstraf waarvan 5 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en met aftrek van preventief. Lokaalvredebreuk. Een maand eischte de Officier veertien da gen geleden tegen een 46-jarigen bollenhande- laar uit Hillegom, die terecht stond wegens lo kaalvredebreuk. Hij had namelijk in een café ruzie gekregen omdat zijn zoon van den café houder niet overal apennootjes mocht eten. De Rechtbank veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf. Tot een jaar gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en met aftrek van preventief, werd hedenmorgen de 28-jarige V. Ph. B. voormalig directeur van de Gem. Arbeidsbeurs te Beverwijk veroordeeld, die zooals men weet terecht heeft gestaan we gens het plegen van onregelmatigheden, die on der meer hebben bestaan in verduistering van gelden, welke hij ambtshalve onder zich had. Hem was echter alleen ten laste gelegd dat hij in zijn kwaliteit als directeur der Gem. Arbeids beurs bedragen, de gemeente of de Ned. Heidemaatschappij toebehoorende, had ver duisterd tot een totaal bedrag van f 350. De ver dachte bekende echter nog meer gelden tot een bedrag van f 800 te hebben verduisterd. De Officier had 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt waarvan 6 maanden onvoorwaardelijk zonder aftrek van preventief. Mr. J. O. Baron drong er 14 dagen geleden met klem op aan om de preventieve hechteni® wèl van de gevangenisstraf af te trekken. JUBILEUM AAN DE MARIASCHOOL. De eerwaarde zuster Wendelien (in dc we reld mej. A. Wensing uit Rotterdam) hoopt Zondag 2 April in het Franciscanesserklooster aan de Koningstraat haar gouden professiefeest te vieren. Reeds een halve eeuw vervult zij haar functie *van portierster der Mariascholen. LITURGISCHE LIJDENSDIENST IN DE EVANG. LUTH. KERK. Op Dinsdagavond 4 April zal in de Luth. kerk (Witte Heerenstraat) een liturgische lijdensdienst gehouden worden, waarin ds. G. J. Duijvendak hoopt voor te gaan. Uit de Evangeliën zal de lijdensgeschiedenis worden gelezen, afgewisseld door muziek en zang van gemeente, koor en soil. Medewerking hebben toegezegd mevrouw B. F. van WalsemKaplan en mejuffrouw Lletje van Vliet, het Evang. Luth. Kerkkoor, de heer Eduard Biele (cello) en de heer Herman Nie- land (orgel). Toegang is vrij. Er zal gecollec teerd worden voor diaconie en kerk. Er worden te veel magere nootjes gestookt. De Chr. Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" gaf Woensdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan een jubileumuitvoering. De uitvoering begon met een algemeene vrije oefening door alle leden op de maat van den K. L. M.-marsch. Waardoor aan die brandstof een tekort ontstaat. Naar wij vernemen worden er in Nederland, en ook in Haarlem, meer dan gewoonlijk ma gere nootjes IV gestookt, waardoor aan die brandstof een tekort ontstaat Andere kolensoor- ten zijn er natuurlijk in overvloed. Het betreft hier de z.g.n. Industrie IV soort (magere nootjes), welke percentsgewijs samen gesteld wordt uit hoeveelheden van de normale kolenproductie. Indien er dus abnormaal veel vraag naar deze magere nootjes IV ontstaat kan men het aanbod niet opvoeren, aangezien dit af hankelijk is van de normale kolenproductie. En deze abnormale vraag is ontstaan. Aan gezien de magere nootjes IV een goedkoope soort is welke oorspronkelijk in het algemeen alleen voor huiskachels werd gebruikt legden fabri kanten van centrale verwarmingen zich er op toe hun installaties zoodanig te construeeren dat ze met deze magere nootjes gestookt kon den worden. Dit is gelukt en zulke centrale ver warmingen worden momenteel veelvuldig ge bruikt. Daar komt nog bij dat de magere nootjes IV thans ook aan werkloozen worden verstrekt,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13